Ni prvoaprilska, ko NPU ugotovi, da podpisnica škodljive pogodbe ni odgovorna za podpis škodljive pogodbe

Slika: fotomontaža +PORTAL

Avtor: | 1. aprila, 2025

Na 1. april, ko se tudi nekateri glavni mediji pridružujejo izumljanju bedastih novic, čeprav to ni potrebno, ker to zavedno ali nezavedno počnejo vsak dan, je za glavno prvoaprilsko šalo poskrbel Nacionalni preiskovalni urad (NPU). V žaru predvolilne borbe za zaščito lika in dela predsednika vlade Roberta Goloba ter finančnega ministra je prijatelj premierja, sicer direktor NPU, pričakovano neodvisno in strokovno ugotovil, da za podpis škodljive pogodbe o nakupu podrtije Litijske 51 ni odgovorna nekdanja ministrica, ki je pogodbo s klavzulo kupljeno-videno podpisala brez ogleda stavbe in ob jasnih sporočilih sodstva, da je stavba zanje popolnoma neprimerna in neuporabna.

Ni odgovoren tudi finančni minister Klemen Boštjančič, ki je med božično-novoletnimi prazniki z neverjetno učinkovitostjo zagotovil proračunska sredstva iz rezerve za naravne nesreče za nakup neogledane podrtije. Seveda ni kriv niti predsednik vlade, ki je to korupcijsko kolobocijo brez vprašanj “požegnala” na praznični korespondenčni seji. Krivi pa so neki uradniki in čudni prodajalec, ki je menda navil ceno nad realno, pridobil 2,9 mio EUR neupravičene koristi. Pričakujemo lahko, da bo vsaj v nekaterih medijih kriv celo Janez Janša ali pa vsaj “podtaknjeni” Anže Logar, saj je bil leta nazaj eden izmed ovadenih birokratov menda član SDS.

Nekdanja ministrica za pravosodje je pogodbo s klavzulo videno-kupljeno podpisala brez ogleda stavbe. (Slika: zajem zaslona 24ur zvečer)

Nazaj k bistvu. NPU je po mesecih silovitih in obsežnih preiskav ugotovil, da nekdanja ministrica za pravososodje Dominika Švarc Pipan, ki je podpisala pogodbo o nakupu podrtije na Litijski 51, ni odgovorna za nakup neustrezne stavbe, za katero so iz vrhov sodstva ves čas trdili, da jo v takšni obliki ne potrebujejo.

Očitno so ugotovili tudi, da je povsem normalno, da je vlada na čelu z Robertom Golobom, doktorjem znanosti, pri nakupu razpadajočega betonskega kompleksa sredstva na podlagi soglasja finančnega ministra Boštjančiča zagotovila v hipu, kar med božično-novoletnimi prazniki, iz rezerve za izredne razmere.

Očitno je bila zadeva hudo nujna, ogrožena so bila menda življenja, bile so izredne razmere, zato je bil nakup podrtije v nacionalnem interesu. Bolj pomemben kot denimo namenski helikopterji za reševanje.

Se je pa na ugotovitve NPU na omrežju Facebook navdušeno odzvala nekdanja ministrica, podpisnica škodljive pogodbe. “Resnica slej ko prej vedno pride na dan. Moja vest je ves čas čista, veseli me, da se to potrjuje tudi uradno in po izčrpni, dolgotrajni kriminalistični preiskavi”. 

Dominika Švarc Pipan je navdušena nad tem, da se je menda izkazalo, da ni bila koruptivna, ampak samo izredno malomarna, nesposobna. (Slika: zajem zaslona TVSLO1)

Resnica sicer pogosto ne pride dan kot meni nekdanja pravosodna ministrica, ki je kar nekaj tednov “čistila” po ministrstvu preden je pod pritiskom javnosti z muko odstopila.

Ampak, če za trenutek recimo verjamemo ugotovitvam NPU, da so nekakšni mafijsko organizirani birokrati brez izvršilnih pooblastil, v povezavi z nekim preveč inovativnim podjetnikom “nategnili” pravosodno ministrico, finančnega ministra, predsednika vlade, celotno vlado, je resnica precej povedna: vsi skupaj so neverjetno malomarni, nesposobni pri vodenju države in zelo učinkoviti pri zapravljanju javnega denarja.

To dokazuje tudi dejstvo, da vladna stavba na Litijski 51 še vedno propada, dela se dodatna škoda na račun državljanov. Nihče se ne ukvarja s tem, kako vsaj omiliti škodo. Briga jih, ne gre iz njihovega žepa.

60 komentarjev

  1. Miller

    To je popolnoma enako, kot ovadba in kaznovanje policajev, ki so delali po nalogu Mahnića in Hojsa.

    • Muha

      bodo zmanjšali penzije za kritje njihovih napak. pravi pregovor: s tujim k..c.m se lahko maha po koprivah.

  2. slavkope

    Najbrž ni države na svetu, kjer podpisnica škodljive pogodbe (ministrica za pravosodje dr. Dominika Švarc Pipan) ne bi kazensko odgovarjala za nevestno opravljeno delo ter za ne-odgovorno oškodovanje javnega državnega proračuna.

    Najbrž ni države na svetu, kjer varuh državnega proračuna (minister za finance) in predsednik vlade ne bi kazensko odgovarjala za dokazano neskrbno ravnanje s proračunskimi sredstvi in za “nasedanje v dobri veri” na strokovno ter pravno nedopustno diletantsko pripravljen predlog pogodbe s strani (posledično politično samo-odstopljene) bivše ministrice za pravosodje.

