Proračuna 2025, 2026: ekscesno zapravljanje in vladna zaloga predvolilnih bombonjer

Slika: zajem zaslona TVSLO1/Instagram Robert Golob

Avtor: | 21. novembra, 2024

Državni zbor je v sredo potrdil državna proračuna za leti 2025 in 2026, ki predvidevata rekordno državno porabo v zgodovini neodvisne Slovenije ob popolni odsotnosti resnih strukturnih reform in ukrepov za večjo učinkovitost porabe davkoplačevalskega denarja. Proračun za leto 2025 je vlada s popravki napihnila še za dodatne 1,3 mrd na 17,1 mrd EUR ob 1,9 mrd primankljaja, pri čemer je zaskrbljujoče, da praktično nihče od poslancev vladne koalicije ni bil sposoben minimalno kritičnega razmišljanja o takšnem ekscsnem zapravljanju, nasprotno, priča smo bili kimanju vsemu, kar v Državni zbor prinese vlada. Kam gredo javne finance naše države jasno pove podatek, da so bili odhodki proračuna še v letu 2019 10,2 mrd EUR (!).

Od leta 2o19 se je letna proračunska poraba torej povečala za neverjetnih 7 mrd EUR, 70 odstotkov (!). Glavna “eksplozija” trošenja se kljub končanju pandemije COVID19 zgodi po letu 2022, ko so odhodki proračuna znašali 12,5 mrd EUR. Kako učinkovito, namensko vlada uporablja te nove in nove milijarde ne zanima praktično nikogar. Opozicija se ob sprejemanju proračuna sicer nekaj dni “trudi” s pripombami, vlaga dopolnila, ki so seveda vsa zavrnjena, mediji objavijo kakšen obupan poziv priznanih ekonomistov k treznosti in razmisleku, ampak plaz nekritičnega zapravljanja se še krepi, javnost pa se zabava ob bolj enostavnih temah. Do trenutka, ko ugotovijo, da jim vlada ponovno posega v denarnice, pa še to določen del državljanov mirno, povsem neracionalno “požre” zaradi ideoloških razlogov.

Ne glede na zunanje in notranje izredne dogodke, ki so deloma upravičeno povzročili skokovito naraščanje porabe (COVID19, agresija Rusije na Ukrajino in posledična energetska kriza, poplave 2023) je več kot očitno, da se državna poraba dolgoročno nevzdržno povečuje tudi ob izločitvi izrednih dogodkov.

V Sloveniji se je v zadnjih letih vzpostavila nevarna, škodljva praksa proračunskega načrtovanja, ki ob prenehanju enkratnih razlogov za interventno ukrepanje porabe ne zniža na predhodno raven.

Iz gibanja primankljaja državnega proračuna je razvidno, da ta ni več posledica izrednih dogodkov, ampak nebrzdane rasti državne porabe za različne, tudi nejasne ali slabo načrtovane projekte. (Vir: Fiskalni svet)

Nasprotno, logika proračunskih uporabnikov je, da morajo sredstva za svoje delovanje kontinuirano povečevati ne glede na realne potrebe (da ne bi kdo pomislil, da so sposobni delovati z manj sredstvi, bolj učinkovito), ministrstvo za finance in vlada kot celota pa namesto aktivnega upravljanja z javnimi financami, definiranja realnega obsega sredstev za delovanje družbenih sistemov, izvajanje razvojnih investicij, politično sledita zadovoljevanju želja proračunskih uporabnikov. Na to anomalijo neprestano opozarja Fiskalni svet z direktorjem Davorinom Kračunom na čelu, a ga žal politika, pa tudi mediji, razen kakšnega dneva v letu, žal ne jemljejo preveč resno.

Res je, da se v odhodkih močno povečujeo tudi investicije na različnih področjih, pri čemer pa številni strokovnjaki opozarjajo na problem realnosti in dinamike načrtovanja. To nenazadnje dokazujejo številne investicije v teku, kjer mrgoli nedoslednosti, nepravilnosti spornih ocen dejanske investicijske vrednosti, da ponavljajočih spornih in milo rečeno sumljivih razpisov niti ne omenjamo. Zgovorno je tudi vladno brezsramno napihovanje škode po poplavah lanskega avgusta (spomnimo, vlada je škodo ocenila na vrtoglavih 10 mrd EUR), pri čemer je hotela naplahtati še Evropsko komisijo.

