Napotnice: Španska vas ministrice za zdravje

Fotomontaža: +PORTAL

Avtor: | 3. septembra, 2024

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel celo s podporo Združenja zdravstvenih zavodov uvaja nov način izdajanja napotnic za zdravstvene preglede, s čimer grobo posega v dosedanje delovanje zdravstvenega sistema. Predvsem na finančnem, a tudi na strokovnem področju. S tem tudi potrjuje, da je tudi ona operativna ministrica brez strateškega pogleda in pod velikim vplivom različnih lobijev, tokrat specialistov na sekundarni in terciarni ravni. Posledice, ki bodo nastale zaradi tega, se bodo pokazale ob poročilu zdravstvene zavarovalnice, ki bo morala dodatno dofinancirati sistem, ki ga naivno podira ministrica. Edina denarna rezerva za tako širjenje sta državni proračun, lahko pa tudi dvig denarnega prispevka posameznikov in podjetij. Nobeden od teh sistemov ni pravi za sedanjo vlado in kritike vlade ter za čas, ko se napoveduje obdobje suhih krav.

Denarja v zavarovalniški blagajni bo očitno vse manj, saj nam gospodarstvo napoveduje upad proizvodnje, padec izvoza. Vse bolj diši po finančni krizi ali letih suhih krav in posledično po zmanjšanju finančnih sredstev za zdravstvo in denarja v zdravstveni blagajni. Zaradi gospodarske krize se bo povečala brezposelnost in zmanjšal priliv v zdravstveno blagajno. Iz organizacijske krize bomo v zdravstvu prišli še v finančno – in to zaradi ministrice, ki je v osnovi ekonomistka. Pa naj kdo to razume!

Gospa ministrica bo tedaj že nekdanja in bo uživala v Madridu pri svojem možu veleposlaniku. Ministrovanje bo zanjo samo še dober ali slab spomin, nam bodo pa ostale vse napake in posledice, ki jih je pridelala do sedaj in jih še bo do odhoda v Španijo.

Najprej je potrebno ponovno zapisati, da je zdravstveni sistem eden najbolj celovitih in zapletenih sistemov v državi. Zato moramo vse spremembe v zdravstvu skrbno načrtovati, da lahko nudimo ljudem toliko, kot si oni želijo, ter da smo ob tem še kvalitetni pri svojem delu, da e gremo preko finančnih meja zavarovalnice in zato skrbno nadziramo potrošnjo denarja. Le denar, ki je zbran in namenjen temu sistemu, omogoča njegovo delovanje. Birokratske spremembe v sistemu pa lahko med drugim tudi prelivajo denar iz enega sektorja v drugega.

V letu 2023 je ZZZS za specialistično ambulantno ter bolnišnično sekundarno in terciarno dejavnost zagotovil 1.957.302.710 evrov ali 62,58 % od skupnih sredstev za izvajanje zdravljena. Za osnovno zdravstveno dejavnost je ZZZS namenil le 840.438.881 evrov ali 26,87 % skupnih sredstev.

Z uvedbo stalnih napotnic, ki jih bo izdal zdravnik posameznemu specialistu, bo hkrati dal tudi vso svobodo temu specialistu, da pošilja pacienta od specialista do specialista brez vednosti in privolitve zdravnika v osnovnem zdravstvu, ki je dejansko skrbnik za zdravje posameznika. Ker bo specialist imel odprta vrata do vseh preiskav, bo večina specialistov to tudi izkoristila. S tem pa se bo verjetno pomembno povišalo število opravljenih storitev in tudi dodatno obremenilo zdravstveno blagajno.

Ob tem pa bo specialist imel priložnost in tudi obveznost pisati zdravila, ki so običajno draga. Zdravila bo predpisoval in pisal recepte brez predhodnega posveta z osebnim zdravnikom. Slednjega je gospa ministrica s svojim ukrepom izločila iz predpisovanja zdravila za področje, ki ga pokriva specialist. To je seveda velika sistemska napaka, ki je ministrica, ki ni “sistemka”, pač ne vidi. Ona je zadovoljna z operativnimi ukrepi, pa četudi poruši celoten sistem. Nekoč sva s kolegom specialistom družinske medicine preštevala, koliko zdravil so specialisti predpisali starejšemu polimorbidnemu moškemu: ustavila sva se pri številki 27. Bolnik naju je sam prosil, da narediva selekcijo med zdravili, ker on da ne misli pojesti toliko tablet na dan. Dodatna posledica tega bo, da bodo sedaj bolniki naredili svojo selekcijo, kakor pač znajo. Veliko zdravil bo tako končalo v smeteh.