    Najbrž ni države na svetu, kjer bi policija in tožilstvo preganjala le drugorazredne državne birokrate, ker si prvorazrednih začasnih političnih odločevalcev in gospodarjev ne bi upala niti od daleč kritično preveriti.

    • Kome

      SD je v tem času imel 3 milijonsko bančno luknjo.Verjetno so jo pokrili s tem nakupom.(provizija).

    • Branka

      kje smo in kam bo pripeljalo?

      • Branka

        igra,,,”monopoli”nam ureja življenja …(“gamerji” akterji,se zavedajo ,da je vedno nekdo v propadanju…kot ta nesrečna “stavba”…

  3. Dezerter

    Prišel je tudi 2 April.
    Lastniki zlatih kvadratov v Evropi še niso čisto razumeli novih okoliščin.
    Brez ameriškega dežnika je prejšnje (aktualno) vrednotenje brezpredmetno.
    High fly,mozak bye bye.🚀🇺🇸

    • Matevz Cestnik

      kupuje se na “oko” zato no potrebna Uradna procedura. v Jugoslavija je Partija odstavla vsa tri funkcionarje.

      • Miran

        @Matevz

        A ste hoteli kaj povedat ?
        Dajte, raje narišite.
        Morebiti bom lahko zastopil.
        🥴

      • Domoljub

        še vedno je v SLO lasti,vsa bivša družbena lastnina pa je v tuji lasti -tovarne ,banke,zemljišča,gozdovi itd… ,sicer pa tudi zainvestirane investicije v TEŠ Zdravstvo……..

  4. Facti bruti

    Če hoče +Portal odlično zgodbo, naj dejstva iz afere Litijska predstavi pravniku, odvetniku .. v Italiji, znajo tudi slovensko oz. so Slovenci, če je težava z jezikom, pa naj oceni, kako bi v Italiji postopali v takem primeru ter kakšne posledice bi nosili vpleteni.

    V Italiji imajo globalno najboljše izkušnje v boju proti mafiji, so najbolj učinkoviti, imajo izreden know-how na tem področju, k njim se hodijo učiti iz celega sveta.

    • Dezerter

      Program zaščite prič in druge profi metode so tudi oni prepisali od FBI.
      Največji izziv je tajnost postopkov.

      • Dezerter

        Falcone in Borselino sta se sama zaprla v klavzuro v zapor na Asinari ,ko sta pripravljala maxiproces proti siciljancem.
        Stroške bivanja tam sta plačala sama.

  5. deni

    Naj mi nekdo razloži kaj pomeni kratica NPU, Kakor sem že pred leti razbral v preteklosti imajo vrhovne špic kahle, daleč najvišje plače v javni upravi. Zategadelj, da bi se izognili korupciji itd. Ampak ok. Primer iz Italije. Poslancem so zagotovili izredno dobre plače. Zakaj že? Da bodo potlej manj dovzetni za koruptivne posle. Pa ja de. Ljubicam je potrebno zagotoviti… pa bom tukaj končal. To je v človeški nravi, da več, ko imaš več hočeš imeti.

    Zakaj milijarder ni zadovoljen z milijardo, vsaj večina. Ali pa recimo loto milijonar in tisti milijon in še kaj mimogrede skuri. Potlej pa jamrajo, da so socialni problem. Spet tisti zakaj. Ker od svojega recimo milijončka dajo občini vsaj 15% dobička. Tudi šerifu tisoč ali dva ne pomenita nič.

    Nekoliko sem zašel. Nekaterim ukradejo identiteto, drugi pa so zadovoljni s kešem, v gotovini, sicer manjšim na roko, tako, da by the way z nakupi v raznih trgovinah, kje se sled izgubi, če ne pretiravajo.

    Tu pa nastopi NPU, ki lovi kurje tatove. Saj nihče ni toliko blesav, da bo trobil, kako je prislužil par tisočakov na roko. Milijoni pa so že druga pesem, vendar se ti bolj znajdejo, ker …. Pa bodi dovolj, ker ni dobro preveč drezati v osje gnezdo, mar ne.

    • Miran

      @deni

      Vam karkoli razlagat je tko, kot svinjam bisere metat.🥴

  6. Andrej Muren

    Ugotovitev NPU me ni presenetila. Vodijo ga prav tisti, ki krijejo kriminalna dejanja, katera bi pravzaprav morali preganjati.
    Kot mali človek sem nekajkrat bil kriv za stvari, ki so jih vodili in urejali drugi. Seveda so bile to majhne zadeve v primerjavi z Litijsko. A mehanizem je enak, voditelji nekaj zakuhajo, potem pa ko so razkrinkani, okrivijo male ribice, ki so delale po njihovih poveljih.
    Odstopiti bi morala celotna golobja vlada, posameznike izmed nje pa bi morali še kazensko preganjati.

  7. 5150

    Sramota.

  8. Rokovnjač2

    Tolikokrat prežvečena tema.
    Kriva sta nekdanja ministrica
    G.Pipanova in posebno G.Boštjančič.Sedanja ministrica G.KTičeva pa tudi ,kjer jim z.vlado drži štango .
    V normalni državi ,bi že vsi našteti ŠPILALI KLAVIR.

    • Andrej Muren

      Bodo ga kmalu po volitvah, Golob prvi.

      • Rokovnjač2

        Dam za dve rundi vsem komentatorjem ,če.si ti izpolni želja,tebi pa za tri.

  9. ren

    Le delajte se norca iz ljudi. Ko bo preveč, bo eksplozija naroda tako huda, da boste oglušeli. Nobeni izgovori ne bodo veljali.

    • Miller

      Black Magic Woman
      komad naše mladosti.

