Pred dnevi sta javna agencija Spirit in Ministrstvo za gospodarstvo podelila priznanja najboljšim tujim investitorjem za izjemne rezultate in prispevke k razvoju slovenskega gospodarstva. Med nagrajenci je bila tudi družba Henkel Maribor. V obrazložitvi so napisali: “S svojimi inovacijami, trajnostno naravnanostjo in nenehnim vlaganjem v razvoj se podjetje uvršča med vodilne družbe v Sloveniji in širši regiji. S svojimi prizadevanji in uspehi je Henkel Maribor vzor podjetja, ki združuje gospodarsko rast, inovacije in odgovornost do družbe, s čimer prispevajo k boljši prihodnosti za vse.” Dodatno so izpostavili njihovo naložbo v Evropski center odličnosti za barve za lase v Mariboru, za katero je 2,1 milijona evrov prispevala tudi slovenska vlada. “Družba Henkel sicer že 30 let uspešno deluje v Sloveniji z več kot 500 zaposlenimi, lani je za 26 % povečala prihodke in ustvarila visoko dodano vrednost 66 tisoč evrov na zaposlenega” so še zapisali.
V Mariboru, kjer smo v zadnjih desetletjih spremljali propad velikega števila nekdanjih znanih in velikih industrijskih obratov, so takšne uspešne zgodbe vsekakor vredne pozornosti in podpore. Starejši se še spominjamo nekdanje tovarne Zlatorog, ki je s proizvodnjo mila pričelo že pred skoraj 150 leti in nas v Jugoslaviji oskrbovala s izdelki za pranje in kozmetiko. V devetdesetih letih je tovarno Zlatorog prevzelo nemško podjetje Henkel, globalni koncern v tej panogi. Zanimivo je, da je bil Henkel ustanovljen skoraj istočasno kot tovarna Zlatorog (1876), danes pa deluje v več kot 80 državah z okoli 50.000 zaposlenimi in letno proda preko 20 milijard evrov. Del te velike družine je tudi tovarna v Mariboru, ki po številu zaposlenih predstavlja kakšno stotinko celotne Skupine Henkel. Malo, a vsak del družbe je vedno pomemben člen v skupni zgodbi.
Izpostavljeni načrti in dosežki družbe ob podelitvi priznanja so vsekakor dober obet za nadaljevanje proizvodnje v Sloveniji, vključno z razvojnimi aktivnostmi koncerna pri njihovem glavnem proizvodu v Sloveniji, barvah za lase. Zato so tudi razumljive podpore države k takšnim naložbam, ki omogočajo nova delovna mesta in zaslužke. Vendar pa ima vsaka takšna pozitivna zgodba vedno tudi še kakšne druge vidike, ki zaslužijo pozornost.
V nadaljevanju zato nekaj dodatnih, javno dostopnih podatkov o poslovanju družbe Henkel v Sloveniji, ki kažejo na zanimivo politiko koncerna glede oblikovanja rezultatov. Seveda lahko takšno navajanje primerjav hitro razumemo tudi kot odganjanje tujih investitorjev, ki postajajo vse pomembnejši del našega gospodarstva. A pri teh ocenah vseeno velja, da tuji investitorji prihajajo v Slovenijo zaradi interesa, zaradi možnosti zaslužkov, sicer jih najbrž ne bi bilo. Naložb v našo lepo državo je samo zaradi teh lepot bolj malo.
Koncern Henkel je v Slovenijo vstopil preko nakupa družbe Zlatorog leta 1990. Sedem let kasneje je postal 100-odstotni lastnik ter jo tudi preimenoval v Henkel Slovenija. V tej družbi so nadaljevali dotedanjo proizvodnjo, s časom pa je koncern proizvodni program zožil na proizvodnjo določenih izdelkov za celotno Skupino Henkel.
Vzporedno so preko te družbe vodili tudi prodajo celotnega proizvodnega programa Skupine. V letu 2012 pa so družbo Henkel Slovenija reorganizirali. Na prvotni družbi je ostala samo prodaja izdelkov kupcem (trgovcem) v Sloveniji, proizvodnjo pa so prenesli na novo ustanovljeno družbo Henkel Maribor.
Ob tej logični razdružitvi dejavnosti pa so uvedli še eno pomembno spremembo.