S finančnega vidika je ta ukrep nevaren za zdravstveno blagajno, a predstavniki specialistične stroke in bolnišnic so v Združenju zdravstvenih organizacij z lobiranjem dosegli, da bodo imeli večji priliv denarnih sredstev. To ni nič novega, saj vseskozi poteka boj za ta sredstva, novo je le to, da so tokrat specialisti in bolnišnice ponovno zmagale in se ponovno zagrizle v sredstva, ki so namenjena primarju. Smejalo se bo tudi farmacevtskim firmam. Čudi me predvsem, kaj dela ZZZS, da ne prepreči dodatnih stroškov.

Kot sem že navedel, je zdravstveni sistem celovit sistem; če povečate sredstva za specialistiko in za bolnišnice, jih morate zmanjšati za osnovno zdravstvo, ki že sedaj ob prisotnem financiranju ZZZS ne zmore prenesti vseh obremenitev. Ob manjšem dotoku sredstev se bo še zmanjšala možnost delovanja primarnega zdravstva, ki bo imelo še manj zaposlenih in bo le še bolj nebogljeno. In tu me čudi naivnost in ne strateško gledanje primarnega zdravstva, da to dovoljuje.

Ministrica namesto, da ojača primarno zdravstvo, išče rešitev v točno nasprotni smeri. Prvič skuša na ta način zmanjšati število napotnic, kar je po moje glavni namen v stilu cilj posvečuje sredstvo. Drugič pa prenaša naloge, ki jih ima v sistemu osebni zdravnik na specialista, ki bo sedaj mimo osebnega zdravnika pošiljal bolnika od specialista do specialista in tako nekontrolirano trošil denar ZZZS.

Z zmanjšanjem sredstev za osnovno zdravstvo se bo njegovo delovanje še poslabšalo. Namesto dobro delujočega osnovno zdravstvenega sistema bomo imeli vse manj zdravnikov v primarni mreži in vse več težav pri izvajanju primarne dejavnosti. Nikjer ne slišim Kebra in Jenulla, da bi protestirala proti temu šibenju osnovnega zdravstva.

Čeprav se na prvo žogo zdi, da je ukrep ministrice dobrohoten za primarno zdravstvo, vidimo, da se bodo stvari v osnovnem zdravstvu še poslabšale in ne izboljšale, kot nam skuša ob uvedbi ukrepa dopovedati ministrica, ki pač ne premore strateškega pogleda. Če bi ga, bi se zavedala, da naš sistem zdravstvenega varstva sloni na osnovnem zdravstvenem varstvu. Tu ljudje vstopajo v sistem in zdravniki skrbijo za bolnike celostno. Praviloma se ne bi smelo dogajati z pacientom nič brez vednosti izbranega zdravnika. On napotuje in on sprejema sugestije specialistov glede zdravljenja ali dodatnih pregledov in potem predpiše terapijo. Da bi lahko opravljal to zahtevno delo, smo oblikovali in razvili družinsko medicino in ta zdravnik naj bi zdravil ne samo konkretnega bolnika, ampak tudi družinske člane in sčasoma prevzemal tudi naloge specialistov. Sedaj pa vse bolj postaja podoben obupanemu policistu sredi križišča, ki mu nikakor ne uspe urediti prometa.

Osebnega zdravnika so degradirali, namesto da bi mu dali večjo moč.

Z trajno napotnico pa sedaj pošlje zdravnik pacienta iz tega sistema in se ta vanj vrne po končni obravnavi na specialističnem nivoju, vmes pa zdravnik nima več možnosti spremljanja pacienta, vodi ga začasno specialist, ki ga pošilja na preglede k drugim specialistom. Ali z drugo besedo: pacient je podvržen dvojnemu vodenju (specialistovem in vodenju izbranega zdravnika). O tem govori že pregovor “veliko babic, kilavo dete”.

S tem posegom je ministrica osnovno nalogo, ki jo ima izbrani zdravnik, negirala; dala je prosto odločitev specialistu, da dela katero koli preiskavo že hoče pri pacientu. S tem je ministrica grobo posegla v obvladovanje stroškov, kajti naloga zdravnika v osnovnem zdravstvu je tudi, da pretehta, ali so določeni posegi pri pacientu smiselni ali ne.

In ker smo v tržnem gospodarstvu, je tudi bolnišnica (ali vsak izvajalec specialist) tržni subjekt in če so direktorji bolnišnic dovolj podjetni, bodo motivirali svoje specialiste, da povečajo število specialistični pregledov (ultrazvok npr.) in s tem pridobijo za svoj zavod več storitev in večji prihodek. Če je bil do sedaj selektor pregledov osebni zdravnik, tega ni več, zato je popolnoma jasno, da se bo število pregledov na sekundarnem in terciarnem nivoju povečalo, da bo treba delež sredstev za izvajanje dejavnosti na tem področju povečati in da se bo posledično delež sredstev za primarni nivo zmanjšal.

