Vladimir Putin je sredi avgusta podpisal predsedniški odlok, ki na prvi pogled deluje kot cenena propagandna poteza, s katero zasmehuje zahodne države, kjer se spopadajo z vrsto družbenih kriz in vse slabšo varnostjo. Odlok ruskega predsednika državljanom nekaterih zahodnih držav – seznam morajo menda še sestaviti – omogoča prihod v Rusijo brez običajnih birokratskih ovir in omejitev. Še več, zagotavlja se jim tudi pridobitev dovoljenja za stalno prebivanje brez znanja ruskega jezika. Manjka samo še brezplačna ali vsaj zelo ugodna namestitev in poceni kredit za avto, pa bo kdo mislil, da gre za zadetek na loteriji.
Vendar pa vabilo Zahodnjakom, naveličanim “diktature liberalizma”, ni cenen PR, še manj pa Putinov blef. Ruski predsednik, ki mu za vratom visi Mednarodno kazensko sodišče v Haagu, je namreč ocenil, da njegova država lahko postane zavetje in pribežališče vseh tistih, ki se na Zahodu ne počutijo več dobro, ki jih agresivna promocija liberalnih idej moti, hkrati pa delijo podobne tradicionalne vrednote kot Ruska federacija.
Cinizem gor ali dol, Putinova poteza je inteligentnejša, kot izgleda na prvi pogled. Pa poglejmo, zakaj.
Prvi in največji ugovor tezi o Rusiji kot varnem zavetju za vse tradicionaliste, namreč to, da gre za državo, ki je de facto v vojni, odpade že na začetku. Zahodnjakov, ki bi se naselili v Rusijo, zagotovo ne bodo pošiljali na fronto. Vojne torej ne bodo čutili. Odpade tudi naslednji, vsebinsko sicer zelo tehten odgovor: Rusija je avtokracija, kjer izražanje vesti in lastnega mnenja, sploh kritičnega, lahko človeka drago stane. Novi prišleki, ki bi jih v Rusijo zvabilo Putinovo vabilo, tja zagotovo ne bodo šli zato, ker bi se želeli ukvarjati s človekovimi pravicami. Politika jih niti jih ne zanima.
Edina izjema bi utegnili biti fanatični rusofili, podporniki Vladimirja Putina, ki so danes raztreseni po vsej Evropi, tudi v Sloveniji, in ki bi morda v nekem trenutku ugotovili, da je življenje v “dekadentnem in amoralnem” Zahodu postalo tako neznosno, da je nujna selitev “domov”, torej v matero Rusijo. A pri tej kategoriji ljudi obstaja logičen zadržek: Putin si jih pretirano ne želi, saj mu danes bolj koristijo tam, kjer so. V Združenih državah, Avstriji, Sloveniji … Poleg tega gre za fanatike, ki so znani kot neutrudni aktivisti, s katerimi je lahko kadarkoli problem, saj se lahko obrnejo tudi proti svojemu “zaščitniku”, če ocenijo, da je “zašel s poti”.
+++
Putinovo dobrodošlico je za zdaj izkoristilo malo ljudi. Poročali so o neki ameriški družini. Zagotovo se bo v prihodnjih mesecih v Rusijo še kdo preselil, morda jih bo celo več tisoč. Vseeno pa je to kaplja v morje v primerjavi z milijoni, ki poskušajo zakonito in predvsem nezakonito priti v Evropsko unijo. Nekaj drugega je, kar Putinov dekret kaže v posebni luči. Kajti če perspektivo obrnemo in fenomen Rusije kot dežele, kjer ohranjajo in gojijo tradicionalne vrednote, krščanstvo in kjer belci niso žrtve t.i. pozitivne diskriminacije, pogledamo v luči aktualnih evropskih pretresov, potem je Putinova poteza piarovsko izjemno domiselna.
