Kako je dokončno poginila lisica s Pohorja

Leta 1990 je na Zlati lisici zmagala Mateja Svet (Slika: zgodovina.si)

Avtor: | 4. januarja, 2025

V soboto in nedeljo, 4. in 5. januarja, v Kranjski Gori potekajo tekme ženskega svetovnega pokala v alpskem smučanju. Lani še pod znamko Zlata lisica, letos so pač le “tekme” v Kranjski Gori. Nič posebnega bi lahko rekli. Morda pa je vseeno brez potrebne refleksije izginilo 60 let tradicije, tudi turističnega priliva, promocije Maribora in okolice. V bistvu ni čisto jasno, komu lahko očitamo pomanjkanje poslovnega, promocijskega, družbenega občutka, Smučarski zvezi Slovenije, ki je kljub vsemu obdržala tekme v Sloveniji brez nadaljevanja tradicije, ali Mariboru, ki v zadnjih dvajsetih letih ni pokazal resne želje po prilagajanju podnebnim spremembam, finančni realnosti športa, ki se je profesionaliziral do mere, kjer sicer simpatično mariborsko amaterstvo ne pomeni veliko, dovolj za sodobne prireditve.

Prva Zlata lisica je bila organizirana leta 1964, na precej divji progi pod hotelom Bellvue pod vrhom postaje takratne gondole. Tekma je prišla v dolino, na takratni snežni stadion šele leta 1978 ob jubilejni 15. Zlati lisici. Takrat se je to zdelo atraktivno, približali so tekmo na prag mesta, na končno postajo javnega prevoza Maribora. Seveda nihče ni razmišljal o tem, da bo tekma čez nekaj desetletij na tej nadmorski višini skorajda nemogoča. Da bi iskali alternativo višje na Pohorju, kjer je vsaj ponavadi dovolj snega, ali pogojev za izdelovanje umetnega, ni bilo v konceptu. Čudno. Čeprav so začeli na vrhu taistega Pohorja. Že takrat se je to zdelo smiselno.

Lisica je bila vedno organizacijsko zahtevna. (Slika: zgodovina.si)

Evtanazija Zlate lisice je v bistvu potekala precej mučno že desetletje in več. Tekme v Mariboru so postajale prej izjema kot pravilo, organizatorji so ne glede na številna opozorila o vprašljivi infrastrukturi, pomankljivim vlaganjem v dovolj “močno” umetno zasneževanje, nejasni dolgoročni finančni strukturi tekmovanja, pomanjkanju resne alternative višje na Pohorju, tiščali glave v pesek in upali na najboljše.

Nekateri so vmes tudi dobro zaslužili, privatizirali del lisičkinega biznisa, kar je seveda povzročilo ogromna trenja znotraj organizatorjev v Mariboru. To se kaže tudi v trenuti samodestrukciji v SK Branik.

Prestavitev smučarskih tekmovanj v Mariboru sicer ni neka nova pogruntavščina, saj je na tej nadmorski višini tudi ob normalnih zimah vsako zimsko tekmovanje precejšnja loterija, tudi brez očitnih podnebnih sprememb.. Zaradi težav z vremenom in s pripravo proge je bilo tekmovanje prestavljano štirinajsktrat; dvanajstkrat je potekalo v Kranjski Gori (1976, 1988, 1991, 2007, 2012, 2014, 2018, 2020, 2021, 2022, 2023 in 2024), enkrat v Sarajevu (1975) in enkrat v Bad Gasteinu (1974).

Je pa begajoče, presenetljivo dejstvo to, da v Mariboru, kljub formalnemu izpostavljanju Zlate lisice kot pomembnega lokalnega turističnega promocijskega elementa, niso za razvoj, vsaj podaljševanje življenjskega roka tekmovanja, desetletja naredili praktično nič.

Nobene resne zasnove tekmovalnega poligona, proge z ustrezno zasneževalno infrastrukturo pod vrhom Pohorja, zasnove alternativnega stadiona za obiskovalce… Nič, samo “jokanje”, da neka Ljubljana nima posluha za nič, da gre za centralizacijo Slovenije, pri čemer seveda Ljubljana nima nič s tem lokalnim amaterstvom in podpohorskim kalimerovstvom.

Snežni stadion pod Pohorjem leta 2011 (Slika: Wikipedia)

Še leto nazaj se je zdela možna alternativa nekakšno opcijsko prirejanje tekmovanj pod tradicionnalno znamko Zlate lisice v Mariboru in Kranjski Gori. Ko bi razmere omogočale, bi lahko tekmovanje še vedno priredili v Mariboru. Seveda pod pod pogojem, da se Maribor odloči, organizacijsko, finančno “sestavi”, če to sploh hoče, želi. Popolno vsebinsko razsulo, razkol, prepiri v smučarskem klubu Branik in v občini Maribor žal tega niso omogočili. Kranjska Gora pač trenutno rešuje zadeve. Termin, v katerem so hoteli in ostali nastavitveni objekti sicer praznično polni, ni idealen, je pa bolje kot nič. V Mariboru pa medtem raje slavijo Martinovo kot vzporedni državni praznik, ki poteka večino leta. Imajo pa tudi prazno Magno, na najboljših kmetijskih zemljiščih. Ker so želeli delovna mesta.