Z letom 2015 so v celotnem koncernu prešli na sistem “ONE! Global Supply Chain”, po katerem se nabava koncentrira, proizvodne družbe pa opravljajo samo storitev proizvodnje (“lonn arbeit” smo rekli temu). Zaradi tega prodajna vrednost družbe na posamezni lokaciji vključuje samo prihodke za opravljeno storitev na tej lokaciji, torej stroške dela, opreme (amortizacija) ter določene storitve, dodatno pa še zaslužek. Stroški porabljenega materiala (osnovnih surovin) niso del prihodkov, ker jih koncern daje samo v predelavo posamezni tovarni. To se je seveda odrazilo v precejšnjem znižanju prihodkov družbe, čeprav še vedno s približno istim številom zaposlenih in nadaljevanjem vlaganj v proizvodne kapacitete družbe.
Na prvi sliki je prikaz obsega prihodkov po obeh vrstah dejavnosti, torej proizvodnega in trgovskega dela. Ti dve dejavnosti sta od leta 2012 ločeni v svojih družbah, za leta pred tem pa smo trgovski del na osnovi javno dostopnih podatkov tudi prikazali ločeno. Obseg trgovske dejavnosti se je povečeval do leta 2016, nato pa ustalil na okoli 40 milijonov evrov letno. Obseg proizvodnje pa je vse do leta 2015 strmo naraščal in v tem času se je tudi število zaposlenih povečalo iz okoli 600 na preko 700 (gibanje zaposlenih je prikazano na drugi sliki). Po reorganizaciji pa se je število zaposlenih v proizvodnem delu ter tudi obseg proizvodnje nekoliko znižalo (tako lahko ocenjujemo). Ključno znižanje prihodkov od 192 na samo 40 milijonov evrov pa je prehod na obračun proizvodnje po principu predelave. Mariborska družba svoji matici zaračuna samo opravljeno delo in stroške vlaganj v proizvodnjo brez stroškov predelanih surovin – in to je glavni razlog za znižanje prihodkov.
To je torej posledica drugačnega načina obračuna proizvodnje na nivoju celotnega koncerna in za družbo v Sloveniji je ključna predvsem količinska proizvodnja in število zaposlenih. To je zadnjih osem let ostajalo skoraj enako s samo manjšim upadom. Količinski obseg ter produktivnost pa je zaradi vlaganj (zadnjih 10 let so v proizvodne zmogljivosti vložili 75 milijonov evrov) najbrž naraščala. Na osnovi gibanj do takrat smo na prvi sliki prikazali tudi oceno obsega poslovanja, če bi zadržali polni obračun proizvodnje, torej vključno s stroški porabljenih surovin.
Kot povedano, obseg prihodkov niti nima večjega pomena, če to ne bi bilo vzporedno povezano tudi z višino dobička in plačila davka od dobička v Sloveniji. Na drugi sliki je poleg zaposlenih še prikaz plačila davka, ki je seveda odvisen od višine dobička. Kot vidimo, se je v proizvodnem delu z rastjo prihodkov do leta 2014 poleg dobička povečeval tudi znesek plačanega davka od dobička (davek na dohodke pravnih oseb). Ta je v letih 2013-2014 znašal kar okoli 7 milijonov evrov letno. S spremembo obračuna poslovanja pa v kalkulacijo niso več vključevali zaslužka s končno prodajo teh proizvodov in tudi plačila davka v Sloveniji skoraj ni več. Zadnja leta se v proizvodnem delu plačan davek giblje le še okoli 500.000 evrov letno, kljub verjetno še večjemu obsegu proizvodnje kot nekdaj.
V koncernu so se pač odločili za drugačen način internega obračuna med podjetji, ki pa pomeni tudi, da se dobiček in davek od dobička ne izkazuje na proizvodnih podjetjih (vsaj ne v slovenskem), temveč najbrž na matičnem podjetju. V tabeli je prikaz podatkov o rezultatih poslovanja in plačevanju dobička na nivoju koncerna ter posebej za mariborsko družbo. Ustvarjen dobiček v koncernu (prva kolona) znaša okoli 9 % prihodkov in v zadnjih treh letih so od tega dobička v povprečju letno plačali 501 milijon evrov davka na dobiček oziroma 26,4 % od dobička pred davki. V mariborskem podjetju so pred reorganizacijo v osemletnem obdobju 2007-2014 izkazovali kar 15 % dobička od prihodkov in od tega plačali 32 milijonov evrov davka (zadnja kolona v tabeli).
