Jedrska energija je bila vse od sredine prejšnjega stoletja ključna tehnologija za proizvodnjo stabilne, t.i. pasovne električne energije. Nuklearne elektrarne so tako zasnovane in zgrajene, da omogočajo proizvodnjo stabilne, napovedljive in zanesljive oskrbe z električno energijo, saj delujejo pri polnih kapacitetah 24/7, čez celo leto, ne glede na vremenske razmere (seveda razen ob rednih vzdrževalnih delih). Poleg stalnosti in zanesljivosti pa nuklearne elektrarne proizvajajo električno energijo tudi z najnižjim ogljičnim odtisom in so tako najbolj zanesljiva alternativa tradicionalnim virom energije, npr. premog, nafta, plin.
Žal pa sta se razvoj in uporaba jedrske energije zaustavila in celo znižala zaradi napačne pa tudi lažne (!) interpretacije nesreč v jedrskih elektrarnah, ekonomičnosti takšne proizvodnje ter jedrskih odpadkov. V ospredje so stopili nasprotniki jedrske energije in preko medijskih ter političnih pritiskov zelenih strank jedrsko energijo neupravičeno demonizirali v širši javnosti in zaustavili njen razvoj in uporabo za dobrih dvajset let.
Najbolj očiten primer takšne prakse v Evropi je Nemčija.

V Nemčiji se šele sedaj in zelo počasi razkrivajo vse umazane medijsko-politične igrice, zaradi katerih so v javnosti leta in leta zavestno lagali o jedrski energiji.
Tako so predstavniki t.i. zelene agende izsilili energijski obrat (Energiewende), ki je spravil nemško in evropsko industrijo na kolena. Na veliko veselje kitajske in ameriške industrije. Velik del energijsko zahtevne nemške avtomobilske proizvodnje se je že izselil v Združene države (trije veliki nemški avtomobilski proizvajalci so ob koncu 2024 zaposlovali preko 25.000 ljudi v svojih tovarnah v ZDA), deloma so se preselili v Vzhodno Evropo in seveda na Kitajsko. Kot je videti iz dokumentov, ki jih je objavil Berliner Zeitung (vir), so nemški uradniki iz stranke Zelenih prirejali strokovna poročila in pripravili podlago ter oblikovali javno mnenje, ki je pripeljalo do širšega družbenega konsenza za zaprtje jedrskih elektrarn v Nemčiji.
V teh dokumentih je bilo tudi prikazano, da je ponoven zagon jedrskih elektrarn spet mogoč, prikazani so bili koraki do ponovnega učinkovitega in racionalnega zagona petih jedrskih reaktorjev. Toda večina nemških politikov in širša javnosti se na to razkritje o prevari Zelenih ni ustrezno odzvala. Nekateri člani opozicije so zaradi tega pozivali vlado k odstopu, drugi k razjasnitvi vseh podrobnosti. A tresla se je gora in zgodilo se ni nič. Je pa razkritje Berliner Zeitung še en dokaz, da Zeleni pri svojem delu dajejo prednost ideološkim interesom stranke pred interesi države.
+++
Jedrska energija je temelj proizvodnje električne energije že vse od sredine 20. stoletja naprej in ponuja nizkoogljično alternativo fosilnim gorivom, najnižjo od vseh virov. Vendar pa so razvojno pot jedrske energije zaznamovale številne razprave o njeni varni uporabi. Nesreče na Otoku treh milj (1979), v Černobilu (1986) in Fukušimi (2011) k temu vsekakor niso pripomogle, saj so širšo javnost precej prestrašile. Razvoj jedrske energije so poleg tega zaznamovale še razprave o ekonomski upravičenosti (za izgradnjo jedrske elektrarne so potrebne velika naložbe, ki jih zmorejo samo države, njihova izgradnja je res dolga) in seveda ravnanju z odpadki.
Zaradi geopolitičnih, ekonomskih in tudi okoljskih razlogov smo danes spet priča naraščajočim potrebam po električni energiji z najmanjšim vplivom na okolje. Jedrska energija se je malce nepričakovano in preko hudih notranje političnih bojev uspela “prekvalificirati” v nizkoogljični vir energije in se je ponovno postavila spet na prvo mesto med energetskimi viri. Tako smo priča preporodu jedrske energije, in to globalno.
Zastoju v razvoju jedrske energije so najbolj botrovale omenjene tri nesreče, ki so ne samo spodkopale zaupanje javnosti v jedrsko energijo, temveč predvsem razvile neracionalni odpor, strah in celo sovraštvo do jedrskih elektrarn. Omenjeni incidenti so izpostavili (nova) možna varnostna tveganja v drugih jedrskih elektrarnah po svetu, kar je vodilo v vedno strožje predpise, upočasnitev (in podražitev!) izdajanja dovoljenj za nove projekte, podaljšanje izgradnje in splošno podražitev teh projektov (over-engineering) kot tudi najpomembnejši faktor pri tem: v korupcijo. Vse to je povzročilo, da je postala jedrska energija manj konkurenčna v primerjavi s cenejšimi viri energije, kot so zemeljski plin, premog in nafta.
Strah pred jedrskimi nesrečami je povzročil nasprotovanje laične javnosti. Posledično je prišlo do pojava protijedrskih gibanj, predvsem v Evropi in Severni Ameriki. Po nesreči v Fukušimi, kjer je bil vzrok nesreče nepravilno oziroma nezadostno dimenzioniran zid proti visokim valovom (tsunami), ki jih je sprožil potres, pa je prišlo do nasprotovanja javnosti tudi na Japonskem.
Prav zaradi Fukušime so Nemci sprejeli odločitev o opustitvi novih jedrskih elektrarn ter celo o zaprtju obstoječih. Na podlagi pritiskov Zelenih in medijske podpore je bila širša javnost prepričana, da je prehod na sončno in vetrno energijo mogoč, cenejši, varnejši in hitrejši. Zdaj vemo, da temu ni tako.
Ta lekcija je Nemčijo in Evropo drago stala, saj je vodila v deindustrializacijo in celo začetek propada Evrope, kot smo jo poznali do leta 2011. Ključno vprašanje danes je, ali je ta pot še reverzibilna, ali obstaja pot nazaj. Morda obstaja, a zaenkrat je videti, da samo s pospešeno renesanso jedrske energije in z umiritvijo geopolitičnih napetosti v Evropi. Kot kaže, se je na tem področju začelo končno premikati.
Energetska politika v Evropi se je zaradi zadnje odmevne jedrske nesreče zelo spremenila, v Nemčiji so prešli na Energiewende, energijski obrat. Evropske države so začele skozi novo “zeleno agendo” z velikimi, državno podprtimi naložbami investirati v izgradnjo proizvodnih kapacitet za obnovljive vire energije, kot sta veter in sonce. Zaradi zelo ugodnih državnih spodbud so imeli koristi investitorji v obnovljive vire; ekonomija obsega pa je dodala svoje; primarno skozi uvoz sončnih panelov iz Kitajske, ki so bili zopet močno subvencionirani s strani Kitajske. Prišlo je do pospešeno padajočih stroškov na proizvedeno enoto, pri tem pa različne metode izračunavanja teh stroškov zlepa ne upoštevajo vseh stroškov. Hkrati pa so takšne stroške v primeru jedrskih elektrarn neupravičeno potencirali in primerjali jabolka s hruškami.
Ko so umaknili državne spodbude, se na zadnji razpis za veliko polje vetrnih elektrarn na Danskem ni prijavilo niti eno samo podjetje.
Zasebnim investitorjem v hišne sončne elektrarne se naložbe brez močnih državnih subvencij in z novimi stroški za omrežnino naenkrat ne izplačajo več tako, kot npr. pred petimi leti ali pred tem. Pred nemškim energijskim obratom je imela jedrska energija pomembno vlogo v košarici virov električne energije. Konec osemdesetih, recimo, je jedrska energija predstavljala cca. 17 % globalne proizvodnje električne energije. Do takrat so bile vodilne države, ki so razvijale tehnologije proizvodnje električne energije s pomočjo jedrskih elektrarn, Francija, ZDA in Rusija. Preglednica z deleži jedrske energije v skupni proizvodnji električne energije po državah glede na različna obdobja:

Preglednica z deleži jedrske energije v skupni proizvodnji električne energije po državah glede na različna obdobja.
Potrebe po električni energiji (EE) močno rastejo, s tem pa tudi povpraševanje po njej. Potrebam po rasti električne energije botrujejo naslednji ključni faktorji:
1. Elektrifikacija industrije: prehod industrije od plina v električno energijo (zaradi političnih zahtev po “dekarbonizaciji”) zahteva precej več električne energije (pri čemer pa je plin glede na energijsko gostoto in ceno/MWh še vedno boljša in najmanj umazana alternativa kot elektrika, saj gre pri takšnem “prehodu” tudi za veliko spremembo strojne opreme in tehnoloških procesov (torej je za prehod od plina na elektriko potreben velik Capex, ki se ne tehnološko ne finančno ne zgodi čez noč, saj se oprema, ki je bila narejena za uporabo plina, ne more ne hitro ne enostavno predelati na elektriko). Elektrika, vsaj trenutno, ni adekvatna zamenjava za plin, pa čeprav slišimo politike vpiti na ves glas, “Wir lassen uns nicht erpressen” (“Ne pustimo se izsiljevati!!”) oziroma zmanjšati moramo energijsko odvisnost od avtokratskih sistemov … Prenehajmo kupovati plin in nafto od avtokratskih režimov. Res? Od vseh??
