Ameriške in evropske javne finance: Bojeviti Mars proti solidarni Veneri

Fotomontaža +PORTAL

Avtor: | 4. marca, 2025

Nedavno smo lahko na spletu prebrali zanimivo primerjavo o stanju javnih financ Združenih držav Amerike. Če bi njihove vladne finance preračunali v finančni položaj posameznika s 100.000 dolarjev letnih prejemkov, bi ta človek potrošil kakih 40.000 dolarjev več, kot je zaslužil, se za te potrebe dodatno zadolžilil, ob tem da ima že danes okoli 700.000 dolarjev posojil.

Te številke seveda močno odstopajo od običajnega spremljanja finančnega položaja držav, saj vemo, da se proračunski deficiti (večja poraba države od zbranih davkov) giblje na nivoju nekaj odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), pa tudi dolg držav je praviloma največ nekaj nad obsegom BDP. V navedenem preračunu pa je avtor zapisa porabo ter dolg primerjal z letnimi prihodki proračuna vlade ZDA, enako kot to svojo potrošnjo in dolg ocenjuje posameznik, pač skozi letni zaslužek. Takšna primerjava z državnimi prihodki ima sicer precej omejitev, ker je za državo bolj pomembna skupna gospodarska moč (BDP). Tudi glede dolga imajo države drugačne vzvode kot nek posameznik, posebno najmočnejše države, ki se lahko zadolžujejo v svoji valuti, katere vrednost upravljajo. Dodatno pa je v tem izračunu upoštevan samo proračun zvezne vlade, ne pa tudi posameznih ameriških zveznih držav.

Upoštevaje navedeno primerjavo je zanimivo pogledati, kako v teh razmerjih deluje slovenska država, naše javne finance ter tudi kakšna so razmerja v Evropski uniji. Pri tem je že na začetku potrebno opozoriti na drugačen pristop do javnih financ v Evropi. Vemo, da je nivo socialne države in solidarnosti v EU pomembno drugačen kot v ZDA. V Sloveniji in celotni EU države zberejo precej višje zneske davkov in prispevkov, ki jih potem razdelijo med prebivalce. Davčne stopnje, posebno od plač, so v Ameriki nižje, vendar pa morajo potem njihovi prebivalci iz sicer višjih neto prejemkov zagotavljati dodaten denar za zdravstveno zavarovanje, dodatno plačevati za pokojnine, doplačevati za šolanje, manj je tudi socialnih pomoči in drugih nadomestil. Zaradi takšnih politik države v EU z davščinami zberejo bistveno več sredstev, a državljanom tudi več razdelijo in s tem omogočajo večjo solidarnost med ljudmi ter manjše razslojevanje.

V Evropski uniji se preko javnih blagajn pretaka skoraj polovica BDP, izdatki vseh proračunov  v ZDA pa so nekoliko pod 40 % BDP. Ameriški proračun torej zbere pomembno manj denarja z davki in prispevki kot države EU, a bistveno manj ljudem tudi izplačuje.

Ne glede na te razlike v delovanju držav si vseeno poglejmo, kakšne bi bile finance državljana EU, če bi pri potrošnji in zadolženosti deloval kot njihove države. Podrobnejši podatki za ZDA, EU in Slovenijo so v priloženi tabeli, poglejmo pa najbolj zanimive. Podatki v tabeli so za leto 2023, pri čemer pa je podrobnejša struktura prihodkov in izdatkov iz leta 2022, za katero imamo na voljo zadnje podatke. Podrobnejše strukture temeljijo na statističnih podatkih, ki jih zbirata Eurostat in Mednarodni denarni sklad (IMF).

