Če sta vzrok in posledica zamešana, zakon ne more odpraviti glavnih težav našega zdravstva

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel (levo) in premier Robert Golob novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti reklamirata kot "ohranitev javnega zdravstva".

Avtor: | 31. marca, 2025

Glede novele Zakona o zdravstveni dejavnosti gre izpostaviti tri glavne probleme. Prvi je ta, da novela izhaja iz povsem ideološke predpostavke, češ da je dobro le državno zdravstvo. medtem ko je zasebništvo nekaj slabega. Naslednji problem je dejstvo, da je precej določb v predlogu novega zakona v nasprotju z ustavo (prepoved dela zdravnikov pri zasebnikih, prisilno delo, omejitve oziroma prepoved dobička za koncesionarje), na kar so opozorili že pravni strokovnjaki. Tretji problem in za bolnike najbolj občutna škoda pa se skrivata v posledicah, ki bi jih sprejetje novele Zakona o zdravstveni dejavnosti prineslo državnemu zdravstvu. Kajti prišlo bo do odhoda zdravnikov, s čemer se bodo čakalne dobe še povečale, bolniki pa bodo prisiljeni iskati samoplačniške storitve pri zasebnikih ali celo odhajati na zdravljenje v tujino.

Vse to odpira resno vprašanje, ali se predlagatelj dejansko zaveda, kak zakon sprejema Državni zbor in kakšne negativne posledice prinaša.

Novela izhaja iz čisto ideološke predpostavke, da je samo državno zdravstvo dobro in da je zasebna pobuda v zdravstvu slaba in sprejemljiva le le kot skrajni izhod za dopolnitev prvega. To je predlagatelj dobesedno zapisal v uvodu v predlog novele. Dvojno prakso zdravnikov označuje kot vzrok za nastanek čakalnih dob, kar enostavno ne drži. Dvojna praksa je popolnoma normalna in uveljavljena oblika dela v prav vseh državah Evropske unije, čakalne dobe pa poznajo samo nekatere. Resnica je obratna – pojav čakalnih dob ustvari pri čakajočih bolnikih potrebo, da poiščejo alternativno rešitev kot samoplačniki. Ker sta ta vzrok in posledica zamešana, novela ne odpravlja glavne težave, ki pesti bolnike – čakalnih dob in nedostopnosti do storitev. V noveli ni govora o tem, kako povečati število kadra ali sredstev za več zdravstvenih storitev. Obratno, z omejevanjem dela zdravnikov in odhodom dela zdravnikov iz državnih ustanov se bo število storitev zmanjšalo, privatizacija zdravstva po balkanskem vzoru, ki si je zdravniki ne želimo, se bo pospešila.

Očitna je neustavnost številnih določb, kot jih je na več kot 40 straneh obrazložila Zakonodajno-pravna služba Državnega zbora in so nanje opozorile zdravniške organizacije: od prepovedi dela zdravnikov pri zasebnikih, prisilnega dela in omejitve dobička koncesionarjem. Očitno to predlagatelja ne moti, da z novelo rine naprej. Bo kdo odgovarjal za neustavnost, ko jo bo ugotovilo Ustavno sodišče? Ali morda predlagatelji računajo na to, da bodo ustavni sodniki v sedanji sestavi spremenili svoje lastne odločitve v prejšnjih podobnih zadevah?

Največja škoda bolnikom bo narejena z odhodi zdravnikov iz državnih ustanov, saj tak zdravnik za ZZZS ne obstaja več in bolniki tako izgubijo dostop do storitev. Odhodi zdravnikov se ne bodo zgodili povsod in takoj – še posebej, če bo uzakonjeno prehodno obdobje. Toda s tem se  bodo posledice novele zgolj prestavile na čas po volitvah (!). Odhodi se bodo vsekakor zgodili, ker se že zdaj dogajajo. Posebej so izpostavljene nekatere stroke: plastična kirurgija, maksilo-facialna kirurgija, dermatologija, ortopedija. Strokovna področja, ki so se gradila desetletja, lahko izginejo v nič – tisti, ki bodo ostali, pa ne bodo zmogli nadomestiti izpada. Bomo vse te bolnike pošiljali na zdravljenje v tujino, medtem ko bo zdravljenje pri slovenskih strokovnjakih onemogočeno, ker za ZZZS ne bodo več obstajali? Storitve bodo sicer na razpolago samoplačniško, a bo to še bolj otežilo dostopnost socialno šibkejšemu sloju.

Javno razprave o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti so tako zaznamovale številne zavajajoče in neresnične izjave. Prva je tista o parazitih, ki zjutraj malo ali nič ne delajo in napotijo bolnike v samoplačniško ambulanto popoldan.

Gre za resne obtožbe zavržnih dejanj. Če premier zanje ve, ima dolžnost in vse vzvode, da preko nadzornih svetov, ki jih postavlja vlada, naroči direktorjem javnih zavodov, da naročijo predstojnikom, naj ukrepajo. Absurdno je iz tega razloga omejiti ustavno pravico do dela celi poklicni skupini. To je tako, kot če bi učiteljem prepovedali popoldan inštruirati, ker je eden od njih npr. nekaj prejel, da je učencu popravil oceno.

Druga neresnična izjava je tista o uspešnem skrajševanju čakalnih dob oziroma o znižanju števila prekomerno čakajočih: s spremembo pravilnika so iz seznama enostavno črtali tisoče čakajočih, ne da bi se dejansko stanje kakorkoli spremenilo.

Za primerjavo: to je tako, kot da bi osebi, ki ima vročino, rekli, da je nima, ker smo lestvico na termometru premaknili. Toda bolnik bi se seveda še naprej potil in slabo počutil. Gre za statistično rokohitrstvo, kaj pa drugega, če se lahko v le enem tednu ta številka zniža za več deset tisoč. S tem so (bili) prevarani tisoči in tisoči čakajočih bolnikov, prevarano je njihovo zdravje.

Tretjo izjavo smo slišali med razpravo v Državnem zboru, kako smo bili še leta 2015 prvi v EU glede dostopnosti do storitev glede na vložena sredstva. Podobno kot pri “uspešnem skrajševanju čakalnih dob” gre spet za statistično rokohitrstvo oziroma prevaro, saj podatek temelji na napačnemu prevodu vprašalnika (beseda ‘consultation’, ki pomeni pregled, je bila prevedena v ‘posvet’). O tem se je obširno razpisal prof. dr. Alojz Ihan pred leti, a ta laž še vedno hodi naokoli.

Četrta zavajajoča izjava je tista, da niso vsi zdravniki proti noveli, saj jo denimo podpirajo v Združenju zdravstvenih zavodov in jo je podprl Strateški svet. Mar niso to tisti zdravniki-direktorji, katerim je soglasje k mandatu dala vlada?

Peta izjava o neopredeljenih bolnikih, ki da si pač ne želijo izbrati zdravnika, je po mojem mnenju najhujša, saj pokaže na popolno odsotnost uvida v težave navadnih državljanov – npr. tistih več sto bolnkov, ki so se ob petih ali šestih zjutraj zjutraj postavili v vrsto pred zdravstvenim domom, ko so odprli novo ambulanto. Ne gre za neopredeljene, pač pa za izbrisane bolnike. In čeprav redno vplačujejo prispevek za ZZZS, so na koncu prepuščeni sami sebi, ko se njihov zdravnik upokoji ali spremeni delodajalca.

Vse te izjave bi lahko bile celo zabavne, če ne bi predstavljale osnove, na kateri je grajena predlagana novela.

Posebno pozornost si zasluži določba o omejitvi dobička zasebnikov, češ javni denar se ne sme stekati v žepe zasebnikov. Zanimivo, da takšno stekanje našega javnega denarja v zasebne žepe ni moteče npr. pri velikih gradbenih projektih ali javnem potniškem prometu. Koncesionar mora, preden lahko sploh razmišlja o stekanju dobička na svoj račun, najprej iz lastnega žepa vložiti v vso opremo in prostore, in sicer od 100.000 do milijona evrov – za razliko od zdravstvenega doma ali bolnišnice, kjer smo prostore in opremo financirali davkoplačevalci .

Seveda mora koncesionar stremeti k dobičku, kajti v nasprotnem primeru, v primeru izgube, mora s svojo dejavnostjo prenehati, saj mu izgube ne bo pomagala pokriti občina oziroma država, kot je to v primeru nekaterih zdravstvenih domov ali bolnišnic.

