Ali je še upanje, da poslance tik pred zdajci sreča pamet?

Avtor: | 25. marca, 2025

Tokratni zapis pišem v torek zvečer z mislijo na četrtek, ko naj bi naši predstavniki ljudstva, ki smo jih izvolili v Državni zbor – kjer naj bi zagovarjali naše interese – glasovali proti našim interesom in sprejeli novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki jo je v parlament poslala vlada. To je zapis tik pred zdajci, ki ima veliko upanja, da bodo poslanci le razumeli v kakšno godljo jih je potisnila vlada in da bodo zavrnili sprejem novele zakona ter tako glasovali po svoji vesti. Vem, skoraj nemogoče je, a upanje umre zadnje tudi tokrat.

Pišem v globokem zavedanju, da sem sam naredil vse, kar sem lahko, kar je bilo v moji moči, da ne bi prišlo do zaostrenih problemov v zdravstvu. Predsedniku vlade Robertu Golobu sem najprej eno leto skoraj vsak teden pisal na tem portalu, kaj vse ne gre prav in ga pozival, da razreši ministra Danijela Bešiča Loredana, ki ga je premier branil kot nekaj najboljšega, kar lahko v zdravstvu dobi Slovenija. Potem pa je dobesedno neke noči predsednika vlade nekaj razsvetlilo in naslednje jutro je ministru osebno dal v podpis odstopno izjavo. Danes ima o njem čisto drugo mnenje.

Že nekaj časa torej predsednika vlade nenehoma opozarjam, da gre ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel pri urejanju zdravstva po napačni poti. Svetoval sem mu, da jo zamenja, pa je ni. Potem sem predlagal ministrici, naj sama odstopi in se s tem zaščiti pred kritiko, ki bo sledila, pa ni hotela odstopiti. Še več, ministrica Prevolnik Rupel nam je pripravila novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je ne podpira stroka. Ne podpira je najbolj pomemben del stroke, torej zdravniki. Brez njih zdravstva preprosto ni.

Parlamentu smo zdravniki pred četrtkovem glasovanjem poslali pismo s 4000 podpisi, v katerem jasno povemo, da je sprejem tega zakona katastrofa za slovensko javno zdravstvo. Da ne govorimo o temu, da zdravniki stavkamo že več kot eno leto, kar samo dodatno dokazuje nesposobnost ministrice in vlade Roberta Goloba za vodenja sistema, kjer dela preko 40.000 ljudi. Proti zakonu sta Zdravniška zbornica in tudi zveza pacientov z zakonom baje ni najbolj zadovoljna; želijo boljšo uravnoteženost zakona, z manj nihanja v škodo pacientov.

Vlada pa je tokrat ponovno prestopila mejo demokratičnosti in vztraja pri svoji absolutistični drži, ki nima nikakršne povezave z obljubljeno nam demokracijo, ima pa povezavo absolutističnim francoskim sončnim kraljem Ludvikom XIV. (l’Etat c’est moi). Zaradi večine, ki jo ima koalicija v parlamentu, bo v četrtek ta novela lahko celo sprejeta.

+++

Zakoni naj bi se sprejemali po demokratični poti, kjer bi se morali interesi, ki so vedno na začetku različni, demokratično uskladiti. Pri tem zakonu pa ni tako. Zakon niti ne diši več po demokraciji. Tu gre za vsiljevanje nečesa ideološkega, kar je v praksi za članico Evopske unije nesprejemljivo in bo imelo tudi konkretne pomembne posledice na zdravstveni sistem in na bolnike.

Slovenska vlada lahko zaradi velike podpore v parlamentu vsiljuje in uporablja argument moči. To dela vlada, ki je prišla na oblast ravno zato, ker nam je obljubljala, da bo demokratična a je padla njena demokracija že čisto na začetku, ko si je Sončni kralj dovolil, da je ukazal v policiji čistko kadrov, ki so delali pod vlado Janeza Janše. Čistko v stilu, ki smo jo poznali iz polpretekle zgodovine ne samo v Sloveniji, ampak recimo tudi v nekdanji Sovjetski zvezi pod Stalinom. Ministrici za notranje zadeve Tatjani Bobnar je dal premier nalogo, da policijo očisti janšistov. To je tudi javno povedal pred kamerami, zato o tem ni nobenega dvoma. Ko tak stavek izreče demokrat, potem od tistega trenutka dalje ni več demokrat. Iz izjav ministrice za notranje zadeve pa je (bilo) moč sklepati, da je to željo predsednika vlade v policiji celo tudi izvajala.

Če bi bila Slovenija res demokratična, potem bi morali že tedaj zaradi premierjevega grobega, nedemokratičnega posega v demokracijo nemudoma zahtevati njegov takojšen odstop, pa tega nismo. Še več, njegovo obnašanja smo tolerirali na vseh nivojih, kjer bi morali odreagirati. Zatajil je tudi demokratični pravni in represivni sistem. Tudi sam sem bil žrtev čistke v zdravstvu.

Vse ostalo, kar se je in se dogaja danes, je samo posledica naše tolerance do osebe, ki očitno ne razume dovolj dobro, kaj je demokracija in zato v četrtek pričakuje od poslancev, da sprejmejo ideološko oblikovano novelo zakona, s katero se v zdravstvu ne moremo strinjati, ker nam bo v pogubo. Nam, zdravnikom, kot tudi bolnikom in nenazadnje stroki.

Takole preprosto gleda na zakon podpredsednik svobodnjaške stranke Matej Arčon: “Zakon bo po mojem mnenju na kratek rok mogoče nekaterim povzročil bolečine, a na dolgi rok bo končno ozdravil kronične bolezni zdravstvenega sistema, ki se vlečejo že dolga leta.”

Brez besed.

+++

Včeraj sem na televiziji videl bolnico s težavami z želodcem, ki je povedala, da bi še rada živela, toda ne ve, kako se bo končalo, saj so ji čakalno dobo z okoli 160 dni prestavili na več kot 400 dni. Ko sem poklical prvega zasebnika, ki mi je prišel na spletu pod roke, je prijazna gospa povedala, da lahko pride gospa na pregled čez en teden …

Kam nas je pripeljala ta vlada v zdravstvu, se dobro vidi iz ponedeljkovega nastopa prof. dr. Sama Zvera, priznanega hematologa, ki je na Odmevih odkrito povedal, kakšno je stanje na strokovno vrhunskem Hematološkem oddelku UKC Ljubljana. Razmere so zelo daleč od normalnosti, v negativnem smislu. Upam si trditi, da tako verjetno ni samo na tej kliniki, vendar ostali za zdaj še molčijo. Razmere so nevarne za bolnike, ki tam preživljajo enega najtežjih delov svojega življenja. Toda vse je v stilu izjave ministrice, da se bo v javnem zdravstvu pač več delalo. Verjetno ne tedaj, ko bodo obravnavali njo ali kakšnega njenega sorodnika?

Na hematologiji se danes po besedah profesorja Zvera res veliko več dela; vendar pa ne samo več, ampak preko vseh strokovnih meja in standardov ter fizičnih zmožnosti zaposlenih. Če greste iz ustanove v ustanovo, boste verjetno povsod srečali podobne primere, kajti zdravstvo je sistem in ko se začnejo dogajati taki dogodki v sistemu, se razpasejo po celem sistemu.

