Čakajoč na doktorja Godota

Avtor: | 21. marca, 2025

Ponovno se je zgodil sestanek vrha koalicije na Brdu in kot vedno nam po tem dogodku predsednik vlade hitro pove nekaj resnic, ki so naslednji dan že neresnice ali vsaj napol resnice. Tokrat je povedal, da bo doba za polno pokojnino ostala 40 let. Naslednji večer so ga na POP TV demantirali, saj morajo nekateri, ki dočakajo 40 let delovne dobe, že danes potegniti še nekaj let, če niso dopolnili 60 let kot osnovnega pogoja za upokojitev.

Vedno se sprašujem, kako lahko, kot pravijo ljudje, tako inteligenten doktor znanosti strelja take kozle. Vedno si mislim, da ima pač take svetovalce. Pa se potem vprašam, ali so vsi njegovi svetovalci tako nesposobni, ali pa jih morda predsednik vlade ne zna poslušati. Ko je bil oni dan na N1, je zatrjeval, da so se pokojnine v času vlade Janeza Janše znižale, pa čeprav danes že vrabci čivkajo, da to ni res. Prav začudilo me je, da še vedno vztraja pri tem. Zakaj to počne, če pa vsi vemo, da ne govori resnice? Kaj ga žene, da se tako obnaša?

Dajte svetovalci že enkrat naučiti predsednika, kaj se govori in kaj se ne govori v javnosti, ker so ti njegovi nastopi vsak dan slabši in se vsak dan bolj smeši po treh letih mandata. Govorim tudi o odkritem napadu predsednika vlade na predsednico države v intervjuju N1. Tega se ne počne, mu je povedala predsednica. Ali mu mora to res povedati šele predsednica države javno v svojem intervjuju? Ali ni bilo v njegovem kabinetu svetovalca, ki bi mu tak frontalni napad na televiziji odsvetoval?

V intervjuju na N1 je nam premier postregel s podatkom, da se skrajšujejo nedopustno dolge čakalne dobe, pri tem pa nam ni povedal, da so le te še vedno dolge, da pa jih z drugo metodologijo drugače prikazujejo. Ali po domače: z novo metodologijo zbiranja podatkov so nas okoli prinesli in nam mažejo oči, da ne bi videli resnice. Ministrica se celo hvali z velikim uspehom. Ne gre tako, spoštovana ministrica, tudi mi znamo že nekaj statistike in smo tako vas kot predsednika vlade spregledali. Popolnoma jasno je, da ste spremenili metodologijo. A tega niste povedali. Seveda ne, ker nas hočete žejne prepeljati preko vode.

Torej način zbiranja podatkov ni več enak, kot je bil prej, zato, gospod predsednik, primerjate hruške in lubenico in nas skušate prepričati, da sta enaki. Upam, da me razumete, da brez predhodnega uvoda, da se je način zbiranja in prikazovanja podatkov spremenil, ne morete kot znanstvenik prodajati teh podatkov kot uspeh. Sploh pa to ni uspeh, ljudje bodo še naprej čakali in samo kot čakajoči se bodo drugače imenovali, čakali bodo pa še vedno.

Človek se sprašuje, zakaj vraga morate kar naprej ljudi okoli prinašati. Zakaj nas tako hudičevo podcenjujete? Kaj je v vas, da to počnete? Ni dobro, da predsednik laže. In potem sledi še bolj pomembno vprašanje, zakaj ljudje dovolijo, da jih okoli prinašate?

Seveda je vaša paradna disciplina zdravstvo. V intervjuju ste iznašli novo poimenovanje zdravnikov, za vas smo postali paraziti. Še prej smo bili dvoživke. Ampak gospod predsednik, jaz poznam nanoživko (zaposlen je v devetih ustanovah), je blizu vas, samo malo poglejte okoli sebe, prav gotovo ga boste našli. Zaupate mu, pa ne veste da je nanoživka. Kaj naj si torej mislimo o vas?

No, sedaj ko v Tolminu ne morete več sestaviti dežurne službe, ker ste zakonodajo že tako zapletli, da ste se ujeli v lastno zanko, pa računa ministrica za zdravje na dobro voljo zdravnikov, da ne bodo delali preko statusa s.p., ampak preko podjemne pogodbe, ki je seveda plačilno neugodna za zdravnike. Ministrica, ali ne vidite, kako zapletate stvari in da ste se v Tolminu ujeli v lastno mrežo, iz katere ne boste mogli uiti kar tako brez posledic? Ujeli ste se v svojo novo zakonodajo. Odgovornost je vedno vaša, pa če imate še tako zvitega svetovalca, enkrat boste morali odgovarjati in oditi, nam pa boste pustili še bolj kaotično zdravstvo.

Moralni hazard, kot pravi predsednik vlade, ko so zdravniki dopoldne po njegovem dobesedno zabušavali in niso delali svojega v javnem sektorju, popoldne pa delali za dobro plačo v zasebnem sektorju, je tak, kot ga prikazuje predsednik vlade, kaznivo dejanje. Strinjam se, da je nemoralen. Zato sprašujem predsednika, vlade zakaj mora sedaj sprejemati nov zakon, če že po obstoječem lahko z ukazom vsem direktorjem doseže, da bodo vsi ti zdravniki delali dopoldne in noben ne bo dobil dovoljenja za delo popoldne izven zavoda?