Veliko medijske pozornosti je dvignila načrtovana prenova želežniške postaje na Jesenicah za kar 170 mio EUR. Znesek za obnovo postaje, ki jo dnevno uporablja nekaj sto ljudi, se mnogim zdi neverjeten. Za primerjavo: Hrvaška je drugo cev tunela pod Učko v dolžini 5,6 km zgradila za 200 mio EUR. (Slika: ministrstvo za infrastrukturo)

Zaradi tega ekscesnega povečevanja državne porabe se seveda povišuje tudi davčni pritisk na gospodinjstva in podjetja, vlada pa je prisiljena v nadaljnje zadolževanje, pri čemer javnost zaenkrat lahko tolaži z menda robustno, čeprav ne ravno visoko gospodarsko rastjo, z razmeroma nizkimi obrestnimi merami in še vedno solidnim finančnim rejtingom države, kar pa ne bo nujno trajalo v nedogled.

Ob prikazani ogromni rasti prihodkov proračuna se povečujejo tudi prihodki, od leta 2019 za 5 mrd EUR, tudi velikih 50 %, kar pa seveda ne “lovi” podivjane porabe. Deloma gre za posledice indeksacij različnih prihodkov državljanov, višjih prilivov iz EU, pa tudi dvigovanja plač in pokojnin ter dvigovanja različnih davkov, zato rastejo prihodki iz dohodnine, davka od dohodka pravnih oseb. Resnega zapiranja razkoraka med odhodki in prihodki proračuna v naslednjih letih pa ta vlada nima v načrtu, zaenkrat se hvalijo s tem, da so nekatere druge države v EU v večjih finančnih težavah kot Slovenija.

V nasprotju s predvolilnimi obljubami vlada ne razmišlja o nobenem davčnem razbremenjevanju, pri čemer ignorira dejstvo, da je Slovenija samo v zadnjem letu na lestvici konkurenčnosti Mednarodnega inštituta za razvoj menedžmenta (IMD) zdrsnila še za štiri mesta (največji padec smo doživeli na področju infrastrukture, vladne in poslovne učinkovitosti), pri neto plačah po standardu kupne moči pa nas bo kmalu ujela celo Romunija.

Ne glede, da se po bruto plači Slovenija uvršča med zgornjo polovico držav EU, pa so neto plače slovenskih državljanov zaradi nadpovprečne obremenitve daleč pod povprečjem EU. (Vir: Finance)

Ob tem pa se obetajo še različni novi davki, dvig DDV na sladke pijače, prispevek za dolgotrajno oskrbo, dviguje se obdavčitev samostojnih podjetnikov – normirancev, na ministrstvu za delo grozijo celo z dodatno obdavčitvijo dediščin z revolucionarno obrazložitvijo, da “dedovanje prispeva k reprodukciji neenakosti”. Davka na nepremičnine zaenkrat ne bodo uvedli, verjetno iz enega samega razloga: ugotovili so, da s t. i. presežnimi nepremičninami večinoma razpolagajo botri, prijatelji, podporniki trenutne vladne nomenklature.

Kot še opozarja Fiskalni svet, bo vzdržno upravljanje javnih financ v naslednjih letih nemogoče brez resnih reform in korenitih spremeb pri načrtovanju in nadzoru porabe. Vlada se z domnevnimi reformami sicer pompozno hvali vsak dan. Zdravstvena je menda v polnem teku, kar sicer že večina državljanov glede na katastrofalno stanje v zdravstvu dojema kot nekakšno neposrečeno politično satiro.

Simulacija dolga v deležu BDP kaže, da brez reform in resne spremembe koncepta upravljanja z javnimi financami država (scenarij brez prilagajanja na sliki) ne bo več uspela zmanjševati tega deleža proti meji 60 %, ampak lahko dolg eskalira do 100 % BDP. (Vir: Fiskalni svet)

Pokojninska reforma je menda tudi že v pripravi (že dve leti), pri čemer v njej zaenkrat ni niti r od reforme, plačna pa je sprejeta in velik uspeh vlade. Vsaj tako nas želijo prepričati. Pri tem prikladno skrivajo, da ta super uspešna reforma tudi nima nobene veze z nujnimi spremembami v javnem sektorju. Gre v bistvu za precej nekompleksen dvig plač, nič kaj prikrito predvolilno bombonjero, “podkupovanje” javnih uslužbencev v višini 1,4 mrd EUR. V tej “reformi” pa ni ključnega, nobenih ukrepov, zagotovil za boljše storitve javnega sektorja, nagrajevanje za uspešne, produktivne, nikjer ni ustreznih “spodbud” za tiste, ki namesto na delo, hodijo v službo.

