Ukrajinsko ofenzivno presenečenje, ponižan Putin in prvi F-16 na ukrajinskem nebu

Slika: UA Airforce

Ključnik: EU | F 16 | Putin | Rusija | Slovenija | Ukrajina | vojna | vojska | ZDA | Zelenski

Avtor: | 11. avgusta, 2024

Ukrajina je spet presenetila. Zaradi depresivne pat pozicije na vzhodni fronti, počasnega, a vztrajnega ruskega napredovanja, bolje rečeno rušenja, požiganja, uničevanja vsega, kar bi lahko bila obrambna infrastruktura Ukrajine, so naredili presenetljiv korak: vdrli so na očitno zelo slabo branjen del Rusije v regiji Kursk in s tem prevzeli pobudo, ki Putina sili v premeščanje enot. Ni pa tudi zanemarljivo, da so PR-ovsko dvignili domačo ukrajinsko javnost in Putina osmešili v njegovi domači, pa tudi mednarodni javnosti, kjer se avtokratski predsednik Rusije predstavlja kot vsemogočni varuh Rusije, vsakega centimetra njenega ozemlja.

Kontinuirana ruska poletna ofenziva je sicer Putinu prinesla nekaj “uspeha”, v regiji Doneck so osvojili nekaj ozemlja, ogrožajo vasi Njujork, Chasiv Yar, pred tem so ob usihajoči pomoči zahoda, ZDA, EU, zravnali Avdiivko, njihov nasledni cilj je Toretsk. Ampak realno gledano gre za marginalne, nekaj kilometrske premike fronte ob ogromnih izgubah v opremi in ljudeh. To precej iskreno objavljajo tudi številni ruski blogerji. No, vsaj tisti, ki jih še niso aretirali.

Še bolj presenetljivo se zdi, da so ukrajinske enote v zadnjih dveh dneh zavzele okoli 350 kvadratnih kilometrov ruskega ozemlja regije Kursk. Več kot Rusi v Ukrajini v zadnjih šestih mesecih. Za primerjavo: gre za območje, ki je primerljivo s celotno Slovensko Istro, od Ankarana do Dragonje, z zaledjem vred. Za primerljivo ozemlje v regiji Doneck so Rusi zadnjih šest mesecev žrtvovali več sto tisoč vojakov in na stotine tankov, oklepnih vozil.

Slika: Ukrajina je zavzela približno, 359 kvadratnih kilometrov v dveh dneh. (Vir: ISW)

Kaj je cilj ukrajinske operacije, ni čisto jasno. Je omejena, ali bodo šli “dokler gre”. Ukrajina uradno o tem seveda ne ve nič, Zelenski se smeji in ne odgovarja na vprašanja. So se naučili diplomacije. Se pa zdi, da so posvojili rusko taktiko “vlečenja” sil z drugih frontnih linij. To so Rusi naredili z nedavnim napadom na Vovchansk v Harkivski regiji, kjer so ukrajinske enote prisilili v premeščanje s fronte v Donecku.

V vsej tej zmedi pa se je zgodilo še nekaj pomembnega. Ukrajinske zračne sile so menda začele uporabljati prve lovce F 16. Gre za letala starejše generacije (gotovo imajo tudi kakšne nadgradnje), a so gotovo konkurenčna v primerjavi z ruskimi letali. Od tega prihoda ameriških letal nihče ne pričakuje čudežnih rešitev, uspeha, ampak ameriška, NATO tehnologija na ukrajinskem nebu je v vsakem primeru nekaj prelomnega. Ruska letala bodo imela gotovo več “težav” pri vstopanju v ukrajinski zračni prostor.

Letala F 16, ki jih je, bo prejela Ukrajina, niso najbolj robustna, primerna za neurejena letališča. Zato Rusi pospešeno ciljajo vse možne lokacije, letališča, kjer bi lahko Ukrajina ustvarila baze za ta letala. V zraku pa imajo F 16 ob usposobljenih pilotih precejšnjo operativno prednost pred ruskimi letali podobnega ranga. 