Izračune smo naredili za Slovenca s povprečno plačo 1.600 evrov neto  mesečno ali približno 20.000 evrov letno, Njegov finančni položaj smo preračunali po pogojih javnih financ omenjenih treh držav. Če bi imel torej ta Slovenec enak finančni položaj kot ameriška država, bi letno porabil okoli 4.500 evrov več, glede na omenjene prihodke pa bi po ameriških merilih imel kar 87.000 evrov dolga (posojila). In ta dolg bi letno povečal za omenjenih 4.500 evrov višje letne potrošnje glede na zaslužke. Te številke so nižje kot iz začetka teksta, ker upoštevajo vse javno-finančne prilive v ZDA. Seveda bi običajen državljan ob tako povečani porabi težko najemal še dodatna posojila in povečeval dolg, a povprečni Slovenec pač niso Združene države Amerike. Sicer tudi ZDA ne morejo vrniti teh posojil, vendar jim jih niti ni treba, saj jih ves svet z veseljem financira in pobira obresti. V ozadju Združenih držav je pač vsa gospodarska moč države ter tudi vzvodi za znižanje dolga.

Javne finance Slovenije so po številkah bolj “zdrave” od ameriških. Če jih preračunamo na enak način, na letne prejemke povprečnega Slovenca, bi ta lani porabil samo 700 evrov več kot je zaslužil, torej šestkrat manj kot so presežni ameriški proračunski izdatki nad prihodki.

Takšen znesek je rezultat dokaj ugodnega proračunskega rezultata Slovenije v letu 2024, upoštevaje  stanje iz leta pred tem, bi bila poraba za 1.170 evrov višja kot zaslužek. Posojila pa bi imel glede na letno plačo približno 31.000 evrov, torej tudi nekajkrat manj kot po pogojih ZDA.

Podobna je tudi slika za povprečje celotne Evropske unije. Povprečni proračunski deficit EU je sicer nekaj večji kot v Sloveniji in presežna poraba Evropejca bi bila okoli 1.500 evrov, kar pa je vseeno precej manj kot deficit ZDA. Pa tudi dolg bi bil le kakih 35.000 evrov, prav tako sorazmerno na 20.000 evrov letnih prejemkov. Finančna razmerja so torej v povprečju Evropske unije precej drugačna kot to velja za ZDA – če seveda gledamo povprečja. Vendar pa so znotraj EU precejšnje razlike.

Finančno bolj vzdržne so nove članice in denimo skandinavske države. Na drugi strani pa imamo npr. Italijo ali Francijo, kjer je proračunski primanjkljaj podobno visok kot v ZDA, enako pa tudi javni dolg. Finančna slika Slovenije je bistveno boljša, kar pa nas ne sme zavesti. Že star latinski pregovor pravi Quod licet Iovi, non licet bovi (kar je dovoljeno Jupitru, ni dovoljeno govedu) in tega se moramo zavedati manjše in bolj ranljive države. Te razlike v pristopu in ocenjevanju finančne stabilnosti držav lahko poimenujemo tudi kot dvojna merila, a velike države so pač v prednosti, ZDA pa še toliko bolj.

Ob tem pa je zanimivo še nekoliko podrobneje pogledati podatke o finančnem položaju držav, kjer posamezne postavke primerjamo z bruto domačim proizvodom (podatki v tabeli). V njej sta dve strukturi in sicer so postavke za Slovenijo, ZDA in celotno EU najprej preračunane v evrih na prebivalca, nato pa še kot delež v BDP. Takšna primerjava je bolj običajna, čeprav ima tudi zgornja primerjava s prihodki države svojo izrazno moč.

Bruto domači proizvod (BDP) seveda ne odraža vseh vidikov moči države in kvalitete življenja prebivalcev, a ga praviloma uporabljamo kot najpomembnejši kazalec gospodarske razvitosti. V Sloveniji je v letu 2023 znašal 30.450 evrov na prebivalca in je bil skoraj petino nižji kot v povprečju EU.