Dejstvo je, da je mariborska mestna tekma pomenila nekaj posebnega za obiskovalce in tekmovalke. Leta 2013 se je npr. v Mariboru, tudi zaradi popularnosti Tine Maze, v dveh dneh zbralo preko 40.000 ljudi. Kaj to pomeni za lokalno turistično gospodarstvo ni potrebno posebej izpostavljati. Gostinci, hotelirji, prevozniki… so imeli polne roke dela. Danes gledajo v na pol zasneženo Pohorje in upajo na kakšen spodoben sneg, ali vsaj nizke temperature.

Tina Maze je bila magnet za obiskovalce vseh tekmovanj, tudi v Mariboru. (Slika: Štajerski val)

Je pa državna strategija zimskega turizma na splošno v popolnem razsulu. Bolje povedano, v razsulu so upravljalci te strategije, ministrstva, vlada. Nobenega koncepta, kaj bomo počeli v naslednjih letih, kako se bomo lotili podnebnih sprememb pri delovanju zimskega turizma, razvoju smučarskih centrov, kaj so strateški cilji velikih tekmovanj, kako jih bomo izkoristili, so sploh smiselna, kdo jih bo financiral…?

Gorskim centrom so pred kratkim razdelili nekaj milijonov za nove naprave brez osnovnega načrta, koncepta razvoja, ekonomike. Naj samo omenimo, da še vedno propada biser Kanin in njim vred deloma tudi celotna destinacija Bovec, saj razpadajoče naprave na Kaninu že drugo leto ne obratujejo, v proces propadanja se je letos vključil tudi sicer precej popularni Stari vrh nad Škofjo Loko, ki se je zaradi zelenih zim utopil v dolgovih. Žalostno.

35 komentarjev

  1. Oli

    Mi pa gre zelo na živce komentar, kar je napisal tudi pisec tega članka, “da Mariborčani vedno za vse krivijo Ljubljano”. Da, ni snega, in da se povsod po svetu vreme spreminja, nisem nikoli zasledil, da je kdo rekel , da je kriva Lj. Je pa LJ kriva strahovite centralizacije. V Sloveniji ne boste našli niti en sedež društva, da ni v LJ. Maribor je najbolj nogometno mesto v Sloveniji, in bi bilo logično, da je sedež NZS v Mariboru. Štajerska proizvede 95% el.energije, pa vendar je HSE v LJ. V SLO je 18 inštitutov, od tega 17 v LJ. Tudi selitev NKBM v LJ, kot sem zasledil je bil vzrok političen. Dve leti nazaj je UKCLJ dobil 80 mil. pomoči, UKCMB pa 4 mil.Na račun brezplačnih vozovnic za upokojence, je MB potniški promet prejel 2.4 mil, LJ potniški promet pa 19mil. Samo poglejte, kaj se doga na mariborski onkologiji. Ljubljana na račun glavnega mesta vsako leto prejme 36mil€ našega denarja.Potem se pa čudimo, zakaj je takšna prometna gneča v LJ, ali zakaj se v LJ prodajajo stanovanja po 10.000€, kar je izven vsake pameti. Raje kot, da bi decentralizirali državo, in institucije porazdelili po celotni državi, raje zapravljajo denar za 3. pas na avto cesti, ki ne bo rešil ničesar. Rešitev je v decentralizaciji in ustanovitvi pokrajin s širokimi pooblastili.

    Odgovori
  2. Oli

    Maribor ve, zakaj ni hotel poiskat nadomestnega smučišča za Zlato Lisico. Za smučanje ni več zanimanja nikjer v Evropi. Poglejte si samo bedo v Kranjski Gori. Poglejte samo koliko imajo gledalcev. Če, jim ne bo pomagala smučarska zveza, ne bodo pokrili niti stroškov tekmovanja. Maribor je ustvaril največji Bike park v tem delu Evrope, ki prinese več denarja, z manjšimi stroški, kot Zlata Lisica. Mariborski hoteli so tudi brez ZL polni, ker smučišča na vrhu Pohorja delajo s polno močjo, in tudi snega je dovolj.

    Odgovori
    • beri

      @oli – se globoko strinjam. Tudi sam se z užitkom podim po teh novih gorskih kolesarskih poteh. Svojih let ne smem povedati, ker me bodo prišli slikati kot atrakcijo. Mladi gorski kolesarji mi pravijo: Striček, ti si pa upaš!

      Seveda pa se vozim tudi po vseh ostalih gorskih poteh, kjer hodijo tudi pohodniki, vendar tam ne divjam in dajem prednost pohodnikom. Vozim se čez celo Pohorje – res pa je, da z e-kolesi. EMŠO pač naredi svoje, kajne? Lep dan.

