Kaj želi Trump z mednarodnimi bedastočami?

Slika: fotomontaža +PORTAL

Avtor: | 8. januarja, 2025

Je ameriški predsednik Donald Trump, ki bo prisegel čez dobrih deset dni, res bolj neuravnavešen, odsoten kot Joseph Biden? Da bi bile Trumpove izjave glede nakupa, zasedbe Grenlandije, priključitve Kanade ali ponovne zasedbe Panamskega kanala, preimonovanja Mehiškega v Ameriški zaliv … posledica senilnosti, je menda za nekatere izključeno. Ali pač? Bodoči predsednik Združenih držav Amerike je imel glede največjega otoka na planetu, ki pod snegom in ledom skriva zaloge dragocenih mineralov in rudnin, precej podobna stališča že med prvim mandatom. Znano je, da so Danci ogorčeno zavrnili njegovo nesposobno ponudbo, celo odpovedali obisk te skandinavske države, ki ima jurisdikcijo nad Grenlandijo. Trump je očitno precej na Putinovi liniji, pri čemer Putin običajnio zasede ozemlje z vojsko, Trump misli, da mu bo to uspelo z denarjem.

Dejstvo je, da tudi Trumpovi podporniki malce debelo gledajo ob teh njegovih napovedih. So tiho in upajo, da gre za nekakšno lokalno kampanjo, nesrečne promocijske zdrse. Trump do sedaj ni povedal nič novega, razen kaj bolj ekstremnega, bizarnega, kot v prvi kampanji. Zanemarja pa akutna domača vprašanja. Načrtno ali ne, ker nima rešitev? Očitno v izjavah tekmuje sam s seboj. Morda ga tokrat le bolj resno jemljejo oziroma jemljemo v Evropi, kjer so sicer bolj kot na Trumpa alergični na njegovega zaupnika in “pomočnika pri zločinu” Elona Muska. Musk je v bistvu nek predsednik v senci, dnevno sporoča stališča Trumpove bodoče administracije na omrežju X. Očitno razume precej več značilnosti nove tehnologije, narave medijev, kot arhaični, umetno zagoreli Trump.

Elon Musk zaenkrat deluje kot nekakšen superminister, šarmer prihodnje Trumpove administracije. Vprašanje je, kaj se bo zgodilo, ko bo Trump dejansko prevzel oblast? (Slika: Elon Musk X)

Domnevno najbogatejši Zemljan je razkuril tudi politične elite v Veliki Britaniji in Nemčiji z izjavami, ki same po sebi niso problematične, problem je zgolj v tem, da jih Musk najverjetneje sporoča kot politični posrednik bodočega ameriškega predsednika. Kajti Donald Trump vseeno (še?) ni tako nespameten, da bi se osebno vpletal v nemške volitve ali britanske notranjepolitične zdrahe zaradi migracij in naraščajočega rasnega nasilja. Za to ima zdaj hiperaktivnega Muska, ki bo to vlogo očitno z veseljem in brutalno neposredno opravljal tudi v dneh formalne administracije. Zanimivo je tudi, da globalnega borca za demokracijo in svobodo govora Muska poleg Velike Britanije in Nemčije ne zanimajo nedemokratične, diktatorske prakse v Rusiji ali na Kitajskem? Tam je vse super, sploh tisto znamentio padanje pomembnežev z balkonov.

Zanimivo bi bilo videti odzive, ko bi se recimo nemški, francoski, poljski, estonski … politiki vpletli v ameriško politiko, povedali, da je Musk obupno slab starš, da zlorablja lastne otroke, da je spodbujevalec, promotor rasizma vseh sort, Trump pa kontinuiran naročnik izprijenih spolnih storitev, čeprav ima doma manekenko svetovnega ranga. Da ga družina tolerira samo zaradi njegove politične in finančne moči. Bi bilo navdušenje nad liberalnostjo medijev in omrežij enako? Za zdaj evropski politiki z leve ali desne nimajo jajc za kaj takega. Tudi podporniki so tiho. Si pa vsaj nekateri mislijo svoje.

Evropski mediji in javnost bi sicer precej mirneje spala, če se politiki, ki jih Trump – Muskovo komično trobentanje spravlja ob živce, naredili Francoze in ignorirali pripombe, ki letijo z druge strani Atlantika. Kajti vse skupaj neznansko zabava avtoritarne režime v Moskvi, Pekingu, Teheranu in še kje, saj se lahko naslajajo nad čedalje bolj kaotično politiko v Evropi in ZDA. Poleg tega Musk v vsebinskem smislu niti ni tako udaril mimo s kritiko nemškega kanclerja Scholza, vprašljiva je kvečjemu podpora skrajno desni Alternativi za Nemčijo (AfD).

Če smo korektni, potem moramo priznati, da je ta stranka še vedno legalna, da je nemško ustavno sodišče ni prepovedalo in da je zato povsem legitimna izbira na prihajajočih nemških zveznih volitvah. Teoretično lahko celo zmaga! Če je kdo, ki ga naraščajoča podpora AfD lahko skrbi, je to kancler Scholz, ki ga je Musk označil za bedaka. Bedak ali ne, Scholz je (bil) zagotovo eden najbolj nesposobnih nemških kanclerjev v zadnjih desetletjih.

Če bi bila Avstrija na svetovnem zemljevidu znana še po čem drugem kot dunajskem valčku, Mozart “kuglah”, Hitlerju in tortah Sacher, bi se Musk zagotovo obregnil tudi ob večmesečno politično nestabilnost pri naših severnih sosedih. Njihovi Svobodnjaki, po imenu povsem sorodna stranka našemu Gibanju Svoboda, so šele po treh mesecih dobili možnost oblikovanja vlade. Ena izmed naključno vprašanih Avstrijk je dopisnici TV Slovenija iz Celovca takole pojasnila situacijo: “Naj dajo možnost še Svobodnjakom, saj slabše, kot je, ne more biti.”

Morda je ravno ta izjava tista, ki najbolje ponazarja hudo vsebinsko krizo večine t. i. tradicionalnih levosredinskih in desnosredinskih političnih strank v Evropi. Te so zdaj takorekoč idealne tarče tandema Trump & Musk, ki uživata v zbadanju in poniževanju implicitno preveč pametnih, lažne morale polnih Evropejcev.

Toda v ozadju norčevanja iz občutljivih Evropejcev, ki jih je Trumpova zmaga očitno ujela s spuščenimi hlačami – vključno s predsednikom slovenske vlade Robertom Golobom -, imamo vseeno opravka s t. i. realpolitik in zaostrenimi geopolitičnimi igrami na globalni ravni. Zakaj prav Grenlandija in Panamski prekop? Zakaj Trumpa prav nič ne zanima vojna v Ukrajini oziroma početje Vladimirja Putina? Zato, ker so ameriške strateške prioritete zdaj drugje.

Evropa je popolnoma nepomembna, Rusija pa potencialno koristna kot možna partnerica v konfliktu s Kitajsko. Osrednja točka, središče Trumpove mednarodne aktivnosti je Kitajska. In Kitajska je tista, ki je v minulih letih kapitalsko in lastniško začela šariti po Panami, s čemer je avtomatično zadela ob ameriške interese. Niti v sanjah si ne gre predstavljati, da bi Američani dopustili Pekingu, da pridobi kakršenkoli vpliv ali celo nadzor nad tem kanalom.

Podobna, čeprav malo manj nevralgična točka je Grenlandija, formalno del Danske. Spričo ogromnih zalog naravnih bogastev, sploh tistih, ki bodo pomembne za tehnologije prihodnosti, je največji otok na svetu nenadoma postal strateško še pomembnejši, kot je bil nekoč med hladno vojno. Če bi predsednica ZDA postala Kamala Harris, bi Američani svojo agendo glede Grenlandije izvajali bolj potihoma, diskretno. Zagotovo pa priložnosti, da dobijo nadzor vsaj nad delom tega “talečega zaklada”, ne bi izpustili iz rok. Trump je v tem smislu le neprimerno bolj neposreden, kavbojsko iskren.

Donald Trump Jr. je v nekakšnem nejasnem promocijskem smislu obiskal Grenlandijo. In to ravno v času, ko Trump javno sanja o pripojitvi Grenlandije ZDA. Kaj s tem sporoča, ni jasno. (Slika: X)

S svojimi zahtevami, navidez bedastimi predlogi pa Trump daje kredibilnost Putinu. En hoče nova ozemlja zaradi čistega dobička, drugi zaradi patološke obremenjenosti z zgodovino. Nič dobrega se ne obeta v tem. Evropa se mora nedvomno zbuditi in postaviti na svoje noge. Politično, obrambno, gospodarsko.

Ena od glavnih prednosti, ki jo je novopečeni predsednik ZDA izpostavljal v primerjavi s skoraj nekdanjim predsednikom Bidenom, je agilnost, sposobnost odločanja o ključnih zadevah. Biden je dejansko pokazal manjko fizične in vsebinske agilnosti, njegova zamenjava, Kamala Harris je pa postala “joke”, ki je pripeljal Trumpa do zmage. Globoka napaka Demokratov.

Glede na nove izjave Trumpa po izvolitvi pa se lahko upravičeno vprašamo, koga ali kaj, kako mentalno sposobnega predsednika je dejansko izvolila Amerika. Je mogoče Trump samo reinkarnacija senilnega Bidena, fizično morda izgleda bolje, zaenkrat hodi brez pomoči in se ne spotika na vsakem tretjem koraku, a je morda mentalno v še hujši krizi kot Biden in ZDA v celoti?

123 komentarjev

  1. uroš gabrijelčič

    A propos1 Uredništvu je treba priznati, da spretno lansira teme, o katerih lahko švejki in drugi ‘poznavalci’ tematike lahko razpredajo svoje malo pomembne misli o temi, ki je pač na vrsti. Žal nihče od njih ne izkazuje niti ustreznega znanja (wikipedija, google ne štejeta), niti zdrave presoje dejstev, zato so pač ti ljudje marginalci. In taki bodo še naprej. Portal plus jim s svojo benevolonentnotjo ne dela usluge, nas pa dolgočasi! Ampak tako je. dokler Vrečkova ne odloči drugače. TO, Švejk, bi vas moralo skrbeti, ne svet, o katerem nimate niti pojma, še manj pa možnosti, hvala bogu, da naj vplivate!

    Odgovori
    • Dieta

      Misliš, da si….a nisi. Si pa cinik

      Odgovori
    • Švejk

      Uroš Gabrijelčič, zdaj si se pokazal res pravi Slovencelj, ozkogled, nerazgledan, in po kranjsko fovšljiv. Ker sam nisi sposoben spraviti skupaj pametnega komentarja, omalovažuješ to, česar očitno ne razumeš. Ukvarjaj se raje s sabo namesto s “švejki”.

      Raje neham, ker je škoda besed za tak primitiven izpad izpod vsake rav ni.

      Odgovori
      • deni

        Švejk bom tudi sam primitiven. Ker je Uroš med redkimi, ki se upa napisati in podpisati pod svoje komentarje. Seveda tudi sam pišem pod psevdonimom, kakor večina tukaj, ampak. Točno veste kdo in kaj je Uroš Gabrijelčič, saj ni nobena umetnost priti do njegovega naslova domovanja itd. Prevajalec knjig egiptologov Romerja in lani preminulega Jana Assmanna, odnosno poznavalca egipčanske civilizacije, kulture, zgodovine in pisca itd. Zatorej anonimneži, kamor spadam tudi sam jajca na plan. Če upate vi, upam tudi jaz. V čem je “fovšljiv” samo nastavil je ogledalo ali Sliko Doriana Graya in se malo pošpegljajte. Ne bo škodilo. Uroš še kej napiš, de se bojo lahko tipi obešal na tvoje komentarje.

        Odgovori
        • Švejk

          deni, me ne zanima, kaj piše o meni Gabrijelčič ali ti ali kdorsibodi.