Zaradi realne primerjave med državami BDP pogosto preračunamo tudi v enako kupno moč in po tem kazalcu Slovenija zaostaja za EU le še za okoli 10 %. Navajamo okvirne podatke, ker mednarodne institucije (IMF, Svetovna banka, Eurostat) delajo vsaka svoje izračune in številke se nekoliko razlikujejo. Po podatkih Svetovne banke za leto 2023 je BDP na prebivalca po kupni moči v ZDA za okoli 35 % višji od povprečja EU, čeprav seveda tudi ta podatek ne odraža realnih razlik. Te so nedvomno manjše, če bi izločali še distribucijo dohodkov (učinke neenakosti).

Nato pa je v taisti tabeli podatek o javnem dolgu, ki je leta 2023 v naši državi znižal na 68 % BDP (lani še odstotno točko nižji), v povprečju EU je nad 80 %, v ZDA po zadnjih podatkih okoli 132 % njihovega BDP. Preračunano na prebivalca imamo v Sloveniji dobrih 20.000 evrov dolga na prebivalca, v ZDA na primer skoraj 100.000 evrov. Seveda se Američani s tem dolgom ne obremenjujejo veliko, čeprav pa je res, da morajo z davki zbrati letno preko 2.000 evrov na prebivalca za plačilo obresti, medtem ko v Sloveniji za naš javni dolg plačamo le 350 evrov obresti (preračunano na prebivalc)a.

Ključna razlika med delovanjem javnih financ v EU in ZDA pa je omenjen večji obseg zbranih davščin v Evropi. Ameriški proračuni poberejo okoli 39 % davkov in drugih prihodkov glede na njihov BDP. Povprečje sedemdvajseterice pa je bil v letu 2023 skoraj 50 % BDP, v nekaterih najrazvitejših državah EU tudi nekaj odstotnih točk več.

V Sloveniji z vsemi davki, prispevki in drugimi prihodki države zberemo manjši delež BDP od povprečja EU, in to kljub prepričanju, da imamo najvišje davke. Po teh podatkih imamo v Sloveniji sicer največji delež prispevkov (16 % BDP), a manjši delež drugih davkov od povprečja EU. To se seveda potem pogosto uporablja kot argument, kako v Sloveniji plačujemo največ prispevkov. A tudi ta podatek zavaja. Večina razvitejših držav (Nemčija, Francija, Avstrija …) zbere podoben odstotek prispevkov glede na BDP, imamo pa Dansko in Švedsko, ki celotno obdavčitev plač opredeljujeta kot davek in to potem zniža povprečje v EU (na Danskem predstavljajo zbrani davki 42 % BDP, prispevki pa nič). V Sloveniji je delež javnih prihodkov v BDP odstotno točko ali dve nižji kot to velja za povprečje EU, seveda pa je to bistveno več, kot državi plačujejo Američani.

Drugi ključen podatek pa so potem izdatki države: presežna poraba se pokaže kot proračunski primanjkljaj oziroma deficit. Lani je naša država po konsolidirani bilanci javnih financ potrošila blizu milijarde evrov več, kot je imela prihodkov ali 1,4 % BDP (v tabeli je podatek za leto 2023, ko je bil primanjkljaj 2,6 % BDP). Tak primanjkljaj je eden manjših med državami EU, kar je vsekakor pozitivno. Bolj je vprašanje, zakaj načrtujemo bistveno višje primanjkljaje (okoli 3 % BDP), česar potem “ne uspemo” realizirati (potrošiti!). Proračunski primanjkljaj celotne Evropske unije se zadnja leta giblje nad 3 % BDP. Še slabša pa je slika v ZDA, kjer je bil celotni državni deficit v zadnjem letu okoli 6,9 % BDP. Poraba vlade ZDA je torej kar za četrtino večja kot zbere vseh prihodkov z davki in drugimi proračunskimi viri. Ameriška vlada ima sicer bistveno manj izdatkov kot evropske države, a davščin zbere še manj, kar se potem odrazi v povečanem primanjkljaju in nato tudi v višjem javnem dolgu.