      Odgovori
      • ren

        Si že preko 80?

        Odgovori
        • beri

          @ren – kot veš te spoštujem in cenim tvoje komentarje, a mi, prosim, ne zameri, če ne bom povedal koliko sem star. Lahko ti zaupam, da imam defibrilator ob srcu in me to ne zaustavi pred prelepo gorsko pokrajino, da se podim/vozim po njej.

          Uživam kadar se zapeljem do Rogle preko Pohorja in jo takrat primerjam z Mariborskim Pohorjem in priznam, da jim kar zavidam kako znajo voditi svoj turizem. Je pa res, da so malce višji kot naš Areh.

          Odgovori
          • deni

            @Beri vsaka ti čast. Sam sem najbrž precej mlajši, vendar zaradi različnih vzrokov mi ne gre niti hoja v navkreber, kaj šele kolesarjenje, pa imam na srečo sicer dobro srce, ki me je rešilo pred letom. Tako, da čestitke.

          • ren

            No, jaz imam malenkost čez 80, tudi srčni bolnik. Po operaciji na srcu se ne morem več tako fizično naprezati. Zato adijo gore, turno smučanje, kolesarjenje. Preživeli pa bomo -)))
            Veliko zdravja in – pazi se!

  3. Rokovnjač2

    G.Miler ,drugi članek pohvalen ,glede prvega ,bi se pa tudi jaz zasmejal.Tocno tako je pri nas je kriva veleumska komunistična pamet po EU.pa levičarska.Res ,da nimata ta dva veleuma nič skupnega z globalnim segrevanjem??? imata pa veliko skupnega z agendo ( po domače pravlico) zelenega prehoda.
    Glede članka pa.samo to.,ko propadajo smučišča in stare SLO. tradicije (Planica,Zlata lisica itd) je po tej veleumski pameti dobro to,da bo ostalo veliko prostora za sončne panele,veternice po možnosti pa tudi za male hidro elektrarne v hudournikih.

    Odgovori
    • Dezerter

      Smučišče Dreilandereck (1600 m) je lani zaradi premalo snega bankrotiralo…..
      V Furlaniji pa nadaljna vlaganja v smučarijo imenujejo “terapevstko znašanje nad umirajočem pacientu”.👍

      Odgovori
    • Miller

      Rokovnjač, prepričan sem, da sam ne veš, kaj si mislil povedati.
      Še enkrat: Podkoren ima srečo, da je v senci in stoji na mrzlišču in ima zaradi nizkih temperatur možnost umetnega zasneževanja. Planica je obrnjena na jug.
      Kar se tiče skakalnic: konec koncev se da skakati tudi na “umetni travi”, tko, da lahko skakalnico postavijo tudi v Piranskem zalivu….

      Odgovori
      • Dezerter

        V Podkorenu bi brez Save Dolinke iz Zelencov imeli natanko 10 cm snega.

        Odgovori
  4. Miller

    Pa še nekaj je.
    Kranjska ima srečo, ker je narava za smučarijo od Podkorena, Rateč do Fužin, prijazna, ker je ta predel „mrzlišče“.
    Če se vozite z avtom tod mimo, poglejte na termometer v avtu. Velika razlika je med Kranjsko in Ratečami. Naj si bo to poleti ali pozimi.
    Kdor poleti kolesari po trasi Alpe Adrija, ve, o čem govorim.

    Odgovori
    • Dezerter

      To ste si cigani vzeli,ne ti meni “primerno”…..😉

      Odgovori
      • Dezerter

        Izvirsko vodo za polivanje plastike(preperele) v narodnem parku….
        “svetinja” pravijo eko kriminalci tam…

        Odgovori
  5. slavkope

    Kdo lahko pričakuje “strategijo” za področje zimskega turizma in alpskega smučanja od oblasti, ki ne premore – nobene in nikakršne – razvojne strategije?

    Saj nam profesionalni “gen-i-alci iz kšeftanja z državno elektro-enrgijo” na vrhu zakonodajne in izvršne veje oblasti ne zmorejo skupaj spraviti niti razvojne elektro-energetske strategije za naslednje leto ali, bog ne daj, za naslednjih pet let.

    Na vrat na nos nam iz najsodobnejše termo-elektrarne TEŠ 6 z zmogljivostjo zadostitve vsaj tretjine stalnih potreb RS po elektro-energiji ponujajo nasilno kastracijo in transformacijo sodobnega proizvodnega elektro-giganta nacionalnega pomena v obstransko lokalno kurilnico za obskurno ogrevanje šoštanjskega in velenjskega prebivalstva.

    Jasno je, da vladajoča politika Golobovega poraznega diletantizma in nenehnega improviziranja v slogu “kufre gor – kufre dol”, “danes levo – jutri desno”, “korak naprej – pa dva nazaj” … ne premore in ne prenese nikakršne naravovarstvene, trajnostne, energetske, gospodarske, turistične, športne … strategije.