Zahod, predvsem Evropa, se v zadnjih letih spopada s posledicami lastne kratkovidnosti in vrste strateških napak. V zadnjem destletju jih ni bilo malo, levji delež odgovornosti zanje na ravni Evropske unije pa nosi Nemčija. Ne gre le za nerazumno odločitev Angele Merkel leta 2015, da uniči Schengen in v EU spusti poldrugi milijonsko množico Arabcev, o katerih nihče ni vedel ničesar, ampak gre tudi za uničujočo energetsko poliitko, kjer vrhunec nemške destruktivnosti predstavlja t.i. zeleni prehod. Nemcem se vse skupaj vrača kot slaba karma, morda končno plačujejo tudi grehe svojih dedov, kajti poročila o terorističnih napadih z noži so postala del vsakdana, občutek varnosti pa temu primerno slab.
Od prihodnje Evropske komisije , ki se v teh dneh začenja oblikovati, namesto vsebine, vizije in koncepta pa se vsi ukvarjajo le s spolnimi kvotami, torej koliko moških in žensk bo v komisiji, je odvisno, ali se bo Evropska unija izvlekla iz brezna norosti, kamor je padla. Izgledi res niso najboljši: ob recesiji v največjem evropskem gospodarstvu, politični krizi v Franciji po volitvah, naraščajočem antisemitizmu in terorizmu muslimanskih skrajnežev je posebej zahodni del Evrope, t.i. stara Evropa, danes precej manj prijazen do ljudi, ki si želijo miru in varnosti. In na te note igra tudi Putinov dekret, ki zraven računa še na prepričanje tihe, molčeče večine Evropejcev, da se pretirava s pozitivno diskriminacijo in favoriziranjem ranljivih skupin.
Nauk je zelo enostaven: če Evropa svojim državljanom ne bo več sposobna zagotoviti osnovne varnosti, je Putin zmagal. Ukrajina je le vojaški poligon tega aspekta. Zato bodo na volitvah še bolj izstopale tiste stranke, ki bodo obljubljale varnost, red in vrnitev v normalnost. Zmaga Donalda Trumpa v Ameriki bi Evropi hočeš nočeš dala silovit pospešek v tej smeri. Morda pa Evropa to potrebuje?
Putinovo vabilo pomeni, da bomo ostali brez strank Levice, SD in Svobode, ker se bodo člani množično selili v Rusijo, razen mavričnih, za katere vabilo ne velja.
Odlična ideja, ampak z njo je narobe samo to, da prihaja iz Rusije, od Putina. Velikokrat sanjarim o nečem podobnem, da bi se našla država, ki bi vsem tistim, ki s(m)o siti te evropske norosti, pa najsi gre za migracijsko politiko, zeleno agendo, razgradnjo družine itd. ponudila zatočišče in mirno življenje. A v Evropi take države ni, najbrž tudi nikjer drugje na svetu. Bilo bi pa lepo, kajti živeti tu in zdaj, še zlasti ob zavedanju, da so ti dnevi bivanja na zemlji šteti, ni ravno blagodejno. Če pa kdo ve za takšno državo, pa z besedo na dan, kajti raje bi živel kratek čas v spokojnosti kot še dolga leta v sedanjem kaosu.
Včeraj sem se spustil v debato okoli Gaussove krivulje, zakaj imamo tudi leve in desne “Gaussove” krivulje itn. Danes želim vzpodbuditi k razmisleku vse komentatorje zakaj tako radi govorimo eni mimo drugih, zakaj mnogi ne razumejo zakonitosti sredine, zakaj mnogi ne razumejo, da imamo umske in fizične napade na tuje meje: sosedove, državne kontinentalne itn.
Tole so moje teze/hipoteze. Predstavljajte si maso materije in energije, ki jo predstavlja sredina v obliki šibkega magneta. Naloga te sredine je pasivna in hkrati aktivna v tem smislu, da ubeži čim manj ekstremov iz sredine, a to se dogaja, ker ta sredina ni isto kot črne luknje v vesolju, mar ne?
Kaj so zame umski in fizični napadi na sosedovo mejo, državno itn. Umski napad na nasprotnikovo mejo so moje ideologije nasproti njegovim ideologijam. Fizični napad na sosedovo mejo, državno itn. – pa predstavljajo male srednje in velike vojne. Gre torej vedno za prisvojitev nečesa kar ni moje! Povsem irelevantno je ali pride do vojne (katerekoli) zaradi zgrešenih pogledov, napuha, ega itn. Vedno gre za prisvojitev nečesa kar ni naše! Na koncu vsake vojne diplomacija pristavi še svoj lonček za konec vojne.