Potem se premier popravi, da je nemoralnih le peščica zdravnikov, ostali pa da so dobri, če ne odlični. Potem ga vprašajo ljudje, od kod mu podatki in premier pove, da jih pač nima, da se tako govori. To odgovori doktor znanosti, ki ve, kaj je podatek in kako se ga mora prikazati. Zanima me, koliko kazenskih prijav je spisalo državno odvetništvo proti tem zdravnikom in koliko postopkov teče zaradi kršitve moralnega kodeksa. Vidite, predsednik, nobenega ni. Sem morda katerega skritega spregledal?

Pa sva spet pri vaših svetovalcih ali pa pri vaši napačni percepciji zdravstva, ki bo ravno zaradi vaše napačne percepcije, ki je očitno za vas edina pravilna, zelo trpelo, da niti ne omenjam, kakšno polomijo bodo doživeli pacienti.

+++

V teh dneh, ko je Severna Makedonija doživela tragedijo in je potem generalni direktor UKC Ljubljana ob prihodu bolnikov nekorektno razlagal, češ kako je zdravstvo v Makedoniji razsuto in kako je ena od zdravnic imela solzne oči, ko je o tem govorila, bi vas rad na nekaj spomnil. Dajte, poglejte, kdo je svetoval makedonskim ministrom za zdravje, kako naj organizirajo zdravstvo. Morda boste med svetovalci naše ministrice za zdravje srečali katerega od njih in se ob tem, kakšno izkušnjo ima generalni direktor UKC z makedonskim zdravstvom, globoko zamislili.

Nepošteno je kritizirati zdravstveni sistem v Severni Makedoniji, iz katerega Slovenija že vrsto let pobira zdravnike in druge zdravstvene kadre, ki jih je potem premalo v Makedoniji. Posledično je tam zdravstvo osiromašeno, saj so njihovi zdravniki prišli na naše povabilo delat v Slovenijo. To je nekaj, kar postane negativni stranski produkt selitve makedonskih zdravnikov v Slovenijo. Ko odhajajo naši iskalci kadrov v Makedonijo po zdravnike, bi se morali zavedati, da s tem delajo veliko javno zdravstveno škodo bodoči članici EU na področju zdravstva. Tudi na to je potrebno misliti, ko kritiziramo medicino v Makedoniji. Kajti tudi  z zaposlovanjem makedonskih zdravnikov v Sloveniji slabšam o zdravstveni sistem v Makedoniji.

+++

Ministrica Valentina Prevolnik Rupel sprejema zakonodajo, ki bo denarno motivirala splošne zdravnike, da sprejmejo več pacientov, ob tem pa razlaga, kako bo zaradi nove zakonodaje narasla kvaliteta dela v zdravstvu, ker ustanavljajo Urad za kakovost v zdravstvu. Popolnoma jasno je, da je kvaliteta dela zdravnika odvisna od časa, ki ga lahko nameni pacientu, to ve vsak zdravnik in tudi direktor zdravstvenega doma. In upam, da tudi ministrica. Če bo imel zdravnik več pacientov, bo verjetno dobil nagrado od ministrice, toda ta nagrada ni nič vredna ob tem, da bo slabše opravil svoje delo in povzročil dodatne stroške pri obravnavi pacienta in tudi opravil slabšo obravnavo pacienta.

Nič ne pomaga ustanavljanje Urada za kakovost v zdravstvu, če ministrica s svojimi zakonskimi ukrepi ravna ravno obratno in z zakonom zmanjšuje to kakovost.

Nič novega na Kranjskem. Iz napake v napako gremo. Omejujemo zdravnika, ki je bil od nekdaj svoboden poklic. Iz dvoživk smo postali paraziti. Vojna med vlado in zdravniki še vedno traja in se še naprej zaostruje, vprašanje je samo, kdo bo na koncu poražen. Volje do premirja še vedno ni, čeprav se predsednik vlade kiti, da se bori za mir v Ukrajini in v Palestini, doma pa ne zna podpisati premirja z zdravniki, ki še naprej stavkajo že več kot eno leto, kar samo po sebi pove dovolj o zdravstvenem sistemu, ministrici in vladi, ki je na koncu odgovorna za zdravstveni sistem, ki postaja zapleten birokratski in ne strokovni sistem, saj se je predsednik sam pohvalil, da jim je uspelo sprejeti preko 40 aktov na področju zdravstva. Namesto debirokratizacije sistema je sistem samo še bolj zbirokratiziral. Če ne verjamete, vprašajte bolnike, ki imajo opravka z zdravstvenim sistemom, kaj vse morajo narediti, da pridejo do zdravnika. Kadarkoli, že saj so že zdavnaj obupali, da bi prišli pravočasno.

Za konec še nekaj bolj optimističnega. Naj vam povem, da na splošni pregled k okulistu pridete v eni od slovenskih bolnišnic že januarja 2026, v drugi pa čez 1170 dni. Pri zasebniku, ki je po novem ne samo dvoživka, ampak tudi parazit, pridete pa v enem mesecu. Če se ministrica že bori proti zasebnemu zdravstvu, naj nam povejte, zakaj bi jo ljudje podpirali pri tem ob taki čakalni dobi v javnem zdravstvu in pri zasebniku, ko pa nam z oteževanjem dela zasebnikov sesuva edino možnost, da smo pravočasno obravnavani v zdravstvu v lastni državi Sloveniji.

In kaj ima z vsem tem koalicijski sestanek na Brdu? Pravzaprav nič, najbolje je, da ga čim prej pozabimo. Bo za vse najbolje. Obljub tako ali tako ne bodo uresničili, zato je bolje, da na njih pozabimo že danes.

31 komentarjev

  1. Miller

    Zelo znimivo bo gledati naslednja predvolilna TV soočenja. Definitivno bodo to najbolj gledane oddaje v zgodovini RTV.