          Vem, da se v svojih komentarjih držim dejstev in poslušam in berem avtoritete kot so prof. Jeffrey Sachs, prof. Norman Finkelstein, dr Doglas MacGregor, prof. Ilan Mappe, prof. Noam Chomsky in številni drugi poznavalci mednarodne politike z visoko intelektualno in moralno integriteto.

          Moje komentarje kritizirate, bolje, jih ne prenesete, saj jim ne ugovarjate z argumenti, predvsem rusofobi in amerofili, ki imate osebne travme v odnosu do nekdanjega komunističnega režima ( imam jih tudi sam, a zaradi tega nikogar patološko ne sovražim), ki ne razumete, da Sovjetske zveze ni več, da Rusija več to, kar je bila SZ, da tudi sodobna Amerika ni več to, kar je bila do 2. svetovne vojne, da je Izrael fašistična država, ki izvaja genocid nad Palestinci, čeprav so bili Judje žrtve holokavsta itd.

          To, kar mi je nastavil Gabrijelčič, je njegova podoba, ne moja. Moje zapise lahko spodbija z argumenti, če je tega sposoben, ne s pavšalnim omalovaževanjem, ki pove veliko samo o njem in malo ali nič o meni.
          Ampak, ko zmanjka argumentov, potem pač napad ad personam. Že videno. Nič novega…

          Odgovori
          • deni

            Švejk. Gabrijelčič ni eksplicitno omenil Švejka, temveč švejke. Se pravi v množini. Poglej sem rusofil, glede književnosti, glasbe itd. in tudi amerofil. Sam te ne kritiziram, povej kje. Ni problema. Pač mam svoje stališče in to je to. Argumenti, to je zelo raztegljiv pojem, kot elastika. Vsak zase trdi, da ima argumente. Vse je odvisno s katerega zornega kota gledaš. Kakor si opazil sem prej Slovanofil, kakor kaj drugega. Sploh ljuba mi slovanska klasika. Smetana, Dvoržak, Chopin in ruski klasiki ter skandinavski Grieg, Sibelius itd. Ok, pustimo muziko itd. Politično nazorno, če bi bilo po moje bi se priključil Višegrajski skupini. Vendar Madžarska in Slovaška, zaradi trenutnih vzgibov (plina in poceni energentov) pozabljata na preteklost. Madžarska leta 56 in Čehoslovaška 68. Nasrkala je predvsem Češka in glavno mesto Praga. Slovaki so se hinavsko potuhnili, kakor ob zasedbi Češke s strani Hitlerja. Tako hodi opica Ficko po blagoslov v Moskvo, potlej pa na počitnice v DLR Vietnam. Nekam priročno zveni, mar ne.
            Kakorkoli Sachs je konec 80. zalčetkom 90. motovilil po naših krajih ob najvišji hiperinflaciji ever, Ker je baje v Boliviji ustavil hiperinflacijo. Hm Bolivija. Tam okrog 89, 90. leta. Lahko me popravite. Potlej pa je Marković nekega dne mahal z nekim papirjem, kjer mu je zbrisali nule. A drži. Seveda je zgledalo, da se juga nekako rešuje, vendar je Milo ošević še kar naprej ukazal tiskanje brez vrednega papirja. Ostalo pa je zgodovina. Odnosno je Sachs pripomogel k neodvisni Sloveniji, seveda nenamerno. Ma dej no, kakšen napad.

          • Švejk

            Izraz “švejki” se ekslicitno nanaša name. s tem da je moj nick uporabljen slabšalno in posplošeno še na druge, ki naj bi pisali podobno kot jaz.

            O Sachsu in drugih, ki sem jih omenil ter o njihovih analizah sedanjega dogajanja v svetu očitno ne veš nič. In spet se greš zgodovino prosto po Prešernu…
            Vsak po svoje Boga moli, pravijo.

    • Miller

      Jebiga, obstajamo tudi taki, ki LAHKO gledamo levo in desno, ker NIMAMO plašnic.
      Svobodno lahko opljuvamo leve in desne, če si zaslužijo, kar pa zagrizeni verniki strank in njihovi jurišniki NE MORETE in zato smo vam trn v peti, še bolj v očesu.
      Ostanejo vam samo žalitve.

      Odgovori
    • miro

      Uredniška politika je stvar uredništva, komentarji komentatorjev, izbira branja pa bralcev in ne g.Gabrielčiča.

      Odgovori
  2. deni

    Zdej mi pa ruski občudovalci povejte. Kdo je bil kriv za I, sv. vojno, sploh pa za začetek II. sv. vojne. Ne boste verjeli Hitler in Stalin in nihče drug. Ko sta se Ribbentrop in Molotov že vse zmenila. Potlej je Stalin haral po Poljski in pribaltskih državah in so bila šele po 90. letu odkrita grobišča s 100000 žrtvami komunističnega nasilja, odnosno Stalinizma. Ja je bil Džugašvili Gruzijec, ampak to ne spremeni dejstva, da je SZ že pred začetkom vojne izgubila vsaj deset milijonov svojih prebivalcev. Bratje Rusi, lepo se sliši, vendar se znajo bratje še bolj sovražiti med seboj. Zato predlagam knjigo Bratje Karamazovi izpod peresa Dostojevskega, in še Tolstoja itd. Velikana ruske književnosti, ki ju danes Putinova klika prilagaja na trenutne potrebe. Pejte se solit!!!!

    Odgovori
    • Dieta

      Očitno si ruski občudovalec. Očitno pa se Trump zgleduje po Putinu in bi rad zavzel Panamo-vsaj prekop, Grenlandijo, Kanado, da bo tekmoval s Putinom..

      Ko že navajaš 2. svet. vojno, pomeni lahko, da bil Hitlerju zgled fašist Musolini, Trumpu pa Putin. Manjši ali revnejši narodi pa plen…

      Odgovori
      • deni

        Ja sem ruski občudovalec Dostojevskega, Tolstoja, Bulgakova, Čajkovskega, Prokofjeva, Igorja Stravinskega, Šostakoviča , Rahmaninova, Nurejeva, Ane Pavlove itd. Nisem pa putinist, ker je mojster potisnil umetnike v obdobje mehkega stalinizma. Dej povej in opredeli vsaj enega umetnika od 2000 leta naprej. Še Stalin je umetnike nagrajeval. Tale tip pa je povsem izgubil kompas, mar ne.

        Odgovori
        • Švejk

          deni, spet dokazuješ, da ne razumeš sodobnega sveta. Povsod vidiš samo zgodovino: Sovjetsko zvezo, ki je ni več, Stalina, Hitlerja, Ameriko iz časa 2. svetovne vojne, ki je tudi ni več… In to naj bi pojasnilo sodobno dogajanje. Žal ga ne. Svet se je od 2. svetovne vojne radikalno spremenil.

          Odgovori
          • deni

            Poglej Švejk. Rad bi ti verjel, da današnja Rusija ni SZ. Zelo rad. Ampak orožje in tudi drugače se pa druži s Kitajsko, DLR Korejo in fundamentalistično islamsko republiko Iran. Se pravi samo države, kjer človekove in ostale pravice pomenijo toliko kot nič. Nikdar nisem in tudi zdaj ne trdim, da so ZDA sploh in oh. Zame osebno so mi najbližje skandinavske države, ampak sem zamudil vlak, že davno. Veš Švejk, današnjega sveta ne razumejo niti Xi, niti Putin, niti slovenski zet. Čeprav ves čas držijo prst na tistem knofu. S tem strašijo preostali svet. Obenem pa se zavedajo svoje moči, da z enim pritiskom, kakor se mi zmotimo ob plekanju po tipkah računalnika, lahko vržejo svet s tečajev.

          • Švejk

            Rusija je ponudila Zahodu sodelovanje tako v okviru Nata kot EU. Oboje je bilo zavrnjeno v interesu ZDA, ki so se bale, da bo na evropskih tleh nastala ekonomska in potencialno politična integracija, ki bi vključevala tudi Ruisijo in bi kot taka ogrozila globalni primat ZDA.

            Rusija je bila izobčena iz Zahoda, ker je Amerika tako hotela. Vsem drugim članicam nekdanje Sovjetske zveze je bilo “odpuščeno”, da so bile del totalitarnega bloka, razen Rusiji, toda Rusija in Rusi so bili tudi žrtve komunistične revolucije kot drugi. V Stalinovih čistkah so plačali najvišjo ceno.

            Logično, da je v razmerah izobčenja s strani Zahoda Rusija poiskala zaveznike drugod.

            Zahod zdaj žanje, kar je sejal. Sejal pa je rusofobijo – sovraštvo. Žetev je temu primerna. Lahko samo upamo, da bo nekdo ustavil nadalnje sejanje rusofobnega sovraštva, ker bo sicer žetev lahko še veliko hujša, kot je bila doslej.

          • Švejk

            Očitanje sodobni Rusiji, da je bila osrednja država nekdanje Sovjetske zveze je tako nesmiselno, kot da bi sodobni Nemčiji pripisovali, da je še vedno nacistična država. Kdor ne vidi, Rusija ni komunistična Sovjetska zveza, je slepec, da ne rečem tepec.

            Tudi stopnja demokracije v Rusiji bi lahko bila višja, če ji ne bi Zahod grozil z uničenjem.

            Pred leti je Amerika prek financiranja nevladnih organizacij skušala zanetiti upor v Rusiji, ki naj bi na oblast prinesel lutko tipa Zelenski. A je kaj čudnega, če je Rusija to zatrla ? Tudi Zahod bi naredil enako, če bi Rusija skušala zanetiti upor v ZDA ali EU. Govoriti ob tem, da gre za nedemokratično ravnanje, je navadno sprenevedanje in hipokrizija, ki je je Zahod sicer poln.

  3. miro

    Kaj je namen Trumpa in kako bo to dosegel pojasni Michael Hudson v intervjuju “Trump on Greenland, Panama and Canada” na portalu Dialogue Works.
    Ker povezave na portalu niso dovoljene, verjamem, da bo lahko našli posnetek.

    Odgovori
  4. Miller

    Grenlandija bi lahko stala 50 milijard dolarjev, kar je dvajsetina letne obrambne porabe ZDA.

    Do teh ugotovitev je prišla britanska revija The Economist.

    Kot osnovo za izračun so strokovnjaki publikacije vzeli letni BDP otoka (3 milijarde dolarjev leta 2021, kar je 7 tisočkrat manj od ameriškega), število prebivalcev (56.000 ljudi), njegovo zaposlenost, povprečni dohodek z otoka do ameriški proračun v obliki davkov in drugih dejavnikov.

    “Če odstranimo javni sektor in predpostavimo, da se dolgoročna rast na Grenlandiji nadaljuje in ameriška zvezna vlada prejme 16 % BDP v obliki davkov (državno povprečje), plus z uporabo 30-letnega donosa ameriške državne blagajne, dobimo oceno 50 $ milijard Naša groba ocena prihodnjega davčnega toka je približno 1 milijon dolarjev na prebivalca, glede na bogastvo in pomembnost ozemlja bi lahko ZDA verjetno vsakega Grenlandca naredile za multimilijonarja in še vedno imele velik dobiček. koristi od nakupa,« piše v članku.

    Odgovori
    • Peter klepec

      Ze sama misel, da gre v 21. stoletju nekdo kupovat drugo dezelo s kozo in kostmi, je mocno perverzna.

      Ne glede, ce se bo zgodilo ali ne, debata je ze naredila skodo.

      Odgovori
    • Miller

      Evropa je vstopila v stoletje ponižanja, za katerega si je sama kriva.
      Vir: Damijan blog.

      Odgovori
  5. Andrej Muren

    Trump seveda ne bo z vojsko napadel Paname – razen če bo hotela spustiti Kitajce na svoje ozemlje, niti ne bo zasedel Grenlandije. Tudi združitev s Kanado se zaenkrat ne zdi realna, čeprav bi bila bolj logična od vsega prej naštetega. A Kanadčani ne bodo hoteli uvoziti ameriških problemov, kriminala, zamorskih divjakov k sebi, če imajo le še malo pameti.
    Bolj vprašljiva je usoda Grenlandije, če ga bodo tamkajšnji Eskimi biksali z osamosvojitvijo od Danske. Potem bodo najbrž izgubili njihovo finančno pomoč, ne bodo imeli od česa živeti in ZDA jih bodo zlahka kupile, brez vojaške zasedbe.