Omejevanje dobička koncesionarjev v ničemer ne prispeva k večji dostopnosti storitev, bi pa bila podrobna analiza na področjih, kjer koncesionarjem uspe ustvarjati dobičke, odlična priložnost, da se pogleda za možnimi vzroki:

1. Ali je morda storitev preplačana s strani ZZZS (čeprav je potem preplačana tudi za državne zavode in bi ti potem na podlagi prej naštetega morali imeti še večje presežke?

2. Ali je morda delo bolje organizirano?

3. Ali morda potekajo nabave bolj racionalno (beri: z manj koruptivno)?

4. Koliko k dobičku prispeva nadstandardna in samoplačniška ponudba?

Združenju zdravstvenih zavodov bi tako predlagal, da na svoje naslednje srečanje direktorjev za predavatelja namesto ideoloških aktivistov povabijo nekoga od najbolj uspešnih koncesionarjev. Mnogokrat je slišana lahkotna izjava, da koncesionarji izbirajo “lažje in bolje plačane storitve”, ki ne drži, saj namreč koncesionarji lahko delajo le to in samo to, kar jim določa koncesijska pogodba z ZZZS (po ceni, in obsegu, ki ga določi ZZZS). In prav je, da delajo lažje, enostavnejše storitve, saj tako razbremenijo bolnišnice in klinične centre. Naloga javnih bolnišnic in UKC-jev je na drugi strani ta, da poskrbijo za najbolj ogrožene in zahtevne bolnike, ne pa da se utapljajo z ‘rutinskimi’ storitvami, ter da skrbijo za razvoj stroke in izobraževanje specializantov, ki – mimogrede – zanje predstavljajo zastonj delovno silo.

Prav vključevanje zasebnikov v javno zdravstvo je rešitev, ki omogoča prebivalstvu čim boljšo dostopnost do zdravstvenih storite. To vidimo na primeru dobro delujočih javnih zdravstvenih sistemov v zelo različnih državah, kot npr. Franciji kot izrazito socialni državi, preko Avstrije, Nizozemske do Švice, ki je primer najbolj liberalne države. Kar 80 % družinskih zdravnikov v EU je zasebnikov. v Sloveniji je to razmerje obratno.

Bolnika v vseh naštetih državah in seveda tudi v Sloveniji zanima predvsem pravočasnost in kvaliteta storitve, da je storitev pokrita iz solidarnega zavarovanja ter da je obravnavan človeško in dostojno. Bolnikom prav nič jim ni mar, ali je lastnik ordinacije država, občina ali zasebnik, ker gre pri vseh za javni zdravstveni sistem in ne za privatizacijo. Ni razumljivo, zakaj se tako krčevito branimo rešitev, ki delujejo, misleč, da smo tako posebni in moramo izumiti toplo vodo. Na tak način so npr. na Nizozemskem rešili hud problem pomanjkanja družinskih zdravnikov – družinska medicina je pri njih celo najbolj priljubljena specializacija. Prav tako taka rešitev ne pomeni razpada sistema državnih bolnišnic. Celo v Švici, kjer je samostojno delo zdravnika najmanj omejeno, se še vedno preko 30 % zdravnikov specialistov odloči za zaposlitev v državni ustanovi.

+++

Zanimiva je tudi odsotnost resne analize prejšnjega začetka poskusa reforme pod predhodnikom sedanje ministrice. V nasprotju s posploševanjem o 200 zapravljenih milijonih za skrajševanje čakalnih dob namreč analize pokažejo, da se je ravno v tistem obdobju dostopnost do zdravstvenih storitev bolj izboljšala socialno šibkejšemu sloju kot bogatejšim in se je število samoplačniških storitev zmanjšalo. To lahko potrdim iz osebne izkušnje. Seveda, saj teh 200 milijonov ni bilo podeljenih, pač pa je bilo za to vrednost opravljenih na stotine in tisoče zdravstvenih storitev za bolnike. Kar se je tudi pokazalo je, da so se lahko koncesionarji bistveno bolj prilagodili kot državne ustanove, ki tudi ob neomejenih sredstvih obsega svojih storitev niso zmogli povečati za toliko kot koncesionarji – v glavnem iz kadrovskih, prostorskih in organizacijskih vzrokov, sploh tisti javni zavodi, ki že tako delujejo na robu zmogljivosti.

Moja teza je, da je minister Danijel Bešič Loredan moral oditi, preden bi se uresničila tretja alineja program skrajševanja čakalnih dob: po najprej državnih zavodih in nato koncesionarjih bi se namreč takrat morali vključiti še popolnoma zasebni izvajalci. In ni hudič, da se ne bi pojavila popolnoma nova zasebna zdravstvena ustanova, zgrajena brez enega evra proračunskih sredstev (beri: 0 evrov provizij), kjer bi bolniki prejeli storitev pravočasno, kvalitetno, na stroške ZZZS, z zadovoljnim in dobro plačanim kadrom, in bi ta ustanova nabavljala kvalitetne materiale po nižjih cenah (ber: brez provizij)?

Takega ogledala kot slike Doriana Graya naš sistem ni smel dopustiti. Napaka je torej bila, da se je ta poskus reforme prezgodaj končal – ostali očitki, o nezadostnem nadzoru smotrnosti in kakovosti storitev pa enako veljajo še naprej in že od prej za celoto 5 milijard evrov sredstev zdravstvene blagajne.

+++

Več kot 4000 zdravnikov je v pismu poslancem opozorilo na škodljive posledice novele. Vsak od teh zdravnikov ima v povprečju nekaj tisoč stikov z bolniki, ena na ena, vsako leto, veliko let, a smo bili pri pisanju novele izključeni, za razliko od ideoloških aktivistov. Kdo si lahko privošči enostavno preslišati glas vseh nas z milijoni teh izkušenj in namesto tega slediti glasu iz ulice?

Kako si lahko predlagatelj predstavlja reformo, ki ne vključuje nosilcev le-te? Si predstavljate kmetijsko reformo brez kmetov, sodno brez sodnikov; izobraževalno brez učiteljev …

Žal prav predlagane storitve vodijo v pot privatizacije zdravstva in osiromašenje javnega zdravstva, kar bo privedlo do slabše dostopnosti do storitev predvsem socialno najbolj šibkim slojem – že videno na primeru Srbije in drugih balkanskih držav. Medtem ko je tema korupcije in preplačil pri nabavah v državnem zdravstvu izginila iz vseh naslovnic.

Ustava in veljavna zakonodaja že sedaj omogočata uveljavitev javnega zdravstva po načelu svobodne izbire bolnika, kje se bo zdravil, in svobodne izbire zdravnika, v kakšni obliki bo svoje poslanstvo opravljal. Kot vedno pa je hudič v podrobnostih. Oziroma v podzakonskem aktu, imenovanem Pravila ZZZS. Govorim o famoznem 254. členu, ki izrecno omejuje prej omenjeni svobodi bolnika in zdravnika s tem, da izrecno prepoveduje povračilo sredstev za storitve, ki so bile opravljene samoplačniško. Zanimivo, da ZZZS sama tega člena ne upošteva, ko se slovenski bolniki opravijo na zdravljenje v tujino, npr. sosednjo Hrvaško, in za tam opravljene storitve nediskriminatorno povrne stroške, če so za to izpolnjeni pogoji (t.j. prekomerna čakalna doba), medtem ko za storitve, opravljene v Sloveniji to ne velja.

To je bistveno vprašanje, ki bi si ga moral postaviti vsak državljan z mislijo, da bo tudi sam nekoč zagotovo bolnik.

Matej Beltram je zdravnik, specialist oftalmolog kirurg.

69 komentarjev

  1. Miller

    Danes je rodnost nižja kot je bila leta 1944 in strmo pada od leta 2012, ko je prevzel vodenje vlade ajatola SDS s svojimi fašističnimi ukrepi, kasneje pa kamniški klovn in danes nutrijin taubi.
    Glej: UMAR, Kazalniki rodnosti v Sloveniji, graf str.5.

    Po drugi strani narašča število psov, tako, da bo v bodočih letih povpraševanje po zdravnikih upadlo, deficitarni poklic pa bo postal veterinar in pasji frizer.
    Dobro jutro Slovenija.

