Ali bodo neposredna pogajanja med Putinom in Zelenskim v Carigradu pripeljala do kakšnega napredka? Lahko v Ukrajini pride do prekinitve spopadov, kar bi omogočilo trajnejše premirje in naposled sklenitev miru? Zgodovina nas uči, da med avtokracijami in demokracijami težko pride do pomiritve, najboljši dokaz je korejski polotok, kjer “prekinitev ognja” med Severno in Južno Korejo traja že več kot sedemdeset let, razmejitev na 38. vzporedniku pa je od leta 1955 tudi de facto meja med državama. No, meja pravzaprav niti ni najboljša beseda – ustreznejša je minsko polje.
Po koncu spopadov med Ukrajino, ki jo podpira Zahod (z nekaj obotavljanja Združenih držav, odkar je v Belo hišo prišel Donald Trump s svojim pripravnikom JD Vanceom), in Rusijo, za katero stojijo avtokratski režimi in diktature, kakršna je severnokorejska, bo na njenem vzhodu prav tako neskončno minsko polje. Nezaupanje, strah, morda celo paranoja pred novo rusko invazijo bodo ostali. Pa ne le Ukrajini, pač pa v celotni severni in vzhodni Evropi, ki meji na Rusijo. Zgodovinske izkušnje teh narodov (Poljakov, Baltov, Fincev …) so globoko vkoreninjene, na nek način del kolektivnega nezavednega.
+++
Iz relativno varne slovenske perspektive, kjer določen del politične in celo intelektualne elite še vedno verjame v mit o dobri, bratski Rusiji, se zdijo strahovi pred novimi Putinovimi osvajanji neosnovani in pretirani. Toda kogar je pičila kača, bo vsak zvitek vrvi prepoznal kot nevarnost. Zato tistim nacijam, ki so v preteklosti občutile ruski ali sovjetski škorenj, ne moremo ničesar očitati. Saj bi ga skoraj tudi Jugoslavija v času Informbiroja, ko so se tanki Varšavskega pakta že zbirali na jugoslovanskih mejah, Stalin pa je našim komunistom odkrito grozil in nagovarjal “zdrave sile” v KPJ, naj se uprejo kapitalistu, zahodnemu plačancu in izdajalcu komunizma Jospu Brozu in strmoglavijo njegov režim. Kdor je bral zgodovinske knjige o tistem obdobju, ve, da je šlo zelo na tesno. Ni dosti manjkalo, pa bi Kominterna s pomočjo “domačih izdajalcev” izvedla revolucijo proti Titu, ki je vseeno uspel zbrati dovolj podpore med vodilno partisjko gardo in Stalinu pokazati sredinec. Precej sovjetskih simpatizerjev, Stalinovih občudovalcev in seveda še več potencialnih ali celo namišljenih sovražnikov so titoisti za vsak primer internirali na Golem otoku …
Če bi bili danes v tistih časih, ste lahko prepričani, da bi Tito Putinove podpornike in agitatorje pri nas brez oklevanja poslal na tisti kvarnerski otok. Po izkušnji s Informbirojem so bili jugoslovanski komunisti precej bolj previdni, ko je šlo za odnose s Stalinom in Sovjetsko zvezo. Naslednja desetletja so se raje posvečali Gibanju neuvrščenih in poskušali igrati na več kart. Dokler je bil Tito živ, je to uspevalo, čeprav je ekonomsko ne prav bogato Jugoslavijo vzdrževanje neuvrščene politike (z vsemi posojili in investicijami v afrške države) drago stalo. Ko je umrl Tito, je zamrlo tudi navdušenje nad neuvrščenostjo in danes poskuša po tej poti hoditi le še Srbija oziroma njen predsednik Vučić, ki bi bil malo prozahodno, proevropsko usmerjen, malo pa bi posloval in sodeloval tudi z avtokracijami ruskega in kitajskega tipa.
Toda bolj kot kdajkoli prej je danes svet polariziran in ruska agresija na Ukrajino je te ločnice še ostreje zarezala. Danes ne moreš biti zaveznik v Evropski uniji in Natu, obenem pa hoditi v Moskvo na vojaške parade k Putinu. To dvoje se izključuje. Zato na nek način prehajamo mentaliteto hladne vojne (1946-1989) in se vračamo k izvirnemu grehu, tj. Evropi leta 1939, kjer sta se oblikovala dva tabora – in naša tedanja država Kraljevina Jugoslavije se je ne glede na vso komunistično propagando uvrščala v demokratični tabor, antanto. Na drugi strani so bile sile osi, ki so po Hitlerjevi priključitvi Avstrije dobesedno obkolile Slovenijo (posebej po kapitalaciji Jugoslavije konec aprila 1941, ko se je oblikovala marionetna ustaška država NDH na naši južni meji). Da bi bila slika še kompleksnejša, sta ključna igralca, Hitler in Stalin, poleti 1939 sklenila pakt o nanapadanju in vzajemni pomoči, ki je imel tajne protokole o razdelitvi zasedenih dežel (zlasti Poljske).