Zdi se, da se vsaj za letos vojna v Ukrajini mogoče “lomi”, kar je lahko temelj za morebitna pogajanja. Rusi z velikimi vložki dosegajo določene omejene cilje, na drugi strani pa je samozavestna Ukrajina, ki ima po večmesečni blokadi v ameriškem kongresu končno dovolj dobavljenega streliva, kar Rusi nedvomno čutijo vsak dan.

Putin je izredno slabe volje. Ukrajinska vojska prodira proti Kursku. (Slika: TASS)

Meje se počasi rišejo. Tudi avtokratski Putin bo moral svojo “specialno operacijo” nekako zaključiti. Za domačo javnost in reševanje ugleda. No, morda pa ne in se mu bo zmešalo do konca. V Rusiji dokazano znajo rešiti probleme z neracionalnimi voditelji. Sploh, če dobijo status luzerjev.

17 komentarjev

  1. deni

    Kakorkol,i to vojno, oziroma operacijo smo-so že tisočkrat predelali. Saj ni potrebno biti ravno strokovnjak za vojaške zadeve, strategijo in vsega iz tega naslova. Ena država je napadla drugo in kaj tu ni jasno. Rusofili, magari Ukrajinofili si lahko polomite zobe.

    Samo hipotetično, da bi Hrvaška napadla Slovenijo zaradi Piranskega zaliva, in bi zahtevala še Portorož, Piran, Izolo, Ankaran do italijanske meje. Kaj storiti. Seveda je to mačji drekec proti vojni v Ukrajini. Se strahopetno umakniti in prositi na kolenih ZN, naj se okupator za božjo voljo umakne. Malo morgen.

    Dajte ga biksat, seveda Ukrajinci niso kakšni angelčki. Ampak, ko napadeš suvereno državo, ki ima vso pravico do vstopa v EU in NATO se geopolitična slika popolnoma spremeni. Največji strokovnjak Ferfila bluzi, čeprav je dobro živel od davkoplačevalcev v ZDA. Kaj so mu dali Rusi, eno figo. Da njegovih študentov niti ne omenjam.

    Ultra desničarski levičar Zmagoslav Plemeniti in nekdanje-i poročevalke-ce iz Moskve, ki so dobro živele-i na račun nas plačnikov RTV Slovenije. Stanovanje in vse udobje pa jim je plačeval Putin in vsi prejšni gospodarji. Uroš, pa ne naš, se je poskusil kot rusofilski podrepnik prebiti v EU parlament. Bolje, da bi pometal pred svojim pragom. Vsi nekdanji dopisniki po svetu so bili brez izjeme plačani iz preprodaje čikov in podobnih produktov. In ne mi flancati traparije kako je uboga Rusija ogrožena od zlobnih zahodnjakov.

    Seveda je Zahod videl v Rusiji neizmerna naravna bogatstva, vendar so si sami krivi. Zdaj pa bodo lahek plen Kitajcev, ti pa niso Zahodnjaki, ki tudi niso nedolžne ovčke. Pa vendar veljajo neka pravila. Tajkunski ruski milijarderji bodo postali milijonarji in poceni delovna sila bo še cenejša. Kitajci so kot virus in Putin je zajeb… seveda ne sebe, temveč svoje državljane. Vse bo prišlo na dan šele tedaj, ko bodo Putina balzamirali, kakor Lenina in Stalina, ki ga je sicer prikljanjalec Hruščov pozneje ofrnažil in so ga zagrebli nekam zunaj kremeljskih zidov.

    Kitajci ne pozabljajo, kako so jih Stalin in poznejši predsedniki Prezidija Sovjetskih Republik nategovali z raznimi nićvrednimi produkti. Do “maščevanja” je še daleč, za nas. Za mlajše generacije pa niti ne. Zatorej mora Ukrajina zmagati, sicer. Ampak briga nas starejše. Vi mlajši in malo starejši putinisti, pa samo to, še hudirjevo boste želeli nazaj zahodnjaški “jarem”.

  2. RuSSkimir

    Ukrajinci dokazujejo, da razmišljajo izven “okvirjev”. Drugega jim ne preostane, saj ruska vojna izčrpavanja pomeni počasno hiranje, demoraliziranje Ukrajincev in uspavanost, vdanost v usodo v vsem demokratičnem svetu.

