Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

Slika:: history.com

Avtor: | 19. februarja, 2025

Najprej šok. Potem jeza. Na koncu precej histerične izjave mnogih evropskih politikov. Zgodil se je JD Vance. Na Muenchenski varnostni konferenci je govor novega ameriškega podpredsednika spremenil veliko. Nakazal je novo smer ameriške zunanje politike, novo dobo, ki prihaja, dobo, ki bo zrušila vsa dosedanja zavezništva, svet pa si bodo razdelile tri velike velesile – ZDA, Rusija in Kitajska. Evrope med njimi ni, ker Evropa ni več velesila. In to je najbolj bolelo evropske politike, dokončno soočenje z resnico, z realnostjo, ki jo evropske države zanikajo že najmanj dvajset let.

V duhu nove ureditve bo prva žrtev Ukrajina. Tako kot je Neville Chamberlain prepustil Hitlerju razkosanje Čehoslovaške, enako je Trump prepustil Putinu razkosanje Ukrajine. Enako kot je Biden sramotno umaknil vojsko iz Afganistana, enako je Trump predal Ukrajino avtoritarnemu voditelju Putinu. Še huje, ob tem se niti ni posvetoval s svojimi zavezniki v EU, ampak jih je mirno prepustil situaciji, ki se je zanje dobesedno obrnila čez noč. Od tega trenutka naprej je dosedanje zavezništvo med ZDA in evropskimi demokracijami končano.

Prihodnost zavezništva ZDA – EU

Kako se bo zavezništvo oblikovalo, preoblikovalo v prihodnosti, danes ne vemo. Ali se bodo ZDA po vladavini predsednika Trumpa vrnile v star koncept zavezništva, torej več kot stoletje star Wilsonov idealizem, tudi ne vemo. Četudi bi oblast ponovno prevzeli demokrati ali zmerni republikanci, danes ne vemo kako se bo obnesla Trumpova vladavina.

Če bo ekonomsko uspešna in se bodo ZDA utrdile na vrhu držav, tako tehnološko kot s pozicije moči, potem lahko pričakujemo, da bodo prihodnje vlade vsaj deloma nadaljevale s Trumpovo doktrino, ki se bo do takrat že uveljavila. Wilsonov idealizem je deloval dobro stoletje in postal podlaga ne le za zavezništvo med ZDA, EU, Japonsko, Kanado, Južno Korejo, Avstralijo in Novo Zelandijo, ampak tudi za ustanovitev Združenih narodov. Wilsonov idealizem je presegel izolacionizem držav, ki so nastopale izključno iz pozicije ozkega državnega, monarhičnega in nacionalnega interesa ter si na mednarodnih konferencah delile ozemlja manjših in obrambno šibkih držav.

Wilson je verjel v mednarodno podporo liberalnim demokracijam in tudi v potencialno, minimalno intervencijo za vzpostavitev le-teh. ZDA so imele za sabo kar nekaj uspešnih intervencij, kot recimo med prvo in drugo svetovno vojno, na Japonskem, Nemčiji in Južni Koreji. Wilson je bil velik zagovornik širitve demokratočnega kapitalizma, kar je močno pripomoglo, da ni še več sveta zapadlo v bedo komunizma in socializma.

Ne pozabimo, da so ZDA dvakrat rešile Evropo pred lakoto. Enako velja za Rusijo, Japonsko in Bližnji vzhod, kjer so American Relief Administration (ARA), Government Aid in Relief in Occupied Areas (GARIOA), The Near East Foundation (NEF) in ostale organizacije rešile na milijone evropskih, ruskih, japonskih, sirskih, armenskih, grških, korejskih življenj pred lakoto.

Predsednik Trump je ZDA popeljal v novo dobo. V nasprotju z Wilsonovim idealizmom liberalnih demokracij ne bo več nujno podpiral, če to ne bo v ozkem nacionalnem interesu ZDA.

Prednost pred liberalnimi demokracijami imajo tajni, osebni sporazumi z avtoritarnimi režimi, kjer tradicionalne zaveznice niso avtomatično vključene v proces. Kako bo Trumpova administracija definirala, opravičila ta intervencionizem zaenkrat še ni popolnoma jasno.

Zelo težko je tudi napovedati na kakšen način se bo nova ‘Trumpova doktrina’ obnesla, saj je primer Ukrajine pokazal, da ZDA niso več pripravljene podpreti svojih zaveznic. Tajvan in Južna Koreja sta v tem trenutku lahko resno zaskrbljena. Ali bo Trumpova administracija pripravljena pomagati zaveznicama v primeru napada Kitajske ali Severne Koreje ali ju bo prepustila Kitajski? Kako bodo ZDA ravnale v primeru kitajskega pritiska na otok Diego Garcia? V primeru ruske širitve na sever? To bosta pokazali že naslednji dve leti.

Evropa, stara dementna dama

Evropa se še ni popolnoma prebudila iz muenchenskega šoka. Politiki hitijo sem ter tja obtoževati eden drugega in ostale po svetu za nastalo situacijo. Reakcija je podobna odraslemu ‘otroku’, ki mu po štiridesetih letih življenja doma starši končno povedo nekaj resnic ter pokažejo vrata. Prva reakcija je šok, potem zanikanje in na koncu histerija. To je popolnoma normalen proces, bolj je pomembno kaj pride za šokom. Ali se štiridesetletni ‘fantič’ pobere, ali pa ga pobere nihilizem.

Odnos Evropejcev do ZDA je bil velikokrat dvoumen in mnogokrat nepravičen do naše zaveznice. Anti-amerikanizem je v Evropi ponekod celo na ravni prebivalcev Gaze, v Sloveniji na primer. Evropska skrajna levica in skrajna desnica sta od nekdaj gojili negativni odnos do ZDA. Oboji zaradi ideološkega nasprotovanja liberalnim demokracijam in kapitalizmu, kajti tako skrajna levica kot skrajna desnica izhajata iz miljeja avtoritarnih strank, ki imajo korenine v komunizmu, nacizmu in fašizmu.

Oba ekstremna pola sta izjemno naklonjena predsedniku Trumpu zaradi njegove podpore avtoritarnemu Putinu in nasprotovanju ukrajinski obrambi pred rusko agresijo in okupacijo. Skrajno desni pol ima še dodatne simpatije do predsednika Trumpa, ne toliko zaradi boja proti ‘wokeizmu’ in politični korektnosti, ampak zaradi prepričanosti, da predstavlja Trump obrambo tradicionalnih vrednot. Enako verjamejo za Putina, čeprav radi spregledajo, da je ravno Putin preplavil Rusijo z islamsko migracijo in podprl dve islamski entiteti znotraj federacije – Čečenijo in Dagestan.

V tem trenutku je težko napovedati ali je Trumpova podpora skrajnim desnim elementom v EU le navidezna ali bodo dejansko stkali tesnejše zavezništvo. EU bo razumela trdno podporo ZDA skrajnim desnim strankam kot razbijanje EU, saj se mnogo omenjenih strank zavzema za izhod njihovih matičnih držav iz EU. Po drugi strani se skrajno leve stranke, kot recimo Levica v Sloveniji, že veselijo razpada NATA. V bližnji prihodnosti lahko pričakujemo izjemno težke razmere za EU in NATO, kajti stranke, ki znotraj rušijo obe zavezništvi, so dobile podporo onkraj luže.

EU je v veliki meri za odmik ZDA od Evrope kriva sama. Evropsko zavezništvo je temeljilo na povojni ureditvi skupne obrambe pred komunističnim Leviatanom iz vzhoda v zvezi NATO, kjer so največji zapitek vedno plačevale ZDA. Evropske države so do razpada vzhodnega bloka računale na izjemen interes ZDA, da se komunistična ideologija ne razširi proti zahodu. Ob razpadu Sovjetske zveze in sprva pričakovanju demokratične ureditve Rusije ter približevanja Rusije razviti Evropi, so države začele zmanjševati obrambne proračune. Ne le to, v veri, da vojaške intervencije in obramba iz hladne vojne ne bodo več potrebne, so države EU izdatke za obrambo zmanjšale na minimalno raven. Nekatere, kot recimo Nizozemska, so celo zmanjšale tankovske bataljone na nič. Potihoma so se države prisesale na obrambni proračun ZDA in nekako pričakovale, da bo tako ostalo večno.

Ko je Putin prevzel oblast, ki je mešanica obveščevalnih služb in oligarhov, je Evropa, takrat sicer še nevede, začela vstopati v obdobje nove hladne vojne. Putin, ki ne more iz miselnega sistema pripadnika KGB, je videl vstop vzhodnoevropskih držav v zvezo NATO kot vmešavanje NATA in zahoda v rusko interesno območje.

Putin je svet videl enako kot leta 1985. Zanj samostojne vzhodnoevropske države ne obstajajo. Zanj obstaja interesno območje bivše Sovjetske zveze, kjer ima pravico do uveljavljanja ozkih imperialističnih ruskih interesov.

Morda bi se lahko v tem primeru strinjali, če bi šlo za dele Rusije in ne na silo okupirane samostojne državne entitete, ki imajo pravico do odločanja o tem, v kakšni državi želijo živeti in katerim mednarodnim organizacijam se želijo pridružiti. Zato države z izkušnjami ruskih okupacij, recimo Poljska, prepoznavajo nevarnosti, ki jo predstavlja ruski hegemon na vzhodu. Tudi zgodba o obljubi Bakerja Gorbačovu, da se NATO ne bo širil na vzhod ne vzdrži, saj so bile vzhodnoevropske države takrat še vedno pod okupacijsko oblastjo Rusije. Ob osamosvojitvi so natančno vedele kakšno nevarnost predstavlja Rusija, zato so bila mednarodna varnostna zagotovila ključnega pomena.

Evropska odgovornost

Evropa se ne more izogniti odgovornosti do Ukrajine. Leta 2014 je EU, vključno z Obamovo administacijo, gladko predala Ukrajinska ozemlja Putinu, ki je z zadovoljstvom izvedel umetni referendum in aneksiral Krim. Takrat smo dali varnostna zagotovila na papirju, ki niso veljala nič ob vdorih ruskih zelenih možicev na ozemlja pod nadzorom Ukrajine. EU je v svoji nihilistični norosti sprejela ‘zeleni prehod’, postala energetsko odvisna in s Putinom sklenila pogodbe o dobavi plina. Putin je odličen šahist – zahod mu je podaril Krim, podkupil je del evropskega političnega establišmenta, nevladnike in zelene organizacije, da so se strinjali o dobavi fosilnih goriv EU, medtem ko se je EU zavezala, da enakih fosilnih goriv, ki jih uvaža iz Rusije, ne bo črpala na lastnih ozemljih!

Evropa je energetsko odvisnost in poceni energente zamenjala za energetsko odvisnost od svojih nasprotnikov – fosilna goriva iz Rusije in sončne panele s Kitajske. Rezultat je zapiranje tradicionalne industrije in draginja. Verjetno gre za eno najbolj abotnih prostovoljnih kapitulacij kakšne entitete v vojskujoči se zgodovini človeštva! Če so ZDA kapitulirale pred Putinom v Riadu, je Evropa kapitulirala že leta 2014.

Morda se bo kdo obregnil ob dejstvo, da je tokrat drugače, saj EU pomaga Ukrajini. Naj vendarle spomnim, da je bil začetek pomoči zelo počasen. Prva pomoč je bila hudo ubožna in s pogojniki glede ukrajinskih ciljev proti ruskemu vojaškemu stroju. Celo leto je minilo preden je EU začela pošiljati resnejše orožje. Medtem ko so Rusi masakrirali civiliste v porodnišnicah, stanovanjskih soseskah in gledališčih, je Evropa pogojevala kako, kdaj in kam lahko Ukrajinci streljajo. Sankcije so bile delne in polne pogojev, Rusija pa jih je zlahka kršila preko tretjih oseb in firm, kar je bilo znano oblastem v EU. Še letos so EU mediji pisali, da ruski LNG prihaja v EU preko nizozemskih in belgijskih pristanišč, medtem ko je kar nekaj ukrajinskih mest popolnoma zravnanih z zemljo.

Glavna težava evropske politike ostaja prepuščanje kočljivih odločitev ZDA. Evropa v vseh letih ni bila sposobna ustvariti načrta za rešitev vojne in okupacije v Ukrajini. Evropa se nikakor ne zaveda, da gre pri Ukrajini za evropsko dvorišče, ki ga ogroža avtokrat Putin, ta pa nikakor ne skriva večjih ambicij po vzhodni Evropi, kot sta recimo Moldavija in Romunija. Nikakor ne more biti sprejemljivo, da iniciativo za rešitev ukrajinske vojne leži na ZDA, Evropa pa se obnaša kot nekakšen privesek, ki se je slučajno znašel tam. Evropa mora biti tista, ki bo prevzela pobudo, zato histerija ob nagovoru JD Vancea ni na mestu.

Govor podpredsednika ZDA

Njegov govor ni bil v nobenem primeru tako pretresljiv, kot si ga je morda tudi on sam predstavljal. V več vidikih je bil tudi naiven. Toda njegov govor je naredil Evropi gromozansko uslugo. Bil je kot princ, ki je poljubil Trnuljčico in jo končno prebudil bo tridesetih letih spanca. Evropo je poizkusil prebuditi že predsednik Bush Jr., ki je izpostavil grožnje, ki jih predstavlja fanatični islamizem. Evropo je želel prebuditi tudi Obama, kjer je njegov minister za obrambo Robert Gates večkrat opozoril na evropsko neaktivnost v zvezi NATO in pomanjkljivo financiranje obrambe. Najresnejša opozorila je dajal Trump in takratni Minister za obrambo Mike Pompeo. Z opozorili ni skoparila niti Bidenova administracija, vendar Evropo ni zbudilo nič drugega, kot relativno običajen govor JD Vancea. Zakaj? JD Vance je poljubil Trnuljčico tako, da ji je dal košarico.