Samo eno odlično hematološko kliniko imamo in ta nam pred očmi propada! Njen pogumni predstojnik Samo Zver nam to pove na televiziji, ostali predstojniki si še ne upajo tako odkrito nastopiti. Voz gre z nezmanjšano hitrostjo po klancu navzdol in na vidiku ni nikogar, ki bi ga ustavil. Predstojnik dr. Zver je trenutno zelo pesimističen. Celo več, novela zakona samo še pospešuje hitrost, vse gre le še na slabše.

Namesto 80 ima oddelek za hematologijo UKC Ljubljana samo še 50 medicinskih sester in tudi te načrtujejo odhode. Tiste, ki ostajajo, potrebujejo dopust, bolniško, porodniško, odmor, preden ne padejo v pregorelost in dolgo bolniško. Kje je tu minister Luka Mesec, da bi interveniral? Se ukvarja s filipinskimi vozniki?

Zdravniki sami volontersko opravljajo tudi delo medicinskih sester. Ponoči za 24 težkih pacientov skrbita samo dve medicinski sestri. Intenzivni oddelek že nekaj časa ne dela, ker nimajo ustreznega števila strokovnega kadra. Še več, novela zakona, ki bo verjetno sprejeta v četrtek, samo še poslabšuje stanje v zdravstvu. Tudi na hematološkem oddelku.

Predsednica Zdravniške zbornice Bojana Beović pove, da bo novela preprosto ukinila posamezne oddelke, ker zaradi odhoda zdravnikov v zasebništvo ne bo dovolj strokovnjakov, da bi oddelek sploh obstal. To se dogaja že danes, se bo pa pospešilo v prihodnje, ker bodo specialisti odšli v zasebništvo. Znanje, ki so ga zbirale generacije zdravnikov, bo odšlo. Kam se bomo hodili zdravit mi, ko bomo potrebovali pomoč? To je sedaj pravo vprašanje, preden se glasuje v parlamentu za novelo, ki bo, kot povedo izkušeni zdravniki, vse samo še poslabšala.

Kolega Rok Ravnikar, družinski zdravnik opozori, da se bo tolminski primer, ko v zdravstvenem domu ne morejo več izvajati urgentne službe, pokazal tudi v drugih, celo v večini slovenskih zdravstvenih domov, saj te službe delujejo samo zato, ker sklepajo zdravstveni domovi dodatne pogodbe z zdravniki in drugimi zdravstvenimi delavci iz drugih zavodov. Ravnikar je tudi opozoril, da ne bomo imeli več specialistov v zdravstvenih domovih, ker ne bodo dobili dovoljenja za pogodbeno delo izven institucij itd..

+++

Na koncu sta minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel v Državni zbor poslala dopis, v katerem pozivata k premisleku o odločanje o predlogu novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev. Kakšna zmešnjava je zdaj to?! Torej so pomisleki tudi v vladi? Če so, potem ta zakon niti slučajno zrel za to, da ga poslanci podprejo. Zakaj ga predlagatelj enostavno ne umakne?!

Dolgo smo zdravniki opozarjali na nemogoče razmere v zdravstvu in posledice, ki jih bo imela novela tega zakona. Če bodo naši predstavniki v parlamentu kljub temu v četrtek sprejeli to novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti, če se bodo zavestno odločili za kaos v zdravstvu, potem je čas, da takoj in v celoti odstopi vlada kot tudi parlament. Mi pa moramo ponovno na volitve, kajti ta vlada zdravstva zagotovo ne bo rešila. Ne bo rešila naših življenj in zato se mora na tej točki njeno delo kot tudi mandat parlamenta končati. Zavoljo ohranjanja življenj, ker gre za zdravje in življenje mnogih!

Če poslanci ne bodo delovali v našo korist, če bodo v četrtek glasovali za škodljiv in nevaren zakon, potem bo bolje za nas, da čim prej zaključijo svoje delo v parlamentu. Njihova plača vsekakor ne more biti pomemben argument za obstanek oziroma nadaljevanje mandata. Dejansko tam nimajo več kaj početi, ker niso več naš glas. So talci nesprejemljivih idej ministrice za zdravje, zato bi morali prepustiti svoje mesto novim poslanecem, ki nas bodo morda le začeli zastopali tako, kot od njih zahteva ustava, na katero so prisegli.

78 komentarjev

  1. Švejk

    Problem slovenskega zdrravstva je enak vsem drugim problemom te države. Elita, bodi katerekoli branže, misli, da je nategovanje ljudi normalna zadeva. Elita je izobražena in premožna, ostali so v njenih očeh nevedni nagoritniki, ki jih ni greh nategovati, če se pustijo. Nagoritniki so si sami si krivi, če so neizobraženi in nesposobni dojeti, da jih elite nategujejo.

    Razlika med Švico in Slovenijo je v miselnosti njunih elit. V Sloveniji prevladuje nategunstvo, v Švici pač ne. Zato je Slovenija Mafistan, Švica pa je – Švica.

    • Dezerter

      … problem proporcionalno enak vsem drugim.
      Nevarno ,če se s Švejkom strinjam.
      Hecam se ! 😁

    • Miller

      Iz prve roke: zaradi dolgih čakalnih vrst je žlahtnik šel operirat kilo k zasebniku. Čez nekaj dni se mi je zagnojila. Sledila je uregenca, na kliniki Petra Držaja pa so ga s težavo porihtali.
      Zasebnik je kasiral, uregenca in kirurgi na kliniki, pa so ga cajtali na naš račun.

      • Dezerter

        Koliko napak so pa imeli na p.drkaja ne napišeš…
        Nobene ?

        • Dezerter

          komplikacij?
          0.0 % ?

  2. Miller

    Še enkrat sprašujem:

    ALI LAHKO V ŠVICI ZDRAVNIKI IZ DRŽAVNIH ZDRAVSTVENIH USTANOV, FUŠAJO PRI ZASEBNIKIH ???

    ja ali ne.
    če ja, koliko ur tedensko ???

    • Dezerter

      Ni jim treba ,so miljonarji.👍

    • Peter klepec

      Vprasanje je neumestno, ker so skoraj vsi zdravniki zasebniki.

      • Miller

        Skoraj vse je koliko: 50, 20, 1 % ? A to je blebetanje.

        Vprašanje se glasi : ali sme ali ne. JA ali NE ?

        • Dezerter

          Prijatelju kardiokirurgu je 1 miljon€ na leto preveč,”ker ga nima časa zapraviti”.
          Njegove besede👍

          • Dezerter

            Včasih dela po par dni skupaj.👍

          • ren

            Enkrat sem tule že napisal, pa bom še enkrat. Otroški kardiokirurg prof. dr. Igor Gregorič dela v Houstonu, Texas. Pred nekaj leti je bil gost v Odmevih. Pa ga je Rosvita Pesek tudi vprašala, koliko zasluži. Prostodušno je povedal, da preko milijon $ na leto. Ni pa rekel tistega o “nimam časa zapravljati”.
            Pri nas gre foušarija v cvetje, zato bi bil tak odgovor vreden zgražanja večine prebivalstva, v USA je pa tak odgovor normalen in se nihče ne čudi ali še huje, nihče ne zganja foušarije.
            Ker sem v Jugi lahko spremljal plače zdravnikov, lahko povem, da so bili strahotno malo plačani. In to zato, da se ne bi ustvarjala elita, kajti zdravniki so povsod zelo dobro plačani. Razen pri nas, ker so plače zdravnikov ideološka zadeva. Če hočemo imeti urejeno državo in urejeno zdravstvo, moramo Levico in SD PREPOVEDATI.