2. Rast prebivalstva in urbanizacija: pospešene (ekonomske) migracije v razviti del sveta botrujejo nagli rasti prebivalstva, od ZDA do Nemčije, od Kitajske do Avstralije, od Francije in Nizozemske do Norveške in vse vmes. Te migracije, skupaj z vedno večjo urbanizacijo po celem svetu, tudi v Evropi, spodbujajo vedno večjo porabo električne energije. Hkrati s tem imamo današnji prebivalci sveta precej večje število električnih naprav, kot smo jih imeli v preteklosti; npr. v zadnjem času so zelo popularne toplotne črpalke. Poleg tega pa so potrebe in pričakovanja današnje civilizacija po mobilnosti precej večje, kot še pred nekaj desetletji. Električna vozila v zadnjih 10 letih predstavljajo samo manjši del povečanih energijskih potreb. Trenutno nam “fosilna” goriva omogočajo večji del mobilnosti; ko bo ta prešla v večji meri na baterije, bodo potrebe po električni energiji drastično večje (navkljub sociološkim poizkusom kot so t.i. 15-minutna mesta (15 minute cities), hibridno delo in šolanje pa tudi obiski zdravnika na daljavo, kolesarjenje itd. Sicer napovedujejo precej veji delež električnih vozil, a številke na cesti trenutno kažejo, da bo to dolgotrajen proces (predvsem zaradi infrastrukture, ki ne sledi rasti vozil na cestah ter vedno večji skepsi glede baterij v avtomobilih, njihove dolgoživosti, residualne vrednosti in tudi varnosti, nenazadnje prodajljivosti rabljenih električnih vozil, ki bo verjetno imel še kar nekaj vzponov in padcev. Tisti, ki ste skeptični, si samo oglejte krivuljo navdušenja (the hype curve), pa bo tehnično oziroma naravoslovno izobraženemu človeku takoj vse jasno (denimo tule).
3. Integracija obnovljivih virov v distribucijsko omrežje: dosedanja centralizirana proizvodnja električne energije je botrovala distribucijskemu omrežju električne energije, kot smo ga gradili vse od konca 2. svetovne vojne in kot ga poznamo danes. Koncept mnogih razpršenih virov električne energije pa potiska obstoječe distribucijsko omrežje na sam rob ali celo preko roba trenutnih zmogljivosti (lahko pride do motenj pri oskrbi ali celo do porušitve električnega omrežja (1). A to je manjši del težav: večji je zdaj že prepoznan in priznan učinek nestalnosti teh virov . Več, kot je razpršenih virov, večje so potrebe po bazni, pasovni širini. Zato so potrebne večje naložbe v distribucijsko omrežje. Posledice teh nihanj v proizvodnji električne energije so izjemna nihanja v ponudbi in povpraševanju ter abotni dvig cen energentov, ki vodijo v inflacijo. Zanimivo je, da kjer imajo največ obnovljivih virov energije, imajo tudi najdražjo električno energijo.
4. Računalništvo v oblaku, podatkovna skladišča in umetna inteligenca: Hiter napredek umetne inteligence (AI) je povzročil znatno povečanje gradnje podatkovnih centrov in farm strežnikov po celem svetu. Tukaj prednjačijo velika tehnološka podjetja, kot so Amazon Web Services (AWS), Google in Microsoft, ki so danes v ospredju širitve podatkovnih centrov in velikih centrov strežnikov. Doslej so ti trije tehnološki velikani zgradili številne objekte po vsem svetu za podporo svojih storitev umetne inteligence in računalništva v oblaku. Kot odgovor na naraščajoče potrebe teh centrov po energiji projekcije kažejo, da bi se globalna poraba električne energije v podatkovnih centrih lahko več kot podvojila: s 460 TWh leta 2022 na več kot 1100 TWh do leta 2026. Samo v ZDA so podatkovni centri v 2023 porabili cca. 3,7% električne energije, do leta 2030 pa trenutne projekcije kažejo celo na 11,7% celotne porabe elektrike. V Evropi bo ta delež 2030 dosegel cca. 5% porabe električne energije (kar dokazuje, kako nas ZDA tudi tu prehitevajo). Da bi rešili vprašanja glede trajnosti in zagotovili stabilno oskrbo z energijo, omenjeni tehnološki velikani raziskujejo alternativne vire energije. Amazon in Google sta že napovedala naložbe v majhne modularne jedrske reaktorje (SMR), da bi zagotovila cenovno ugodno (in brezogljično) električno energijo za svoje podatkovne centre. Microsoft pa je sklenil pogodbe za nakup energije iz obstoječih jedrskih objektov. Te pobude odražajo širši trend vključevanja jedrske energije v operacije podatkovnih centrov za izpolnitev rastočih potreb po energiji, ki jih poganja širjenje umetne inteligence.

Vetrne elektrarne so ob soncu in vodi del obnovljivih virov energije, a se v Sloveniji doslej niso izkazale. Leta 2023 naj bi iz obnovljivih virov dobili 25 odstotkov energije.
+++
Današnja tehnologija jedrskih elektrarn ima torej precej več prednosti kot slabosti in je trenutno edina, ki lahko resnično, realno, ekonomsko in tudi v doglednem času zadovolji naraščajoče potrebe po električni energiji. Tako v industriji, splošnem gospodarstvu kot tudi pri prebivalstvu:
1. Nizkoogljični izpusti: če za trenutek privzamemo ta kriterij kot trenutno eden pomembnejših kriterijev pri odločanju glede energetskih virov, imajo jedrske elektrarne najnižji ogljični odtis od vseh virov. Primerljiv je z vetrno energijo in hidroenergijo. V celotnem življenjskem ciklu—od rudarjenja urana, gradnje, delovanja do razgradnje — izpusti jedrska energija približno 12 g CO₂ na kWh, kar je bistveno manj kot pri plinskih (490 g CO₂/kWh) ali premogovnih elektrarnah (820 g CO₂/kWh). Jedrske elektrarne ne oddajajo CO₂ med obratovanjem in so tako ključne pri zmanjševanju emisij in doseganju podnebnih ciljev. Omogočajo stabilno proizvodnjo elektrike brez vremenskih omejitev in so zato najpomembnejši nizkoogljični vir. Imajo pa tudi najmanjši okoljski odtis, saj zahtevajo najmanj prostora in predstavljajo najmanjšo motnjo v naravi.
2. Zanesljivost: jedrska energija je eden najbolj zanesljivih virov energije, saj ni odvisna od vremenskih razmer, sezonskih nihanj, vodostaja rek ali celo geopolitičnih prerekanj o tem, kako bo plin prispel do nas. Medtem ko vetrne in sončne elektrarne proizvajajo energijo le ob ugodnih pogojih, jedrske elektrarne delujejo neprekinjeno, 24 ur na dan, vse dni v letu, z razpoložljivostjo nad 90 %. Pri tem pa jedrske elektrarne zagotavljajo stabilno proizvodnjo električne energije, kar omogoča ohranjanje konstantne napetosti in ustrezne frekvence v elektroenergetskem omrežju in s tem omogočajo stabilnost elektroenergetskega omrežja. Obnovljivi viri, kot sta veter in sonce, pogosto povzročajo velika nihanja v oskrbi, kar zahteva izgradnjo in hipno vključitev dodatnih virov energije (največkrat so to elektrarne na plin in celo na premog!). O hranilnikih energije, ki naj bi zapolnjevali vrzel v primeru takšnih izpadov, sicer zelo radi govorimo in jih imamo skorajda že za realnost, a njihove kapacitete trenutno ne omogočajo ustrezne dopolnitve virom obnovljivih virov v primeru “mrka”. Z drugimi besedami, najboljši baterijski sistemi lahko trenutno vzdržujejo izpad električne energije med šest do osem ur, kar pa je seveda daleč pod dejanskimi potrebami. Poleg tega so še nesramno dragi in jih ni dovolj na voljo. Imamo pa tudi negativne izkušnje s točo, ki lahko v nekaj minutah poškoduje sončne elektrarne. Skratka, jedrska energija tako edino omogoča okoljsko vzdržno, ogljično nevtralno ter zanesljivo in predvidljivo oskrbo z električno energijo, kar je ključno za stabilno delovanje industrije, gospodinjstev in kritične infrastrukture.
3. Energijska gostota: jedrska energija ima izjemno visoko energijsko gostoto v primerjavi z drugimi viri. Sledi zanimiva primerjava: 1 kg premoga proizvede približno 24 MJ energije, jedrska cepitev 1 kg urana-235 pa sprosti kar 76.000.000 MJ—približno 3,2-milijonkrat več! Obnovljivi viri, kot sta veter in sončna energija, imajo bistveno nižjo energijsko gostoto in zahtevajo za enako količino proizvedene energije bistveno več prostora. Visoka energijska gostota urana tako omogoča veliko proizvodnjo elektrike z malo goriva in minimalnim prostorskim odtisom, kar prispeva k trajnostni (!) in učinkoviti energetski prihodnosti.