Evropa, v kateri se hitro širijo metastaze fašizma in stalinizma, je tako padla v najstrašnejšo vojno v svoji zgodovini in potrebna je bila intervencija Združenih držav, da je demokracija po skoraj šestih letih premagala fašizem. Toda kljub temu je del Evrope ostal za železno zaveso in čakal skoraj pol stoletja, da se je rešil sovjetske okupacije. Stalinistična mentaliteta, ki je danes ponovno na oblasti v Rusiji, temelji na cinizmu. Lahko se spomnimo romana Vojna s salamandri, ki ge je na predvečer II. svetovne vojne napisal češki pisatelj Karel Čapek, zlasti tega stavka:
“Sovražnik je barbarsko obstreljeval naša letala, ki so mirno bombardirala njegova mesta.”
To je namreč idealna ponazoritev tistega zlohotnega cinizma, ki ga Putinu ne manjka. Leta 1939 je nek drug Putin, tisti z brčicami in avstrijskim naglasom, načrtoval veliki osvajalski pohod po Evropi. Pred tem je mirno vkorakal na Češkoslovaško, Čapkovo domovino, stara in anemična, toda demokratična Evropa ter vase zagledane Združene države Amerike so oportunistično molčali in upali, da se bo Herr Hitler zadovoljil z Ukrajino … oprostite, Češkoslovaško. Pa se, kot vemo, seveda ni, ker so bili apetiti po novih ozemljih prevelikih, poleg tega so psihopati prepričani, da so poklicani in da jih vodi neka višja sila.
+++
Razlogov za iskanje zgodovinskih vzporednic z 20. stoletjem nam danes dejansko ne manjka. Sorodnosti med Hitlerjem, Stalinom in Putinom ne moremo spregledati. Če je bila Evropa pred 86 leti do zadnjega tiho, ker je naivno upala, da bo popuščanje nacističnemu nasilnežu preprečilo izbruh vojne, smo tokrat vsaj toliko na boljšem, da žrtev Putinove agresije nismo pustili na cedilu. Čeprav je seveda vprašanje, če ni bila njegova prva njegova žrtev kar Rusija sama, ruski ljudje, ki so se po desetletju “demokratične anarhije” in svobode govora prebudili v svinčenih časih.
Potem je tu nesrečna, pozabljena Čečenija, s katero je vladar Kremlja pred četrt stoletja tako brutalno obračunal – prestolnico Grozni so ruski tanki in topovi zravnali z zemljo -, da še danes ne vemo, koliko ljudi je tam umrlo. In po Čečeniji je prišla Gruzija, prav tako kaznovana, ker se je uprla diktatu Moskve. Umirale so tudi ruske preiskovalne novinarke, pa borci za človekove pravice, civilnodružbeni aktivisti, odvetniki, opozicijski politiki … in za vsemi naročenimi umori je stal mali človek s tankimi, ledenimi ustnicami in ciničnim nasmeškom. Vladimir Putin. Včasih se zdi, da pozabljamo na ta temačni del njegove zgodovine, kjer je polno trupel pogumnih Rusinj in Rusov, ki so se borili proti restavraciji stalinizma. In da nanje pozabljajo vsi “junaki” slovenskih družbenih omrežij, nekdanji predsedniki in politiki, intelektualci in vsi, ki neumorno pozivajo Ukrajino k predaji, Evropo pa k prenehanju vojaške podpore.
Neverjetno je, da se obračajo izključno k žrtvi, k šibkejšemu, nikoli pa ne naslavljajo svojih peticij in pozivov na Putina, ki je odgovoren za to brutalno vojno. Kako to? Se ga bojijo? Jih je strah povedati resnico? Ali pa se v resnici potihoma strinjajo z njegovo zločinsko politiko?
Putin zaradi ekonomskih razlogov – nizke cene nafte povzročajo ruskim ekonomistom sive lase, saj dobičkov ni več, stroški pridelave pa ponekod celo že presegajo prodajno ceno! – išče izhod iz ukrajinske vojne in potrebuje nek dosežek, da bi razglasil uspešen zaključek “specialne vojaške operacije”. S tem bi svoj vojaški pohod postavil v kontekst velike domovinske vojne, kot je njegov vzornik Stalin imenoval obrambo Sovjetske zveze pred nacisti. Če bo Putinu uspelo doseči ukrajinsko “kapitulacijo”, se pravi priznanje suverenosti nad Krimom in okupacije treh oziroma štirih pokrajin, kar skupaj predstavlja približno petino ukrajinskega teritorija, potem bo to zasluga ameriških pritiskov na Kijev. A ker se Zelenski zaveda, da brez podpore Američanov 1200 kilometrov dolga fronta ne bo dolgo zdržala, se Putinu dejansko nasmiha, da bo legaliziral, kar je nasilno in nezakonito okupiral.
Evropa bo pogoltnila slino, večji del sveta pa tako ali tako misli, da je ta vojna evropski problem. Predstavljajmo si ponovno Evropo pred 86 leti, maja 1939, na predvečer velike vojne. Hitler si je že leto prej pokoril Avstrijo in Češkoslovaško, zdaj steguje roke proti Poljski. Evropski politiki so panični, kajti skladišča orožja so prazna, tovarne pa so komaj zagnale vojaško proizvodnjo. Vse je odvisno od Strička Sama. Toda Roosevelt izgubi volitve, v Belo hišo pride Joseph Kennedy, poslovnež in bivši veleposlanik v Londonu, ki ne skriva naklonjenosti do avtokratov. O Hitlerju misli, da je dober človek, s katerim se bo lahko dogovoril. Nemci ne bodo nikogar več bodo napadli, potem ko so dobili svoj kos potice, miri nezaupljive evropske voditelje.