Če pa pogledamo zadnjih 8 let (2016-2023) pa so izkazali 320 milijonov evrov prihodkov ob sicer verjetno precej večji realni vrednosti proizvodov kot v omenjenem prejšnjem osemletnem obdobju. Pri teh prihodkih so realizirali le 24 milijonov evrov dobička ter plačali 3 milijone davka od dobička. Na osnovi ocene polne vrednosti proizvedenih izdelkov, prikazane na prvi sliki, smo ocenili tudi realni dobiček glede na zaslužke v celotnem koncernu in približni davek od takšnega dobička po slovenskih nižjih stopnjah (denimo 16 %). Ocenjena višina dobička je prikazana na drugi sliki, skupne vrednosti za 8 let pa v tabeli v tretji koloni (prilagojeni podatki). Po takšnih sicer zelo okvirnih, a tudi spodnjih ocenah, bi v družbi ob drugačnem obračunu lahko v Sloveniji izkazali preko 100 milijonov evrov dobička ter plačali najmanj 18 milijonov evrov dobička v zadnjih osmih letih. Najmanj kakih 15 milijonov evrov več kot sicer. Ob povprečni davčni stopnji, po kateri davek plačuje koncern, celo 30 milijonov.
Seveda je stvar poslovne politike družbe, kako izkazuje svoje poslovne rezultate in interne odnose med družbami koncerna. Verjetno tudi ni dilem, da so te politike usklajene s standardi in veljavno zakonodajo. Vseeno pa je nesporno dejstvo, da pretežni del dobička izkazujejo na matični družbi, čeprav se v osnovi ustvarja v proizvodnih družbah. Posledično zato tudi ni nekih večjih plačil davka na dobiček v Sloveniji. Plačani davek od dobička, preračunan na zaposlenega, je na nivoju koncerna zato kar petkrat višji kot v Sloveniji. To velja za zadnja leta, medtem ko je slovenska družba v primerljivem obdobju pred letom 2014 (pred reorganizacijo) v Sloveniji plačala kar desetkrat več davka na dobiček.
Nedvomno smo v Sloveniji lahko zadovoljni, da se nadaljuje proizvodnja nekdanje tovarne Zlatorog in da ima koncern Henkel načrte svojo proizvodnjo še okrepiti ter v Sloveniji izdelke tudi razvijati. A poslovna politika firm s tujim lastništvom se lahko odraža tudi v koncentraciji dobička izven Slovenije in plačevanjem davka v drugih državah.
To sicer ni pravilo, saj analize plačila davka od dobička v Sloveniji glede na lastništvo ne kažejo kakšnih večjih odstopanj, v takšnih primerih pa so razlike kar očitne. Mogoče bi se morali pristojne institucije vanje vseeno nekoliko bolj poglobiti, če je takšna politika v celoti v skladu z veljavno davčno zakonodajo?
Smo žene in matere zapornic v Sloveniji po 308. čl. veliko naših mož je v slovenskih zaporih, ne da bi kršili ta zakon. Enostavno se dogaja brezpravje. V zaporih je tuberkuloza. garje. Mediji o tem molčijo. kako dolgo bo to trajalo??
Striček Sam si je dobro organiziral piramidno igro in si napolnil žepe do vrha. Vložke je sprejemal zeleni klovn.
Da je igra bolj zanimiva, so jo popestrili igralci, ki so se prilizovali stričku Samu in mu potrjevali pripadnost tako, da so si streljali v koleno s sankcijami.
In kot vedno, je vsake piramidne igre enkrat konec.
Organizator igre se v kupu denarja smehlja, nemško in EU gospodarstvo škriplje, nemška vlada je razpadla, rusko gospodarstvo pa raste.
Vojni hujskači škripajo z zobmi in besni predlagajo Napoleonove in Hitlerjeve ideje…
Trumpelj pa prihaja izza vogala…
Vam smrdljivim klošarjem res ni lahko …
Citiram kako preprečiti konkretni ekstrem!