      • Dezerter

        Dober koncert v Salzburgu v 90-ih 🤩🤩🚀

      • deni

        Santana. Deži,. Kaj pa potlej

        • Dezerter

          Sting, English man in New York pozna 80
          Floydi 2× mistična izkušnja
          Tina Turner
          Daleč najboljši party je imel Vasco Rossi.
          3p/m2 😍

          Poglej program No Borders festival za letos.
          ene par bo hudih 👍

    • beri

      @ren – uspelo ti je izvabiti malce nostalgije iz nas. Malce sem kar presenečen, da nisem sam, ker spadam med tiste, ki jim je glasba iz prejšnjega stoletja ostala v podzavesti in si občasno na YouTubu poiščem te stare komade, ki jih je poslušalo več milijonov oboževalcev. Lep dan.

      Ren, mene bolj kot mafijozo Golob skrbi kako bo desni pol razložil ljudstvu, da je vredno, da jih za spremembo volijo, če želijo, da si Golob do konca svojega mandata ne izmisli še kakšne nove davke? Berem, da si gradi hišo na Hrvaškem. Že ve zakaj.

  10. Miller

    Najlepša ministrica.

    • Dezerter

      Je zložljiva?
      Za pod mizo mislim.😍

      • Dezerter

        Ma dolge prstke?🤗

      • BOKI

        Njen mož se hoče ločiti. Ne bo šlo: “Videno, kupljeno…”

        • Dezerter

          Pipan je napipal.
          Pravijo,da rogje,ko rastejo ,malo bolijo,potem se pa navadiš.👍

        • Milena Muršič

          Prav, da so odgovorni tisti, ki so pripeljali posel do podpisa pogodbe. Saj ti ljudje so za to tudi plačeni in usposobljeni. Kaj naj ministrica ob morebitnem ogledu stavbe pove, koliko je to vredno? Pa saj nk ona tista, ki bi se stem ukvarjala, ko pa ima zato v sluzbi zaposlene ljudi. In prav je, da ti zdaj odgovarjajo. Drugače pa naj odgovarja ona, pa tudi Golob, von der Layen in na koncu še Bog.

          • beri

            @milena – z vami se načelno strinjam, a hudič je v podrobnostih, ki so tile. Dokaz.

            PODPISANA je ministrica in ne njeni birokrati na nižjih nivojih. Načelno se strinjam z vami, a potem bi za zgrešeno oceno leteli ti mali birokrati – za zgrešene poteze ministrov in predsednika vlade pa glave ne padajo le tem v tem primeru.

            Ti t. i. mali birokrati so MORALI delati po NALOGAH/UKAZIH ministrice Pipanove in ministra Boštjančiča – sicer bi jih Golob vrgel preko rame in izgubili bi službice na katere so prisesani kot klopi kot name poleti.

    • Janez

      Pa ni blondnka, ker take bedarije vedno po krivici pripišemo njim. in seveda Butalci so amaterji napram strokovnjaku z superraču alnikom, katerega očitno niti prižgati ne zna.

      • Miran

        @beri

        PODPISANA je ministrica in ne njeni birokrati na nižjih nivojih.

        Zagotovo je odgovornost navzen od ministrice. Tle ni debate.

        Kako bodo navznoter stvari reševali je pa stvar ministrstva.
        V kolikor je dejanje kogarkoli predmet civilno_kazenske obravnave, bo dotični odgovarjal temu ustrezno.

    • Gregor Trebusak

      v zaporu

    • Marko

      Najneumnejši komentator.

    • Miran

      @miller

      Dam si jo pel.🙃

  11. beri

    Citiral sem kar cel del odličnega članka, ki pove tudi zakaj Levica in ostali levičarji ne vedo kako sesuti kapitalizem – tehnokrati pa ne vedo za koliko bi popustili, da lahko še naprej ostanejo na svojih položajih. Citiram…