Zdaj namesto starega Kennedyja v Belo hišo postavite Donalda Trumpa, Hitlerja pa iz Berlina prestavite v Moskvo. Ukrajina je nekje med Češkoslovaško in Poljsko. Od njenega razkosanja je odvisen nadaljni potek vojne v Evropi. Če se bo Zelenski strinjal, da Krim in ostalo okupirano ozemlje pripadejo Rusiji, bodo morali to Ukrajinci potrditi na referendumu, saj bo treba spremeniti tudi ustavo. In če vse to uspe, potem bo Rusija dobila, kar je želela.
Ali bo to potešilo Putinove apetite? To ni vprašanje za milijon, pač pa tisoč miilijard dolarjev. Gore orožja, ki vsak dan prihajajo iz ruskih tovarn, bo treba za nekaj uporabiti. In učiteljica zgodovina nas uči, da se diktatorji spreobrnejo šele, ko se v grob zvrnejo.
V Ukrajini velja dekret, ki ga je podpisal klovn, da so pogajanja o miru prepovedana. Torej so kakršni pogovori s strani Ukrajine neveljavni.
Drugič: kaj ima Putin pri nekih „pogovorih“ ?
Saj ne izgublja !
Za podpis miru, zadostuje nekaj administratorjev iz Kremlja, kot priče, enako, kot so Nemci podpisali kapitulacijo in poleg ni bilo niti Stalina niti Roosevelta.
Medtem, ko je klovn pleteničil pred mikrofoni in obtoževal Ruse, da niso resni….., so za pogajalsko mizo čakali: Putinov pomočnik Vladimir Medinski, ki je državo zastopal na pogajanjih leta 2022, namestnik zunanjega ministra Mihail Galuzin, načelnik glavne obveščevalne uprave Generalštaba ruskih oboroženih sil Igor Kostjukov in namestnik obrambnega ministra Aleksander Fomin.
Ukrajinsko delegacijo zastopajo: vodja predsedniškega urada Andrij Jermak, obrambni minister Rustem Umerov in zunanji minister Andrij Sybiha.
Zločinski ruski samodržec iz Kremlja, Vladimir Vladimirovič Putin,
še naprej brezvestno laže in podlo zavaja ves svet z ne-iskreno populistično napovedjo osebne udeležbe na neposrednih mirovnih pohajanjih z napadeno in delno začasno zasedeno Ukrajino v Carigradu,
saj se je v zadnjem hipu izdajalsko in strahopetno neposrednim osebnim pogajanjem na najvišji ravni eno-stransko samovoljno odrekel
in na v izhodišču degradirano “diplomatsko srečanje” podcenjevalno in prezirljivo poslal drugo-razredno delegacijo najverjetneje brez potrebnih pristojnosti in pooblastil (enega povsem neznanega ministra in nekaj še bolj neznanih namestnikov oz. primerno birokratsko zdresiranih in odtujenih vladnih aparatčikov).
Kar je zanj trdna garancija, da bodo težko pričakovana mirovna pogajanja že v izhodišču propadla
in da bo zločinski diktator še naprej sladostrastno užival v svojih dolgoročnih imperialističnih osvajalskih namerah in praksah,
v proti-človeških in brezmejno rušilnih napadalnih akcijah “specialne vojaške operacije” v Ukrajini,
pri kateri si je prisiljen po treh brez-uspešnih letih brezvestnega uničevanja in obleganj pomagati celo z začasno najetimi človeškimi in oborožitvenimi “resursi” iz zavezniške DR Koreje, LR Kitajske, IR Irana in še od kod.
Zločinskemu diktatorju in tiranu iz Kremlja več kot očitno ni ne do premirja in ne do miru,
saj se dobro zaveda,
da se le v permanentni in dolgoročno generirani vojni proti zunanjim in notranjim sovražnikom lahko obdrži na totalitarni proti-ljudski oblasti,
na kar kaže tudi dolgoročna imperialistična vojaška in vojna transformacija ruske družbe in ruskega gospodarstva na pričakovano dolgotrajno imperialistično hibridno vojno proti enostransko razglašenim “ne-prijateljskim” in “sovražnim” demokratičnim državam skupnosti EU in proti evro-atlantskemu politično-obrambnemu zavezništvu Nato.
Neverjetno, koliko je na tej strani poznavalcev zgodovine, pa jo vsak tolmači drugače.
Ko v EU raste vojna histerija, pa Rusi in Kitajci pripravljajo posel stoletja.
Zgradili bodo nov plinovod Moč Sibirije 2, s katerim bo Rusija prodajala dodatnih 50 milijard m3 plina letno.
EU ?
Who cares…
Kar naj, mi nocemo z Rusijo imeti nic vec. Lahko postavijo km visok zid brez vrat med Rusijo in Evropo.