    Odgovori
    • Drejč

      Ne podcenjuj Cie in njenih subverzivnih mdetod. Če se ameriška globoka država tako odloči, bo tudi Kanada čez noč destabilizirana in pahnjena v kaos.

      Odgovori
      • deni

        Kej pa FSB. ali je mogoče dobrodelna organizacija. Samo vprašam?

        Odgovori
        • d

          Primerjaj. Koliko vlad je zrušila CIA , koliko teroristov je izšolala CIA po svetu in koliko FSB.

          Odgovori
          • Drejč

            Če bi bi bil deni sposoben najti te podatke in jih primerjati, ne bi pisal bedastoč. On je zamrznil v času prve petletke. Tam se neha njegovo obzorje.

          • deni

            FSB obstaja samo kratek čas, prej pa je bila KGB, naslednjica Čeke, NKVDeja in sorodnih organizacij. CIA ima tudi precej masla na glavi. Drži. Pomagala je strmoglaviti Allendeja v Čilu. Pinochet je bil krvav diktator. Tudi to drži. Vendar v Čilu potlej komunisti-socialisti niso nikdar več vzpostavili komunistične vlade. Zatorej ugibaj, katera latinsko ameriška država je danes naj bogatejša država na južni polobli. Spet ne boste verjeli, ČILE. Kljub najhujšim potresom v novejši zgodovini, raznih diktaturah itd. Kdo je predsednik Čila. Hrvaško-katalonski Čilenec po starih starših iz Ugljana. Se pravi Dalmatinec Gabriel Boric Font. Ker njegovi predniki izhajajo iz Dalmacije je tako rekoč naše gore list. Zatorej bo potrebno pojesti še malo polente, potlej pa na juriš, mar ne.

          • deni

            Deni je sposoben poiskati vire, podatke iz neštetih knjig, dokumentarcev itd. Drejč prosim, lepo prosim preberi najnovejšo knjigo Normana Daviesa Izginula kraljestva s podnaslovom Zgodovina polpozabljene Evrope. Sploh poglavje okrog današnje Ukrajine in Rusije. Tudi Beri kdaj kiksne, ker je švejk nula proti Rasputinu. Ni pa bil ravno Sex mashin iz skladbe Boney M, ampak človek iz kosti in kože, ki je seveda tudi ljubil ženske. Priporočam v branje najnovejšo biografijo Douglasa Smitha, Rasputin: vera, oblast in zaton Romanovih. Potlej bo marsikaj bolj jasno, ker je avtor iskal in brskal po ruskih arhivih, dokler jih putin ni spet zaprl. Resnično priporočam v branje. Drejč, če boš prebral obe knjigi potlej lahko debatirava in ne mi s petletkami in bedastočami. Potrebno je kolikor toliko funkcionalno branje in ščepec logike. Samo to in nič drugega.

          • Drejč

            deni, res globoka analiza svetovnega dogajanja. Povsem si me prepričal. Manjka samo še, katera dalmatinska pesem je najbolj všeč tvojemu idolu iz Čila.

          • deni

            Drejč, Boric, odnosno Borič se zaveda rudnih bogastev Čila. Sploh litij je trenutno No.1. Če bi šel po poti Venezuele, ki je nacionalizirala naftne vrtine itd. bi Čile danes, se ve kje. Rusija ni sposobna, Kitajska pa je zaenkrat predaleč, ker vidi svojo priložnost v precej bližji Sibiriji. In zaradi nekaj galon nafte, vsaj zaenkrat ne misli investirati v neko daljno destinacijo. Najbrž pa mu je všeč tista: Da te mogu pismom zvati.

    • Peter klepec

      Ali bomo mogoce sedaj zaceli debatirat, kdo bo kupil kateri narod? To je namrec naslednji korak: kupim 10.000 domorodcev, vkljucno z njihovimi potomci.

      Odgovori
      • Drejč

        Ti si kupi 10.000 lego kock in se igraj z njimi, ker politiko razumeš toliko kot najbolj žlahtnii Butalci.

        Odgovori
    • Dieta

      Ja, Trumpove izjave označiš kot “””se zaenkrat ne zdi realna##

      To je perverznost, saj je že nesramno ne nedržavniško govoriti na ta način, še posebej, ko tako govori Trump, ki si dovoli marsikaj. V državniškem ali privatnem življenju.

      Ko je bil obsojen, smo izvedeli tudi kako je postal bogat. O tem je govoril tudi dokumentarni film o Trumpo ZDA producerja. Ko je podedoval očetov gradbeni imperij , je nategnil banke, da ima posebno dovoljenje za gradnjo s pooblastili ZDA, zatem pa še ZDA, da ima že odobrene kredite bank.

      Ali, ko je odkupil in obnovil igralnico.-casino in naredil globoko luknjo, da bi se rešil je pozval ljudi k nakupu deklnic. Ljudje so vložke izgubi, sam pa je bil na suhem.

      Ali zadnja obsodba, ponarejanja listin, glede Danijele Storms, , ko je hotel preprečiti izdajo njenega knjige, da javnost ne bi izvedela, njegovo varanje žene, kar bi škodovalo družini in njemu…

      Ko tak človek izjavlja take “”” nerealne grožnje””” SE GA BOJ.

      Odgovori
  6. beri

    Citiram – Monitor
    (Bliža se prepoved TikToka, zato ByteDance promovira Lemon8)

    Še en prelep dokaz kako pomembno je SLEDENJE uporabnikom. Profili se lahko iz ene platforme prenesejo v drugo?! To je več kot cenzura – sledijo ti v hišo, spalnico itn. Pa smo ožičeni tudi brez žic za vse večne čase!

    Odgovori
  7. beri

    Pa bom še jaz citiral Rasputina/švejka iz drugega zornega kota. Prebral sem samo ta njegov del in se nato zaustavil… Citiram…
    (To, kar naj bi bile Trumpove “mednarodne bedastoče”, utegnejo že jutri postati trdna ameriška politika. Boj za planet nikakor še ni končan.)

    Tako razmišljam tudi sam – vendar v nasprotno stran od Rasputina/švejka. Če sme Rusija napadati svoje sosednje države in si jih priključiti – sme tudi Amerika priključiti recimo Kanado, del Mehike itn. Edina resnica, ki je večna in ne zgolj začasna je ta, da se bodo meje na našem planetu še naprej spreminjale – z ali brez Trumpa in Putina in kitajskih voditeljev.

    Odgovori
    • beri

      P. S. Hotel sem povedati, da se bo MEJA med politično demokracijo in politično diktaturo vse bolj brisala!

      Že danes vidimo, da imamo vse več oblik t. i. politične demokracije. V Sloveniji pa imamo sinusno ali katerokoli drugo krivuljo. Malo zaplavamo iz partijske diktature v levičarsko demokracijo in nazaj v levičarsko diktaturo. T. i. desno demokracijo pa pri nas vidim kot veter, ki jo prinese in še hitreje odnese. Žal!

      Odgovori
      • Dieta

        Zamisli se . Janša je sodeloval v 6 vladah RS. Od tega je sam v odil 3 vlade. Rezultati ???

        Nobene stvari ni uredil, niti pravosodja niti zdravstva, s svojim načinom politikovanja p aočitno niti demokracije ne pozna. Kdo nas bo torej popeljal v demokracijo, če se prav starosta- Janša. najbolj zaganja v vladanje, pa vidimo, da ni koristi niti od >Janše niti od SDS….

        Odgovori
    • Peter klepec

      Po drugi vojni ni bilo vecjih vojn v tem delu sveta, ker je veljalo, da se meje ne spreminjajo vec. Ne glede na to, ce so prave ali ne. Bolje imeti slabe meje kot dobro vojno.
      Ce se sedaj slucajno zgodi, da se bo ta princip spet porusil z Donbasom in Krimom, bomo tam kjer smo ze bili. Tudi v Evropi. Le, da so se meje zadnjih 1500 let spreminjale z uporabo vojsk reda 10.000 do na koncu par 100.000 vojakov, sedaj bo pa vsaka vojna totalna s sodelovanjem kompketne populacije in neprimerljivo bolj ucinkovitim orozjem. V drugi vojni smo skoraj doziveli apokalipso, pa je bilo v primerjavi z danasnjimi pogoji primitivno.
      Naj se slisi bizarno, ampak Rusija mora tole izgubiti, ne glede ce pade se nekaj milijonov ljudi. Ker ce zmaga, bodo padle milijarde. Orodje za to imamo itak.

      Odgovori
      • Švejk

        Peter Klepec, utemelji to vrhunsko bedarijo.

        Dejstva govorijo ravno obratno. Rusija ne bo več vrnila zasedenih ozemelj v Ukrajini, na katerih prebiva njena na iztrebljenje obsojena manjšina. Ozemlje pripada v prvi vrsti ljudem, ki na njem živijo, ne državam. Država, ki začne iztrebljati svoje lastno prebivalstvo, izgubi legitimnost.

        Donbas in Krim sta zdaj del Rusije in če bo treba, ju bo branila tudi z jedrskim orožjem. Upam, da je Trump to razumel, če Biden ni, in bo dvignil roke od Ukrajine.

        Odgovori
        • Peter klepec

          Ok, potem SLO kot naslednica Yu ni (vec) legitimna drzavna tvorba; iztrebila je avtohtono nemsko in italijansko govoreco populacijo;
          Postala je tki „outlaw“, vsak jo lahko nekaznovano eliminira;

          Ali se vam ne zdi, da plavate v cudnih vodah?

          Odgovori
        • Peter klepec

          Sicer pa, ja, celo verjetno je, da bo Rusija ta ozemlja obdrzala; ampak s tem se bo izolirala za vse dogledne casa; zahod tega ne bo pozrl in bo pocasi sankcioniral vse drzave, ki bodo delale posel z Rusijo;

          Odgovori
          • Švejk

            Pete4r Klepec, ti živiš v kakem vzporednem vesolju. V tem vesolju velja, da imajo države interese. Zelo hitro obrnejo svojo politiko, če je to v njihovem interesu. Evropa vedno bolj spoznava, da vojna v Ukrajini nikakor ni v interesu v njenem interesu.

            Grem stavit, da bomo v nekaj letih po koncu vojne v Ukrajini doživeli normalizacijo odnosov z Rusijo. Svet je normaliziral celo odnose z Nemčijo kmalu po 2. svetovni vojni, ko se je zdelo, da so Nemci za vselej izstopili iz civiliziranega sveta. Nemški turisti, med katerimi so bili mnogi ne tako dolgo nazaj aktivni nacisti, so po vojni množično letovali na Jadranu, jugokomunisti pa so jih sprejeli z odprtimi rokami, ker so prinašali devize. Enako velja za italijanske turiste.

    • Švejk

      Rusija je ogrožena s strani Nata in militantnega in genocidnega režima v Kijevu, zato se brani na svojem pragu ter brani svojo manjšino v Donbasu. Rusko posredovanje v Ukrajini se je zgodilo po osmih letih moledovanj za sklenitev varnostnega dogovora med Rusijo in Zahodom in za končanje genocidne državljanske vojne v Donbasu ter uveljavite sporazumov iz Minska. Tako Washington kot Bruselj kot Kijev so dosledno zavračali kakršenkoli sporazum z Rusijo.

      Vojna v Ukrajini se je dejansko začela leta 2014 z državnim udarom v Kijevu v režiji ZDA, ki je bil napad na suvereno državo, s katerim je bil strmoglavljen njen demokratično izvoljen predsednik. Šlo je za tipično Cijin0 “regime change” operacijo, ki jih je Cia izvedla že desetine po vsem svetu, ne nazadnje tudi v sami Ameriki, ki je od znotraj ugrabljena s strani globoke države, zaradi česar Amerika že dolgo ni več demokratična država.