    “Diktatura elite odzemljenih izobražencev
    Na Zahodu vlada meritokracija, družbena ureditev, v kateri se položaji dodeljujejo glede na znanje, izkušnje in uspehe. Zaradi padanja Zahoda kot civilizacije v zadnjih desetletjih se sprašujemo, ali je ta ureditev res pravična, najboljša in predvsem funkcionalna. Zdi se namreč, da je našo civilizacijo ugrabila elita izobražencev, ki se je prelevila v kasto tehnokratov, kar je zelo opazno predvsem v EU.
    V večini znane človeške zgodovine je vladal tisti, ki je bil najmočnejši in dovolj sposoben, da je oblast uveljavil nad drugimi. To je naravno stanje, ki ga poznamo tudi iz živalskega sveta, in je zagotovo funkcionalno, saj omogoča preživetje najbolj sposobnega in posledično preživetje vrste ter v človeškem svetu tudi družbe oz. civilizacije. Sčasoma je pri ljudeh prišlo do sistema dedovanja, kar pomeni, da so za najsposobnejšimi oblast dedovali njihovi potomci. Ti niso bili nujno najbolj sposobni. Res pa je, da so s strani prednikov imeli najboljše mogoče pogoje in tudi neke vrste interno izobrazbo vladanja, tako da je bilo njihovo vladanje vendarle funkcionalno. Poleg tega je vsesplošna in stalna navzočnost hierarhije v človeškem svetu skrbela za to, da se vladajoči niso mogli počutiti preveč udobno, saj je za njihovimi hrbti vedno prežala konkurenca, ki jih je v primeru, če so pokazali preveč slabosti, hitro vrgla z oblasti, zato so manj sposobni dediči hitro odpadli. Tak sistem je bil družbeno gledano vsekakor funkcionalen.
    Pod vplivom radikalnih levih ideologij, ki so začele svoj uničevalni pohod v 19. stoletju in ga v še hujšem tempu nadaljevale v prvi četrtini 20. stoletja, pa je pred kakimi sto leti začelo prevladovati mišljenje, da bi bila družba bolj funkcionalna, če bi položaje začeli dodeljevati glede na znanje, izkušnje in uspehe, ki bi jih posameznik izkazal. Ideja je bila na prvi pogled dobra, saj bi tako preprečili izgubo talentov med tistimi, ki niso bili rojeni z zlato žlico v ustih. Tako bi dosegli, da družbo vodijo najsposobnejši ljudje. Ideja meritokracije se je rodila na univerzah, zato je lahko na Zahodu hitro zaživela in se uveljavila.
    Katastrofalna neučinkovitost meritokracije
    Danes vidimo, da meritokracija, kakršno imamo, v resnici ne deluje. Res je, da je nabor talentov zdaj večji, kot je bil kadar koli v preteklosti, toda uspeh na ravni izobrazbe zahteva le zelo omejene specifične vrline, kot so inteligenčni kvocient, preračunljivost, močan razum in bistroumnost. Na drugi strani zdajšnja meritokracija ne omogoča, da bi na vodilne položaje prišli ljudje, ki so modri, dojemljivi, radovedni, skrbni, prožni in zavezani k skupnemu dobremu. V zadnjem času vidimo, da ljudje, ki so v zahodnih družbah vodilni, pogosto sploh ne zmorejo razumeti, kaj je resnično skupno dobro. Razlog je v tem, da ni nujno, da tisti, ki je danes zmožen uspeti v zahodnih sistemih meritokracije, sploh ima dosti zdravega razuma.
    V preteklosti, ko je bil položaj v družbi povezan z bojem najsposobnejših, so tisti brez zdravorazumske pameti odpadli. Danes pa so izobraževalni sistemi in sistemi meritokracije na Zahodu zasnovani tako, da se preverjajo umske sposobnosti posameznika, ne pa tega, koliko je v svojem življenju priseben, pameten in sposoben preživetja zunaj sistema oz. v krizi, ki sistem prej ali slej zajame. Dodatna težava je v deformaciji sistema in celo vsebine izobrazbe, ki je vse manj učinkovita, saj gre – kot smo v Demokraciji že pisali – pri moderni izobrazbi za nadgradnjo danes zelo zastarelega in vse manj učinkovitega pruskega šolskega sistema na eni strani ter za množično proizvajanje v realnem življenju vse manj uporabnih izobražencev na drugi. Ker imamo sistem meritokracije, ki je povezan s formalno izobrazbo, si danes pač vse več ljudi želi pridobiti izobrazbo, saj razumejo, da lahko v družbi napredujejo predvsem skozi to. In kjer je količina, pogosto trpi kakovost.
    »Vladavina elite izobražencev
    Posledica je, da se je v današnjem času oblikovala elita izobražencev, ki največjo moč dobi prav skozi velike in zapletene sisteme, ki jih laiki težko razumejo. Ni nenavadno, da imamo v Evropski uniji najbolj zapleten in tudi najbolj številčen birokratski sistem v zgodovini človeštva. Državne sisteme izobraženci namerno vse bolj zapletajo, tako da imajo dostop do njihovega upravljanja in podrobnega razumevanja samo še zelo dobro izobraženi specialisti. Posledično se oblikujejo tehnokratske elite, ki so nagnjene k čezmernemu birokratiziranju vsakdanjega življenja, kar v Evropski uniji državljani občutimo vsak dan. Težava tovrstnih tehnokracij je, da zelo hitro postanejo same sebi namen in da se v njih izgubi stik z realnostjo, kar prav tako opažamo v EU, kjer tehnokrati med drugim poskušajo onesposobiti evropskega kmeta, ki prideluje za življenje nujno hrano, in dušijo evropsko gospodarstvo v imenu abstraktnega reševanja planeta.
    Izobraženska elita tako postaja vse bolj oddvojena od realnosti, pameti, modrosti in zdravega razuma ter je posledično vse bolj odzemljena. Ker sistem meritokracije, ki je postal alfa in omega vseh zahodnih družb in v katerem štejejo le izobrazba in vrline, ki so za njeno pridobivanje potrebne, postaja samemu sebi namen in ni nobene naravne varovalke, da bi nesposobneže, ki jih ustvarja in plasira na vodstvena mesta v družbi, vrgla s položaja in bi na vodstvene položaje prišli sposobni ljudje, je ogrožena celotna civilizacija. Sprejemajo se napačne politične odločitve in nesmiselne strategije, ki prinašajo več škode kot koristi in spravljajo družbene sisteme na skrajno mejo pred sesutjem. Sicer zelo spretni korektivni ukrepi tehnokratov so namenjeni ohranjanju statusa quo v družbenih sistemih, ne pa resni odpravi napak in sanaciji zavoženega. Posledica tega je, da bodo sistemi v prihodnosti v trenutku preobremenjenosti padli naenkrat po principu domino efekta. In tedaj lahko Zahod kot civilizacija dejansko propade “čez noč”.«
    FDV je še danes močno levo usmerjena in se še radikalizira. Zasedba prostorov Fakultete za družbene vede s strani študentov.
    Če so na demokratičnih volitvah kjer koli na Zahodu izvoljeni politiki, ki se zavedajo, da gre družba oz. država v napačno smer, in poskusijo implementirati spremembe, se soočijo z elito izobražencev, ki so zaposleni v javni upravi. Prva težava, na katero naletijo, je v tem, da so izobraženci zato, ker je radikalna levica ugrabila univerze na Zahodu že pred več kot pol stoletja, predvsem levičarji, taki pa politikom intenzivno postavljajo ovire, ker so sedaj na Zahodu v veljavi predvsem destruktivne (vse bolj radikalno) leve agende, ki jih zaposleni v javni upravi branijo, zato izvoljeno oblast blokirajo na vse mogoče načine, da bi ji spremembe preprečili. Druga težava pa je v tem, da tehnokratski oz. birokratski aparati težijo k temu, da bi se izognili kakršnim koli spremembam, saj spremembe ustvarijo nestabilnost v sistemu, kar pa birokratom seveda nikakor ne ustreza.
    Slovenska “vsemogočna” FDV
    Fakulteta za družbene vede je leta 1961 kot Visoko šolo za politične vede ustanovil Stane Dolanc, ki je bil del slovenske trde komunistične linije. Njen namen ob ustanovitvi je bil ustvarjati izobražene politične kadre, ki bodo branili državnosocialistične totalitarne strukture. Zato ni nenavadno, da je FDV še danes močno levo usmerjena in se še radikalizira. Skladno s sistemom meritokracije FDV narekuje trende v slovenski družbi prek svojih diplomantov in direktno z vmešavanjem v politiko prek medijev, zato je tipičen oz. šolski primer disfunkcionalnosti meritokracije, ki je danes sicer značilna za celotno zahodno civilizacijo. – Mag. Tadej Ian”