Hey Pero,Russia is partily in Europe so,the wall must run on the top of mountanis URAL.Can you understan this?
Ne, nihce nice imeti niti pedi Rusije. Bi bil prevelik strosek.
EU se cedijo sline po bogastvih Rusije.
Rusija je samozadostna, ne potrebuje EU.
Lahko trguje s preostalimi 170 državami oz. 7,5 milijardami ljudi planeta.
Peter Klepec, joj, kako boš še razočaran. Amerika je že vzpostavila politične stike z Rusijo in čim bo z Ukrajino podpisan mirovni sporazum, bo stekla trgovina med državama kot prej.
Da bo EU igrala še naprej Don Kihota, ki se zaletava v mlin na veter, pa tudi dvomim, čeprav ni povsem izključeno, kajti Nemčija, Francija, Velika Britanij, Poljska in morda še kdo imajo neporavnane zgodovinske račune z Rusijo in mislijo, da je zdaj napočil trenutek za revanšo. Toda bridko se varajo.
Na koncu bo verjetno zmagala zdrava pamet. Če prej ne, ko bodo najhujši vojni hujskači, kot so Leyenova, Starmer, Mcron, Merrz in drugi končali na smetišču zgodovine, kjer bi morali končati že včeraj, kajti Evropi delajo samo škodo.
Še po vsaki vojni je napočil mir in normalizacija odnosov med vpletenimi stranmi. Tudi tokrat bo tako.
Ja, mir tako nekako kot s Severno Korejo.
mi nocemo z Rusijo imeti nic vec. Lahko postavijo km visok zid brez vrat med Rusijo in Evropo.
***
To lahko napiše samo nekdo, ki ima popolnoma oprane možgane z vojnohujskaško propagando, s katero profesionalni oblikovalci javnega mnenja poneumljajo ljudi, čeprav niti sami avtorji te propagande ne verjamejo vanjo. Samo tisti, ki z možgani na off nekrirtično požrejo vse medijske otrobe, verjamejo to.
Nemčijo na primer (seveda tudi ostala Evropa) zaradi vojne z Rusijo izgublja konkurenčnost. Njena najboljša podjetja zapirajo obrate v Nemčiji in jih selijo v druge države, kjer so proizvodni stroški nižji.
Toda Nemčija je vazal Bruslja, ki je vazal Washingtona in ne more voditi svoje samostojne politike. Njena podjetja zaenkrat še lahko. Temu se reče “glasovanje z nogami”, ko jo enostavno pobrišeš od tam, kjer vidiš, da ni perspektive zate. Zahodna demokracija je itak mrtva črka na papirju in ne deluje v korist nikogar, niti ljudi niti podjetij.
Včeraj je madžarsko letalstvo sestrelilo dva drona nazi vojske narkomanskega klovna in na mejo pripeljalo več oklepnih vozil in tankov Leopard v Zakrpatski regiji.
Samo naštevam dejstva, da ne bo spet kakšen opranoglavec rigal, da podpiram madžare…
K temu odličnemu branju bom citiral ta del…
(Toda bolj kot kdajkoli prej je danes svet polariziran in ruska agresija na Ukrajino je te ločnice še ostreje zarezala. Danes ne moreš biti zaveznik v Evropski uniji in Natu, obenem pa hoditi v Moskvo na vojaške parade k Putinu. To dvoje se izključuje.)
***
Tile levičarji in rusofili so resnično zabavni. Zanje obstaja izključno grdi Zahod in nedolžni Vzhod. Veliki imperiji sobivajo med seboj in tudi tekmujejo med seboj, seveda na različne načine. Enkrat ima eden prednost, drugič ima drugi. Najlepši dokaz zakonitosti akcije in reakcije je prav Finska.
Dokler Rusija ni napadla Ukrajine z razlogom ali brez se Finski niti slučajno ni mudilo priključiti se Natu. Ruska vojna z Ukrajino je v trenutku streznila Finsko in Švedsko, da sta zaprosili za vstop v Nato.
Rusija je v tej vojni dokazala še eno moderno zakonitost 21. stoletja. To, kar si vzameš ostane tvoje, morda vrneš kakšen košček zasedenega ozemlja to pa je tudi vse. Nič drugače ne bo ravnala Kitajska. Pravi, da ni samo Tajvan njen, ampak velik del morja na jugu, ki meji na ostale države. Kot sem danes že zapisal.
Veliki imperiji sobivajo med sabo in med sabo tekmujejo kdo si upa več. Postavljajo nove zakonitosti za novo zgodovino 21. stoletja. Trump je pokazal kako ro dela Amerika, Putin je pokazal kako to dela Rusija, Kitajska pa bo šele pokazala kako dela to ona. Evropa/EU pa lahko zgolj nemo opazuje vse te nove zakonitosti in upa, da bo iz teh vojn odšla čim manj poškodovana. Lahko se zgleduje po Švici. Ti so se znali še v vsaki veliki vojni izogniti z bankami, diplomacijo itn. Lep dan.