    Le kaj nam bodo drugo leto obljubljali ? Čeprav že zdaj kaže, da to ne boj ampak vojna očitkov.
    Iz daljave se kaže nov obraz. Prihaja iz Kočevja. Edina njegova prednost je ta, da je brez prtljage.

    Iz strankarskih štabov se od izmišljevanja predlogov obljub že kadi.
    Dajem jim nekaj idej:
    – vsem rezidentom Slo, ki so oddaljeni več kot 200 km od najbližje ambulante, pride specialist na dom;
    – kdor ne pride do specialista v enem letu, ima naslednje leto zastonj pogreb;
    – upokojenci, ki imajo penzije pod 500 eur, dobijo na leto en loto listek, na katerega lahko svobodno vpišejo svoje številke in ga vplačajo…

  2. Peter klepec

    Jasno je, da samoplacniki skrajsujejo cakalne dobe v javnem sistemu. Ker ZzZS ni teh uslug treba placat.

    Jasno je tudi, da se bo slovenski zdravstveni sistem nekoc ustalil na vecinoma privatno organiziranem zdravstvu. Ker tega sploh ni mogoce prepreciti. Ker ni vec socialisticnega planskega gospodarstva, ki je dolocal kaj in kje kdo dela in koliko place dobi. Poti nazaj ni.

    Vprasanje je samo kako boleca bo pot do tja. Boleca za paciente. Boleca bo tudi za kopico uradnikov v javnem zdravstvenem sistemu, ki bodo izgubili sluzbo.

    Se najmanj boleca bo pot za placnike prispevkov in davkoplacevalcev. Ker privatno organizirano zdravstvo stane pod crto manj kot drzavno. Ceprav utegne celotno zdravstvo stati vec kot danes, ker je sedaj najbrz podfinancirano. Bo pa brez bistvenih cakalnih vrst. To pa je ravno tisto kar je cilj.

    • Miran

      @kljepec

      Dejte to amirakancem razložit, ko nimajo denarja za preživetveno operacijo.

      Ja in seveda tud našim potrebnežem v prihodnosti, po ustrezni obravnavi, vendar njegov status to onemogoča.

      Ghospod, tle vam ne moremo pomaghati, bi se dalo če imate kaj penezov ali pa garanta za vaše stroške. Veste imamo za vas učinkovite rešitve, prosim oglejte si našo ponudbo.
      Z 70 % avansom vas vzamemo takoj v obravnavo in seveda dobite bezplačno Colo in paket robčkov, usekni se in vdahni.
      🥴

      • Rokovnjac

        Ves Miran,casi se spreminjajo.Kako je tle v Ameriki,ti prav malo ves.Je pa hudic za silo se muhe zrl.Pred 60 leti si sel k svojemu dohtarju,te je pregledou,ugotovil kaj ti je in te tud pozdrau.Danes,je pa za nas starce osebni zastonj zame,za Medicare pa izda racun med 700 in 800 dollarjev insurancu.Pred 60 leti je blo pa vse skup 4 dollarje,brez zavarovalnice.Specialista pa placam 15 dollarjev,drugo pa placa zavarovalnica,kar ti pa povem,da nino mackine solze.Povem vam,da smo vcasih delali in kaj naredili,.dons se pa dela in nic ne naredi.Pocasi mora vse hudic vzet,mora se zacet ena velika svetovna vojna,po njej bo pa zelo drugace.Jaz in moja generacija,bomo pa gledali vas iz nebes,kako se pretepate,mi se vam bomo pa smejali,vsaj takop pravijo,ce je to za verjeti?!!!

        • Miran

          @Rokovnjac

          TUdi jaz nisem daleč od vas.
          Bova skupaj dol gledala.
          Če me ne bodo v prostore globoko pod kletjo dali..

          🥴

        • ren

          Antiamerikanski @Miran nabija kt nevzgojena opica, To opico so dobro zdresirali levičarji, ki nikoli niso imeli pojma o ničemer. Zato jim je tudi propadla naša bivša država. In propada tudi Slovenija, ki imaortolevičarje na oblasti.
          Amerikanc @Rokovnjač ti je pojasnil, kako je v Ameriki.
          Ti pa po balkansko nabijaj še naprej, da se ti bomo režali.
          Zapomni si Kučanove besede: “Pusti narod, narod je BUTAST!”

      • Peter Klepec

        Nihce vas ne sili ziveti po amerisko, po srednjeevropsko bi bilo kar v redu.

        • Rokovnjac

          Meni v 60 letih bi blo nobene sile.Zivel sem kot mali Bog.Imel sem in se imam vse kar sem si kdaj pozelel.Kar sem hotu rect je to,da bo ta nacin sel k hudicu,zakaj?Zato ker je v sluzbi v zdravstvenih domovih dvakrat vec kot pacientov,vsi pa imajo izvrstne place ,placani so zato da celi dan gledajo v Computer monitior.Dokler sem bil jaz v sluzbi sem nekaj dal iz rok,zdaj nam pa Kitajci in se kdo dajejo iz rok!