      Ameriški politični razred je korumpiran in ustrahovan s strani globoke države. Javnost nima praktično nobene besede pri odločitvah o stalnih ameriških vojnah, ki se bijejo v interesu globoke države, ne pa ameriškega ljudstva.

      Vsi resni zahodni analitiki ugotavljajo, da je vojna v Ukrajini izzvana vojna s strani Zahoda, predvsem Amerike, odgovornost zanjo pa je na Zahodu. Samo skrajni opranoglavci tega ne uvidijo, ker nasedajo propagandnim floskulam, ki si jih izmišljajo Cia, Pentagon, ameriško zunanje ministrstvo, MI6 itd.

      Odgovori
      • Peter klepec

        Zdaj pa res mocno dolgocasite; ja, zapomnili smo si kar ste ze stokrat ponovili; mogoce vam ponovitve placajo, najbrz, druge logike ni;

        Nekoc pred davnimi desetletji smo imeli v gimnaziji sosolca, ki je bil tak brezkompromisni rusofil, da bi bil „za Ruse“ tudi, ce bi mu ti skurili hiso; je pa res, da je zaradi tega naredil maturo in potem 40 let odvegetiral v javni upravi; drugi smo pa za kazen morali studirat in so nam na koncu manjkala leta😀

        Odgovori
        • Švejk

          Odgovarjam na vedno iste propagandne floskule, ki jih širite ti in tebi podobni rusofobi.
          Verjetno si plačn za neprestano širjenje laži o vojni v Ukrajini, o izraelskem genocidu nad Palestinci in drugih podobnih zadevah.

          Odgovori
      • deni

        Švejke, a ti to resno.

        Odgovori
        • Švejk

          Denče, kaj te matra?

          Odgovori
  8. Švejk

    Morda gre v Trumpovih napovedih za spremembo ameriške zunanjepolitične strategije, ki upošteva novo realnost, namreč pojav multilateralizma. ZDA preprosto nimajo dovolj človeških, gospodarskih in vojaških zmogljivosti, da bi lahko obvladovale ves planet.

    Po razpadu Sovjetske zveze je bila Amerika nekaj desetletij edina svetovna supersila. V tem obdobju je Amerika oblikovala in zasledovala globalistično strategijo, po kateri naj bi Amerika bila nekakšen globalni hegemon. Z vzponom Kitajske in pojavom Bricsa je ta strategija postala neuresničljiva. Drobitev omejenih virov, človeških in materialnih, po vsem planetu je zato disfunkcionalna.

    Od tod se sama po sebi ponudi nova ameriška strategija, ki namesto globalne hegemonije postavi v središče zunanje politike krepitev na domačem dvorišču, to je v Severni in Južni Ameriki.

    Demokrati so skušali demografski manjko ZDA v odnosu do Kitajske, Indije in drugih držav nadoknaditi z odprtjem meja za ilegalne migracije, kar pa je zaradi navala pretežno neizobraženih ljudi, med katerimi so mnogi nagnjeni k kriminalu, ustvarilo po vseh ZDA velike socialne in varnostne probleme.

    Druga pot za povečanje demografske moči ZDA bi bila nekakšne panameriške integracije. Podobno kot v EU lahko ZDA sklenejo sporazume o ekonomski in v perspektivi politični integraciji z dražvami v soseščini. Tako kot Bruselj dominira v EU, bi lahko tudi Washington dominiral v Severni in Južni Ameriki. To bil bil tudi odgovor na pridobivanje pozicij Bricsa v Južni Ameriki, do česar ZDA doslej niso uspele izoblikovati primerne strategije, s katero bi ustavile prodor Bricsa na njihovo “dvorišče”.

    Brics je Ameriko “nadmudril” z uporabo mehke moči, medtem, ko je Amerika prisegala na trdo vojaško silo. Očitno je v sodobnem svetu produktivnejša mehka moč, ki ima številne prednosti. Računa na kooperativnost namesto na zastraševanje ali vojaško zrušenje obrambne moči drugih držav. Ta pot je veliko cenejša, saj ni treba s silo pokoravati drugih držav.

    Vojne poleg trpljenja prebivalstvo povzročajo tudi velikansko materialno opustošanje in ustvarjajo vsesplošen kaos, od katerega praviloma nima nihče koristi, razen kaosa na Bližnjem vzhodu, od katerega ima korist Izrael, a nihče drug, niti ZDA, ki so sicer kot izraelski proksi opravile levji delež rušenja Bližnjega vzhoda.

    Bomo videli, kakšno pot bo v resnici ubral Trump. V prvem nandatu je govoril in obljubljal marsikaj, a je njegov mandat izzvenel precej medlo in brez obljubljenih prebojev na različnih področjih.

    Odgovori
    • Peter klepec

      Re:… Brics je Ameriko “nadmudril” z uporabo mehke moči, medtem, ko je Amerika prisegala na trdo vojaško silo.

      Neverjetno kaksne nebuloze kvasite. A je v Ukrajini, Iranu in Kitajski na pohodu „mehka“ moc?

      Odgovori
      • Švejk

        V Ukrajini je trdo moč uporabila Amerika, ki je izvedla državni udar, ki je začetek državljanske vojne, ki je prerasla v meddržavno vojno oziroma v posredno vojno Zahoda zoper Rusijo. Iran je ogrožen od amero-izraelskih vojn na Bližnjem vzhodu, ki so sesule različne države in jih napravile za neoperativne, falirane države, v katerih vladajo teroristične skupine, ki se spopadajo druga z drugo
        – poleg genocida nad Palestinci. Kar zadeva Kitajsko, koga je doslej napadla?

        Če dvomiš, da Brics napreduje z mehko močjo, ne s silo, dokaži to z dejstvi ne z nekim lažnivim zanikanjem brez podlage v dejstvih.

        Odgovori
        • Peter klepec

          „Dejstva“ in „resnica“ so bolj v vasi domeni in terminologiji. 😂

          Odgovori
        • Peter klepec

          Re:… Kar zadeva Kitajsko, koga je doslej napadla?

          Tibet, samo za primer, ker vlecete za jezik;
          Sedaj boste najbrz rekli, da je bil to preventiven napad, da so preprecili Dalai Lami zavzetje Pekinga🙄

          Odgovori
          • Švejk

            Če gremo dovolj daleč v zgodovino, kdo ni koga kdaj napadel? Amerika si je prisvojila pol Mehike , Poljska velik del Nemčije, Italija zajeten del slovenskega ozemlja…

            Ne odobravam ničesar od navednega in še veliko drugega nenavedenega, ampak kje naj se konča zgodovinski revanšizem?

            Kolikor vem, Kitajska od njenega gospodarskega vzpona naprej, ni napadla nikogar.

          • deni

            Švejk ali si morebiti padel iz Lune. Predlagam knjigo Sedem let v Tibetu ali tudi film s Bradom Pittom.

          • Švejk

            Deni, očitno si funkcionalno nepismen, če ne razumeš tega, kar sem napisal.

          • deni

            Kakopak, da sem nepismen, sicer se ne bi prepiral tukaj zdaj sz vami. Veš Švejk zgodovini sto let ne pomeni nič, malo gor ali dol , da ponovim, ne pomeni popolnoma nič. Poljsko-litovska zveza je obvladovala ozemlje do današnje Rusije več kot 400 let. Potlej so Moskoviti, pozneje Rusi, odnosno Ivan Grozni s krvavimi vojnami in čudnimi zavezništvi zavzeli današnjo Ukrajino in Belorusijo. Recimo primer Novgoroda. Novgorod zelo liberalna, seveda za tiste čase, državica. Prebivalci so se uprli krvoloku. Itak, da je Novgorod Ivan zavzel in za kazen vsak dan dal ubiti 500 do tisoč prebivalcev, za glavne pa dal v Moskvi zakuriti v kotle in z vrelim oljem in ostalimi “pripomočki”. omehčal upornike. Takrat je Ivan dobil vzdevek Grozni. Rusi so zavzeli območje, kot, da je to njihova lastninska pravica. Čeprav so jih še nedavna nazaj Mongoli imeli za sužnje. Ampak zgodovino pišejo zmagovalci ali pa tudi ne. Zakaj, ker Mongoli niso bili najbolj pismeno funkcionalni, Džingiskan pa “pokopan” po starem mongolskem običaju. O tem pa tukaj ne bi. Lahko pa po želji.

      • deni

        Peter se opravičujem, da sem nekaj spregledal. BRiCS in uporaba mehke sile napram trde ameriške “trde”. Kateri bumbar to piše, odnosno verjame. Naj vprašajo še redke ljudi iz Primorske, kako so jih Angloameričani, Novozelandci, Avstralci zalagali z vsem mogočim, ko so jih Rusi predvsem s parolami in nasiljem,. Nej se grejo rusofili solit in v tri krasne. Takšnih butcev še po skoraj 80. letih ne manjka. Kdo je rešil partizanstvo v Beli krajini. Nemara Rusi. Spet in spet predlagam knjigo Alberta Svetine Od partizanstva do banditizma. Potlej bo vse jasno. Vendar naši “objektivni” zgodovinarji pišejo, kar pač njim ustreza. Se pa pripravljajo na Dražgoše. Boste videli, kaj bodo spet klamfali, tovariši, ko jih bodo medtem čakali Mercedesi. Presneta hipokrizijska žlota, nej se nekam že spelje.

        Odgovori
        • Švejk

          Deni, zbudi se. Piše se leto 2025. Sovjetske zveze ni več, Titove SFRJ ni več, Amerika pa že davno ni več to, kar je bila nekoč.

          Ameriki vlada globoka država, ne ameriško ljudstvo, ki ga nihče ne vpraša, ali si želi neprestanih vojn in enormnih stroškov za oboroževanje, ali si želi civilnega blagostanja.

          Ameriška ustava je samo še mrtva črka na papirju. Ameriški politični razred je korumpiran in zastrašen.
          Razumi, če moreš.

          Odgovori
          • deni

            Ma strejla božja. Sm se zbudu nanka ku je stari pej wadi odifrčav. Ravno sem se spomnil starega vica za 10+. Dolanc pride k papežu. Papež mu pokaže tri telefone. Rdeči je za neposredno zvezo z Rusi, črni sz Ameriku, beli z Nebesi. Papež da Dolancu na izbiro enega, le-ta se odloči, da bi poklical mamo v Nebesa. In res jo takojci dobi na telefon. Stane niti ni prišel do besede. Mama ga je seveda pohvalila z besedami: Stanko, Stanko, slišim, da si napredoval, in si takoj za Titom in tako dalje. Na koncu pa reče mati. Stanko, Stanko vse lepo in prav, samo boj se komunistov. To je bilo malo za hec.

            SFRJ in SZ res ni več, ampak mentaliteta večine butcev, pa je še vedno tam nekje. Vendar bi predolgo to analizirati tulje, bejn alora.

          • Švejk

            Končno si dojel, da si s svojo mentaliteto ostal nekje daleč zadaj, tako rekoč na smetišču zgodovine.

  9. prask

    Če pogledamo vse skupaj iz konteksta nastajanja ZDA, potem ideja sploh ni bedastoča. Če gre za nakup in ne kakršnokoli agresijo. Poglejmo malo zgodovine:

    Nakup Louisiane in velikega kosa ozemlja srednjega zahoda od Francije.
    Nakup Floride, južne Arizone, jugozahodnega dela Nove Mehike, Filipinov, (ki so se kasneje osamosvojili), Guama in Portorika od Španije.
    Nakup Aljaske od Rusije.

    To so torej zgodovinska dejstva. Kaj pa vse skupaj pomeni v kontekstu današnjega časa, ko eni zagovarjajo očitno agresijo, nakup pa bedastočo… naj presodi vsak sam.