Nedvomno je bil Putin ta as v rokavu. In s pametno politiko, bi se lahko zbližal z Evropo, kakor se je nekdaj njegov vzornik Peter Veliki, ki je videl potencial na Zahodu. Ne, raje se je pokoril Kitajski
***
Če dejstva niso v skladu s teorijo, toliko slabše za dejstva.
Prvi politični mentor Putina je bil sam Henry Kissinger. Putina je za Jelcinovega naslednika izbral Zahod, Amerika v času, ko je vse izgledalo, da bo Rusija padla v roke ameriške in zahodne oligahije kot zrela hruška.
Na začetku Putin ni bil nenaklonjen Zahodu. Ponudil je članstvo Rusije v Natu in EU, a je bilo oboje zavrnjeno. Zato, ker Amerika ni želela, da bi Rusija postala enakopraven partner Zahoda. Ameriški prastrah je bil že od nekdaj, da bi se evropska tehnologija združila z ruskimi naravnimi bogastvi, kar bo glede na število prebivalstva, ki bi daleč presegalo ameriško, naredilo Evropo za resnega konkurenta Ameriki. To je bilo treba za vsako ceno preprečiti, zato je Amerika začela z intenzivno rusofobno propagando, s nesmiselnim širjenjem Nata proti ruskim mejam in s pripovedovanjem pravljic, da Rusija kani zasesti Evropo.
Žal temu svetu vladajo prebrisanci, opranoglavci pa verjamejo v pravljice, ki jim jih pripovedujejo prebrisanci.
Ob demoniziranju Rusije, ki se na svojem pragu brani pred ameriškim imperializmom in brani svojo manjšino v Ukrajini, svetohlinski pravičniki niti črhnejo ne o zločinskih amero-izraelskih vojnah na Bližnjem vzhodu, o režimu izraelskega aparheida, ki je po izjavah poznavalcev veliko hujši kot je bil južnoameriški apartheid, ki ga je obsodil ves civiliziran svet. Ne črhnejo o genocidu nad Palestinci in o izraelskih okupacijah tujih ozemelj.
Dvojna morala je nemorala.
Švejk, ti si pa res Švejk.
Putina je za svojega naslednika izbral Jelcin sam.
V svoji kratki karieri je naredil toliko napak in pokradel toliko, da ne bi preživel. Ko je moral dstopiti je bil Putin tisti naslednik, ki je garantiral, da ne bo aretiral Jelcina in ga poslal v gulag globoko v Sibirijo.
To je bil pravi in edini razlog ustoličenje Putina.
Seveda ni H. Kisisnger neposredno ustoličil Putina, toda posredno je vplival na to. Imel je veliko sestankov s Putinom in ga seznanjal s skrivnostmi svetovne politike. Kissinger se je večkrat sestajal tudi Jelcinom. Kissingerja so celo kritizirali zaradi njegove vloge pri ustoličenju Putina, ker namesto da bi postal Putin ameriška lutka, je postal avtonomen ruski politik. Če ti veš, kako točno je to šlo, napiši. Samo drži se dejstev in ne ne napiši domišljijskega prostega spisa kot to pogosto po0čneš, zlasti v zvezi z Rusijo.
TITO BI PUTINOVE TROLE IN “MIROVNIKE” BREZ POMISLEKOV POSLAL NA GOLI OTOK
Zdaj smo pa dočakali vrhunski dokaz, za kakšno “demokracijo” se zavzema Steinbuch in verjetno celotno uredništvo, ki stoji izza njega. Tito je pred Golim otokom drugače misleče enostavno pobil. Rankovič je menda enkrat ob koncu prve petletke Titu poročal, da je Udba aretirala in pobila okrog 350 tisoč sovražnikov ljudstva.
Če pom islimo, da so se nepojmljive grozote v Evropi dogajale šele dobrih 80 let nazaj, če pomislimo, kaj se dogaja v Ukrajini in v Gazi in sploh na Bližnjem vzhodu, potem je jasno, da nimamo nobene garacije, da se kaj takega ne bo ponovilo tudi v Evropi in tudi v Sloveniji.
Ko so analizirali vzroke za vojno v Bosni, ki je bila nepojmljivo kruta, so ob vlogi politikov izpostavili vlogo medijev, ki so naščuvali različne etnije eno proti drugi.
Bo Slovenija šla po poti hujskanja državljanov enega proti drugemu. Bo Portal Plus kolovodja plesa norosti, kakršen je leta 2014 zajel Ukrajino?
Ukrajina vemo, da je žrtev geopolitičnih interesov Zahoda. Čigava žrtev bo postala Evropa in z njo Slovenija?
Število pobitih si zmanjšal skoraj za polovico.
Citat:
Značajan doprinos u razotkrivanju komunističkoga režima bivše Jugoslavije dao je i Savez udruga bivših političkih uznika i žrtava komunizma u Bosni i Hercegovini.
U njihovu nedavno prihvaćenom dokumentu Sarajevska rezolucija tvrdi se da je u bivšoj Jugoslaviji u samo šest godina poslije II. svjetskog rata likvidirano 668.000 političkih neistomišljenika. U Rezoluciji BiH političkih zatvorenika koja je upućena i Vijeću Europe, Europskoj uniji, NATO-u i brojnim relevantnim adresama navode se javnosti do sada nepoznate stravične pojedinosti o izvješćima tajnih jugoslavenskih službi.