Mnogi se tukaj prerekajo ali je stranka SDS desno-sredinska, ali desna ali ekstremno desna? Stranka SDS je lahko zgolj desna in nič drugega, tako kot je stranka SD lahko zgolj leva, seveda z vsemi niansami. Ekstremno-leva pa je zgolj stranka ZL. Vse stranke pa tekmujejo zato, da si prisvojijo del tujega prostora. To velja za vse stranke brez izjeme!
Zakaj se torej upravičeno delimo na leve in desne? Zato, ker gre zgolj za nianse. Oboji ne morejo/moremo imeti prav in oboji se ne morejo motiti v enakih odstotkih, mar ne? Nas torej poganja energija različnih mnenj in nians le teh – in samo tako lahko prehajamo v razvito prihodnost z vsemi anomalijami zraven. Če bi vsi razmišljali tako kot sredina – ne bi prišli nikamor. Obstali bi na mestu, a sredino kot smo videli vseeno potrebujemo.
Beri, napisal si, da se vse stranke borijo za to, da si prisvojijo del tujega prostora. Če nič drugega, je tole vsaj nerodno zapisano. Ne obstaja neki stranki tuj prostor; obstaja samo prostor, kar je sicer neposrečen izraz. Uporabil si ga zato, da si upravičil nadaljevanje, torej vdor neke sile na tuje ozemlje. Vsaka stranka si želi prepričati čim večji del volilnega telesa, kar je povsem legitimno. Kar ni legitimno, je, da pri nas nimajo vse stranke enakih možnosti za širjenje idej. Danes jih imajo celo manj, kot so jih opozicijske stranke imele ob svojem nastanku v 80 letih. To bo še bolj izrazito, ko bo potrčkota Goloba zamenjal Čeferin. Da smo v praksi brezpravna država, je poskrbela ze klakočarca, da bo to še pravno formalno urejeno, bo poskrbel eden najbolj pokvarjenih pravnikov, ki mu družbo delajo že omenjena klakočarca in musarca ob falangi drugih pravnikov in pravniških imperijev.
Uroš – misli sem, da sem dovolj jasno napisal, da gre za umski in fizični prostor/mejo, ki ni moja. Hotel sem pokazati, da je to legitimno in legalno, ker se drugače ne da.
Umski prevzem prostora/tuje meje – se odvija preko t. i. volilnega telesa, preko agitiranja levih medijev, preko agitiranja ulice, preko pozivov akademskih krogov, da se pridružijo moji ideologiji itn.
Fizični prevzem prostora/tuje meje – se odvija preko lokalnih in/ali globalnih vojn. Povsem irelevantno je zakaj je do vojne prišlo. Bistvo je v tem, da si je nekdo zaželel razširiti svoj prostor/tuje meje kar s pomočjo vojne.
Drugače ne znamo razmišljati. Oziroma če to misel razširim – imamo mirovnike, ki verjamejo, da se da razvijati naš planet Zemljo tudi brez vojn? Oziroma imamo ljudi, ki verjamejo, da ne potrebujemo elit, da lahko vlada zgolj ljudstvo? V teoriji in matematiki je to možno, v kruti realnosti pa ne! Lep dan.
Izraz prostor je v primeru volilnega trupla precej upravičen. Gre za večrazsežnost političnih usmeritev. Isti volilec je glede vprašanja delavskih pravic morda usmerjen bolj levo, glede migracij pa bolj desno (ali obratno). Političnih opcij, strank, frakcij itd. si ne smemo predstavljati kot točke na premici levo-desno, ampak kot packe z različno velikostjo, obliko in barvnimi odtenki.
P.S.: kot packa mi najprej pride na misel golobji drek.
Gaussova krivulja je ena sama (a z različnimi parametri sredine in deviacije). Levo in desno pa v praksi nastopajo negaussovske deformacije, ki so posledica tega, da natančnih modelov normalne porazdelitve v naravi ni.