  3. P.Kos

    Vojaki, ki bi bili potrebni pri obrambi države, so šli umret na rusko ozemlje zgolj zato, da ponižajo že tako na smrt obsojenega vojnega zločinca – fašista Putina. Po mojem nesmisel.

    • Peter klepec

      Vojna je v vsakem primeru velik nesmisel. Se vecji nesmisel pa je obupati.
      Z nasega zornega kota si ne upamo pomisliti na stevilo beguncev, ki bodo prisli k nam, ce Ukrajina izgubi. Pet, deset ali dvajset milijonov? Potem pa se neskoncna nova hladna vojna, ki nam bo odnesla trenutno blagostanje.

    • beri1122

      Vaša misel je res skregana z zdravo pametjo. Ti ukrajinski vojaki ne umirajo za recimo Zelenskega, ampak za novi rod, ki se bo rodil v Ukrajini. Vsaka vojna je načelno nesmiselna, a tukaj ne gre samo zato, da mora sedaj Putin del svoje vojske preseliti sem, ampak tudi to, da jo bo moral tukaj tudi obdržati!

      Tudi če bo to ozemlje ukrajinska vojska zapustila je dala vedeti tako diktatorju Putinu kot ostalemu svetu, da je pravilno, da jih zahod oskrbuje z orožjem saj je to minimum – še vedno umirajo predvsem ukrajinski vojaki in vojaki Rusije.

  4. slavkope

    Za boljše pogajalske pozicije si mora Ukrajina zasesti čim večji del začasno zasedenega ruskega ozemlja. Predvsem pa mora skupaj z zahodnimi zavezniki preprečiti dotok novih ruskih osvajalcev na začasno zasedena ozemlja vzhodne Ukrajine in polotoka Krima.
    Moskovski zločinski samodržec Putin samovoljno izvaja in razume zgolj in samo govorico vojaškega in policijskega nasilja ter neobrzdane destruktivne volje do moči.

    • Peter klepec

      Putin je hotel Blitzkrieg, a se mu je zgodila vojna na izcrpavanje; BNP proti BNP.

  5. Samoslav

    Napad je (še) vedno najboljša obramba.

  6. Gump

    vdor v kursk oblast ima verjetno najman 3 cilje

    1.premestitev ruskih rezevnih enot na to obmocje in s tem oslabiti strateski polozaj ruskih sil na vshodu Lugansk oblast.

    2.vkolikor ,bi prislo do mirovnih pogajanj TRUMPOVA IZVOLITEV bi to ozemlje bilo mozno uporabljati za menjavo z ukrajinskimi zasedemimi ozemlji

    3.moralni uspeh v oceh domace in tuje javnosti,posebno zaradi lanskoletne spodletele protiofenzive.

    4.mogoce,da ta vpad v Kursko oblast prisili Putina na mobilizacijo nabornikov,kar bi verjetno sprozilo negativno reakcijo prebivalstva na vojno v Ukrajini in se temu Putin do sedaj izogiba.

    TA TAKTICNA OPERACIJA UKRAJINSKIH OBOROZENIH SIL NE BO BISTVENO VPLIVALA NA POTEK VOJNE,SAJ NATO uporablja strategijo containiment eskalation,kar pomeni,da Ukrajini dostavlja samo toliko orozja,da vzdrzuje stratesko ravnovesje in ne povzroca prevec pretresa v vodstvu Ruskih obor.sil In TAKO OMEJUJE MOZNOSTI povecanega in radikalnejsih oblik vojne

  7. Miller

    Dejmo fantje !
    Še malo.
    Za Veliki šmaren bo ukrajinska zastava že v Kremlju.

  8. beri1122

    Meni je pa všeč ta odkriti odgovor Lukašenka iz Belorusije, ki je dejal nekako takole. Države, ki smo zveste Rusiji/Putinu moramo držati skupaj – saj nikjer nismo dobrodošli!

    Prava vojna se je torej sprevrgla še v hladno vojno, kjer ostale države, ki podpirajo Rusijo/Putina vsaka zase išče svoj izhod, da sankcije ne bi doletele še njih.