Tako se citira dio izvješća poslijeratnog zloglasnog ministra unutrašnjih poslova i šefa tajne policije u SFRJ Aleksandra Rankovića iznesenog na Skupštini u Beogradu 1. veljače 1951. “Kroz naše zatvore je između 1945. i 1951. prošlo 3.777.776 uhapšenika, a likvidirano je 668.000”, naveo je tada Ranković.
Konc citata
ren, napisal sem, kar sem že nekoč davno prebral. Vprašal sem tudi Grok in Gemini, a sta oba navedla samo, da je bilo po vojni v Jugoslaviji veliko ljudi aretiranih, zprtih in usmrčenih, a da natačne številke niso znane.
Tudi 350 tisoč pobitih je še vedno ogrmna številka, če jih je bilo 2x več, pa naj to berejo tipi ala Steinbuch, ki zdaj praktično hvalijo Tita in njegov zločinski režim. Je to priprava na ponovitev česa podobnega?
Takole gre v slovenščini (prevod Google translate)
Zveza združenj nekdanjih političnih zapornikov in žrtev komunizma v Bosni in Hercegovini je prav tako pomembno prispevala k razkrivanju komunističnega režima nekdanje Jugoslavije.
V njihovem nedavno sprejetem dokumentu, Sarajevski resoluciji, se trdi, da je v nekdanji Jugoslaviji v samo šestih letih po drugi svetovni vojni. svetovne vojne je bilo likvidiranih 668.000 političnih disidentov. V Resoluciji o političnih zapornikih v Bosni in Hercegovini, ki je bila poslana Svetu Evrope, Evropski uniji, Natu in številnim relevantnim naslovom, so navedene grozljive podrobnosti o poročilih jugoslovanskih tajnih služb, ki so bile javnosti do zdaj neznane.
Takole je citiran del poročila zloglasnega povojnega ministra za notranje zadeve in vodje tajne policije v SFRJ Aleksandra Rankovića, predstavljenega na skupščini v Beogradu 1. februarja 1951.
Zanimivo bi bilo videti original. Že logika ne dopušča več številk o neki zadevi. Na Balkanu je od nekdaj odločala subjektivnost.
Enako naj bi se Rankovič zjokal po obisku Golega otoka z besedami, “kaj ste storili s heroji”.
To so tisti, o katerih sem spodaj napisal, “da so šepetali resnico”…
za totalitariste pa so bili PRE-glasni !
Tudi za Jasenovac eni trdijo, da so v njem pobili 700.000, drugi pa, da so pobili 70.000 ljudi.
Če zapeljejo ruski tanki po splitski rivieri , je konec Evrope! In to so vedeli takrat in Američani in Angleži. Zato so pomagali Titu. To je eden od daljnoročnih ciljev Ruske politike…
Če se spomnite izjave Milana Kučana po “aferi Ruska kapelica” kaj se je pogovarjal s Putinom, je ta odgovoril: Vprašal me je, kakšen odnos imajo Slovenci do Slovanstva, oziroma nekaj podobnega. S tem je v bistvu povedal, kaj temu manijaku blodi po glavi. …število odprtih doo-jev v Sloveniji potrjuje njegove namere.
@TL in Vitan sta dokaz in šolski primer opranoglavosti in učinkovite propagande, ko pravi: „Me zanima kdo bo tokrat glasnejši med komentatorčki podporniki UKR ali Putinovi troli?“
To dokazuje, da smo z eno nogo že v totalitarizmu, ko je šepetanje resnice in dejstev že PRE-glasno.
Resnica in dejstva so vedno moteča in boleča za tiste, ki zagovarjajo eno stran na podlagi laži in brez dejstev.
Zato ne razumejo, da v komentarjih ne gre za to, kdo je za koga, ampak za naštevanje argumentov in dejstev.
Jasen dokaz totalitaristične miselnosti je tudi zmerjanje s trolom vsakega, ki šepeta resnico. Samo šepeta.
Zaenkrat.
Včasih so zaradi šepeta končali na Golem ali v krematoriju.
Ampak, kakor kaže, gremo v to smer…
Pravzaprav je g. Steinbuch zadel glavico na žebljico ali obratno. Ni pomembno. Kakorkoli, se je potrebno učiti iz zgodovine. Ampak, da ne gremo predaleč nazaj. I. sv. vojna se je začela z atentatom v Sarajevu. Vendar so tlele zamere med evropskimi velesilami, na eni strani Britanija in Francija ter na drugi strani Avstroogrska in na novo osnovana Nemčija. Zadaj za hrbtom pa Rusija, ki je podprla Srbijo. Sicer carja ni zanimala Srbija, temveč zavezništvo z Zahodom. Pa pustimo I. sv. vojno, ko je nekaj deset let nazaj naj… Francija.