    • Rokovnjač2

      G.Miler danes imaš praznik in ti je nakladanje dovoljeno.
      Tvoj Alatoja je pa pri rodnosti,SLOVENCEV toliko kriv kot si trdil,da je pri pokojninski reformi
      Nevem kakšne koristi imaš od tega nakladanja,prav veliko je verjetno nimaš ampak ampak zavist je pa velika .
      ps.Lep praznik ti želim.

      • Miller

        Slovenske Novice:
        Naslov:
        Če bo zbolel pes ali maček, boste lahko ostali doma. Delovnopravna podlaga bo namreč izenačila otroke in hišne ljubljenčke.

        Vlada resno razmišlja o uvedbi bolniške odsotnosti za delavce, ki morajo doma negovati svoje hišne ljubljenčke ali jih peljati na nujen veterinarski pregled.

        Po vzoru nadomestila za nego bolnih otrok bi nova ureditev zaposlenim omogočila do tri dni bolniške odsotnosti na leto, če bi kuža, muca ali drugi registrirani hišni ljubljenček potreboval nujno oskrbo.

    • Halopb

      mileru, kolko otrok-frocov, maš pa ti?

      Ti jih še vedno čuvaš v tvojih medenožnih epruvetkah, ker se bojiš kužkov, pa vseh ajatolahov sveta!

      Predlagam, da si bolj ekološki, pa pojdi v klet, pobrskat med stare kartone tvojga fotra, morda najdeš unga kužka, ki ga je mel tvoj tastari na zadnji polici avta, saj veš un ki je z glavo migal, tako boš bolj ekološki- kužek. Pa zapoj si moj očka ima konjička dva, mene pa zastavo 1300 🙂

      P.s.

      saj si bil za splave ti, ane? ne mislim flosarje, une za manj rodnosti….

    • Josef

      Najpomembnejsa naloga zdravstva v Republiki Slovenije je, da zagotovi luksuzen zivljenjski standard kriptokomunisticni eliti, ki ga kontrolira. Tega se propagandisti naprednih sil na tem forumu prav dobro zavedajo, saj jim je jasno kaj je njihova naloga. Ob ponavljajocih se napovedih reform zdravstva je zato na mestu citat iz enega najcudovitejsih del italijanske knjizevnosi: “vse je treba spremeniti zato, da se nic ne spremeni”.

    • Weedoc

      Tisti, ki vse ve in vse zmerja, nam bo zaprl usta, ko se bo izmeril na volitvah. Do takrat pa: uši kašljajo…

  2. Halopb

    KO ZAČNEJO GOVORITI ŠTEVILKE, JAGNJČKI OBMOLKNEJO!!!

    P.S.

    MAMA PREVC,PONOVNO POTRJENO NOSEČA, NOSI TROJČKE 😉

    P A

    • Halopb

      Elektro robi se pripravlja na pobeg iz Slovenije, kupil parcelo na CV onstran portoroškega zaliva, kjer bo- sta iz svojega bivaka lahko pogledovala v mater domovino.

      Njegovi trajnostni uspeh, tega mandata vlade do sedaj, za upokojence živeče v domovih za starejše občane, je uvedba slovenskih pesmi pred spanjem, za moške ” ne čakaj pomladi, ne čakaj na maj” za ženske pa ”odšla bom, še to noč”.

      Hvala robi, ker ful skrbiš za nas !

      P. s.

      Dragi UPOKOJENCI, pejte ga še volit, ker je tako lep pa prijazen ane.

      Naslednje volitve, da vam bo bolje morate volit najgršega, Janeza Janšo, verjemite GARANTIRANO vam bo BOLJE !!!!!!

      Komunjare, prosim, da ne odgovarjate !!

    • Dezerter

      Mati parazitov s szs je vseskozi noseča 👍

  3. Rokovnjač2

    Pri nas nam hoče vladajoča elita
    povedati,da naj se zgledujemo po
    BREZPLAČNEM Kubanskem
    zdravstvu.
    Kar pa pomeni BREZPLAČNO za
    ELITO in za člane ZB. Za ostalo rajo pa velja ,da prideš na vrsto moraš biti rojen pod srečno zvezdo ali moraš biti saj trikrat dodatno zavarovan.
    Še nasvet učlažite se v ZB in ne.rabite dodatnega zavarovanja pa še rahalabitacija po kakšni operaciji ali poškodbi v toplicah
    ZAGOTOVLJENA.
    Pa, da ne pozabim DANES je PRAZNIK LAŽIVCEV in Praznik Slovenske vlade.

    • Izidor Dobnik

      prašiči nenasitni.
      kateri delodajalec bi dovolil da mu delavec dela popoldan pri konkurenci. pri tem pa pri njemu ni opravil svojega dela tako kot bimoral. pizdici pa govorijo o neustavnosti.

  4. miro

    Amatersko lotevanje izboljšav zdravstvenega sistema s strani zdravništva in ostalih vpletenih:

    Za začetek potrebna SWOT analiza s predstavniki vseh deležnikov, iz vseh nivojev, na strokovno vodeni, večdnevnih delavnici.

    “SWOT analiza (ali matrika SWOT) je tehnika strateškega načrtovanja in strateškega upravljanja, ki se uporablja za pomoč osebi ali organizaciji pri prepoznavanju prednosti, slabosti, priložnosti in groženj, povezanih s poslovno konkurenco ali načrtovanjem projekta. Včasih se imenuje ocena situacije ali analiza situacije.[1] Dodatni akronimi, ki uporabljajo iste komponente, vključujejo TOWS in WOTS-UP.[2][3]

    Ta tehnika je zasnovana za uporabo v predhodnih fazah procesov odločanja in se lahko uporablja kot orodje za vrednotenje strateškega položaja organizacij različnih vrst (profitna podjetja, lokalne in nacionalne vlade, nevladne organizacije itd.). [4] Namenjen je prepoznavanju notranjih in zunanjih dejavnikov, ki so ugodni in neugodni za doseganje ciljev podviga ali projekta. Uporabniki analize SWOT pogosto postavljajo vprašanja in odgovarjajo nanje, da ustvarijo pomembne informacije za vsako kategorijo, da postane orodje uporabno in ugotovijo svojo konkurenčno prednost. SWOT je bil opisan kot preizkušeno orodje strateške analize [5], vendar je bil tudi kritiziran zaradi svojih omejitev, zato so bile razvite alternative.” piše Wikipedija.

    Potem dolgoročno načrt, potem letni načrti z ukrepi, roki in nosilci, katerega del je tudi usklajena posodobitev zakonodaje.

    • Weedoc

      O, madona! Eden je googlal SWOT…

  5. Facti bruti

    Bom samo ponovil že napisano, dodal pa, da je bistvo problema bolj kot ideologija (Beltram), kontinuiteta, v zavarovalnico ZZZS se stekajo milijarde, nad katerimi hočejo ohraniti nadzor.

    V Švici je večina splošnih zdravnikov in specialistov zasebnikov, imajo številne zasebne bolnišnice, vsi so del javnega sistema, Švica ima 50% več zdravnikov na prebivalca, 100 % več je zdr.osebja. Švicarski zdr. sistem je zasnovan na isti osnovi kot zdr.sistem v Sloveniji, ima obvezno osnovno zavarovanje, za 1/3 najrevnejših zavarovanje krije država. Razlika je v tem, da je švicarski najboljši (v EU 2024),

    Da Slovenija ni Švica je glavni krivec ZZZS, ki je ostalina socialističnih časov, zavarovanci vplačujejo, pravic pa nimajo zagotovljenih, cekine pobira tovarišija, za zavarovance potem centralno plansko načrtujejo storitve, npr. 1000 storitev na leto, namesto da bi dobil vsak storitev glede na vplačano. Ne morejo, sicer tovarišiji ne ostanejo cekini, ker jih je premalo, še pri žilnih opornicah poberejo. V Švici se obratno zasebniki borijo, da imajo čim več s storitvami zadovoljnih strank, zavarovalnica storitve plača glede na dejansko opravljeno. Nič več in nič manj.

    Javnost/javno mnenje je žrtev Jenullove kolektivne histerije, Jenull se je uspel predstaviti kot zdravnik, predstaviti kot sogovornik zdravnikov. Ko bo javnost pogruntala, da Jenull ni zdravnik, bo že uspeh.