Kje ima JD Vance prav? Vsekakor se lahko strinjamo, da Evropa nikakor ni hotela prevzeti svojih vojaških obveznosti in je vedno pričakovala, da bodo to storili drugi. Uveljavitev lastnih pobud na mednarodnem odru lahko pomeni tudi vojaško intervencijo. Če bi EU uveljavila pobudo preprečitve prepustitve Krima Rusiji leta 2014 in umik ruske vojske, ruskih paravojaških sil iz vzhodne Ukrajine ter njen sprejem v EU, za takšno rešitev je namreč obstajala največja verjetnost, ali bi bila potemtakem EU sposobna sama vojaško uveljaviti takšno stanje?

Prepričan sem, da to ni bilo mogoče niti takrat niti danes, razlog pa so zdesetkane evropske vojske, pomanjkanje opreme in mehanizacije ter predvsem ne-enotnost EU držav, vključno z voljo prebivalstva do vojaških intervencij. Idejo Evrope, da bo svet živel v večnem miru, je prekinil Putin z lokalnimi vojnami in potisnil evropsko prebivalstvo na rob. Še sreča, da imamo ukrajinsko vojsko, v bistvu lokalno velesilo, na kateri si je Putin sicer vsaj delno polomil zobe in bo potreboval čas za okrevanje. Ta čas mu zdaj zagotavlja Trumpova administracija, vprašanje pa je naslednje – kaj bo storil Putin potem ko bo okreval? Takrat mora imeti Evropa močne, izurjene in tehnološko napredne obrambne sile, sicer bo prepozno.

Pomislimo, da se zavezništvo kot ga poznamo z ZDA resnično konča – kaj bi storila Evropa v primeru zapore Sueškega prekopa, ko bi bil ogrožen trgovski promet med Evropo in Azijo? Ali je Evropa sposobna sama nadzirati promet v Hormuški ožini? Kaj se zgodi v primeru zapore ožine s strani Hutijev ali Irana? Ne pozabimo, da evropske države delajo norost za norostjo z umikom s svetovnega odra. Recimo francoska prepustitev držav srednje Afrike ruskemu vplivu ali pa britanski prvovrstni idiotizem podaritve otoka Diega Garcia Maldivom, ki so pod direktnim vplivom Kitajske. Gre za tako endemičen nihilizem, da je evropskim nasprotnikom skoraj nerodno.

Z gotovostjo lahko rečemo, da feministična politika, karkoli naj bi to že pomenilo. in čebelice ne bodo pomagale. JD Vance se moti, ko misli, da Evropa nima več demokratičnih standardov in svobode govora. To lahko izjavi le nekdo, ki še ni živel v avtoritarnem sistemu.

Drži pa, da je v imenu ‘wokeizma’ in politične korektnosti svobode govora manj. Evropa mora zavoljo prebivalstva končati s tožbami proti ljudem, ki žalijo politike in izražajo nenasilna mnenja. Če sodnica ni sposobna razlikovati med nekom, ki pravi, da je proti ilegalnim migracijam in drugemu nekomu, ki poziva k požigu azilnega centra, potem takšna sodnica nima kaj početi na sodišču.

Evropa naj spremeni zakonodajo, ki se tiče svobode govora in jo približa ameriški. Tako se ljudje ne bodo počutili, da jih država preganja zaradi izražanja mnenj in žalitev. Moti pa se JD Vance tudi v delu, ko trdi, da boj proti lažnim novicam ni potreben. Rusija in Kitajska dnevno bombardirata z lažnimi novicami in profili celotni zahodni medijski prostor, kar je oblika propagandne vojne. Prepoved Tik Toka ni omejevanje svobode govora, ampak boj proti hibridni vojni. Pomislite, da bi med 2. svetovno vojno v New Yorku ali Londonu izhajal nacistični Der Sturmer.

Kar se tiče wokeizma pa se večina tako na desni kot na levi strinja, da je šlo za megalomansko brco v temo, kjer se še vedno večino ljudi sprašuje, kako je do tega sploh prišlo. Kdaj je postalo normalno, da se moški, ki se radi oblačijo v ženske postajajo generali, želijo premestitve v ženske oddelke zaporov, garderobe deklic, otroke pa permanentno fizično pohabijo v imenu zafrustriranih staršev. Toda to je tema, ki na mednarodnem političnem odru ne igra tako pomembne vloge, kot bi si morda želeli. Prav tako EU zaradi tega ni tik pred propadom. Kar bolj ogroža EU so ilegalni migranti, ki so s seboj prinesli islamizem in dejansko ne vemo koliko prikrite te ‘vojske’ je dejansko v EU. Vsekakor drži dejstvo, da ima islamizem velik vpliv v EU, glede na mlačen odziv evropskih držav na nošenje naglavnih rut, ilegalnih šeriatskih sodišč, prodaje deklic in žensk v zakonski stan, itd.. Prav to ogroža evropske vrednote, saj ustvarja samostojna geta, države v državah. JD Vance je evropskemu establišmentu pokazal zakaj je zmagal Trump. In zakaj bodo verjetno zmagali AfD, Svobodnjaki in Le Penka, če se nič ne spremeni.

Prihodnost Evrope

Grožnje z vzhoda so najresnejše vzeli na vzhodu in severu Evrope. Poljska, Baltske države in Skandinavija so hitro pristopile k povečevanju proračuna in načrtovani okrepitvi obrambnih sil. Britanski premier Starmer se je praktično včeraj prebudil in napovedal povečanje vojaškega proračuna. Italijanska premierka Melonijeva, verjetno ena najbolj pronicljivih in inteligentnih voditeljic v Evropi, je v času svojega mandata povečala pripravljenost Italije in dvignila obrambne izdatke. Italija ima verjetno najmočnejše vojaške sile v Evropski uniji, če upoštevamo mornarico in letalske sile in dejstvo, da je Britanija izven EU. Italija je tudi ena izmed največjih proizvajalk vojaške opreme, zato ni odvisna toliko od uvoza, posledično niti od ZDA. Italija namreč proizvaja vojna plovila, podmornice, letala, bojne sisteme, radarje, med drugim tudi izstrelke dolgega in kratkega dosega, torpede in mine. Italija je lahko zgled za Evropo.

Evropa je zaspala kot Trnuljčica, po treh desetletjih spanja pa je končno prišel princ. Morda ne princ, ki ga je čakala ves ta čas, prišel je namreč JD Vance in ji, takoj ko se je zbudila, dal košarico. Evropa se je morala zbuditi. Evropa sicer ne more preživeti. Evropa se bo prebudila kot dama, ki bo stvari vzela v svoje roke in nikakor pustila, da bodo drugi urejali njeno prihodnost, ali pa je ne bo več. Evropa mora predrugačiti škodljivi zeleni prehod. Prenehati mora z ideologijo, kjer kupuje kitajske sončne panele in električne avtomobile, medtem ko Kitajska podira rekorde v izpustih z gradnjo novih termoelektrarn.

Evropa mora dopustiti novo energetsko renesanso v izgradnji modularnih nuklearnih elektrarn in dovoliti črpanje plina za nadomestitev nezanesljivih OVE. Poceniti mora energijo za industrijo in prebivalstvo. Evropa mora razmisliti o mednarodnem udejstvovanju, kjer bo tudi z vojaško močjo uveljavljala evropske interese, sicer jih bodo tri velesile, ZDA, Rusija in Kitajska uveljavljale za nas. To pomeni, da želimo poceni surovine, nobenega pogojevanja z reparacijami, zavezništva pa se bodo sklepala na individualni ravni med državami. Če hoče EU parirati novim vojaškim bazam Rusije in Kitajske, ki jih vzpostavljajo od Sudana, Mozambika in centralne Afrike, mora izražati stališča na podlagi ekonomske in vojaške moči.

Evropa mora postati ena izmed ekonomskih velesil, kar pomeni tudi sekanje ekscesne birokracije v stilu Mileja in Muska. Odvečno birokracijo, davke in zakone moramo porezati, ali pa bomo postali nizkocenovni dobavitelji kitajskim podjetjem. Na koncu – obrambne sile morajo postati hrbtenica Evrope, kjer bomo pokazali, da ne bomo pustili uničenja naših vrednot, jih bomo uveljavili kjerkoli po svetu. Kajti, če naše vrednote ustavnih liberalnih demokracij niso vredne obrambe, potem EU nima nobenega smisla.

88 komentarjev

  1. baubau

    le pod pogojem, da neha voliti anarhiste…

  2. deni

    Zdaj zavel je veter nov iz salamenske Amerike
    še malo nazaj najbolj osovražene te klike
    ker pa gre v kontekst skrajne levice pač velike
    naenkrat Trump v navezi je te čudne slike

    Ampak politika suverinistična ali pa globalna
    v navezi s kapitalizmom in socializmom pač realna
    Temveč slovenski zet si pač povišal je nalet
    in zdaj čaka, kdo ponudil bolj sočen bo kolet

    Seveda zraven sta Putin in pa mali veliki Xi
    ampak konec koncev važen je le BDPi
    Saj bombo to atomsko se vsak sicer boji
    vendar pri bogu, nihče ne ve kaj potlej naj stori

    Svet pretkan je s čudno to pajčevino
    vendar na koncu diplomacija fino
    prekrila iz sodov kjer teklo bo le vino
    ker vodka povzroča hudo to kislino.

    Ampak doklej tu sam se zafrkavam vedno
    Gregorčič pase ovčjo čredo to nevredno
    bodimo Slovenci vsi pokončni prav neposredni
    da pokažemo Evropi, da Slovenci smo zavedni.

    Jebenti porko Karantanci levi in pa desni
    skupaj moramo stopiti vsi Slovenci besni
    da ne pokorijo nas politiki brez vestni
    ne pustimo se Slovenci mi prelestni

    Evropa, ZDA in pa mati to Rusijo
    pustimo ob strani vso to liturgijo
    preživeli morije, ki še v v srcih tlijo
    Da nikdar več ne bi bilo takšne morije

  3. Miller

    Novo:
    Zelenski si je dovolil gobcati nad osebo nr.1 na planetu Zemlja. Kazen že prihaja, temperatura se dviguje.

    Putinov štipendist in Razputin g. Musk je obtožil narkomanskega klovna, da je kriv za umor ameriškega novinarja.
    Ups !
    In mora držat gobec: Musk obrne gumb in ugasne ukrajinski vojski Starlink, njihov glavni komunikacijski sistem, ki nima alternative in bi pomenila takojšen kolaps…

    Še tipičen predstavnik SDSa tov. Kaloh se pridruži…

    • Miller

      Dobesedna izjava Muska:
      “Zelensky je ubil ameriškega novinarja,”

  4. MARJAN

    Članek dober in tudi nekateri komentarji.
    Toda za EU pa ni veliko možnosti s temi voditelji, ki jih imamo. Ne glede na dogovore z ZDA, bo Putin nadaljeval, še pospešeno, z razgradnjo EU. Pričakujte prikrite in odkrite državne udare v posameznih državah v prihodnjih letih. Evropejci pa bodo rabili desetletje časa, da se spametujejo in izvolijo pametne in močne voditelje in odstavijo trenutne feministične voditeljice v ženski in moški obliki.

    • Peter klepec

      Ja, a ni to s Halupcikom ene sorte drzavni udar? Vsaj efekt je tak.

  5. deni

    Spet se moram strinjati z Trump Putin sporazumom. Podobno kot sporazum Ribbentrop Molotov. Takratna Evropa nič od nič. Našemu zetu se sladko jebe za Evropo. Seveda v skoraj vsaki vojni so zmagovalci in premaganci. Redko je pat pozicija, ki konča vsako vojno. Ampak tokrat je situacija nekoliko drugačna. Tudi Britanija in Francija imata jedrsko bombo. Sicer v orožju daleč za ZDA, Rusijo in Kitajsko in Indijo, pa vendar, Rusi lahko v hipu zravnajo Evropo.

    Prihajajo podrobnosti o pogajanjih. Rusiji ostane 20% ukrajinskega ozemlja plus Krim. Na Krimu so se Rusi v preteklosti opekli in vzlic tega je moral car Nikolaj prodati Američanom Aljasko. Kaj hočem reči, kar mi tukaj bluzimo je samo pljunek v ocean. Ker igra glavno vlogo Trumpovega mandata, da Rusijo ponovno postavi na sceno, kakor velesilo. Rusija mu ni nevarna, temveč Kitajska. Spet pa je tu point. Na skrajnem severno vzhodnem področju Rusijo in ZDA loči samo Beringov preliv. Na jugu pa meji Rusija večinoma na Kitajsko in nebogljeno Mongolijo. In če se ZDA in Kitajska zmenita med seboj je Rusija, sicer z neskončno Sibirijo na tapeti obeh velesil. Dandanes se pač ne bojuje več z meči, loki itd, vendar si lahko še navaden butelj ogleduje na Googlu Earthu. In v objemu obeh velesil, ki se bosta požvižgali na Rusijo. Kaj je 150 milijonov Rusov proti Kitajski in ZDA. Nič. Vendar pa je tu jedrska tehnologija, ki vzdržuje nekakšno ravnovesje med velikimi, kjer ima Rusija jedrskih konic za obe drugi velesili skupaj in bi sicer izbrisali današnje prebivalstvo in to v nekaj minutah. Seveda tudi kontra udar, pa vendar.

    To je zdaj nekakšen poker med štirimi igralci. EU je že položila karte in zdaj jamra, ker je vsaj zaenkrat popušila. Rusiji kaže kar dobro zaenkrat v tem blefu, pa vendar bosta na koncu igrali samo ZDA in Kitajska. Kdo pa ima boljše karte pa bo prov hitr znano, mar ne.

    • Peter klepec

      Najbolj zanimivo, da ste vsi korporativno resignirali, je kar je.
      Priblizno tako kot nad tistimi 800 masovnimi grobisci: je kar je, so kjer so;
      Kam greste letos na morje?

  6. JAZ

    No, in sedaj morda vidimo kdo in čemu so zminirali JEK2. Morda “društvo Slovensko-Ruskega prijateljstva, “atomski strokovnjak2 Gregorič in Kaloh so na sliki od Siola.