“V Nemčiji sprejeta resolucija o antisemitizmu je za slovenski STA “sporna”
Nemški parlament je včeraj sprejel resolucijo, katere cilj je zaustaviti porast antisemitizma, povezanega z vojno v Gazi. Resolucija poziva k prepovedi javnega financiranja skupin, ki antisemitizem širijo, dvomijo v pravico Izraela do obstoja ali pozivajo k njegovemu bojkotu. Slovenska javna agencija STA je o tem poročala skrajno levičarsko.”
P. S. Tukaj ne gre za to kdo ima prav in kdo ne, ampak za širjenje sovraštva. Če tega nisi sposoben zaustaviti -sledi še večji ekstrem sovraštva.
V primerjavi z barbarstvi, ki jih Izrael počne že več kot eno leto s Palestinci na 75 let podlage je resolucija kot norčevanje iz zdrave pameti. Grem stavit, da je izza sprejetja te resolucije judovski/cionistični lobi, kot je izza podobne odločitve ameriškega zakonodajalca. Cionisti hočejo vsem zapreti usta, ne glede na to, kaj počno. Če jim bo uspelo pokoriti Palestince s peklenskimi metodami, se to ne bo ustavilo v Palestini/Izraelu.
Prof. Joh Mearsheimer je rekl, da sta za rešitev izraelsko-palestineskega konflikta samo dve sprejemljivi. možnosti:
-ali Veliki Izrael, v katerem bodo imeli Palestinci enake pravice kot Izraelci, kar pomeni konec apartheida in sistematičnega iztrebljanja Palestincev ter poštene volitve po načelu en človek en glas,
– ali dve suvereni državi, Izrael in Palestina, kar pomeni, da se mora Izrael umakniti iz okupiranih palestinskih ozemelj, nezakoniti izraelski naseljenci pa se morajo umakniti.
Izrael seveda niti slišati noče ne o prvi ne o drugi možnosti. Njegov cilj je iztrebljenje Palestincev. Če jim to uspe, gorje tudi Evropi in Ameriki, ki sta že itak pod izraelsko komando, zaenkrat še “nevidno”, utegne pa postati krepko vidna v obliki represije, ki se že kaže v zametkih tako v EU kot v ZDA. Zahodna demokracija je spodkopana od znotraj in se utegne tudi zrušiti. Razumi, kdor moreš.
Citiram…
“Zagorela sodnikova hiša: “Nataknil sem si crocse in v gatah letel ven!” – Domen Mal
Čeprav predsednik okrajnega sodišča v Brežicah Almir Kurspahić ne komentira požiga svoje novogradnje, si je, glede na okoliščine, težko razlagati, da ni šlo za maščevanje.”
P. S. Se k nam seli divji zahod? Požar je bil zagotovo podtaknjen – komu se je ta sodnik tako zameril pa žal ne vem?
@beri
Požar je bil zaghotovo podtak jen.
Tako ta, o katerem ghovorite, kakor oni, ki fura en obskurni cajtng, okoli kateregha ta desni složno masturbirajo.🥱
Citiram…
“Tihotapljenje migrantov je donosen posel – Domovina
Prezasedenost zaporov je predvsem posledica velikega števila tujcev, ki se v naših zaporih znajdejo zaradi tihotapljenja migrantov čez državno mejo, s čimer kršijo 308. člen Kazenskega zakonika. Junija letos je bilo zaradi kršenja tega člena zaprtih 774 oseb – večina jih je bila v priporu. Za primerjavo: pred šestimi leti je bilo zaradi kršenja tega člena v zaporu oziroma priporu le 59 oseb.”
P. S. Malce za šalo in bolj zares. To je lep dokaz kako je dobro biti ozaveščen in prebirati tako leve kot desne medije. Do tega trenutka sem mislil, da je v naših zaporih večina tistih, ki kradejo po trgovinah in še kje – sedaj pa izvem kakšen velik porast je tistih, ki se ukvarjajo z dobičkonosnostjo teh nesrečnih migrantov, ki legalno nočejo vstopati v našo državo. Lep dan.
Nobena posebna modrost ni, da je treba prodati firmo takrat, ko je se nekaj vredna in dela dobicek. Ce jo uspes prodati takrat, ko je tik pred bankrotom, ali celo po njem, je nekaj hudo narobe.