    Ekipo Jenull histerije predstavlja Keber, dodaten primer, kako se s histerijo javnost/javno mnenje preslepi, prevara, Keber se bori proti dvoživkam/zasebnikom, sam pa je (bil) dvoživka/zasebnik, lahko je bil zdravnik in zasebnik, ostali ne smejo, Bešič Loredan je zraven delal kar na dveh zasebnih naslovih, ostali ne smejo, Golob je lahko zraven zasebnik, ostali ne smejo itd. To je bistvo histerije, da oni (Keber, Bešič Loredan, Golob .. ) lahko dodatno zasluži, zdravnik ne smejo.

    Problem, ki so ga ustvarili s to histerijo pa je, preveč odprtih ambulant po javnih zavodih, premalo zdravnikov (natančno pa sem situacijo opisal v komentarju izjave dneva dr. Bojane Beović).

    Zganjali so histerijo proti zasebnikom, z njo pa pripeljali zasebnike, začenši tam, kjer je najmanj specialistov.

    Zdravniki naj raje analizirajo psiho Goloba, Jenulla in vseh ostalih, od kod izvira Golobova vojna proti zdravnikom/zasebnikom, grožnje, besni izpadi, laganje .. bo bolj zanimivo.

    • miro

      O upravljanju bolnišnic v Švici je bilo govora na sekciji za zdravstvo, ki sem se je, poleg svoje, udeležil na EFQM forumu v Luzernu pred 30 leti. Med drugimi so bile bolnišnice že takrat ISO 9000 certificiranje. Upravljale so jih za to specializirana podjetja.

      Oče, ki je bil glavni zdravnik v eni od njih, ni kandiral v politiki, ni dajal izjav za medije, ni se udeleževal političnega spopada, ni pisal članke za medije, saj ni imel časa za to, ampak je vodil zdravnike in pomagal pri najtežjih primerih, enako kot kasneje v Nemčiji, za kar je bil dobro plačan.

      Edino privatno prakso v bolnici Nemčiji je imel njegov šef, predstojnik bolnišnice, z najetimi posteljami v njej, posledično je imel vilo z bazenom, ki sem ga rade volje preizkusil.

      • Smart

        Dovolj je stopiti 50km čez mejo! Na Koroškem je podjetje Humanomed, ki mislim da obvladuje 6 bolnišnic in jih vrhunsko upravlja. V Grazu pa je centrala za upravljanje bolnišnic na A Štajerskem, organizirana v obliki holdinga. Vrhunski management, ki v interesu vseh deležnikov, potem ko so tudi sami imeli probleme, zadnja leta upravlja sistem po obsegu podoben, kot je Slovenija. Zakaj moramo vedno odkrivati toplo vodo, plačevati svetovalce, izgubljati čas in nič narediti. Nič ni narobe, če povzameš nekaj, kar so drugi naredili in funkcionira. Pa ni izgovor drugačna oblika financiranja v zahodnih državah. Povsod se zdravstvo plačuje. Mogoče je res razlika le v tem, da plačnik ve, kdo je dober in kdo bo naredil prej, torej več storitev išče pri takšnih izvajalcih. Pri nas pa bomo ravno razvoj tega, kar bi koristilo predvsem pacientu – z aktivnostmi te vlade – zavrli.

  6. Dezerter

    Dan osvoboditve vaših denarnic je tukaj.
    Ste pripravljeni na light izvedbo nedeljske južne ?
    Aka govedina brez osmrtnic 👍

  7. deni

    V Socializmu je bilo zdravstvo, sicer brezplačno, vendar so “strici” hodili v Švico. Ok. Stari, ki mu ni bilo pomoči, vendar so ga “zdravili” najboljši med najboljšimi. Ampak je bilo celotno nadstropje zaprto za druge.

    Samo moj primer. Leta 76 so me peštali na UKC skoraj dva meseca. Če bi danes zdravstvo tako delovalo crkne v šusu. In potlej še gastroenterologija dva tedna, pa sem menda še vedno živ. Koliko pregledov. Ah vsak teden eden ali pa še to ne. Ostalo pa odkrivanje pa ležanje ter odkrivanje tople vode.

    V socializmu se ni gledalo na stroške. Na primer za slikanje želodca so me vsaj desetkrat slikali na rentgenu v enem dnevu in to v vseh pozah. Torej sem si nabral Bekerelov za trideset let nazaj in naprej. Dandanes je gastroskopija, ki sicer ni prijetna ali pa tableta s kamero, ki jo požreš in potlej lepo počasi potuje od želodca pa do črevesja. In v eni uri veš, kako in kaj.

    Medicina neverjetno hitro napreduje. Nove tehnologije, novi aparati, zdravila itd. OK niso poceni zadeve. Drži. Ampak zakaj mora biti v Sloveniji taisti aparat enkrat dražji kot na zahodu, ali pa recimo banalno rečeno aspirin vsaj dvakrat dražji. Po tem principu zaradi majhnega trga bi morala biti tudi hrana in vsi artikli vsaj trikrat dražji.

    Ampak vsemu navkljub bo šel naš koncesionar direktno do proizvajalca ali pa vsaj recimo do Avstrijcv, Nemcev, ki bo nabavil zase deset naprav in naročil enajst. Najbrž bo zahteval določen procent marže, vendar še vedno veliko ceneje, kakor slovenski mafijski posrednik. Sicer pa priznani proizvajalci najbržej naredijo tudi kaj na zalogo.

    Kakorkoli ima v Sloveniji monopol nad zdravili Krka, manj Lek- Novartis. Sicer relativno majhen trg ampak vseeno. Recimo najbolj potrošno blago antidepresivi, pomirjevala, uspavala v Sloveniji popolnoma obvladuje Krka. Kaj šele na mnogo večjem trgu. V Rusijo lahko neomejeno izvažajo. Samo na recept pokasira skoraj 90 evrov na enega. Ampak tukaj so samo zdravila za psihične težave. Kaj še vse ostalo. Sandoz, Bayer itd.

    Seveda vložijo precejšne denarce v razvoj, vendar so sestavine približno enake, ker si kradejo sestavine drug od drugega. In kdor je bolj prefrigan. Kje so tukaj šele drage aparature. Tukaj pa imajo prste zraven tudi, pa ne bom, vsaj v javnem zdravstvu posredniki. V glavnem ali je res tako težko povzeti avstrijski, zahodni model, ker aparatura naj bi bila iste cene kakor drugje tako tu. Saj tudi Bemfl, Audi s 600 watnimi zvočniki stane isto v Nemčiji, kakor v Sloveniji, mar ne.

  8. smart

    Res ne r
    azumem, da večina ne razume!
    Imamo potrebo – bolana oseba potrebuje zdravljenje. To definirajmo kot povpraševanje!
    In imamo ponudbo – tiste, ki bi pozdravili bolane.
    Če je povpraševanje večje od ponudbe, nastane problem! In ta problem ni ravno identičen problemu ponudbe kapacitet golf igrišč in zainteresiranih igralcev!

    Zato bi morala država problem reševati, ne pa, da ga z neumnimi odločitvami še povečuje!

    Kaj bi torej morali storiti?
    Kratkoročno:
    – motivirati zdravstveni kader, da dela, kolikor zmore in je sposoben storitev opraviti kvalitetno (sodstvo se je pred leti lotilo takšnega problema). Za več, kot ima “normo” v svojem zavodu, bi mu morali ponuditi dodatno plačilo, ki bi ga pritegnilo. (Ne pa da plačilo vsebuje višje prispevke in davke na uro storitve, kot redno delo – takšna je oblika podjemne pogodbe!!!!)
    – čim več pooblastil prenesti na diplomirane MS (ukiniti zdravnika v ekipi nujne medicinske pomoči, kompetence v ambulantah ob po potrebi, pomoči zdravnika,
    – intenzivirati uvedbo umetne inteligence in digitalizacijo zdravstva
    – povečati vlaganja v preventivo
    – okrepiti triažo ob odločitvah pri napotovanju
    – …
    Dolgoročno:
    – pritegniti tuje zdravnike – pogoj ni le plača, temveč pogoji za življenje – vključno z družino
    – povečati vpis na fakultete
    – demotivirati dolgoročne bolniške
    – nagrajevati zdrav način življenja

    Še bi lahko, pa ….

  9. mario

    Kdaj se bomo spravili na ljubljanskega cigota” krade kot sraka in to javni denar….