Poleg omenjene plačne bombonjere v sprejetih proračunih mrgoli zalog za različne druge predvolilne bombončke, od morebitnih dodatnih dvigov plač, pokojnin, dodatkov, simboličnih, promocijskih investicij, dodatnih sredstev za ustrezno usmerjeno civilno družbo, medije…

V vsakem primeru je jasno, da se brez resne ročne zavore v porabi, brez korenite reorganizacije delovanja javne uprave, realnega načrtovanja porabe, nenadzorovano povečuje tveganje finančnih težav. Ker rezerv pri obremenjavanju državljanov enostavno ni več. Kaj se bo zgodilo ob morebitnih novih izrednih dogodkih, recesiji, precej verjetnih novih naravnih katastrofah, mednarodnih krizah, s čim bomo financirali milijardno zaprtje Premogovnika Velenje, 15 milijardne načrtovane investicije v železniško infrastrukturo, podaljšanje delovanja JEK, gradnjo JEK2….?

Kot je na Poslovni konferenci v Portorožu lepo ponazoril, opozoril Branko Žibret, svetovalec pri AT Kearney: “Naša lokomotiva vozi s polno hitrostjo, imamo polno zaposlenost, pa ni zadosti. Javne blagajne so v minusu. Potreben je kvantni preskok”.

36 komentarjev

  1. brane

    Kracun je specialspecialist ekonomije, ki piha v isti rog kot vlada!

    Odgovori
    • Slavc

      Podgana je lopov in kriminalc trenutno v politiki št.1. Boštjančič pa st.2.ki ju mora ljudstvo(ne psihopata jenulla) javno linčati.

      Odgovori
  2. deni

    Znani slovenski lepotni kirurg je pred leti na vprašanje, katere so najlepše ženske na svetu, kot iz topa ustrelil, da Rusinje. Kako je opisal Ruse, pa je primerek na sliki zgoraj. Zakaj temu tako, pa ne bom. Saj je razložil, ampak.

    Odgovori
    • deni

      Pomota, se opravičujem, zgrešil. Se zgodi.

      Odgovori
  3. Peter klepec

    Vlada, ki ima tako malo podpore, se vedno krcevito trudi, da ne bi se bolj razocarala volivne baze. Zato vlada trosi v obupu, ker ji ne prostane drugega. Spomimo se Grkov, ki so to poceli vedno hitreje, dokler jim banke niso zaprle kreditne pipice. Seveda je pa vlada padla. Tudi Golobova vlada bo padla, ampak trudijo se da bi bilo to cim kasneje, pa tudi ce bo zaradi tega padec trsi. To je cloveska psiha.

    Odgovori
  4. Miller

    Proračun je višji tudi po smernicah EU, zaradi pospešene militarizacije EU.
    “Razvita” Romunija bo kupila 32 lovcev F35…., Hrvaška je na široko odprla denarnico, zdravstvo pa v vseh državah propada…
    Striček Sam pa si mane roke.

    Odgovori
    • APMMB2

      Ko nismo vlagali v oborožitev, tudi infrastrukture nismo gradili. Vlagali pa smo v nevladne organizacije in skrbeli za migrante.Migrantov je toliko, da ne vemo kam z njimi.Zapori so polni, prostora je premalo.Je zato krivo oboroževanje, ki nas bo branilo, če vdrejo rusi iz Zakrpatskih step ?

      Odgovori
  5. TL

    Proračun je namenjen volilni bazi vladajočih, s tem se kupujejo volitve. Nekaj eurov več od prejšnje revščine v denarnici, potem se bodo spet oglasili “neodvisni intelektualci”, potem bodo svoje dodali dominantni mediji in “civilna družba” in na koncu bodo Butalci spet glasovali za kako (novo) golobjo jato.

    No, ampak včerajšnja Tarča je pokazala, da je tudi alternativa piškav izbor.

    Odgovori
  6. miro

    Aristotel v četrti knjigi Politike prevedene v slovenščino, kjer podaja klasifikacijo in pregled glavnih vrst ustav, se razprava začne z vprašanjem, kaj je politika in kaj so naloge politične teorije.

    Ustavne ureditve so lahko prave in dobre ali pa odstopanja in odmiki od pravičnih ureditev: prave
    so kraljevina, aristokracija in politeja (πολιτεία), odstopanja pa so tiranija, oligarhija in demokracija.

    Aristotelov ideal (tudi moj) je politeja kot prava sestava ali »mešanica« (μῖξις) in povezava (σύνθεσις) demokracije in oligarhije: tega pa ni lahko doseči.

    Glede na njegovo definicijo imamo je naša ureditev demokracija ali prevlado (neumne) večine za svoj interes (Vsako prase rije zase, opiše znanec) nad (pametno) manjšino, kar razvidno iz izobrazbene sestave poslancev, vodstev političnih strank, (ne)kariere ministrov ter posledično rezultatov vladanja, ki jih opisujete. Velja za oboje leve in desne.

    Zanimiv opis na YouTubu na Legendary Lore “Fixing Democracy”.

    Odgovori
    • Drejč

      Miro, to daleč presega domet Butalcev.