          • Dezerter

            Tisto kubansko bi morali popraviti iz patria o muerte v patria y muerte.

          • ren

            Dezerter: “Včasih dela po par dni skupaj.”

            Ja, to sem spregledal. Pri nas tudi delajo par dni skupaj. Dežurstva: sobota, nedelja in ponedeljek redni šiht.

    • Marko

      Zoran, v srbiji se deri

  3. tohuvabohu

    Jaša Jenull je nastopač, ki v resnici nima pojma, za kaj gre. Glavni ideološki bandit je Keber, njemu se zahvalite za vso kolobocijo.

    • beri

      @tohuvabohu – se strinjam, a če gremo še malce nazaj v globino je Jenulla naplavil levičarski sistem, ker takšen kanonfuter leve elite na oblasti potrebujejo. Seveda pa zraven ponudijo svojega dvorskega norčka v obliki Kebra. Tudi on jim dobro služi.

      • tohuvabohu

        Oprosti, a se motiš. Norčka tu glumi Jašek JeZero, saj se ne spozna ne na zdravstvo ne na ekonomiko ne na organizacijo ne na politiko ne na nič. Glavni ideolog je Keber, ki ga iz nevemkakšnih razlogov na stara leta razganja od sovraštva, prezira in demagogije, za ljudsko zdravje mu pa dol visi.

        • ren

          ************ + ************

        • beri

          P. S. Ko sem napisal, a če gremo malce nazaj… sem imel to v mislih. Citiram…
          “Koalicija ustanavlja nov zakon za “rdeče plemstvo”
          Poslanci koalicije so v parlamentarni postopek vložili predlog novega zakona o Akademiji znanosti za trajnostni razvoj Slovenije (AZTRS). Združenje je sicer do sedaj delovalo kot društvo, sedaj pa bo (pred volitvami) zakonsko določena javna ustanova, kar pa pomeni, da bo akademija postala proračunski uporabnik in bo financirana iz javnih sredstev. Po ocenah predlagateljev bo država v prvem letu zagotovila 50.000 evrov za njeno delovanje. Kaj pa potem? Nihče ne ve. Po pregledu ustanoviteljev pa je jasno, za kaj gre. 
          AZTRS je bila ustanovljena leta 2023, na njihovi strani se predstavljajo kot strokovnjaki s področij, ki se ukvarjajo s trajnostnim razvojem. Temeljni cilj akademije je povezovanje znanstvenikov, ki delujejo na področju okolja, podnebja, tehnike, družbe in narave, z namenom iskanja rešitev za ključne družbene izzive in prenos znanja v prakso.
          Za ustanovitelji in člani akademije pa so znani obrazi levih “intelektualcev”, kot so Jože P. Damijan, Vlado Miheljak, Ciril Ribičič, Svetlana Slapšak, Niko Toš, Danilo Türk, Vesna V. Godina in drugi. Čeprav trenutno delujejo kot društvo, si želijo večje institucionalizacije, kar pomeni večjo sposobnost za vplivanje na politike in boljši dostop do sredstev.
          Od kod denar?
          Financiranje v prihodnjih letih bo temeljilo na “finančno ovrednotenem programu dela”, ki ga bo pripravila kar sama akademija. Če se vam to sliši kot način, kako lahko omogočijo financiranje brez jasnih zavez in dolgoročnih načrtov, imate prav. S. K.”

          ***
          V mislih sem imel to, da se smejo zgolj levičarji imeti za strokovnjake v Sloveniji. Še več. Iz tega citiranja se vidi, da ne samo da želijo pametovati kot ideolog Keber kot si ga ti imenoval, ampak želijo pri tem nekaj tudi zaslužiti.

          SISTEM kakršnega so razvili komunisti/levičarji je imeti interes kako priti do denarja s čim manj truda. To počno z odliko! Pravi strokovnjaki – se pri nas oglašajo zelo poredko, ker vedo, da imajo cel kup “strokovnjakov” na drugi strani, ki bodo dokazovali nasprotno. Lep dan.

          • Miran

            @beri

            V mislih sem imel to, da se smejo zgolj levičarji imeti za

            Vi ste fenomen. Kako ste lahko imeli kaj v mislih, če premorete zgolj vakuum v glavi?
            A imate pamet v riti ?
            Sam fprašam.
            🤔

    • Miran

      @tohumahabohu

      A zato ker ve za kaj gre ?

      Sam fprašam.
      🤔

  4. deni

    Primer dobre prakse tako v zdravstvu, kakor drugje imamo tik pred svojim nosom. Odnosno samo skozi karavanški predor in to je to. Seveda, kot vsak sistem ima svoje napake, pa vendar.

    Komu ne odgovarja, da bi naredil zdravstveni sistem, vsaj zdravstveni, če že drugje odkrivajo naši veleumi toplo vodo. Saj so evropski, vsaj zaenkrat sistemi od Skandinavije do naše najbližje sosede. še vedno najboljši na svetu. Očitno nobenemu. Se opravičujem, ampak tekma poteka med zdravniki in vlado, medtem, ko je ostali medicinski kader samo stranski igralec. Ampak pomembna je simbioza med vsemi v zdravstvu. Tudi najboljši kirurg ne more operirati pod petrolejko ali svečo, potrebuje anestezista, sestre, ki podajajo instrumente itd. Odnosno usposobljeno tehnično osebje, ki je seveda nevidno, dokler deluje, potlej …

    Zakaj za boga izumljati nov socialistični sistem, kakor ga je nekoč Kardelj. V teoriji lepo slišano, v praksi pa bolj podobno križati “dinozavra” z recimo golobi. Ker so ptice najbližje naslednice nekoč živali, ki so vladale svetu.

    Ampak največji umi v vladi se ne vprašajo, kaj je prav in kaj birokratski kaos. Primer skrpucala medijskega zakona, ki so ga tudi levi raztrgali. Toliko v premislek. Sicer pa dokler ne potrebuješ medicinske pomoči je vse ok. potlej pa niti ne več.

    • Dezerter

      Bistvo je preprečiti svobodno izbiro.
      Da se nebi preveč “razvadili”.
      Da bi recimo na referendum dali davkoplačevalcem-žrtvam (tisti iz javnega sektorja to niso), jim seveda ne pade na misel.

  5. Miller

    @Facti pravi: “V Švici je večina splošnih zdravnikov in specialistov zasebnikov, imajo številne zasebne bolnišnice, vsi so del javnega sistema, Švica ima 50% več zdravnikov na prebivalca, 100 % več je zdr.osebja. Švicarski zdr. sistem je zasnovan na isti osnovi kot zdr.sistem v Sloveniji, ima obvezno osnovno zavarovanje, za 1/3 najrevnejših zavarovanje krije država. Razlika je v tem, da je švicarski najboljši (v EU 2024),”
    —————
    Vsi smo za Javno zdravstvo (državno + zasebno).
    TEMELJNO vprašanje je:
    Ali v Švici zdravniki iz državnega zdravstva delajo tudi v zasebnem ???
    Enako v Avstriji ali ZDA ???
    Ali tič ali miš ?