    ***
    Enkrat sem že zapisal kako pomebno je razmerje med naravoslovnimi in humanističnimi vedami, ker v levih vladah vedno zmagujejo levi populisti, levi filozofi, levi sodniki, levi profesorji, levo-državni podjetniki, levo-državna NPU – skratka levi birokrati od navišjega do najnižjega nivoja.

    Golob nas je pač podučil kaj se naredi s tistimi, ki ne kolesarijo v isto smer. Seveda se jih meče čez ramo, ker je to še vedno bolj kulturno kot jih metati skozi okno kakšne stolpnice kajne? Tudi BIROKRATI se med sabo borijo za vsako delovno mesto/položaj – tako na nivoju države kot Evrope/EU recimo v Bruslju. Tudi tukaj veliki pojedo male, pa še provizija jim kapne v žep. Golob je vsaj v eni stvari genij in sicer v tem, da je vsem, vključno z ljudstvom pokazal kako se da koristno uporabljati državni denar za svoje privatne posle. Lep dan.

    • Dezerter

      Na fdv bi lahko imeli bullmastifistične Študije.🐩
      Mogoče tudi smer na NPU.
      Namibija je res urejena država. 🤗

    • APMMB2

      Slovenija ni normalna država in zato za njo ne veljajo pravila za normalne države.
      Slovenijo je ugrabila mafija,ki ji vlada.Pravila mafije so popolnoma drugačna,kot pravila civilizirane družbe.
      Civilizirana družba ima pravila, ustavo in zakone, ki kažejo,kaj se sme in kaj se ne sme. Zakoni se sprejemajo v parlamentu. Parlament in vodilne politične funcionarje volijo volivci. V Sloveniji že dolgo, ali še sploh nikoli nismo imeli poštenih volitev.To volivci vedo, zato volitve abstinirajo, kar omogoča stricem iz ozadja , da izvolijo svoje predstavnike. Zato v Sloveniji še nismo izvololi desnega predsednika države in tudi desne vlade še nismo imeli. Ne glede na to, kaj pojmujemo pod levo, ali desno, vemo, da imamo v Sloveniji dva pola in doslej je zmagal vedno le eden,drugemu to ni dovoljeno.Prav menjava polov na oblasti pa je najpomembnejši pogoj in dokaz demokracije.
      V kolikor ne prihaja do demokratične menjave oblasti, ne moremo govoriti o demokraciji.Demokracija namreč prepušča nadzor na odblasto opoziciji, ker ve, da je lahko vsak nadzor plen vladajoče politike.
      Praktično pa v nobeni državi ni mogoča popolna oblast enega pola.
      Ljudje nismo štancani. Vsak sam razmišlja in zato tudi voli tako, kot misli, da je prav. Zato ni mogoče dobiti popolno enotnost, zato imamo stranke, zato imamo volitve in te bi morale spremijati oblast. V Sloveniji sprememb ni, zato ni demokracije. Kontrolni organi ne dellujejo, saj jih imenuje vladajoča politika in potem dobimo tisto znano: KADIJA TUŽI, KADIJA SUDI.
      In sedaj se srečamo z Litijsko.
      Kako naj organi pregona in sodišče obsodi mafijo, ki je ukradla 7 milijonov proračunskih sredstev,če pa prav ta mafija vlada? Kako je možno da je tožilec hkrati sodnik?
      Glavni akterji,ki so pokradli denar in kupili podrtijo so hkrati oblast,ki ima pod seboj policijo in tožilstvo, pa še sodstvo,če bo potrebno.
      Ali res milsite, da je Mužinič tako nesposoben, da ne ve, kdo je denar ukradel?
      Če bi obdolžil tiste,ki so denar ukradli, bi odletel kot knof na gatah.
      Tolikopemeten pa že je, da ve, kateremu gospodzu mora služiti.
      Kdo je denar ukradel lahko odkrijejo samo volitve, ki morajo na oblast pripeljati drugo politično opcijo.
      Edino tako bo Mužinič povedal resnico.