4. Tehnološki napredek reaktorjev: trenutno uporabljamo za proizvodnjo jedrske energije tehnologijo PWR (Pressurized Water Reactor). Ti reaktorji so navkljub “zatišju” v zadnjih 20 letih vendarle napredovali in so zdaj še bolj varni (proti namernim ali nenamernim prekoračenju protokolov). Razvoju so se pridružili tudi Korejci in Kitajci, a so poleg francoskih na tem področju najbolj napredni ruski reaktorji. Inovativnost na področju jedrskih reaktorjev, kot na primer SMR (tj. majhni modularni reaktorji), in nadaljnji razvoj predvsem oplodnih reaktorjev (breeder) nakazujejo še večjo učinkovitost, varnost in ekonomičnost novih jedrskih reaktorjev. Vendar vsaj SMR trenutno še ni dejanska preizkušena alternativa, medtem ko so oplodni reaktorji že na voljo.
5. (ponovna) uporaba jedrskih odpadkov: v članku z naslovom Energetska prihodnost je jedrska (vir) avtorja Marka Goloba je poudarjeno, da jedrski “odpadki” predstavljajo pomemben energetski vir za prihodnost, zlasti za oplodne reaktorje. Trenutno se v jedrskih elektrarnah izkoristi le majhen delež urana v gorivu (cca. 2%), preostanek pa ostane kot “izrabljeno” gorivo. Namesto da bi to obravnavali kot odpadek, ga nekatere države, kot so Francija, Velika Britanija in Rusija, reciklirajo. S kemijsko ločitvijo urana in plutonija iz izrabljenega goriva proizvedejo novo gorivo, kar zmanjša količino odpadkov za približno dve tretjini in hkrati zmanjšuje njihovo radiotoksičnost. Slovenija izrabljeno jedrsko gorivo hrani kot strateško zalogo za uporabo v prihodnjih naprednih reaktorjih. Ta pristop ne le zmanjšuje količino odpadkov, temveč tudi povečuje trajnost, učinkovitost ter ekonomičnost (!!) jedrske energije.
Nuklearna elektrarna Krško (NEK) je v zadnjih štiridesetih letih delovanja proizvedla približno 1.200 kubičnih metrov nizko- in srednje radioaktivnih odpadkov (NSRAO). Za primerjavo, standardni olimpijski bazen ima prostornino približno 2.500 kubičnih metrov, kar pomeni, da bi ti odpadki napolnili polovico olimpijskega bazena. V 40 letih! Poleg tega NEK letno proizvede približno 7 gramov visoko radioaktivnih odpadkov na prebivalca Slovenije, kar je primerljivo z maso ene kobilice. Za primerjavo, letna količina komunalnih odpadkov na prebivalca Slovenije znaša 327 kilogramov, kar je enako masi enega medveda. Ti podatki kažejo, da je količina jedrskih odpadkov v primerjavi s komunalnimi odpadki resnično majhna.

V Sloveniji je podpora jedrski energiji sicer stabilna, vendar ne gre podcenjevati t.i. šaleškega lobija, ki je doslej zagovarjal investicije v fosilna goriva. (Foto: Tanja Ristič)
Ponovna uporaba izrabljenega jedrskega goriva z recikliranjem lahko znatno zmanjša količino visokoradioaktivnih odpadkov. S predelavo izrabljenega goriva se lahko pridobi novo gorivo, preostali odpadki pa so manjši tako po prostornini kot “pridobijo” tudi krajšo razpolovno dobo. Preostanek iz recikliranja je visoko radioaktivni odpadek, ki pa ima po drugem ciklu uporabe vsaj 100-krat manjšo radiotoksičnost, kot nepredelano izrabljeno gorivo. V praksi to pomeni, da je potrebna izolacija odpadka od okolja 1.000 let namesto 100.000 let. Recikliranje uporabljenega goriva tako omogoča krajši čas potrebne izolacije odpadka od okolja, vnovično uporabo jedrskega goriva in zmanjšanje potrebe po svežem naravnem uranu. To pomeni, da se dolgoročna radioaktivnost in količina odpadkov zmanjšata, kar olajša njihovo shranjevanje in zmanjšuje vpliv na okolje (ki pa ga tudi danes zares ni zaradi zelo strogih varnostnih ukrepov).
+++
Kljub vsem zadržkom in strahovom pred jedrsko enegijo se ta trenutek po svetu gradi veliko novih reaktorjev, kar nekaj ji hje tudi načrtovanih. Od začetka tega leta (2025) je po svetu v izgradnji 55 nuklearnih reaktorjev. Ključni reaktorji v izgradnji so:

Podatki iz februarja 2025! Koliko novih gradenj jedrskih elektrarn se bo dodatno pojavilo letos in v naslednjih letih, ne vemo
Če povzamemo: Renesansa jedrske energije igra ključno vlogo pri prehodu na nizkoogljično družbo ter pri izzivih naraščajočih potreb po električni energiji. Njena trenutna, predvsem pa načrtovana poraba nakazujeta precej večje potrebe po električni energiji, ki je samo z obnovljivimi viri ter obstoječim električnim omrežjem ne moremo zadovoljiti. Približno 20-letno zatišje v razvoju jedrske energije predvsem v Evropi, ki je nastopilo skozi medijski linč jedrske energije, je prišlo v letu 2024 h koncu in začenja se nova jedrska doba.
Zeleni v Evropi izgubljajo svoj vpliv, izgubljajo na volitvah, saj se njihove napovedi in projekcije uporabnosti in uporabe obnovljivih virov izkazujejo za neresnične, celo lažne (!).
Obnovljivi viri zahtevajo bistveno več sredstev, a tudi več državnih spodbud, kot je bilo predstavljeno na samem začetku t.i. zelenega prehoda. Zeleni viri imajo precej večji negativni vpliv na okolje, kot so nam predstavljali, predvsem pa so dražji, kot so nam to do sedaj prodajali tudi politiki. Brez državnih subvencij bi bilo zgrajeno občutno manj obnovljih virov energie po Evropi in svetu, kot jih imamo sedaj.
Preporod jedrske energije pa je tudi nujna reakcija na spodleteli nemški politiki t.i. energijskega obrata in zelenega prehoda, ki sta imeli vpliv na celotno Evropo. Nova geopolitična razmerja ter vojna v Ukrajini so pripomogli k hitrejšemu koncu obeh ponesrečenih politik, za katere odgovorni politiki žal ne bodo ustrezno odgovarjali, Nemčijo in celotno Evropo pa sta pripeljali v deindustrializacijo ter recesijo. Jedrska energija v Evropi je vsaj trenutno edini način spopadanja s sodobnimi energetskimi in geopolitičnimi izzivi. Napihnjeni, spolitizirani in zmanipulirani uspehi obnovljivih virov energije ter posledično zastoj jedrske energije so postali preteklost. Napredek v reaktorski tehnologiji, okrepljeni varnostni ukrepi in nujnost podnebnih sprememb so obudili neupravičeno zatirano in demonizirano jedrsko energijo. Države po vsem svetu krepijo gradnjo in načrtovanje novih jedrskih elektrarn, ker se zavedajo njihove vloge pri zagotavljanju stabilne električne energije in tudi pri nižanju emisij ogljika v ozračje.
A v ponovnem vzponu jedrske energije ne gre zgolj za oživitev stare tehnologije, temveč za njeno občutno preoblikovanje skozi tehnološke inovacije jedrskih reaktorjev in strateško potrebo po več in zanesljivejši električni energiji. Z naraščajočimi zahtevami po več energije, v vse večji geopolitični negotovosti ter zaradi občasne nestalnosti in nezanesljivosti ter omejitev obnovljivih virov je jedrska energija pravi odgovor na te izzive. Tukaj in zdaj! Jedrska energija podpira energetsko neodvisnost, zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv in preprečuje nestalnost in nezanesljivost obnovljivih virov energije.
Jedrska energija je temelj čiste energije, ki zagotavlja odporno in trajnostno oskrbo z energijo za prihodnje generacije. Ima ključno vlogo pri globalnem energetskem prehodu.
Reaktorji naslednje generacije, vključno z majhnimi modularnimi reaktorji (SMR) in naprednimi fisijskimi tehnologijami (ki tehnološko sicer še niso pripravljeni na širšo komercializacijo), obljubljajo še večjo učinkovitost, še večjo varnost in še večjo trajnost jedrske energije. In ne pozabimo: prihajajoči tehnološki val, ki ga je tako lepo opisal profesor Jure Leskovec v Sobotni prilogi Dela (vir) ponuja nam v Sloveniji, ki smo majhna država brez omembe vrednih naravnih bogastev, priložnost, da ohranjamo stik z novim valom umetne inteligence (UI). Nov jedrski blok bi omogočal ne samo energetsko neodvisnost ter ponudil stabilnost ter konkurenčnost obstoječi slovenski industriji, pač pa bi ponudil možnost, da vzpostavimo velike podatkovne centre in farme strežnikov, morda celo tiste na ravni, kot to že delata Microsoft ali AWS. Z novim jedrskim blokom, ki bi nam omogočal obstoj in preboj na področju UI (skupaj z Inštitutom Jožef Stefan, tehničnimi oziroma naravoslovnimi fakultetami), bi se tako postavili ob bok velikim in naprednim državam na področju UI.
Umetna inteligenca je novi tehnološki val. Zajahajmo ga. Politika ves čas govori o “visoko tehnološkem preboju” in “visoki dodani vrednosti”. Tukaj imamo priložnost: JEK2 + UI (podatkovni center + farma strežnikov)!