    Odgovori
    • Miller

      Google pravi:

      Na Hrvaškem je trenutno naprodaj deset otokov. Najcenejša je 1,5 milijona evrov v srednji Dalmaciji, najdražja pa je Ceja na medulinski rivieri, katere cena je, kot piše v oglasu Bijelo jaje, kar 20,4 milijona evrov.
      8. jun. 2024

      Odgovori
  10. Švejk

    To, kar naj bi bile Trumpove “mednarodne bedastoče”, utegnejo že jutri postati trdna ameriška politika. Boj za planet nikakor še ni končan. Morda bo Trump priznal poraz v Ukrajini in se bo odpovedal nevarnemu napenjanju loka v odnosu do Rusije in se bo vsaj začasno umaknil iz Ukrajine in Gruzije ter azijskih članic nekdanje Sovjetske zveze.

    Kot kaže, Trumpa zanima krepitev ZDA v neposredni soseščini. Ozira se nič manj kot po Kanadi in Grenlandiji. ZDA in Kanada imata ozemeljski spor, ki se ga da izrabiti kot povod za nasilno rešitev. Grenlandija je že itak pod suverenostjo ZDA, saj imajo tam svojo vojsko.

    S segrevanjem zemlje postaja arktični krog vse bolj zanimiv za države, ki se nahajajo v njem, zlasti za tiste, ki imajo svoje obale ob Severnem ledenem morju oziroma Arktičnem oceanu. To morje sicer ni plovno vse leto, je pa obdobje plovnosti vsako leto daljše, kar omogoča ne le ladijski promet, temvče tudi izkoriščanje naravnih bogastev. Največji del obal Arktičnega oceana ima Rusija, sledijo Kanada, Grenlandija in ZDA prek Aljaske.

    Amerika bi dosegla strateško veliko boljši položaj v prizadevanjih za obvladovanje Arktike, če bi obvladovala tudi Kanadao in Grenlandijo.

    Če špekuliramo še malo: Trump je zagrzil tudi z uporabo sile pri pridobitvi ponovnega nadzora nad Panamskim prekopom. Nenavadna je tudi njegova ideja o preimenovanju Mehiškega zaliva v Ameriški zaliv. Ima Trump skomine tudi po Mehiki?

    Kot kaže, bo drugi Trumpov mandat lahko še poln presenečenj.

    Odgovori
  11. Halopb

    Mr.Donald, je pač on in njegov nastop, malo se temu reče ”zavaravanje neprijatelja”, da se stvari preusmerijo drugam …..

    To je podobno, kot če bi Musk rekel, da bo kupil mariborski TAM in začel proizvajati megastične avtobuse 🙂

    Odgovori
  12. APMMB2

    Trump jedržavnik in točno ve, kako mora zaščititi ZDA.
    Grenland je ozemlje, ki trenutno ne pripada nikomur. Ve, da je strateško pomembno za zaščito interesov ZDA, zato ga bo zaščitil in uveljavil vpliv ZDA na Grenlandu.
    Iz Kanade lahko prihajajo škodljive ideologije, kar je pokazal premier Troudeau. Zato je potrepno Kanado navezati na ZDA. Kanada ne sme izpod vpliva ZDA.
    Podobno je s Panamskim prekopom. Za ZDA je statepkega pomena, zato Trum ne bo dovoil, da se iz njega norčuje nek komandos, ki ga usmerja Moskva ali Peking.
    Ko gledamo EU, vidimo razliko.
    Ukrajine še vedno ni odločno podprla in prisilila Purina na umik, tudi iz Krima.
    Evropa podpira Palestino, če ravno je ta pod vplivom Irana, ki je nastrojen proti Evropi in katolištvu. Tudi s Sirijoje podobno. Evropa bi moralaizkazati svojomoč. Osvoboditi Palestince. Osvoboditi Sirijo in ju vključiti v vplivno območje EU. Prav tako mora disciplinirati Erdogana. Turčija mora biti del vplivnega območja Evrope.
    Podobno je z Egiptom, Sirijo , Tunisom ,Alžirom in Marokom. To je dvorišče Evrope. Evropa mora imeti vpliv na območju Severne Afrike.
    Še slabše so razmere v Sloveniji, ko slovenska zunanja politika ne ve, kaj so njeni interesi v svetu. Slovenija niti ne ve, da pripada Evropi. Kakšne odnose imamo s sosedi?
    Posvajamo pa opice v Afriki.

    Odgovori
    • Peter klepec

      Re:… Grenland je ozemlje, ki trenutno ne pripada nikomur.

      S takimi izjavami se je zacela kolonizacija; pred petsto leti.

      Odgovori
  13. Miller

    V svetu se dogajajo tektonske spremembe. Kdor je močan ali po domače ima nekaj jedrskih konic v skladišču, si lahko dovoli širiti svoje cesarstvo, kot so si ga njega dni rimski cesarji.
    Če bi jih imela Slovenija nekaj, bi imeli že Istro, Furlanijo in Julijsko krajino ter Koroško.

    Vsi pravi Istrijani – domorodci, s katerim sem se pogovarjal, razen onih, ki so se privlekli iz Slavonije ali južne Dalmacije, bi bili takoj za to, da se priključi Istra Sloveniji. Tako bi imela tudi Slovenija svoj Krim.

    Hm, tudi Madžari tko razmišljajo in kažejo zemljevide, kjer dokazujejo, da je Madžarska segala v današnjo Slo, Ukr, Hr.., Poljaki odkrito zahtevajo del Ukrajine do Lvova…
    O osvajanju Izraela, Turčije, Afganistana pa vemo in smo tiho.
    Tko je to, ko se začne.

    Odgovori
    • Miller

      Konec konce: ZDA imajo na Grenlandiji že tako in tako veliko bazo, tko, da je Grenlandija že njihova.
      Če pa se še kako uradno preimenujejo, ja kaj pa bo storila EU, proti svojemu gospodarju ? KAJ ?
      Dekla proti gospodarju ?
      Zamenjala si bo plenico !
      hahahaha

      Odgovori
      • Miller

        Uvedla sankcije ?
        ZDA pa višje carine !

        Odgovori
      • Peter klepec

        Po vasi logiki je tudi Kuba njihova. Guantanamo je Kuba.

        Odgovori
    • Dezerter

      “Batinaši” v Piranu “lepo” zastopajo “osvoboditev” …👍

      Odgovori
      • Halopb

        ZGODBA V PIRANU, NI !! TAKO NEDOLŽNA, KOT IZGLEDA.
        Zapakirali so jo pač, zato , ker je vmešano nekaj močnih imen !!

        Odgovori
      • deni

        Hot-entoti.

        Odgovori
    • Halopb

      miler a si mal Valvazorja pogledal? (Crikvenica)

      Da pa ni Istra ali vsaj del po takratnih katastrskih zapisih slovenska se pa zahvali tvojim rusofilom, bakarič- popit, k sta pijana risala črto na kanalu Dragonja.

      za FVG, vštevši Rezijansko dolino, je zajebal jožek iz kurcovca, Koroško pa tvoji srbski klavci mile, na Gosposvedskem polju.

      Menim, da je dovolj argumentirano !

      Odgovori
      • Miller

        bla, bla , hov, hov, kot vedno brez preverljivega dokaza.
        hov, hov SDS, hov, hov..
        prostor !

        Odgovori
        • Halopb

          ta tvoj lajež, strmi na steklino dej se pojdi cepit, pa kučo-nu u murgljski raj.

          Dokazi so pa preverljivi vsekakor, samo ti si tega ne priznaš,ker si pač tak …

          Odgovori
    • Andrej Muren

      Istrski staroselci bi hoteli biti priključeni Italiji. Če pa to ne bi bilo mogoče, pa rajši Sloveniji. Seveda bi lahko Slovenija v Istri dosegla boljšo mejo, vsaj drugo polovico nekdanje cone B Svobodnega tržakega ozemlja in za to niti ne bi potrebovali atomskih bomb. A ker nimamo niti jajc, ne vojske, kaj šele atomskle bombe, bomo težko obdržali celo to, kar imamo.

      Odgovori
    • marko

      …bi imeli že Istro, Furlanijo in Julijsko krajino ter Koroško.

      Za Koroško ne vem, vem pa, da bi vse ostalo imeli, če ne bi imeli KPJ in KPS.
      Obljubljena je bila meja z Italijo na Tilmentu, če bi med vojno ovirali Nemce med prodiranjem po Italiji.
      Ampak tovariši komunistični izdajalci so čakali Stalina, da se mu vržejo pred noge.

      Milanće, ti si idiot!

      Odgovori
      • Dieta

        Ne marko. kar ti si idiot. Kdo pa naj bi ustavil nemško vojsko v Italiji ?
        Partizani so uspeli le motiti okupatorja, tudi po zaslugi domobrancev, ki so lepo sodelovali z Musolinijem in HItlerjem !

        Na koncu vojne je en Tito ostal nepomemben, ko so se velesile odločale in premetavale lego kocke po zemljevidu. Takrat so se zahodnjaki odločili in tako je še vedno. Tito je zsedel Trst, Gorico….Vojska se je vkopala, ampak zahod je bil vojaško mnogo, mnogo močnejši. THE END

        Odgovori
  14. jaz

    Temu kar počenja Trump se reče čista politika. Kar počenjajo Rusija in Kitajska potihoma govori Trump na glas. Pol Afrike je že Kitajske in se nihče ne sekira. Vse države okoli Rusije so pod vplivom Rusije pa se nihče ne sekira. Kaj nekaj vsi norite! Ste kdaj čutili pritisk Amerike na vašo svobodo ali denar? Jaz nisem. Ste kdaj čutili da ne smete na glas brez posledic govorite čez svojo državo ali recimo Rusijo? Jaz sem. Moji starši tudi. Kaj se zgražate nad temi provokativnimi izjavami ki bodo jutri pozabljene. Da je “leva woke bedarija” 75 spolov dvem spolom nepovratno operativno maličila spolne organe že v otroštvu, se pa ne zgražate. da so beli nogometaši pred tekmo poklekali v znak opravičevanja temnopoltim…zaradi gehov iz preteklosti popolnoma drugih ljudi in ne svojih, le čemu?
    Dokler bo Amerika močna bomo svobodni mi. Ko več ne bo se bo začelo suženjstvo bedakom tipa kolesarji.

    Odgovori
    • Drejč

      “Ste kdaj čutili pritisk Amerike na vašo svobodo ali denar?”

      V času Pahorjeve vlade so nam ameriške bonitetne družbe pripisale zelo nizko boniteto zaradi nepokorščine interesom ZDA, posledično so nam obresti za kredite enormno narasle, kar smo morali plačevati davkoplačevalci. Potem je zadevo sanirala Bratuškova, ki je sprejela ameriške zahteve …

      Odgovori
      • Peter klepec

        In katere zahteve je Bratusek sprejela? Fantazirate!
        SLO boniteta je odvisna od Nemcije, ne od Amerike. Ampak se to samo zato, ker Nemcija tule kupuje cesar sama ne proizvaja.

        Odgovori
        • Drejč

          Peter “vseved”, če še ne veš, je udbomafija do Pahorjeve vlade gojila izrazito odklonilen odnos do ZDA. Če ne verjameš, pobrskaj časopise iz tega obdobja. Med drugim so recimo z administrativnim nagajanjem dosegli, da je neko ameriško podjetje, ki je hotelo na slovenskem trgu ponujati internetne storitve, zapustilo Slovenijo. Tudi banke so bile do tedaj pretežno v slovenski lasti.

          Z Bratuškovo se je vse spremenilo. Kučan je očitno spoznal, da se njegova udbomafija ne more kosati z ameriško ciomafijo in se je ravnal po Machiavelliju, ki pravi: Če sovražnika ne moreš premagati, se mu pridruži.

          Bratuškova se je v skladu z novo strategijo preživetja Kučanovega klana šla poklonit papežu, ki ima očitno še vedno pomembno vlogo v zahodnem finančnem sistemu… Politiko tujih investicij je obrnila za 180 stopinj, obrestne mere za najete kredite so drastično padle, in Slovenija je nenadoma postala del Zahoda, se pravi ameriška finančna kolonija.
          Če razumeš, prav. če ne, tudi prav.

          Odgovori
          • Peter Klepec

            Nic niste konkretnega povedali.