    • mario

      Miller kaj pa je zdaj to, da ne verjameš več “pernatemu in njegovi kliki”.
      Pa te je ni kaj hudega doletelo, da si počasi širiš obzorja.

      • marjan

        Še en komentar od Fraci Brutija za lažje razumevanje.

        Najprej bo treba sneti plašnice, če ste plačan trol ali del Jenullove histerije, vam ni treba, obdržite plašnice. V skrajnem primeru vam jih bo zdravnik snel. ali kot direktor zdravstvenega doma, ali v zasebni ambulanti, vam bo takrat vseeno.

        V Švici je večina splošnih zdravnikov in specialistov zasebnikov, imajo številne zasebne bolnišnice, vsi so del javnega sistema, Švica ima 50% več zdravnikov na prebivalca, 100 % več je zdr.osebja. Švicarski zdr. sistem je zasnovan na isti osnovi kot zdr.sistem v Sloveniji, ima obvezno osnovno zavarovanje, za 1/3 najrevnejših zavarovanje krije država. Razlika je v tem, da je švicarski najboljši (v EU 2024),

        Da Slovenija ni Švica je glavni krivec ZZZS, ki je ostalina socialističnih časov, zavarovanci vplačujejo, pravic pa nimajo zagotovljenih, cekine pobira tovarišija, za zavarovance potem centralno plansko načrtujejo storitve, npr. 1000 storitev na leto, namesto da bi dobil vsak storitev glede na vplačano. Ne morejo, sicer tovarišiji ne ostanejo cekini, ker jih je premalo, še pri žilnih opornicah poberejo. V Švici se obratno zasebniki borijo, da imajo čim več s storitvami zadovoljnih strank, zavarovalnica storitve plača glede na dejansko opravljeno. Nič več in nič manj.

        @miro je lep primer Jenullove kolektivne histerije, njihov Keber je lahko bil zdravnik in zasebnik, ostali ne smejo, Bešič Loredan je zraven delal kar na dveh zasebnih naslovih, ostali ne smejo, Golob je lahko zraven zasebnik, ostali ne smejo itd. To je bistvo histerije, da oni
        (Keber, Bešič Loredan, Golob .. ) lahko dodatno zasluži, zdravnik ne smejo.

        Problem, ki so ga ustvarili s to histerijo pa je, preveč odprtih ambulant po javnih zavodih, premalo zdravnikov (natančno pa sem situacijo opisal v komentarju izjave dneva dr. Bojane Beović).

        Zganjali ste histerijo proti zasebnikom, z njo pa pripeljali zasebnike, začenši tam, kjer je najmanj specialistov.

        Ko bo ljudem prekipelo, izgovori ne bodo pomagali, vi pa ste itak na varnem, upam.

        • mario

          Se popolnoma strinjam z Marjanom….

        • Miller

          Še vedno NISEM dobil enostavnega odgovora (razen lajanja in blebetanja),

          ALI LAHKO V ŠVICI ZDRAVNIKI IZ DRŽAVNIH ZDRAVSTVENIH USTANOV, FUŠAJO PRI ZASEBNIKIH ???

          • AJ

            Lahko. Večina je itak zasebnik ali zaposlen pri zasebniku. Gre samo za to, kako je stvar organizirana. V Italiji so vsi družinski zdravniki zasebniki s koncesijo. Pa ne fušajo, ampak delajo in od tega dela plačajo davek. Je pa omejeno koliko, da ni nevarno za bolnika.

        • Miran

          @marjan

          A ne uspete dobit švicarskega ?

          Državljanstva, ne švicarski nož.

          Bomo držali pesti, da vam uspe.🤗

    • Peter klepec

      Drzavnega prakticno ni.

  6. ren

    Ker slovenski levičarji izhajajo iz dediščine Čebin, komunistične revolucije in tkzv. NOB, jih je treba PREPOVEDATI.
    Zgled naj nam bo Zahodna Nemčija (BRD), ki je leta 1956 prepovedala KP Nemčije!

    • Miller

      Napaka.
      Pozabil si na UDBO.

      • ren

        O, ne! To je pa čist moja privatna zadeva. Hmmmmm!

  7. ren

    Zdravstvo mora biti privatno in javno. Državno pa sploh ne sme biti.
    Prekleta komunistična revolucija, ki je ljudem v glavo vbila strah pred privatniki in kapitalisti.
    KAR JE LEVO JE NAZADNJAŠKO! Dokazano že stoletje dolgo!

    • Miller

      Blebetaš.
      Nimaš pojma:
      javno = državno + privatno !

      • Peter klepec

        Ja, pri cemer bi drzavno moralo biti tisto, cesar nihce drug ne bi hotel delat;

  8. Dezerter

    Morali bi biti ponosni ,da boste “umrli za domovino”, ne pa tale jamr.👍

    • Miran

      @Dezi

      No, vi ste že zdavnaj mrtvi.
      Možgansko.

      Delujejo vam zgolj avtomatski refleksi iztrebljanja.

      🥱

  9. slavkope

    Ministra (za zdravje in za finance), ki se javno ne strinjata v celoti s predlogom zakona zaradi utemeljenega pričakovanja, da bo “padel” po temeljiti presoji Ustavnega sodišča RS,
    bi morala takoj nepreklicno odstopiti.
    K temu ju etično zavezuje namreč osebna prisega pred državnimi poslanci, da bosta vselej ravnala po veljavni ustavi in zakonodaji ter po svoji vesti.

    Le njun nepreklicen odstop (ko sta že nerazumljivo zamudila svoje uradno nasprotovanje zakonu na glasovanju v vladi)
    bi – morda – še lahko pravočasno zaustavil katastrofalno škodljivi ideološko-politično in ne-strokovno šalabajzersko-skrotovičeni predlog zakona, ki utegne do konca porušiti in oskubiti malikovani lažni sistem javnega zdravstva
    ter prepustiti nadaljnjo usodo obveznih zavarovancev in rednih plačnikov državne zavarovalnice ZZZS negotovemu in mučnemu iskanju nujnih, pravočasnih in kakovostnih zdravstvenih storitev na domačem in mednarodnem trgu konkurenčne zasebne zdravstvene ponudbe.

    Najbrž ni vlade in ne zakonodajalca v svetu, ki bi eno-stransko poskušal vsiliti svoj ideološko-politični zakonski diktat brez vsakršnega demokratičnega, strpnega, spoštljivega in tvornega dialoga z neposrednimi izvajalci in nosilci zdravstvene dejavnosti
    ter brez nujnega dialoga z uporabniki zdravstvenih storitev in predvsem z obveznimi zavarovanci monopolne državne ZZZS, ki ni sposobna in ne pripravljena zagotoviti svojim rednim plačnikom/zavarovancem ustreznih zdravstvenih storitev v razumnih rokih v kadrovsko omejenem javnem zdravstvu (vključno s koncesionarji).

    Ideološko-politično vsiljena “reforma” sektaško mitologiziranega in malikovanega “javnega zdravstva” se izvaja mimo in celo proti interesom in proti volji zaposlenih izvajalcev v javnem zdravstvu ter mimo in proti brezpravnim plačnikom obveznega zdravstvenega zavarovanja pri monopolni državni zavarovalnici ZZZS.

    Dokler ne bosta v razvojnem “epi-centru” zdravstvene reforme ključna partnerja – zdravstveni delavec in pacient/obvezni zavarovanec monopolne državne ZZZS – bo “reforma” le ideološka, politična in komaj parcialno podrejena določenim posebnim interesom začasno vladajoče politično-kapitalske-kriminalne klike.