      • Dezerter

        Strinjam se z analizo.
        Dodal bi samo ,da so prav volitve (najbolj demokratične na svetu se razume🍌) pripeljale v dani status quo.
        Na žalost smo že (še) v fazi ,ko je vpliv Mafije že tako (še zmeraj) močan,da vpliva na strategije države na vseh področjih.
        Brez brutalne sile ni možno prebiti 9 zabetoniranih preprek ,do svetlobe.
        Samo prepisati,nič “dodatkov”.👍

      • Andrej Muren

        Odlično povedano. Dodati je treba samo to, da omenjeno mafijo vztrajno in zvesto voli večina slovenskega volilnega telesa. Seveda se je treba vprašati zakaj. Ali imajo one z desne za tako butaste, ali so popolnoma neosveščeni zaradi pristranskih medijev ali pa so Slovenci zgolj Butalci?

        • Dezerter

          50% kupljenih (ostali na volitve ne gredo) ,ki so kuplj eni,da na “slovenskem” uprizarjajo demokracijo še predobro ve zakaj se turijo traven.
          “acca,nisciuno e’ fess” (napoletanski pregovor).

          * prevod
          tukaj ni nihče neumen

    • mi

      @Beri

      Bravo ! Kdo lahko vsa ta jetra prebere?
      Lahko, da so notri skriti biseri pa ne bomo vedeli. 😰

  12. deni

    Že dvajset let ali več se veljaki dogovarjajo, da bo potrebno za slovensko sodstvo postaviti “palačo”, kjer bo vse na enem kupu, ne pa po raznih “kleteh”. Prostor za izgradnjo odkupljen, vendar šerif zvišuje ceno nad dopustno mejo in bi cena izgradnje poletela v nebo. Bolj rentabilno bi bilo na tistem mestu postaviti, kakšen hotel Trumpovega zeta ali vsaj Hilton Hotel. Kaj ti bo ena državna stavba na najboljši lokaciji prinesla. Nič. Absolutno nič. En kup jezičnih doktorjev: Prosto po Prešernu. Jebenti samo nekoliko logike in šerif se potlej ogreva, da bi kupil “razvalino”. se ne ve za koga. In glej ga zlomka pet minut pred dvanajsto se odpove “Troji”.

    Tu pa nastane štos, da je najbrž Priam svoj zaklad zakopal pod temelje Litijske, recimo Trojanske razvaline. Bemti porko. Šerif je hudirjevo dobro vedel in se zaveda, da je Priamov zaklad drugje po Emoni. Ok zgrešil tisočletje ali dve ali več, pa brez zamere.

    Potlej pa strici in tete študirajo, kaj narediti. V vsakem primeru bo padel v žep kakšen evrček. Karavana bo šla dalje, čeprav cucki lajajo. Izračune, kalkulacije in vse kar spada zraven prineso na nižje uradnike, recimo apartčike. Saj ti tudi niso padli z Lune, ampak ubogljivo delajo, kar jim gospodarji naročijo. Vsak gradbinec bi znal povedati, sploh ti z juga, da ni zadeva vredna počenega groša. Ampak.

    Razvalina pa lepo čaka in čaka in neverjetno dočaka svoj trenutek. In to ravno med božičnimi prazniki, ko se Butalci sprostijo in praznujejo rojstvo Jezusa, tudi tisti, ki so cerkev in mašo zahvalnico videli samo od zunaj, sploh pa oni, ki so bili zadolženi za popise, kdo ni priden.

    Potlej pa je šlo vse kot po maslu. Prodajalec proda tudi poklepanega bemflna za novega itd. itd. Ministrica ali karkoli že je, na hitro obrazloži zadevo, ptič da blagoslov in zakladnik v enem dnevu naštepa šolde iz rezerve za naravne nesreče. Pa saj do novega leta najbrž ne bo poplav ali potresa. Vse lepo in prav volk sit in koza cela. Dokler pastirji svobode ne pogruntajo, da se jim trop ovac nevarno ne približuje. Pa bodi dovolj, ker je naprej zgodba znana.

    Zdaj pa so za vse krivi neki apartčiki, pa tudi prodajalec, cenilka. Šef in njegov zakladnik pa sta si lepo oprala roke. In Butalci vse to pojedo. Tudi prav.

    • Miran

      @deni

      Kapo dol.
      Kaj ste vi naklobasal enih traparij 😱🥺

      Dobr vam dela mašinca za klobase. 👍👍

  13. smart

    Vsekakor je zanimivo, da ko postaneš minister, očitno izgubiš občutek za realnost. Predpostavljam, da gospa pred nastopom funkcije še ni podpisala dokumenta, ki bi v tekstu imel vrednost 10.000€ +! Predpostavljam, da ji je oče kupil stanovanje in avto! Ali pa mož.
    In očitno tudi oba moža, ki pa sta takšne pogodbe že podpisovala na prejšnjih funkcijah – podobne – ko denar ni prihajal, temveč odhajal in ni bil tvoje, pa je mogoče postal tvoj.
    Čudna družba se je zbrala v tej vladi. In nasploh se čudne družbe zbirajo v naših vladah!
    Da vse skupaj le ne zastane in da se s seznanitvijo javnosti proces ne ustavi oz. izvemo še živeči čez 10 let, da je zastaral!

  14. SNS

    1. April: Dan Roberta Goloba . Podpišem se pod uredbo!
    Kar pa se tiče ” nedolžnosti ” glavnih akterjev Litijske z Dominiko, financministrom, Hanom na čelj Partije in Golobom pa:
    Ugotovitev, da niso krivi, je rs najbolje objaviti 1. aprila: ljudje bodo novico ocenili kot prvoaprilsko, v resnicipa ni šala, temveč resnica , da niso krivi..
    Tudi navadni državljani podpišejo kakšno pogodbo, ko jo mogoče res ne vede kršijo, so krivi do konca in nepreklicno:
    Pa ti za 160,09 € dolga vzamejo kar celo hišo ( Litija pred leti )
    Vrhunska oblast, super pravna država in danes je dan državnosti Slovenije in praznik Roberta Goloba!
    Živel 1. april, dan slovenske državnosi, dan Robeerta Goloba!!!