            180°? In kaj je to? V EU drzavi naj bi veljala svoboda pretoka kapitala in oseb.

          • Peter Klepec

            re:…ki je hotelo na slovenskem trgu ponujati internetne storitve, zapustilo Slovenijo

            Oh, no. SLO ni dezela, kjer bi se splacalo odpirati posel. Tu se zakoni lahko spreminjajo v polletnem ciklusu in to drasticno.
            Nikomur ne priporocam investicij v Sloveniji, niti Slovencem ne.

          • drejč

            Peter Klepec, če ne razumeš zapisanega, žalim slučaj. Mogoče boš v naslednjem življenju dobil malce več sivih celic.

    • Peter klepec

      Dosedaj Trumpa se ni bilo v Ameriki, zato se ne da nic ekstrapolirati.
      Pac pa lahko ekstrapoliramo karakterno slabost te drzave, da izkoristi slabost drugih drzav. Kot npr. slabost Spanije konec 19. st., ko ji je Amerika z vojno vzela Kubo, Guam in Filipine. Samo zato, ker je lahko in je rabila.

      Odgovori
      • Švejk

        V elesile vedno izkoriščajo slabosti drugih držav sebi v prid. Amerika je sesula Bližnji vzhod v interesu Izraela, ker je to lahko storila brez večjih posledic zanjo, ne pa tudi za Evropo, ki je doživela cunami migracij z Orienta in val terorizma na evropskih tleh.

        Podobno velja tudi za Ukrajino. Amerika je šla v vojno z Rusijo, sicer posredno, ampak vendarle pravo veliko vojno, ker je računala, da zanjo večjih posledic ne bo. Če bo Ukrajina pri tem uničena, kar je bilo vsakomur vnaprej jasno, njen problem. Tudi gospodarske posledice za Evropo, ki se deindustrializira zaradi izgube poceni ruskih energentov in surovin, niso ameriški problem.

        Velesile skrbijo za svoje interese. na račun drugih. Evropa je le ameriški vazal in mora pač molče trpeti svojega principala.

        Odgovori
        • Peter Klepec

          Vi boste do onemoglosti trdili kar vam pase v koncept. Ruski plin ni nic cenejsi od drugih plinov. Tako kot nafta. Kadar je na trgu. Sedaj ga pac ni. In zato je plin na trgu pac nekoliko drazji, pa ne prevec.
          Tisti plin, ki ne gre vec preko Ukrajine, gre v zrak, ker vrtine ni mogoce zapreti.

          Odgovori
          • Švejk

            Kdo komu o trditvah do enomoglosti?! Vsak bedak ve, da je Rusija naravno zaledje Evrope, kjer so za Evropo najcenejši naravni viri iz preprostega razloga, ker so najbližji. Zdaj so seveda zaradi ameriških interesov oddaljeni svetlobna leta, ampak Evropa hira zaradi tega. Prej ali slej bo Evropa spoznala, da jo Amerika načrtno onemogoča v normalnem razvoju, toda problem so korumpirani politiki in koristni idioti, ki jih podpirajo…

            Zakaj Trump preti, da bo tudi s silo zavzel Grenlandijo in celo Kanado? Zato, ker gre za ogromna ozemlja z ogromnimi naravnimi viri v neposredni bližini ZDA. In vse kaže, da ga v tem podpira tudi globoka država, ki mu je sicer ves čas njegovega prvega mandata na vse načine nagajala.

          • jaz

            @Peter Klepec, samo toliko, vrtino JE mogoče zapreti. Ko prevrtajo do plina ga takoj prižgejo, dokler plin s strahovitim pritiskom bruha na plano. …ker če bi dalj časa iztekal bi prišlo do neslutene explozije…tak sistem uporabljajo v vojni ko prvo iz bombe izpari ogromna količina plina ki se ga nato vžge…

  15. beri

    Priporočam tole branje…
    Naslov: Iz prevare v prevaro! Do kdaj še, Slovenke in Slovenci? – nova24

    P. S. Sam sem že veliko tega pozabil. Dobro je obnoviti te stvari!

    Odgovori
  16. Dezerter

    Lahko bi rekli ,da je grenlandce posrala sreča…..$€£¥💰

    Odgovori
  17. Miller

    kot beri – deni, oz renato – rene, ki citira in citira in malo za šalo malo zares,
    citiram Švejka

    Ob tem ko “Uredništvo” omenja Trumpove sporne izjave, ki kažejo, da bo njegov mandat morda še slabši kot Bidenov, se simptomatično izogne omembi enako spornega Trumpovega odnosa do Bližnjega vzhoda oziroma do Izraela in Palestine. Tudi Trump je neomajen podpornik Izraela, kar pomeni, da lahko pričakujemo nadaljnjo eskalacijo konflikta, ki utegne prerasti v 3. svetovno vojno, če bo Izraelu uspelo prepričati Trumpa, da napade Iran, kar je odklanjal celo dementni Biden.

    Kar zadeva Grenlandijo, ima Trump razmeroma dobre karte. Danska premierka je stupidno izjavila, da bodo o usodi Grenlandije odločali tamkajšnji prebivalci. Navidezno demokratična izjava je neumnost. Prebivalcev Grenlandije je okrog 50 tisoč in Cia jih z levo roko prepriča, da se na referendumu odločijo za odcepitev od Danske in pripojitev ZDA. Kako to gre, je pokazal obisk Trumpovena sina Donalda na Grenlandiji, kjer ga je pričakalo navdušeno prebivalstvo z MAGA čepicami na glavi, kar kaže, da je obisk imel predpripravo, praktično režijo. Na koncu Danska ne bo dobila niti kupnine za Grenlandijo, ker jo bodo lokalni prebivalci za prgišče dolarjev sami predali ZDA.

    Resnici na ljubo je Danska svojo priložnost z Grenlandijo morda zamudila. Evropa, obremenjena z ekološkimi predsodki, ni nikoli naredila koraka v smeri izkoriščanja njenih naravnih virov. Zdaj nimata Danska in EU izza nje v rokah ničesar, s čimer bi lahko dokazovala aktivno lastništvo nad ledeno puščavo, lokalno prebivalstvo pa se ne počuti ravno dansko. Kot kaže, jim je vseeno, kdo je njihov gospodar oziroma bodo preferirali tistega, ki da več.

    Da bo EU šla v načelen konflikt z ZDA zaradi Grenlandije, je komaj verjetno. In četudi bi to poskusila, bi potegnila krajši konec.

    Odgovori
  18. beri

    Najraje bi citiral @petra, ker je povedal bistvo. Bom razložil v nadaljevanju. Prav tako bom citiral dve popolni nasprotni trditvi, prva je od Uredništva, druga je od komentatorja @fakti bruti…

    Citiram Uredništvo…
    (Morda je ravno ta izjava tista, ki najbolje ponazarja hudo vsebinsko krizo večine t. i. tradicionalnih levosredinskih in desnosredinskih političnih strank v Evropi. Te so zdaj tako rekoč idealne tarče tandema Trump & Musk, ki uživata v zbadanju in poniževanju implicitno preveč pametnih, lažne morale polnih Evropejcev.
    Z svojimi zahtevami, na videz bedastimi predlogi pa Trump daje kredibilnost Putinu. En hoče nova ozemlja zaradi čistega dobička, drugi zaradi patološke obremenjenosti z zgodovino. Nič dobrega se ne obeta v tem. Evropa se mora nedvomno zbuditi in postaviti na svoje noge. Politično, obrambno, gospodarsko.)

    Citiram @facti bruti…
    (2.) Trump vas je spet povlekel za nos, nič novega. Spet se niste nič naučili. Trump se heca in testira, naivneži pa verjamejo vse kar izreče. Izreče pretirano ambicijo, potem jo zmanjša za 50%, pa vsi veselo sprejmejo pogoje, ki jih sicer ne bi niti pod točko razno. To je zgolj zelo osnovna taktika pogajanja. Nasedli potem razlagajo, kako oni ne spadajo med ovčke.)

    P. S Tole je moje mnenje. Tako kot pri cenzuri naših levih političnih elit – ne gre zgolj za cenzuro kot tako, ampak za blokado dela tistih novinarjev, ki se lahko preživljajo s svojimi portali, digitalnimi privatnimi-časopisi tako, da imajo svoje sponzorje, naročnike reklam itn. Če jim boste to odvzeli bodo prenehali delati, ker bodo šli v stečaj, poenostavljeno povedano, kajne? Zakaj? Zato, ker bodo morali prikazati vse tiste prej navedene in na te se bo spravila levičarska politična elita. Če ti onemogočijo delo – je cenzura brezpredmetna, ker se prenese drugam in ne v sovražni govor itn.

    Kar pa se tiče tega članka ima komentator @peter prav. Novinarji so prisiljeni pograbiti vsako novico, ki jo izreče velik ali majhen politik. Prisiljeni so torej citirati politično elito, zraven pa lahko dodajo še svoje misli, komentarje itn. Tako se pač vrti svet. Je pa Uredništvo povedalo tudi resnico, da t, i, politična demokracija v teh državah, ki jo prakticirajo postaja vse bolj gnila. Primer.

    Jabolko, ki ni več sveže, prične gniti od znotraj navzven. Na zunaj je še lepo – sistem-politični pa postaja vse bolj gnil iz svoje notranje sredine. Nič drugače ni s t. i. politično diktaturo, le da tam gredo v nasprotno smer. Ta postaja še bolj brutalna, tam ima t. i. civilna družba še manj pravic, svobode izražanja itn.

    Še tale brutalna resnica. mladi ne moremo ostati večno mladi, kajne. Naravno je da se staramo in nam počasi odpoveduje vse, na koncu še možgani. Nič drugače ne bo pri kiborgih-umetnih ljudeh. Lahko jim boste vgrajevali vse več umetnih bio-delov, a tudi ti niso večni in jih bodo morali obnavljati z novimi zamenjavami.

    Nič na svetu torej ni večno! Zakaj bi se torej čudili političnim elitam, da so vse manj sposobne, vse bolj skorumpirane, vse bolj skrbijo le še zase in tiste, ki jim omogočajo, da pridejo na oblast itn.

    Ne, Trump zame ni ne senilen in ni izgubil pamet – le še en politik iz 21. stoletja več, ki se obnaša tako kot se pritiče sedanjim imperijem, desnim in levim. lep dan.

    Odgovori
  19. Švejk

    Ob tem ko “Uredništvo” omenja Trumpove sporne izjave, ki kažejo, da bo njegov mandat morda še slabši kot Bidenov, se simptomatično izogne omembi enako spornega Trumpovega odnosa do Bližnjega vzhoda oziroma do Izraela in Palestine. Tudi Trump je neomajen podpornik Izraela, kar pomeni, da lahko pričakujemo nadaljnjo eskalacijo konflikta, ki utegne prerasti v 3. svetovno vojno, če bo Izraelu uspelo prepričati Trumpa, da napade Iran, kar je odklanjal celo dementni Biden.

    Kar zadeva Grenlandijo, ima Trump razmeroma dobre karte. Danska premierka je stupidno izjavila, da bodo o usodi Grenlandije odločali tamkajšnji prebivalci. Navidezno demokratična izjava je neumnost. Prebivalcev Grenlandije je okrog 50 tisoč in Cia jih z levo roko prepriča, da se na referendumu odločijo za odcepitev od Danske in pripojitev ZDA. Kako to gre, je pokazal obisk Trumpovena sina Donalda na Grenlandiji, kjer ga je pričakalo navdušeno prebivalstvo z MAGA čepicami na glavi, kar kaže, da je obisk imel predpripravo, praktično režijo. Na koncu Danska ne bo dobila niti kupnine za Grenlandijo, ker jo bodo lokalni prebivalci za prgišče dolarjev sami predali ZDA.

    Resnici na ljubo je Danska svojo priložnost z Grenlandijo morda zamudila. Evropa, obremenjena z ekološkimi predsodki, ni nikoli naredila koraka v smeri izkoriščanja njenih naravnih virov. Zdaj nimata Danska in EU izza nje v rokah ničesar, s čimer bi lahko dokazovala aktivno lastništvo nad ledeno puščavo, lokalno prebivalstvo pa se ne počuti ravno dansko. Kot kaže, jim je vseeno, kdo je njihov gospodar oziroma bodo preferirali tistega, ki da več.