Pacienti bodo sedaj prepuščeni specialistom, osebni zdravnik bo imel le malo besede glede dodatnih specialističnih pregledov. Te bo planiral in realiziral specialist, čeravno je bil kateri od teh že opravljen, preden je zdravnik poslal pacienta k specialistu.

Namesto da bi osebni zdravnik prevzemal vse več opravil in s tem zmanjševal pritisk na dražje specialiste, kar bi pomenilo v sistemu zmanjšanje stroškov, se bo zgodilo ravno obratno, kar bo podražilo izvajanje dejavnosti in zmanjšalo strokovnost dela izbranega zdravnika.

Namesto da bi ministrica ojačala primarni zdravstveni nivo, ga dodatno slabi. Sekundarni in terciarni nivo bosta zadovoljna z dodatnim prilivom denarja, primarni nivo pa se je zaradi preobremenitve pripravljen sprijazniti že z prav vsem, tudi izgubo denarja. Samo da se mu zmanjša obremenitev.

Zato pričakujem, da bo ministrica Valentina čim prej odšla k soprogu veleposlaniku Tadeju Ruplu v Madrid in da bo ministrstvo za zdravje končno prevzel sposoben minister ali ministrica. Po vseh zablodah tako Bešiča kot gospe Prevolnik je že čas, da dobim ministra z modrostjo, znanjem in sposobnostjo sodelovanja in koordiniranje enega najtežjih in najbolj zahtevnih resorjev v vladi. Upam in želim si, da bo predsednik vlade imel več sreče pri kadrovanju nove ministrice ali ministra. Do sedaj se premier Golob s svojim izborom kadrov za vodenje ministrstva za zdravje ni izkazal, zato tudi težko verjamem, da bo naslednji izbor boljši.

Kaj pa bolniki, katerih dobrobit je (bila) baje glavni cilj Bešiča in tudi sedanje ministrice? Bolnike bodo zopet žejne prepeljali čez reko, imeli bodo še naprej čakalne dobe, le da jih bomo sedaj nekoliko težje spremljali, ker s spremembo napotnic verjetno ni bila uvedena tudi sprememba pri vodenju in spremljanju teh napotnic. Število zdravnikov se ni povečalo, zato se tudi čakalne dobe ne morejo spremeniti, pa kakorkoli jih že prikazujemo ali izvajamo.
Ne sekirajte se, tako pač je. Preden bo kaj bolje, bo očitno še malo slabše, mi je rekel prijatelj in imel je prav.

10 komentarjev

  1. Weedoc

    Sam vidim stvari drugače kot gospod Krek. V državi, ki takšno organizacijsko pravilo že dolgo uveljavlja, so zadovoljni tako bolniki kot družinski zdravniki. V resnici je s tem večja odgovornost na bolnišničnih zdravnikih; ti so sedaj bolj “transparentno “ odgovorni za uspeh zdravljenja, hkrati pa morajo o vsakem svojem stiku poročati (v vednost poslati) ne le družinskemu temveč tudi vsem drugim specialistom, ki skrbimo za dotičnega bolnika. Družinski zdravniki imajo tako večjo in ne manjšo veljavo ter manj birokracije ob boljšem pregledu vseh interakcij, skrb je bolj koordinirana in uspehi boljši. Ali bo to delovalo v deželi, kjer prevladuje nadmudrivanje, pa ne vem.

    Odgovori
  2. Fani

    Gospod Krek, kaj ko bi se vi reaktivirali iz penziona in prevzeli ministrovanje? Ministrica bo lahko takoj šla v Madrid, vaše naslednike na NIJZ zaposlite kot svoje sekretarje in svetovalce. Vsi vemo, da znajo veliko delati, tudi po 1000 nadur na leto. Zdravstveni sistem bo gvišno rešen.
    .

    Odgovori
  3. Heli

    Vsak specialist bi moral izključiti ali potrditi bolezen pri človeku, ki ga pregleda in če tako naredi vsak, ne bo veliko pošiljanja pacienta od Poncija do Pilata. Ampak za to je potrebno znanje in odgovornost, kajne ?