    • Miller

      ….trenutno je v Izraelu, kjer se druži z morilci…

  10. Halopb

    Spoštovani,

    naj mi nekdo objasni tole matematiko.

    Pri koncesionarju stane samoplačniška blokada hrbtenice – hernija 300 €.

    V bolnišnici Petra Držaja za ENEKO storitev preko ZZZS, po opisanem obračunu pa 1.650 €.

    Prosim za odgovor – ali kdo komu krade ?

    Že ki bilo toliko govora o parazitih!!

    • Peter klepec

      Pomeni, da niti koncesionar ne ve vec koliko kaj stane.

      • mario

        To pa pa lahko zraste samo na zelniku Petra Cepca….

  11. APMMB2

    Imamojavno( državn0 ) zdravstvo in koncesionarje( privatnike).
    Državn zdravstvo je v izgubi, pribvatniki pa imajo dobočke. Razlika med izgubami in dobičkom nam pove, kako potretno je državno zdravstvo. Če bi imeli normalno vlado, bi poskrbela, da se državno zdravstvo čim prej ukine.

    • naveličan

      To je prepoenostavljeno. Zdravstvo je delovno intenzivna panoga, približno polovica stroška je delo. Večino zasebnega zdravstva zaposluje zdravnike preko popoldanskih espejev, kjer je strošek dela zanemarljiv proti rednemu delovnemu razmerju v državnem zdravstvu.

      Nisem proti “popoldancem” ampak to spada pod temo socialne kapice, ne moreš pa primerjat bilanc dveh zgodb, kjer ima ena najvišjo postavko simbolično.

      Dajte ljudje malo možgane vklopit…to je na koncu dneva samo +,-,x,/…če pa je to del populistične predvolilne kampanje, me pa prosim naivneža opozorite, da se izklopim…

    • Miller

      Glej spodaj točko 3)

      • Peter klepec

        Ce drzava „svoje“ zaposlene bolj obdavci kot privatnike, potem spodbuja privatnistvo. Razen ce je vasa teza kar nekaj.
        Obrtniki so bili ze v jugi obcinske molzne krave.

    • Peter klepec

      Ce ima privatnik izgubo, ga ni vec, ker mu zena ne pokriva te izgube.
      Pri drzavnem zdravstvu pa drzava neskoncno dolgo pokriva minus. ➖

  12. naveličan

    (1)Nekoč bi bilo fajn definirati kakšen zdravstveni sistem pričakujemo. Če npr. kopipejst avstrijskega, je treba razumet: Avstrijci so leta 2021 (vir:data,worldbank.org) za zdravstvo (healthcare expenditure) spržili 12,1% GDPja, Slovenci pa (borih) 9,48% GDPja. Ne samo, da je to 2,6 odstotni točki več, tudi avstrijska osnova (GDP) v odstotnem računu je 2x (!!!) višja. Če upoštevamo, da so SLO plače v povprečju 30% nižje kot v AUT, na koncu še vedno izpade, da moramo vplačila praktično podvojiti, da si omogočimo AUT zdravstveni sitem…na takšen ali drugačen način, kar pa ni tema ta trenutek! To razumem kot nujen, ne pa zadosten pogoj (organizacija, vodenje, korupcija…?)

    (2)V Sloveniji imamo cel kup urbanih legend, od tega da nam zdravstvo razpada zaradi “dvoživk”, pa do tega, da gredo milijarde skozi lopovske razpise. Med 4,4 milijarde odhodkov ZZZS v letu 2023 je v postavki “zdravila, medicinski pripomočki in cepiva ” “zgolj” 650mio, kar je slabih 15%. Če je polovica tega zneska ukradenega, nas to ne more potopiti. Razlog je drugje. Bolj je zanimivo zakaj nobena vlada tega ne uredi, kar je tehnično precej enostavno.

    (3)Z dr. Beltramom se večinoma strinjam, je pa v podkastu s Pertinačem mirno spregledal, da državno zdravstvo zasebnemu v takšni obliki kot je sedaj, ne more konkurirati. Namreč v javnem zdravstvu zdravniki prejemajo polne bruto plače (neto, prispevki, dooolg dopust, regres, bolniške, prevoz, malica), medtem, ko popoldan delajo preko popoldanskih espejev, ki so davčne počitnice (včasih je bilo to flat obdavčenje 4%, od prihodka, danes nekoliko dražje…ampak še zmeraj počitnice). Tu se sprenevedati o skupnem imenovalcu ni pošteno.

    (4)Še nekoliko bolj off topic: menim da je smatranje Goloba za idiota velika napaka. Človek ima lahko “n” osebnostnih motenj, računanje in logika mu pa zagotovo špilata. Moj wild guess je, da so mu agencije namerile, da velika večina Slovencev verjame urbani legendi, da so za mizerijo čakalnih vrst krivi moralno sporni zdravniki, ki dopoldan nič ne delajo, da lahko popoldan noro služijo. Zato jim bo stopil na prste. Saj je vseeno kaj je res…itak je to očitno že na prvo žogo da ne pije vode…ampak s tem bo človek dobil nove volitve. Ker bodo te prej, preden bo kdo skapiral da je še slabše…npr. da se je čakalna doba iz 453 dni povečala na 576, brez da upoštevam piljenje optike s pravili čakalnih vrst, kar je zadnji podvig vlade. Da je temu tako, sem prepričan tudi, ker so zadnji argumenti v glavnem na temo delo prek s.p. Vs. podjemne pogodbe, kar je bolj stvar neke davčne reforme, ne pa zdravstvene…ob tem, da je davčna že bila sprejeta in bo z 2026 precej oklestila možnosti popoldanskih espejev.

    Golobu je treba čestitat. Odlično je zastavil taktiko glede na tajming in igralce na terenu.

    • Miller

      Točka 3) bode v oči.
      Kako je s tem “zunaj” ?

      • naveličan

        Tega ne vem, stvar davčne zakonodaje posamezne države. Kar se tiče originalnega Beltramovega teksta in moje pripombe na temo pitja vode, bo to da bi radi zdravnike prekenslali na podjemne pogodbe verjetno najbolj vplivalo na letno število zdravniških obravnav, bolj kot sami odhodi zdravnikov. Namreč povprečen zdravnik je star 50+ in bo marsikateri zaradi precej manjšega (neto) izplena verjetno raje šel v frej cajtu na bicikel kot v ordinacijo. Mi pa že v zdajšnji situaciji buildamo čakalne vrste. Sicer so nekaj bluzili o oprostitvi zdravnikov plačila posebnega 25% davka, kar je pa itak sranje svoje vrste, da za neko skupino skrivenčič zakonodajo…ob tem, da bi bile podjemne pogodbe z matičnim delodajajlcem za enako delo itak nezakonite. Ampak, kot napisano, urbane legende štejejo, vseeno kaj je fact in zakonito, važno je kaj pali na volitvah…

      • Peter klepec

        Zunaj so zdravniki privatniki in placujejo davke po progresivni davcni lestvici. Konkurence z drzavo ni, ker ta opravlja druge funkcije, npr. Univerzitetna klinika, ki je pa za razliko od SLO ne vodijo politiki.

        • Miller

          NE drži !
          V vseh državnih firmah plačuješ prispevke v % od plače. Tudi zaposleni v bolnicah.

          Torej nekemu zdravniku zaposlenemu v državni ustanovi trgajo % za prispevke od plače, ki je odvisna tudi od št. ur.

          Od popoldanske “plače” pri zasebniku, pa tega % ne plačuje.
          NEpošteno.

  13. Maksim

    Zadeva ni tako komplicirana kot jo želijo prikazati politiki. Za pacienta ne obstaja javno in privatno zdravstvo, le plačljivo in ne plačljivo. Bolnika ne zanima nič drugega kot usluga, ta je itak plačana, tako ali drugače. Tako pridemo zopet do ZZZS, ki si izmišljuje vse živo, da ne plačuje opravljenih storitev. Najlažje je, seveda, če storitev sploh ni opravljena. Ne bo opravljena, če bo ZZZS določil koliko jih bo opravljeno. In tako smo mi dobili čakalne vrste, ZZZS milijone. Zakaj se ne vzpostavi konkurenca zavarovalnic? To naj odgovorijo politiki, ki mislijo da bo državno zdravstvo rešitev.