    Da bo EU šla v načelen konflikt z ZDA zaradi Grenlandije, je komaj verjetno. In četudi bi to poskusila, bi potegnila krajši konec.

    Odgovori
    • Aredert

      pomembni slovenceljni, po čem ste pa vi znani v svetu?

      Odgovori
      • Dezerter

        Po fehtanju in izvozu kriminala….👍

        Odgovori
      • Miller

        Po Melaniji, Dončiču, kolesarskih asih

        Odgovori
      • Drejč

        You Aredirt, resnica boli, kenede?!

        Odgovori
      • Peter klepec

        Pomembni Slovenci so direktorji Max-Planck Instituta ali vodilni inzenirji pri BMWju, a nihce ne govori o tem.

        Odgovori
  20. Facti bruti

    1.) Ne vem, kje ste vi zasledili, da Trump grozi z vojaškim zavzetjem Panamskega prekopa in Grenlandije in priključitvijo Kanade?

    2.) Trump vas je spet povlekel za nos, nič novega. Spet se niste nič naučili. Trump se heca in testira, naivneži pa verjamejo vse kar izreče. Izreče pretirano ambicijo, potem jo zmanjša za 50%, pa vsi veselo sprejmejo pogoje, ki jih sicer ne bi niti pod točko razno. To je zgolj zelo osnovna taktika pogajanja. Nasedli potem razlagajo, kako oni ne spadajo med ovčke.

    3.) Trump je suverenistični predsednik, zaveda se moči, vpliva, interesov ZDA napram EU in ostalega sveta, Kitajska mu na drugi strani že konkretno meša interese na njegovem dvorišču, v Latinski Ameriki, na Arktiki poteka omenjen bolj za naravna bogastva, dodati je treba severno morsko pot, ki jo večinoma nadzira Rusija.

    3.) Zgodovina : Kanada – nezaceljene rane, kanadske province so kolaborirale in stopile na stran imperialista in kolonizatorja Velike Britanije, skupaj napadli južne province. Panamski prekop so gradili in financirali Američani (njim ni v interesu, da si ga polasti Kitajska). Grenlandijo so ZDA zasedle, da ne bi padla v roke Nemcev, v bazah so ostali do današnjih dni.

    4.) Pretirane ambicije so, kot rečeno, prvenstveno namenjene pogajalskim izhodiščem, vojnam in vojaškim konfliktom se bo izogibal, doma in v svetu bi veliko raje izpadel kot tisti, ki preprečuje in ustavlja vojne. Večjo ambicijo ima doma narediti »Ameriko spet veliko«, podporo pri tem dobiva od prejšnjih nasprotnikov tipa Zuckerberg, s tem ZDA se začenjajo novo poglavje svobode govora (vladajoči v Sloveniji obratno, spet na napačni strani zgodovine), tudi podpora Hi-Tech industrije na največjem sejem potrošniške elektronike na svetu v Los Angelesu, prej Trumpove nasprotnice, ga spodbujajo/usmerjajo urejati zadeve doma. Zunaj ZDA bi Trump, kot rečeno, raje izpadel mirovnik, Putin pa razume zgolj silo, podobno Kitajska/Ši Džinping, drugače se ne da pogovarjati. Za Grenlandijo in Panamski prekop je ključna podpora doma, Kanada je za hec/balast zraven, na Arktiki ima Aljasko. Brez podpore doma ne bo nič.

    5.) Mi oz. EU bi se morali vprašati : kaj pa lahko sploh storimo, če ZDA (Trump + podpora doma) prebivalcem Grenlandije, ki jih je za približno Kranj in Novo Gorico skupaj, obljubi nagrade, ugodnosti, da preko referenduma ljudje »demokratično« izglasujejo priključitev ZDA? Danska in EU lahko samo gledata, podporo pri sovražnikih Rusiji in Kitajski ne bomo iskali. Tako pač je, če EU vodi globalistična politika, namesto suverenistične. Skupne suverenistične politike, nekatere EU države so jo prevzele in žanjejo rezultate. Spreminjanje trenda ni naključje.

    Odgovori
    • Peter klepec

      Ah ja, najbrz se Putin in Xo tudi samo hecata.

      Odgovori
  21. APMMB2

    Trump je strateg in ve kaj škodi in kaj ogroža ZDA.
    Kanada je soseda ZDA, ki si je dovolila vlado Justina Troudeoja, vokerja in prisataša zblojeneih zelenašev in teoretikov spolov.
    Takšne ideologije ogrožajo ZDA, zato se je odločl, da bo posegegel po Kanadi. Prvi korak je že narejen, ker je odstopil Troudeau. Volitve bodo pokazale, ali je potrebna še dodatna intervencija.
    Naslednje področje je Grenland. Maloštevilno prebivalstvo je lahko hitro ideološko obrniti. Pred vsem Danska,ki si lasti Grenland, je zašla v zelenaštvo, vokertvo in podobne devijacije in ni izključeno, da Grenland zablodi v napačno smer. Je pa Grenland ozemlje, ki ohranja Artiko v demokratičnem območju, zato je bolje poseči na Grenland sedaj, kot pa takrat, ko ga obvladoval tovariš Putin.
    In končno Panamski prekop.
    Panamski prekop je gospodarska prometna žila ki je za ZDA zelo pomembna, saj preko prekopa komunicira ameriško gospodarstvo med vzhodom in zahodom.
    Delno je prav Panamski prekop omogočil gospodarski napredek ZDA, ki so ga zgradile prav zato.
    Po izteku pogodbe je prišelv Kitajske roke in Kitajci sedaj krojijo režim, pred vsem pa tarife za prevoz skozi prekop.
    Jasno je, da bo Trump uveljavil monrojevo doktrinao, Ameriko Amerikancem in bo skušal izriniti Kitajce.
    S kakšno pravico pa sedaj Kitajci politično upravljajo s Panamskim prekopom?

    Odgovori
    • Drejč

      “S kakšno pravico pa sedaj Kitajci politično upravljajo s Panamskim prekopom?”

      Z enako pravico kot ZDA rovarijo po vsem svetu: s pravico močnejšega.

      Odgovori
  22. Teodor

    Če je Sorošu dovoljeno harati po evropski politiki zakaj ne bi bilo tudi Musku? Dvojni standardi. Dvajset let smo tolerirali levičarske agende, svetovnih miljarderjev, nekaj zrnov resnice od Muska pač ne škodi.

    Odgovori
  23. tohuvabohu

    Globoka napaka Demokratov? Hehe, morda bomo kmalu rekli “O felix culpa”?

    Odgovori
  24. deni

    Trump je predvsem čvekač in to ni nič novega. Zna biti, da bo Ukrajino žrtvoval za zbližanje s Putinom. Lahko, da je čveka, vendar so zadaj popolnoma drugi interesi. Saj ima svetovalce, kakor vsak predsednik države ali vlade tega sveta. Vendar s tem čvekanjem predvsem odvrača pozornost od Daljnega vzhoda. Grenlandija, najbrž polna rudnin, vendar to ni tako enostavno, ker Danska, sicer pritlikavec napram ZDA ne bo kar tako popustila in ima za seboj EU, pa karkoli si že mislimo o njej.

    Recimo Rusija se je zajebala, ko je prodala Američanom Aljasko. Vendar so oboji imeli pomisleke. Rusija je bila po krimski vojni na kolenih in je potrebovala svež denar. Amerika pa po državljanski vojni ni bila najbolj kontent. Sprva kritizirano, ker je bila Aljaska tam nekje bogu za hrbtom. Ampak se je pozneje izkazalo, da se je ta nakup 10000X povrnil. Če bi na primer takrat kakšna evropska velesila, ki ni bila vpletena v vojni izkazala pripravljenost kupiti to pusto, neraziskano področje bi Car pač prodal najboljšemu ponudniku in bi lahko danes to nova Francija, Anglija, Nemčija ali celo kakšna manjša evropska državica.

    Samo za hec, recimo hipotetično, ker je ta prodaja-nakup trajal več let, bi recimo teoretično Slovenija, če bi takrat obstajala, najela kredite iz vseh mogočih virov, postrgala vse , odnosno bi takrat prodala enega najbolj donosnih rudnikov sveta tj. živega srebra v Idriji in bi spravila skupaj vsoto, nemara celo višjo kot Amerika in bi danes hipotetično Slovenija ena najbogatejših držav sveta. Seveda bi lahko tako majhna deželica bankrotirala, vendar kdo za hudirja je takrat vedel, kaj skriva to neobljudeno področje. Ampak se je nakup prav kmalu izkazal, kot najboljša investicija ZDA ever. Zlata mrzlica, Jukon, Klondike in potlej Dawson City itd. Kdor je bral pustolovščine Jacka Londona, ve o čem govorim.

    Zato to čudno govoričenje trobentarja o Grenlandiji, ko dobro ve da Danska ne bi ali bo prodala Grenlandije za bagatelo nekaj milijard. Danska je že tako po vseh proporcih bogatejša, kakor ZDA glede na število prebivalstva in glede človekovih pravic, standarda, sociale, zdravstva itd.

    Povsem druga zgodba pa je Panamski prekop. Vanj so ZDA vložile milijarde za izgradnjo, predtem, ko je Francija obupala, tudi zaradi korupcije in popolnoma zgrešenega pristopa k gradnji. Sueški in Panamski prekop sta si diametralno nasprotna načina pristopa do projekta. Baje pa je res, da morajo ameriške ladje plačati veliko višje pristojbine, kakor recimo druge, sploh kitajske ladje itd. Kitajci imajo že velik delež pri upravljanju Panamskega prekopa in jebejo Amerikance na suho, čeprav v izgradnjo niso vložili niti centa.

    Zatorej se bo Trump posvetil Daljnemu vzhodu, recimo Tajvanu in tistemu strateško pomembnemu “potočku” imenovanemu Panamski prekop. EU bo poslal scat v koprive, na Ukrajino se bo požvižgal, ker konec koncev Donbas itd. je samo delček v mozaiku iger brez meja. Seveda bo čas povedal svoje, vendar na vodi čutim, da se bo zbližal s Putinom, ker tudi on ni neumen in ve, da ga Kitajci držijo za jaj… Seveda pa so to igre velikih na račun manjših. In tu je Evropa luzer s svojimi bedarijami in množico ilegalnih priseljencev, ki jih mora rediti in še na kupe bedarij, ki se na njih tako ZDA, kot Kitajska samo požvižgata.

    Odgovori
    • Peter klepec

      Re:… Zna biti, da bo Ukrajino žrtvoval…

      Ce bo zrtvovana Ukrajina, bo zrtvovanih se mnogo drugih. Od Taiwana pa do Prekmurja in Primorske.
      V Ukrajini bo to zrtvovanje stalo samo milijon ali dva mrtvih, za ostalo bo treba bistveno vec.

      Odgovori
  25. brane

    Trump je simptom današnje Amerike.

    Musk je Trumpov Medvedev.

    Kot pravi eden največjih intelektualcev v Franciji – Emmanuel Todd: “Trumpovo največje breme bo, kako prikazati poraz ZDA v Ukrajini, da ne bo izgledal kot poraz.”

    Sicer pa, če bo Trump nadaljeval s takim retoričnim tempom, kateremu naj bi sledila podobna dejanja, ga bo globoka država via CIA hitro pospravila, kot se je to zgodilo 1963.

    Odgovori
    • Drejč

      Umik iz Ukrajine bo za Trumpa najmanjši problem, ker je bil ves čas proti tej vojni. Čudno, da “eden največjih intelektualcev v Franciji” tega ne ve. Ameriški vojno-hujskaški establišment pa bo ohranil obraz, ker bo odgovornost za umik iz Ukrajine pripisal Trumpu.