Magneti za moje pojme niso najboljši primer razlage politike. Seveda pa obstaja analogija: če paličast magnet prelomimo na pol, dobimo dva magneta. V politiki to vidimo tako, da ima recimo levi pol politike znotraj sebe spet dva pola, eden je bolj lev, drugi bolj desen.
Pozno sem prišel s kolesarjenja. Se opravičujem. Če bereš moj odgovor sem naredil napako v tem, da pri omembi leve in desne asimetrije nisem dal “Gaussovo krivuljo” pod narekovaje.
Če poenostavim pove Gaussova krivulja recimo tole. Če nekaj stoletij seštevaš minuse in pluse – boš na koncu dobil pravo porazdelitev, torej simetrijo. V naravi sicer obstaja kar nekaj simetrij, matematika/statistika pa pove več s pomočjo levih in desnih asimetrij na mnogih področjih. To sem imel v mislih.
No ja, v primerih, ko je naključna spremenljivka take vrste, da ne more zavzeti negativnih vrednosti (in takih je ogromno, npr. starost človeka, telesna višina ali zaslužek), njena porazdelitev niti v teoriji ne more biti simetrična, ampak je Gaussova krivulja kvečjemu boljši ali slabši približek. Tega ne uči statistična veda, ampak verjetnostni račun kot matematična disciplina.
Levo ali desno ni noben legitimen kriterij: edino kar steje je prav ali ne prav. Da se pa kdo do tega dokoplje, je pa treba globoko nazaj v etiko. Namrec, dandanasnji se je „prav“ zreduciral na koristnost za samega sebe. Ampak na tej tocki so bili ljudje pred 10.000 leti.
Naj si jih Putain “pretirano želi” ali ne, samo in zgolj rusofili bi/bodo dejansko šli tja in tam ostali. Tega si lahko povsod v Evropi samo želimo.
Če je alternativa Trumpu Kamala Harris, je moj odgovor, NE HVALA! Če je alternativa Kamali Harris Donald Trump, je moj odgovor JA. Za božjo voljo, kdo si pa želi klakočarco na čelu najmočnejše države na svetu. Ob tem pa proti Zahodu, če posplošim, stojita giganta, kot sta Kitajska in Indija. Je kdo pomislil na to, ko se prerekate o tem, ali je Trump dobra ali slaba izbira? Trk civilizacij bo v prihodnosti zelo zanimiv; da ne rečem usoden. Ne zavidam tega tistim, ki ga bodo živeli!
Zanimivo, da se nihče ne vpraša, zakaj dopušča tiranski samodržec iz Kremlja precej omejenemu številu sovražno etiketiranih “ukrajinskih nacistov”, da praktično brez oboroženega odpora junaške ruske armade presenetljivo učinkovito osvajajo/osvobajajo ruska obmejna območja Kurska itd. ter da zapuščene, ponižane in preplašene lokalne oblasti zmorejo poskrbeti komaj za panične preventivne množične preselitve civilnega prebivalstva Ruske federacije globlje v varnejše zaledje ruske države.
Kot se zdi, ruskega imperialističnega diktatorja prav nič ne vznemirja precej konkretno in otipljivo načeta (lažna) suverenost in ozemeljska nedotakljivost ozemlja Ruske federacije in ga prav nič ne ganejo človeške žrtve in trpljenje civilnih državljanov na ozemlju pod suvereno upravo organov Ruske federacije.
In brezčutni osvajalski imperialistični diktator, ki brezsrčno in nihilistično prezira državljane lastne države, ki jih brezdušno množično zlorablja za kanonfuter in žrtvuje za bolestne polaščevalske strasti lastnega tiranskega ega, zdaj kot da človekoljubno vabi prebivalce tiste Evrope in tistega svobodnega ter demokratičnega dela sveta, ki ga je sam razglasil za končni cilj svojega globoko sovražnega ter barbarsko nekročenega vojaškega in političnega ekspanzionizma.
Ali se tiran iz Kremlja sarkastično norčuje iz Evropejcev in njihovih demokratičnih tradicij in vrednot, ali pa mu zmanjkuje domačega uporabnega človeškega kanonfutra za njegove bolestno brezmejne osvajalske načrte nad svobodnimi narodi in samostojnimi državami Evrope?