  10. rogati

    Pri “ministrici” Valentini nikakor ne morem vsaj tako za lastno potrebo ugotoviti ali je zares malo za luno, ali pa samo tako izgleda, ker deluje na 33 obratov. Ko občasno le odpre usta, se zdi, da z veliko težavo izdavi cel stavek, vedno pa nam pove, da nam nič ne pove in tako izgleda, da ji zdravstvo dol visi, in da se že vidi na veleposlaništvu nekje v tujini. Skratka, zaradi lažnjivca, prevaranta in ljubitelja denarja davkoplačevalcev, ter vrhunskega moneyžerja Goloba, smo si državljani sami krivi, da nimamo izbranega osebnega zdravnika, ker so opravilno nesposobni državljani izvolili lopova namesto odrešenika. Večina državljanov še naprej mirno gleda, kako se skrajni levičarji seksualno in drugače zabavajo in nam pred našimi očmi in pri belem dnevu kradejo in razgrajujejo težko pridobljeno samostojno državo.

    • Dezerter

      Državo so vam šenkali drugi pod pogojem ,da ne boste spet kriminalni shithole.
      Dogovora se niste držali.
      Ostale bodo 3 province,štiri ,če hrvate zanima tista vukojebina.👍

      • Dezerter

        Pijanci inhazarderji na enk način bankrotirajo.👍

      • tohuvabohu

        Ni lepo norčevati se iz revežev. Kaj te muči? Daj, sestopi že enkrat s te cinične vzvišenosti, bolnik!

        • Dezerter

          Najvišji respekt (in pomoč) za prave reveže.
          Nobene milosti za zlobne pijane barabone 👍

          • tohuvabohu

            Razumem, da se ti je Slovenija zamerila do dna ranjene duše. Ampak zakaj hudiča se potem hodiš sem izživljat?

          • Dezerter

            Kaj ti razumeš ?
            bebo 👍

          • tohuvabohu

            Predvsem ne razumem tvojih prismojenih komentarjev, ki praviloma nimajo zveze s temo. Kaj te žene? Po hitrosti tvojih reakcij sklepam, da komaj čakaš, da se ti kdo zoperstavi in mu lahko kaj zabrusiš nazaj. To je značilna lastnost trolov. Mar nisi opazil, da te tukaj niti pes ne poščije.

          • Dezerter

            Svoboda govora (in norčevanja,če mi paše) nista v tvojih (drugih) rokah.
            Potrditev zasužnjenih me ne zanima.👍

          • tohuvabohu

            Tudi psihopati ste upravičeni do svobode govora.

          • Dezerter

            Če mate mafijozi lohk “državo” je res vse možno 👍

          • Dezerter

            Via banjaluka,
            bog te jebo.👍

    • mi

      Fajn punca.
      Če bi bla za, jst pa mlajši, bi jo prec oženu.🙃

  11. weedoc

    Prispevek odstira kar nekaj slovenskih težav, o katerih premalo razpravljamo: vsesplošno sprenevedanje, samooklicanost in nerazumevanje demokratičnega procesa. Na kratko po en primer: PV/ Svoboda ima veliko večino pridobljeno na volitvah – je treba živeti s tem in se raje vprašati od kod ta večina (mogoče zaradi enostavnega volilnega programa primernega za funkcionalno nepismenega Slovenca – antijanšizem ne glede na posledice). Dr Krek očita PV, da ga ne upošteva (oz. njegovega pisanja). Zakaj takšno pričakovanje? Saj ga je vendar PV odpustil! Če bi PV verjel, da so avtorjevi nasveti/mnenja relevantni za TO vlado, bi ga obdržal. Ali ga mora (njegova mnenja) vsak nujno upoštevati? Kot Hribarjeva, ki se je pri Marcelu spraševala, kdo je dal Ruparju pravico, da se javno oglaša. Avša! In še sprenevedanje: kako je lahko oddelek vrhunski, če pa je daleč od pogojev normalnega delovanja? Če je vrhunskost lahko doseči že v takšnih pogojih, zakaj bi plačevali več?
    Veliko neinformirane zmedenosti je tudi v komentarjih. Neetično vedenje je huda obtožba. S pogledom od zunaj lahko trdim, da je osnova etike slovenskih zdravnikov dobra, zagotovo nadpovprečna. Tudi pušča zgornjega prispevka. Predlog zakona je v resnici odraz slovenske ravni razumevanja liberalne demokracije (po Fukuyami) in slovenske strokovnosti. Žal sta takšna, kot sta! In s Svobodo ne gre na bolje

    • Weedoc

      Tudi pisec(pušča) zgornjega prispevka, sorry

  12. Facti bruti

    Ali je še upanje, da poslance tik pred zdajci sreča pamet?

    Kuverta dela čudeže, če ne bo, bo pa čudež.

    V Tolminu se bo najprej videlo, si bodo pustili uničiti zdravstvo ali bo upor.

    Tolminci so bili uporniki, v svoj grb so zapisali letnico 1713, v spomin na kmečki upor. Prvi kmečki upor.

    Tolminski drugi kmečki upor je tovarišija izbrisala iz kolektivnega spomina, še bližnji Primorci ne vedo zanj. Zgodil se je po drugi sv.vojni, ko so začeli komunisti moskovske šole, Kardeljeva druščina, cvetober kriminalcev in malopridnežev na oblasti, posledično nesposobni ljudem dati kruh, začeli kruh jemati kmetom, jih uničevat z obvezno oddajo in drugimi moskovskimi pristopi, kmetje so se začeli upirati, sledil je zapor v Zatolminu, kmetje so potem ponovili vajo iz leta 1713, samo da tokrat ni bilo treba do Gorice.

    V Solkanu ob pokopališču imate veliko sliko v spomin na kmečki punt 1713, če je še kdo ni videl, cerkve sv.Roka, kjer so se zbrali puntarji, žal ni več, revolucionarji so jo po moskovskem receptu »obnovili« – porušili do tal in tam postavili spomenik revoluciji, ki je tiste tolminske kmete pustila lačne, uporne pa v zapor stlačila.

    2025 se bodo potomci puntarskih Tolmincev v rešilcu ob solkanskem pokopališču borili za življenje, na poti proti bolnišnici v Šempetru. Goriške mučilne naprave iz leta 1713 so preteklost, danes smo bolj humani.

    Spomenik pa so si že postavili, na stičišču Goric, pa hkrati porušili zdravstvo v Posočju. Verjetno tudi v Sloveniji. Pa upam, da se motim.

  13. Influencer

    Zdravniki pomagajo ljudem, zato ni etično udrihati čeznje.
    Toda tudi zdravniki so samo ljudje. Če je kakšna lastnost lastna vsem ljudem, je to pohlep. Tudi zdravniki so pohlepni. To je normalno. Kar ni normalno, je to, da javni zdravstveni sistem deluje v vseh pogledih suboptimalno, isti zdravniki pa popoldne furajo zasebne ambulante superoptimalno. Krivi so seveda vsi drugi.