      Odgovori
      • IVA PŽ

        Robijev današnji nasvet Butalcem – množici njegovih volivcev:
        “Zdržite, Slovenke in Slovenci, samo še en dan je do pranja perila.”

        Odgovori
    • beri

      @miro – vaš ideal je plod naivnosti, ni mišljeno kot žalitev. Dokaz.

      Vse ideologije (katerekoli) se z leti kvarijo, ker je to naravna in človeška zakonitost. Če se kvari človek – se kvari vse ostalo, mar ne? Banalen primer.

      Samo dojenček je nedolžno pošten, kot otrok že prične izkoriščati mamo in očeta, ker želi prevladati nad njima. Ko ta otrok odraste pa je še bolj pripravljen uveljavljati svoj prav, seveda na račun ostalih. In še malo smeha.

      Ja, tudi na stara leta imamo posameznike in posameznice, ki so še nedolžni/ nedolžne. O teoriji, zakaj je temu tako, tukaj ne bom razpravljal. Lep dan.

      P. S. Ne vem od kdaj sem začel pisati (katerikoli) z oklepajema? Verjetno zato, ker sem hotel poudariti besedo pred oklepajema.

      Odgovori
      • Peter klepec

        Re:… Vse ideologije (katerekoli) se z leti kvarijo, ker je to naravna in človeška zakonitost.

        Ne vem od kod vam ta logika. Potemtakem bi nasa civilizacija ze pred tisocletji morala izginiti, pa je se vedno tu in po nekih kriterijih boljsa kot kdajkoli v zadnjih 40.000 letih.
        Razsvetljenci so trdili, da je svet v globalu vedno boljsi, ceprav preko obcasnih padcev.
        In ce od dalec pogledamo zgodovino: ali je bil svet po trifesetletni vojni boljsi? Bil! Pa po prvi in drugi svetovni vojni? Tudi! Po 1990 smo celo mislili, da je kar konec zgodovine z vojnami in bedo. Smo se zmotili, smo samo v se enem prehodnem padcu, pred naslednjim vzponom.

        Odgovori
        • beri

          @peter – malce vas bom dopolnil/popravil. Razlika med civilizacijami in ideologijami je v tem, da civilizacije res propadajo – ideologije (katerekoli) pa se vedno prilagajajo/transformirajo novim prostor-časom nasproti.

          Ideologije (katerekoli) torej ne izginjajo – izginjajo pa moralne in etične lastnosti ljudi/elit na oblasti. Prav tako pametne elite – nadomešča vedno več manj-pametnih elit, ki želijo priti na vrh. Tudi to se dogaja tako na vzhodu kot zahodu.

          Dali ste lep primer Grčije. Tudi tukaj lahko dokažem svojo tezo/hipotezo. Varali so lastno ljudstvo in elite iz EU – dokler je šlo! Torej niso oni tisti, ki so hoteli odnehati, ampak jih je trojka iz Bruslja prisilila v to.

          Nekaj podobnega smo doživeli tudi v Sloveniji. Bratuškova se je “pohvalila” da k nam ni prišla trojka iz Bruslja – namerno pa je pozabila povedati, da nas je to stalo 5 milijard, ki smo jih potem morali pokrivati davkoplačevalci. O tej pokvarjenosti elit govorim.

          Odgovori
  7. Staro 77

    Bravo, vlada se najbolj posveča kako povečati odhodkovni del proračuna,kot da je to najtežje delo pri pripravi proračuna.V gospodarstvu je vedno na prvem mestu, kako ustvarit dodano vrednost in jo povečat v korist podjetja,zaposlenih in tudi lastnikov.Kdor pa zapravlja kar tja v en dan ,se zgodba hitro konča,ta proračun kaže zapravljivost na prvem mestu,bo že nekako…Važno je da se znižajo plani prihodkov ;državnemu svetu,računskemu sodišču, vsem tistim ki si upajo opozarjati na neracionalnosti vladanja.Temu so včasih rekli pokazna vežba,sedaj pa,boste Vi že videli.
    Prihodkovno stran bomo pač povečali preko davkov in prispevkov ker imamo tako velik —močan glasovalni stroj, da izglasujemo točno kar se nam zazdi.
    Pa adijo pamet,

    Odgovori
    • Bostjan Suc

      se zelo strinjam s komentarjem

      Odgovori
    • Peter klepec

      V gospodarstvu je stalno balanciranje med izdatki in dohodki, pri cemer so izdatki v investicije pogoj za dohodke. Ko pa izdatki ne sluzijo pridobivanju dohodka, gre firma v bankrot.

      Odgovori
  8. Miller

    A ta dva na fotki reklamirata športno oddajo “Pod prečko” na SportKlubu ?