  14. Miller

    V več kot 30 let po osamosvojitvi, ni bila NOBENA vlada sposobna, da bi šla v Avstrijo ali Švico in nafehtala njihove zakone in predpise s področja zdravstva, katere bi prilagodili zase in to copy/paste uveljavili tudi pri nas.
    Sami strokovnjaki za blebetanje in odkrivanje mrzle vode.

    • Peter klepec

      Najbrz ne znajo jezika😂
      Sicer pa, tam je vse privatno, tako da za SLO ni zanimivo.

      • Miller

        Sam sebe ponižuješ in vsem kažeš, da si bedak !

        ČE bi prebral zgornji prispevek dr. Mateja, bi ZVEDEL, da tam NI vse privatno !

  15. rogati

    V SFRJ in posledično sedaj v republiki Slovenijije je vse obrnjeno na glavo, predvsem pa v Sloveniji velja, da je zlagana in olepšana komunajzarska ideologija pred poštenjem in razumom. Zaradi tega imamo na oblasti skrajno levico v vseh pojavnih oziroma imenskih oblikah od Levice, Svobode, SD, pa vse do skrajno zavržnih in družbeno škodljivih levičarskih NVO in osladnih Prebiličev. Vso to škodo gre v glavnem pripisati v prejšnjem režimu ustanovljeni fakulteti za “proizvodnjo” škodljivih diplomantov s sedežem v Ljubljani z enim samim ciljem, to je lažnjivo in v stanijol zavito propagiranje marksističnih idej, ki menda edine lahko peljejo v popolno enakost in sedenje za “obloženo mizo” tako za tiste, ki bodo delali, kot tudi za tiste, ki bodo samo filozofirali in pripravljali zakonske predloge za omejevanje svobodne pobude in svobode mišljenja in govora. Ker takšna družbena ureditev vodi v propad in stalni manjko dobrin, si je naš Joža imenovani Tito izmislil prevarantske ukane od neuvrščenosti, pa vse do prodaje lažne varnosti pred Rusi in nazadnje prodaje vesoljskega programa v ZDA, kar je zaradi maščevanja ZDA pripeljalo do bankrota in razpada države. Najbolj uspešna kriminalna združba, ki s kibernetskim terorizmom krade milijarde dolarjev po celem svetu je trenutno komunajzarska Severna Koreja in morda nam bo vesoljski Golob omogočil, da bo tudi Slovenija s superračunalnikom kradla milijarde bikojnov in dolarjev nič hudega slutečim kapitalistom, pa take pa to.

  16. ren

    Gospod dr. Matej Beltram je zapisal tudi eno od bistvenih ugotovitev, da naddoktor “medicine” Jaša Jenull vodi svojo “zdravstveno reformo”, ki bo (najbrž) tudi postala sprejeta reforma v državnem zboru.

    PS
    To ne bo zdravstvena reforma marveč neka ideološka reforma – “brez zveze”.
    Pa še zguljen rek: Zadnji naj ugasne luč!!!

    • miro

      Ali zdravniki poleg pacientov zdravijo tudi organizacije? Kateri del medicine je zdravljenje organizacij?

      • ren

        ZZB in zdravljenje individiumov, ki so likvidirali po gozdovih in rudniških jaških.

  17. beri

    Tole je vsaj posredno povezano s temami v Sloveniji, citiram…
    “Slovenija in Avstrija: dve povsem različni poti (ne)integracij – Vid Sosič
    Nova avstrijska politika je jasna: kdor želi postati del avstrijske družbe, mora pokazati zavezanost državi, njenim vrednotam in jeziku. Poleg strožjih jezikovnih ukrepov na testu za pridobitev državljanska, kjer se zahtevani nivo dviga iz B1 na B2 (nivo, potreben za študij), bodo kandidati morali uspešno opraviti izpite iz demokracije, zgodovine in pravnega sistema. Istočasno so si zadali tudi ukrepe za debirokratizacijo postopkov, ki bo po drugi strani le-te v administrativnih zadevah olajšal.
    Na drugi strani Alp pa Slovenija dopušča nekontroliran pretok in pritok migrantov, vključno z ilegalnimi, med katerimi je bilo do konca februarja v letošnjem letu ujetih 2.386. A tudi z legalnimi rokuje povsem v nasprotju s trendi zdravega razuma. Najbolj se to kaže v šolah, kjer se namesto na integraciji otrok, katere prvi pogoj je vsaj osnovno znanje lokalnega jezika – slovenščine, vsaj po tiho dela na tem, da bi učitelji dobro znali albansko, ki je jezik večine neintegriranih otrok. To ponižanje slovenskega izobraževalnega sistema in odpoved državljanih institucij pri zaščiti nacionalne identitete je doseglo enega od vrhuncev pred tremi leti, ko je Ljudska univerza Celje organizirala 60-urni tečaj albanščine za vzgojitelje in učitelje.”

    ***
    Razumete sedaj zakaj govorim o našem SISTEMU in ne o levih in desnih strankah in levih in/ali desnih naših vladah. V Avstriji so se za te ukrepe odločile vse leve in desne stranke in tiste vmes, ker jim je jasno, da se integracij z ostalimi regijami/pokrajinami/kontinenti – ne da zaustaviti! Zaustavi pa se lahko njihovo vsiljevanje po tem, da se nočejo prilagajati! Če želijo živeti in se razvijati v Avstriji bodo morali sprejeti nove pogoje, ki so strožji od tistih pred temi novimi volitvami v Avstriji.

  18. Smart

    Zdravstvo = Dars = Telekom = Slovenske železnice = SDH = Zavarovalnica Triglav = Elektro gospodarstvo v celoti = Stanovanjski sklad = SID banka = Sklad kmetijskih zemljišč = SiDG = ……….

    • APMMB2

      Ali vemo, koliko vsak preusmeri denarja v privatne žepe?
      Jasno je zakaj imamo v Sloveniji socializem!

  19. Smart

    Ali se predlagatelj zaveda, kaj dela? Vse bolj imam občutek, da se zaveda! Torej namerno uničuje javno, da bi vzpostavil zasebno! Je pa kruto, da so predstavniki ljudstva – poslanci – posebej člani Odbora za zdravstvo – kot bi rekel Peter – si ti tudi noter padu! Ali kot naivci ali kot plačanci – to pa je naslednja dilema. Vse bolj mislim, da kot plačanci. Vsekakor vrhunsko sodelovanje tako levih, kot desnih!
    Zato je skrbi zdravstvenih delavcev nepotrebna! Za vas so že poskrbeli – plače so primerljive zahodnim in vaša naloga je, da le delate v mejah norm. Ko pride čas, pa vam bodo storitve še bolje plačali, da boste delali več! Ni vaša skrb za čakajoče – za njih bo poskrbelo dodatno zavarovanje, ki ga bodo ljudje plačali zavarovalnicam. In potem bomo imeli sistem urejen. V tem času bodo povečali še redne prispevke in dopolnilno, da bo več javnega denarja. V to bodo vključeni – zasebne zavarovalnice, dobavitelji opreme, gradbeni izvajalci in dobavitelji zdravil! Seveda bo US ovrglo predlog omejitev izplačil koncesionarjem in delo pri drugih izvajalcih! (Kateri idiot ne vidi, da je ravno slednje rešitev za trenutno stanje. Kakšne bi šele bile čakalne vrste v primeru omejitev gostovanj!?)
    Največja žalost pa je, da je civilna družba organizirana v okviru tvorca Bele knjige, ki je sicer imel nekaj pravih idej, ga je pa čas, kot še kakšnega od njegovih kolegov, ki živijo še v osemdesetih letih, povozil. In dodatno medse sprejmejo ideologa, ki je v začetku pravilno opozarjal predvsem na ekonomske probleme v zdravstvu – v okviru investicij v področje onkologije in načina upravljanja, ne razume pa ostali področij zdravstva, ki pa niso omejena le na javno – kot onkologija je – kaj se tam resnično dogaja – tržne priložnosti. (Zadnje čase ga ni več toliko v medijih??? Se mu je kaj zgodilo – miselno??)
    Sicer pa – enostavno ni več smiselno razpravljati o zdravstvu. Še tisto, kar je “javnega interesa”, to ni javni interes, temveč financirana nevladna organiziranost v podporo spremembam – nadzor nad proračunom ZZZS in vplivanju na povečanje dodatnih zavarovanj! ( Ne mešati dodatno in dopolnilno!)