  3. slavkope

    Zakaj nam naši brezsramni politični in civilno-družbeni ne-humani zmerjalci zdravnikov z dvoživkami, paraziti in drugimi nehumanimi ter neetičnimi nesnagami nikoli ne znajo (ali nočejo) pojasniti,

    -kako je mogoče, da ima monopolna državna zdravstvena zavarovalnica ZZZS praviloma ob koncu poslovnega leta opazne presežke nad namensko porabljenimi sredstvi,
    največja in najbolj obremenjena univerzitetna klinična centra (Ljubljana in Maribor), ki ju financira ZZZS, pa že precej pred koncem poslovnega leta praviloma neznosne izgube;

    – kako je mogoče, da predsednik vlade in njegovi čredno zdresirani povzpetniški politični lakaji sovražno zmerjajo zdravnike z dvoživkami in paraziti,
    a ob tem nepošteno zamolčijo,
    da omenjeni zdravniki in drugo zdravstveno negovalno osebje v javnih ustanovah ne morejo pravočasno in edino učinkovito pomagati zavarovancem monopolne državne ZZZS drugače, kot da jim ponudijo kot alternativno možnost (za dodatno plačilo iz zasebnih žepov) prostovoljno pomoč v svojem prostem času v odrešilnih koncesijskih in zasebnih zdravstvenih ambulantah ali bolnišnicah;

    – kako je mogoče, da vlada načrtno in naklepno onemogoča obstoj in razvoj urgentnih zdravstvenih dežurnih služb na podeželju z inšpekcijskih preganjanjem ter zahtevanim dodatnim davčnim obremenjevanjem edinih dopuščenih podjemnih pogodb požrtvovalnih zdravnikov s 70-odstotki državnega davka,
    ki bremeni neposredno posamezne že tako sistemsko brezsramno odrinjene in pod-financirane enote javnega zdravstva in posredno celo proračune lokalnih skupnosti na de-privilegiranem in vsestransko preziranem slovenskem podeželju;

    -kako je mogoče, da Golobovi lakaji brezsramno lažejo o skrajšanih čakalnih vrstah, ko sami priznajo, da so le (gen-i-alno) spremenili metodologijo štetja.

    Približno tako, kot je Golob in njegova diktatura “svobode” z enim nonšalantnim administrativnim zamahom trajno odpravila problem “nezakonitih pribežnikov”, in sicer s samovoljnim črtanjem domnevne “nezakonitosti”.
    Vsi migranti brez izjeme so poslej za našo vrlo oblast zakoniti in vsem po veljavni Ustavi RS, dokler bivajo na ozemlju RS, pripadajo enake temeljne človekove pravice in svoboščine kot državljanom RS.

    Po podobnem ne-odgovornem in proti-pravnem miselnem vzorcu lahko pričakujemo od nadutih samodržcev “svobode” tudi sprostitev brezupno prenapolnjenih zaporniških kapacitet (s splošno amnestijo za vse, ki nimajo na vesti množičnih zločinov genocida), itd., itn.

  4. jaz

    @dr.KREK! NIMATE IN NIMATE PRAV. TA VLADA BO SKRAJŠALA VSE DOPUSTNE ČAKALNE DOBE. KER KO NE BO VEČ ZDRAVNIKOV NE BO VEČ TUDI ČAKALNIH DOB!
    ZA ZAČETEK PA SE BO DOPUSTNE ČAKALNE DOBE PODALJŠALO DO SMRTI. SE VAM NE ZDI TO ZELO ELEGANTNA IN SMISELNA POTEZA NAŠE GENIALNE VLADE?

  5. Miller

    Kuharicam v DSOjih 2.000eur neto, pomočnikom 1.500 eur neto. Kdor se ne strinja:
    izvoli, pa se zamenjajta, pa se ti štempljaj svetek in petek, nedelje in prazniki že ob 5:30 in pejd lupit čebulo !

  6. deni

    Naj omenim trenutno najbolj v nebo vpijajoč primer Urgence v Tminu. Občina Tolmin, odnosno področje, ki ga pokriva NMP obsega največji teritorij v Sloveniji. Poleg tega najzahtevnejši teren, ker je visokogorje del delovanja Tolminskega ZD, odnosno Urgence.

    In zdaj k problemu čakajočih Godota. Ker zunanji zdravniki ne smejo več dežurati na urgenci, oziroma so s strani inšpektorjev v prekršku, ZD Tolmin ne more več zagotavljati nujnih primerov v nočnem času in med vikendi. Zgolj, zaradi birokratskeha aparata, ki mu komandira GG s svojimi kompanjoni.

    Je pa Tmin znan po raznih prireditvah poleti. Metalski festival in še mnogi drugi na sotočju Tminke ter Soče. Kako zagotoviti nujno medicinsko pomoč. V preteklosti so organizatorji zagotovili zunanjega izvajalca, ker naj bi bili domači predragi. Vendar ima samo Tminski ZD opremo za nujno pomoč. Šempeter, sploh pa Ljubljana je daleč. Kaj ostane? Čakajoč helikopter, kjer bi lahko samo z uro leta pokrili stroške zunanjih sodelavcev, beri zdravnikov.

    Tminci, Trentarji, planotarji, Bučani itd. itd. uprite se birokratski zalegi, sicer.

    • marko

      Tminci, Trentarji, planotarji, Bučani itd. itd. uprite se birokratski zalegi, sicer.
      ********

      Naivna ideja, pridi pogledat volilno telo…

      • deni

        Ja Marko imaš celo deloma prav glede volilnega telesa v krajih od Šentviške planote do recimo Vršiča. Se vdam. Še 35 let nazaj katoliško, recimo desno usmerjeno. Dandanes pa bi se š’li zopet partizane. Naivna ideja tudi to drži vodo. Zakaj, ker nekoliko bolj poznam vzhodni predel te pokrajine. Ampak sami sebi kopljejo, že kaj. Pa naj imajo, kar si želijo. Tudi bolnica Franja ni daleč in jo lahko spet renovirajo.