Zanimiva je tudi struktura proračunskih izdatkov v EU in ZDA. Zaradi višjega BDP so proračunski izdatki – preračunano v evrih – na povprečnega Američana vseeno precej višji kot v povprečju EU (19.000 evrov) in seveda višji kot v Sloveniji (14.000 evrov). Od tega Američani potrošijo bistveno več za obrambo (2.200 evrov na prebivalca ali 3,0 % BDP), v Sloveniji je ta znesek na primer le 350 evrov (1,2 % BDP).

Zaradi tako visoke zadolženosti morajo Američani plačevati tudi 2.000 evrov obresti na prebivalca več kot Slovenci, ki ob pomembno nižjem dolgu in nižjih obrestnih merah za neto obresti namenjamo le 350 evrov letno. Zanimivo je, da tudi za zdravstvo v ZDA iz proračunov namenjajo na prebivalca trikrat več kot v Sloveniji že neposredno iz proračunov, čeprav pa so celotni izdatki za zdravstveno varstvo v ZDA še sedem odstotkov BDP višji (okoli 17 % BDP).

Na drugi strani imamo izdatke za šolstvo, kjer v EU in tudi v Sloveniji iz javnih blagajn namenjamo podoben odstotek BDP kot v ZDA, čeprav morajo tam za višje stopnje izobrazbe študenti prispevati svoja sredstva. Največje razlike pa so seveda na področju socialnih izdatkov. Zanje v EU namenjamo v povprečju skoraj 20 % BDP, v ZDA pa le 8 % BDP. Odstopanja navzgor so predvsem v razvitejših državah in delež za socialne izdatke v Franciji je na primer kar 25 % BDP (v Sloveniji 17,6 %). Največji del vseh zbranih davščin se v EU glede na ZDA torej namenja za socialno varnost ljudmi (pokojnine, nadomestila za otroke, starostnike, brezposelne, socialna nadomestila, bolniške in podobno). Nivo  socialne varnosti je v Evropi bistveno višji, kot to velja za ZDA – in to je tudi eden glavnih razlogov za bistveno večji obseg zbranih davkov. Pomembno več kot v ZDA pa se v EU27 namenja tudi za druge izdatke države, kar je mogoče tudi rezultat različnih metodologij zbiranja podatkov.

V prispevku smo želeli predstaviti nekaj primerjav javno-finančnega položaja ZDA in Evropske unije. Obstajajo seveda izjemne razlike, ki pa se pogosto  napačno tolmačijo. Nedvomno je v visoki javno-finančni potrošnji držav EU tudi veliko neracionalnosti, a največji del več zbranih davščin je namenjen izplačilom ljudi s ciljem zagotavljanja večje solidarnosti. Ameriška plačila davščin so bistveno nižja, prejemki ljudi zato višji (vsaj v povprečju), a za socialno varnost, zdravje, pokojnine in tudi šolanje morajo zato bistveno več prispevati iz lastnih žepov, tako da jim na koncu ostane mogoče celo manj.

Upajmo, da nam bo ta sistem socialne varnosti v Evropi uspelo zadržati, čeprav obenem drži, da se verjetno to odraža tudi v manjši učinkovitosti evropske ekonomije in da v primerjavi z  glavnimi tekmeci vse bolj zaostajamo. Kako obrniti ta trend, pa v Evropi na žalost ustreznih receptov nimamo, ker si mogoče tudi ne upamo priznati pravih razlogov. Višji življenjski standard smo si zagotavljali skozi zgodovino, skozi nekdanjo svetovno prevlado, izkoriščanjem poceni naravnih virov drugih držav ter tudi onesnaževanjem planeta, vzporedno pa tudi z ugodno prodajo (menjavo) našega znanja in inovativnih izdelkov. A obdobje, kot vidimo, se končuje in naših komparativnih prednosti je vse manj. Z besedo “naših” so mišljene zahodne države, kjer pa je Evropa še pod posebnim udarom. Ali se zavedamo, da nas Američani lahko s pritiskom na gumb “izklopijo” (mišljena je digitalna odvisnost)? V Evropi na žalost raje pišemo nove strategije, delamo pa po starem – razen tega, da bomo sedaj namesto opreme za zdravstvo očitno raje kupovali orožje.