    Že na začetku vojne med Rusijo/Putinom in Ukrajino sem predvideval, da se bo proti koncu vojne vključevalo vse več podpornih držav na obeh straneh. Zame je to logično, ker ne gre tukaj za spopad dveh konkretnih držav, ampak za zakonitosti, ki bi nastale iz te vojne. Bile bi usodne za prihodnost!

    Za Ukrajino pomeni samostojnost to, da se reši sramotne resnice, da je najmanj razvita država na tem področju z najnižjim BDP-jem itn. Povedano drugače. Samo zahod ji lahko pomaga do pravega razvoja in odmika od revščine in nerazvitosti. Če ostane pod vplivom Rusije/Putina se ne bo nič spremenilo. Ostala bo še naprej revna in nerazvita država, Samo poljedelstvo je ne more rešiti. Vidimo kako se Evropa/EU upira njihovim nizkim cenam na tem področju.

    Vsaka vojna prinese tudi nekaj dobrega. Seveda ne mislim na vojaško industrijo in njihove kratkoročne profite, ampak na to, da država in narod kreneta po drugi poti – po poti razvojnega napredka za vse in ne samo za tajkune in oligarhe. Lep dan.

  9. jaz

    On je prototip hudobnega kriminalca ki mu je po spletu okoliščin uspelo postati “Ruski car”…ki so bili vsi po vrsti naduti kriminalci z mnenjem o sebi da jih je bog postavil na to mesto in počnejo karkoli hočejo. Tisti šepetalec ni bil Bog ampak satan. To kar gledamo je satanova pojedina….

  10. APMMB2

    Ukrajinci se odlično bojujejo,žalpa ne morejo planirati večje ofenzive, ker ne vedo s kakšnim orožjem lahko razpolagajo.
    Svojega imajo premalo.zavezniki pa ga pošiljajo brez strateškega premisleka.
    Nujno potrebno je, da se ustanovi generalštab, ki bo sposoben izdelati načrt preboja ukrajinske vojske in zavzetje obale Azovskega morja v bližini porušenega Mariupola.
    Z vdorom na rusko ozemlje, se je pokazala celo nova možnost, saj je očitno mogoče doseči Azovsko morja preko ruskega ozemkja in se izogniti osvojitvi Luganska in Donecka, ki sta očitno zelo dobro utrjena in obdana z minskimi polji.
    Ko Ukrajina doseže obale Azovskega morja bo vojne konec.
    To je mogoče s primernim orožjem, ki pa ga lahko dostavijo ukrajinski zavezniki. Ti morajo priti od besed k dejanjem. Ni dovolj, da nenehno povdarjajo: Ukrajina mora zmagati, potrebno jo je ustrezno obotožiti, pa bo zmagala.
    Sedanji vdor na rusko ozemlje kaže, da Rusija nima dovolj rsursov, da bi branila svoje ozemlje in hkrati vodila agresivno vojno na ukrajinskem ozemlju.
    Ukrajinci pa se morajo posvetiti pred vsem uničevanju logističnih centrov,ki so na območju Rusije. Brez goriva, brez streliva in orožja Rusija ne more zmagati.

  11. brane

    Zanimivo kako imamo različne vire na isto situacijo. Npr. prof. Mearsheimer trdi, da je napad Ukrajincev na rusko ozemlje, napad iz obupa, nesmiselen, s strateškega vidika irelevanten in v bistvu samo PR poteza, ki ne more nič spremeniti, kvečjemu zasejati paniko med ruskim prebivalstvom za nekaj dni. Namesto da se končno vsedejo in začnejo razmišljati kako doseči trajno premirje, vsi skupaj.

    • Nekdo

      Kdo lahko zagotovi, da bo premirje držalo?
      Lahko ga podpišejo, čez nekaj let pa ga enostransko prekinejo in nadaljujejo.

      • Miller

        bebava izjava.
        V zgodovini človeštva ni noben mir nikoli z-držal.
        Oziroma, samo do naslednje vojne.