Vemo, da je NEK ena najboljših in najbolj varnih jedrskih elektrarn na svetu!. V Sloveniji bi lahko celo naredili fakulteto za jedrske študije in izobraževali jedrske strokovnjake tako zase kot za druge (ki bi jim slovenski strokovnjaki pomagali postavljati jedrsko tehnologijo). Za konec sledi preglednica, ki sem jo naredil za ta članek s pomočjo umetne inteligence. Za boljšo, bolj ustrezno primerjavo med različnimi tipi elektrarn sem izbral podlago z 800 MW elektrarno. Spodaj so navedeni kriteriji, ki sem jih izbral v luči zgornje razprave in so razvidni spodaj:
Opombe:
* Naložba v jedrsko elektrarno je z izbiro “alternativnih” dobaviteljev, o katerih do sedaj skorajda nismo smeli na glas razpravljati, lahko tudi do 40% nižja (in naredijo jo tudi “na ključ”, brez dodatnih stroškov in tradicionalnih slovenskih “aneksov” k pogodbam). Torej bo treba NEPN in druge podobne dokumente malce revidirati. Če pa izberemo NEK2 z dvema blokoma, in najprej naredimo en blok, čez nekaj let pa še drugega, bi to precej ugodno delovalo na denarni tok celotnega projekta, saj bi lahko že generirali prihodke s prvim blokom, preden bi pričeli delati drugega (a o tej temi v prihodnjem članku).
* (za zgornje scenarije je potrebno izdelati kompleksen, večparametrski multivariantni odločitveni model, ki močno presega dva temeljna scenarija iz NEPN ter kvalitativno SWOT analizo tega projekta. A tudi o tej temi več prihodnjič. NEK2 je preveč pomembna naložba, da bi jo prepustili političnemu odločanju po občutku. Institut Jožef Stefan je izdelal posebno odločitveno metodologijo, ki jo velja v tem primeru uporabiti ter predstaviti širši javnosti.
* Bodite pozorni na dodatne stroške za priključitev elektrarne v omrežje ter na stroške vzdrževanja. Niso zanemarljivi, so pa občutno nižji kot pri obnovljivih virih energije.
* O CO2 nima niti smisla razpravljati. Številke povedo vse!
* O hrupu vetrnih elektrarn nisem mogel najti ustreznih podatkov. A nizkofrekvenčni hrup spravlja ljudi ponoči, celo na razdalji do treh kilometrov, v obup in jezo. Kakšen je vpliv stalnega hrupa (ko je veter) in vibracij na zemljišče ter favno v okolici vetrne elektrarne, še nihče ni resno raziskal. Koga pa zanima počutje deževnikov, hroščev, mravelj, čebel in mrčesa … Ptiči pa se bodo počasi naučili, da tam nimajo kaj delati, če želijo preživeti.
* Potrebno zemljišče in proizvedena električna energija na površino je zanimiv podatek. Slovenija je majhna in nimamo veliko prostora. Vsekakor ne za vetrne elektrarne; sončne elektrarne lahko postavimo tudi na daljše odseke nad avtocestami namesto na zemljiščih ali vodnih površinah, kar bi veljalo vsekakor prepovedati, kajti pokrivanje streh nikakor ne pripomore k znižanju temperatur v urbanih področjih, kjer bi morali ozeleniti strehe, tudi stavbe, ter parkirišča okrog blokov pričeti pretvarjati v zelene površine (in graditi podzemne garaže, kar pa zahteva velik občinski in državni Capex.
* Plinska elektrarna: če želimo imeti obnovljive vire energije, je zraven nujna plinska elektrarna, ki ima zelo zanimive številke: relativno manjša naložba, zahteva majhen prostor, je dolgoživa, ima visok izplen energije glede na površino, nizke stroške vzdrževanja, najnižji strošek električne nergije (in če se bodo uspešno nadaljevali pogovori pri Savdijcih, lahko računamo, da bo strošek plina kmalu padel in se normaliziral). Pri delovanju plinske elektrarne se sicer sprošča CO2, a skoraj 40 % manj, kot pri elektrarni na premog, in 25 % nižji kot pri elektrarni na nafto. Je pa zato izpust PM2 delcev kar desetkrat manjši kot pri elektrarni na premogu in petkrat manjši pri elektrarni na nafto. Vsi pljučni bolniki in starejši še kako čutijo PM2 delce, ko imamo temperaturno inverzijo in brezvetrje.
——————–
[1] Visok delež in integracija obnovljivih virov energije (vetrne in sončne elektrarne) v distribucijsko omrežje vnaša v električna omrežja spremenljivost in negotovost. To pa vodi do nihanj napetosti, do nestabilnosti frekvence v omrežju ter posledično do izpadov električne energije. Porušeno ravnotežje med oskrbo in povpraševanjem povzroči odstopanja frekvence v elektrodistribucijskem omrežju; ta odstopanja pa sprožijo zaščitne releje, ki odklopijo generatorje in/ali obremenitvene centre. Ti izzivi lahko zaradi (prevelike) razširjenosti obnovljivih virov energije prerastejo v kaskadne okvare in velike izpade električnega omrežja. Študije so pokazale, da prevelika razširjenost vetrne energije (glede na pasovno širino bazne proizvodnje električne energije) poveča ranljivost omrežja za kaskadne preobremenitvene okvare. Na primer, v Južni Avstraliji prevladuje vetrna energije, ki skozi nihanje frekvence v omrežju povzroča tehnične izzive za celoten elektroenergetski sistem. Takšna nihanja in posledično tveganja izpada elektroenergetskega sistema je mogoče ublažiti. To je mogoče skozi izgradnjo redundančnega sistema (torej več virov stabilne električne energije, ki se jih lahko po potrebi hitro vklopi in izklopi, npr. plinske in termo elektrarne), kar pa spet stane. Energetski sistemi zahtevajo večjo prilagodljivost, potrebna je izgradnja naprednih/pametnih«nadzornih strategij in nadgradnja infrastrukture, ki se lahko prilagodijo dinamični naravi obnovljivih virov energije.
Bistvo pričujočega članka je prikaz skrajne škodljivosti levice za gospodarski razvoj. Vse opisane težave so zakuhali levičarji in z njimi seveda tisti, ki so jim nasedli ali se jim pustili ustrahovati.
In če k temu prištejemo še njihove poskuse, da bi zatrli svobodo govora in ponovno uvedli totalitarni režim, postane jasno, kdo je novodobni sovražnik človeštva.
Človek božji, poglej enkrat že dejstva: Leyenova, že drugič predsednica EK, je desničarka, Juncker pred njo je bil desničar. V Evropskem parlamentu ima večino desnica že dolgo.
Delitev na levico in desnico ne pomeni nič več, ker se v glavnih političnih temah levica in desnica bolj ali manj strinjata. Borita se le še za mesto pri koritu. Evropa je iztirila zaradi svojega političnega razreda v celoti, levega in desnega, ki nima vizije in hlapčevsko sledi Ameriki, ki ji je za Evropo mar samo toliko, kolikor je to v njenem interesu.
Napačna diagnoza ne more voditi do ustrezne terapije. Kdor ni del rešitve, je del problema.
Prof. Jeffrey Sachs je imel v Evropskem parlamentu govor, v katerem je razkril, kako ZDA vlečejo za nos Evropo in Ukrajino. Med govorom si je s prsti razširil veke, da je nazorno pokazal, da naj evropski politiki za božjo voljo že enkrat odprejo oči in spregledajo. Detajlno je razložil, kako je do vojne v Ukrajini prišlo in odgovornost za to pripsal v celoti Ameriki, ki je dolgo rovarila in naredila državni udar v Ukrajini.
Amerika je enostransko odpovedala je vse varnostne sporazume, katerih dedič je bila Rusija po Sovjetski zvezi, širila je Nato proti mejam Rusije kljub nasprotovanju Rusije in trdila, da se to Rusije ne tiče. Menil je, da se Amerika ne bi obotavljala z napadom niti 10 minut, če bi v Mehiki ali Kanadi naredili Rusija ali Kitajska kaj takega, kar bi ogrožalo ameriško varnost.
Navedel je, da se je bila Rusija takoj po napadu pripravljena pogovarjati o sklenitvi mirovnega sporazuma z Ukrajino, kar da je bil cilj specialne operacije, a je Amerika to preprečila, Zelenski pa jo je ubogal.
Tudi glede Bližnjega vzhoda je povedal, da Amerika že 30 let igra igro Netanjahuja, ki je po njegovem mnenju vojni zločinec in bi moral končati v Haagu. Dejal je, da si Netanjahu še vedno prizadeva za vojno z Iranom na hrbtu Amerike in da to žal ni nemogoče.
Glede Trumpa je dejal, da je ta pripravljen skleniti mir z Rusijo, ker noče biti poraženec, ker je vajen zmagovati. Glede Grenladije je dejal, da obstaja realna možnost, da jo bo Trump ukazal zasesti z vojsko.
Glede Kitajske je dejal, da ne predstavlja nobene nevarnosti za nikogar in da je hujskanje zoper Kitajsko le pripravljanje javnosti na vojno, ki jo utegne izzvati Amerika. Povedal je, da že desetletja posluša vedno isto zgodbo o sovražnikih Amerike, na koncu pa se izkaže, da je šlo za same laži in da je Amerika v resnici tista, ki izziva vojne vsepovsod.