    Odgovori
  9. APMMB2

    Golobov proračun so želje prelite na papir.Z željami pa vemo,kako je.
    Lahko si jih zamislimo,a težko se uresničijo.
    Glede na lažnivost Goloba preseneča to,da nisoprihodki vsaj za 20% večji.
    Saj papir prenese vse.
    Še bolj vabljivo pa bi bilo,če bi bili še odhodki za 20% večji. Naivneži,ki jih je po statistiki še vedno dovolj, bi bili radostni, tako kot so sindikati, ki so izborili povišanje plač,niso pa jim povedali,od kot bo denar in to, kdaj bodo povišico delavci dobili.
    Saj poznamo tisto o golobu na strehi in vrabcu v žepu.

    Odgovori
  10. jaz

    Krivda, in to edina, je na vseh tistih režiserjih ki so to bando pripeljali na oblast.

    Odgovori
  11. deni

    Samo še tole, kar smo že nekako pozabili. V preteklosti se je gradila infrastruktura, telefonija, vodovodi, šole, Zdravstvene domove in še in še. Draga tovarišija iz SAMOPRISPEVKOV. Starejši se še spominjamo, da so potem “tovariši” lahko rezali trakove. Očitno gremo nazaj in ne naprej.

    Odgovori
  12. deni

    Vse to golobje vladanje me vedno bolj spominja na Orwelovo Živalsko farmo. Seveda se je Slovenija nekoliko več zadolžila ob Coroni. Vendar prav zaradi tega ni propadlo nobeno podjetje. Medicinsko osebje je dobivalo dodatke ne glede na politično prepričanje. Saj nima smisla.

    Tile “strokovnjaki” pa se hočejo zapufati za povišanje plač “javnim uslužbencev”. Za koga, za uradnike za šalterjem ali za svoje zveste pajdaše. Litijska, računalniki, mimogrede še vedno bivakirajo v skladišču, kot Eskimi pozimi v iglujih. Ampak to je samo vrh ledene gore. Nove železniške postaje za nekaj potnikov po več deset in sto milijonov in še in še. Medtem ko je ostala železniška infrastruktura še iz časov rajnkega Franclna Normalno, da je potrebno iti v korak s časom, temu nobeden ne oporeka, vendar premišljeno kar v besednjaku naše vlade očitno ne obstaja.

    Saj ni potrebno biti ravno dipl. ta in ta. Samo logika in zdrava kmečka pamet. Vsak, podjetnik, kmet ali kakorkoli že, ki je odvisen samo od svojega dela, proizvodov itd. bi bolje vodil to skrpucalo od vlade. Seveda tisti, ki ni odvisen od državnih naročil, ki itak gredo po barvi, rdeči namreč. Kolikor mi je znano, pa resnično nisem strokovnjak, bi moral financ minister skrbeti, da se ravna z državnim denarjem, odnosno z našim, skrbno, pretehtano, razumno in v okviru mogočega. Vendar ta vlada počne z davkoplačevalskim denarjem, in na splošno s financami, odnosno prihodki in odhodki, kakor svinja z mehom. Briga jih, zase bodo, oziroma so poskrbeli, pa čeprav bo šlo vse cugrund.

    Ja lahko je kritizirati, drži. Vsak dela napake, vendar jih je potrebno popraviti, ne pa se šele učiti, kakor je enkrat izjavil PV. Učiti, že učiti, ampak naučiti se, to pa teli bizgeci, sicer dr. prof. mag. dipl. ne znajo ali pa jih popolnoma nič ne zanima. Za konec te vladavine samo še tole: A fructibus arborem aestima.

    Odgovori
  13. r

    “da “dedovanje prispeva k reprodukciji neenakosti”.”

    Splav pa k reprodukciji prebivalstva pod normo 2,1 novorojenca na žensko.

    Levičarstvo je VSEM V POGUBO!!!

    Odgovori
  14. ren

    Na uvodni fotografiji oba kažeta do kje jima sega razumevanje državnih financ. Najbrž pa kažeta previsoko.

    Odgovori
  15. Miller

    V novicah so visok proračun za l. 25 obrazložili z geopolitično situacijo v svetu ??? V prispevku zgoraj pa z rusko agresijo.

    V Dnevniku na RTV pa kazali nemško avtomobilsko industrijo, ki umira na obroke in dodali, da WW nima kam z 500.000 avtomobili.
    Sankcije delujejo. V polno.
    EU gospodarstvo lahko reši le vojna, kot je to že 2x.
    Na tem intenzivno dela Nato in EU.
    Dobro jutro.

    Odgovori
  16. Dezerter

    Po starem receptu bodo dvignili trošarine in ostale prikrite davke zavite v besedne bravure a’la “obvezni prispevek”.
    Denarja pa hvala Bogu ne morejo več sami štancat.