  7. Miller

    Sem hotel zaključiti, a me je izzval vernik, ki dlje od pridig Nore24, ne vidi.
    Na kratko: po ww2 so ZDA Japonski prepovedale imeti vojsko, enako Zahodni Nemčiji.
    Kaj se je zgodilo ?
    Japonska in Z.Nemčija sta vso energijo in sredstva vložile v razvoj, znanost, tehnologijo.
    Rezultat:
    Japonska je brez vojske s svojimi avtomobili in tehnologijo „porazila in okupirala“ cel svet. Popolnoma enako Zahodna Nemčija.

    V istem času, do padca zidu, je Vzhodna Nemčija vlagala v oborožitev in iskala notranje in zunanje sovražnike. In stopicala na mestu. Trabant je bil vrhunec take ekonomske politike.

    POPOLNOMA ENAKO, kot se je obnašala Vzhodna Nemčija se danes obnaša EU. Išče notranje in zunanje sovražnike, pere mozak državljanom, namesto v znanost in tehnologijo, meče stotine milijard v oborožitev in neizbežno drsi v propad.

    Za zabelo se nesposobni zblojenci v „Centralnem Komiteju EU“ skoraj dnevno srečujejo na nekih sestankih, (kot golobovci na Brdu), kjer razpravljajo o sovražnikih, oborožitvi in kako bodo plebsu prinesli blaginjo.
    Nekateri smo se tega naposlušali in vemo kako se to konča.
    Tudi z vojno…

    • beri

      @mlinar-besed – zopet kvasiš neumnosti ker ne ločiš med dvema pojmoma in sicer tema dvema.

      Eno je, če le nekaj držav na svetu razvija jedrsko orožje v smislu preprečevanja vojn, da do njih ne pride – drugo pa je kadar vse več držav na svetu pričenja razvijati jedrsko orožje. To jedrsko orožje dobi potem povsem nov pomen!

      Te nevarne države so ta trenutek Severna Koreja in Iran. Zagotovo pa se bodo pridružile nove države, ki bodo želele razvijati jedrsko orožje. Potem bo to jedrsko orožje dobilo povsem drug pomen. In drug pomen bodo dobile vse tiste države, ki se z oboroževanjem lastne vojske niso želele ukvarjati.

      Ker sem realist vem, da se bodo vojne nadaljevale tudi v prihodnje, še več, verjamem, da bodo vse bolj brutalne in krvave. To pa ne pomeni, da si jaz ne bi želel živeti v miru, a ne takšnem kot nam ga tukaj ponujate levičarji/rusofili.

      Prvo Rusija zavzame žitne pokrajine Ukrajine, sedaj pa navijate za mir in ne nadaljevanje vojne. Kakšni primitivci ste. Bolj ste usekani kot diktator Putin.

      Druga vaša bolna filozofija pa je tale. Recimo, da rečem, da je Ukrajina sprožila vojno? Ali to pomeni, da si lahko potem Rusija/diktator Putin prisvoji del ali celotni del Ukrajine in tam ostane naslednjih 1000 let?

      Druga svetovna vojna nas je naučila kako zlahka podtakneš vojno sosednji državi z izgovorom, da jo je ona začela?! To se je zgodilo na Poljskem.

      • Miller

        Zamenjaj si tampon.

      • beri

        @beri – pa še nekaj se poskusi naučiti. Niso problem verniki SDS ali katerekoli druge stranke. Problem oziroma bolje težave povzročajo tisti posamezniki, ki se sami radikalizirajo in ne stranke. Največkrat preko spleta. Hemoroidov pa zaenkrat še nimam? Me veseli, da jih nimam.

        Je to vse kar zmore spraviti skupaj tvoja bolna psiha polna sovraštva, jeze, besa, zlobe itn. do vseh desničarjev?

      • Švejk

        beri, neumnosti kvasiš ti. Miller piše o EU in njeni zavoženi politiki, ti pa kr neki klobasaš brez repa in glave.

        Rusija je prišla na pomoč svoji manjšini, ki jo hoče Kijev iztrebiti. Koliko časa bi Italija gledala, če bi mi hoteli izkoreniniti italijansko manjšino? Zakaj je Amerika napadla Srbija in ustanovila samostojno državo Kosovo? Menda zato, ker Srbi niso spoštovali narodnih in človekovih pravic Kosovarjev. Torej je lahko tudi Rusija prišla na pomoč svoji ogroženi manjšini in Donbas, kjer prebiva, in jo pripojila k Rusiji. To je bila njena moralna dolžnost.

        Obsojaš Rusijo, ki se brani na svojem pragi pred imperialistično Ameriko, slednjo pa dvigaš, čeprav ima na vesti mnoga zločinska dejanja, saj je Amerika med drugim sesula tudi Bližnji vzhod, da ne govorimo o tem, da je najbolj odgovorna za vojno v Ukrajini, ki se je dejansko začela leta 2014 z državnim udarom v Kijevu, ki ga ukazal Obama.

        Dvojna morala je nemorala. Si nekredibilen komentator s pokvarjenim moralnim kompasom. Ne vidiš očitnih dejstev in si domišljaš, da so tvoja mnenja dejstva. Ne ločiš med resnico in neresnico. Tega pa se sploh ne zavedaš ali si pa plačan trol.

        • tohuvabohu

          Putinovi štipendisti ste res do konca zmedeni. Enkrat govoriš, da se je Donbas uprl Ukrajini in osamosvojil, danes pa priznaš, da ga je okupirala in anektirala Rusija. In zakaj ga je zasedla? Zato, ker so Američani bojda nameravali uničiti rusko manjšino. To trobiš že ves čas, nisi pa bil sposoben pojasniti, s čim se jim je tako zamerila, da jo hočejo uničiti.

      • deni

        @Beri nima smisla se ukvarjati z Molnarjem. Imaš pač svoje poglede, ki so predvsem objektivni in podkrepljeni z razumnimi komentarji. In ne se obremenjavati, da smo vsi SDS hlapci, verniki itd. Ti samo piši, ker si pameten človek in ne nasedati Mlinarjem and Co. Naj pisarijo, kakor hočejo. Sam večkrat zaidem v sarkazem, satiro, ironijo, vendar ne žalim drugače mislečih. Zato samo piši še takšne komentarje. Veš, da jih preberem, ampak poskušaj nekoliko kgrajše, ker itak skočijo drugače takoj pokonci. čeprav sami pišejo dolgočasne pamflete. Sam poskušam krajšati svoje komentarje. Ampak drži se Beri, ker si pametnejši od nas dugih komentatorjev, vključno z menoj. In ne se bockat z Molnarjem, Haškom itd. Nima smisla. Veš pred časom nas je podjebaval Vernon. Ampak je bil človek, kljub levičarstvu, še vedno trezen človek. In sva imela prav pametne pogovore, kljub različnimi mnenji. Če mene vprašaš bi se res rad znašel v klubu Portala + in bi si povedali drug drugemu kar nam gre. Kajti smo si različni, ampak smo pa vsi Slovenci, čeprav daleč od dogajanj po svetu. Lep večer vsem tako desnim kot levim.

    • Andrej Muren

      Zahodno Nemčijo in Japonsko je takrat varovala ameriška vojska. Danes pa Trump pravi, da državi, ki ne daje vsaj 5% svojega BDP za obrambo, ne bo prišel na pomoč, če bo napadena.
      Pod to mejo pade vsa Evropa. Slovenija je zadnjih 30 let dajala za obrambo manj kot 1% BDP, a v tem obdobju ni zgradila nobene šole, bolnice ali vrtca, gospodarsko pa smo na repu Evrope. Kam je šel tisti denar?

      • Drejč

        Poglej malo okrog sebe, koliko je fičfiričev, ki nikoli v življenju niso delali nioč pametnega, a stanujejo v milijonarskih vilah, se vozijo z dragimi avtomobili, na morju z jahtami, letujejo v eksotičnih krajih … Ni, da ni. Slovenci in Ukrajinci so glavni v zapravljanju denarja marsikje…

      • Miller

        Muren… praviš , da je varovala ameriška vojska.
        OD KOGA ???
        OD KOGA ???
        ZDA imajo v Evropi jedrske bombe, enako Francija, Anglija.., ki zagotavljajo, da Rusija ne bo napadla Nato.
        Od 1945 dalje,.,
        Pešadija, tanki…pravljice za do 5 let stare otroke..in vernike SDS
        Pa kdo zaboga, vam je opral možgane v nulo…

        • Švejk

          Možgane jim je opralo sovraštvo do Rusije. v kateri vidijo Sovjetsko zvezo. To so psihološko mrtvoudni mentalni zombiji, ki s svojimi idejami sodijo samo na smetišče zgodovine.

  8. jaz

    Pardon!!! Wasington- Moskva- Peking!!!!

    • Dezerter

      Počkaj še malo….

  9. jaz

    Ne samo konec severnoatlantske pravljice. V igri je postavitev trojnega pakta razdelitve sveta. Podobno je kot v drugi svetovni vojni. RIM-BERLIN-TOKIO.
    Tokrat je Wasigton-Tokio-Moskva.
    Trump je v naprej napovedal Grenlandio kot svojo interesno sfero. Kot koncesijo Rusom daje Ukrajino. ..Fuck off Europa. Kitajcem bo podaril Tajvan. Itd.
    Nekoč ko bodo Kitajci dovolj močni se bodo z Rusi udarili za ozemlje tja do Vladivostoke ker sedaj še na potiho trdijo da je njihovo ozemlje kar po logiki tudi je.
    Ste že videli avtohtone Ruse rumene rase s postrani očmi? Pojdite tja na daljno “Rusijo”. Takrat bo Ruska federacija potrebovala mnogo vojakov za obrambo pred Kitajci. Našla jih bo v zasužnjenih narodih okoli “sebe” kot vedno. Upajmo da bodo od balkancev samo Srbi…

    • Drejč

      A to pravi Nostradamus ali Baba Vanga?!

  10. IVA PŽ

    Predsednik vlade Združenega Kraljestva Neville Chamberlain (1937-1940) je po podpisu Münchenskega sporazuma 30. septembra 1938 prepustil priključitev Češkoslovaške Nacistični Nemčiji pod vodstvom Adolfa Hitlerja.
    23. avgusta 1939 se je zgodil zelo poveden pakt Ribbentrop-Molotov (tudi pakt Hitler-Stalin), pakt o nenapadanju med nacistično Nemčijo pod vodstvom Hitlerja in komunistično Sovjetsko zvezo pod vodstvom Stalina. Slovenska mladina ne ve (!), da je to Evropski dan spomina na žrtve vseh(!) totalitarnih in avtoritarnih režimov. Zakaj se v šoli tega ne učijo?! Govorijo le o žrtvah nacizma in fašizma.
    Šele ko je 1. septembra Nemčija napadla Poljsko je Chamberlain spregledal – začela se je svetovna vojna.

    Marca leta 2014 se je zgodila hitra zasedba polotoka Krim, kot odgovor Vladimirja Putina na “revolucijo na Majdanu” Zasedbo je Putin podkrepil z referendumom – (“Kar 95,5 odstotka ljudi na polotoku se želi odcepiti od Ukrajine in pridružiti Rusiji”).
    Tri leta so že minila, ko se je zgodba ponovila. Putin začel z okupacijo delov vzhodne Ukrajine. Nevarnost eskalacije spopadov v vojno na robu Evrope so prepoznali premierji 3 držav (slovenski J. Janša, poljski M. Morawiecki in češki P. Fiala), ki so obiskali Kijev v znak podpore Ukrajini (bodoči članici EU).
    V Sloveniji je leva opozicija skupaj z MSM to podporo in opozorilo pred širjenjem vojne stigmatizirala kot samopromocijo JJ pred volitvami, njegov predlog o zaprtju zračnega prostora pa zasmehovala (sic!). SRAMOTA!
    Zanimivo, po vetru iz EU sta mednarodno nepismena(!) predsednika NPM (odvetnica prihvatizerjev) in Golob (energetski genij in mešetar) tudi sama pohitela v Kijev. Samopromocija?

    Danes vidimo, da je vodstvo EU, tako kot desetletja nazaj Chamberlain, čakalo, da se bodo zadeve same uredile (umirile) ??!
    Po zmagi Trumpa se je zadeva začela hitro odvijati. Cesar (okostenela in zbirokratizirana EU) je naenkrat postal gol, nepomemben igralec. Pogovori (pogajanja) so se preselila celo v Savdsko Arabijo!
    P.S. Februarja letos mineva 80 let od Jaltske konference, ko so trije veliki – ameriški predsednik Franklin D. Roosevelt, sovjetski voditelj Stalin in britanski premier Winston Churchill – odločali o usodi Evrope po koncu druge svetovne vojne.

    • Švejk

      Ni hujšega slepca od tistega, ki noče videti. Državni udar v Ukrajini leta 2014 je bila napad na državo, ki je nasilno strmoglavil demokratično izvoljenega predsednika, namesto njega pa instaliral marionetno vodstvo države, vodeno iz Washingtona, ki je nemudoma sprožilo genocidno državljansko vojno zoper ruski živelj v Ukrajini z namenom sprovocirati vojno z Rusijo.

      Državni udar je ukazal Obama, izvedla ga je CIA s pomočjo plačanih ostrostrelcev, ki so streljali tako v policaje kot v protestnike, da so ustvarili videz boja med njimi, kar so potem predvalae TV po vsem svetu. Šlo je za tipičen ameriški prevrat, ki jih izvajajo vsepovsod po svetu. To danes že vrabci čivkajo.

      Krim je bil priključen Rusiji z demokratičnim referendumom, ki velja, če ga zahodni rusofobi priznajo ali pa ne. Prav tako veljajo referendumi v Donbasu. Država, ki s topovi napade lastne prebivalce z namenom njihovega iztrebljenja, ker so druge narodnosti, kot je to bilo v Donbasu, izgubil legitimnost nad tem ozemljem.