  7. rogati

    V Sloveniji vsaj 55% državljanov, ki spadajo v skupino lenuhi, paraziti, plenilci, kriminalci in nekulturni “umetniki”, prav nič ne čaka Godota, ker je za njih vedno tu, ko je na oblasti psihopatska in kriminalna združba ponosnih naslednikov KPS in KPJ. Ta brezobzirna zajedalska združba, ki jo sestavlajata dve skupini in sicer eno so diplomiranci in doktoriranci Univerze Edvarda Kardelja, katerih diplome in doktorska “dela” so tako v Sloveniji, kakor tudi v širšem svetu neuporabne in nezaželjene, zaradi tega so se s pomočjo nakradenega denarja in denarja kriminalcev združili v “progresivne in elitne” zatiralce zdravega razuma in svobodnega izražanja ter svobodne podjetniške pobude. Drugi 2/3 nujno potrebne levičarske zajedalske združbe, pa predstavljajo opravilno nepismeni in indoktrinirani volivci, ki dejansko verjamejo v prihod neke vrste socializem in pa tisti pravi zadrti lenuhi, ki bi podpisali pogodbo tudi s hudičem, samo da jim nebi bilo potrebno delati.

    • Helga

      Rogati, resnično se strinjam z vami.

  8. Miller

    Ministri strank naše vlade, se tedensko srečujejo na Brdu in sporočajo, da so enotni in vodijo državljane žejne preko vode.

    Enako se tedensko in več, srečujejo voditelji držav EU in sporočajo, da so enotni in vodijo državljane žejne preko vode.

    Zdaj ni trenutek, pa tudi „ne da se“, da bi nagradili za nekaj deset evrov zahtevna in težaška dela kuharjev, pomočnic, negovalk v DSO in sestre v bolnišnicah, danes nujno rabimo milijarde za abrambo.
    Nujno ! Orožarska industrija ne more čakati.

    • Miller

      Ja , nekaj deset evrov država nima za nagrajevanje zdravstvenega osebja ter garačev v DSOjih. Ni jih, se ne da, pravijo.

      007 Kosobrin Volk, pa se vehementno norčuje iz Slovenskega naroda in riga, da “ne bo nihče lačen”, če zmečemo stotine milijonov in milijarde v vojaški klump. Golob pa nas tolaži, da smo dobili zelo, zelo ugodne kredite za nakup otožja.

      Halooooo?
      To smo imeli v Jugi. Točno to !
      Gospodarstvo je razpadalo, država pa je jemala kredite za oboroževanje in tiskala denar.
      In zdaj smo prišli iz dežja pod kap.
      Na kvadrat !
      In potem se najdejo opranoglavci, ki to še podpirajo.

  9. beri

    Zakaj premnogi čakajo na doktorja Godota?
    Zato, ker imajo posebno obliko bipolarne motnje oziroma manične/čuštvene motnje kot recimo diktator mlinarčuk. Bom razložil.

    Diktator mlinarčuk je bipolarna osebnost v posebni izdaji. Kaže na tuje napake – ne zato, ker so napake, ampak zato, da opravičuje domače levičarske napake. Tudi tukaj soliti pamet Makedoncem je posebna oblika bipolarne motne. Ne priznajo da ta izvira od njih samih in ne od sposobnosti Makedonije, da si sama organizira ne samo zdravstvo, ampak še vse ostalo kar mora imeti moderno-razvojna država in družba. Komentator Dezerter je povedal bistvo, zato se ne bom ponavljal še sam.

    Opravičevanje lastnih napak s kazanjem prsta na tuje napake – ne vodi v lepšo prihodnost – ne za državo in ne za družbo/narod/ljudstvo. Lep dan.

    • beri

      P. S. Pozabil sem dodati, da enako metodo uporablja diktator mlinarčuk tudi doma in ne samo za tujino. Primer.
      Če trdi, da med Golobom in Janšo ni nobene razlike ali med stranko GS in SDS – pomerni, da imam prav! Povedano drugače.

      Prav vseeno je ali nam vlada Golob ali Janša – država in družba bosta nazadovali?! Tako trdi diktator mlinarčuk?! Negativne Čustvene motnje, ki so paralizirale možgane diktatorja mlinarčuka so jasne, kajne?

      To, da imaš v nekaterih stvareh prav – ne moreš tega opravičevati s stvarmi, kjer tega nimaš prav oziroma se NAMERNO motiš, ker želiš pokazati na lažno trditev: Vsi so enaki/isti?! Če bi bili vsi enaki – potem bi bile vse demokracije pozitivne in vse diktature negativne, kar seveda ne drži po matematični logiki. Lep dan.

      • Miran

        @beri

        Če trdi, da med Golobom in Janšo ni nobene razlike

        Je morje razlike.
        In ko bomo ustoličili Ajatolaha dosmrtnegha cenjenega predsednika bo večina občutila ta cunami.

        🥴

        • beri

          @miran – tebi podobne odgovarjajo komentatorji s tega portala kot so: slavkope, rogati itn.

          Nihče te ne sili, da uvidiš svoje zmote, zato jih kar obdrži zase! Ostali vemo, da bomo pod desnimi vladami imeli višji standard, višji BDP, nižji DDV, manj davkov itn.

          Desno/kapitalsitično gospodarstvo je svettlobna leta pred levičarskim gospodarstvom.

          Tudi komentator peter ima pogosto prav. Zdravstvo ne more večno biti zgolj državno-javno. Prej ali slej bomo dobili podobno zdravstvo kot ga imajo na zahodu.