    • Weedoc

      Čez zdravnike ni samo etično ampak nujno udrihati, ko je to utemeljeno. Tako bomo namreč verjeli, da si svoj status zaslužijo: z visokimi človeškimi in strokovnimi vrlinami ter hrbtenico, ki se v prizadevanjih za pacienta ne bo upognila, Trenutno je vse zmešano. Strinjam se z avtorjem, da so naloge za ta parlament z njegovim znanjem in politično kulturo pretežke.

      • miro

        “Čez zdravnike ni samo etično ampak nujno udrihati, ”

        Potrebno bo ločiti zrno od plevela, saj:

        Večina lastnosti se v naravi razporeja v obliki normalne ali Gaussove krivulje oziroma porazdelitve. Normalna porazdelitev je verjetnostna porazdelitev statističnih enot v statistični populaciji. To pomeni, da je v obliki zvona, da je največ primerov okrog aritmetičen sredine, bolj pa ko gremo proč, manj je primerov. Največ je tako ljudi s povprečno višino in težo, bolj gremo v ekstreme, manj je primerov. Standardna normalna porazdelitev je porazdelitev vrednosti s povprečjem (aritmetično sredino) 0 in standardnim odklonom 1.

        Prevedeno: Večina zdravnikov je povprečnih, nekateri odlični, nekaterim bi bilo potrebno vzeti licenco, kot pri vseh ostalih poklicih. To povedo zdravniki privatno, javno pač ne.

        • tohuvabohu

          Čemu to predavanje iz verjetnostnega računa Pojma nimaš. Gaussova ali normalna porazdelitev lahko nastopa pri naključnih spremenljivkah, ki so omejene na obe strani (levo in desno oziroma v pozitivno in negativno smer). Telesna višina in teža seveda nista take vrste, isto velja za “odličnost” zdravnikov (kaj to je sploh?).

          Btw, potrebno bo ločiti pleve od plevela …

          • tohuvabohu

            popravljam: … naključnih spremenljivkah, ki so NEomejene na obe strani …

          • ren

            “Potrebno bo ločiti zrno od plevela”, je zapisal Miro. kar je narobe. Zrno od plev, je prav.

            Zrno je pšenica, pajkl je pa ročna naprava, s katero se je ločevalo pleve od zrna. Pajkl je nekakšen puhalnik, ki je lahke pleve spuhal stran, pšenica je pa padla dol.

  14. miro

    NAJPREJ BO POTREBNO POMESTI PRED LASTNIM PRAGOM – Ali za zdravnike velja zakon o delovnih razmerjih?

    Kako je mogoče, da direktor zdravstvenega doma 13 ur na dan dela v zasebni ambulanti?

    Koliko ur ima delovni teden v Izoli? Direktorju tamkajšnjega zdravstvenega doma, ki ima 150 zaposlenih, uspeva med tednom več kot 50 ur preživeti v zasebni ambulanti, ki mu prinaša visoke dobičke.

    Ortodont Evgenij Komljanec med tednom večino časa preživi v zasebni ambulanti, ki mu prinaša astronomske dobičke, hkrati pa je sposoben še voditi javni zdravstveni zavod s 150 zaposlenimi.

    Direktorji javnih zdravstvenih domov, posebej manjših, se pogosto pritožujejo nad višino svojih plač, ki so bistveno nižje od zdravniških. V začetku sedanje vlade so zahtevali dvig plač in pri tem celo zagrozili z množičnim odstopom. Toda pri nekaterih od njih je na mestu vprašanje, kdaj v delovnem tednu sploh najdejo čas za opravljanje dela direktorja.

    • Miller

      dr. Krek: „….Upam si trditi, da tako verjetno ni samo na tej kliniki (Hematološki), vendar ostali za zdaj še molčijo.“
      ——————
      MOLČIJO ???
      A jih ne skrbi stanje na njihovi kliniki, oddelkih, kot dr. Zvera, ki i že dlje časa glasno opozarja in se javno IZPOSTAVLJA o nevzdržnih razmerah ?
      Ostale, ki molčijo, pa to ne briga, ampak se razburjajo, kot kaže situacija, samo zaradi plač ?

      • Miller

        Kaj pa sestre ?
        Dohtarjem za njih dol visi !
        ..čeprav so one tiste, ki paciente po operacijah držijo pri življenju…

        • jaz

          @ Miller, čeprav se imaš za nezmotljivega, boš moral tu priznati napako. …dohtarjem za sestre ne visi dol temveč “visi” gor…

          • Rokovnjac

            Jaz,tudi ti napravil napako.tisto dohtarjevo orodje ne visi gor apak stoji gor,kapish?

    • beri

      @miro – z vsem kar ste tukaj napisali se strinjam. imam pa nagajivo vprašanje: Zakaj pričakujete, da se bodo zdravniki obnašali DRUGAČE kot ostali v javnem sektorju/upravi/vladi? Saj tudi oni ločijo med pravo demokracijo in lažno kakor jo pri nas uvajajo levičarji, prvi med njimi pa diktator Kučan.

      Levičarjev in bivših komunistov ni potrebno učiti kako priti in ostati na oblasti. Oni to že ves čas prakticirajo na račun svoje države in družbe v Sloveniji, mar ne? To je potrebno naučiti še desničarje. Do tedaj pa se lahko samo sprašujemo zakaj je naš sistem tako grdo zavozil? Ali se nam morajo zgoditi baltske države?

      Njihove države so se končno otresle jeklenega prijema nekoč SZ in danes Rusije in mala, skoraj nična verjetnost je, da bi si še kdaj želeli živeti v svoji levičarski državi pod vlado kakšnega diktatorja iz Rusije. Pri nas pa se kontinuirano rojevajo novi levičarski avtokrati/diktatorji, ker za to skrbijo predvsem monopolni mediji in njihovi novinarji, da je ljudstvo še naprej slepo in ubogljivo. Lep dan.

      P. S. V SPRENEVEDANJU na kateremkoli področju smo svetovni prvaki!

      • beri

        @miro – citiral bom vaš tisti del, kjer razmišljam enako…
        “Prevedeno: Večina zdravnikov je povprečnih, nekateri odlični, nekaterim bi bilo potrebno vzeti licenco, kot pri vseh ostalih poklicih. To povedo zdravniki privatno, javno pač ne.”

        ***
        To je splošna/naravna zakonitost Gaussove krivulje, ki pa ne odgovori na vprašanje: Zakaj premnogim zdravnikom odgovarja SISTEM v katerem živijo? Korelacija med njhovim znanjem in enakim razmišljanjem kako obogateti po Golobovi metodi – je protidiktorna, je navidezni paradoks, ki to ni.

        Epilog je ta, da je večini zdravnikov jasno, da edina njihova zmaga je zgolj višja plača, ker na vse ostalo v našem sistemu nimajo vpliva, celo lastnim sestram so se odpovedali zaradi lastne prevzetnosti in napuha. Tudi zdravnike same je v to prisilil SISTEM, ki ga levičarji niti pod razno ne želijo spremeniti. Tudi oni bi bili bolj moralni, če bi bili bolj moralni tudi vsi ostali.

        Pri nas pa MORALE ne iščite več ne v vladi, ne v zakonodaji in ne pri sodstvu. Ni torej težko dojeti, da je tudi zdravnikom jasno, da se borijo z mlini na veter. Lep dan.

    • Facti bruti

      Najprej bo treba sneti plašnice, če ste plačan trol ali del Jenullove histerije, vam ni treba, obdržite plašnice. V skrajnem primeru vam jih bo zdravnik snel. ali kot direktor zdravstvenega doma, ali v zasebni ambulanti, vam bo takrat vseeno.