      Napadeno ljudstvo se ima pravico braniti in noben opranoglavec z rusofobno propagando jim te pravice ne more odvzeti. Zakaj je Amerika prišla na pomoč Kosovu? Ker je Srbija kratila narodne in človekov pravice Kosovarjev. Z istim razlogom je Rusija posredovala v Donbasu.

      Zelenski je imel vso možnost, da bi se dogovoril z Rusi oziroma je imel možnost, da uresniči že sklenjene sporaume iz Minska, po katerih bi Donbas ostal v okviru Ukrajine, toda na prigovarjanje svojega gospodarja v Washingtonu je izbral vojno. Izbral je smrt stotisočev in izbral je razrušenje svoje države. To mu je Trump povedal jasno in glasno. Patološki rusofobi pa seveda vidijo in slišijo samo to, kar je politično korektno in v skladu s ideološkimi predsodki.

      Če Trumpa ne bi bilo, bi nas evropski rusofobi tvoje sorte preaj ali slej spravili v vojno z Rusijo.

      Dejstva niso to, kar si človek nariše z ideološkimi in v tem primeru rusofobnimi očali, temveč so to, kar so.

      • Peter klepec

        Vi ste s temi svojimi „dejstvi“ neskoncno tecen clovek; verjamem, da mislite, da bolj kot boste eno in isto ponavljali, bolj se bo prijelo; delno, pri povrsnih ljudeh to celo drzi, vecini, na temle portalu pa pri skoraj vsem, greste pa samo na zivce; dvomim, da kdo se bere te nebuloze, ki so cista ruska propaganda; za moj okus bi ze davno morali biti v arestu kot prekucuh😀

        • jaz

          Ruski pogoj da Ukrajina ne sme v nato pomeni nič drugega kot to, da bi skozi leta in desetletja infiltrirala svoje agente v to državo, in še v marsikatero, in jo, (jih) ob ugodni politični klimi “osvobodila” nazaj v rusko feederacijo. Pa saj to delajo z določenimi ljudmi po celem Balkanu. Pri nas tudi. BERITE MILLERJA!!!

        • Švejk

          Peter Klepec, Trump je podržal Evropi ogledalo. tudi tebi, ampak bedak, ki mu slika v ogledalu ni všeč, misli, da laže ogledalo.

          Ukrajina je izgubila vojno za amerišker geopolitične interese, ki jo je začel Obama, dokončno pa sprovociral Biden. To so dejstva, ne propaganda.

          Zadnjič si mi grozil s pestmi, zdaj mi očitaš prekucništvo. Če misliš, da je to, kar pišem prekucništvo, je meni tudi prav, ampak za pojasnila se obrni na Belo hišo, ker to pravi tudi Trump. Zdaj ne vem, ali bere moje komentarje, ali samo upošteva realna dejstva, kar ti očitno ne.

          Nič od tega, kar napišem in ti gre tako v nos, nikoli ne spodbijaš, ker pač nimaš nasprotnih argumentov, se pa postavljaš kot da si z veliko žlico pojedel vse znanje in vso modrost tega sveta. Sprijazni se, da si le zmanipuliran osebek, indoktriniran z zahodno vojnohujskaško propagando.

          • Peter klepec

            Haha, vi hocete debatirat o argumentih in v to se noben resen ne sme spustiti; ker bi ze s tem vasa kvazi dejstva povzdignil.

      • Andrej Muren

        Nobenega državnega udara v Kijevu ni bilo leta 2014. Le ljudstvo se je uprlo rusofilskemu predsedniku in hotelo, da gre Ukrajina v EU.
        Tudi leta 1991 so levaki trdili, da je Slovenija zakuhala vojno v Jugoslaviji. V resnici pa je samo srbska soldateska napadala sosednje republike.

  11. slavkope

    Politični voditelji skupnosti EU in posameznih držav članic nas po Trumpovem in Vancejevem streznjevalnem nastopu spominjajo na od ugodja omamljene “mamine sinčke” in neodgovorne “večne študente”,
    ki so šele daleč po tridesetem letu lastnega udobnega življenja in užitkarskega parazitiranja v “mama hotelu” dobili jasno in nepopravljivo “Odpoved!”
    Parazitski razvajenčki, ki so koristoljubno in ne-moralno desetletje in več parazitsko izkoriščali brezmejno dobrodušnost in darežljivost naivnih staršev,
    so nenadoma prisiljeni sami – z lastnimi rokami in možgani – poskrbeti za svoj obstoj.

    Na poraznem izpitu geo-politične zrelosti in strateške daljnovidnosti pa ni sramotno “pogrnila” vsa evropska in nacionalna voditeljska, državniška in politična elita (z redkimi izjemami), ampak tudi vsa njena obveščevalska-protiobveščevalska strateška ozadja, vse intelektualne akademske in univerzitetne elite, vsa politično kontaminirana in strankarsko navijaško podrejena medijska scena in vse politično, kapitalsko in interesno podrejene ter instrumentalizirane NVO t. i. civilne družbe.

    Tako rekoč vsi evropski “izvoljenci ljudstva” in tako rekoč vsi “njihovi volivci” so se pustili uspavati/omrtvičiti obrambno-varnostni brezskrbnosti pod samoumevnim “jedrskim dežnikom” Nata in ZDA ter vsem so več kot godili poceni energenti iz Ruske federacije.

    Omrtvičeni in zasvojeni od začasno ugodnega gospodarskega in socialnega udobja so evropski “izvoljenci ljudstva” populistično na široko odprli vrata ne-zakonitim migracijam in vsem potencialnim negativnim posledicam za gospodarsko ter socialno konkurenčnost ter se pustili zapeljati na limanice zapravljivega in dolgoročno škodljivega “zelenega prehoda”, s katerim so trajno zmanjšali gospodarsko in socialno konkurenčnost v primerjavah z ZDA in LR Kitajsko.
    Pod “varnostnim dežnikom” Nata z ZDA na čelu pa so povsem zanemarili tudi lastne oboroževalne zmogljivosti in lastne avtonomne oborožene sile učinkovite obrambe in učinkovitega odvračanja potencialnih sovražnih namenov.

    Ali bodo aktualni izvoljeni evropski in nacionalni voditelji, državniki in politiki, ki so skupnost EU in Evropo v celoti s svojo politično nesposobnostjo in topoumnostjo spravili v geo-strateško, gospodarsko, politično, obrambno in tehnološko podrejenost imperialističnim velesilam 21. stoletja zmogli sami popraviti, kar so v zadnjih desetletjih zavozili, je najbrž le retorično vprašanje s povsem jasnim negativnim odgovorom.

  12. Rokovnjač2

    Odkar imajo 27 članic EU. parlamenta in njihove leve vlade
    večino posebno od kar jo vodi
    Ursola Von Der Leyen EU strmo
    pada navzdol. Vladati hočejo z privilegijami in pravicami svojih dolžnosti pa ni izpolnjevalo polovica od 27 članic ,med katerimi je tudi Slovenija Prav nasprotno pa zahtevajo od ostalega Sveta.
    BREZ DELA NI JELA
    Z hinavsko Zunajno politiko jrdernih držav in tako politiko kot jo izvaja naše zunanje ministrstvo z G.Tanjo Fajon na čelu pa lahko zamaje tudi MIR v
    Evropi.

    • Švejk

      Kognitivna disonanca: večino v EP ima desnica. Že več mandatov zapored. V EP pa itak ni opozicije, ker leve in desne stranke glasujejo večinoma enako. Za propadanje EU sta odgovorni levica in desnica.

    • Rokovnjač2

      Se strinjam.

      • Rokovnjač2

        se strinjam je bilo namenjeno
        G. Milerju
        G.Švejk tebi pa.povem že drugič ta teden ,da G.Ursulo volijo voditelji 27. članic EU med katerimi imajo VEČINO levičarji med katerimi je tudi naš Diktator G.Golob .

        • Peter klepec

          Hja, Ursulo je tja postavila EPP, ki bi jo tezko porinili na levo.

        • Švejk

          Rokovnjač2, očitno živiš v Svetukigani ali celo v Lažisvetu. Uživaj še naprej v svojih pravljicah, da ne rečem lažeh.

    • Miran

      Se mi je kar zdelo, da ne more fsegha bit kriv Kučan. Mal mora bit kriva tud Fajonka.🤔

  13. Miller

    EU generali in vojni hujskači so spet preglasili razumnike, ekonomiste in evropsko pamet.
    Najprej so z nekajletnim strašenjem dodobra oprali možgane prebivalcem EU, tako, da bo EU namesto v znanost in razvoj, namenila stotine milijard v oboroževanje ?!?

    Duh Napoleona, Ivane Orleanske in Goebelsa se je reinkarniral v Makaronu, Kallasovi in Ritterju. Vojaški bobni so vsak dan glasnejši.
    Evropejske ovce že glancamo helebarde…

    Medtem so nas ZDA in Kitajci v znanosti in gospodarstvu prehiteli v vsem in so svetlobna leta pred nami, razen v neumnosti. In razlika se vsak dan povečuje.
    EU jih z vojno ne bo dohitela !
    A je še ostal še kakšen glas v puščavi razuma, da jim to zavpije ?

    • Miller

      Ko se Kitajci in Američani ukvarjajo z AI in potovanjem na Mars, se EU ukvarja z zamaški !
      A je potrebno še kaj dodati ?

  14. rogati

    Ne verjamem, da se v Švici resno ukvarjajo s tem, da bi kot slovenski levičarji urejali odnose med svetovnimi velesilami in tako bi se morala ravnati tudi slovenska politika. Pomesti je potreba vso skrajnolevičarsko nesnago pred domačim pragom in se zavedati, da smo majceni, in da je to prednost, če seveda nisi napihnjeni golob (saj ste že videli kakega goloba, ko se napihuje okoli samičke). Žal imamo na oblasti skrajne levičarje in mafijo, katerih biznis temelji še na kriminalni preteklosti SFRJ s prikrivanjem hohštaplerije in visokega turizma njenega vodstva pod okriljem “neuvrščenosti” (Fajonka). Neuvrščeni so bili faktor v svetovni politiki toliko, kot je Golob strokovnjak za vesoljske tehnologije in sledenje vodi vse do oddaljenih galaksij. Lahko bi bili mala Švica, pa smo le mala Srbija.

    • baubau

      vaš komentar,rogati,res piči v center…

  15. Švejk

    Za prvi Trumpov mandat bi lahko rekli, da se je tresla gora, rodila pa se je miš. Ali bo tokrat drugače, je še preuranjeno reči. Trump je šele mesec dni za krmilom ZDA, a je že v temeljih zatresel globalno politično dogajanje. Brezkompromisno je začel izvajati svojo maksimo Amerika first: najprej Amerika! Z eno izjemo – Izraela. V odnosu do le-tega še v edno velja: Israel first! Prvi je Izrael. Tako kot njegovi predhodniki je tudi Trump pohleven Netanjahov kuža.

    Za odgovor na vprašanje, kakšna bo prihodnost Amerike, Evrope in posledično sveta v času Trumpove “ere”, bi se bilo treba pravzaprav ozreti na Izrael, na Netanjahuja. Ni se moč ubraniti vtisa, da je pravzaprav Jeruzalem glavna prestolnica zahodnega sveta.

    Tako Amerika kot EU sta na vrvicah vplivnega izraelskega lobija in avtonomno ne odločata o ničemer bistvenem. Ameriško kongresnik Thomas Massie je v pogovoru z novnarjem Tuckerjem Carlsonom razkril, da imajo mnogi ameriški kongresniki svojo AIPAC osebo, ki neposredno usmerja njihovo delovanje. AIPAC (American Israeli Public Affair Committee) je najvplivnejši proizraelski lobi v ZDA.

    Države nimajo prijateljev, države imajo interese, je modro dejal Winston Churchill. Izraelski lobi spretno manipulira tako ameriško kot evropsko politiko v skladu z lastnimi interesi. Amerika je tako sesula Bližnji vzhod v skladu z varnostnimi interesi Izraela. Nekateri pravijo, da je šlo v teh vojnah za nafto, ne za Izrael, toda vojne so ceno nafte neznansko podražile, če ji prištejemo enormne stroške vojn. Amerika bi lahko nafto brez problemov kupovala od sesutih držav, tudi če jih ne bi sesula, brez enormnih stroškov vojaških operacij, ki so obubožale Ameriko.

    Sicer pa je dokumentirano dejstvo, da je Netanjahu zahteval sesutje Iraka, Sirije, Libanona, Libije, Somalije, Sudana in Irana. Spodletelo mu je samo pri slednjem, toda Netanjahu še ni obupal in in upa, da bo prepričal Trumpa za napad na Iran.

    Ob tem, ko Zahod podpira rušenje Bližnjega vzhoda v skladu z varnostnimi intresi Izraela, mu ne pride na misel, da ima tudi Rusija legitimne varnostne interese. Dvojni vatli so očitni. Toda mednarodna ureditev, ki temelji na dvojnih merilih oziroma na pravici močnejšega, je kot zgradba na trhlih temeljih, poka in se postopno ruši, dokler se lahko ne dokončno zruši. Kot kaže, bo Trump zadal zadnje udarce tej razmajani zgradbi.

    Po doslej videnem sodeč, se bo Amerika izolirala od Evrope in celo od najbližjih sosed. Politika do Izraela in Bližnjega vzhoda bo nespremenjena, Daljnji vzhod oziroma Kitajska pa bo deležen posebne pozornosti z namenom ustaviti kitajski razvoj. Zahteva, da se industrija vrne v Ameriko. To zahteva celo od Tajvana in Južne Koreje kot zaveznikov zahteva, češ da je bila industrija ukradena Ameriki.

    Da so bili raznorazni čipi in še marsikaj drugega razviti v ZDA, njihova komercialna uporaba pa prenesena na Daljnji vzhod, zlasti na Kitajsko, pa tudi tajvan in J. Korejo ter Japonsko, je gotovo res, toda Trump bi se moral vprašati, kje so vzroki za to. Industrija ni bila ukradena, temveč prenešena na Daljni vzhod, ker so tam stroški proivodnje nižji, kvaliteta pa višja zaradi drugačne delovne kulture kot velja na ZAahodu. Proizvodnja Applovega iphona na Kitajskem stane 10 $ po aparatu. To je nezamisljivo v ZDA.