    Osti jarej

  20. mi

    Desnuhi kradejo kot srake.
    Zdej so se še na častitljivo Marine Le Pen spravili, da krade.

    Po moje to ni volja do kraje, ampak degenerativna napaka od rojstva, da imajo lepljive prste pa se fse sorte torte gor prime, najraje pa penezi.
    V bistvu se narava poigrava z desnuhi.
    Edin korelacijo kraja desnuhi in genetska predispozicija bo potrebno dokazati.

    Teško je experiment potrditi, ker že prej vse sprot zgine.
    🥴

    • Rokovnjac

      Ja mi,ti si pravi levnuh.Stvari postavljas ravno obratno!!!V butalah ni vecjih kradljivcev,kot ste levnuhi in ti obtozujes desnuhe za tisto,kar sam delas.Prestej oligarhe na levi in na desni,pa bos videl kje jih je vec seveda,ce znas steti do tauzent?

      • Miran

        @Rokovnjac

        A ni častitljiva gospa Le Pen zadrta desnuharca ?

        A imajo Francozi tud krivosodje ?
        Sam fprašam.🤔

        • Rokovnjac

          Nikar ne stej makaronarskih desnuharjev,ti so cist drgac zivajli po drugi svetovni!Tiste Francoze-inje pa tud pr gmah pust!

          • Dezerter

            Giorgia je taprav satan.
            To more bit vpitja zvečer🤗

  21. beri

    Citiral bom samo en stavek avtorja, ki je zame ključen in sicer tale…
    “Takega ogledala kot slike Doriana Graya naš sistem ni smel dopustiti.”

    ***
    Bistvo torej ni ne v korupciji katerihkoli elit, niti v razlikah med levimi in desnimi strankami – bistvo je v SISTEMU, ki mora ostati takšen kot je! Le takrat lahko levičarji gonijo svojo kvazi-ideologijo naprej, da delajo za ljudstvo in ne zase.

    Kritično razmišljanje, ustvarjalnost, intuicija in podobni pojmi so v drugačnem sistemu povsem drugače razumljeni. Zakaj bi moral biti Golob drugačen od svojih predhodnih levičarskih voditeljev? Mar še vedno niste dojeli, da ste ovce, ki jih vodi pastir imenovan Levica. Samo poglejte kaj počne ta stranka v tej vladi in vam bo jasno zakaj se pri nas ne sme ničesar spremeniti.

    Druga zgodba pa je prav tako kruta resnica, da si mnogi zdravniki želijo delati v takšnem sistemu. Primer. Najvišje plače v zdravstvu imajo samo tisti, ki vodijo svoje oddelke ali tisti na še višjem nivoju – vsi ostali zdravniki so za njimi. Tudi tukaj je t. i. hiarhija pomebnežev v zdravstvu tista, ki odloča potem o vsem ostalem.

    Tudi zato zdravstvene sestre potegnejo krajši konec, ker se zdravniki MED SABO borijo za razne dodatne privilegije in zanje nimajo posluha oziroma ga imajo čedalje manj.

    Levičarskega sistema – se ne da popravljati, razen v primeru, da v gospodarstvo/ekonomijo vpelješ prave tržno-globalne zakonitosti kot je to recimo naredila Kitajska. Tega pa vam Levica ne bo nikoli dovolila in kot vidimo danes tudi stranki SD in GS ne. Tudi striček Kučan ne. Lep dan.

    • Miran

      @beri

      Levičarje je potrebno obesit na prvo vejo, ki je pri roki.
      Potem se sistem zbalansira sam od sebe do točke popolnosti.

      Nirvana ki sledi, je Jezusovo razodetje.

      Simple as that. 🤔🥱

      • beri

        @miran – nihče te ne sili, da spremeniš svoje mnenje, še najmanj jaz. Če jaz spoštujem tvoje mnenje – poskusi še ti spoštovati moja razmišljanja, četudi so povsem nasprotna od tvojih, ker pač razmišljam drugače od tebe. Saj poznaš tisti pregovor: Več ljudi, več ve, kajne?

    • Miran

      @beri

      Z vsem dolžnim spoštovanjem, ampak ste pa res prforani do fundamenta.
      Ja kaj grozhnega dela levica?
      Sej nič ne more.
      Je vpeta v koalicijsko aritmetiko, kjer ima skoraj zavezane roke.
      Tistih nekaj stanovanj, ki jih bo zgradila sigurno ni neka kot JJ jevi posli z Dudico in Snežičem.
      Denar od dolgotrajne oskrbe je na računu.

      Kaj je še počela me pa razsvetlite.

      Da je doseghla, da te nekdo v službene namene ne sme buzerirati 24 ur na dan, gre lahko na živce samo cepcu vaše baže.

      🥴

      • ren

        Ti pa si provokator. Popolnoma odkrito.Nič ne blefiraš.

        • LOJZE

          Tepci ne blefirajo. So tepci. Ki škodijo tudi samemu sebi.

        • marko

          +

  22. Jože

    Če glava smrdi pri glavi je vse drugo gnilo …

  23. Švejk

    Golob nikoli ni imel vizije kaj spremeniti v slovenskem zdravstvu. Njegova realna politika je servisiranje dobaviteljske in farmacevtske mafije, za kar sistem potrebuje točno tako zdravstveno zavarovalnico, kakršno imamo, to je zavarovalnico, ki finacira ekscesno porabo zdravil po pretiranih cenah in dobave medicinskega materiala po ekscesnih cenah. Ves javni zdravstveni sistem je podrejen peščici plenilcevznotraj in izven zdravstvenega sistema.

    Kar preseneča, ali pa tudi ne, je to, da zdravniki kažejo s prstom samo na vlado, ki je seveda odgovorna za anomalije v delovanju sistema, zanje pa so odgovorni tudi tisti, ki se z anomalijami okoriščajo.

    Ko je bil Janša na oblasti, je zdravnikom višal plače in si s tem kupoval mir, v kako reformo zdravstva si pa ni upal spustiti. Vprašanje se zastavi, ali je sploh kdo oziroma kaka politična in ali strokovna instanca v Sloveniji, ki je sposobna kakrkoli spremeniti v zdravstvu, da bo sistem finančno vzdržen in da bodo zadovoljni tako pacienti kot zdravniki.

    Vlada in zdravniški ceh s prstom kažeta drug na drugega in ob tem vpijeta: Ujemite tatu! Eni verjamejo vladi, drugi zdravniškemu cehu, žal pa ne gre zaupati ne prvemu ne drugemu. V ozadju prepira med vlado in zdravniki pa se zadovoljno režijo tisti tretji, ki imajo dobiček, kjer se prepirata dva: dobavitelji medicinskega materiala in zdravil.

    • Janez K.

      Mah ne razumeš Švejk
      zdravstvo je že od 1991 bankomat za del levice in del desnice.
      SD in SDS sta se tu lepo ujela v kohabitaciji.
      Nima smisla sadit rožic ker so tile fantje brothers in arms ko gre za provizije.
      Včasih je tu na tem portalu o tem veliko pisal dr. Blaž Mravlje.
      Zdravniško-dobaviteljska mafija se mi zdi da je bil beseda v zvezi s tem.

      • tohuvabohu

        Kaj pa, če je Mrevlje odšel v tujino zaradi bedakov tvoje sorte?

        Btw, Mrevlje nikoli ni govoril o zdravniški mafiji. Mafija je nekaj, kar ni zdravstvo, a je prisesano na (državno) zdravstvo. In kje je tu SDS, ki je vodil vlado samo 7 let od 34?

        • Miran

          @tohumahabohu

          SDS rabi, da kej razfuka mesec ali dva.
          Ne potrbuje 7 let.

          • Miller

            😀

          • ren

            Miran. Najčistejša provokatorska fora!!!

        • ren

          tohuvabohu
          S tem, da je imel Janša samo en polni mandat. V dveh nepolnih ni mogel nič narediti.
          Zasukati smer države pa se v enem mandatu skoraj ne da.
          Pri sukanju smeri v skrajno levo pa je dovolj en mandat, ker imajo vso podporo ozadja.
          Če bi to poskušal Janša, bi ga s tanki spravl dol.

      • Švejk

        Janez K, ne vem, če si sploh prebral moj komentar. Če si ga, pa ga očitno nisi razumel. Jasno sem napisal, da ima peščica plenilcev zdravstvo v pesti in da tudi pod Janševo vlado ni bilo nič drugače. Zdravniški ceh oziroma njegov vrh se spreneveda in kaže s prstom zgolj na vlado… Ne bom ponavljal. Razumi, če moreš.