81 komentarjev

  1. Miller

    Že tri leta govorim, da sta janša in golob dve strani istega kovanca.
    Oba bi kradla upokojencem, bolnikom in otrokom, da bi kupovala vojaški klump.
    Fuj !

  2. deni

    Tukaj pač vsi vezemo otrobe. Vendar, če je za nekatere višek demokracije trenutno Rusija, tudi prav. Seveda je Zahod prepleten s pohlepom in podobno in to drži. Ampak povsod po svetu od najzakotnejše Afrike do Zahodne Evrope si želijo ljudje solidnega življenja. Vendar so proporci različni. Zakaj, so največji reveži najbolj optimistični. Iz preprostega razloga, da slabše ne more biti, lahko je samo boljše.

    Ne vem kako je danes, vendar še deset in nekaj let nazaj so imeli “Rusi” eno samo željo. Kako priti v Ameriko? Ne bom se ukvarjal s psevdo demokracijami, demokracijami, totalirizmi, avtokracijami itd. ker si na celi zemeljski obli večina želi samo živeti človeka vredno življenje. In veliko večino ne zanima niti rumpel, niti trobentar, niti bivši ruski vohun, niti konfucijski marksist. Nakladanje, kdo je boljši, kdo slabši, kdo … to ali ono. Ok vsi imate po svoje prav in vsi po vrsti nimate “res” odnosno prav. Prepirancije okrog tega nimajo niti najmanjšega smisla. Zakaj, ker odločevalci, varno zakamuflirani delajo kar hočejo. In tu so si vsi enaki, ker jo bodo vsi pobrisali v varna zaklonišča. Ampak enkrat pa je potrebno na dan in takrat. Kot vedno, upanje umira zadnje, vsaj kar se upanja tiče, mar ne.

    • Švejk

      Vendar, če je za nekatere višek demokracije trenutno Rusija, tudi prav.
      ***
      Kje si pa to pobral? Mislim, da si si to preprosto izmislil.

      Očitno ne razumeš najbolj preprostega dejstva, da je nasprotovanje konfliktnim odnosom z Rusijo naša notranja stvar, ki nima nobenega opravka z ruskim političnim ustrojem. To je ruska notranja stvar. Ni stvar Zahodu, da soli pamet Rusom, kakšen politični sistem morajo imdeti in jih z vojno mprisiljuje v zamenjavo režima, Menda je prav vsakomur jasno, da ne gre za nekakšno odvobjanje rusov izpod tiranije in za širjenje demokracije, temveč da gre za podreditev Rusije Zahodu, predvsem Ameriki oziroma njeni globoki državi, katere trdo jedro je oligarhija milijarderjev. Hillary Clinton, Obamova zunanja ministrica, je prostodušno izjavila, da ima Rusija prevelik kos svetovnega kopna, da bi ga lahko obdržala samo zase. Kaj je to drugega kot vojna naoved?!

      Pri kritikah zahodne politike do Rusije gre za več stvari:

      1. Gre za to, da je nasprotovanje dolgo načrtovani in izzvani vojni z Rusijo legitimno in v demokraciji absolutno dovoljeno stališče.

      2. Pri zahtevah, da se vojna v Ukrajini konča in vzopostavi trajen mir, gre za našo varnost, kajti ta vojna lahko preraste v širšo evropsko vojno, lahko celo jedrsko. Z umikom ZDA iz te vojne, ki ga najavlja Trump, postane ta scenarij veliko bolj verjeten.

      3. Evropa s konfliktnim odnosom z Rusijo samo izgublja, saj je izgubila svoje naravno zaledje, iz katerega je dobivala poceni energente in surovine, kar je bil ključen element njene konkjurenčnosti na svetovnem trgu. Poleg tega je izgubila tudi dokaj velik izvozni trg.