    Podobne zahteve o prenosu industrije v Ameriko ima Trump tudi v odnosu do Evrope. Kot kaže, je njegov MAGA cilj – Make America Great Again – zelo preprost in se drži načela: winner takes all – zmagovalec pobere vse. Ne gre za win-win miselnost, po kateri so vsi zmagovalci, temveč gre za win-lose miselnost, to je za prepričanje, da je za uspeh ene strani potrebna izguba druge strani. To seveda spodbuja tekmovalnost, agresivnost in nezaupanje med državami.

    Trump očitno vidi l svet kot igro z ničelno vsoto, kjer je skupna količina virov fiksna in kjer lahko ena stran pridobi le na račun druge. To je seveda pot v konflikte. Tolažimo se lahko s tem, da se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha. Morda bo tudi s Trumpovo “juho” tako.

    • Švejk

      Popravek: TRUMP zahteva, da se industrija vrne v Ameriko.

  16. Maksim

    “Evropa mora postati ena izmed ekonomskih velesil, kar pomeni tudi sekanje ekscesne birokracije v stilu Mileja in Muska. Odvečno birokracijo, davke in zakone moramo porezati, ali pa bomo postali nizkocenovni dobavitelji
    kitajskim podjetjem.”
    Članek avtor zaključi z besedami, ki nam povejo osnovni vzrok EU težav.
    Današnji EU otrok je izgubljen in odtujen otrok. EU birokracija uničuje njihovo kreativnost in inovativnost. Obremenjeni so s izobraževanjem zaradi potreb birokracije ne zaradi izboljšanja in pridobitve znanja. Vse več je nepotrebnih diplom in manj znanja. Ta trend je posebej izpostavljen ravno v EU. Ravno zato smo lahko hvaležni, da je Trump bil ponovno izvoljen. Čeprav nakladač, s svojo direktnostjo razkrije marsikaj. Se bo Evropa prebudila, je drugo vprašanje? Bojim se, da leta lagodnega življenja pustijo posledice in evropski starčki bodo rajši počepnili kot se odrekli luksuznem življenju.

  17. JOZE JURKOVIC

    Ja dobili smo lekcijo /EU/ in streznitev bo težka! Za SLO sploh! Kako močni smo /EU/ pove dejstvo, da imamo skoraj trideset poveljnikov, vojske pa ne!

    • Andrej Muren

      Bravo Jože, slovenska vojska niti streliva nima za svoje puške, kaj šele, da bi imela kaj drugega od pušk. Tistih par preostalih oklepnikov pa že od leta 1991 ždi v skladiščih, popolnoma so zarjaveli.

  18. Miller

    Citiram:
    Mednarodni odnosi niso rezultat ljubezni, pač pa rezultat razmerja moči

    Amerika ni prijatelj Evrope, pač pa ima v Evropi svoje interese, zato ima v Evropi svoje vojaške baze in jedrske konice. In povsod po svetu. Ne, ker bi imela rada Turčijo ali Filipine ali Nemčijo ali Japonsko, pač pa ker prek Turčije, Filipinov, Nemčije, Japonske itd. z vojaško prisotnostjo uveljavlja svoje interese.

    Rusija in Evropa nista prijatelja, pač pa imata oba svoje interese.

    ZDA, Kitajska, Rusija in Evropa niso prijatelji, pač ima vsak svoje interese.

    Treba je najti realistično formulo, kako najbolj zadovoljiti lastne interese ob hkratni zagotovitvi stabilnosti in miru.

    Ravnovesje moči je 101 Mearsheimerjeve teorije politike realizma v mednarodnih odnosih.

    Kdor tega ne razume, je naiven ali neinteligenten ali na plačilni listi tuje države, in takšni ljudje ne morejo voditi držav.

    Damijan blog

    • Miller

      Mario Draghi:

      “”Pravite ne javnemu dolgu.
      Rečete ne enotnemu trgu.
      Pravite, da ne ustvarjanju unije kapitalskega trga.
      Vsemu ne moreš reči ne …

      V nasprotnem primeru morate biti tudi dosledni, da ne morete uresničiti temeljnih vrednot, zaradi katerih je bila ta Evropska unija ustvarjena.””

  19. beri

    Citiral bom tisti del avtorja, ki je zame ključen, ker sam razmišljam binarno-dualno…

    “”Ko je Putin prevzel oblast, ki je mešanica obveščevalnih služb in oligarhov, je Evropa, takrat sicer še nevede, začela vstopati v obdobje nove hladne vojne. Putin, ki ne more iz miselnega sistema pripadnika KGB, je videl vstop vzhodnoevropskih držav v zvezo NATO kot vmešavanje NATA in zahoda v rusko interesno območje.
    Putin je svet videl enako kot leta 1985. Zanj samostojne vzhodnoevropske države ne obstajajo. Zanj obstaja interesno območje bivše Sovjetske zveze, kjer ima pravico do uveljavljanja ozkih imperialističnih ruskih interesov.””

    Levičarski rusofili na tem portalu nas ob vsaki temi posiljujejo s svojo primitivnostjo, zavajanji, lažmi itn. Dokaz.

    V trenutku objavijo, da si želi Trump priti do surovin iz Ukrajine – nikoli pa ne napišejo, da si je Putin zaželel ukrajinskih predelov s pšenico. Ni naključje, da so prav te pokrajine prišle pod njegov nadzor.

    Tudi ameriški politiki se povezujejo z domačimi super-bogataši, tako kot Putin gleda na svoje oligarhe. Kako nizka je človeška morala pa recimo tale primer. Severna Italija se je želela odcepiti od južne Italije, ker so tam dol nerazvita območja, velika revščina, mafija itn. Bogataš ne želi delati za reveže, ampak jih želi izkoriščati. Ta zakonitost velja povsod po svetu!

    Ali primer iz Slovenije. Javni sektor/uprava niti pod razno ne želi imeti nižje plače kot so v realnem/privatnem sektorju. Kako bo to gospodarstvo plačevalo jih ne zanima.

    Tramu je recimo bolj jezen na to, da ima s Kitajsko in Evropo/EU gospodarski minus, ker je Evropa/EU namerno forsirala svojo gospodarstvo in zanemarjala svoj vojaški razvoj ali da bi prispevala za Nato več kot je želela.

    Posledico pa vidim drugje. Evropa/EU bo po novem še bolj centralistična in prej ali slej bomo dobili ZDE (združene države Evrope). Tako kot se vsako pametno podjetje želi širiti – se bo prej ali slej pričela širiti in povezovati tudi Evropa. Ali bo v takšni ZDE uspelo obdržati nevtralnost Švici in še kakšni državi pa bo pokazala prihodnost.

    Evropa/EU je s svojo strankokracijo povsem zavozila lastni napredek. Ni problem, da je hotela biti socialistična, problem je to, da ideologije ne razume recimo tako kot Kitajska. Seveda niti slučajno ne govorim o tem, da bi bile ZDE podobne Kitajski. Manj sposobni politiki pač delajo napake tako dolgo dokler ni vsota teh napak tako velika, da se vse sesuje in poči kot velik balon. Lep dan.

    P. S. Ruski zaton še dolgo ne bo problematičen za Rusijo dokler bodo imeli naravne surovine v izobilju in dokler bodo stavili na vojaško prednost pred sosednjimi državami. Recimo Saudska Arabija dela to drugače.

    • Smart

      Kaj je bolj pomembno – imeti moč ali znanje?
      In dokler je Amerika krepila moč in je pustila Evropi znanje – ni ravno tako, vendar si mi tako razlagamo – je bil mir. Ko pa se je v igri pojavila Kitajska in ko je Amerika ugotovila, da znanje Evrope ne šteje nič, so se pravila igre pričela spreminjati. In prvi korak zopet priti do znanja – tako razume Amerika – je moč. In Amerika bo imela moč le, če bo sodelovala z Rusijo. Le tako bo lahko “premagala” znanje Kitajske. In kaj, če bo imela tudi Kitajska moč??
      Dejstvo – Evropa postaja celo manj pomembna, kot Afrika – ta ima vsaj mlado delovno silo in surovine!

      • beri

        @smart – postavil si si malce nerodno vprašanje, kajne? Sam verjamem, da je potrebno imeti oboje: in moč in znanja. Problem je drugje. Vedno bomo recimo imeli na izbiro, da naj jedrsko orožje služi za odvračanje od vojn ali pa bo nekoč nek norec uporabil jedrsko orožje za pravo vojno. Da takrat ne bo pravega zmagovalca ve tudi on, a ga to v njegovi bolni psihi ne zanima.

        Podobno se recimo vedejo tisti piloti v letalih, ki so doživeli kakšno tragedijo ali kaj podobnega in naredijo samomor in za sabo potegnejo vso posadko na letalu. Vedo, da bodo umrli vsi, a ga to ne gane, ker se ne zna izviti iz osebne krize, ki se ga je dotaknila.

        • Smart

          V ugodju sence pod ameriškim dežnikom smo naenkrat ugotovili, da nam je vlak odpeljal. Ja, idealno je imeti oboje. Vendar mi počasi ne bomo imeli ničesar več. In niti ni upanja, da bi sploh lahko še s čim prevladovali. Še posebej, če se bo vzhod zemlje razvijal v smeri, kot jo doživljamo. Mogoče dobimo iz Indonezije in Bangladeša nazaj tekstilno industrijo…. In postali bom testno okolje – kako obravnavati starejše ljudi…

    • Drejč

      “Citiral bom tisti del avtorja, ki je zame ključen, ker sam razmišljam binarno-dualno…”

      Ampak to je zdaj zastarelo. Razmišljati je treba kvantno mehansko, to je “kubitno”.

      • beri

        @drejč – malce te bom dopolnil. Se strinjam s tem kar si napisal, le da sam še vedno ločujem Zavest na površinsko in globinsko. Povedano drugače. Navzven bomo še vedno delovali binarno-dualno, navznoter pa “kubitno” kot si napisal. Primer.

        Imeli bomo humanoidne robote, tako pametne kot neumne, imeli bomo vojaške stroje tako pametne kot neumne itn. V tem smislu govorim o binarni-dualnosti. Ta dvojnost nasprotij ne bo nikoli zastarala – tako kot bo magnet za vse večne čase obdržal pozitivni in negativni naboj.

        Ali ta primer. Pri nas študirajo za diplome in delovna mesta/ položaje/kariere in ne za to, da bi pridobili več vedenj in znanj – in tudi tukaj se delijo tisti, ki želijo delati v javnem sektorju/upravi in na tiste, ki želijo delati v realnem/privatnem sektorju itn.

        • Drejč

          Lepo, da se strinjaš z mano, sicer pa še nihče ne ve, kako v resnici razmišljamo in od kod prihaja zavest. Mogoče je zavest kvantnomehanski pojav, mogoče ni. Mogoče delujejo v možganih kubitni algoritmi, mogoče ne.

          Trditev, da razmišljaš binarno, je kvečjemu metafora, ne realnost. Po domače bi se temu reklo črno-belo razmišljanje, kar ni ravno za zgled.

      • beri

        @drejč – vedno bomo razlikovali analogne možgane od umetno- digitalnih. Ko omenjam bitne procesorje imam seveda v mislih vse: 2/4/8/16/32/64/128 bitne itn.

        Človeška zavest bo vedno ostala analogna – šele umetna inteligenca bo pričela eksperimentirati z umetnimi možgani, ki bodo nadgradili analogne človeške možgane.

        Celo črno-belo sliko nismo razumeli vse dotlej dokler iz teh dveh barv nismo dobili vse ostale. Računalnike, kakršne imamo danes jih bomo imeli še desetletja. Tisti, ki potrebujejo ogromno moč za reševanje zapletenih nalog pa bodo zagotovo imeli kubitne procesorje, spomine itn. Primer.

        Kot moški lahko le približno razumem kako razmišlja ženska, ker nisem ženska, čeprav sem prebral veliko gradiva na to temo. Velja seveda tudi obratno. Eno je, če nekaj razumeš, nekaj drugega pa je, če to doživljaš na nivoju, ki ni tvoj. Prav to bo eno od področij, kjer se bo umetna inteligenca odlepila od pojma moški-ženska itn.

        • Drejč

          Kaj se dogaja v možganih na kvnatnem nivoju, znanost še ne ve. Sploh ni nujno, da je zavest analogna. Že DNK ni analogna. Deluje po štiriškem številčnem sistemu. DNK je digitalna. To pomeni, da je genetska informacija shranjena v obliki diskretnih enot (baze A, T, C in G). Podobno kot računalniški podatki, ki so shranjeni v obliki bitov (0 in 1), je tudi genetska informacija v DNK shranjena v obliki diskretnih enot (baze A, T, C in G).

  20. Facti bruti

    Nova t.i. transakcijska politika ZDA se je začela že ob zmagi na volitvah, je enostavna, predvidljiva, razmišlja (zelo) naprej. Srečanje ZDA-Rusija je Trump napovedal že ob lanski Muenchenski varnostni konferenci (takrat je ZDA zastopala Kamala). Če koga zanima, kaj je izjavil Trump, potem je treba Trumpa poslušat, ne pa slovenski ali kakšen tuj antitrump povzetek (glavnih) medijev. Potem so/postanejo stvari zelo enostavne in predvidljive.

    Velesila je ZDA, Kitajska ustvari na ravni EU, da Kitajska ustvari isto
    potrebuje 3x več ljudi, ki delajo 72 ur tedensko, pravice Kitajcev 2025 so na ravni pravic ljudi v Hitlerjevi Nemčiji v 30′ prejšnjega stoletja. Da bi šli danes Kitajci na ulico, kot delavci VW, ki se borijo za ohranjanje delovnega mesta, lahko samo sanjajo. Enako lahko Kitajci samo sanjajo VW 126.000 eur povprečne letne plače, urnik, pogoje dela, varovanje zdravja, kakovost delovnega okolja, težo besede delavcev pri upravljanju podjetja in celo vrsto drugih stvari. Na žalost tudi Slovenci in lep del EU, 72 ur/tedensko Kitajske pa vseeno ne trpijo ter celo vrsto nepredstavljivega, kar kitajski mediji mediji zamolčijo.

