Prof. dr. Mojmir Mrak z Ekonomske fakultete v Ljubljani je izpostavil, da Trumpovi brutalni carinski ukrepi nimajo nobene ekonomske logike. Že prvi dan so strmoglavile vrednosti številnih ameriških podjetij, izgube dosegajo tisoč milijard. V nasprotju s Trumpovimi napovedmi je padla tudi vrednost dolarja, zaradi že sprejetih (Kitajska) in številnih napovedanih protiukrepov (EU, Avstralija, Kanada, Združeno Kraljestvo…) je ogrožena globalna gospodarska rast, kar se bo poznalo seveda tudi v ZDA. (Vir: TVSLO1)
“Ob štiridesetih poslancih, trinajstih ministrih in premierju so nocoj, ob tretji obletnici volitev, v Gibanju Svoboda v Tarčo poslali namestnika generalnega sekretarja”
Voditeljica Tarče na TV Slovenija Erika Žnidaršič je sicer dobro izpostavila nesprejemljivo politiko podcenjevanja medijev v glavni vladni stranki, skrivanje odgovornih funkcionarjev, nesposobnost pojasnjevanja ključnih dejanj, tudi afer vlade (razen v nadzorovanih...
Tistemu delu človeštva, ki vsaj malo upošteva kruto resnico, je jasno, da so električni avti največja laž in prevara ravno tako lažnih kreatorjev in podpornikov zelene agende, pa to laž še kar naprej trajbajo, ker se zaradi te laži polnijo njihovi žepi, oziroma imajo s takimi prevarami na koncu dneva še več milijard. Prav zradi tega potrebujemo ekonomsko in politično preobrazbo sveta in za začetek potrebujemo tudi takšne prevratnike, kot je Trump. Seveda pa razumem slovenske politične ekonomiste, kot je tovariš Mrak, da z vidika komunistične politične ekonomije v slovenskih “akademskih” vrstah, Trump predstavlja novo grožnjo starim silam, ki so se na oblasti s prevaro uspele obdržati tudi po osamosvojitvi, saj je celotna Evropa zašla na prevarantska levičaeska pota razgradnje tisočletne kulture dela in ustvarjanje nove vrednosti prav na račun svobodne podjetniške pobude in svobode govora.
Bi pa moral stric Mrak bolje poznati ekonomijo.
1. Carine se stekajo v drzavno blagajno in dajejo moznost gazdi regulirati drzavo.
2. Carine disciplinirajo partnerje.
Ne rabis znanja ekonomije, da se spomnis, da so carine drzale pri zivljenju neko Crveno Zastavo, kar je prisililo drzavljane, da so se vozili v zanic avtih.
Vozili so se v polizdelkih.
Ampak!!!
Prišel je neverjeten račun za tako norčevanje iz denarja ljudi, ki so ga težko zaslužili. Fabriko so jim zbombardirali z vojaškimi avioni. Neverjetno!
Bush je z napadom na Afganistan in Irak na višku ameriškega unilateralizma dal svetu jasno vedeti, da Amerika ni in ne bo dobrohotni hegemon, kot so obljubljali avtorji ameriške strategije obvladovanja sveta po razpadu Sovjetske zveze, ko je Amerika ostala edina svetovna supersila.
Obama je z državnim udarom v Ukrajini zadal dodaten udarec ameriškemu globalnemu hegemonizmu, prav tako seveda z razrušenjem Libije in podpiranjem večnih izraelskih vojn na Bližnjem vzhodu. Vse se je Ameriki namreč vrnilo kot bumerang. Vojni v Afhanistanu in Ukrajini sta izgubljeni, Bližnji vzhod je razrušen, ni pa poražen. Celo Palestinci, na katere so Izraelci v Gazi zmetali več ameriških bomb kot kjerkoli v novejši zgodovini, še vedno kljubujejo najhujši, najbolj nasilni in barbarski genocidni okupaciji od 2. svetovne vojne naprej.
Medtem, ko se je Amerika po razpadu SZ ukvarjala z nesmiselnim poskusom podreditve Rusije prek širjenja Nata proti njenim mejam, se je Ameriki za hrbtom pojavil kitajski zmaj, močnejši kot kdajkoli v zgodovini. Ameriške sanje o globalni dominaciji so sesule kot hišica iz kart. Svet se pospešeno in nepovratno multipolarizira. Poltika ZDA, ki vsepovsod vidi same sovražnike, multipolarizacijo sveta še dodatno spodbuja. Brics se širi, svetovna trgovina pa se pospešeno dedolarizira.