    Odgovori
    • Maksim

      Dokler ni odgovornosti se ne bo nič spremenilo. Ko bo enkrat nekdo odgovarjal za slabe investicije in kraje državnega premoženja, bo manj povzpetnikov in tistih, ki hodijo v službo.

      Odgovori
    • ren

      “Denarja pa hvala Bogu ne morejo več sami štancat.”

      Hvalimo Boga, da smo v EU in v evro območju. Če tega ne bi bilo, bi pod to vlado inflacija enormno rasla.

      Odgovori
  17. Thor

    Učil sem se. Naučil. Z ženo sva na svoje stroške, ob otrocih, končala študij na Univerzi. Delala 40 let in več. 40 let in več plačevala vse prispevke: v zdravstveno, pokojninsko blagajno, vse preklete izmišljene davke. Pošteno do zadnjega centa.
    Upokojila sva se na najino veliko žalostv najslabšem obdobju pokojninske osnove.
    V zahvalo plačujeva davek iz pokojnine, kisva ga že enkrat plačevala iz dohodka in še enkrat iz prispevka za pokojnino. Tretjič, davek iz davka na davek!
    Za koga???
    Za tisoč novih brezdelnežev na spisku 20 golobovih ministrstev , ki zaposlujejo ljudi, ki ne vedo, kaj naj delajo in zakaj?
    Ki hodijo v službo, da razmišljajo pravoverno po svobodi, sd in levici, na kavi, pri malici in na pohajanjih po ulici in protestih na kolesih?!?
    Medtem policisti delajo red, gasilci rešujejo požare, povodnji in druge naravne nesreče, delavci v mrazu in vročini zidajo, gradijo, trpijo v livarnah in tovarnah, služijo kruh v skladiščih trgovin in trgovinah??
    In ministrska svojad brez dela si upa sklicevat na njihovo, delavsko trpljenje-ko posedajo po lokalih in se norčujejo?
    V domovih za ostarele ljudje umirajo, ker nimajo ustrezne pomoči?
    Svinje nas vodijo pod pretvezo, da smo enaki: imajo pa svojo svinjo, ki je večja in debelejša od drugih svinj in jih vodi: in tudi ta , večja svinja pravi, da so vse svinje enake?
    Tako izgleda obnašanje vlade in parlamenta ob sprejemanju proračuna.
    Tudi orwell nebi vedel, kaj mu je napisati…😹🐷

    Odgovori
    • beri

      @thor – imamo dve vrsti levičarskih sadistov. Prvi se izživljajo nad desničarji – drugi se izživljajo nad samim sabo. Dokaz.

      Čeprav je vsaka naslednja leva vlada slabša od prejšnje – bodo še naprej zagovarjali svoje leve vlade v stilu: Če že gre meni slabo naj gre slabo še sosedu.

      Odgovori
  18. mario

    Čakam na komentar “enga “pizdeka, verjetno je še vedno v hosti. bo kmalu ven prilezel…

    Odgovori
    • Roman N

      bo bolj težko,ker napovedujejo sneženje.

      Odgovori
  19. Švejk

    V proračunu tiči razlaga, zakaj Golob še ni odletel: radodarno deli davkoplačevalski denar vsem plenilcem le-tega, se pravi, vsej koalicijski klienteli.

    Žal je plenjenje proračunskega denarja smisel slovenske politike.

    Odgovori
  20. tohuvabohu

    Banditenstrasse pleše mrtvaški ples.

    Odgovori
  21. slavkope

    Žal se velika večina strankarsko navijaških in zaslužkarsko pohlepnih medijev in brezštevilnih profesionalnih dreserjev javnega mnenja pri nas veliko rajši ukvarja s spektakelsko dražljivim ter razvojno brezpomembnim spremljanjem rutinskih in mimobežnih mesečnih prognoz in “prerokb” zasebnih zaslužkarjev iz agencij za proizvajanje in potvarjanje javnega mnenja, kot pa, da bi se ukvarjali s trdimi in razvojno nesimpatičnimi 8večinoma črnogledimi) primerjalnimi podatki o strateških razvojnih trendih gospodarske in socialne ne-učinkovitosti, ne-uspešnosti in mednarodne ne-konkurenčnosti RS.

    Začasno smiselni in upravičeni ukrepi za urgentno premagovanje začasnih posledic pandemije so postali trajni način zavestnega oblastnega megalomanskega pre-napihovanja javne porabe, nestrokovnega in neresnega ohlapnega planiranja javne porabe “na rezervo” ter neobrzdanega dolgoročnega zadolževanja in zavestnega finančnega obremenjevanja prihodnjih generacij naših otrok, vnukov in pravnukov.