Evropskim politikom je svetoval, naj se končno že odlepijo od Amerike in sprejmejo usodo Evrope v svoje roke. Povedal je tudi, da samo Zahod verjame v ameriško propagando, ves ostali svet pa vidi, kaj se v resnici dogaja tako v Ukrajini kot na bližnjem vzhodu in v zvezi s Kitajsko. (Sam bi dodal, da je to razlog, da obračajo hrbet Ameriki in Zahodu donedavne zaveznice in se približujejo ter pridružujejo Brics državam.)
Video je dostopen na YouTube pod naslovom: Jeffrey Sachs EU Parliament Explosive Speech Shakes Europe and Middle East; VIDEO GOES VIRAL!
Naši “strokovnajki” bodo seveda rekli, da dela prof. Jeffrey Sachs prorusko propagando. V Reporterju je celo članek, v katerem je trditev, da je Putin prevzel Belo hišo… Večjo bedarijo si je težko zamisliti.
kakšna je morala ameriških politikov, je Sachs ilustriral tudi s tem, da je več ameriških politikov izjavilo, da vojna v Ukrajini slabi Rusijo v ameriškem interesu, pri čemer umirajo Ukrajinci, ne Američani. Očitno je, da je vojna v Ukrajini posredna vojna Amerike zoper Rusijo.
Amerika vsakih nekaj let izumi novega Hitlerja, enakrat je to Asad, potem Sadam Husein, Gadafi, Putin … Mediji ponavljajo to, ker so popolnoma podrejeni vladi.
Tragikomično je, da mora ameriški profesor Jeffrey Sachs evropskim politikom povedati, da razmišljajo kot otroci, ki sploh nič ne mislijo, da naj se začnejo končno obnašati kot odrasle osebe, naj začno voditi realistično politiko, ki ne temelji na sovraštvu, naj se začno sami pogajati z Rusijo, kajti Evropa bo soseda rusiej še tisočletja.
Glede varnosti baltskih držav, ki imajo okrog 25% ruskega življa, je Sachs za njihovo varnost svetoval, naj ustavijo rusofobijo, naj ne provocirajo Rusije. (Sam bi dodal, da je napadalnost baltskih držav precej verjetno financirana iz Amerike. Korajžni so tako kot je bila Ukrajina, ker mislijo, da imajo brezpogojno podporo Nata. S Trumpom to ni več tako gotovo niti zanje…)
Baltskim državam je odsvetoval agresivne izjave o uničenju Rusije, svetoval jim je, da prekličejo prepoved ruskega jezika in pravoslavne cerkve, ne le zaradi mogočnega soseda, temveč zato, ker to ni prav. V svetu ne preživiš na ta način, temveč z vzajemnim spoštovanjem in pogajanji. Ob trem je poudaril, da ni nasportnik baltskih držav, saj je oblikoval denarni sistem Llatvije leta 1991 in prejel od predsednika drugo najvišje državno odlikovanje. Prav tako ni Putinova lutka. Poudaril je, da je to še otročje obnašanje ni, kajti tudi otroci se znajo igrati drug z drugim.
Moje mnenje: Res je neverjetno, da mora Evropejcem amriški profesor pridigati kot nezrelim otrokom, kaj je dobro zanje, ker sami tega niso sposobni videti in razumeti.
Estonija ima cca, reci in piši milijon in tristo tisč prebivalcev od katerih je 40% Rusov, ki jih je naselila SZ. medtem ko je Eeste ali pobila ali nagnala v Sibirijo. In ena uboga Estonija naj se postavi proti vsemogočni Rusiji. Pa saj se vam je čisto sdfecljalo. Drugič estonski jezik je nekje mešanica ungrofinskega jezika. Latvija vsaj malo spominja po jeziku na ruski, Litva pa niti ne. Pa jebenti porco ali nekateri res niste prebali ene zgodovinske knjige o tem področju vedno pod močnejšimi. Kaj je sto let. Nič. To področje je bilo petsto let Litovsko Poljska zveza odnosno država. Šele Ivan Grozni, le od kje mu ta pridevnik, pa je z neverjetno surovostjo potlej pokoril in Ukrajince, Poljake, Litvance in ostale manjše narode. Češ, da je to rusko ozemlje, .čeprav nikoli ni bilo. Ja v Evropi so se v dva tisoč letih dogajale tektonske spremembe, ampak bi tukajle predolgo o tem razpredati, ker nekateri ne vidite dalje od svojega nosu. Sorry.
deni, ponavljam za Sachsom, da sovraštvo ni rešitev. Rešitev je vzajemno spoštovanje in pogovori.
Kaj pravzaprav ti predlgaš? Še en genocid nad ruskim življem, kot ga je hotela izvesti Ukrajina, tokrat v baltskih državah?!
Pa še to: Spet skušaš z zgodovino opravičevati sovraštvo do Rusov. Prav nič pa te ne moti
– nemška zgodovina (nacizem, genocid nad Slovani, holokavst),
– ameriška zgodovina (iztrebljenje Indijancev, okupacija mehiškega ozemlja, Teksasa, Kalifornije, Utaha, Nevade…, številne vojne vsepovsodm po svetu, vključno s sesuvanjem Bližnjega vzhoda),
– izraelska okupacija Gaze in Zahodnega brega, genocid nad Palestinci, prisvajanje tujih ozemelj,
– zločini evropskih kolonialnih sil (Velike Britanije (genocid nad Indijanci,, avstralskimi in novozelandskimi domorodci, najmanj 100 milijonov pobitih Indijcev), zločini Belgije (7 milijonov pobiti Kongovcev) itd.
Dvojna morala je nemorala.
Koliko slovensko govorečih ljudi pa je na A koroškem in v Furlaniji? Koliko je bilo Srbov preseljenih v Liko in še kam, koliko živi Madžarov na Slovaškem in v Rumuniji, Koliko je Škotov v Veliki Britaniji, koliko, koliko je nemcev ali avstrijcev, če je to narod na Južnem Tirolskem,….,…. le Rusi – ki pa jih je povsod bistveno več, kot našteto,nimajo pravic??? Kakšna idiotokracija pri nekaterih od vas. Ali pa sistemska disciplina? Sram vas bodi za takšne dvoličnosti in očitno shizofrenijo.
Kvak😂
Reg rega
Saj se mi je zdelo, da gledaš na svet iz žabje perspektive.
Ptičja perspektiva orla je tebi nedosegljiva. Škoda, anede, žabec?!
1Žabe svatbo so imele,
zbrane iz sosednjih mlak,
jedle pile so in pele:
rega, rega reg, kvak, kvak.
Skokica nevesta mlada,
ženin bil je dolgokrak,
rajala oba sta rada:
rega, rega reg, kvak, kvak.
“Živi ženin naš z nevesto!”
glas povzdigne krakov svak;
zagrmi jih kakih dvesto:
rega, rega, reg, kvak, kvak.
Po večerji zavrte se,
ko je bil že pozen mrak;
rajajo da vse se trese:
rega, rega, reg, kvak, kvak.
Skokica nevesta mlada,
Petra klepca je imela rada,
ren ljubljeni je njega svak,
rega, rega reg, kvak, kvak.
Zdej sta pa še dva začela pesniti tule. no ne ravno. Ampak obujanje starih ljudskih pa ne škodi niti rdečekožcem.
Eni kvakajo, drugi regljajo …
Adijo pamet…
Večernji list piše, da bodo na območju Velike Gorice vrtali do globine cca 2900 m, za izkoriščanje geotermalne energije.
Glede na vse mogoče opcije pridobivanja energij, kako stoji Slo na tem področju, ali je to sploh že raziskano ?
Recimo, veliko je govora o vetrni energiji…, ki, predno jo spremeniš v toplotno, oz. vročo vodo, se polovica izgubi in povrhu rabiš vse mogoče…
Ali je spet tako, da pri tej opciji ni dobrih provizij…. in je zato za levo – desne politike to nezanimivo…
Več kot očitno je, da se je Golobova Vlada RS in vladajoča parlamentarna koalicija (GS, SD in Levica), večinoma pritepena iz privilegiranih ustanov in institucij HSE, Eles, Gen-i, …, z zavestno politično “zminiranim” ne-obvezujočim ter zgolj poizvedovalnim referendumom o Jek 2 za ves svoj mandat odrekla vsakršnim resnim energetskim strateškim razvojnim načrtom (vključno s projektom Jek 2) ter da se je v kratkoročnem interesu pragmatičnega “elektro-zaslužkarstva” odločila oderuško parazitirati na lažnem “zelenem programu” s subvencioniranimi zasebnimi naložbami v strešne elektro-panele, toplotne črpalke, shranjevalnike energije in druge kratkoročne ter kratko-sapne populistično “zelene” naložbe fizičnih ter pravnih oseb v modno zapovedane ter državno subvencionirane in davčno privilegirane “obnovljive vire”.
Za vetrne in sončne elektrarne Slovenija ni primerna. Veter mora biti konstanten, za sončne elektrarne ni premeren hribovit teren, ker hribi omogočajo več sence. Za nemoteno delovanje elektroenergetskega sistema pa morajo biti viri čimbolj stabilni, kar pa veter in sonce nista.
Sam pa zase menim, da moramo za namestitev sončnih celic na streho hiše ali pa za električni avto imeti vlado, ki je vredna zaupanja. Z golobovo vlado se je pokazalo, da je ničvredna, ker pomembne odločitve spreminja že v nekaj urah.