      4. Militarizacija Evrope ob vztrajanju pri konfliktenm odnosu z Rusijo ni rešitev, temveč problem, saj bo to znižalo blagostanje ljudi, ne da bi zares odpravilo nevarnost vojne.

      5. Normalizacija odnosov z Rusijo je nujna in največje vzajemno varnostno zagotovilo.

      To, kar zdaj dela evropska politična elita, gre po formuli: najprej ustvariš problem, potem pa se ponudiš kot njegov rešitelj. In to kot rešitelj, ki dejansko naredi še večji problem…

    • Miller

      Nič bat.
      Ko pride na ablast SDS kult, se bo SPET pobralo upokojencem, kot je to v navadi pri puklastemu jajotu, da se bo lahko kupoval vojaški klump. Provizije dišijo, jahte in golf na Mauricijusu vabi…

      EU kokoši in ritoguzi pravijo, da mora vojna trajati, kolikor bo potrebno. Niso pa povedale, kaj je to potrebno.
      Ker če pride mir, lahko rusi napadejo kakšno drugo državo in tudi celo Evropo.
      Merz pripravlja baklajado.
      Napoleon Makaron grozi z jedrskimi.
      Vojna biti mora pravi Bruselj. Matilda ma nas rada in si brusi koso.

  3. Švejk

    Zdaj se bodo evropske javne finance zelo približale ameriškim. Evropa se prestavlja na vojno ekonomijo. Preti ji strašna nevarnost v obliki Rusije, ogromne dežele, ki ima okrog 145 milijonov ljudi, medtem, ki jih ima Evropa samo okrog pol milijarde, BDP pa ima Evropa vsaj desetkrat višji, prej še več kot to. V treh letih je Rusiji uspelo osvojiti celih 20% Ukrajine, kar pomeni, da bi bila za Rusijo cela Evropa mala malica.

    Kdo je tu padel na glavo?

    Najprej je zahodni politični razred 35 let izzival Rusijo, dokler je ni spravil v posredno vojno na hrbtu žrtvovane Ukrajine. Zdaj, ko sta Ukrajina in Zahod z njo poražena in se Amerika pod vodstvom Trumpa pragmatično umika iz te godlje. pa bo Evropa nadaljevala izgubljeno vojno sama, razen če Trumpu ne bo uspelo doseči miru z Rusijo Zelnskemu in evropskemu političnemu razredu navkljub.

    Politika Bruslja se vedno bolj razgalja kot skrajno umazana politika na vseh področjih. Podnebna politika in z njo povezan zeleni prehod je nič drugega kot zelo drag nateg. ki uničuje evropsko gospodarstvo in blagostanje ljudi. Seveda pa nekateri s tem nategom bajno služijo. Podoben nateg je bila pandemija, ki se je končala tisti trenutek, ko je izbruhnila vojna v Ukrajini. Plenilska elita je tedaj zavohala drug, boljši biznis.

    Spomnimo se, da nihče na Zahodu ni naredil nič, da bi vojno v Ukrajini preprečil kljub dobesedno moledovanju Kremlja za mirno rešitev spora. Rusija je napadla Ukrajino z vsega okrog 100 tisoč vojakov, kar je bilo daleč premalo za resno vojaško operacijo, in takoj ponudila Ukrajini pogajanja o koncu vojne. Očitno njen namen ni bil okupacija Ukrajine, temveč jo je hotela prisiliti k pogajanjem glede njenega nevtralnega statusa in glede pravic ruske etnije v Ukrajini.

    Osnutek mirovne pogodbe je bil že narejen, nakar je prišel v Kijev takratni britanski premier in je od Ukrajine zahteval, da se bori naprej, češ da bo Zahod poskrbel, da bo Ukrajina zmagala. Naivni ali preračunljivi Zelenski ga je ubogal , zatem pa je padlo okrog milijona ukrajinskih vojakov, Ukrajina pa je dokončno izgubil ne le Krim, temveč tudi Donbas.