    Razlika med državnimi prihodki ter izdatki se vsako leto nesorazmerno povečuje, pri čemer z višjimi stroški ne dosegamo ne večje konkurenčnosti gospodarstva na svetovnem trgu in ne višje stopnje nacionalne varnosti ter bolj dostopnih ključnih dobrin in standardov s področja družbene blaginje.

    Aktualni oblastniki nas dobesedno pred našimi očmi in ob pomoči medijskih lakajev lažno vsiljivo sladkajo in mrtvičijo z “bonbončki” in “bonbonierami” ter “utapljajo v alkoholu in opijatih čudovite pozabe”, da bi jim nasedli vsaj še enkrat in da bi jim podaljšali njihove brezsramne ljudožerske “balkanalije” ob davkoplačevalskem “koritu”.

    Njihove parazirsko-kriminalne prevare in brezdušne serijske goljufije državljanov, davkoplačevalcev in volivcem, vselej lažno podprte “z najboljšimi nameni” ter zločinsko sklenjene “v dobri veri”, so toliko bolj pragmatično zamaskirane in sprejemljive, kolikor bolj so goljufive prakse izkoriščanja prihodnjih rodov davkoplačevalcev le lokalni posnetek političnega kriminala v političnih vrhovih skupnosti EU ter celo v političnih vrhovih najmogočnejših držav Evrope in globalnega sveta.

    Odgovori
  22. beri

    Še eno odlično branje. Citiral bom vaš izsek iz tega članka, ki je bit levičarskega razmišljanja, Tako v preteklosti kot sedanjosti; citiram…

    … (da ne bi kdo pomislil, da so sposobni delovati z manj sredstvi, bolj učinkovito) …

    P. S. Nič ne pomaga Fiskalni svet, nič ne pomagajo prošnje s strani gospodarstva, nekaterih profesorjev, ki niso na pravi strani zgodovine itn.

    Levičarski valjar valja naprej! Potrebno je zalagati z denarjem tiste, ki jih brez sramu podpirajo še naprej. Grozljivo je to, da je premnogim levičarjem malo mar kakšni so novi statistični podatki na mnogih področjih, ki so vedno bolj negativni v odnosu do tistih država iz katerih so se naše leve elite norčevale.

    Lahko bi napisal daljši komentar, a me ne mika, ker bodo levičarski komentatorji tukaj zopet pametovali, da je za vse kriv Janša in vsi desničarji.

    Odgovori

Objavi komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Razkrivamo
Bližnji vzhod: če je cilj res mir, bi morali poslušati vse vpletene z vsemi očitki in argumenti

Bližnji vzhod: če je cilj res mir, bi morali poslušati vse vpletene z vsemi očitki in argumenti

V minulih mesecih in letih je bilo slišati precej očitkov, tudi zelo hudih, na račun Izraela. Bolje rečeno – na račun izraelske vlade pod vodstvom Benjamina Netanjahuja in njega osebno. Za nekatere lahko rečemo, da so bili na mestu, drugi spet ne. O par njih se bodo izjasnila mednarodna sodišča. Zelo malo ali pa skoraj nič pa ni bilo slišati o očitkih Izraela – in to upravičenih – na račun drugih. Veljalo bi jim prisluhniti, če je naš cilj prenehanje spopadov in mir na Bližnjem vzhodu.

V letu 2025 vojna z Rusijo ni izključena

V letu 2025 vojna z Rusijo ni izključena

Prihodnje leto, to zdaj že skoraj zanesljivo domnevamo, bo odločilno za razplet vojne v Ukrajini. Sredi januarja bo Donald Trump tudi formalno prevzel oblast v Združenih državah in to utegne pomeniti konkretne spremembe ne le v politiki do Bližnjega vzhoda, pač pa tudi glede Rusije in Ukrajine. Za Evropo bo 2025 poleg tega pomembno tudi zaradi nemških volitev, kajti prav Nemška politika do Rusije je za ključna za to, ali je v Evropi mir ali vojna. In ta trenutek se žal vse bolj pomikamo v smeri vojne.

Putin spreminja BRICS v protizahodno platformo

Putin spreminja BRICS v protizahodno platformo

Če lahko za NATO rečemo, da ga je pred krizo smisla rešila Putinova invazija na Ukrajino, potem nekaj podobnega velja tudi za BRICS. Kajti do leta 2021 je programom tega mednarodnega združenja primanjkovalo veliko vsebine, vendar je Rusija po invaziji na Ukrajino postala pravi motor za preoblikovanje skupine BRICS v protizahodno platformo. V Kazanu so se minuli mesec zbrali voditelji držav, vlad in predstavniki 36 držav, kar pomeni neuspeh zahodnih prizadevanj za izolacijo Rusije. Jevgenij Popov, ruski novinar in propagandist, pravi da je Zahod na koncu izoliral samega sebe v poskusu izolirati Rusijo. To je očitno pretiravanje, vendar je dejstvo, da Moskva ni izolirana politično gledano, niti je z ekonomskega vidika sankcije niso spravile na kolena. Pač pa je rusko gospodarstvo praktično postalo vojno gospodarstvo, ki potrebuje pomembno kitajsko podporo.