Ko smo ze pri Mariboru. Spomnim se TVTja konec 90ih, ki so ga po bankrotu prodali Siemensu. Ekonomske logike ni bilo nobene, razen tega, da je Siemens hotel popasti travnik slovenskih zeleznic. Uradna ideja, da se bo TVT vkljucila v koncern Siemens Transportation, je bila debela laz za publiko. Ko je Siemens oddelal pogodbe s Slovenskimi Zeleznicami, tovarna ni bila vredna absolutno nic vec. Brez kupca so jo enostavno zaprli. Vse dotacije slovenske drzave so sle v nic. Umiranje TVT Nove, kot se je imenovala, so pospesili lokalni politiki in sindikati, ki so iz umirajoce tovarne hoteli iztisniti se zadnje kaplje soka.
Delavci pa nekaj evrov nad minimalno plačo
To je res, res je pa tudi, da ni bilo motivacije in ucinka; sem pa tja je tudi kdo kaj sunil🙄
Saj ni kaj dodati ali odvzeti. Mariborska industrija je bila večinoma odvisna od naročil vojske. Ko sem služil vojsko v Mariboru se je že dobro poznalo, da industrija okrog počasi in zanesljivo propada. Zastarele tovarne so že dihale na škrge in tudi zunanjost teh stavb je bila bolj kot ne zelo borna. Tudi takratni Zlatorog, čeprav vseeno še vedno priznana tovarna v bivši jugi. TAM pa je bil večinoma odvisen od jugo vojske. Ravno ob tistem času so prišli v vojsko namesto zastarelih “kljunastih dojcev” novi modernejši modeli T110 in T150. Na srečo sem bil med prvimi, ki sem imel to čast, da sem jih vozil. Saj tiste stare kripe so bile skoraj v nevoznem stanju. V glavnem popolnoma nova podoba vozila s servo volanom in drugimi pritiklinami, ki jih zahteva moderna vojska. Moram reči, da zelo solidna vozila, sicer zaradi slabših materialov so se najraje kvarili razni zglobi, ampak to je že druga zgodba. Če bi se TAM povezal po razpadu juge s kakšno večjim igralcem, recimo Mercedesom, bi danes lahko izvažal vozila v vse vojske sveta. Tako pa so se pojavljali različni “rešitelji” in nekdaj močna tovarna je šla v maloro.
Kaj ima Zlatorog veze s TAMom. Da so ga do časa kupili tujci in že več kot 30 let posluje in to solidno, odnosno dobro. Medtem, ko je vsa industrija okrog več ali manj propadla, razen Livarne, pa še ta bo šla, očitno slej ali prej v franže. Štajerci imajo srečo, da je Avstrija takojci za vogalom, sicer si raje ne predstavljam, kaj bi se zgodilo. Seveda je Henkel ena redkih dobrih zgodb v nekdaj močnem mariborskem industrijskem bazenu. Če se ne bi prepirali okrog “srebrnine”. Tu pa je kavelj, ker so se razni tajfuni hoteli polastiti v imenu države, recimo državljanov vse kolikor toliko uspešna podjetja. In prevladala je miselnost in pumpanje, da bo zlobni Zahod pokupil vso našo “srebrnino”. Z raznim govoričenjem ljudi prepričali, da je državna “srebrnina” last državljanov. Malo morgen, pa last državljanov. Pravljice za otroke. Kriza 2008 in slabo vodenje je pripeljalo do tega, da naša podjetja, sploh živilska, zdaj kupuje “čuden” kapital iz Balkana, ki je sam zapufan do grla. Seveda Balkance nekdo rešuje in je javna tajna kdo. Seveda so še tuji zahodni vlagatelji, vendar s takšnim trendom, kakor ga vodi, odnosno ne vodi naša vlada ne moremo biti ravno optimisti in niti realisti. Na žalost
Drži, da je propadla večina megalomanskih podjetij v Slo, ki so delale za vojsko.
Veliko megalomanskih so bila prilagojena za 20 milj. trg in pri padcu prodaje, propadla.
Je pa namerno propadlo precej podjetij v času prihvatizacije.
Najprej so jim delnice padle na nulo, potem pa so jih za drobiž in to s krediti samega podjetja odkupovala vodstva, potem so delnice čudežno zrasle… in tako na stotine podjetij.