    • miro

      Različni viri: Znanega nekdanjega inšpektorja OZN in strokovnjaka za iskanje balističnih raket ter orožij za množično uničevanje naj bi preiskovali kot »tujega agenta«

      Zvezni agenti FBI in državna policija so v sredo preiskali hišo nekdanjega ameriškega marinca in inšpektorja ZN za orožje Scotta Ritterja v zvezni državi New York.

      Preiskali so tudi avtomobila, njega in njegove soproge. Iz hiše so odnesli veliko škatel dokumentov, računalnike in telefone.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Opazili smo
Ko se združita politična moč birokratov in negativna kadrovska selekcija, imamo katastrofo

Ko se združita politična moč birokratov in negativna kadrovska selekcija, imamo katastrofo

Kadrovski potencial mariborskega Instituta informacijskih znanosti (IZUM) se zaradi pogubnega upravljanja in vodenja vztrajno zmanjšuje. Povprečna starost zaposlenih je 55 let, interesa za vodilno mednarodno vlogo te nekoč referenčne institucije na področju knjižničnih informacijskih sistemov pa očitno ni več. Če visoka državna uradnika Tomaž Boh in Edvin Skrt ne prenehata slepo podpirati usmeritve direktorja IZUM-a Aleša Bošnjaka, če vlada ne spremeni modela upravljanja IZUM-a, potem širitev mreže COBISS.Net nima perspektive: razvojni in izvozni potencial IZUM-a bo še naprej kopnel, knjižnice in drugi uporabniki COBISS-a in SICRIS-a pa boste lahko še naprej spremljali posledice. Tako pač je, ko se združita politična moč državnih birokratov in negativna kadrovska selekcija.

Izstopajoča Melanija, politično “spolirani” Trump in usmerjeno neodvisna RTV

Izstopajoča Melanija, politično “spolirani” Trump in usmerjeno neodvisna RTV

V ponedeljek smo spremljali ustoličenje Donalda Trumpa, spet predsednika ZDA. Precej bolj umirjeno kot pričakovano s strani mnogih t. i. vplivnih deležnikov. Prenos oblasti v ZDA je potekal tekoče, demokratično, spodobno. Joe Biden se je na Kapitol pripeljal skupaj z Donaldom Trumpom, izmenjala sta si kar nekaj besed, demonstracije podpornikov in nasprotnikov v glavnem mestu ZDA so nekako poniknile, morda tudi zaradi temperatur in zimskega vremena. Civilna družba očitno deluje bolje v toplih časih. Podobno kot v Evropi.

Ustrahovanje davčnih zavezancev

Ustrahovanje davčnih zavezancev

V vaši ulici je hitrost vožnje z avtomobili omejena na 50 kilometrov na uro in vi ste zmeraj vozili 50 km /h. Po enem letu se odgovorni odločijo in v vaši ulici hitrost omejijo na 40 kilometrov na uro. Tedaj pride k vam policist in od vas zahteva, da mu obrazložite, zakaj ste lani vozili 50 km/h. Poveste mu, da je lani bila omejitev 50 km/h, on vam odgovori, da ste s tem zlorabili takratni predpis in da je vaša vožnja, ko ste lani vozili 50 km na uro, neke vrste navidezni pravni posel. Zato vas letos kaznuje zaradi lanske prehitre vožnje, ki pa je lani bila v okviru omejitve.

Trumpove pravljice za lahko noč?

Trumpove pravljice za lahko noč?

Obstoječi mednarodni red seveda ni popoln in v marsikaterem oziru zastarel, ne upošteva novih razmer. Med drugim tega, da je moč v svetu danes bolj razpršena. Nekatere stvari bo tako treba zastaviti na novo, vendar se je pri tem treba vendarle zavedati, da je imel dosedanji red tudi dobre plati, ki se jim ne gre kar tako odpovedati. Namesto, da ga v celoti zavržemo, bi ga kot veljalo posodobiti in ohraniti temeljna načela, ki preprečujejo, da bi v svetu povsem prevagala logika moči velesil. Nedavne izjave bodočega ameriškega predsednika vsekakor zbujajo precej nelagodja povsod, kjer prisegamo na vladavino (mednarodnega) prava, po drugi strani pa se ob njih zadovoljno nasmihajo avtoritarni režimi, kakršna sta ruski in kitajski.