Hitler, Hindenburg& Co. Ponižani itd. čeprav je bila v zadnjih izdihljajih. Zakaj temu tako je dolga zgodba. Kakorkoli, Hitlerju je prišla v pomoč svetovna gospodarska kriza, sicer nikoli ne bi bil izvoljen. Nikdar, saj tako pa tudi združeni germanski narodi niso neumni. Vojne reparacije so bile neusmiljene, vendar je ravno tako Prusija ožela nekaj deset let nazaj Francoze. In Francija ni pozabila, vendar se geopolitika spremenila v nekaj letih.
Lahko mi tu nakladamo, čeprav smo nekaj prebrali. Ampak, ta večni ampak. Če pustimo ob strani zasedeno Alzacijo s strani malarja in potlej aneksija Avstrije in Češke. Ti dve državi sta bili v tem času gospodarsko eni najbolj razvitih evropskih držav. Hitler je potreboval svež kapital ter novo delovno silo. Potlej sta si strička hinavsko razdelila Poljsko, tudi sorazmerno razvito državo. Potlej pa je čika malar naredil napako ter napadel SZ. Kako bi se potem razvila vojna v Evropi je pa vprašanje za milijarde in ne za milijon dolarjev.
Ne bom omenjal t.i. hladne vojne. Evropa je zaspala, večno žejen striček Jelcin je Rusijo spravil na dno dna. Rusija je potrebovala močnega moža na čelu Rusije. Nedvomno je bil Putin ta as v rokavu. In s pametno politiko, bi se lahko zbližal z Evropo, kakor se je nekdaj njegov vzornik Peter Veliki, ki je videl potencial na Zahodu. Ne, raje se je pokoril Kitajski še nekaj deset let nazaj nekakšni ruski enklavi. Ampak v tem času je Kitajska napredovala, kakor nobena država v zgodovini človeštva. Kdo bo gospodar sveta. PRC ali USA, Rusija bo samo statist, ker je tukaj tudi Indija. Spor s Pakistanom se je nekoliko pomiril, ker nobenemu ni v korist. Kvečjemu jedrska vojna, vendar bi bile posledice za obe državi pogubne.
Vendar se je Putin zaletel v Ukrajino, baje zaradi ruske manjšine v Ukrajini. Tudi prav, ampak kaj ima zdaj ruska manjšina in navadni ljudje s tem. Nič, popolnoma nič, edino žrtve na obeh straneh. Obenem pa ogromna Sibirija premore še in še rudnin in je ta del Ukrajine samo delček vsega bogastva. Prav v teh dneh je prišlo na dan neodvisno poročilo o sestrelitvi indonezijskega letala. Točno se ve kdo je raketo pripeljal na mesto izstrelitve. Dva Rusa in Ukrajinec. Kdo je dal ukaz, pa se ne bo nikdar izvedelo. Vsekakor pa so bile zraven ruske paravojaške enote, kakor na Krimu, pa ne tem ljubljanskem.
Samo vprašanje, kaj ima od tega ruska manjšina in ukrajinska “večina” v tem bazenu? Na tisoče in tisoče žrtev. Na obeh straneh. Seveda je vedno kriv Zahod. Saj so že naši “osvoboditelji” prvo ustanovili OF, kakor upor proti zlobnemu Zahodu in se je edino Britanija upirala invaziji Nemcev. Na srečo je vmes Rokavski preliv. Sicer bi danes, pa ne bom.
Zato, pa vse sprte strani pamet v roke, sicer bodo Kitajci s svojim neizmernim kapitalom pohopsale vsaj pol sveta. Rusi so samo še hodeča trupla, seveda v narekovajih. Po nekih podatkih do 2030 mogoče še samo sto milijonov ali manj. Medtem, ko Kitajci prenaseljeni cikajo na Sibirijo. Kdor pa to ne sprevidi, plus tega so nekje tam, tam še Indijci, sicer ne tako agresivni, pa vendar.
“Pravzaprav je g. Steinbuch zadel glavico na žebljico…”
Steinbuch se je krepko kresnil po prstih. Pokazal je, da razmišlja v najboljši Macchiavellistični maniri: Cilj opravičuje sredstva. Kdor ni z nami, je proti nam. Udri! Nije ti brat! Nasprotniki vojne v Ukrajini si očitno zaslužimo Goli otok. Opozicija je notranji sovražnik. Res demokratično, da te kap.
Politik, ki mu tako krepko spodrsne na političnem parketu s hvaljenjem krutega samodržca, kot je bil Tito, običajno odstopi. Kaj pa novinar, ki pokaže, da mu je demokracija španska vas? On lahko naprej s svojimi prispevki apelira na odpravo opozicije in demokracije ter zagovarja metode krutega diktatorja?!
Tito je res zadnja referenca, po kateri bi se lahko zgledovali v našem odnosu do Rusije. Tito je prekinil s Stalinom samo zato, ker se je bal, da ga bo dal paranoični Stalin, ki se je imel za vrhovnega poglavarja komunističnega sveta, umoriti. Po t.i. informbiroju, je Tito še okrepil represijo komunističnega režima v Jugoslaviji, da bi Stalinu pokazal, da je pravi komunist.
Zaenkrat ne obstaja niti en sam razlog, da bi Putin ustavil vojno. To se bi zgodilo sele, ko bo Rusiji kompletno posla sapa ali pa se bo Putinu kaj zgodilo, recimo padec iz nadstropja. Za oboje se ni cas.