    Najboljši dokaz idiotsko kratkovidne in imrovizatorske politike hazardiranja vladajočih samovšečnih lažnivcev in improvizatorjev na področju zimskega turizma in športa je začasno zaprto in nedostopno najvišje in najbolj zanesljivo smučišče v RS – Kanin.
    Medtem ko so na Hanovem ministrstvu za gospodarstvo in šport razpršili “helikopterski denar” po vseh nižje ležečih smučiščih in jim z investicijskim denarjem vzbujali nostalgične upe po starih dobrih časih “zlatih lisičk”, so edino perspektivno zimsko-športno središče prepustili na milost in nemilost visoko-gorskim ujmam in zanesljivemu propadanju – v korist živahne in kakovostne konkurence na bližnji italijanski strani.

    Odgovori
  6. beri

    Citiram… Sporočilo iz Nemčije: Konec je – siol (kdor si ga želi si ga naj prebere sam).

    To je prekrasen dokaz – kako pokvarjena zna biti politika oziroma kako se hoče sprenevedati brez posledic.

    Citiram… »Ministrski predsednik nemške zvezne dežele Spodnje Saške Stephan Weil prihaja iz vrst vladajoče SPD, ki ji javnomnenjske ankete na letošnjih predčasnih zveznih volitvah napovedujejo poraz.«

    Ta politik sedaj brez sramu stranko AfD obtožuje za kaotično stanje v Nemčiji zaradi nelegalnih migrantov. Vidi jih kot t. i. politične požigalce. Sam pa sedaj OBRAČA ploščo in pravi, da je takšnega priseljevanja nelegalnih migrantov konec?! Sedaj ko mu napovedujejo politični poraz – pa brez sramu obrača ploščo in danes govori obratno od tistega kar je govoril še včeraj?! Ja, tudi tako se dela politika? Lep dan.

    Odgovori
  7. Facti bruti

    V Kranjski Gori je interes imeti Zlato lisico, 5000 navijačev in vse kar sodi zraven. V Mariboru ni interesa. V Kranjski Gori so jim hvaležni, njim je tudi interes, da ni interesa v Mariboru. In na Kaninu. Na roko jim gre Vršič in interesu primerno naravnana prevoznost oz. neprevoznost.

    Enako imajo interes na Kaninu Italijani, na drugi strani/polovici Kanina. Tudi tam so tekme svetovnega in evropskega pokala.

    Mogoče si bodo morali Mariborčani priznati, da imajo še vedno precej/preveč socializma, pripeljanega po vojni, z vsem kar sodi zraven. Ob sicer zelo dobrih primerih kapitalizma. V Kranjski Gori so obratno, bolj odločno prestopili v kapitalizem. Na italijanski strani Kanina že zdavnaj. Tam že 40 let oglašujejo : smuka do poletja, smuka dopoldne, popoldne pa na kopanje v (Jadransko) morje. Ura in pol vožnje stran.

    Spremembe so mogoče, predvsem na volitvah, za začetek civilna/e iniciativa/e. Mora pa zato obstajati interes.

    Odgovori
    • Dezerter

      V Kranjski Gori si je udbo pandurski kartel prisvojil s specialnim zakonom eskluzivno pravico do snega.
      Butasta klientela pa “obremenjuje” parkomate….
      Županja je najavila dodatno krčenje nepoklicanih po novem zakonu.
      Prostorski načrt iz leta 2003 je “zabetoniral” dokončno tisti alpski kraj.
      Nezakonit denar pa napumpal kvadratni meter na ceno ST Moritza.
      Samo Bog jih ne uboga.👍

      Odgovori
      • Dezerter

        po načrtu iz 2003 nobeno investicijo tam ni realiziral domačin nekomunajzer.
        Tisti masovno delajo v Aut in Ita.
        Milanov ciganistan,ne kapitalizem.👍

        Odgovori
        • Facti bruti

          Že predhodniki Milana so bili kapitalisti, zase, narod pa so imeli za poizkusnega zajčka socializma.

          Odgovori
          • Dezerter

            Dolančev zaseben fevd je še danes en tak prikriti konclogor….

  8. Peter klepec

    Maribor je zacel propadati 1918.

    Odgovori
  9. Miller

    Hahahahahaha, ob nekaterih spodnjih komentarjih vernikov SDSa umreš od smeha.
    Po njihovo je globalno segrevanje posledica komunizma in levičarske pameti.
    Nova dogma kulta SDS.

    Ampak…, hudirja..
    Po celi Evropi zapirajo nižje ležeča smučišča. Ni investitorjev, ki bi vlagali in jim propada. Kot pri nas, tako v Avstriji, Nemčiji, Italiji zapirajo smučišča. Za tekme gredo celo tako daleč, da rijejo po ledenikih…
    Ja, bo kar držalo, komunistična pamet je kriva, da pozimi ni snega.
    hahahahahaha

    Odgovori
    • Dezerter

      Znanec je nekje v butalah uspešno prodal “smučišče”,ki nikoli ni obratovalo.😉
      Ja retard, kriminal se greste preko te propagande.

