Zaradi dveh neodgovornih “turistov” je več deset reševalcev, skupaj s Policijo, helikoptersko posadko, spet tvegalo svoja življenja. Gorski reševalci so sporočili, da so bile razmere za reševanje nemogoče. Sicer upamo na srečen konec te akcije, ampak skrajni čas je, da se tem “bedakom”, ki rinejo v nemogoče razmere sredi napovedanega prehoda fronte, začne obračunavati njihovo neumnost. To bo morda vsaj koga v prihodnosti odvrnilo od neodgovornih dejanj in rešilo kakšno življenje. (Slika: Gorska reševalna zveza Slovenije FB)
“Za to vlado so vrata Bele hiše zaprta”
Podjetnik Ivo Boscarol, povabljenec na "ustoličenje" Donalda Trumpa, ki ima menda tesne stike z očetom Melanie Trump Viktorjem Knavsom, je jasno povedal, kaj si prihajajoči predsednik ZDA misli o trenutni slovenski vladi in njenem predsedniku. (Vir: Delo)
Sam imam preprosto rešitev. V nekaj svetovnih jezikih napišite majhno brošuro v kateri te ljubitelje gora ozavestite kaj se dogaja v planinah in kako se pripraviti nanje? Brošuro mora kupiti vsak za evro dva ali morda več. Tako se ne bo mogel nihče izgovarjati na nevednost. Nevednost – je bila in bo ostala vedno najdražja, kajne?
P. S. Lahko jo napišete aplikacijo tudi za telefon, kar bo še ceneje. imeli pa jo bodo vsi pohodniki in jo bo potrebno obvezno prebrati! Na telefonu – lahko vsakdo prevede besedilo v svoj jezik, mar ne? Lep dan.
Zopet so se Slovenski reševalci izkazali.
Vprašanje pa sepsotavlja, ali imamo v Sloveniji pravilo organitiran obisk visokogoraja.
Kljub temu, da so slovenske gore maketa mogočnih gora v Alpah, da o Andih in Himalaji niti ne govorimo, sa kljub vsemu tako nevarne, da zahtevajo izurjne planince.
Ali je res težko vzdržavati pisarno v kateri bi se morali planici obvezno prijaviti. V pisarni bi dobili nasvete in po oceni tudi obvezno spremstvo, če je to v danih razmerah potrebno.
Kaj je ceneje, ali prijava, nasvet in spremstvo, ali nevarno reševanje in celo smrtne nesreče?
Ne, samo ne po sledeh Švice! Švicarji so namreč pred 2. vojno prepovedali plezanje v severni steni Eigerja zaradi preveč smrtnih nesreč in izpostavljanja reševalcev. Seveda se ni obneslo.
Gore dobro poznam. Pozimi in poleti. Dobro pa se zavedam, da na starost zaradi mnogih faktorjev, nisem več primeren za zahtevne ture. In ne grem.
Preprosto določiti obdobje,katero prepoveduje izlete po hribovjih,v nasprotnem se močno kaznuje oz. se celotno reševanje plača iz lastnega žepa