Slej ko prej mu je namreč kristalno jasno, da svojih bolestnih polaščevalskih imperialističnih ambicij in dušnih fantazmagorij ne bo mogel uresničevati nikjer drugje kot v Evropi.
Azijo, Afriko in Južno Ameriko je že zasedla njegova za zdaj še prijazno zavezniška LR Kitajska, ki pa jo mora kot David v tem začasnem zavezništvu s svetovnim Golijatom pustiti povsem pri miru.
Ivan Maček-Matija je v svojih spominih na TV SLO pripovedoval, da je pred 2. vojno z vlakom iz Poljske potoval v Sovjetsko zvezo. Ko so zapeljali na rusko stran (seveda zelo počasi), je tam zagledal vojaka-rdečearmejca. Maček je povedal, da bi ga najraje od sreče objel (kaj naredi komunistična možganska dresura!). No, kmalu pa je začel dojemati, kaj in kakšna je v resnici Sovjetska zveza. V spominih je povedal, da nikakor ni smel povedati, kaj se v SZ dogaja, ker potem nikogar ne bi dobili v partizane.
“ker potem nikogar ne bi dobili v partizane.”
Verjamem, da je zapisal to mastno, debelo laž. Resnica pa je ta, da je bilo med partizani privržencev komunizma okoli 10 %. Ja, okoli deset odstotkov.
V vojski je vedno važno vodstvo vojske. To je bilo v primeru partizanov absolutno komunistično. Celo tako daleč so šli (to je zapisano v dokumentih), da je treba tiste nove partizane, ki ne vedo nič o komunizmu – streljati.
Po hitem postopku so opravili tudi s tistimi partizani, ki se niso strinjali s komunizmom. Zato je bilo najbolje, da so držali jezik za zobmi.
Ampak to se je dogajalo že bolj proti koncu vojne, ne?
(Ne vem, ampak zdi se mi. Pa ne da se mi pokvariti apetita z iskanjem konkretnih podatkov ta hip. :D)
Zmaga Donalda Trumpa v Ameriki bi Evropi hočeš nočeš dala silovit pospešek v tej smeri. Morda pa Evropa to potrebuje?
Pobozne zelje,ce urednistvo resno misli,da bo Trump vas Europejce iz dreka vlekel.Trump pozna samo enega svetnika in to je Donald Trump pa morda se kaksne pod/nad svetnike,razne Kusnerje!
Trebuha svojega ne skrivam,pred sabo ga porivam,ce nenj se vlezem takrat jaz uziavam!!
Neki ameriški šofer tovornjaka je enemu svojemu videu na You tubu dal naslov “Kalifornijski komunisti so zopet zaprli Eisenhowerjev tunel v Koloradu”. Gre za tunel na interstate hyw I-70 iz Denverja proti Vailu.
Le kaj imate toliko proti Trumpu? Bi v USA radi komuniste?
Not Really,Radi bi imeli enega normalnega clovceka!!
Za normalnega človeka emigrirati v državo, ki je izvedla oktobrsko revolucijo (boljševistično revolucijo) in potem imela najstrahotnejši politični sistem (STALIN!!!! in seveda LENIN!), danes pa je samo malenkost boljša, je naravnost noro dejanje. Morda bi emigrirala Asta Vrečko-Ždanov.
Tako emigracijo jih je zelo veliko plačalo z življenjem!!
Ergo bi se Evropa znebila precejšnjega deleža svojih ne-normalnih.
Win-win situacija.
Kant je nekoc delil ljudi v „zrele“ in „nezrele, pri cemer se do zrelosti ni mozno kar sam pri sebi dokopat.
Tam v rosnih letih ob kubanski krizi, ko so nam v soli pospeseno prali glave, me je moj oce vzel v precep in mi razlozil bistveno; takrat se mi je zdelo cudno od kod moj oce nekaj ve, cesar nihce drug izgleda ni vedel; mi je pa ze takrat razlozil, da je bilo to samo zame, da tega ne smem nikjer razlagati, niti prijateljem ne, predvsem pa da moram tiste v soli jemat z rezervo.
60 let kasneje mi zato nic ne skoduje, ce razni Putini kaj pripovedujejo; zanima me le zakaj to pripovedujejo.