          Brezplačno zdravstvo je možno le tedaj, če je leva država visoko produktivna, da lahko vlaga tako v razvojno gospodarstvo kot v javni sektor. Pa še takrat bodo naši UKC-ji imeli veliko premalo najsodobnejše opreme v zdravstvu, ki je iz leta v leto dražja in bolj zahtevna za visoke specialsite v zdravstvu.

          • Miran

            @beri

            Moje bojazni so drugje kot vi menite.
            Bojim se avtokratov ne demokracije.
            Madžarska ne poka od zdravega gospodarstva.
            Čez nekaj let bomo videli kako se bo zasukalo s Trampom in bova vedela pri čem sva. Bog ne daj, da bodo rezultati pod Janšo meni dali prav.
            Menim da je modus vivendi Janševih vlad velika korupcija.
            Dudica, Snežič, Madžari…..

        • mario

          Miran ali si upaš zanikati, da ne objavljaš svojih komentarjev tudi kot Miller?

  10. APMMB2

    Na Godota čakata dva potepuha,kar je lahko usodno za njiju. V Sloveniji pa čaka na Godota cela država. Sicer ni velika, pa vendar 2 mijijona ljudi čaka in čaka že dolgih 80 let.
    Ko smo se osamosvojili, smo si zadali za cilj, da se tudi osvobodimo, pa se do danes še nismo.
    Tukaj je problem.
    Danes je že znano,pa še vedno ni spolšno priznano, da se pred osemdesetimi leti Slovenija ni osvobodila. Samo kljukasti križ je zamenjala z rdečo zvezdo in teror, morda še strašnejši, se je nadaljeval.
    In do danes tak teror še ni izzvenel.
    Vprašati se moramo : zakaj?
    Slovenci nismo nikoli imeli lastne države, zato množice, ki so nendoma postale državljani lastne samostojne države, niso vedele, kako se z državo upravlja.
    Slovenijo je osamosvojila peščica entuziastov s Pučnikom na čelu.
    Ti so prepričali množice, da se je mogoče osamosvojiti in smo se osamosvojili.
    To je bil korak v pravo smer, vednar osamosvojitelji niso vedel, kako se vlada.
    Za to pa so bili mojstrsko usposbljeni tisti,ki so nam vladali pred osamosvojitvijo. Ti niso obladovali samo vladanja, ampak so obvadovali tudi teroriziranje. In zato se po dolgih tridesetih letih Slovenija še ni osvobodila.
    Žal se je prelevila v mafisko državo, kjer sta lažin kraja vrlina. In to tako čislani, da se največji lažnivci in tatovi nagrajujejo,odlikujejo in celo pokopavaja z državnimi častmi.
    Vse je speljano tako, da se nič ne more spremeniti in zato celotna naciija čaka na Godota.
    Ta se obdobno pojavi za pol mandata, pa ga hitro odstrelijo spretni mafijozi, ki so močni in podprti z nakradenim in prigoljufanim kapitalom.
    Prav kapital pa je sredstvo, ki preprečuje prihod Godota.
    Kaj nam pomaga besedičenje in pleteničenje, ki bazira na dejstvih, ko pa se nič ne spremeni.
    Čakali smo 50 let in smo dočakali, pa ne vsega in sedaj čakamo že 30 let, pa še vedno čakamo in čakamo in modrujemo. Spremeni se nič in kako dolgo bomo še čakali?

    • Dezerter

      Alternativo bi pomenilo odpiranje teh “neprijetnih” tem in zbiranje konsenza za uvedbo specialne protimafijske zakonodaje ter dosledni pregon.
      Diskurz v (željenih ) okvirjih z nekakšnim upgradom obstoječega (vsiljenega) koncepta de facto ohranja status quo.
      Nacionalistično retoriko bi morala zamenjati legalistična,primerna resničnosti.

    • Miran

      @apnmb

      Čakali smo 50 let in smo dočakali, pa ne vsega in sedaj čakamo že 30 let, pa še vedno čakamo in čakamo in

      Kaj čakate ? 😱
      Afne guncate že 42 let, bi rekel pokojni g. Bučar

    • Peter klepec

      Cakati, da se bo pojavil odresenik je nekoliko prevec ur-religiozno. Celo v religiji ze precej casa velja, da je treba proaktivno nekaj sam narest, v stilu „pomagaj si sam in bog ti bo pomagal“.
      Povsod po evropskem vzhodu so ljudje po 1990 ljudje cakali kako jim bo naenkrat dobro. Niso vedeli kako so na zahodu pridelali blagostanje.
      Ampak najbrz ste imeli v mislih, da se bo pojavil en politik, ki bo stvari zagnal. Moram vas razocarat, ne bo se pojavil. Namrec, mora obstajat dolocena splosna klima v ljudstvu in potem se mogoce najdejo posamezniki, ki zberejo ekipo; konec 80ih je bila klima, bolj za silo, in cisto slucajno je bila kriticna masa nadobudnih pomladnikov, ki je uspela „presenetiti“ staro gardo; to uspe mogoce enkrat, drugic pa vec ne, ker de je stara garda iz prvega primera kaj naucila.
      Torej, ni nobene moznosti.

  11. ren

    Gospod Krek, vsako pritoževanje je zastonj. golobu, vladi in koaliciji se =be za državo in njene ljudi. Važno je, da je njim lepo, da si privoščijo nepotrebna službena potovanja, ki jih lahko imenujemo politični turizem, za narod in državo pa jim ni mar. Resno jim ni nič mar!! =be se njim. V normalni državi bi predsednik vlade po tolikih verbalnih kiksih odletel. Pri nas se ga boža, namesto da bi ga s krepko brco v rit (mišljeno je dobesedno) poslali na cesto.
    Resno mam teh KRETENOV zadost! Leta 1991 mi na kraj pameti ni padlo, da bodo nekoč Sloveniji vladali taki ignorantski nesposobneži.