Tožilec Železnik bi vedel…. ko mu je začuda v pisarni zgorela vsebina ene omare…z 200 prijavami…
Še to:
znano je, da na začetku prihvatizacije preiskovalni organi niso imeli pojma o prihvatizacijsko delniških poslih. In v bistvu ni bilo nikogar , ki bi vedel, kaj je po zakonih in kaj ne, no, saj jih takrat tudi še ni bilo…
Tudi g.Musar je bil expert za to…
zopet ti je kriv balkan. Pa ste znali rečt’ da gre ves denar v Beoooograd.
Fuj hinavci.
Lahko pa tudi obrnemo zadevo:
Recimo, da bi koncern Zlatorog imel tovarno tudi v Nemciji. Tam bi bil davek na dobicek manjsi kot v Sloveniji.
Nagradno vprasanje: kam bi Zlatorog prelival dobicek iz maticne firme v Sloveniji?
Odgovor seveda ni Nemcija, ampak Ciper
😂😂
Ce nek mednaroden koncern preliva dobicek iz drzave A v drzavo B, to pomeni edino, da so v drzavi A previsoki davki na dobicek.
Drzava A bi morala znizati to davcno stopnjo, ce bi hotela, da ta koncern preliva dobicek iz drzave B v drzavo A.
Ali drugace: ljudje znajo kupit enake cevlje po nizji ceni v sosednji trgovini, ne znajo pa tega napravit, ce gre za kaj vecjega.
Dva citata, ki nazorno pokažeta strah naših ultra-levičarjev, da izgubijo oblast v Sloveniji.
[Video] Podpredsednica DZ Nataša Sukič iz Levice predlaga ukinitev medijev – glavna tarča: Nova24TV
Levičarski nestrpneži napadli dom Edvarda Kadiča – e-Maribor
V “svobodi” vse več nestrpnosti do tistih, ki ne delijo mnenj z aktualno oblastjo, pa tudi levičarji so vse bolj nestrpni, saj vedo da izgubljajo zaupanje. Tako so z jajci napadli dom političnega komentatorja Edvarda Kadiča. Levičarska kultura, ni kaj!
P. S. Ko bolestne frustracije ekstremnih levičarje ne moreš imeti več pod kontrolo se jim utrga – dobesedno! Lep dan.
P. P. S. V Nemčiji recimo ni pod udarom samo njihova avtomobilska industrija, ampak tudi farmacevtska in kemična industrija. Ne glede na razvoj, ki ga je prinesla digitalna doba – bo industrija (katerakoli) še vedno najpomembnejša stvar na svetu, torej izdelki – in šele na to katerekoli storitve. Lep dan.
Pred desetletji, ko janša ni mogel prodati fabrike tujcem, je rigal, da levi čuvajo državno srebrnino.
Z vstopom v EU, pa je kriminalec takoj in za mastne provizije v davčnih oazah, začel s svojimi kompanjoni prodajati tujcem vse, kar je bilo vredno in zgrajeno v SFRJ. Od Alpine itd…
Potem je kazal s prstom na druge in s svojimi trobili vpil, ujemite tatu.
Seveda poleg DEJSTVA, da je upokojencem kriminalno in podlo znižal pokojnine in povrhu zjebal šolstvo z zakoni iz leta 2012.
(lajanje dovoljeno!)
Skratka, kakor je že @beri povedal, če bi bile USA komunistične, bi bile z neznanskim naskokom najuspešnejša država v vesolju.
(Smejanje dovoljeno!)
@ren – hvala za malo smeha.
Kot sem prikazal – ni problem, če je začetek zgrešen (petletke), ampak to, da se naše leve vlade niso hotele spremeniti! Tako smo dobili še zgrešen konec! To pa nam pove, da se naše leve vlade borijo zgolj še za oblast! To dokazujejo naše leve stranke, ki so v vsakih naslednjih volitvah bolj skorumpirane in pokvarjene, predvsem pa z vse večjim in večjim pomenljivim “znanjem” kako voditi Slovenijo kot državo in družbo. Lep dan.