Super, zdaj se bo nekaj Putlerjevih koristnih idiotov,ki mu (tudi na tem portalu) delajo reklamo, končno lahko preselilo v obljubljeno deželo.
До свидания, берегите себя.
Amorfno prebivalstva gleda na Rusijo, kot je bilo rečeno, kakor deželo krščanskih vrednot. Pravoslavna cerkev je izjemno fundametalna, oziroma veliko trša veja krščanstva. Papeža skoraj nihče več ne jemlje resno, ko jih, po pravici povedano, tudi kdaj klati.
Seveda Putin stavi na to karto zahodnjaškega hedonizma, kjer mu ni nič več sveto. Včasih so zavzeti zahodnjaški komunisti hodili v SZ, vendar so se pozneje tolkli po glavi. Poti nazaj pa ni bilo. Večina se jih je zapila, tako ali drugače.
Zdajšnja Rusija je samo desničarska inačica SZ, ki jo obožujejo tako skrajni levičarji, kakor desničarji. Seveda vsak iz svoje perspektive. Sovjetsko družbo v petdesetih letih prejšnega stoletja sarkastično ironično, satirično opisal Guaresci, ki ga sicer niso marali niti desničarji, niti levičarje, ker je bril norce iz obojih. Opisuje “ekskurzijo” italjanskih komunistov v SZ in mednje se vtihotapi tudi duhovnik Don Camilo in zanimive dogodivščine ob obiskih kolhozov, oziroma takratne matere Rusije. Kaj se je spremenilo, nič. Samo nekaj milijarderskih tajkunov, narod pa še vedno živi v revščini. Seveda ne vsi. Ko sem bral knjigo nekega našega motorista, ker sem na žalost pozabil njegov priimek, je realno opisal podobo revnih ruskih vasi, kjer gospodari vodka. Zanimivo pa je, da skoraj vsi obžalujejo razpad sovjetskega imperija, ko so baje vsi imeli delo. Seveda, če nič drugega pa špičiti svinčnike ali pritiskati štemplje, da si lahko potoval iz vasi v mesto. Stalina nekako ne marajo, ampak Lenin pa je za njih še vedno zakon. Aja pa Che Guevara, ki ga imajo tovornakarji nalimanega na vozila od Afrike, Južne Amerike do Rusije. Seveda sem ga kot mulo imel na plakatu čez pol stene, zraven na desni Hendrixa, levo pa Bijelo dugme. Kaj hočmo, tako je bilo in pika.
Zatorej dragi vsega presiti zahodnjaki boste dobrodošli gostje v novi deželi, sploh, če imate na bančnem računu zajetno vsoto evrčkov in dolarjev. One way ticket Boney M iz sedemdesetih let prejšnega stoletja, poznanega po discu in filmov s Travolto.
Kakor je omenil Uroš, današnja Rusija ni Dostojevski, tudi Tolstoj, sploh pa ne Čajkovski in še mnogi ruski mojstri pisane besede, baleta, glasbe nasploh, da ne naštevam dalje, ker nima smisla. Rusija je zapakirana v svojem, no ja, Putinovem mehurčku in prav jim bodi, ker si sami tako želijo, da bi Rusija spet to, kakor je bila. Imperij. Pa četudi bodo lačni. Vendar se ne zavedajo, da bo sto petdeset milijonov prebivalcev Rusije lahek plen za milijardo štiristo Kitajcev, ki iščejo nov življenski prostor. Kje. Ja na severu.mende.
Popravek. Ne fundametalna, temveč fundamentalna, recimo orto ortodoksna. Se globoko opravičujem.
Deni – je pa navidezni paradoks, da ima lahko Rusija na eni strani takšne velike ljudi, na drugi strani pa pravo nasprotje le teh, kajne? Lep dan.