      Odgovori
      • Dezerter

        znanec ,ne prijatelj….🤣

        Odgovori
  10. beri

    Citiral bom dva izseka komentatorja apmmb2…
    (Zlata lisica je posledica načrtnega uničevanja Maribora.
    V Mariboru se je namreč začel razpad Jugoslavije, kar ni bila intimna opcija Milana Kučana.
    Dolanc in Kučan sta organizirala razpad mariborske industrije. Prvi je bil na vrsti TAM, ki so ga razpustili v nekaj dneh. Po tisoč delavskih knjižic na dan so razdelili delavcem in jih poslali v penzijo. Sledila so še druga podjetja in Maribor je ostal brez industrije in mesto upokojencev. Od takrat životari in propada. Je verjetno edino mesto, kjer se je število prebivalcev zmanjšalo.)

    Objektivna resnica – je seveda tale. Prvo je krivo komunistično razumevanje gospodarstva v državi. Drugo pa so lokalni nesposobneži, eni zaradi pohlepa (Branik), drugi zaradi pomanjkanja vizij. Niso razumeli, da je v Evropi na tisoče boljših lokacij – zato niso razmišljali, da bi Zlato Lisico prestavili na vrh Pohorja kjer se končajo gondole ali na Areh. Nekajkratno pomanjkanje snega in višje temperature jih niso nič izučile.

    Kako deluje komunistično-levičarska pamet pa se tole moje citiranje izven teme…

    “Boleča resnica – levičarska elita je stanovanjsko krizo sprva ustvarila, sedaj jo z “reševanjem” poglablja – citiram nova24

    “Depolitiziran” nacionalni medij RTV se v vlogi provladnega glasila izjemno trudi opravičiti nove davke Golobove vlade, pri tem pa niti ne izbira gostov. Rezultat tega je, da slovenski javnosti o tem, kako bo “nepremičninski davek rešil stanovanjsko krizo”, predava sociologinja in pripadnica levičarske elite. In kot je v zapisu poudaril Tomaž Štih in izpostavil sedem ključnih točk, ki pojasnjujejo razloge zakaj mladi ne pridejo do stanovanj, je jasno, da je za veliko večino kriva levičarska elita, ki sedaj z nestrokovnimi pristopi krizo poglablja. 
    “Nepremičninski zakon bo rešil stanovanjsko krizo,” je dejala sociologinja Maša Hawlina z Inštituta za študije stanovanj. Ne le, da jo bo rešil, ampak ga po njenih besedah celo “nujno” potrebujemo.
    Ne pozabimo, da Hawlina izhaja iz znane zdravniške družine Hawlina, ki je v Sloveniji prava veleposestna družina, saj si lasti cel kup nepremičnin, med drugim na prestižnem hrvaškem otoku Silba. Kot smo izvedeli, gre za ene od največjih mogotcev v Sloveniji, ki zelo uspešno poslujejo na področju medicine in s čarterji z jadrnicami.
    “Mladi na desni to razumejo, mladi na levi pa se še vedno sprašujejo, zakaj ne /morejo/ do stanovanja? Tule je preprost in boleč odgovor,” se je na to odzval Tomaž Štih pod profilom Libertarec na omrežju X. Ob tem je izpostavil sedem ključnih točk, ki pojasnjujejo razlog za to, da mladi “na levi” ne pridejo do stanovanj. Med njimi so sledeče:
    1. Parcele si ne moreš kupiti, ker si pri 97 % nepozidane države glasoval za vse mogoče naravne parke (vem, nič nisi razmišljal, zdelo se ti je tako odgovorno in humano!), glasoval si za prepoved razpršene gradnje in za preferiranje “degradiranih zemljišč” (zdelo se je pametno, ker nikoli nisi kupoval zemlje, da bi vedel, kako to vpliva na ceno!) in vse druge nore urbanistične omejitve.
    2. Ne moreš več graditi s prijatelji in sosedi, ker se ti je zdelo socialno pravično glasovati za sindikatne definicije dela na črno in je zdaj to prepovedano.
    3. Ne moreš dokončati dela hiše in se vseliti kot tvoji starši, ker si glasoval za politike, ki so to prepovedali (in vem, zdelo se ti je zelo smiselno, da stroka skrbi za varnost ljudi, nisi pa imel izkušenj, da ta stroka s to skrbjo služi in da je malo rizika v tvojo korist!).”

    P. S. V levih vladah je nesmiselno iskati PAMET , ker je ne boste našli. lep dan.

    Odgovori
    • Dezerter

      “smučanje” je propagandni projekt sfrj za prikazovavanje “moči” in “najboljšega na svetu” po konceptu Leni Rifenstahl….
      Slosfrj ,kot dedinja ima preko spec.zakona za te potrebe ugrabljeno eno vas.
      Po smrti Kocjanćića se je to propagandno-korupcijsko-plenilsko omrežje znašlo v problemu.
      Korita so vedno manša,merjascev zmeraj več….
      snega pa vedno manj.