Tovariš Bine Kordež bi se namesto tega, da gleda v tuje lonce raje posvetil analizi koliko delavcev je zaposlenih v Henkel Slovenija in kakšne so plače teh delavcev v primerjavi s povprečjem plač v industrijskih obratih v Sloveniji, s poudarkom na industrijskih obratih, ker Henkel ni IT podjetje. Za slovenski proračun je najbolj pomembno to, da je čimveč prebivalcev zaposlenih v Sloveniji in to tako, da plačujejo vse prispevke in davke in da svoj zaslužek potrošijo v Sloveniji in na to plačajo DDV, kaj delajo lastniki Henkla z dobičkom, pa je vedno na tapeti, kadar staknejo glave skupaj skrajni levičarji od Meseca do Kordiša in vmes že razne vrečke.
Bojim se, da ste zgrešili poanto članka. Pa malo manj klišejskega kvantanja tudi ne bi śkodilo.
Ampak, “kvantanje” je resnično!!! In premalo ga je!!!
Aaaa, zdaj pa razumem. Končno! Resnica boli, ane?
Kot piše g. Kordež sta bili obe podjetji ustanovljeni pred 150 leti.
Eno – Henkel, se je razcvetelo v “gnilem” kapitalizmu, drugo Zlatorog pa je socializem oz. leva sodrga sterala v morje ali vsaj v Dravo, kjer ga je utapljajočega rešil poraženec 2. svetovne vojne, nemški Henkel.
Tako je praktično z vsemi podjetji, ki so s socialističnimi direktorji in upravami podjetij skrbeli, da je bila najprej polna požrešna državna malha, šele potem je bil na vrsti razvoj, če je še kaj ostalo, pa je bilo razdeljeno med t.i. samoupravljalce.
In očitno gremo spet v retrogradni razvoj …
Zlatorog je bil uspešen tudi v socializmu. Dobiček je ostal doma.
Zlatorog je uspešen tudi sedaj. Dobiček gre v tujino.
Kaj so zajebali tisti za časa socializma ?
Da niso že takrat šibali dobiček v tujino ?
Seveda je prišla Petrle Janševa sodrga in razprodala vse, kar se je dalo za drobiž.
😰🥴
Takle mamo.
Odlična analiza.
Iz prispevka:
„A pri teh ocenah vseeno velja, da so tuji investitorji prihajajo v Slovenijo zaradi interesa, zaradi možnosti zaslužkov, sicer jih najbrž ne bi bilo.“
——————————
Vsak vlagatelj vlaga zaradi zaslužka.
Kdor misli, da tujci prihajajo, da bi nam pomagali in kao „sodelovali“, živi na Marsu.
Predsednik GZ je ob izvolitvi Trumpa izjavil, da so zdaj v nevarnosti „načela proste trgovine“….
Proste trgovine ? Od kdaj ? Kje ? Na Marsu ? Že dve leti se govori o sankcijah in zapiranju meja…
Drgač pa prvi Švejkov komentar pove vse.
Miller, ko si prebral komentar švejka, ali si se vprašal pod katerimi vladami se je največ prodalo naših podjetij, bank in tovarn. Ugotovitev: Pod levimi (90%)
pod KRIMINALCEM janšo !
ki je znižal pokojnine upokojencem in
zjebal šolstvo !
A ti pri pisanju komentarjev uporabljaš umetno inteligenco ali naravno bebavost?
Čeprav imam matematiko v malem prstu se s to razlago povsem ne strinjam. G. Bine Kordež ve, da obstaja samo ena vrsta gospodarstva in sicer tista, ki ima v ospredju zakonitosti (globalnega) trga. Globalnega v dvojnem pomenu. Eno je t. i. politično tekmovanje vlad/držav med sabo katero bo ponudilo dodatni bonus svojemu gospodarstvu skozi nižji DDV, ali večje število državnih podjetij kot recimo na Kitajskem, kjer so mnoga največja njihova privatna podjetja hkrati tudi državna, ker državo še vedno vodi partijski enostrankarski komunizem ali tako, da so plače čim manj obdavčene itn.
Mednarodna podjetja se držijo tako lokalnih kot globalnih zakonitosti. Vidimo, da največja podjetja dajejo v resnici najmanj davka, a problem je drugje. Problem je v tem, da če nimaš dovolj razvito lastno gospodarstvo se bo prej ali slej zgodilo, da te bo nekdo prevzel oziroma posamezna podjetja.