Beri, Rusija pod carji. Ja tudi ti niso bili ovčke, vendar ti 70 let komunizma pusti posledice. Razni Ivani Grozni in Petri Veliki. Ampak Peter Veliki je stremel proti zahodu se učil in hotel Rusijo popeljati iz zatohlega srednjega veka v moderno državo po zgledu Zahoda. Ja, anonimno se je učil veščin zahodnega sveta sploh v ladjedelništvu. Ampak ta dandanašnji avtokrat pa je zgodba za sebe. Še nekaj deset let nazaj bi izginevali ljudje, kajkor zajci v čarovniškem klobuku. Še avstroogrski izvidnik si ni upal Džilasa poslati na oni svet. Džilas sicer Črnogorec, pa bi lahko bil zgled za vse. tako levičarje, kakor desničarje. Radonjić, tudi crnogorac, ki se sicer opredeljuje za komunista, ampak je možakar ostal pošten in pokončen. Lep dan tudi tebi in seveda vsem komentatorjem.
Naši rusofili ne bodo šli k Putinu. Vsaj ne vsi. Jim je v Sloveniji preveč lepo: delajo in blejajo vse, kar se jim zdi . Vsega imajo več kot dovolj, pa śe kradejo zraven. Na prefinjen način , kapitalizem jim v primeru bogatenja pa prav pride.
Če pa bo kdo šel, srečno pot in adijo z enosmerno vstopnico!
To, kar počenja diktator Putin ni enoznačno določeno. Je, verjetno kar skupek tega kar so tukaj napisali novinarji. sam bi dodal neko drugo bistvo.
Putina neizmerno žre resnica, da zanj navijajo zgolj levičarske države – verjetno si niti v sanjah ni predstavljal, da se mu bo Zahod, ne Nato, tako enoznačno postavil po robu. Nato – je zame posebna zgodba. Ker se mu zahod ni tako močno uprl ko je zavzel Krim – je podobno pričakoval, da bo zahod popustljiv do njegovega napada v Ukrajino. Še bolj je šokiran, da Ukrajini z orožjem pomagajo skoraj vse zahodne države. Tega niti slučajno ni pričakoval – zato je tudi računal, da bo Ukrajina padla v nekaj dneh. Tudi naši rusofili so si želeli nekaj podobnega. Imajo pa naši rusofili to srečo, da lahko v varnem zavetju svojih blodenj preberejo tudi novice z zahoda.
Na PR pa gledam podobno kot na družabna/socialna omrežja. Ne smeš nanj gledati resno, a je še kako koristen. Velik del ljudstva ne zna več preživeti brez teh digitalnih novotarij, kot je TikTok in podobnih digitalnih zapravljanja prostega časa. Jaz – hvala za malo smeha. Lep dan.
p. s. Pravijo, da diktator Putin ni pravilno obveščen kaj se dogaja na vojnem področju v Ukrajini, a sem trdo prepričan, da ve kako razmišljajo na Zahodu in ve, da se mu bliža konec njegovih sanj o Veliki Rusiji. Lahko ga imamo za norega, a ni neumen – le to še ne ve, kako bi končal to vojno? Enkrat grozi z jedrskim orožjem, drugič govori le o možnosti le te itn.
Seveda Beri. Pač je megaloman, ki je po slučaju naključij prišel na oblast. Spomnim se prvega srečanja Busha in Putina na Brdu. Kakorkoli Bush je pohvali lepo naravo, oziroma Alpe. Dobro, najbrž so mu svetovalci namignili. Medtem, ko je Putin že takrat z nekakšnim omalovaževanjem vzel Slovenijo, kakor kakšno njegovo zabačeno republiko, podobno Čečeniji. Aroganten bolj kakor Clinton ali Bush. Baje se Clinton še zdaj spominja sprejema v Ljubljani, ko ga je kljub dežju sprejela množica. Kakršni koli so že Američani, vedno so prijazni za razliko od arogantnih Rusov. Ker so tu samo komentarji se bom ustavil. Vendar izkušnje starih partizanov, tudi komunistov z zavezniki in Ruskimi arogantneži. Ne ni domobranska propaganda, temveč objektivno pisanje partizanov in to prvoborcev. Če kdo želi bom obelodanil in to tudi takšnih, ki niso imeli najbolj čiste roke. Beri, kar tako naprej, ja včasih kakšen kiks, kakor moja malenkost, ampak ne maraj za to.