    • Rokovnjac

      Prvega Aprila se ne pisejo sale,ta dan je predpisano dovljen za laganje,salo pa v kos za smeti na ta izrecno pomemben dan!

  15. Helga

    Ta vlada res ni naredila ničesar. kar bi bilo v dobro državljanov, samo škodo na vseh področjih in visoke davke.

    • Miran

      Spet bo enegha nabijanja do onemoglosti. Rezultata pa nobenega.
      Ker ga tudi ne more biti.
      Klasičen kupoprodajen odnos videno kupljeno.
      Koga češ kriviti? Kupca ker je kupil podrtijo?
      A so mu pištolo držal nad glavo da je moral kupiti?
      Niso, torej?
      Prodajalca, ker je prodal kuker je prodal. Domnevam da ni prodajalec nad nobenegha držal pištole.Da je hotel, kuker je hotel je njegova sveta pravica v kapitalističnem sistemu.
      Razne ocene vrednosti si pa lahko zataknete za klobuk.
      Vsak lohk prodaja za toliko kuker se njemu zdi.
      Ocena je lahko za kupca kot orientacija ali bi kupil ali ne pa nič več.
      Če so bile vmes razna nezakonita preigravanja, se pa sankcionira ta preigraavanja, ne pa kupoprodajnega odnosa.

      🥱

      • Dezerter

        Klasičen koruptiven odnos eventuelno.
        Tega se pa v mafijalandiji ne preganja.
        Si predstavljaš,da bi pijanec oznanjal ,da alko škodi…

        P.S,

        Niso pandurji za odvetnike.
        Preveč otročje lažejo, pandurji.👍

      • SNS

        A veš za tist pregovor: s fremntnem k….m je lahko po koprivah mahat?!
        S tvojim gnarjem jst rade vole sklepam pogodbe…?
        Sploh, če oba veva, d bova kakšnih nekaj deset jurjev evrov v svoj žep dava..?
        Preigravanja so bla ne vmes, ampak kar v pogodbi!
        Kua pa zdej?

    • Miran

      Še vedno manjše zlo kot Hjosl Grimslnova naveza pod velikim Ajatholo samim svetim JJom.

      • tohuvabohu

        Vam indijančkom res ni lahko …

      • Mladen Braučič

        Daj povej, a kaj boli če si trapast ?

    • Miran

      @Helga

      Oprostite, nisem vedel da je 1. april.
      🙃

      • Pika poka

        @Mirko ima eno veliko zamero do žensk. Svoja globoka spoznanja rad in predvsem popa ženskim komentarjem. Drugače pa možgani oprani na 90°C.

        • Dezerter

          Mirko ma rad keš.
          Ni on kriv ,če ga majo samo mafijozi.🤪

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Komentar
Najboljši Robi na svetu

Najboljši Robi na svetu

V preteklih dneh, tednih, se je bolj ali manj izkristalizirala predvolilna taktika predsednika vlade Roberta Goloba in njegovega Gibanja Svoboda. Ne glede na dejstva, preverljive podatke, bodo javnost zasuli s podatki, takšnimi in drugačnimi statistikami o njihovi neverjetni, zgodovinski uspešnosti. To je predsednik vlade počel tudi ob interpelaciji v Državnem zboru. Ključ njegovega promocijskega uspeha pa so glavni mediji. Bodo nekritično ponavljali njegove floskule, ali bodo morda postavili kakšno vprašanje, naredili resno analizo njegovega “zgodovinskega” dela? Izkoriščanje družinskih članov, mame, pri samopromociji na družbenih omrežjih tudi ni več ovira. To pač ni normalno.

Politiki novega kova sejejo veter, da bodo želi vihar

Politiki novega kova sejejo veter, da bodo želi vihar

Politika je namreč resničnostni šov, ki se ne dogaja več v prirejenih televizijskih studijih, pač pa v vsakdanjem življenju. In politiki novega kova niso več dobri stari demokrati, socialisti, krščanski demokrati ali liberalci, ampak le še lažnivci, nasilneži, izsiljevalci in nadlegovalci. V tem novem svetu, ki bi se še včeraj zdel distopija, je vsak dan manj razuma. Zdaj je čas za akcijo, za prevlado močnejših nad šibkejšimi, avtokratov nad demokrati. Resda da so v Evropi (EU) demokrati še vedno v precejšnji prednosti pred avtokrati – trenutno razmerje sil je približno 75 : 25 v korist demokratov -, vendar pa so trendi naklonjeni zagovornikom trde roke, reda in discipline, tradicionalnih vrednot in obračuna z vsemi, ki se upirajo politikom novega kova. Kdor ne sprejema njihovega evangelija, je sovražnik, izdajalec, peder ali prodana duša …

Točka preloma

Točka preloma

Bilo je jeseni 2023. Slabo leto po absolutni zmagi na volitvah, predsednik stranke António Costa je suvereno vodil svojo tretjo portugalsko vlado. Zjutraj, 7. novembra je tožilstvo sporočilo, da ga preiskujejo v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi v poslih z litijem in ‘zelenim’ vodikom. Skupaj še z nekaterimi ministri njegove vlade. Nekaj ur zatem, po pogovoru s predsednikom države, je portugalski premier sporočil, da ima “čisto vest” in “popolno zaupanje v pravosodje. V takšnih primerih dolžnosti predsednika vlade niso združljive s kakršnim koli sumom. In v teh okoliščinah sem predsedniku republike predložil svoj odstop.” je povedal, Sledile so predčasne volitve in nova vlada.