    Rusija ustvari kot ena Italija ali Teksas. Trenutno je Rusija na kolenih, obrambni izdatki 2024 = 1/3 BDP, Putinova politično nastavljena obrestna mera c.b. je z drugimi besedami umor gospodarstva, nezadovoljstvo nad krhkim in slabotnim ruskim vojnim gospodarstvom in splošno mizerjo je vse večje. Ljudje samo čakajo, da se kakšen Prigožin pohod ponovi.

    Zavožena Rusija in opustošena Ukrajina sta žrtvi Putinove želje ustvariti svojo različico Nata in EU, CSTO in Evrazijsko gospodarsko unijo, brez Ukrajine, velike slovanske države, njenih priložnosti in mejami globoko na zahodu, bi ostal brez potenciala. V začetku mu je uspevalo, Ukrajinci so ga podpirali, ker jim je koristil, potem pa so jim bile karte proruskega Janukoviča vedno bolj jasne, zato so se začeli obračati proti EU. Ko je Janukovič pod pritiskom Moskve odstopil od trgovinskega sporazuma z EU, so v državi izbruhnile množične demonstracije, ki so posledično 2014 strmoglavile vlado Janukoviča. Putin je odgovori z zavzetjem in priključitvijo ukrajinskega Krima, do danes si je prilastil 1/5 ozemlja in povzročil največji genocid v EU po drugi sv.vojni.

    Kako se bodo zavezništva oblikovala glede Ukrajine/Rusije, je prerano govoriti, če sklepamo zgolj po Riadu, se je Ruse v izjavah razumelo, da je Trump zanje Marshall 2025. Kitajska jih je očitno naplahtala z izkoriščanjem vojnega gospodarstva in sankcij oz. ugodno za Kitajsko, za Rusijo pospešek krize velikih podjetji in generalno gospodarstva. EU bo hočeš nočeš zraven, gre za know how, ki ga Rusi v vseh letih sankcij niso bili sposobni skupaj spraviti, kljub pomoči Kitajcev, ZDA pomoč bo predraga. Riad je pa seveda zgolj prva postaja, pogajanja so se šele dobro začela.

    Prihodnost je lahko pesimistična ali optimistična.

    Če hočete pesimistično različico, poslušajte Tanjo Fajon ali Roberta Goloba.

    Če hočete optimistično, glejte Melonijevjo, Biden ali Trump, gor ali dol, pomembno je, da imaš načrt/idejo/vizijo, se znaš prilagoditi situaciji in čim prej reagiraš. Ali njihovo politiko, ki je ni strah Putinu v obraz povedati kar mu gre, in hkrati enotno braniti predsednika, ko ga Putin v slogu največjih avtoritarcev napade.
    Ali Poljsko, ki je bila edina EU država med 20, ki jih je najprej obiskal Rubio. Najverjetnejši prihodnji voditelj Nemčije je takrat dal izjavo, ki je postala pobuda, uresničila se tudi v Parizu, takrat je bilo moč spoznati najverjetnejšo prihodnost Nemčije. Trenutno pobudo ima Francija, tudi zaradi volitev v Nemčiji. De Gaulle pa Franciji in EU zelo primanjkuje, na žalost to sodi prej med pobožne želje.

    • Švejk

      Velesila je ZDA, Kitajska ustvari na ravni EU, da Kitajska ustvari isto
      potrebuje 3x več ljudi, ki delajo 72 ur tedensko, pravice Kitajcev 2025 so na ravni pravic ljudi v Hitlerjevi Nemčiji v 30′ prejšnjega stoletja. Da bi šli danes Kitajci na ulico, kot delavci VW, ki se borijo za ohranjanje delovnega mesta, lahko samo sanjajo. Enako lahko Kitajci samo sanjajo VW 126.000 eur povprečne letne plače, urnik, pogoje dela, varovanje zdravja, kakovost delovnega okolja,

      ****

      To so zahodne propagandne floskula o Kitajski, ne pa dejstva. Poglej si vsaj kakšen video o kitajskih mestih, o življenju v njih, o plačah in standardu ljudi. Zahodnjaki, ki obiščejo Kitajsko, samo stremijo, ker se jim zdi da so pristali v futurističnem svetu. Tisti, ki več časa živijo na Kitajskem, doživijo kulturni šok, ko se vrnejo domov: ne morejo verjeti, kako razdrapana zgledajo zahodna mesta v primerjavi s kitajskimi.

      Samo pogled na tisoče najmodernejših stolpnic, na neverjetno infrastrukturo, letališča, hitre železnice, avtoceste, več deset kilometerske mostove, predore, hidroelektrarne ipd. razsodnemu človeku pove, da česa takega ne morejo ustvarjati neki delovni sužnji, temvče samo ljudje, ki so dovolj materialno motivirani, da dajo vse od sebe.

      Povprečna plača inženirjev na Kitajskem je precej višja kot v Sloveniji, s tem, da so življenjski stroški precej nižji. Tudi splošne povprečne plače so v kitajskih velemestih so višje kot v Sloveniji. Po kupni. moči pa se približujejo najrazvitejšim državam sveta. Kitajska ima tudi največ milijarderjev med državami sveta: več kot Amerika.

      Seveda pa je kitajsko podeželje, kjer še vedno živi precej ljudi, znatno manj razvito kot kitajska mesta, zato je BDP na glavo na Kitajskem še vedno nižji kot na Zahodu, toda 1,5 milijarde ljudi je istočasno razvojna prednost Kitajske, saj bo v perspektivi prehitela ne le Ameriko, temveč Zahod v celoti tudi v absolutnenm BDP, ker ima Zahod okrog milijarde ljudi, Kitajska pa 1,4 milijarde ljudi.

      Sploh pa, zakaj tak zaničljiv odnos do države, ki se je v pičlih treh desetletjih razvila iz nizkoproduktivne agrarne države v prvo industrijsko silo sveta ter v moderno in propulzivno državo, ki dejansko postaja v marsičem zgled za ves svet? Ne pravim, da v vsem, toda tudi Zahod ni zgled za vse, pravzaprav je vedno manj zgled za karkoli, celo za tako opevano liberalno demokracijo, ki postaja vedno bolj le še propagandna puhlica, ne pa dejansko stanje,

      Poglej malce, kaj kupuješ, in boš videl, da nosiš kitajska oblačila in obutev, si umivaš zobe s kitajsko zobno zobno ščetko in kitajsko pasto, imaš kopico tehničnih naprav, na katerih piše Made in China… Odpri oči in boš videl to, kar je, ne to, kar govorijo kreatorji zahodne kitajofobne propagande. No, razen, če nisi tudi ti eden od teh kreatorjev…

      • baubau

        Kar ste zapisali o kitajskih dosežkih večinoma drži, pozabili pa ste dodati, da to prebivalci tam plačujejo za ceno svoje svobode.

      • Facti bruti

        @Švejk, ne verjamem, da so tako zabit, da misliš iskreno.

        Lani je bilo v ZDA 813 milijarderjev, Kitajska jih ima 473.

        • Švejk

          Ne vem, sam sem nekje videl drugačen podatek, po katerem je Kitajska prehitela ZDA po števili milijarderjev.

          Sicer je vrednotenja premoženja milijarderjev že itak precej težko, še težje je, če gre za pretvarjanje med valutami in če gre za premoženje, ki je nominalno lahko manjše od realno večjega premoženja. Kitajska ima pač nižje cene vsega, kar pa ne pomeni da ima zaradi tega manj industrijskih zmogljivosti. To velja tudi za premoženje milijarderjev.

          Amerika zlepa ne bo priznala, da jo je Kitajska v čem prehitela. Ampak, s tem se je sprijaznila Japonska, pa Nemčija, Francija, Velika Britanija… Tudi Amerika se bo. Še hujši bo šok, ko bo začela tudi Indija prehitevati zahodne države…

  21. jaz

    …ti Putin imej Ukrajino, jaz bom vzel Grenlandijo. To je verjetno to!

  22. Švejk

    Članek odraža splošne občutke znotraj Evrope , ki se je znašla v položaju kot riba na suhem. Očitno je postalo, da EU ni to, kar nas bruseljska vrhuška prepričuje, da je, , namreč uspešna tvorba, ki se lahko kosa z ZDA ali Kitajsko.

    Sedanji evropski politični razred je že davno izgubil kompas. Nemčija, na primer, se odpovedala električni energiji iz jedrskih elektrarn. Evropski parlament je sprejel prepoved vozil z motorjem z notranjim izgorevanjem od leta 2035 naprej. To sta nepremišljeni kvazi-ideološki odločitvi, ki preprosto ne upoštevata realnosti. Tovrstno odločanje na pamet oziroma po željah fanatikov, kot so na primer zelena gfibanja, pa je postalo simptomatično.

    Povsem zgrešena je tudi evropska politika do Rusije. Namesto miroljubnega sobivanja je Evropa izbrala pot konfrontacije z Rusijo, sicer res pod pritiskom ZDA, ki pa se mu ni nikoli uprla, Podobno velja za nesmiselne politike na različnih drugih področjih, podnebnem, okoljskem, migracijskem…, celo kmetijskem, kjer res ni prostora za birokratsko bruseljsko igračkanje in pretakanje iz votlega v prazno, ker to lahko ogrozi prehransko varnost Evrope.

    JD Vance je nekaj povedal zelo prav: Evropi ne grozi največja nevarnost iz Rusije ali Kitajske, temveč od znotraj. Od nikogar izvoljeni bruseljski birokrati so začeli graditi avtoritarno evropsko unijo. Najbolj očitno se to kaže v zavestni politiki, s katero uspešno odpravljajo evropske narode prek spodbujajnja ilegalnih migracij.

    Doslej je Bruslju uspevalo, da so nacionalne politične elite sodelovale pri odpravljanju tako demokracije kot lastnih narodov. Složno so podpirale ekscesne ilegalne migracije v Evropo in obenem v bistvu z represivnimi metodami zatirali sleheren odpor zoper samomorilsko politiko migracij. Politika tabujev, obvezne politične korektnosti, cenzura in z njo povezana “tiha” represija so dobile domovinsko pravico v EU. Politika prisiljevanja v zgrešene agende, zoper katere ni bilo moč ugovarjati, je postala stalnica. Demokracija je postala prazna beseda, saj Evropejci, evropski narodi, demos, v njej niso imeli več besede. Bruseljska birokracija je vladala vse bolj avtoritarno, kar seveda ni ostalo brez posledic niti na ravni držav članic.

    Evropa potrebuje preporod. Oktroirana Evropska komisija, ki jo sestavljajo politiki dvomljivih kvalitet in ki izvaja še bolj dvomljivo, nelegitimno, morda celo nelegalno agendo, preprosto nima legitimnosti niti realnih kompetenc za vodenje EU, kar se je v zadnjih letih dovolj očitno pokazalo. Mandat Leyenove je to kričeče razkril.

    Ali bo Evropa premogla moč za notranjo preobrazbo, je vprašanje. Bruselj jo je zapeljal v močvirje, sedanje nacionalne politične elite pa ne kažejo niti vizije niti volje, ki sta potrebni za spremembe.

    • Smart

      EU ne funkcionirajo kot Združene države! Rešitve se prej sprejemajo parcialno, kot povezano (Francija gradi JE, Nemčija jih je zaprla, Orban se gre svojo politiko, Macron spet svojo,…)
      Evropa nima surovin – kaj ti potem pomeni znanje? (Kot vzgoja vrhunskih športnikov, ki jih potem prevzame tujina – Košarka NBA, nogomet, kolesarstvo,…počasi Arabci…)
      Evropa ima največjo povprečno starost prebivalstva!
      Evropa ima najvišji strošek plače na enoto produktivnosti ljudi (Trenutno nas rešuje še oprema in organizacija).
      Evropa ne govori enega jezika in ima spet vse več meja.
      Evropa edina deluje v smeri zelenega prehoda.
      Evropa bo ob vse večjem ekonomskem zaostanku pričela krepiti vojaško moč? To bo le še povečalo znanstveni in razvojni zaostanek (Časi, ko je razvoj vojaške industrije bil prenešen v zasebni sektor je mimo. To postaja vesoljska industrija)
      Evropa finančno ni več neodvisna – Frankfurt je postal nepomembno lokalno finančno središče. (London ni več Evropa, kot jo razumemo, čeprav se GB ponovno približuje…)
      Evropa so ena sama pravila in zakoni.
      …..

      Poskušam se spomniti kaj pozitivnega – ko določena področja primerjan – konkurenčno z ostalimi velikani. Ne najdem! (Verjetno je trenutno največji izvozni produkt Evrope Champions League)

      • Švejk

        Evropa nima surovin – kaj ti potem pomeni znanje?
        ***
        Malo ali nič. Evropa se je z nepotrebn im konfliktom z Rusijo odrekla svojemu energetskemu in surovinskemu zaledju. Nasedla je imperilistični Ameriki, ki je zabila klin med Evropo in Rusijo v svojem interesu, da se ne bi na evropskih tleh razvila ZDA konkurenčna velesila. Amerika je celina in ima lasten energetski in surovinski bazen, ki sicer ni v celoti zadosten, a je kljub temu veliko na boljšem ko Evropa, ki mora zdaj vse uvažati iz preomorskih držav, po znantno višjih cenah kot iz Rusije.

        Konflikt z Rusijo je toliko kot ekonomski in geopolitični samomor Evrope.

        • Smart

          Mislim, da se tu vsi(ki vsaj v določenem procentu uporabljamo glavo ali nismo “plačanci”) ponavljamo. Res je.