      Odgovori
    • beri

      P. S. Tako kot so komunisti/levičarji verjeli in še vedno verjamejo, da bodo večno na oblasti – so tudi verjeli, da bo Zlata Lisica večno ostala v Mariboru!

      Najlepši dokaz kaj se zgodi takrat ko levičarske možgane pošlješ na pašo, kajne?

      Odgovori
  11. APMMB2

    Zlata lisica je posledica načrtnega uničevanja Maribora.
    V Mariboru se je namreč začel razpad Jugoslavije, kar ni bila intimna opcija Milana Kučana.
    Ko je v osemdesetih letih zašla Jugoslavija v bankrot, ni bilo več denarja za nabavo reprodukcijskega materiala in mariborska industrija se je ustavila,.Ni bilo več plač in začeli so se protesti.Na desetisoče besnih delavcev je demonstriralo po Mariboru in policija je pokleknila. Na Trgu Svobode so se vrstili protestni govori in partija ni mogla besa delavcev ustaviti. Bilo je konce. Miličniki so hodili med dmonstranti in niso reagirali. Patijskim veljakom ni prišlo na pamet, da bi demonstracije preprečili. Bili so nemočni!!!
    Spoznali so, da je sestop iz oblasti edina možnost.
    V zelo napretem stanju, je Maribor dočakal osamosvojitev,ki pa ni prinesala ne demokracije ne svobode, saj so komunisti kmalu po osamosvojitvi prevzeli oblast in vladajo še danes.
    Dobro pa so se zavedali, da je delavski Maribor nevarno žarišče,ki jim lahko vzame oblast, zato so se lotili razgradnje mariborske industrije. Dolanc in Kučan sta organizirala razpad mariborske in dustrije. Prvi je bil na vrsti TAM, ki so ga razpustili v nekaj dbneh. Po tisoč delavskih knjižic na dan so razdelili delavcem in jih poslali v penzijo. Sledila so še druga podjetja in Maribor je ostal brez industrije in mesato upokojencev. Od takrat životari in propada. Je verjetno edino mesto, kjer se je število prebivalcev zmanjšalo.
    Ko vse propada, je propadla tudi Zlata lisica,ki je imela finačne temelje v mariborskem gospodarstvu. Ko ni bilo več podjetij, ki bi financirala smučarijo, ni bilo več banke,ki so jo izropali prav ti,ki so uničili industrijo, ni bilo več denarja za vedno dražje tekmovanje.
    Poleg finančnih težav je lisico dotokla še klima, saj imamo v Mariboru že več kot desetletje zeleno zimo,ki ne omogoča tekmovanje na snežnem stadionu.
    Tekmovanje pa je domena požrtvovalnih Pohorcev,ki bi bili sposobni tekmovanje prenesti tja, kjer je še vedno dovolj snega . Seveda je to povezano s stroški,ki jih pa izropani Maribor nima, egoističa kkeptokratska oblast iz Ljubjane pa nima ne volje, ne želje, da Mariboru privošči tekmovanje svetovega ranga.
    Pohlepnost gre celo tako daneč, da danes na Vitrancu ne tekmujejo za zlato lisico.
    Žalostno, žalostno.

    Odgovori
    • IVA PŽ

      Ima pa Maribor dohtarco socialne in kulturne antropologije Vesno (Godina) in z njo kompatibilnega dohtarja filozofije in filozofske terminologije Borisa (Vezjak), ljubimca F571 medijev, ki sta združila moči, najprej v boju proti F. Kanglerju, tedanjemu županu, s končnim ciljem vseljudske vstaje – rušiti Janševo koalicijo, ki je reševala zavoženo gospodarsko in finančno situacijo (Pahor- Križanič vlada) 2012-13.
      “Kanglerjevi radarji” so bili le spin manipulacija. Prvi teden sta “gotof si dohtarja” samevala pri NOB Kodžaku, v nadaljevanju pa je ulice zasedel lumpenproletariat, molotovka je letela kar na mestno hišo, ljudstvo pa se je spopadlo s policisti Obstaja dokumentarec RTVS, ki pa ga skrivajo – leta nazaj sem ga v poznih večernih urah gledala in se spraševala v kateri državi se to nasilništvo dogaja, dokler nisem ugotovila … Avtor je Miha Hočevar. Upam, da se RTVS čim prej depolitizira in bo film predvajan javnosti in tudi (vzgojno) v srednjih šolah – mladim v poduk …

      Ja nekoč so bili Mariborčani(ke) uspešni(e) športniki(ce), nato so postali Gotof si vstajniki ter Jasna Murgel, Vesna Divjak in danes Lena Grgurevič poslanke, ZARES Mariborska sramota!

      Odgovori
      • ren

        Službeno me je pot pogosto pripeljala v Maribor. Nekaj dni po znamenitem mariborskem štrajku proti koncu 80. let sem šel peš po titovem mostu in počasi prehiteval dva okravatena tovariša, ki sta v pogovoru menila, da bi bilo treba nekaj štrajkajočih zapreti, morda tudi kakšnega ustreliti… Seveda so bili štrajki v samoupravljanju uradno prepovedani; kaj je treba storiti z neposlušnimi pa je bilo v zraku od boljševistične revolucije naprej.