    • Rokovnjac

      Pri nas se ga boža, namesto da bi ga s krepko brco v rit (mišljeno je dobesedno) poslali na cesto.

      Narobe svet,pravilno bi bilo:”Zvezati roke,brcoi v rit in ga odpeljat v cuzo”!!!

  12. deni

    Čakajoč Godota-Godoja whatever. Samuel Beckett je v njegovi tragikomediji pač gledal v prihodnost. Sicer kratka knjižica, ki pove več, kakor ves špeh na policah, kjer privablja samo prah.

    Naj omenim, da sem zgodbico prebral mimogrede na vrtu, v neposredni bližini knjižnice z dvema piroma in s par cigareti, kjer sem si ravnokar izposodil to delo. Sicer nisem literarni zgodovinar ali kaj podobnega, vendar zanimivo branje.

    Ne bom preveč pametoval. Potepuha Vladimir (Didi) ter Estragon (Gogo) čakata in čakata. Jebenti boga, koga že? Nekega Godota-Godoja. Seveda je vsa zgodba zreducirana v minimalistično knjižico odnosno v odrsko predstavo.

    Kakorkoli je avtor članka primerjal zelo žalostno zgodbo iz Makedonije s čakanjem na nekoga, pač nekoga. Naši Godoti-ji se skrivajo, medtem, ko potepuha rešujeta zadevo, čeprav nimata pojma o pojmu.

    In zdaj nastane vprašanje, kaj bi bilo v primeru naše realnosti, ko bi bilo potrebno čakati Godota-ja. Najbolje, da grdo povedano crkneš in ne delaš več škode. Medtem, ko Vladimir in Estragon filozofirata, kaj bi bilo bolje ali spičita izpod svetilke ali naj še vedno čakata, in čakata, koga že? Pravzaprav pa sploh ne vesta koga čakata. In takšno je dandanašnje stanje slovenske politike do zdravstva. na sploh. Ja ni vse v redu, ampak ko je potrebno pa je vse medicinsko osebje izjemno profesionalno. Zakaj? Ker se požvižga na dva potepuška filozofa in ukrepa.

    Realnost in fikcija. Fikcija in realnost. Ampak bodi dovolj. Ko si v situaciji za biti ali ne biti, te ne zanima ali je zdravniško osebje od tam in tam, temveč, da je strokovno usposobljeno in te reši. Pa Godot gor ali dol, mar ne. Ampak smo vsi v položaju, da čakamo Godota, ki ne pride in ne pride. Kdo sta potlej potepuha in kdo Godot, pa je retorično vprašanje?

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Komentar
Najboljši Robi na svetu

Najboljši Robi na svetu

V preteklih dneh, tednih, se je bolj ali manj izkristalizirala predvolilna taktika predsednika vlade Roberta Goloba in njegovega Gibanja Svoboda. Ne glede na dejstva, preverljive podatke, bodo javnost zasuli s podatki, takšnimi in drugačnimi statistikami o njihovi neverjetni, zgodovinski uspešnosti. To je predsednik vlade počel tudi ob interpelaciji v Državnem zboru. Ključ njegovega promocijskega uspeha pa so glavni mediji. Bodo nekritično ponavljali njegove floskule, ali bodo morda postavili kakšno vprašanje, naredili resno analizo njegovega “zgodovinskega” dela? Izkoriščanje družinskih članov, mame, pri samopromociji na družbenih omrežjih tudi ni več ovira. To pač ni normalno.

Politiki novega kova sejejo veter, da bodo želi vihar

Politiki novega kova sejejo veter, da bodo želi vihar

Politika je namreč resničnostni šov, ki se ne dogaja več v prirejenih televizijskih studijih, pač pa v vsakdanjem življenju. In politiki novega kova niso več dobri stari demokrati, socialisti, krščanski demokrati ali liberalci, ampak le še lažnivci, nasilneži, izsiljevalci in nadlegovalci. V tem novem svetu, ki bi se še včeraj zdel distopija, je vsak dan manj razuma. Zdaj je čas za akcijo, za prevlado močnejših nad šibkejšimi, avtokratov nad demokrati. Resda da so v Evropi (EU) demokrati še vedno v precejšnji prednosti pred avtokrati – trenutno razmerje sil je približno 75 : 25 v korist demokratov -, vendar pa so trendi naklonjeni zagovornikom trde roke, reda in discipline, tradicionalnih vrednot in obračuna z vsemi, ki se upirajo politikom novega kova. Kdor ne sprejema njihovega evangelija, je sovražnik, izdajalec, peder ali prodana duša …

Točka preloma

Točka preloma

Bilo je jeseni 2023. Slabo leto po absolutni zmagi na volitvah, predsednik stranke António Costa je suvereno vodil svojo tretjo portugalsko vlado. Zjutraj, 7. novembra je tožilstvo sporočilo, da ga preiskujejo v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi v poslih z litijem in ‘zelenim’ vodikom. Skupaj še z nekaterimi ministri njegove vlade. Nekaj ur zatem, po pogovoru s predsednikom države, je portugalski premier sporočil, da ima “čisto vest” in “popolno zaupanje v pravosodje. V takšnih primerih dolžnosti predsednika vlade niso združljive s kakršnim koli sumom. In v teh okoliščinah sem predsedniku republike predložil svoj odstop.” je povedal, Sledile so predčasne volitve in nova vlada.