  23. APMMB2

    Svetu vladajo tri velesile: Amerika, Kitajska in Rusija, ki je velesila v zatonu.
    Rusija je po površini največja država na svetu in je potencialno največja surovinska baza. Že zato je vredna pozornosti. Razen tega je še vedno jedrska velsila, kar je potrebno spoštovati. Je pa tudi ideološka velesila, saj s svojo razvejano špijonsko mrežo povzroča nemire po vsem svetu.
    Trump je napovedal : America First!.
    To pomeni, da mora prehiteti in pokoriti obe velesili.
    Njašibkejša je Rusija,ki je tik pred finančnim zlomom, saj jo izčrpava putinova diktatura, sankcije in sveda vojna z Ukrajino. To so za Rusijo pretežka bremena in Putin išče izhod iz zagatnega položaja.
    Trunp se zaveda, da se bo lažje podalv bitko s Kitajsko, če bo na bojišču eliminiral Rusijo,zato sedaj Rusiji odpušča grehe in jo prividno snubi v svoj tabor. Pri tem je jasno pokazal, da Evropa ni velesila in da na noben način ne ogroža njegove zahteve, da naredi Ameriko za največjo in edino velesilo na svetu.
    Preko svojih ljudi je jasno nakazal, da ga Evropa ne zanima.
    Rusijo pa mora ohraniti s Putinom, ali brez Putina. Rusija je nameč soseda Kitajske z najdaljšo mejo na svetu. Kitajci prodirajo v Sibirijo s trgovino in so praktično že okupirali Sibirijo. Tega Trump ne sme dopustiti, saj če se Kitajska dokoplje do surovin v Sibiriji, jo bo Amerika zelo težko brzdala,kaj šele prehitela.
    Gre za popolnoma drugačno pozicioniranje velesil, zato je Evropa presenečena, užaljena, ker ni del globalne strategije Donalada Trumpa.
    Vse karte še niso na mizi, zato ni mogoče nadalje razvijati Trumpove poteze.
    Pred časom pa sem že omenjal, da je za vsako ceno potrebno ohranjati ZAHODNO CIVILIZACIJO,ki je doma v Evropi. Brez te pa ni niti Amerike, niti Rusije.
    Spomnimo se , na kaj je prisegel Donald Trump. Prisegel je na Biblijo. In kaj ščiti Putina pred množico nezadovoljnih Rusov? Pravosavna cerkev s presvetim Kirilom.
    To dvoje je potrebno upoštevati in oceniti prihodnji razvoj dogodkov.
    Evropa ni in nikoli ne bo svetovna veslesila. Za status velesile je potrebna vojska, orožje, s katerim najprej braniš svojo suverenost in pretiš nasprotnikom.
    Amerika, Kitajska in Rusija so atomske velesile, zato se lahko kot velesile obnašajo. Evropato ni in zato ni faktor v svetovni politiki.
    Mrzlični posveti zadnjih dni,ki naj bi stanje spremenili so brez vsakega pomena. Tudi povečanje izdatkov za obrambo( oborožitev) v Evropi so neresni.
    Evropa ni sposobna formirati enotne vojske z oborožitvijo, ki bi jo branila, hkrati pa pretlila zavojevalcem.Spomnimo se samo slavne JLA, ki je razpadla preden je sploh nastopila.
    Evropa se ne zna poenotiti niti ob enostavnih problemih, največ, kar zmore je dizajnirati zanaške za plastenke, kako pa naj oblikuje armado, ki bi zapretila muslimanom,Rusom, ali Kitajcem?
    Evropa lahko le z modrostjo ohrani status,ki ga ima.
    Evropa je še vedno nosilka zahodne civilizacije,ki je vrh človeške huanosti, kulture in umetnosti. Nikjer na svetu ni nič podobnega,zato je potrebno pred vsem ohranjati kulturo, saj ta omogoča Evropi veličino, privlačnost,da želijo množice v Evropo, pa tudi v Ameiko in enklavo Avstralijo.
    Zato je za Evropo pomembno, da se čim prej uskladi s Trumpom in mu omogoči Veliko Ameroko, saj Ameriška nadvlada ne škodi. To dokazujejo države,ki jih je Amerika dvignila: Nemčija, Japonska, Južna Koreja, Tjavan

    • Smart

      Verjetno je bil tudi Rim nekoč prepričan, da je nosilec civilizacije. In je celo res bil, kot je res bila Evropa. In kaj se je zgodilo s cesarstvom??

      • Peter klepec

        Nic, prevzeli so ga Nemci, ceprav se niso bili sposobni in so rabili vec kot tisoc let, da so zaceli koristiti dediscino.

  24. Vveston

    Vprašanje za Evropo je, kje bo potekala meja med ruskim in ameriškim vplivnim območjem.

    • Dezerter

      Še zmeraj je to Morganova linija.👍

      • Dezerter

        Ostajate ruski,Cryatia pa pol pol z Dalmacijo pod USAi7n Slavonijo pod rusi.

  25. rok

    kje ste vsi tisti ki ste pred kratkim in pred tremi leti pissli o obubozani rusiji in odlicnosti EU.

    kje je tisti ostareli stricek ki je nonstop
    zmerjal komuniste in jih enacil z rusijo danes,

    bog pomagaj zaslepljenosti

  26. deni

    Saj se zgodovina ponavlja, tokrat na globalni ravni. Ker se je svet neznansko spremenil od 1914 pa do danes. Prva svetovna vojna ko je neki Gavrilo iz Principa sprožil vojno. Veliki so se zapletli v najhujšo vojno v človeški zgodovini. . Zanimivo, da so bili glavni akterji skoraj vsi v sorodu med seboj. Nemški, ruski, angleški, španski monarhi itd. so bili vsi, popolnoma vsi v žlahti. Orožje pa je medtem strahovito napredovalo z novimi kanoni, mitraljezi in v končni fazi z bojnimi plini, kjer lahko spremenljiv veter pokosi svoje. Amerika spočetka, kot vedno zadržana, češ, pobijte se med seboj, kaj nas briga. Je pa tako, da je ZDA bila in je še vedno država evropskih priseljencev, ki so zaradi teh ali onih razlogov bežali v obljubljeno deželo. Bivša britanska kolonija, ki je Angleže napodila nazaj domov v objem kraljev in kraljic.

    Kakorkoli. ZDA so vstopile v I. sv. vojno zelo slabo izurjene in slabo oborožene, saj so jim Angleži in Francozi zagotavljali najbolj osnovno opremo, kakor, recimo puške, čelade, zaščitne maske itd. So pa s seboj pripeljale sovražnika No.1 Špansko gripo. Vendar je to njihovo udejstvovanje kljub vsemu končalo Zadnjo največjo vojno ever”. Čeprav je potlej španska gripa pokosila več ljudi v Evropi, kakor sama vojna.

    Med obema vojnama, vsled velikih ameriških žrtev so se ZDA odločile za suverenistično politiko. Odnosno, da se ne bodo nikoli več vmešavale v evropske vojne. Naj se pobijejo med seboj, če so tako nori. Čeprav je ravno Wall Street poskrbel, da je Hitler zmagal na volitvah, ostalo pa je več ali manj znano.

    Američani so bili sami v piz…, dokler Roosevelt ni uvedel New Deal program in ukinil butasto prohibicijo. Se pravi, velike javne projekte kot Hooverjev jez na reki Kolorado, nakar so sledili še ostali veliki projekti, ki je Ameriko dokončno iz depresije spet pognalo naprej.

    Vendar je ostala Amerika še vedno razmišljala v tem tonu, kaj nas briga Evropa. Kako se je razpletlo nima smisla, vendar je po II. sv. vojni s tako imenovanim Marshalovim planom Zahodna Evropa pospravila razvaline in se hitro razvijala v ero, ki ji ni bilo para v evropski zgodovini. Vazalske ruske združbe pa nazadovale do sesutja Berlinskega zidu.

    Da ne bom predolg, ker vsak , kolikor toliko razgledan človek pozna zgodovino, ne bom. Vojna v Bosni je bil prvi pokazatelj nemoči EU, dokler ni Amerika popiz…. Vendar se je Evropa zanašala na to, da je Rusija samo papirnati tiger. Potlej pa, ko je Putin prevzel žezlo v svoje roke, je EU še vedno sanjala sanje princa na belem konju, ki bo rešil kraljično iz stolpa in to samo z navadnim mečem, ter čakala, da princesi zrastejo dovolj dolgi lasje, da bo potlej splezal po njenih kitah in bo kraljevina rešena.

    Je pa kraljevina EU pozabila, da je Trumpa, recimo črnega viteza že v prvem mandatu bolj skrbela Kitajska, kakor Rusija. S Putinom se bo že dogovoril, vendar komunistično konfucijanski Xi ni priplaval po župi in Putinu ter potlej Bidenu pokazal, kdo je gospodar v tem delu Azije. Putin prefrigan kot je, se je raje osredotočil na nebogljeno skorumpirano Ukrajino, češ, s temi skorumpiranci bom hitro opravil in bom Evropi pokazal, kdo je gospodar. Načrt se mu ni povsem izšel, vendar je v ZDA medtem zmagal Trump. In zdaj EU jamra. Naj kar jamra in moleduje. Že govor Vancea na Munchenski konferenci in pogovori v Riadu so nakazali, da se Trump in Putin poser… na razklano Evropo. Nekakšen Ribbentrop in Molotov sporazum in še prej neverjetno, munchenski sporazum, ko je Chamberlain Češko prodal Hitlerju. Tokrat pa dam prav Putinu in Trumpu, ker EU birokrati še vedno spijo spanje Trnljulčice. Seveda je vsaka vojna krvava in nepotrebna, vendar so v igri veliko večji interesi. In dokler ne bo petsto milijonska Evropa to spoznala in se poenotila je samo stranski karakterni igralec v velikem filmu.

    Seveda ima vsak svoj pogled na zadevo, ni panike, ampak, kakor je nekoč rekel Pučnik: Zdaj gre za Slovenijo. Tokrat gre za Evropo, sicer pa nam privoščim Putina, on že ve kaj dela, ker Sibirija je izgubljena in se tega zaveda, seveda ne ozemeljsko, temveč Kitajci so že zdaj večinski prebivalci sibirskih tajg in tunder. Vendar doklej Kitajci plačujejo koncesije za izkoriščanje neprecenljivih bogastev briga Putina, on bo takrat že v pravoslavnih nebesih, mar ne.

  27. Andrej Muren

    Evropa se očitno do nastopa Vanca ni prebudila iz svojega zimskega spanja. To se vidi po tem, da ni povečala svojih obrambnih proračunov, ekonomske sankcije proti Rusiji so bile medle in je vprašanje, komu so naredile več škode, Evropi ali Rusiji. Pa je vojna v Ukrajini trajala že tri leta! Evropske države so Ukrajini orožje pošiljale po kapljicah, čeprav je bilo na njenem teritoriju leta 2022 veliko starega železja še iz sovjetskih časov. Poglejmo le Slovenijo, ki ima še vedno sovjetske tanke in oklepne transporterje v svojih skladiščih, čeprav jih noben njen režim, ne levi ne desni nima namena aktivirati.
    Glavnina pomoči Ukrajini je torej temeljila na pomoči iz Amerike. Toda sedaj imajo tam novo administracijo, ki pa na ukrajinsko situacijo gleda popolnoma drugače kot Bidnova. Predvsem je iz nastopov Trumpa jasno razvidno, da so ZDA site zalaganja Ukrajine s pomočjo v času, ko s to pomočjo evropske države škrtarijo. Tudi ZDA obstoječe sankcije proti Rusiji povzročajo škodo, čeprav manjšo kot Evropi in rade bi prenehale z njimi.
    K vsem temu je treba prišteti dejstvo, da se Evropa že vsaj 60 let šlepa na obrambni zaščiti s strani ZDA, ne da bi sama naredila kaj, kar je sicer v njeni moči. Spet moramo tukaj pogledati Slovenijo kot najbolj drastičen evropski primer z najnižjim odstotkom BDP v vsej Evropi, namenjenim za obrambo.
    Kljub prismuknjenim teorijam o koncu zgodovine, dejansko v mednarodni politiki še vedno največ šteje vojaška moč. In Evropa se je tu zelo razorožila. Zaradi ekoloških traparij pa prihranjenega denarja ni namenila za gospodarsko rast kot v letih po drugi svetovni vojni, temveč za zelene norosti in je posledično začela zaostajati tudi v gospodarski konkurenčnosti.
    Dovolj je torej razlogov, da je človek kot Evropejec danes resno zaskrbljen. Sploh ob prevladujočih evropskih politikih kot so Scholz, Starmer, Macron, von Leynova in še nekaj drugih, da zmeneta Goloba niti ne omenjam. Tudi madžarski Orban, ki se sicer pravilno upira bruseljeskim birokratom, ga v mednarodni politiki grdo lomi in zelo kratkovidno podpira Putina. Očitno hoče dobivati poceni energente iz Rusije, te bo še nekaj časa dobival, ko pa se bo Putin znašel na madžarski meji, bo pravljice konec (o pravicah madžarske manjšine v Ukrajini pa tudi ne bo več govora). S svojim početjem pa celotno, že itak šibko evropsko pozicijo še slabi. K sreči proruska Slovenija nima nobene teže.
    Amerika seveda vidi svoje prioritete in probleme drugje, v glavnem na Pacifiku in ima Kitajsko za glavnega nasprotnika, ne Rusijo. Rusija lahko ZDA ogrozi samo z atomskim orožjem, gospodarsko pa ne. S Kitajsko je povsem drugače, je direkten in glavni ameriški konkurent. Ukrajina je za ZDA evropski problem, ne ameriški. Odtod takšen Trumpov odnos do vojne v tistih krajih, čeprav je povsem jasno, da je Rusija iz čistega mira, neizzvana napadla Ukrajino z izključno imperialističnimi cilji.
    Sicer sem mnenja, da tukaj Trump dolgoročno greši. Putin se v primeru zmage v Ukrajini ne bo ustavil in se bo močno okrepljen, po vzoru Hitlerja, spravil še na kakšno drugo evropsko državo. Vse ostale evropske države tam naokoli pa so za razliko od Ukrajine majhne in šibke, ne bodo se mogle upirati tri leta. Slovenija se s svojo “oborožitvijo” enemu samemu bataljonu sovražnikov ne bi zmogla upirati niti pol ure. Kaj bo storil Trump v primeru Putinovega vojaškega pohoda proti Evropi? Jo bo kar prepustil usodi (in rekel, da je ona kriva za novo vojno (kot je ravnokar izjavil za Ukrajino in Zelenskega), ali bo poslal ameriško vojsko v Evropo in se zapletel v dolgotrajen krvav spopad?
    Sklepna misel bi bila, da ga lomijo tako v ZDA kot v Evropi, vsak sicer po svoje, oboji pa močno. In videti je, da se iz nedavne zgodovine ne eni ne drugi niso nič naučili. Tisti pa, ki se iz zgodovine nič ne naučijo, so jo prisiljeni ponavljati.