    Odgovori
  4. Peter Klepec

    To je vse vrtenje okoli vrele kase.
    Se nikjer nisem zasledil podatka koliko denarja bi rabili, da bi placali vse potrebne zdravstvene storitve in to primerjali z budgetom ZZZS plus placilom, ki jih drzavljani dajejo direktno mimo ZZZSa.
    To bi povedalo prav vse.

    Odgovori
    • Matej

      Vi samo volite levake pa bomo kmalu Bosna takoj po vojni!

      Odgovori
  5. slavkope

    Ministrica za zdravje, Valentina Prevolnik Rupel, z vsemi svojimi javnimi nastopi, puhlimi in praznimi besedami ter “ad hoc” nepremišljenimi “gasilskimi” ukrepi ter z vsemi svojimi sramotnimi demonstracijami lastne sistemske strokovne in politične gluhosti in neobčutljivosti dokazuje, da je absolutno neprimerna za funkcijo, ki jo opravlja po milosti prezirljivo narcisoidnega dr. Roberta Goloba in politično-pragmatično lakajskih političnih strank vladajoče koalicije GS, SD in Levice.

    Z zdravniki in drugim osebjem politično malikovanega javnega zdravstva iz svojega resorja se sploh ni pripravljena srečati in tvorno pogovarjati, svoje pristojnosti in pooblastila pa vztrajno prenaša na podrejene državne sekretarje in na bolj konstruktivna ter bolj delovna vladna kolega, ministra za finance ter javno upravo.

    Glede na svoje konstantno izogibanje lastnim strokovnim in političnim odgovornostim ter pristojnostim bi morala že zdavnaj ponuditi svojemu ne-odgovornemu prvemu ministru brezpogojni odstop zaradi osebne nesposobnosti in osebne nemotiviranosti ter nezainteresiranosti za javno zdravje.

    Odgovori
  6. ren

    Ta vlada ni za to, da državi in ljudem pomaga k vedno večjemu napredku, ta vlada je zato, da ljudem nagaja, da državo ruši in jo končno zruši. In vse naslednje LEVE vlade bodo take.

    Odgovori
    • P.Kos

      @ren: “In vse naslednje LEVE vlade bodo take.”

      In vse naslednje LEVE, tako kot so bile tudi vse pretekle LEVE vlade, vključno z jugoslovansko pizdarijo, ki je končno eskalirala v državljansko vojno in razpad Juge, bodo take. Seveda, če jim bomo to omogočili državljani Slovenije (nihče drug!). In če ne bo v slovenski družbi prevladala zdrava pamet, se bo tudi končalo tako, kot se je v Jugi; z nasilnim koncem. Ker ta kriminalna vlada in njen slepo zaveden lumpenproletariat sta narodnostno razdiralna in gospodarsko škodljiva subjekta v slovenski realnosti. Zaradi samodrštva in pasivnosti kritične javnosti, bo napetost, ki narašča. eksplodirala in takrat bo prepozno za demokracijo.

      Odgovori

Objavi komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Komentar
Zakaj je ugled sodnikov nizek, zdravnikov pa še nižji

Zakaj je ugled sodnikov nizek, zdravnikov pa še nižji

Neverjetno paradoksalno se zdi, toda vlada z bojem za ohranitev t.i. javnega zdravstva v resnici zdravstvo še bolj uničuje, s potapljanjem “javnega” zdravstva pa se bo del pacientov, ki si to lahko privošči, preselil k zasebnikom. Alternative jim namreč država niti ne bo dala. Plačaš zasebniku in prideš na vrsto v nekaj dneh, ali pa čakaš nekaj let v razpadlem “javnem” zdravstvu in upaš, da vmes ne boš umrl. Ljudje so se tega začeli zavedati in ker so kot odgovorne za to katastrofo prepoznali zdravnike, je tem zaradi tega padel ugled. Zato so danes zdravniki kar se ugleda tiče – na psu. Še sodniki so na boljšem.

Golob pač ni kos

Golob pač ni kos

Večkrat se sprašujem, zakaj ravno v Sloveniji odločitve strateškega pomena ne znamo izpeljati tako, da optimiziramo rezultat? Ker so ravno tedaj na čelu države diletanti? Ker podcenjujemo naravne zakonitosti postopka? Ker tisti, ki odločajo, v resnici ne vedo, kaj bi? Ker v političnem power playu posamezniki preveč solirajo? Ali pa kar vsakega po malem? Saga o imenovanju slovenskega komisarja je spet en tak zavožen primer. Čeprav se v javnosti poskuša ustvariti zmedo glede odgovornosti za to šlamastiko, je treba jasno povedati, da je krivec samo en. Robert Golob.