Torej stabilnost. Tudi vlade!!!!
Imamo ministrstvo za digitalno preobrazbo.
Ministrstvo.
In celo Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT.
Ta je od druge polovice lanskega leta zaznal primere zlorabljenih spletnih strani, ki od obiskovalca zahtevajo, da potrdi, da ni robot….. …. s čimer je prišlo do okužb računalnikov z virusi, ki kradejo podatke uporabnikov…..itd.
In to sporočijo prebivalcem šele naslednje leto.
To pa je hitrost…
Kot, da bi poklical gasilce, ko je bajta že pogorela…
Neka novinarka TVSLO (imena se ne spomnim) je za časa nesreče v Fukušimi sklenila, da ne bo grdo govorila in je pri poročilih striktno brala FOkušima, ne FUkušima. Zdaj je že dolgo ni več na TVSLO.
“Živi ženin naš z nevesto!”
rega ren Klepčev svak;
zagrmi jih kakih dvesto:
rega, rega, reg, kvak, kvak.
Žal mi je kjer moram to napisati, ampak žal je resnica,kjer koli ima
ŽEZLO v roki levičarska vlada je vse v razsulu, ne samo da njihova
po domače kratka pamet in njihova ideologija ne dopuščata, razvoja v pravo smer,uničijo,še
tisto kar je dobro delovalo.
Dejstva ,ki to dokazujejo imamo ,kar doma v SLOVENIJI pa.tudi v sosednjih državah. Zato če bomo hoteli v bodoče NAPREDOVATI
bomo mogli prvo spregledati in
ne z ideološkim vsegliharstvom metati polena drugače mislečim, pa četudi je to pri nas J.J.
PA LEPO NEDELJO VAM ŽELIM.
Spet rigaš.
V Nemčiji je na oblasti krščanska desnica, pa so ugasili JE.
G.Miler.Zopet ŽALIŠ pa ne
samo to ampak še LAŽEŠ in
ZAVAJAŠ kot G.Golob in
G.Sukičeva. Prejšnji teden si trdil da je tvoj ljubček J.J. znižal Slovencem penzije. Pa
so ti na POPv.in RTV strokovnjaki SPIZA povedali
,da temu ni tako.
Enako danes ,kdo je na oblasti v Nemčiji.Do danes naj bi bila Socialdemokratska Stranka.
SPD- Olaf Scholz
Od danes naprej pa -CDU
Krščanska Demokratska unija
Daj zamenjajtea z G. Švejkom cajtng.
“Daj zamenjajtea z G. Švejkom cajtng.”
***
Zakaj pa? Samo vprašam.
Miller, po novem naši pametnjakoviči, na primer Klepec in ren, regljajo. To je zdaj njihova himna:
Žabci se v mlakuži so zbrali,
prišli so iz sosednjih mlak,
kvakali so in regljali
rega, rega reg, kvak, kvak.
Prvič, v Bruslju vlada desnica že več mandatov zapored.
Drugič: Naj JJ uvede pluralizem mnenj tudi v svoji stranki in naj na volitvah za predsednika dovoli kandidirati še komu drugemu, ne samo sebi.
Tretjič: Najprej je treba pomesti pred svojim pragom, potem se lahko oziraš k sosedovemu in mu soliš pamet.
Četrtič: izraz “vsegliharstvo” je v bistvu kritika primerjanja delovanja različnih strank, ki zunanjemu opazovalcu pokaže, da ni bistvenih razlik med levico in desnico. Na slovenskem in evropskem nivoju se nobena opcija ne bori zoper največjo rak rano javne uprave – korupcijo. Obe zastopata tudi globalistično agendo, ki odpravlja evropsko civilizacijo in njene narode.
Sem vseglihar? Ja, sem, ker sem avtonomen in nisem vkalupljen v noben ideološki kalup.
Jst tud mislim, da je potrebno fse skupaj prepustiti Hojznlu in Grimslnu, seveda pod budni očesom vodstva Vilija, drgač bo zadeva šla u franže.🤔
Dejstvo je, da je nekdo vse to volil. In dejstvo je, da bo ta nekdo spet volil podobno sranje. Torej vprašanje – se lahko boljša vlada kje kupi? Bi jo lahko naročili kar po internetu?
Vsesplošno zaostajanju Evrope za Ameriko in Kitajsko, tudi na področju razvoja umetne inteligence in oskrbe z energijo, ima svoje globlje vzroke. Brez radikalne spremembe, ki bo odpravila vzroke evropskega zaostajanja, bo razkorak med EU in ZDA ter Kitajsko vedno večji. Toda zaenkrat nič ne kaže na kak korenit preobrat, ker se je evropski politični razred obdal z obzidjem politične korektnosti, cenzure, tabu tem ipd., tako da odprta javna debata o perečih temah sploh ni možna. Ob tem ta politični razred stalno pridiga drugim državam o svojih “demokratičnih” vrednotah.
Evropa in z njo Slovenija je zabluzila v neke utopične ideje, ki nas žal vodijo v distopijo. Zelena ideologija, ki je polerg vojne z Rusijo Evropo spremenila v energetskega invalida, je samo ena od evropskih stranpoti. To ne velja le za Slovenijo v okviru EU, temveč velja tudi za EU v odnosu do ZDA.
Vulgaren klic “F..ck Europe!” neke uradnice ameriške administracije, Victorie Nuland, ki je vrtela okrog prsta več ameriških predsednikov, je bistvo ameriške politike do Evrope. Evropski politični razred ni dojel pomena misli Winstona Churchilla, da imajo države interese, ne prijateljev. Amerika ima v Evropi interese in nič drugega.
Po 2. svetovni vojni je bil interes Amerike gospodarsko obnoviti in vojaško zavarovati Evropo, da ne bi ta padla v roke sovjetskemu imperiju. Ko je slednji propadel, je bil ameriški interes preprečiti, da bi v Evropi nastala gospodarska ali celo bognedaj politična povezava med Evropo in Rusijo, ki bi lahko ogrozila ameriški globalni primat. Namesto sodelovanja je Amerika Evropi vsilila konfrontacijo z Rusijo.
Sedanji evropski politični razred je ponotranjil rusofobijo in zdaj je prišlo do paradoksa, ker skuša Trump doseči detant v odnosih z Rusijo, z rusofobijo indoktriniran evropski politični razred pa se temu z vsemi štirimi upira. Obnaša se kot pes, ki ga lastnik tepe, potem se seveda ustraši tudi, ko ga skuša pobožati.
Evropa se je sama marginalizirala, ker je zaupala Ameriki, ki jo je zavestno sprla z Rusijo. Evropski politični razred, evropski mediji, evropski nevladniki – vse je pod kontrolo Amerike. Trump je že v svojem prvem mandatu ponujal Evropi osamosvojitev od Amerike, kar je hlapčevanja Ameriki vajen politični razred tako rekoč enoglasno zavrnil. Zdaj pa se ta politični razred čudi, če jih Trump preprosto ignorira, kar se je jasno pokazalo v zgolj bilateralnih mirovnih pogovorih z Rusijo,. Gospodar se pač ne pogovarja s hlapcem o svojih poslih, sploh če le-ta odkloni, da bi šel na svoje in hoče naprej hlapčevati,
V takih pogojih res ni čudno, če tudi lastniki evropske industrije rečejo “F…ck Europe!” in prenašajo svoja podjetja drugam, v Ameriko, Azijo, kamorkoli, samo stran od ladje norcev, kar je postala EU. Industrialcem sledijo tudi znanstveniki in drugi strokovnjaki. Oktroirana Leyenova in njena strumna in pokorna komisarska četica pa nič. Dobra plača, privilegiji in lobistični prihodki so glavni cilj ne-izbrancev ljudstva.
V eni tabeli so podatki iz leta 1990.
Operiranje z več kot 30 let starimi podatki, je danes v AI tehnologiji kamenodobno, ker je za AI že pol leta zastarelo.
Citiram avtorja g. Mark Štemberger
“”Umetna inteligenca je novi tehnološki val. Zajahajmo ga. Politika ves čas govori o “visoko tehnološkem preboju” in “visoki dodani vrednosti”. Tukaj imamo priložnost: JEK2 + UI (podatkovni center + farma strežnikov)!””
Ni mi potrebno filozofirati, ker moja logika deluje naprej. Če ne bi bilo popolnih norosti z zeleno energijo, energijo vetra in sonca in seveda električnih hišnih zaljubljencev ne bi bilo napredka. Nekaj pač morajo/moramo prvo narediti grdo narobe, da lahko potem ne samo to popravljamo, ampak zrastejo tudi nove zamisli, novi pogledi itn. Politike bom še naprej delil na pametne in neumne. Gre se samo za točko preloma kdaj ponovno pamet premaga neumnost.
Tudi o razmišljanju jedrskih odpadkov, da se jih da ponovno predelati za uporabo ne bi prišlo, če ne bi imeli na drugi strani maso poneumljenih posameznikov, tako na vrhu kot na dnu. Povedano drugače. Če imamo na eni strani objektivne informacije – bomo imeli na drugi strani vedno lažne podatke in informacije. Vse to pa se doseže preko vpliva medijev in tistih, ki kontrolirajo te medije oziroma z njimi upravljajo.