Dvomim sicer, da je bil Putinov vzpon “naključje”, ampak to niti ni pomembno. Rusi, suženjske duše, ljubijo trdo peto za vratom, brez nje ne morejo dihati, tako da bi danes v vsakem primeru imeli koga njemu podobnega.
Glede drugega se popolnoma strinjam. In dobro se spominjam tako junija 2001 (ko je na koncu Air Force One še naredil nizek – nespregledljiv – krožni prelet nad Ljubljano, v slovo) kot Clintonovega obiska junija 1999, njegove zelo posrečene šale ob večerji na Brdu (pa tudi tega, kako na koncu govora na Kongresnem trgu prevajalec ni hotel prevesti njegovega končnega “God bless you” in ga je spakedral v nekakšen generičen lep pozdrav… in je Clinton, to se je videlo, to nekako zaslutil ali kaj, pa je izrazito ponovil, celo dvakrat, se mi zdi; in tip spet ni hotel prevesti).
Smešni, bedni se mi zdijo ljudje, ki o Američanih govorijo, da je njihova prijaznost in priljudnost “izumetničena” in podobno. Tudi če bi bila! Pa že raje gledam kulturo, ki vsaj poskuša gojiti priljudnost, nasmeh in držo “saj zmorem(o)”, kot pa kult(uro) nasilja, neotesanosti, grobosti in eksistencialnega defetizma posameznika, kakršna je ruska.
Takšne pripombe o Američanih več povejo o tistem, ki udriha čeznje, kot pa o Američanih samih.
Slovenija že 30 let vabi tuje podjetnike naj pridejo v Slovenijo vlagat svoj kapital. Ko pridejo, jih pa vsakokrat pofuka! Domače podjetnike že itak fuka.
A to pa ni cinizem al’ kaj?!
Je 🙂
Mislim da bi na navedeno lahko zborno mesto za odhod določili pri ruski kapelici.
Morda pa putan-a misli da bi iz Evrope zvabil vse islamiste, in jih uporabil za vojno proti Evropi. satan ima mnoge ideje…
K ruski kapelici bi morali peš v visokem snegu, saj cesta ni vedno plužena. Bližnjice pa se začnejo le malo pod rusko kapelico in stran od nje.
Komentatorja jaz in ren – hvala za malo smeha in sprostitve. Nam se žal niti ne sanja kaj preživljajo ukrajinski vojaki in tudi ruski, ki se bojujejo v tej nesmiselni vojni. No, smiselni samo za vojaško elito v Rusiji. Lep dan.
Dilema, ali Zahod, beri RU in na isti strani ZDA, s Trumpom, ali brez njega, ali Rusija, sploh ni dilema za normalno izobraženega človeka, ki dobro pozna slabe in dobre strani obojega. Kdor pa o tem resno razmišlja, naj mu bo srečna pot brez vrnitve. Kmalu bo
ugotovil, da Rusija, ex Sovjetska zveza, ni dežela Dostojevskega et consortes! in da so nebesa v materi batjuški bolj podobna peklu na Zemlji!
No, dobesedno JE dežela Dostojevskega – namreč kakršno je opisoval: strašna v svoji mrakobi in zatiranju vsega svetlega, radostnega. Dežela, ki je tlačanstvo odpravila šele leta 1861, miselnosti, ki ji kroji usodo, pa najbrž ne bo nikoli.
Kdor sploh lahko resno tehta ti možnosti – ZDA ali Rusija – ne pozna ne ene ne druge; ali pa je psihično z njim/njo nekaj hudo, HUDO narobe.
sem že mislil da bo kak seznam prvih potnikov za enosmerno vozovnico v moskau: franco juri, spomenka hribar, polona frelih, altright desnica, stevanović z družino, aljuš partinač, brščić in še kdo
Ne verjamem, da bi slovenski rusofili hoteli iti tja, ker jim gre tu mnogo bolje.
V Rusijo bezijo predvsem kriminalci, ki se tako izognejo justiciji. Npr. Marsalek iz Wirecarda. Za maso bi dal, ce bi vzeli Trumpa, Orbana in Le Penko; pa v puscico bi tudi kaj spustil, ce bi se koga iz Murgel vzeli.
Le Penka!
Dobra!