      V Švici je večina splošnih zdravnikov in specialistov zasebnikov, imajo številne zasebne bolnišnice, vsi so del javnega sistema, Švica ima 50% več zdravnikov na prebivalca, 100 % več je zdr.osebja. Švicarski zdr. sistem je zasnovan na isti osnovi kot zdr.sistem v Sloveniji, ima obvezno osnovno zavarovanje, za 1/3 najrevnejših zavarovanje krije država. Razlika je v tem, da je švicarski najboljši (v EU 2024),

      Da Slovenija ni Švica je glavni krivec ZZZS, ki je ostalina socialističnih časov, zavarovanci vplačujejo, pravic pa nimajo zagotovljenih, cekine pobira tovarišija, za zavarovance potem centralno plansko načrtujejo storitve, npr. 1000 storitev na leto, namesto da bi dobil vsak storitev glede na vplačano. Ne morejo, sicer tovarišiji ne ostanejo cekini, ker jih je premalo, še pri žilnih opornicah poberejo. V Švici se obratno zasebniki borijo, da imajo čim več s storitvami zadovoljnih strank, zavarovalnica storitve plača glede na dejansko opravljeno. Nič več in nič manj.

      @miro je lep primer Jenullove kolektivne histerije, njihov Keber je lahko bil zdravnik in zasebnik, ostali ne smejo, Bešič Loredan je zraven delal kar na dveh zasebnih naslovih, ostali ne smejo, Golob je lahko zraven zasebnik, ostali ne smejo itd. To je bistvo histerije, da oni
      (Keber, Bešič Loredan, Golob .. ) lahko dodatno zasluži, zdravnik ne smejo.

      Problem, ki so ga ustvarili s to histerijo pa je, preveč odprtih ambulant po javnih zavodih, premalo zdravnikov (natančno pa sem situacijo opisal v komentarju izjave dneva dr. Bojane Beović).

      Zganjali ste histerijo proti zasebnikom, z njo pa pripeljali zasebnike, začenši tam, kjer je najmanj specialistov.

      Ko bo ljudem prekipelo, izgovori ne bodo pomagali, vi pa ste itak na varnem, upam.

    • Peter klepec

      Miro, lepo ste razlozili, da v bistvu direktorjev zdravstvenih domov nihce ne rabi; zakaj torej vztrajate in jim dajete place?

  15. beri

    Citiral bom misel avtorja, ki jo razumem kot črni humor…
    “Če bi bila Slovenija res demokratična, potem bi morali že tedaj zaradi premierjevega grobega, nedemokratičnega posega v demokracijo nemudoma zahtevati njegov takojšen odstop, pa tega nismo. Še več, njegovo obnašanja smo tolerirali na vseh nivojih, kjer bi morali odreagirati. Zatajil je tudi demokratični pravni in represivni sistem. Tudi sam sem bil žrtev čistke v zdravstvu.”

    ***
    Od kdaj pa želijo levičarji vladati znotraj demokracije?! Tako kot so prišli na oblast – tako tudi delajo in vladajo?! Jasno! Levičarji lahko obstajajo na oblasti skozi svoje represije, ki jih izvajajo nad nasprotniki njihovega kulta avtokratov/diktatorjev. Pomaga še kaos in anarhija. Za drugačne na vodilnih delovnih mestih ni prostora! Pogoj je še, da se jih unovči iz bazena t. i. negativne selekcije. Citiral bom samo naslov članka spoštovanega dr. Grande…

    “Kleptokracija – oligarhija – kakistokracija” – članek si preberite sami, če si želite.

    Primer Golobove kvazi-pameti. Od prejšnjih 3,5 leta so mi sedaj dodali še 1,5 leta na nov termin za revmatologijo. Ta zdravnik niti slučajno ni kriv za takšno “matematiko” naročanja. Sam sem jim odpisal, da se odpovedujem novemu terminu, ker sem se v tem času pozdravil sam! Le ozebline na prstih desne in leve roke še vedno dobim pozimi, čeprav nosim tople rokavice. Tudi v največjem mrazu se ne vozim več po Pohorju s kolesom, ker so mi prsti skoraj odpadli dve leti nazaj. Imel sem dvojne rokavice na rokah pa mi žal niso pomagale? Verjetno je tudi moj EMŠO delno kriv, da moj imunski sistem ni več takšen kot takrat ko sem bil najstnik. Ja, kolesaril bom pa do zadnjega diha svojega življenja. Lep dan.

  16. Drejč

    Vladi ni moč zaupati. Zdravnikom pa tudi ne. Tudi Kreku ne.

    • Dezerter

      Ja,tko je to v mafijalandiji, nobenemu ne moreš zaupati.
      Izobrazba ni garancija za integriteto.
      Prej nasprotno. 👍

  17. APMMB2

    Zakaj pa bi poslance morala srečati pamet.?
    Ravno sedaj je čas, ko kmetje požigajo travnike, da omogočajo novo rast.
    Ko bo zdravstvo popolnoma na tleh, bo upanje, da se bo prevaranim posvetilo, da je konnec, ne z zdravstvom, te,več s prevaranti. Tako, kot na pogorišču vznikne novo upanje.
    Ko ne bo ničesar več, bo potrebno začeti znova in upanje je, da bodo novi odločevalci našli boljši model, takšen ki funkcionira.
    Tik-tak!

    • Milan_zagar@yahoo.com

      Manipulacija g. Kreka. Seveda gospa lahko pride v enem tedni, samoplačniško. Sem nas je spravila stroka, ki se seveda ne želi odreči privilegijev in velikih zaslužkov. V 30 letih smo fiber zdravstven sistem, zaradi interese njemu podobnih spravili na kolena, ko so čakalne dobe več let za nekatere storitve.lepo je delat z zdravniki ki ji plačo in prispevke, regres daje javno zdravstvo. V okviru le tega se dodatno šolajo,, privatno zdravstvo jih pa zaposluje samo ko jih rabi in tako seveda bolje plačuje. G. Milan Krek se pa je seveda izkazal kot ‘Jansev’ sluga, med korono, ko ni imel pojma kaj in kako. Bog as varuj pred takimi koron. Najbrž bi se spet rad pri rinil na NIJZ

  18. JOZE JURKOVIC

    Minister in ministrica morda samo igrata zaskrbljenost. Če pa vesta kaj pomeni imeti svoje stališče, hrbtenico in “jajca”, potem je ukrep samo eden in PV bi se morda zbudil iz “sanj”!

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Komentar
Najboljši Robi na svetu

Najboljši Robi na svetu

V preteklih dneh, tednih, se je bolj ali manj izkristalizirala predvolilna taktika predsednika vlade Roberta Goloba in njegovega Gibanja Svoboda. Ne glede na dejstva, preverljive podatke, bodo javnost zasuli s podatki, takšnimi in drugačnimi statistikami o njihovi neverjetni, zgodovinski uspešnosti. To je predsednik vlade počel tudi ob interpelaciji v Državnem zboru. Ključ njegovega promocijskega uspeha pa so glavni mediji. Bodo nekritično ponavljali njegove floskule, ali bodo morda postavili kakšno vprašanje, naredili resno analizo njegovega “zgodovinskega” dela? Izkoriščanje družinskih članov, mame, pri samopromociji na družbenih omrežjih tudi ni več ovira. To pač ni normalno.