Mojca Šetinc Pašek: “Ob prebiranju zakona o medijih se ne morem znebiti vtisa, da nas vrača v osemdeseta prejšnjega stoletja”

Mojca Šetinc Pašek: “Ob prebiranju zakona o medijih se ne morem znebiti vtisa, da nas vrača v osemdeseta prejšnjega stoletja”

Zakon o medijih razburja. Ne samo na desni, tudi na levi. Nekateri so končno spoznali, da se pod krinko uveljavljanja evropskih direktiv, prilagajanja sodobnim, digitalnim medijem, skriva nekaj hujšega. Prikrita cenzura, vladno financiranje prijateljskih medijev, uničevanje kritičnih medijev… so bistvene osnove novega spornega zakona, ki naj bi “sedanjim” omogočil tako željeni drugi, morda tretji, četrti… mandat. O tem je spregovorila tudi nekdanja poslanka Gibanja Svoboda. Njen FB zapis objavljamo v celoti. Mogoče se bo kdo zamislil. Ali pač?

Upokojenec Milan je zapovedal nesodelovanje

Upokojenec Milan je zapovedal nesodelovanje

Bilo bi smešno, če ne bi bilo v Sloveniji. Nekdanji predsednik komunistične partije Slovenije, predsednik, upokojenec, ki je najprej precej aktivno nasprotoval osamosvojitvi Slovenije oziroma mu ta ni bila “intimna opcija”, je na omizju vladne stranke SD povedal, da ne podpira čezstrankarskega, prekideološkega sodelovanja v slovenski politiki. Kako presenetljivo. Bodo v SD sledili temu predgorbačovskemu, arhaičnemu pogledu na svet, politiko, ali bo morda predsednik SD Matjaž Han zbral pogum za postavitev novih temeljev socialne demokracije v Sloveniji in upokojencu Milanu Kučanu končno povedal kam sodi? V Muzej novejše zgodovine.

Kaj želi Trump z mednarodnimi bedastočami?

Kaj želi Trump z mednarodnimi bedastočami?

Je ameriški predsednik Donald Trump, ki bo prisegel že čez dobrih deset dni, res bolj neuravnavešen, odsoten kot Joseph Biden? Da bi bile Trumpove izjave glede nakupa, zasedbe Grenlandije, priključitve Kanade ali ponovne zasedbe Panamskega kanala, preimonovanja Mehiškega v Ameriški zaliv… posledica senilnosti, je menda za nekatere izključeno. Ali pač? Bodoči predsednik Združenih držav Amerike je imel glede največjega otoka na planetu, ki pod snegom in ledom skriva nepredstavljive zaloge dragocenih mineralov in rudnin, precej podobna stališča že med prvim mandatom. Znano je, da so Danci ogorčeno zavrnili njegovo nesposobno ponudbo, celo odpovedali obisk te skandinavske države, ki ima jurisdikcijo nad Grenlandijo. Trump je očitno na Putinovi liniji, Putin zaseda ozemlja z vojsko, Trump misli, da mu bo to uspelo z denarjem.

Kako je dokončno poginila lisica s Pohorja

Kako je dokončno poginila lisica s Pohorja

V soboto in nedeljo, 4. in 5. januarja, v Kranjski Gori potekajo tekme ženskega svetovnega pokala v alpskem smučanju. Lani še pod znamko Zlata lisica, letos so pač le “tekme” v Kranjski Gori. Nič posebnega bi lahko rekli. Morda pa je vseeno brez potrebne refleksije izginilo 60 let tradicije, tudi turističnega priliva, promocije Maribora in okolice. V bistvu ni čisto jasno, komu lahko očitamo pomanjkanje poslovnega, promocijskega, družbenega občutka, Smučarski zvezi Slovenije, ki je kljub vsemu obdržala tekme v Sloveniji brez nadaljevanja tradicije, ali Mariboru, ki v zadnjih dvajsetih letih ni pokazal resne želje po prilagajanju podnebnim spremembam, finančni realnosti športa, ki se je profesionaliziral do mere, kjer sicer simpatično mariborsko amaterstvo ne pomeni veliko, dovolj za sodobne prireditve.