Le Slovenija je unikum. Iz napak preteklosti na kateremkoli področju, predvsem političnem se nismo ničesar naučili. No naučili so se levičarji, ki pravijo, da nimajo nič s prejšnjimi komunisti – predvsem to, da je dobro tudi v samostojni državi Sloveniji ostati na oblasti, producirati nove in nove leve vlade itn. Ostale države pa nas počasi in vztrajno prehitevajo, ker so naši levi monopolni mediji še vedno carji v Sloveniji. Slovenski narod jih niti malo več ne zanima. Frustracije desničarjev – pa se nadaljujejo, če se malce pošalim.
P. S. In še odgovor @rasputinu/švejku – geniju zavajanj in podtikanj laži nasprotnikom. Citiram…
“”@rasputin/švejk – zopet špekuliraš ti in ne jaz. Vse to kar si napisal vem tudi sam. Hotel sem napisati zgolj to, da je ta javni dolg tako velik, da ga Amerika ne more plačati zato bo morala razmisliti kako takšno stanje preprečiti. Jasno je, da Amerika ta dolg ne bo odplačala – so pa posledice za vsa ostala dejanja v prihodnosti.
V mislih sem imel to kar sem napisal danes. Morajo se narediti velike napake na kateremkoli področju, da pride do premika na drugačen/pametnejši način.
P. S. Vedno rad citiram tvoj konec.
“”Pišeš o stvareh, o katerih ne veš nič in seveda prodajaš bučke.”” Lep dan.
beri, zganjaš užaljeno veličino in prenašaš debato izpod drugega članka sem, da ni videti njenega historiata in konteksta ter skušaš z blefiranjem dokazati svoj prav. O ameriškem javnem dolgu in razlogu njegovega nastanka nimaš pojma, rad pa bi solil pamet vsevprek. Zraven pa še “malce” (na veliko) zmerjaš, kar je sploh “tehten argument”.
HA, HA, @rasputin/švejk govori o moji skromni užaljenosti?! Kdo pa tukaj piše neumne traktate, ki se znova in znova ponavljajo v nedogled in nam soli pamet, da nič ne razumemo? Ko ugotoviš, da komentatorji ne kupijo več tvojih “resnic” – pa navadno napišeš še kaj pametna kar dokazuje moja teza/hipoteza, da nisi neumen in pišeš tako kot si plačan po tvojih komentarjih.
Si VELIK ponarejevalec resnic – in prav vseeno je ali si levi, desni ali tisto vmes, vsaj zame. Prvi pa vedno pričneš žaliti ti – in daješ nasprotnika v nič, ker samo VELIKI @rasputin/švejk pozna prave odgovore! To pove kako šibka je tvoja zavest (površinska in globinska) in seveda tvoja psiha. Mislim, da si preplačan!
Tvoj ha, ha zveni bolj kot jok in stok in škripanje z zobmi. Neljuba dejstva, ki jih izpostavljam, iritirajo tebe in tebi podobne fanatične rusofobe in zagovornike ameriških jastrebov, ki so hoteli podjarmiti ves svet, a se jim zdaj ta projekt ruši kot hišica iz kart.
Ob neumnem obsojanju zgolj levice za vse, kar gre narobe, pri čemer imata levica in desnica, zlasti na bruslejskem in washingtonskem političnem parketu, istega zakulisnega gospodarja, tokrat ne bom, ker sem že precej pisal o tem.
Z vsakomer, ki kulturno polemizira z mano, komentiram z njim tudi sam enako. Tvoj nivo polemiziranja pa je izpod vsakega kulturnega nivoja. Motivirajo te jeza, užaljenost, sovraštvo… Zadnje, kar zasleduješ, je resnica. Zate je vse ideologija. Tvoj moto je: “Imam prav, ker sem desničar. Ti nimaš prav, ker si levičar.” Ob tem pa sem bil pod Jugo praktično disident, v času osamosvajanja in demokratizacije sem bil pomladnik, zdaj sem realist in imam ekvidistanco do levih in desnih, ker so oboji na zgrešeni špuri, ki nas ne pelje nikamor. O tem kaj več kdaj drugič ob bolj primerni priliki.
Rasputin/švejk zopet zavaja in lažeš. Dokaz. Dokler imamo leve vlade ne morem pisati o slabostih desne vlade, ker jih nimamo. To velja za Slovenijo, o tujih pa ne pišem. Jasno! Še eno tvoje podtikanje, ker želiš pozornost takoj obrniti drugam.
O tujih vladah zopet lažeš, ker so samo po imenu to kar v resnici niso. Roman 1984 – ti je povedal kar je levo je v resnici desno in obratno. Še tisočkrat ti lahko dopovem, da nisem zagovornik ne Amerike in ne Rusije, ampak zagovornik demokracij in ne diktatur, ampak ti mi boš kar naprej podtikal svoje laži.
Na koncu pa izdaviš največjo neumnost, da je zame vse ideologija?! Moraš biti resnično bolestno prizadet, da se trudiš toliko lagati, zavajati, se sprenevedati, podtikati nekaj kar nekdo ni napisal itn.
Meni zadostuje nekaj stavkov, da jih napišem. Če pa zavestno lažeš morajo biti komentarji čim daljši in čim večkrat se morajo ponavljati! Če kaj sovražim je to laž – pa naj bo leva, desna ali tista vmes. Še najbolj pa sovražim tiste, ki se prodajajo tujim gospodarjem kot ti! Dokaži mi, da to ni res! Niso te zastonj nagnali iz Domovine! S tabo se polemizirati ne da, razen pod enim pogojem, da se komentator strinja z vsem kar si napisal. Bolno!
Vse, kar si napisal, velja zate. Kako se je začel ta najin “spor”? Ker sem napisal nekaj kritičnega o nekem tvojem komentarju in si pobesnel. Potem si se spravljal name tudi v komentarjih, ki sploh niso bili replike na moje komentarje. Nimaš mere v svojem besu in sovraštvu. Očitno je taka tvoja narava, da ne presneseš, da te kdo popravi ali pokaže, da pišeš neresnice . Potem zečneš žalit in zmerjat in obtožiš sokomentatorja vsega najslabšega. Ja res bolno do konca.
Bog se te usmili! Jaz ti ne morem pomagati.
@rasputin/švejk – komentar od včeraj sem napisal za danes, ker hitro izključim računalnik/splet, ker imam poškodovan vid. Če bi ostal dlje časa na on na spletu bi ti odgovoril včeraj. Toliko o tem.
Jaz se tvojih komentarje zelo redko dotaknem, ti si pa mojih takoj, če ti niso všeč! Očitno potrebuješ še to mojo razlago. Ko govorim o različnih demokracijah in diktaturah me ne zanima njihova filozofija/vsebina, ampak kako se to prenese na države in njihove voditelje v obliki DDV, BDP itn.
Kar pa se tiče svobode govora bo pa kmalu vseeno v kateri državi živimo, ker je kriminala vse več – in moraš danes paziti, da ne užališ kakšnega kriminalca, muslimana itn., ker bo počasi tudi to postalo žalitev in kratenje svobode govora.
Sam se mislim še naprej obvladovati – le tvojih podtikanj in laži ne prenesem – in bom vedno reagiral na tvoja podtikanja in priporočila, da ne razumem sveta okoli sebe! Kar se tiče Boga pa naj kar on pove svoje.
Lepo, da si se v tem komentarju malce bolj obvladal. Tudi jaz bom regairal, če bom videl, da v svojih komentarjih le preveč nekompetentno razlagaš svoje poglede brez upoštevanja dejstev. Upoštevaj Sokratovo reklo: Vem, da nič ne vem.
Ni sramota nekaj ne vedeti, sramota je blefirati, da nekaj veš, čeprav ne veš in bedasto je potem vztrajati pri svojem z “zavitlavanjem” in psrenevedanjem, čeprav te dejstva demantirajo.
Beri in Švejk! Predpostavljam, da sta oba inteligentna ali pa nadpovprečno razgledana/načitana. Zato vaju ne razumem, da sta sposobna tako destruktivno komunicirati. To vama resnično ne pritičen. Osebna žaljenja so vsaj v svetu znanosti neprimerna. No mogoče pa vidva tja res ne spadata? Dajta se malo zamisliti. Drugače vaju je res prijetno brati.
Cene energentov so med glavnimi temami na volitvah v Nemčiji, volivce poleg tega zelo skrbi prihodnost, službe, kjer ima ključno vlogo ekonomija, migracije in vojna oz. izdatki za krepitev varnosti in vojske ter javne finance.
Napovedi oz. splošna krepitev skrajno desne AfD (20%) ni slučaj, ob 30% CDU/CSU se pojavlja tudi vprašanje oblikovanje koalicije. Časi t.i. velike koalicije, so očitno preteklost, sedanjost je t.i. sanitarni koridor (stran od AfD), poleg rezultata, bo oblikovanje nove vlade, kjer se bodo na vsak načinu želel izogniti avstrijskemu scenariju (dolgotrajno sestavljanje, zavlačevanje, krepitev skranje desene, nazorsko nekompatibilna sredina), zahtevalo veliko politične modrosti pri premagovanju nesoglasji med strankami (migracije, gospodarske reforme, zeleni prehod ..)
Izoblikoval se je slogan Politikwechsel – (pre) obrat na področju spodbujanja gospodarstva in ekonomije.