    • Švejk

      Ne vem, če si razumel Vanceov govor. Rekel je, da največja nevarnost za Evropo nista Rusija ali Kitajska, temveč da prihaja od znotraj. Meni se zdi, da je ta nevarnost tudi militaristična rusofobna miselnost podobna tvoji.

      Rusija ni nikoli imela ne namena ne realne moči, da bi napadla in zasedla Evropo. To lahko vidimo v Ukrajini, kjer je po treh letih vojne osvojila borih 20% njenega ozemlja. Človek mora biti res za luno, da verjame v tovrstne propagandne pravljice. Se bo pa rusija seveda branila, če se bo morala.

      • Andrej Muren

        Največja nevarnost za Evropo res prihaja od znotraj, to so njeni levičarji. Kar poglej v Slovenijo, kdo jo ogroža in uničuje – golobja banda, SD in Levica. Ebako je v ostali Evropi, vse norosti, ki tam delajo škode, izvirajo od kulturnih marksistov.

        • Švejk

          Nekatere norosti res izvirajo od kulturnih marskistov, še daleč pa ne vse. Leyenova je desničarka, Juncker pred njo je bil tudi desni. Delitev na levico in desnico je zastarela, ker obe podpirata podobno agendo. V Evropskem parlamentu sta bolj nekakšna monopartija z dvema frakcijam, ki pa se bistvenih točkah prekrivata.

          Nekateri predlagajo raje delitev na globaliste in suvereniste. Po tej delitvi je suverenistov bolj malo, levica in desnica pa sta pretežno globalistični.

  28. brane

    Najprej, EU ni zaveznica, ampak vazal ZDA in to že dolgo.

    Zakaj je Trump obrnil ploščo?
    Ker je nova administracija na čelu s Trumpom in v liniji z globoko državo, dojela da je vrag odnesel šalo, da se praktično v Ukrajini ne da storiti več nič, da je vojna izgubljena, kar so z Vanceovim govorom tudi uradno priznali, zato bo zdaj upamo v kratkem zgodba zaključena, predvsem zato, ker so prioritete Zda drugje: ekonomska vojna s Kitajsko in reforme na domačem parketu.

    Evropa pa potrebuje reset, menjavo elit, ki niso naši predstavniki, temveč orodje ameriške globoke države – oboji skupaj delujejo v spregi za lastne interese.
    Zdaj pa nam je Trump ponudil priložnost za tak reset.

    ZDA nimajo prijateljev (izjema je Izrael), kvečjemu partnerje za dosego svojih ciljev, zato ne vem zakaj se avtor čudi kako lahko nekateri gojijo antiameriška čustva.

    Nadalje, miselnost avtorja glede Evrope in naše prihodnosti je na več mestih popolnoma zgrešena. Na kratko: naša prihodnost ne sme temeljiti na oboroževanju in ustvarjanju napetosti s komerkoli, prihodnost je v trgovini in v sodelovanju z vsemi in v vzdrževanju miru. Najprej pa je treba zamenjati večino nesposobnih in brezjajčnih evropskih vlad.

  29. Peter klepec

    Lusten, jezen in ogorcen clanek.
    Cesar niste napisali, je pa evidentno, da govorite o Zdruzenih Drzavah Evrope! In to je logicna konsekvenca po Trumpu in Putinu.

    • Smart

      ZDE ja, vendar utopija. Bom raje vprašal – zakaj se Kalifornija ne odcepi?
      Evropa – ali se države vključijo v Ameriško federacijo in dodajo nekaj zvezdic v zastavo ali pa medse sprejmemo Rusijo! Druge rešitve ni.

      • Peter Klepec

        Rusija v EU? Teoreticno mogoce, ampak tega sedanje clanice ne bi mogle sfinancirat.

        V sedanjem obsegu je pa ZDE gola nujnost. Dogodki od Trumpa naprej gredo neverjetno hitro v tej smeri. Prvi rezultat pa bo enotna vojska. Za razliko od NATO, bo v njej se Avstrija, Svica pa seveda ne:-)

        • Švejk

          Peter Klepec, ti boš verjetno gneral v tej vojski. Ali pa vsaj pomožni kuhar v rezervi.

        • Smart

          Včasih se sprašujem. Če bi vprašali Avstrijo, če nas sprejme v svoje meje. In si odgovorim – da bi nas skoraj sigurno zavrnila. In enako vprašanje se mi postavlja – ali potrebujemo vojsko? Kdaj jo potrebuješ? Ko moraš braniti nekaj, kar bi nekdo drug želel imeti. Razumem sile, da jim je ozemlje Ukrajine privlačno. Verjetno bo naslednja Vojvodina ali pa še kdo – ki ima nekaj, kar nekdo potrebuje. In Evrope počasi ne bo nihče več potreboval. Strokovnjaki se bodo preselili, rudnin nimamo, mogoče nekaj kapacitet na energetskem področju. Mogoče bo nekaj elitnih lokacij za bogate? Turizem bi lahko preživel nekaj ljudi – ampak za to ne rabiš ozemlja napadati… Če nekdo analizira vsa vojna področja v zadnjih 50 letih, bi prišel do zanimivih spoznanj. (Pustimo verska in nacionalna sovraštva)

      • Drejč

        “Bom raje vprašal – zakaj se Kalifornija ne odcepi?”

        Kalifornija se ne odcepi, ker na Danskem podpisujejo peticijo, da Danska odkupi Kalifornijo. Menda bo Danska kraljica v kratkem poslala nekaj svoji dvorjanov v Kalifornijo, da preverijo na mestu samem, kaj mislijo tamkajšnji prebivalci o tem. Gotovo so bolj navdušeni za Dansko kot Grenlandci za Ameriko.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Razkrivamo
Ameriške in evropske javne finance: Bojeviti Mars proti solidarni Veneri

Ameriške in evropske javne finance: Bojeviti Mars proti solidarni Veneri

Kaj pokaže primerjava med ameriškimi in evropskimi javnimi financami? V visoki javno-finančni potrošnji evropskih držav (EU) je resda veliko neracionalnosti, vendar pa se največji del več zbranih davščin namenja socialni varnosti in zagotavljanju večje solidarnosti. Zaradi višjega bruto domačega produkta so proračunski izdatki v ZDA na povprečnega Američana precej višji kot v EU ali Sloveniji. Američani neprimerno manj izdatkov namenijo sociali, krepko pa nas prekašajo pri obrambi. Prav ta podatek je zdaj posebej aktualen: Američani potrošijo 2.200 evrov za obrambno na prebivalca (3,0 % BDP), v Sloveniji pa je ta znesek le 350 evrov (1,2 % BDP).

Putinov klan

Putinov klan

Ker vse kaže, da bodo Američani in Rusi vsak čas vsaj navidezno zakopali bojno sekiro, Trump in Putin pa bosta nova zaveznika, se moramo psihično pripraviti tudi na skorajšnji preobrat v prikazovanju javne podobe Vladimirja Putina. Verjetno tudi v Evropi in morda celo v Sloveniji. Vladimir bo čez noč spet postal dober človek, mirovnik, humanist. Zato bi bralce radi opomnili, s kakšnim človekom imamo opravka. Z nekom, ki se prikazuje kot ruski patriot, zavetnik krščanstva in tradicionalnih vrednot, ki se javno posmehuje “dekadentni” evropski družbi in kulturi, hkrati pa je eden najbogatejših ljudi na planetu. V Rusiji igra vlogo skromneža, ki razume in podpira malega človeka, medtem pa je njegova bogata družina leta uživala v Evropi, na dekadentnem Zahodu torej. Pod lažnimi indentitetami so na veliki nogi živeli na Nizozemskem, francoski Azurni obali, v Švici in Avstriji.

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Jedrska energija je imela pred zeleno prevaro, s katero je nemška politika ustvarila ideologijo opuščanja jedrske energije in prehoda k obnovljivim virom energije, pomembno vlogo v košarici virov električne energije. Konec osemdesetih je jedrska energija predstavljala skoraj petino globalne proizvodnje električne energije. Šele po dvajsetih letih se Evropa počasa vrača k pameti. Jedrska energija namreč edina omogoča okoljsko vzdržno, ogljično nevtralno ter zanesljivo in predvidljivo oskrbo z električno energijo, kar je ključno za stabilno delovanje industrije, gospodinjstev in kritične infrastrukture. Danes se po svetu gradi kar 55 novih jedrskih elektrarn, kar predstavlja renesanso jedrske energije. Če Evropejci želimo ohraniti industrijo, naravo in visok življenjski standard, potem je edino jedrska energija tista, ki podpira energetsko neodvisnost, zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv in preprečuje nestalnost in nezanesljivost obnovljivih virov energije. Z novim jedrskim reaktorjem pa bi se lahko tudi Slovenci aktivno vključili v tehnološki val, ki ga prinaša umetna inteligenca. Če želimo vzpostaviti velike podatkovne centre in farme strežnikov, bomo potebovali veliko električne energije, ki je drugače kot z NEK 2 Slovenija nima kje pridelati.

Vučićev kočijaž Janković na pravi strani avtokratske zgodovine

Vučićev kočijaž Janković na pravi strani avtokratske zgodovine

Ali je Jankovićevo lojalnostno pismo Vučiću, na katerega se premier Golob ni želel kritično odzvati, slučajno razkrilo veliko skrivnost slovenske politike – da je namreč ljubljanski župan “nadrejen” predsedniku vlade in da zato slednji drži nazaj svoj kabinet, zlasti Tanjo Fajon, da se ne bi javno oglašali s kritikami na račun Vučića? Kako je to možno? So Srbi o predsedniku vlade morda pridobili kakšne neprijetne informacije, ki ne smejo priti v javnost, saj bi uničile Goloba? S kakšno perfidno igro imamo opravka? Zakaj je sumljivo tiho tudi evropska komisarka za širitev Marta Kos?

Zakaj se župan Janković klanja avtokratu Vučiću?

Zakaj se župan Janković klanja avtokratu Vučiću?

Brez dvoma bo Jankovićeva “diplomacija”, ko gre za javno pohvalo in predvsem podporo srbskemu avtokratu Aleksandru Vučiću, dobila velik notranjepolitičen odmev. V prvem šoku so bili namreč vsi tiho, sploh premier Golob, sumljiva tišina je bila tudi na zunanjem ministrstvu. Edino predsednica republike Nataša Pirc Musar je povedala nekaj besed o Jankovićevem pismu – in zato gospa predsednica ta hip tudi edina rešuje čast slovenske uradne politike. Pohvala pa gre tudi nekdanjemu evropskemu poslancu Klemnu Grošlju, ki je napisal Pismo srbskim študentom in sprožil peticijo v njihovo podporo.

Kdo vse je lahko v ozadju bombnih groženj slovenskim šolam

Kdo vse je lahko v ozadju bombnih groženj slovenskim šolam

Ponedeljkov množični napad z grožnjami na slovenski šolski sistem – elektronsko sporočilo z grozilno vsebino je prejelo kar 229 vzgojno-izobraževalnih institucij – je prvi takšne vrste doslej pri nas. Doslej smo se namreč soočali z indidvidualnimi grožnjami različnim državnim organom, sodiščem in občasno tudi kakšni osnovni ali srednji šoli. Tokrat pa je bil tarča sistem državnega šolskega sistema v razmeroma velikem obsegu, kajti v Sloveniji je približno 456 osnovnih in 150 srednjih šol, kar pomeni, da jih je bila prizadetih več kot tretjina. Vprašanje, ki ga zdaj razrešuje policija in verjetno tudi Sova, pa se glasi: Kdo stoji za tem napadom, islamisti, desni, levi radikalci, Rusi ali kdo tretji?

Misteriji koprske škofije: Od patra Rupnika do ekonoma Busije

Misteriji koprske škofije: Od patra Rupnika do ekonoma Busije

Potem ko je razvpiti slovenski duhovnik, svetovno znani mojster krščanskih mozaikov, pater Marko Rupnik, izginil iz radarjev slovenskih medijev, so italijanski novinarji razkrili, da je lansko poletje dobil neke vrste zatočišče v koprski škofiji, ki mu ga je odobril tedanji naslovni škof Jurij Bizjak. S tem je ena od trej nekdanjih slovenskih škofij postala medijsko zanimiva in iz omare so padli prvi okostnjaki. Denimo njene finance oziroma nenavadni poslovni talenti ekonoma koprske škofije Tihomirja Busije.

Od kmeta do predsednika: Lukašenkove predsedniške volitve v Belorusiji

Od kmeta do predsednika: Lukašenkove predsedniške volitve v Belorusiji

Poznavalci, ki niso v službi ruske ali srbske propagande, navdušene nad “patrioti”, se sprašujejo, s kakšno večino bo tokrat zmagal Lukašenko. Beloruski avtokrat, ki je na oblasti že več kot 30 let, velja pa za Putinovega postreščka, je namreč že zmagal, volilna komisija mora le še prešteti glasovnice in razglasiti rezultate. Tokrat ima Lukašenko štiri statiste v vlogi predsedniških kandidatov. Opozicija je v tujini, v izgnanstvu. Mlajši Belorusi, ki v genih nimajo strahu pred režimom iz obdobja Sovjetske zveze, pa pravijo: Lukašenko bo odšel šele takrat, ko bo mrtev. Predčasni ali prostovoljni odhod bi bil čudež.