Politiki novega kova sejejo veter, da bodo želi vihar

Politiki novega kova sejejo veter, da bodo želi vihar

Politika je namreč resničnostni šov, ki se ne dogaja več v prirejenih televizijskih studijih, pač pa v vsakdanjem življenju. In politiki novega kova niso več dobri stari demokrati, socialisti, krščanski demokrati ali liberalci, ampak le še lažnivci, nasilneži, izsiljevalci in nadlegovalci. V tem novem svetu, ki bi se še včeraj zdel distopija, je vsak dan manj razuma. Zdaj je čas za akcijo, za prevlado močnejših nad šibkejšimi, avtokratov nad demokrati. Resda da so v Evropi (EU) demokrati še vedno v precejšnji prednosti pred avtokrati – trenutno razmerje sil je približno 75 : 25 v korist demokratov -, vendar pa so trendi naklonjeni zagovornikom trde roke, reda in discipline, tradicionalnih vrednot in obračuna z vsemi, ki se upirajo politikom novega kova. Kdor ne sprejema njihovega evangelija, je sovražnik, izdajalec, peder ali prodana duša …

Točka preloma

Točka preloma

Bilo je jeseni 2023. Slabo leto po absolutni zmagi na volitvah, predsednik stranke António Costa je suvereno vodil svojo tretjo portugalsko vlado. Zjutraj, 7. novembra je tožilstvo sporočilo, da ga preiskujejo v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi v poslih z litijem in ‘zelenim’ vodikom. Skupaj še z nekaterimi ministri njegove vlade. Nekaj ur zatem, po pogovoru s predsednikom države, je portugalski premier sporočil, da ima “čisto vest” in “popolno zaupanje v pravosodje. V takšnih primerih dolžnosti predsednika vlade niso združljive s kakršnim koli sumom. In v teh okoliščinah sem predsedniku republike predložil svoj odstop.” je povedal, Sledile so predčasne volitve in nova vlada.

Novinarski psi lahko še tako lajamo, ampak mafijska karavana bo šla mirno dalje

Novinarski psi lahko še tako lajamo, ampak mafijska karavana bo šla mirno dalje

Predstavljajte si, kaj bi se zgodilo, če bi slovenski premier nekega dne ugotovil, da obstaja genialen način, kako v trenutku pokončati pošast, imenovano korupcija v javnem zdravstvu. Z nekaj zakonskimi spremembami bi ZZZS naložili, da mora financirati vse ponudnike zdravstvenih storitev, ki so kvalificirani, licencirani in ki lahko zagotavljajo tiste zdravstvene storitve, ki jih pacienti potrebujejo, pri čemer pa je popolnoma vseeno, ali gre za javne ali zasebne ponudnike. Glavno je to, da je storitev opravljena kvalitetno, strokovno in v okviru finančnih omejitev. Greste stavit, kdo bo bolj učinkovit in uspešnejši? Zasebni ponudnik, brez dvoma, saj bo v kali zatrl kakršno koli misel o korupciji. Kdo pa je tako nor, da bo kradel samemu sebi?!

O nasilju med Slovenci: “Kdor ubije Kreka, dobi 50.000 evrov nagrade!”

O nasilju med Slovenci: “Kdor ubije Kreka, dobi 50.000 evrov nagrade!”

S kakšno pravico obsojamo mlade, s kakšno pravico mediji zaobidejo nasilje odraslih, ko se spravljajo na nasilje med otroki? Najprej bo potrebno urediti nasilje med odraslimi in šele potem nastopijo pogoji za ureditev nasilja med mladostniki. Spremeniti bo potrebno vzorce vedenja, ki dajejo prednost nasilju. Nasilje med mladimi je samo del nasilja, ki je prisotno v sodobni družbi. Z obsojanjem mladih in njihovim pošiljanjem v zapore ga prav gotovo ne bomo rešili, ampak samo še okrepili. Vprašanje je, ali smo pripravljeni več narediti na sebi in zmanjšati nasilje v družbi. Rešitev ni v tem, da smo še bolj agresivni proti mladostnikom, ampak da postanemo manj agresivni, kar pa ne bo lahko. Kajti mir pride šele po velikih naporih cele generacije in ne samo mladih.

Da čaka medije kriza, vemo že vsaj deset let. In samo še huje bo!

Da čaka medije kriza, vemo že vsaj deset let. In samo še huje bo!

Ali so slovenski mediji res v krizi? Odgovor je pritrdilen. Toda v krizi so bili tudi lani in bodo bržkone še v prihodnjih letih. Ali so za to nezavidljivo stanje krivi lastniki medijev? Nikakor ne. Ali so problem zasebni lastniki, ki naj bi jim šlo le za profit, zato odpuščajo najboljše novinarje, ker jih največ stanejo? Tudi ta odgovor ni pritrdilen. Medijske hiše so gospodarske družbe in razen v policijskih državah o njih odločajo na eni strani bralci, na drugi pa trg. Torej zakon ponudbe in povpraševanja. Če kdo ni previdel, kakšen bo razvoj dogodkov na področju medijev, za to ne more kriviti kapitalizma.

Ni prvoaprilska, ko NPU ugotovi, da podpisnica škodljive pogodbe ni odgovorna za podpis škodljive pogodbe

Ni prvoaprilska, ko NPU ugotovi, da podpisnica škodljive pogodbe ni odgovorna za podpis škodljive pogodbe

Na 1. april, ko se tudi nekateri glavni mediji pridružujejo izumljanju bedastih novic, čeprav to ni potrebno, ker to zavedno ali nezavedno počnejo vsak dan, je za glavno prvoaprilsko šalo poskrbel Nacionalni preiskovalni urad (NPU). V žaru predvolilne borbe za zaščito lika in dela predsednika vlade Roberta Goloba ter finančnega ministra je prijatelj premierja, sicer direktor NPU, pričakovano neodvisno in strokovno ugotovil, da za podpis škodljive pogodbe o nakupu podrtije Litijske 51 ni odgovorna nekdanja ministrica, ki je pogodbo s klavzulo kupljeno-videno podpisala brez ogleda stavbe in ob jasnih sporočilih sodstva, da je stavba popolnoma neprimerna in neuporabna.

Ko je lažje umreti, kot ljudem reči oprosti

Ko je lažje umreti, kot ljudem reči oprosti

Politiki se redko opravičijo za stvari, ki so jih naredili narobe, brez občutka ali celo v nasprotju z moralo, da niti ne omenjamo takšnih ali drugačnih kršitev zakonov. Kot da bi bilo opravičilo nekaj ponižujočega, nesprejemljivega in odvečnega. Takšen pogled je tuj demokratičnim družbam, kjer velja načelo, da so izvoljeni predstavniki ljudstva odgovorni volivcem, državljanom in davkoplačevalcem za svoja dejanja in besede. Če se tega zavedajo, potem se ljudem opravičijo za neprijetne odločitve ali izjave, manjše moralne spodrsljaje in napake. Toda slovenski standardi so nižji, čeprav so se v zadnjih tridesetih letih postopno dvigovali. Slovenci imamo že na načelni ravni velik problem z opravičevanjem. Beseda “oprosti” nam nekako ne gre z jezika. In če imamo s tem notranje boje navadni ljudje, potem ni čudno, da je s politiki še toliko huje.