        Odgovori
  12. vernon coleman

    Prav je, da je ta ”lisica” poginila, kaj so pa na dresih reklamirali kancerogene cigarete – KARMA.

    Odgovori
    • Dezerter

      Še bolj škandalozni so planiški cigani…..🤮

      Odgovori
      • Bernard

        Nisem strokovnjak zato mi naj nekdo razloži zakaj se je kar nekaj denarja porabilo za progo in sedežnico Pisker ob tem pa niso razmišljali, da bi tja prestavili lisico. Vem, da proga ne ustreza vsem zahtevam, potrebam, standardom,… FISa za izvedbo njihovih tekem in vem koliko trenj je bilo ob gradnji proge ampak vseeno….

        Odgovori
        • Dezerter

          Veliki sponzorji hočejo velika tržišča.
          Za top komercialne datume teh tekem v mondenih središčih nočejo.Pridejo prav v sezonskih luknjah,ko ni počitnic.
          Večino nočitvenih kapacitet se “proda” po konvencijski ceni 70/100€ noč za potrebe organizatorjev in tekvovalcev.
          Projekt je bil sam sebi v namen.(napajalnik merjascev)
          Vogrinec&co bi morali že zdavnaj čičati.

          Odgovori

Objavi komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Opazili smo
Trumpove pravljice za lahko noč?

Trumpove pravljice za lahko noč?

Obstoječi mednarodni red seveda ni popoln in v marsikaterem oziru zastarel, ne upošteva novih razmer. Med drugim tega, da je moč v svetu danes bolj razpršena. Nekatere stvari bo tako treba zastaviti na novo, vendar se je pri tem treba vendarle zavedati, da je imel dosedanji red tudi dobre plati, ki se jim ne gre kar tako odpovedati. Namesto, da ga v celoti zavržemo, bi ga kot veljalo posodobiti in ohraniti temeljna načela, ki preprečujejo, da bi v svetu povsem prevagala logika moči velesil. Nedavne izjave bodočega ameriškega predsednika vsekakor zbujajo precej nelagodja povsod, kjer prisegamo na vladavino (mednarodnega) prava, po drugi strani pa se ob njih zadovoljno nasmihajo avtoritarni režimi, kakršna sta ruski in kitajski.

Mojca Šetinc Pašek: “Ob prebiranju zakona o medijih se ne morem znebiti vtisa, da nas vrača v osemdeseta prejšnjega stoletja”

Mojca Šetinc Pašek: “Ob prebiranju zakona o medijih se ne morem znebiti vtisa, da nas vrača v osemdeseta prejšnjega stoletja”

Zakon o medijih razburja. Ne samo na desni, tudi na levi. Nekateri so končno spoznali, da se pod krinko uveljavljanja evropskih direktiv, prilagajanja sodobnim, digitalnim medijem, skriva nekaj hujšega. Prikrita cenzura, vladno financiranje prijateljskih medijev, uničevanje kritičnih medijev… so bistvene osnove novega spornega zakona, ki naj bi “sedanjim” omogočil tako željeni drugi, morda tretji, četrti… mandat. O tem je spregovorila tudi nekdanja poslanka Gibanja Svoboda. Njen FB zapis objavljamo v celoti. Mogoče se bo kdo zamislil. Ali pač?

Upokojenec Milan je zapovedal nesodelovanje

Upokojenec Milan je zapovedal nesodelovanje

Bilo bi smešno, če ne bi bilo v Sloveniji. Nekdanji predsednik komunistične partije Slovenije, predsednik, upokojenec, ki je najprej precej aktivno nasprotoval osamosvojitvi Slovenije oziroma mu ta ni bila “intimna opcija”, je na omizju vladne stranke SD povedal, da ne podpira čezstrankarskega, prekideološkega sodelovanja v slovenski politiki. Kako presenetljivo. Bodo v SD sledili temu predgorbačovskemu, arhaičnemu pogledu na svet, politiko, ali bo morda predsednik SD Matjaž Han zbral pogum za postavitev novih temeljev socialne demokracije v Sloveniji in upokojencu Milanu Kučanu končno povedal kam sodi? V Muzej novejše zgodovine.

Zakon o medijih: bombončki za naše, kazni in cenzura za vaše!

Zakon o medijih: bombončki za naše, kazni in cenzura za vaše!

Vlada je očitno končno zaznala, spoznala, da so volitve blizu, no se hitro bližajo, mediji pa niso dovolj ustrezno depolitizirani za napovedani drugi mandat trenutne koalicije. Depolitizacijo, ki jo je ekspresno uvedla v javnem zavodu RTV Slovenija, je treba menda preseliti v celoten medijski prostor, oziroma vsaj v t. i. mainstream medije, ki brez dodatnih “podpornih” ukrepov niso več pod popolno kontrolo. Vsaj navidezno. Zato se je vlada na korespondečni seji na Silvestrovo, stran od oči praznično razpoložene javnosti (podobno kot je predlani potrdila koruptivni, negospodarni nakup podrtije na Litijski 51), odločila podpreti nov zakon o medijih, ki je po mnenju ministrice za kulturo Aste Vrečko eden najsodobnejših v Evropi, če ne kar na celotnem planetu. V Kremlju in Pekingu se gotovo strinjajo.