Lahko pa Rusi intenzivno molijo, ker ce ne bo tega konec, bodo zelo zelo tezko ziveli.
Putin bo ustavil vojno, ko bo imel varnostne garancije za Rusijo, to je nevtralnost Ukrajine, in ko bo Ukrajina sprejela izgubo ozemlja, kjer živi ruska manjšina, ki jo je Ukrajina hotela iztrebiti. Tako preprosto je to.
“Saj bi ga skoraj tudi Jugoslavija v času Informbiroja, ko so se tanki Varšavskega pakta že zbirali na jugoslovanskih mejah…”
Nekdo, ki je služil JLA leta 1968 na madžarski meji v Vojvodini je pravil, da je na lastne oči videl, kako so se Rusi avgusta meseca s tanki provokativno vozili po par sto metrov na jugoslovansko stran. Naši so imeli strogo prepoved streljanja.
(za osvežitev spomina tistim, ki so pozabili ali ne vedo: 21. avgusta 1968 Rusi s tanki vdrejo v Prago. Jugoslovanska vlada obotavljaje obsodi rusko agresijo.)
Dobro se spomnim tistih dogodkov. Dan pred invazijo so me odpustili iz vojske in sem se celo noč na 21.8. vozil z vlakom domov. Za invazijo sem izvedel šele doma po radiu. Kasneje sem izvedel tudi, da sem imel srečo: mnogo tistih, ki so se vračali domov, so polovili na železniških postajah in jih poslali nazaj v vojsko.
kako moraš biti blesav in nerazgledan da v resnici verjameš da so se Ruši ustavili zaradi Jugo vojske, po tem ko so z lahkoto prej pregazili vso vzhodno Evropo🤣🤣🤣. Če neb Ameri in Angleži z Rusi dogovorili da bo Juga nekakšna tampon cona med Vzhodom in Zahodom bi bila tudi Juga v 5 min del Varšavskega pakta. Komunajzerji nasploh radi verjamete v te partizanske pravljice za lahko noč.🤮🤮
ZZ top. Moji omiljeni bradači, pa vendar. Kratko in jedrnato vse drži. Edino vojna v Koreji je rešila našega maršala. In pravljice, ko je bila Rusija, odnosno Red Army, daleč pred vsemi, vsaj v številčnosti in tudi jedrska bomba nared. Potlej pa ultimat zaveznikov, vendar je to zaenkrat še Top secret. Mogoče kdaj odpro arhive.
To je res, vendar @ren tega ni rekel in tudi ni komunajzar, kakor vem.
Veliki trije so se zmenili, da gre Grcija 100% na zahod, yuga pa 50/50 interesna sfera. In oboje je se danes tako.
Pa se za “zmagovalce”: grski komunisticni partizani so bili tudi zmagovalci, ampak so jih njihovi bivsi zavezniki vojasko iznicili; toliko glede teze sodelovanja pri zmagi;
Ti pa dobesedno natepavaš ke u 3 dni. Tiste dneve vdora Rusov na Češkoslovaško sem doživljal osebno kot mladenič, ki je služenje JLA že dal skozi. Pa še kaj drugega vem in ne bom povedal. Zaradi še živih takratnih funkcionarjev.
Američani se niso hoteli vpletati, ker je Jugoslavija spadala pod sovjetsko ingerenco in to do nastopa Gorbačova in njegove “perestrojke”.
PS
Kaj so se menili Stalin , Churchil in Rosewelt na Jalti in Potsdamu pa ne veš, čeprav je znano!!
Naslednjič NE ZMERJAJ!
Da je bil Goli otok namenjen Stalinovim pristašem, je huda zmota. Namenjen je bil zatiranju nasprotnikov v lastnih vrstah. Preganjanje stalinistov je bilo samo pretveza.
Btw, Steinbruch, kaj se je zgodilo, da je tokrat namesto tebe po dominantnih medijih zakrožil Peter Merše?
to ni bila nobena pretveza, dejansko so šli na “prevzgojo” ljubitelji Stalina. seveda je bilo pa nekaj prostora tudi za ostale “neprijatelje” .
Bedarija. Če bi Stalin hotel napasti Jugo, bi jo s tanki, ne pa z ljubitelji. In če bi Broz zapiral resnične Stalinove ljubitelje, bi si še bolj nakopal Stalinovo jezo. Ne verjamem, da je bil tako ubrisan.
Btw, morda bi o tem lahko kaj povedal Rokovnjač iz Amerike.
Po letu 56,ko so odsli Stalinovi ljubitelji domov,je Goli otok strasansko potreboval kvalificirano delavno silo.Brusen marmorse je prodajal v gnile USA za lepe dolarce.Tako sm mnogi prevzeli proizvodnjo in nadaljevali,kar so zaceli Stalinovi ljubitelji.Ce bi vi vedeli zaj so/smo nekateri koncali tam,bi se od smeha poscali9 in posrali!
Lepo napisano. Zdaj pa sledi kup komentarjev plačancev ter koristnih idiotov, ki bodo trdili popolnoma drugače.
Me zanima kdo bo tokrat glasnejši med komentatorčki podporniki UKR ali Putinovi troli?