Naše komunistično gospodarstvo je zavoženo že od samega začetka – ne v smislu, da smo pričeli razvijati svoje gospodarstvo tako kot v Rusiji in na Kitajskem skozi t. i. petletke, ampak v tem, da tega modela nismo presegli, ker nam še vedno večinsko vladajo leve vlade. Lep primer je Kitajska in ne Rusija.
Tudi njihove t. i. petletke so bile krive za milijone kitajskih kmetov, ki so morali umreti zaradi lastne revščine in napačne politične gospodarske vizije, a se je kitajska partija iz tega nekaj naučila – naša pa čisto nič! Zato so naši politiki bili primorani prodajati naša podjetja po tekočem traku. Tega niso krivi tujci, ki nenehno vladajo v svoja podjetja, a tudi tam ne vsa.
Lep primer je ameriški Intel nekoč alfa in omega procesorjev in ostalih komponent, ki jih potrebuje računalnik, a so zaspali – tako kot je zaspala Nokia ali nemški avtomobilski razvoj itn.
Bom dal malce cinično primerjavo. Pravimo, da smo se prisiljeni učiti vso življenje, kajne? Zakaj politiki ne dojamejo, da ta zakonitost velja tudi za podjetja? Drugo kar morajo imeti podjetja/gospodarstvo pred očmi pa je kruta resnica, da se nam javni sektor/uprava v prav vseh državah na svetu širi po eksponentni lestvici. Da plačuješ ves ta javni sektor/upravo skozi/preko davkov – pa si moraš nenehno izmišljati nove matematične enačbe, ki te obdržijo nad vodo. Tudi cagavega moža nobena ženska ne mara. Lep dan.
Matematika? Seštevanje in računanje odstotnih deležev še ni matematika. Včasih je veljalo, da zna vsak mesar in vsaka točajka računati hitreje od vsakega profesorja, zdaj pa imamo itak za to računske stroje.
“A pri teh ocenah vseeno velja, da so tuji investitorji prihajajo v Slovenijo zaradi interesa, zaradi možnosti zaslužkov, sicer jih najbrž ne bi bilo. Naložb v našo lepo državo je samo zaradi teh lepot bolj malo.”
A bejž no?
Ko smo se odločili za EU, smo se odločili za prost pretok kapitala in tu ni kaj. Tujci svobodno vlagajo pri nas in svobodno kasirajo dobičke. Seveda je to malce podobno igri mačke z miško, ker v Sloveniji žal nimamo pravih kapitalistov. Vse, kar je bilo kaj vredno, vključno z bankami, je zdaj v lasti tujcev. To se pozna tudi na politični sceni. Ampak, to je kapitalizem, to je EU, to je globalizem.
Švejk,
ali se spomniš, ko je Jugoslavija gradila, bunkerje za Irak, Iran….
Gradis, Slovenija ceste, IMP…. a to je pa bilo, nekaj drugega ali kaj ?
Se pravi naše firme so mastno kasirale v tujini.
Švejk posel je posel !!!
Da pa vama z milčetom blo malo bolj jasno, koliko dobrih podjetij in kdo si jih je sprivatiziral LEVI največ!!!
Pa Stane Valant recimo cvetlica uničevanja slovenskega gospodarstva!!!
Ajde Švejku včasih deluješ, kot konzerviran šnicl 😉
“konzerviran šnicl”! Dobra!
Haloph, pri najbolj volji ne razumem, (za)kaj se vsajaš?
Si samo vstal z levo nogo, ali si od vedno tak?
Švejk, vedno bolj desničar, ker mi je ogabno gledati…. brati te vaše rdešokmerovske muđahedinske letargije.
Poslušam tudi onstran meje Schleinovo kako bruha rdečo peso skozi glupi rilec, Italijani jo in jih imajo že polno kapo, kaj pa Nemčija ali slediš … daj pojdi na dopust v Venezuelo ali Cubo za ene 80 let, da bo mir na slovenskem 😉
Vidim, da nisi vstal z levo nogo, ampak da si že od nekdaj tak. Izgubljen primer.
Ni čisto tako ker davčno politiko kot tudi regulativo glede dobičkov natančno določa naša zakonodaja.