        • mario

          Ne bo držala tvoja trditev. Pod vlado JJ je vlada sprejela zakon o enotnem naročanju za javno zdravstvo. Golobova ga te takoj ukinila, kaj misliš zakaj….

    • Miran

      Gholobu ni bilo potrebno, da bi se na vse spoznal.
      Je imel in ima, neverjetno sposobnost, da izbira Jolete okol sebe.

      🥴

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Razkrivamo
Papež Frančišek (1936-2025)

Papež Frančišek (1936-2025)

Po zvezdniškem Janezu Pavlu II, ki je pomagal zrušiti komunizem, in bolj zadržanemu, a intelektualno zelo močnemu Benediktu XVI. je bil Frančišek poosebljeno sočutje in preprostost. Po dvanajstih letih potifikata je pustil vesoljno katoliško cerkev v nekoliko boljšem stanju, kot jo je leta 2013 prevzel od predhodnika. Vatikan bo po Frančišku potreboval čudež, če bo želel zadržati zaupanje v sicer moralno zelo načeto cerkev. Zato je veliko ugibanj, kdo bi lahko postal 266. papež. Je zdaj čas za Afriko in prvega temnopoltega papeža?

Čudež Velikega petka: Krivosodja ni več, zdaj je spet pravosodje

Čudež Velikega petka: Krivosodja ni več, zdaj je spet pravosodje

Sodniki so odločili: Janez Janša je nedolžen! Celjsko okrožno sodišče je na današnji praznični dan, ko se krščanstvo spominja Jezusovega križanja, sprejelo odločitev, s katero se je vsaj na prvi stopnji končala dolgoletna pravosodna kalvarija, imenovana Trenta. Oprostitev je za dolgoletnega prvaka opozicije gotovo olajšanje, obenem pa demantira tudi njegove trditve o “krivosodju”. Kajti če bi “krivosodje” obstajalo, potem bi danes Janšo obsodili in po možnosti po pravnomočnosti poslali v zapor. A niti to najbolj zvestih pristašev teorije zarote morda ne bo pomirilo: dokler sodba ne bo pravnomočna, bo njihov dvom ostal. Kot smo v našem članku zapisali že včeraj, pa je bil politični zmagovalec ne glede na razplet znan že v naprej: Janez Janša.

Kako dolgo bo ruski nasilnež Putin še vlekel za nos samovšečnega Trumpa?

Kako dolgo bo ruski nasilnež Putin še vlekel za nos samovšečnega Trumpa?

Glede na dosedanje obnašanje Vladimirja Putina lahko domnevamo, da se še nekaj časa ne bo želel pogajati o premirju v Ukrajini. Z novimi masakri civilistov se Rusija še bolj oddaljuje od civiliziranega sveta, Putin pa postaja kot Karađić oziroma Mladić, ki sta se pred tridesetimi leti izživljala nad Sarajevom, dokler ju ni k pameti spravil Nato. Rusije se Američani in Evropejci ne bodo lotili po vojaški poti, lahko pa pričakujemo precej hujše ekonomske sankcije, tudi zaplembo vsega ruskega premoženja na Zahodu. To bi posebej prizadelo ruske oligarhe, ki so doslej spretno izigravali sankcije. Tudi v Sloveniji.

Putinov klan

Putinov klan

Ker vse kaže, da bodo Američani in Rusi vsak čas vsaj navidezno zakopali bojno sekiro, Trump in Putin pa bosta nova zaveznika, se moramo psihično pripraviti tudi na skorajšnji preobrat v prikazovanju javne podobe Vladimirja Putina. Verjetno tudi v Evropi in morda celo v Sloveniji. Vladimir bo čez noč spet postal dober človek, mirovnik, humanist. Zato bi bralce radi opomnili, s kakšnim človekom imamo opravka. Z nekom, ki se prikazuje kot ruski patriot, zavetnik krščanstva in tradicionalnih vrednot, ki se javno posmehuje “dekadentni” evropski družbi in kulturi, hkrati pa je eden najbogatejših ljudi na planetu. V Rusiji igra vlogo skromneža, ki razume in podpira malega človeka, medtem pa je njegova bogata družina leta uživala v Evropi, na dekadentnem Zahodu torej. Pod lažnimi indentitetami so na veliki nogi živeli na Nizozemskem, francoski Azurni obali, v Švici in Avstriji.

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Jedrska energija je imela pred zeleno prevaro, s katero je nemška politika ustvarila ideologijo opuščanja jedrske energije in prehoda k obnovljivim virom energije, pomembno vlogo v košarici virov električne energije. Konec osemdesetih je jedrska energija predstavljala skoraj petino globalne proizvodnje električne energije. Šele po dvajsetih letih se Evropa počasa vrača k pameti. Jedrska energija namreč edina omogoča okoljsko vzdržno, ogljično nevtralno ter zanesljivo in predvidljivo oskrbo z električno energijo, kar je ključno za stabilno delovanje industrije, gospodinjstev in kritične infrastrukture. Danes se po svetu gradi kar 55 novih jedrskih elektrarn, kar predstavlja renesanso jedrske energije. Če Evropejci želimo ohraniti industrijo, naravo in visok življenjski standard, potem je edino jedrska energija tista, ki podpira energetsko neodvisnost, zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv in preprečuje nestalnost in nezanesljivost obnovljivih virov energije. Z novim jedrskim reaktorjem pa bi se lahko tudi Slovenci aktivno vključili v tehnološki val, ki ga prinaša umetna inteligenca. Če želimo vzpostaviti velike podatkovne centre in farme strežnikov, bomo potebovali veliko električne energije, ki je drugače kot z NEK 2 Slovenija nima kje pridelati.

Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

V duhu nove mednarodne kavbojske ureditve bo prva žrtev očitno Ukrajina. Tako kot je Neville Chamberlain prepustil Hitlerju razkosanje Čehoslovaške, enako je Trump prepustil Putinu razkosanje Ukrajine. Enako kot je Biden sramotno umaknil vojsko iz Afganistana, enako je Trump predal Ukrajino avtoritarnemu voditelju Putinu. Še huje, ob tem se niti ni posvetoval s svojimi zavezniki v EU, ampak jih je mirno prepustil nepričakovani situaciji. Z gatami na kolenih. Od tega trenutka naprej je dosedanje zavezništvo med ZDA in evropskimi demokracijami končano. Kaj sledi, še ni jasno.

Malo postarana SDS in Janšev recept za prevzem oblasti leta 2026

Malo postarana SDS in Janšev recept za prevzem oblasti leta 2026

SDS, ki je bila ustanovljena leta 2003, praznuje 36 let. Matematika gor ali dol, z nekaj kreativnosti res pridemo do te številke. Precej več kreativnosti, sploh pa domišljije potrebujemo za to, da opravičimo 32-letnico vladavine Janeza Janše, ki je leta 1993 od Jožeta Pučnika prevzel slabotno Socialdemokratsko stranko Slovenije (SDSS), predhodnico današnje SDS. Janšo sicer letos čaka volilni kongres stranke, a o svoji upokojitvi v Laškem ni črhnil niti besede. Namesto tega je povedal, da sta on in stranka pripravljena na prevzem oblast prihodnje leto, potem ko bo Robert Golob odplesal svoj ples. Odkar je njegov motivator Donald Trump, je Janševa samozavest neverjetna.

Vučićev kočijaž Janković na pravi strani avtokratske zgodovine

Vučićev kočijaž Janković na pravi strani avtokratske zgodovine

Ali je Jankovićevo lojalnostno pismo Vučiću, na katerega se premier Golob ni želel kritično odzvati, slučajno razkrilo veliko skrivnost slovenske politike – da je namreč ljubljanski župan “nadrejen” predsedniku vlade in da zato slednji drži nazaj svoj kabinet, zlasti Tanjo Fajon, da se ne bi javno oglašali s kritikami na račun Vučića? Kako je to možno? So Srbi o predsedniku vlade morda pridobili kakšne neprijetne informacije, ki ne smejo priti v javnost, saj bi uničile Goloba? S kakšno perfidno igro imamo opravka? Zakaj je sumljivo tiho tudi evropska komisarka za širitev Marta Kos?