Novinarski psi lahko še tako lajamo, ampak mafijska karavana bo šla mirno dalje

Novinarski psi lahko še tako lajamo, ampak mafijska karavana bo šla mirno dalje

Predstavljajte si, kaj bi se zgodilo, če bi slovenski premier nekega dne ugotovil, da obstaja genialen način, kako v trenutku pokončati pošast, imenovano korupcija v javnem zdravstvu. Z nekaj zakonskimi spremembami bi ZZZS naložili, da mora financirati vse ponudnike zdravstvenih storitev, ki so kvalificirani, licencirani in ki lahko zagotavljajo tiste zdravstvene storitve, ki jih pacienti potrebujejo, pri čemer pa je popolnoma vseeno, ali gre za javne ali zasebne ponudnike. Glavno je to, da je storitev opravljena kvalitetno, strokovno in v okviru finančnih omejitev. Greste stavit, kdo bo bolj učinkovit in uspešnejši? Zasebni ponudnik, brez dvoma, saj bo v kali zatrl kakršno koli misel o korupciji. Kdo pa je tako nor, da bo kradel samemu sebi?!

O nasilju med Slovenci: “Kdor ubije Kreka, dobi 50.000 evrov nagrade!”

O nasilju med Slovenci: “Kdor ubije Kreka, dobi 50.000 evrov nagrade!”

S kakšno pravico obsojamo mlade, s kakšno pravico mediji zaobidejo nasilje odraslih, ko se spravljajo na nasilje med otroki? Najprej bo potrebno urediti nasilje med odraslimi in šele potem nastopijo pogoji za ureditev nasilja med mladostniki. Spremeniti bo potrebno vzorce vedenja, ki dajejo prednost nasilju. Nasilje med mladimi je samo del nasilja, ki je prisotno v sodobni družbi. Z obsojanjem mladih in njihovim pošiljanjem v zapore ga prav gotovo ne bomo rešili, ampak samo še okrepili. Vprašanje je, ali smo pripravljeni več narediti na sebi in zmanjšati nasilje v družbi. Rešitev ni v tem, da smo še bolj agresivni proti mladostnikom, ampak da postanemo manj agresivni, kar pa ne bo lahko. Kajti mir pride šele po velikih naporih cele generacije in ne samo mladih.

Da čaka medije kriza, vemo že vsaj deset let. In samo še huje bo!

Da čaka medije kriza, vemo že vsaj deset let. In samo še huje bo!

Ali so slovenski mediji res v krizi? Odgovor je pritrdilen. Toda v krizi so bili tudi lani in bodo bržkone še v prihodnjih letih. Ali so za to nezavidljivo stanje krivi lastniki medijev? Nikakor ne. Ali so problem zasebni lastniki, ki naj bi jim šlo le za profit, zato odpuščajo najboljše novinarje, ker jih največ stanejo? Tudi ta odgovor ni pritrdilen. Medijske hiše so gospodarske družbe in razen v policijskih državah o njih odločajo na eni strani bralci, na drugi pa trg. Torej zakon ponudbe in povpraševanja. Če kdo ni previdel, kakšen bo razvoj dogodkov na področju medijev, za to ne more kriviti kapitalizma.

Ko je lažje umreti, kot ljudem reči oprosti

Ko je lažje umreti, kot ljudem reči oprosti

Politiki se redko opravičijo za stvari, ki so jih naredili narobe, brez občutka ali celo v nasprotju z moralo, da niti ne omenjamo takšnih ali drugačnih kršitev zakonov. Kot da bi bilo opravičilo nekaj ponižujočega, nesprejemljivega in odvečnega. Takšen pogled je tuj demokratičnim družbam, kjer velja načelo, da so izvoljeni predstavniki ljudstva odgovorni volivcem, državljanom in davkoplačevalcem za svoja dejanja in besede. Če se tega zavedajo, potem se ljudem opravičijo za neprijetne odločitve ali izjave, manjše moralne spodrsljaje in napake. Toda slovenski standardi so nižji, čeprav so se v zadnjih tridesetih letih postopno dvigovali. Slovenci imamo že na načelni ravni velik problem z opravičevanjem. Beseda “oprosti” nam nekako ne gre z jezika. In če imamo s tem notranje boje navadni ljudje, potem ni čudno, da je s politiki še toliko huje.

Golobova razgradnja države zahteva odziv, paberkovanja opozicije in ostankov strokovne javnosti je dovolj

Golobova razgradnja države zahteva odziv, paberkovanja opozicije in ostankov strokovne javnosti je dovolj

Pred dnevi je slovenska Protikorupcijska komisija (KPK) v posmeh pravni državi, vsaj na pol pismenim državljanom, sporočila, da je pri imenovanju nekdanjega generalnega direktorja policije Senada Jušića zaznala korupcijska tveganja. Vladi in uradniškemu svetu je izdala obsežna “priporočila”. To je ta silna komisija zaznala mesece zatem, ko je celo sodišče ugotovilo, da je bilo imenovanje Jusića nezakonito in je pod pritiskom javnosti že zdavnaj odstopil. Kakšen je torej sploh namen te komisije? O tem drugič. Medtem vladni svobodni demokrat Robert Golob pospešeno razgrajuje parlamentarni nadzor nad vlado in poskuša utrditi nadzor nad policijo ter drugimi, tudi finančnimi institucijami, Banko Slovenije, predvsem SDH. Včasih so bile to novice iz Rusije in Belorusije. Ampak vse to so dobri razlogi, da volivci temu kupleraju (v nekaterih primerih tudi dobesedno) zagotovijo še drugi mandat.