Izrael in pravična vojna: Genocid “od reke do morja”

Izrael in pravična vojna: Genocid “od reke do morja”

Palestina in Palestinci so postali orodje političnega boja med raznimi akterji po svetu. Avtoritarni, neliberalni in nedemokratični svet podpira palestinski boj za genocidno očiščenje Izraela judovskega prebivalstva v obliki terorističnih organizacij in režimov, kot so Hamas, Hezbolah in iranske mule. Svobodni, liberalni in demokratični svet podpira Izrael in tiste Palestince, ki se zavzemajo za mir z Izraelom, sekularizacijo, demokratizacijo in verske reforme v Gazi in na Zahodnem bregu.

Primer Henkel Zlatorog: Delamo za tujce, ki skrivajo dobičke

Primer Henkel Zlatorog: Delamo za tujce, ki skrivajo dobičke

Javna agencija Spirit in Ministrstvo za gospodarstvo sta podelila priznanja najboljšim tujim investitorjem za izjemne rezultate in prispevke k razvoju slovenskega gospodarstva. Med nagrajenci je bila tudi družba Henkel Maribor, ki pa pretežni del svojega dobička izkazuje na matični družbi, čeprav se v osnovi ustvarja v proizvodnih družbah. Posledično zato tudi ni nekih večjih plačil davka na dobiček v Sloveniji. Plačani davek od dobička, preračunan na zaposlenega, je na nivoju koncerna zato kar petkrat višji kot v Sloveniji. Mogoče bi se morali pristojne institucije vanje vseeno nekoliko bolj poglobiti, če je takšna politika v celoti v skladu z veljavno davčno zakonodajo?

The Day After: Dan potem, ko je Donald osvojil Ameriko

The Day After: Dan potem, ko je Donald osvojil Ameriko

Zmagovalec je znan, poraženka je od silnega šoka prvi dan enostavno izpuhtela iz javnosti. Vrnitev Donalda Trumpa v Belo hišo pa ni edino presenečenje torkovih volitev v Združenih državah. Republikanci so okrepili premoč v Predstavniškem domu in ponovno dobili večino tudi v Senatu, kar pomeni, da bo imel Trump v prihodnjih štirih letih miren spanec vsaj kar se zakonodajalcev tiče. Brez težav bo ustoličil tudi nekaj novih vrhovnih sodnikov. Poražencem se vse to zdi nočna mora, vsaj deloma pa zanjo krivijo “svoje” medije, ki so pretiravali s poveličevanjem Kamale Harris in jo priskutili sredinskim volivcem, tako da so abstinirali volitve in omogočili gladko zmago Trumpu.

Ameriške volitve: Vrnitev Donalda Trumpa!

Ameriške volitve: Vrnitev Donalda Trumpa!

Ne glede na napovedi, da bo zaradi počasnosti štetja glasov in morebitnih zapletov rezultat predsedniških volitev v Združenih državah znan šele čez nekaj dni, pa že zdaj precej bolje kaže Donaldu Trumpu, ki za vrnitev v Belo hišo potrebuje vsaj 270 elektorskih glasov. Že približno dve uri po zaprtju prvih volišč je razlika med Trumpom in Kamalo Harris znašala že okoli 60 elektorskih glasov (Trump 246, Harris 183), pri čemer je republikanski kandidat osvojil Severno Karolino, eno izmed t.i. nihajočih držav. Teh je skupaj sedem, Trump pa je po zadnjih podatkih tudi najbolj skeptičnih medijev že globoko čez mejo 270 elektorskih glasov in je uradno novi predsednik ZDA.

Ali lahko Janja Božič Marolt premierju Golobu pokvari krompirjeve počitnice?

Ali lahko Janja Božič Marolt premierju Golobu pokvari krompirjeve počitnice?

Anketa Mediane, ki jo je v nedeljo zvečer objavil POP TV, potrjuje špekulacije iz političnih kuloarjev, da se bo pritisk na premierja Roberta Goloba stopnjeval. Tokratno merjenje javnega mnenja je njegovim Svobodnjakom izmerilo rekordno nizko podporo (12 %), premier pa je na lestvnici priljubljenosti politikov končal na neslavnem zadnjem mestu. Ali so ti rezultati dejansko odsev razpoloženja med ljudstvom (vox populi), ali pa gre za “kreativno interpretacijo”, ki se sklada s pričakovanji zakulisnih botrov slovenske politike?