Novinarski psi lahko še tako lajamo, ampak mafijska karavana bo šla mirno dalje

Novinarski psi lahko še tako lajamo, ampak mafijska karavana bo šla mirno dalje

Predstavljajte si, kaj bi se zgodilo, če bi slovenski premier nekega dne ugotovil, da obstaja genialen način, kako v trenutku pokončati pošast, imenovano korupcija v javnem zdravstvu. Z nekaj zakonskimi spremembami bi ZZZS naložili, da mora financirati vse ponudnike zdravstvenih storitev, ki so kvalificirani, licencirani in ki lahko zagotavljajo tiste zdravstvene storitve, ki jih pacienti potrebujejo, pri čemer pa je popolnoma vseeno, ali gre za javne ali zasebne ponudnike. Glavno je to, da je storitev opravljena kvalitetno, strokovno in v okviru finančnih omejitev. Greste stavit, kdo bo bolj učinkovit in uspešnejši? Zasebni ponudnik, brez dvoma, saj bo v kali zatrl kakršno koli misel o korupciji. Kdo pa je tako nor, da bo kradel samemu sebi?!

O nasilju med Slovenci: “Kdor ubije Kreka, dobi 50.000 evrov nagrade!”

O nasilju med Slovenci: “Kdor ubije Kreka, dobi 50.000 evrov nagrade!”

S kakšno pravico obsojamo mlade, s kakšno pravico mediji zaobidejo nasilje odraslih, ko se spravljajo na nasilje med otroki? Najprej bo potrebno urediti nasilje med odraslimi in šele potem nastopijo pogoji za ureditev nasilja med mladostniki. Spremeniti bo potrebno vzorce vedenja, ki dajejo prednost nasilju. Nasilje med mladimi je samo del nasilja, ki je prisotno v sodobni družbi. Z obsojanjem mladih in njihovim pošiljanjem v zapore ga prav gotovo ne bomo rešili, ampak samo še okrepili. Vprašanje je, ali smo pripravljeni več narediti na sebi in zmanjšati nasilje v družbi. Rešitev ni v tem, da smo še bolj agresivni proti mladostnikom, ampak da postanemo manj agresivni, kar pa ne bo lahko. Kajti mir pride šele po velikih naporih cele generacije in ne samo mladih.

Da čaka medije kriza, vemo že vsaj deset let. In samo še huje bo!

Da čaka medije kriza, vemo že vsaj deset let. In samo še huje bo!

Ali so slovenski mediji res v krizi? Odgovor je pritrdilen. Toda v krizi so bili tudi lani in bodo bržkone še v prihodnjih letih. Ali so za to nezavidljivo stanje krivi lastniki medijev? Nikakor ne. Ali so problem zasebni lastniki, ki naj bi jim šlo le za profit, zato odpuščajo najboljše novinarje, ker jih največ stanejo? Tudi ta odgovor ni pritrdilen. Medijske hiše so gospodarske družbe in razen v policijskih državah o njih odločajo na eni strani bralci, na drugi pa trg. Torej zakon ponudbe in povpraševanja. Če kdo ni previdel, kakšen bo razvoj dogodkov na področju medijev, za to ne more kriviti kapitalizma.

Ni prvoaprilska, ko NPU ugotovi, da podpisnica škodljive pogodbe ni odgovorna za podpis škodljive pogodbe

Ni prvoaprilska, ko NPU ugotovi, da podpisnica škodljive pogodbe ni odgovorna za podpis škodljive pogodbe

Na 1. april, ko se tudi nekateri glavni mediji pridružujejo izumljanju bedastih novic, čeprav to ni potrebno, ker to zavedno ali nezavedno počnejo vsak dan, je za glavno prvoaprilsko šalo poskrbel Nacionalni preiskovalni urad (NPU). V žaru predvolilne borbe za zaščito lika in dela predsednika vlade Roberta Goloba ter finančnega ministra je prijatelj premierja, sicer direktor NPU, pričakovano neodvisno in strokovno ugotovil, da za podpis škodljive pogodbe o nakupu podrtije Litijske 51 ni odgovorna nekdanja ministrica, ki je pogodbo s klavzulo kupljeno-videno podpisala brez ogleda stavbe in ob jasnih sporočilih sodstva, da je stavba popolnoma neprimerna in neuporabna.

Ko je lažje umreti, kot ljudem reči oprosti

Ko je lažje umreti, kot ljudem reči oprosti

Politiki se redko opravičijo za stvari, ki so jih naredili narobe, brez občutka ali celo v nasprotju z moralo, da niti ne omenjamo takšnih ali drugačnih kršitev zakonov. Kot da bi bilo opravičilo nekaj ponižujočega, nesprejemljivega in odvečnega. Takšen pogled je tuj demokratičnim družbam, kjer velja načelo, da so izvoljeni predstavniki ljudstva odgovorni volivcem, državljanom in davkoplačevalcem za svoja dejanja in besede. Če se tega zavedajo, potem se ljudem opravičijo za neprijetne odločitve ali izjave, manjše moralne spodrsljaje in napake. Toda slovenski standardi so nižji, čeprav so se v zadnjih tridesetih letih postopno dvigovali. Slovenci imamo že na načelni ravni velik problem z opravičevanjem. Beseda “oprosti” nam nekako ne gre z jezika. In če imamo s tem notranje boje navadni ljudje, potem ni čudno, da je s politiki še toliko huje.