Namesto, da bi Amerika iskala miroljubno sožitje s Kitajsko kot novo svetovno supersilo, jo slika kot sovražnika, kar lahko vodi samo v novo hladno vojno, ki se lahko prevesi tudi v resnično vojno. Tajvan utegne biti sprožilec novega konflikta, ki bi zatresel svet bolj kot vojna v Ukrajini ali ameriško-izraelske vojne na Bližnjem vzhodu.
Trump je žrtev ameriške megalomanije, ki ne sprejema dejstva, da ne more Amerika s 5% deležem v svtovnem prebivalstvu dominirati vsemu svetu. Misli, da Amerika še vedno lahko vsakomur diktira svoje pogoje. Namesto političnega dialoga grožnje, ultimati, trgovinske sankcije, kaznovalne carine, subverzivno delovanje, državni udari in vojne. Vse, kar se je po razpadu SZ za hip zdelo, da sodi na smetišče zgodovine. Toda predsedniki kot so bili Clinton, Bush, Obama, Biden in Trump so uspešno reciklirali vso navlako iz časa hladne vojne med Zahodom in SZ, ki je bila pravzaprav vojna za obvladovanje sveta.
Kar je novo, je to, da Amerika in Zahod izgubljata sedanjo tekmo za globalno dominacijo, medtem kot je Zahod izšel kot zmagovalec v hladni vojni z nekdanjo SZ.
Trump po vsemu sodeč misli, da lahko vrne svet v obdobje ameriškega unilateralizma, ko se Washingtonu ni bilo treba z nikomer pogovarjati, z nikomer pogajati, ker je Amerika vedno zarožljala s svojimi letalonosilkami, če je naletela na nasprotovanje. Ti časi so zdaj mimo. Toda ameriško spoznavanje, da je temu tako, utegne biti še zelo turbilentno.
…tudi Američani imajo golobe…
Imajo golobe-fenikse. Pobrali se bodo.
Pri nas imamo pa golobe-leteče podgane.
Dejstvo je, da je Amerika več dajala, kot dobila. Trump to popravlja. Malo nespretno,zato bo nekaj časa zmeda,preden se bodo razmere uredile-Amerika bo izšla kot zmagovalka, ostali pa se bodo mrali zamisliti in se izbolhšati.
Ne bo res! Nihce ni toliko profitiral od zmage v drugi vojni kot ravno Amerika. Vse do sedaj so bili nesporno prvi na svetu, dajali so smer celemu svetu. Trump se temu prostovoljno odreka. Po Trumpu svet ne bo vec tak kot smo ga poznali. Slabsi bo za vse zelo dolgo casa. Predvsem za Ameriko,
Amerika sploh nima trgovinskega deficita. Deficit pri materialu je kompletno kompenzirala pri izvozu nematerialnih uslug. Razen tega z dolarjem krmili cel svet.
Svojo dominantno vlogo je Amerika zavestno podkrepila s svojo vojsko, ki ima vecjo kapaciteto kot celoten preostali svet. 15 letalonosilk! Vsi ostali skupaj enih 5.
Sploh bi bila ideja, da nam prodajo pet ali sest letalonosilk, sami jih itak ne bodo rabili vec. Vedno sem trdil, da ce bi v Sredozemlju operirale nemske ali evropske flote, ne bi bilo ne libijske, ne sirske krize. Seveda ob ustrezni spremembi v evropskih glavah. Kar je pa tezje kot kupit ladje.
Se nikoli nihce, nobena drzava ni profitirala od carin na uvoz. 1930 so tako sesuli amerisko gospodarstvo.
@apmmb2 – malce te bom dopolnil. Tukaj ne gre za nespretno igro Trumpa/Amerike. Primer.
Dikatura/diktatorji osvajajo nova ozemlja s pomočjo vojn, kajne?
Nič drugače ni v gospodarstvu/ekonomiji. Tudi tukaj ves čas potekajo “vojne” za lastne zmage/privilegije – tako lokalno kot globalno. Še vedno imamo t. i. leve in desne ekonomiste in vsak navija za svojo stran. Gre torej zgolj za zmage in poraze.
Nikoli se ne vpraša ljudstva koliko takšne “vojne” stanejo, kajne? Z njimi se vedno igrajo leve in desne elite, ker drugače ne more biti. Znanost (katerakoli) ni bila nikoli samo pozitivna je hkrati tudi negativna. Štejejo pa minusi in plusi. Tistih, ki jih je več – tisti so zmagovalci. Lep dan.
Amerika ima neobvladljiv nacionalni dolg. Ze samo placilo obresti je nevzdrzno. Za temi nelogicnimi potezami in pragmaticnim pristopom je prav gotovo scenarij, ki bo dolgorocno ugoden za Ameriko.
Ostali pa bodo morali plavati kakor se kdo znajde in kakor je kdo sposoben. Eni smo ostali v socializmu in se nimamo najbrz nicesar za bati.