600 milijonov razlogov zakaj ne obdavčiti stanovanjske nepremičnine

600 milijonov razlogov zakaj ne obdavčiti stanovanjske nepremičnine

Vlada Roberta Goloba je obljubljala več desettisoč novih stanovanj, danes, ko je jasno, da iz tega ne bo nič, pa skuša stanovanjsko problematiko reševati z uvedbo novega davka na (stanovanjske) nepremičnine. Davčni strokovnjak Ivan Simič razume vlado, da je želela praznike zapolniti z razpravo o tem, kako je potrebno obdavčiti tiste, ki imajo stanovanjske nepremičnine, ne z razpravo o eni najslabših vlad, ki smo jih imeli do sedaj. Zakaj vlada ne razmišlja tudi o obdavčitvi premožnejših, ki imajo svoje premoženje v poslovnih nepremičninah, denarju, vrednostnih papirjih ali plemenitih kovinah? Mar imajo predlagatelji obdavčitve stanovanjskih nepremičnin svoje premoženje tam, kjer ni načrtovane nove obdavčitve?! Vse to se dogaja po tem, ko je vlada zaposlenim v javnem sektorju dvignila plače in ko neracionalno troši proračunska sredstva, zaradi česar bo potrebno v proračunu zagotoviti vsaj dodatno milijardo evrov. S predlaganim davkom na nepremičnine bi jih pobrali okoli 600 milijonov.

Hrvaške volitve: Je slabo za demokracijo, če predsednik nima resne konkurence?

Hrvaške volitve: Je slabo za demokracijo, če predsednik nima resne konkurence?

Predsedniške volitve na Hrvaškem niso posebej zanimive, saj na njih nastopa en sam favorit. Aktualni šef države Zoran Milanović. Seveda bi bile te volitve precej razburljivejše, če bi proti Milanoviću kandidiral njegov edini pravi tekmec v hrvaški politiki, torej premier Andrej Plenković. Toda temu očitno vsaj še nekaj časa bolj ustreza voditi vlado, kot pa se vojskovati z občasno infantilnim Milanovićem, čigar besednjak je pogosto na ravni gostilniškega kvantanja. Toda večini Hrvatov je to všeč, zato je Milanović edini resni kandidat za predsedniški mandat 2025-2030.

Svet RTVSLO fanatično nad Izraelsko udeležbo na Eurosongu, vlada pa z novo strategijo zunanje politike na reciklirana pota neuvrščenosti

Svet RTVSLO fanatično nad Izraelsko udeležbo na Eurosongu, vlada pa z novo strategijo zunanje politike na reciklirana pota neuvrščenosti

V senci intenzivnega notranjepolitičnega dogajanja, interpelacije finančnega ministra, predsednice Državnega zbora, kontinuiranih laži notranjega ministra glede nezakonitega, neusposobljenega direktorja Policije… je Slovenija dobila novo strategijo zunanje politike. Če dokumentu na 15-ih straneh, ki razen floskul in zaskrbljujoče pavšalnosti ne vsebuje nič takšnega, kar bi reševalo resnične izzive, lahko sploh rečemo strategija. Gotovo ne rešuje akutnih problemov varnosti različnih oblik, ki jih je po svoje spet dobro razkril grozljiv napad na božičnem sejmu v Magdeburgu, pri čemer se mainstream mediji osredotočajo samo na patetično preusmerjanje pozornosti glede domnevne islamistične ali protiislamistične naravnanosti storilca, ki je sicer leta 2006 pribežal iz Savdske Arabije.

Decembrska politična veselica

Decembrska politična veselica

Če je včasih, v dneh mlade, a agilne slovenske demokracije, veljalo, da se v t. i. veselem decembru, vsaj tam po desetem, nima smisla ukvarjati z ničemer, ker nacija že precej apolitično praznuje po štantih in hodi na vse možne sprejeme, je očitno danes malce drugače. Predsednik vlade Robert Golob skače iz vseh paštet, gradov, soban, medijev, kjer pojasnuje svojo izgubljajočo in rotirajočo resnico, policijski minister razlaga o neustreznem, napačno razumljenem sklepu sodišča, opozicija pa na oblast juriša prek komisij, interpelacij, shodov in pohodov za demokracijo, proti krivosodju, za Trento, pri čemer se poslužuje vseh sodobnih komunikacijskih prijemov. Svoje je morala v parlamentu povedati tudi predsednica Nataša Pirc Musar. Ob bojkotu poslancev SDS in vlade, kar je precej dober pokazatelj bolnega stanja v državi.