Sholzomat (vzdevek Sholza zaradi pogosto nejasnih in konfekcijskih odgovorov) mandat je zaznamovalo krčenje nemškega gospodarstva, sledila je okrepitev, zadnje 2 leti spet stagnira, leto je zaključil z 0,2% krčenjem, napovedi Bundesbank os pesimistične, gospodarska kriza naj bi se nadaljevala vsaj še v začetku novega leta. DAX lani +32%, ker so bili prihodki večinoma ustvarjeni izven Nemčije, v Nemčiji pa se kriza dotika 50% malih in srednjih podjetji.
In če govorimo o avtomobilski industriji je to, kljub krizi, še vedno obljubljena dežela že za ZDA delavce (postavka Nemčija 62 vs ZDA 44), kaj šele Japonska ali Kitajska (24, 12), 126.000 eur povprečne letne plače v VW in vse pripadajoče pravice delavcev (najbolje plačani so mimogrede v BMW, Audi in Porsche). Sploh na Kitajskem, kjer so stavke nepredstavljive, svoboščine in vse ostal pravice prej spominjajo na Hitlerjevo Nemčijo 30′ prejšnjega stoletja kot državo 21.stoletja. Kitajci imajo dva glavna problema/ kunfucionizem in komunizem. Prvi narekuje vodilo vdanost, usoda posledično niso reformatorji, bojevniki, drugi, večji, posledica prvega, komunistična diktatura, državo vodi CK, na vrhu katerega je dosmrtni voditelj, dokler ima vse pod nadzorom bo diktatura uspevala, ko bo izgubil nadzor, ga bodo tudi Kitajci in posledično je konec napredka. To vpliva tudi na katastrofalen odnos Kitajske do okolja, ki ga trpi cel svet. Če se vrnemo k Nemčiji, prav v energetiki ima država izziv (če se spusti na kitajske standarde svinjanja okolja, so rešitve čez noč).
Hkrati pa tudi EU, saj se z zeleno agendo, CO2 kuponi in drugimi neumnostmi strelja v koleno. Timmermans (ideološki, pa tudi sicer kolega naše Tanje Fajon), eden glavnih zagovornikov zelene agende je vpleten v škandal, Nizozemci so ga brcnili iz politike. Zaradi njega in njemu podobnih je bila EU 2x kaznovana : regulativa za kaznovanje izpustov CO2 oz. denar, ki ga zbiramo v podnebnih skladih (denar od prodaje CO2 kuponov) se je uporabljal legalno za subvencije tistega, kar ni tržno, praktično smo oz mečemo v jamo brez dna.
Upamo, da bo v Nemčiji prevladal podoben razum (kot na Nizozemskem in še kje) iz zavedanje, da je potrebno na področju varstva okolja nekaj radikalno spremeniti. Če pri fosilnih izpustih 1/3 globalnega prispevka Kitajske, 12% ZDA, 7% Indije, 5% Rusije ni problem, potem tudi 6% EU ni. Sploh pa ob EU zmanjšanju svinjanja okolja za 30% (ZDA za 21%) od začetka 21.stol., v istem času je Kitajska povečala svinjanjanje okolja za 262%, Indija 197%, Rusija za 23%.
Tudi zaradi tega je kilovat elektrike na Kitajskem 7 centov, v ZDA 16, v EU 24. Potem svinjajmo še mi, pa zadnji naj ugasne luč ali pa naj ukrepi veljajo za vse (Potrebe po električni energiji itd.).
Slovenija veliko izbire nima, čimprej moramo zgraditi drugi blok, problem je, da nam leve vlade preko korupcije v 5 letih ukradejo za eno jedrsko elektrarno denarja. V času Šarčeve vlade so bili Američani (Westinghouse) pri nas, če dodamo še Golobovo vlado in njegov bankomat na Balkanu, imamo že eno izgubljeno jedrsko elektrarno. Ko imamo drugi blok jedrske elektrarne, potem pa se lahko mirno igramo z vetrnicami in drugimi igračami zelenega prehoda.
Komunisti so zgradili v eni Slovenijci jersko elektrarno, ki še danes obratuje. Bom začel verjeti, da so bili bolj pametni kot današnji “dejmosrati”.
Westinghausovi inženirji so jo zgradili.
Komi aparatčiki so bili za okras.👍
Da ne znamo sami zgraditi JEK, je jasno. Poanta je v tem, ali smo zdaj sposobni vsaj kupiti JEK, kot so jo znali naši komunistični dedki. Se bojim, da je tudi to danes pretežko, ker je preveč nasprotujočih si interesov in preveč apetitov po provizijah ipd. Vsak dan se vozim mimo neka cestne gradnje, ki se vleče in vleče in nikamor ne gre. Kitajci bi jo gotovo že davno končali. Očitno izvajalec zavlačuje, da dosega povišice, korumpirani uradniki pa mu pri tem z veseljem ustrežejo. To je problem z JEK-2, zaradi katerega je morda nikoli ne bo.
@Dezerter
Kakšne bebave odgovore ponujate.
A ta novo NEK bosta zgradila pa Hojzl in Grimsl?
🥱
odgovor enak prejšnjemu 👍
L’art. 41 bis o.p. dispone il regime detentivo speciale del carcere duro, ovvero una forma di detenzione rigorosa e severa, riservata ai colpevoli dei reati di mafia. La misura del 41 bis rappresenta la risposta dello Stato nella lotta alla mafia, sebbene sia stato criticato dallo Comunità Internazionale a più riprese.
broz je kljub vsej znanosti hotel iz JE pridobiti nekaj materila za atomsko bombo. Ta mu je bila življenski cilj.
Vem, da to ni današnja tema, vendar sem se nekoliko poigral s številkami predhodne teme. Bom sila kratek.
37 +18 +14 = 69
13+12+8 = 33+ z 1 ali 2 komentarjema.
Kdo je zmagovalec “evrovizije”.
Potlej pa jaz vežem otrobe. Ma pejte se solit. Namenoma nisem nikogar omenil.
Rad deni piše prozo
in tud poezijo za pozo.
Celo statistika ga mami
res je talent med nami.
o Drejčk tebe tudi mami te poezija
pa zakaj ne, če tako ti včasih prija
statistika pa tako za kratek čas
da lahko vržeš, komu nekaj v obraz
Talent je lahko zmerljivka taka
da lahko danes piše budala vsaka
to omogoča danes presneti internet
včasih pa si moral na štrbunk sekret
Malo cajtenge prebral si prav na hitro
Potlej z njimi si obrisal luknjo ritno
toaletnega papirja ni bilo za dobiti
z internetom ne moreš niti se obriti
Saj vem kaj pogovorno pomeni naj talent
reče lahko ti vsak falirani pijan FDV študent
bolje da v miru pogledaš na TV v parlament
da še vedno velja komunistični sentiment
Zato Drejči intelektualec ti najbrž priznani
daj ostani in še malo znašaj se nad nami
saj pomembno ni , da smo vsem poznani
ker še vedno straši UDBA s svojimi seznami
Saj bil pri krstu in vseh krščanskih zakramentih
vendar nisem ravno primeren v teh momentih
recimo nisem niti ateist ali bolje, niti nihilist
ampak vedno ostajam raje predvsem realist
Sem pa še vedno raje bolj slab kristjan
po nekaterih tudi samo brezbožen le pogan
vendar poskušam biti človek vsaj predan
pa naj mi bo od boga vsaj vsak dan še dan.
Za konec nikdar pač nisem nič poziral
tudi na statistike se na nisem rad oziral
prosim vse vas komentatorje tukaj zbrane
da to mojo pesmico vržete kakor golob čez rame.
o denček, saj nisi več dojenček,
da tu pišeš otročjih stihov venček.
Če bolj pametnega ne najdeš dela,
naj te ženka v postli mal obdela,
gotovo bosta oba vesela si zapela.
Sicer pa, nikjer se nisem zasledil korupcije kot argument za oz. proti jedrskim elektrarnam.
Korupcija je ali pa je ni neodvisno kaj se gradi.
Imaš prav. Če se gradi gradove v pesku ali v oblakih, potem ni korupcije.
Bi morali začeti učiti že otroke, kako igrati korupcijske igre med igranjem v pesku.
Kar se Janezek nauči, to Janez zna, pravijo.
Re:… Vemo, da je NEK ena najboljših in najbolj varnih jedrskih elektrarn na svetu!.
No, potem sem nehal brati naprej, ker sem se bal, da se bo Trump ven prikazal😀
Z vsem dolžnim spoštovanjem do avtorja: Kriminalno lopovsko davko-utajevalsko povzpetniški slovenci lahko zajahamo le svoj zdrizast qr*c v roki.
A ta čreva je napisala umetna inteligenca? NEK2 financiranje tisti, ki v to verjamete, ustanovite d.d., začnete z vpisom delnic….
Vedno znova sem zgrožen, ko naravoslovno izobražene osebe izpostavljajo CO2 kot težavo, čeprav bi morali vedeti ( oziroma vejo ), da je osnovni gradnik življenja in v nobenem primeru ne prispeva k temperaturi ozračja! Očitno prostituirana znanost, kruhoborstvo pred resnico!
@Babnik
Namesto da ponujate bebave odgovore, poiščite na internetu, zakaj je CO2 nevaren za toplogredno segrevanje zemlje.
Zadeva in dokaz je znan več kot 60 let.
Ne smešite se po nepotrebnem.
🥱