      Drugčae pa je militaristična in ekspanzivna Trumpova retorika povsem v skladu s sgtrategijo ameriške globoke države. Zakaj bi ga torej “pospravili”?

      Odgovori
    • Peter klepec

      Ce bo Ukrajina izgubljena, bo to poraz Evrope, ne Amerike.

      Odgovori
      • Drejč

        Hočeš reči, da če hlapec izgubi nekaj, to ni izguba za njegovega gospodarja?
        Nisem ravno prepričan, da je res tako.

        Odgovori
        • Peter Klepec

          Hlapec je kdor se tako pocuti. Tudi vi, ce hodite v sluzbo, ste samo “sluzabnik” , a ne?

          Odgovori
        • Peter Klepec

          Kaj naj bi pa Amerika izgubila v Ukrajini? Psenico?

          Odgovori
          • Drejč

            Tudi jaz ne vem, kaj bi ameriško ljudstvo izgubilo, če se njihova država umakne iz Ukrajine. Mislim, da nič. Kdor bo izgubil so predvsem orožarji, bankirji in drugi finančniki.

          • Peter klepec

            Drejc, apropos orozarji in financniki:
            Ti bodo najvec izgubili, ce Rusija to vojno temeljito izgubi; ker potem ne rabimo vec vojske, tako kot po 90ih, ko so rekli, da je konec zgodovine.
            Orozarji bodo neznansko zasluzili le v primeru, da se ta vojna zamrzne, to je da se sklene premirje in Rusija obdrzi Donbas in Krim. Skok iz 1,5% BDP na 3-5% je neskoncna zlata jama;

          • Drejč

            Tvoja skrb je odveč. Orožarji bodo ustvarili nova krizna žarišča in nove vojne tudi po Ukrajini. To je njihov posel, od katerega živijo. Za njihove žrtve jim je bolj malo mar. Pravzaprav nič.

  26. Miller

    Kdor lahko bere med vrsticami, ve, da je ameriška taktika od vekomaj ta, da vodi proxy vojne z uporabo “kupljenih” držav ali mehča nasprotnike z izjavami pomembnežev kot sta recimo Blinken, Pelosijeva itd.

    Danes uporablja Muska, ki napada vse po vrsti in mu nihče nič ne more, ker „kao“ govori v svojem imenu, ne državnem ali Trumpovem in s tem vodi proxy diplomatsko vojno s katero mehča in ponižuje tarče.
    Za njegove izjave pa ZDA niso odgovorne.

    Odgovori
    • Miller

      Še to:
      Katera država Nata se bo postavila proti svojemu gospodarju, ga obsodila in mu naložila sankcije, če okupira Panamski prekop, Grenlandijo…
      Še njegovemu prjatlu Izraelu, ki okupira Sirijo, si nobena ne upa, no, razen, da prizna Palestino… haha

      Odgovori
    • ren

      V USA se štuli v politiko supermilijarder, v Sloveniji pa navadna tsipa!

      Odgovori
  27. Peter klepec

    Sem mislil, sa bom kaj zvedel v clanku.🤪

    Odgovori
  28. ren

    Zakaj ste za uvodno fotko izbrali ravno to? Ja, ker ste hoteli povedati, da sta Trump in golob nekako enaka. Pa nista. Trump je (bo) gospodar pomembne in močne države, golob je pa petelin na kupu lastnega gnoja.

    Odgovori
    • Tilen Majnardi

      Nič posebnega. Srečno 2025. Hvala. Tilen

      Odgovori

Objavi komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Opazili smo
Inkvizicijske tendence samooklicane Svobode, ki nikakor niso smešne ali neškodljive

Inkvizicijske tendence samooklicane Svobode, ki nikakor niso smešne ali neškodljive

Včeraj smo bili v Državnem zboru ponovno priča izkrivljenemu razumevanju medijev, svobode govora, ki ga je več kot plastično prikazala poslanka Gibanja Svoboda, navdušena parlamentarna zasliševalka Tamara Vonta. Ta vodi bizarno inkvizicijsko komisijo s še bolj bizarnim neskončnim nazivom “Preiskovalna komisija o ugotavljanju politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij zaradi domnevnega nezakonitega financiranja političnih strank in strankarske politične propagande v medijih pred in med volitvami poslancev v Državni zbor leta 2022 s finančnimi sredstvi podjetij v državni lasti, državnih institucij ter subjektov iz tujine”. Poleg očitnega nerazumevanja, oziroma izkrivljenega dojemanja delovanja medijev, je javnost spet šokirala raven komunikacije vladne poslanke, ki je padla globoko pod gostilniško.

Trumpove pravljice za lahko noč?

Trumpove pravljice za lahko noč?

Obstoječi mednarodni red seveda ni popoln in v marsikaterem oziru zastarel, ne upošteva novih razmer. Med drugim tega, da je moč v svetu danes bolj razpršena. Nekatere stvari bo tako treba zastaviti na novo, vendar se je pri tem treba vendarle zavedati, da je imel dosedanji red tudi dobre plati, ki se jim ne gre kar tako odpovedati. Namesto, da ga v celoti zavržemo, bi ga kot veljalo posodobiti in ohraniti temeljna načela, ki preprečujejo, da bi v svetu povsem prevagala logika moči velesil. Nedavne izjave bodočega ameriškega predsednika vsekakor zbujajo precej nelagodja povsod, kjer prisegamo na vladavino (mednarodnega) prava, po drugi strani pa se ob njih zadovoljno nasmihajo avtoritarni režimi, kakršna sta ruski in kitajski.

Mojca Šetinc Pašek: “Ob prebiranju zakona o medijih se ne morem znebiti vtisa, da nas vrača v osemdeseta prejšnjega stoletja”

Mojca Šetinc Pašek: “Ob prebiranju zakona o medijih se ne morem znebiti vtisa, da nas vrača v osemdeseta prejšnjega stoletja”

Zakon o medijih razburja. Ne samo na desni, tudi na levi. Nekateri so končno spoznali, da se pod krinko uveljavljanja evropskih direktiv, prilagajanja sodobnim, digitalnim medijem, skriva nekaj hujšega. Prikrita cenzura, vladno financiranje prijateljskih medijev, uničevanje kritičnih medijev… so bistvene osnove novega spornega zakona, ki naj bi “sedanjim” omogočil tako željeni drugi, morda tretji, četrti… mandat. O tem je spregovorila tudi nekdanja poslanka Gibanja Svoboda. Njen FB zapis objavljamo v celoti. Mogoče se bo kdo zamislil. Ali pač?

Kako je dokončno poginila lisica s Pohorja

Kako je dokončno poginila lisica s Pohorja

V soboto in nedeljo, 4. in 5. januarja, v Kranjski Gori potekajo tekme ženskega svetovnega pokala v alpskem smučanju. Lani še pod znamko Zlata lisica, letos so pač le “tekme” v Kranjski Gori. Nič posebnega bi lahko rekli. Morda pa je vseeno brez potrebne refleksije izginilo 60 let tradicije, tudi turističnega priliva, promocije Maribora in okolice. V bistvu ni čisto jasno, komu lahko očitamo pomanjkanje poslovnega, promocijskega, družbenega občutka, Smučarski zvezi Slovenije, ki je kljub vsemu obdržala tekme v Sloveniji brez nadaljevanja tradicije, ali Mariboru, ki v zadnjih dvajsetih letih ni pokazal resne želje po prilagajanju podnebnim spremembam, finančni realnosti športa, ki se je profesionaliziral do mere, kjer sicer simpatično mariborsko amaterstvo ne pomeni veliko, dovolj za sodobne prireditve.

Zakon o medijih: bombončki za naše, kazni in cenzura za vaše!

Zakon o medijih: bombončki za naše, kazni in cenzura za vaše!

Vlada je očitno končno zaznala, spoznala, da so volitve blizu, no se hitro bližajo, mediji pa niso dovolj ustrezno depolitizirani za napovedani drugi mandat trenutne koalicije. Depolitizacijo, ki jo je ekspresno uvedla v javnem zavodu RTV Slovenija, je treba menda preseliti v celoten medijski prostor, oziroma vsaj v t. i. mainstream medije, ki brez dodatnih “podpornih” ukrepov niso več pod popolno kontrolo. Vsaj navidezno. Zato se je vlada na korespondečni seji na Silvestrovo, stran od oči praznično razpoložene javnosti (podobno kot je predlani potrdila koruptivni, negospodarni nakup podrtije na Litijski 51), odločila podpreti nov zakon o medijih, ki je po mnenju ministrice za kulturo Aste Vrečko eden najsodobnejših v Evropi, če ne kar na celotnem planetu. V Kremlju in Pekingu se gotovo strinjajo.

600 milijonov razlogov zakaj ne obdavčiti stanovanjske nepremičnine

600 milijonov razlogov zakaj ne obdavčiti stanovanjske nepremičnine

Vlada Roberta Goloba je obljubljala več desettisoč novih stanovanj, danes, ko je jasno, da iz tega ne bo nič, pa skuša stanovanjsko problematiko reševati z uvedbo novega davka na (stanovanjske) nepremičnine. Davčni strokovnjak Ivan Simič razume vlado, da je želela praznike zapolniti z razpravo o tem, kako je potrebno obdavčiti tiste, ki imajo stanovanjske nepremičnine, ne z razpravo o eni najslabših vlad, ki smo jih imeli do sedaj. Zakaj vlada ne razmišlja tudi o obdavčitvi premožnejših, ki imajo svoje premoženje v poslovnih nepremičninah, denarju, vrednostnih papirjih ali plemenitih kovinah? Mar imajo predlagatelji obdavčitve stanovanjskih nepremičnin svoje premoženje tam, kjer ni načrtovane nove obdavčitve?! Vse to se dogaja po tem, ko je vlada zaposlenim v javnem sektorju dvignila plače in ko neracionalno troši proračunska sredstva, zaradi česar bo potrebno v proračunu zagotoviti vsaj dodatno milijardo evrov. S predlaganim davkom na nepremičnine bi jih pobrali okoli 600 milijonov.

Hrvaške volitve: Je slabo za demokracijo, če predsednik nima resne konkurence?

Hrvaške volitve: Je slabo za demokracijo, če predsednik nima resne konkurence?

Predsedniške volitve na Hrvaškem niso posebej zanimive, saj na njih nastopa en sam favorit. Aktualni šef države Zoran Milanović. Seveda bi bile te volitve precej razburljivejše, če bi proti Milanoviću kandidiral njegov edini pravi tekmec v hrvaški politiki, torej premier Andrej Plenković. Toda temu očitno vsaj še nekaj časa bolj ustreza voditi vlado, kot pa se vojskovati z občasno infantilnim Milanovićem, čigar besednjak je pogosto na ravni gostilniškega kvantanja. Toda večini Hrvatov je to všeč, zato je Milanović edini resni kandidat za predsedniški mandat 2025-2030.

Svet RTVSLO fanatično nad Izraelsko udeležbo na Eurosongu, vlada pa z novo strategijo zunanje politike na reciklirana pota neuvrščenosti

Svet RTVSLO fanatično nad Izraelsko udeležbo na Eurosongu, vlada pa z novo strategijo zunanje politike na reciklirana pota neuvrščenosti

V senci intenzivnega notranjepolitičnega dogajanja, interpelacije finančnega ministra, predsednice Državnega zbora, kontinuiranih laži notranjega ministra glede nezakonitega, neusposobljenega direktorja Policije… je Slovenija dobila novo strategijo zunanje politike. Če dokumentu na 15-ih straneh, ki razen floskul in zaskrbljujoče pavšalnosti ne vsebuje nič takšnega, kar bi reševalo resnične izzive, lahko sploh rečemo strategija. Gotovo ne rešuje akutnih problemov varnosti različnih oblik, ki jih je po svoje spet dobro razkril grozljiv napad na božičnem sejmu v Magdeburgu, pri čemer se mainstream mediji osredotočajo samo na patetično preusmerjanje pozornosti glede domnevne islamistične ali protiislamistične naravnanosti storilca, ki je sicer leta 2006 pribežal iz Savdske Arabije.