Cigani

Cigani

Kot družba znamo zapisati pravico do pitne vode celo v ustavo, ko pa jo rabi romska mati za osnovno higieno svojega otroka in družine, za prehrano, pa je nismo sposobni pripeljati! Čemu potem vse te besede o pravici do pitne vode v ustavi, če pa so za Rome mrtva črka na papirju? Zakaj dopuščamo, da se politika igra z obrobno skupino in nad Rome pošilja policijo, namesto da bi jim omogočila normalno življenje? Ne dvignemo glasu za reveže, ki živijo na robu preživetja in trpijo za večjo obolevnostjo in tudi veliko prezgodaj umirajo. Ne čudite se potem, če ne bo dvignil nihče glasu za vas, ko boste v stiski. Ne skrbimo za njihove otroke, kritični smo do prihajanja romskih otrok v šolo, do njihovih higienskih navad. Kako pa naj gredo v šolo čisti in umiti, če pa nimajo dostopa do pitne vode?

Odgovor anonimnemu skribomanu

Odgovor anonimnemu skribomanu

Nisem član nobene slovenske politične stranke, enako kritičen sem do pahljače političnih strategij, ki jih zagovarjajo in uresničujejo vse slovenske stranke. Ni pa moja krivda, da tako imenovani levi politični pol, ki v Sloveniji vlada bolj ali manj ves čas od osamosvojitve, ne premore za več kot en minibus sposobnih, poštenih in načelnih ljudi. Vsi drugi, ki se drenjajo pod levim obnebjem, so prefrigani in z vsemi žavbami namazani lumpi, nemalo njih brez slabe vesti uvrščam med priložnostne goljufe, tatove in lažnivce, zaradi katerih trpi večina prebivalstva Slovenije, Slovenija pa postaja vedno večja črna luknja Evrope, ki je že sama krenila na to pot samouničenja.

Čas je za javno debato o vedno večjem nasilju v zdravstvu

Čas je za javno debato o vedno večjem nasilju v zdravstvu

Ko sem vstopil v zdravstvo pred več kot 40 leti, o nasilju sploh nismo govorili, ker ga preprosto ni bilo. Zdravniški poklic je bil spoštovan in tudi zdravniki smo se zelo spoštljivo vedli do svojih bolnikov. Sedaj pa polnijo medijski prostor zgodbe o nasilju nad zdravstvenem osebjem. V treh bolnišnicah so samo v enem letu našteli 700 nasilnih dogodkov. Kaj se je zgodilo, da je prišlo do tega nasilniškega preobrata?

Nepopularno mnenje: pozitivna diskriminacija Romov se je izrodila v posmeh pravni državi

Nepopularno mnenje: pozitivna diskriminacija Romov se je izrodila v posmeh pravni državi

V zadnjih dneh naslove medijev polnijo novice, analize, paberkovanja o napadu na policista, ki sta v Kočevju nič hudega sluteč ustavila neregistrirano vozilo z mladoletnikom. Izkazalo se je, da je Rom. Sorodniki mladoletnega Roma so policista, ki sta opravljala svoje delo, dobesedno premlatili. V javnosti. Ker se jim zdi, da imajo to pravico. Da so večvredni državljani. Ker del politike to izkrivljenost pravne države podpira že desetletja, ker tiščijo glavo v pesek, ker sem jim zdi to OK. Je pač tam daleč od Ljubljane.

V Cankarjev dom prihaja Putinova prva balerina Svetlana Zaharova

V Cankarjev dom prihaja Putinova prva balerina Svetlana Zaharova

Pred desetimi leti, takoj po nezakoniti priključitvi Krima, je več kot 500 ruskih umetnikov podpisalo javno pismo, v katerem so podprli Putinovo politiko do Ukrajine. Med njimi tudi svetovne zvezde, recimo operna pevka Ana Netrebko, ali pa balerina Svetlana Zaharova, ki je bila povrhu vsega še poslanka Putinove stranke Enotna Rusija v ruski Dumi, ves čas pa tudi podpira vojno v Ukrajini. Zaharova zdaj prihaja v Ljubljano, kjer bo nastopila na Festivalu Ljubljana 20. avgusta. Njeno gostovanje odpira kar nekaj utemeljenih kritik in pomislekov.

Left hypocrisy

Left hypocrisy

The hypocrisy of the hard left never goes away. It is always accompanied by the abuse of its enemies. We can see this once again, at the present moment, over the toxic alliance of the extremist left with the extremist Islamists. Modern social media has allowed hard leftists to push lies and bias and mislead or corrupt decent people, and also to intimidate their enemies. These promotors of bad ideas and false news often hide behind pen names, and with their friends they target people. What we need is honest voices and high standards of publications.