    Zahod je skrajno podlo zlorabil Ukrajino za svoje geopolitične in profitne interese, kar zlasti velja za vojaško industrijo in vse korumpirance znotraj ameriške in evropske politike, ki se jim na ta račun polnijo računi v davčnih oazah.

    Zdaj, ko se s Trumpom ponuja prilika za končanje vojne in normalizacijo odnosov z Rusijo, kar je edina smiselna politika, pa zlasti evropski politični razred temu nasprotuje. Evropo skuša nastaviti na vojno ekonomijo, od katere ne bo imel nihče nič, razen da se bo verjetnost vojne z Rusijo povečala, blagostanje Evropejcev pa se bo zmanjšalo, toda vojaški sektor in korumpirani politiki bodo s tem bogateli. To pa je tisto, kar zares šteje. Tako kot v zvezi s pandemijo ali podnebno politiko.

    Militarizacija sama po sebi pomeni tudi erozijo demokracije. Tako da je očitno, da se nad Evropo zgrinjajo črni oblaki – vse zaradi interesov elite, ki ji je vojna biznis. Demokracija, demos, ljudstvo in demokratične vrednote so le na jeziku teh ljudi, ki spravljajo svet na rob jedrske vojne zato, da si polnijo svoje račune v davčnih oazah. Pozabljajo pa, da ne drug svet ne bodo odnesli ničesar s sabo. Njihov pohlep pa utegne povzročiti tudi prezgodnji odhod s tega sveta več milijard ljudi.

    • tohuvabohu

      “Militarizacija pomeni erozijo demokracije”. Že mogoče, ampak ne v Rusiji. Tam je najprej crknila demokracija, temu pa je sledila militarizacija. Neznanske količine denarja gredo v vojne pohode, narod pa strada in množično beži iz države, gospodarsko sodelovanje s svetom je na psu. Ti pa kar nadaljuj s svojimi porniči, dobro ti gre, hehehe.

      • Švejk

        Kje živiš ti? V Rusiji ali v Sloveniji, to je v Evropi in na Zahodu?
        Bodo Slovenci in Evropejci umirali na ruski fronti zato, ker Rusi nimajo demokracije?!
        To je njihova, ne naša stvar. Naša stvar je to, kar se dogaja v Sloveniji in Evropi.

        • tohuvabohu

          Zdaj si me pa zatrl, hehe. Res je njihova stvar. Zato v Rusiji cvetijo firme, ki ti uredijo vse za odhod v tujino. Priskrbijo ti celo potrdilo o znanju slovenščine. Ne bo dolgo, ko bo v Sloveniji več Rusov kot Bosancev. Ti boš pa še naprej težil s plačano propagandno pornografijo.

          • Švejk

            Ni večjega slepca od tistega, ki noče videti. Zato pa vidi stvari, ki ne obstajajo.

          • Miller

            Izjemen šolski primerek bitja, ki živi v Platonovi votlini in gleda sence, ki mu jih ustvarjajo pastirji.

        • tohuvabohu

          Ja, Razputin, beri ruske spletne strani, slabo si informiran. Kakšen ruski agent pa si, če ne obvladaš jezika? Te bo Putin sunil v rit …

  4. jaz

    @Miller, poišči si podatke kjer piše,da imamo število zdravnikov na 100000 prebivalcev pod povprečjem EU. Tam nekje piše tudi, da se je od leta 2004 do 2022 povečalo število prebivalcev nad 65 let za 50%. Prvi od vzrokov za pomanjkanje zdravnikov. Lahko le razumemo, da se je pod “Janševino” podaljšala življenjska doba.
    …malčki imajo zdravstveno oskrbo. …k novorojenčkom pridejo patronažne sestre, le da je novorojenčkov premalo. In preglede imajo tako v šolah, kot delavci. Zato ne laži. ….in bili so časi, ko smo se gnetli v čakalnici pri zobozdravniku. Po trideset in več. Danes te pač naročijo in ni nobene gneče v čakalnici. …da ne prideš k zobozdravniku z zobobolom in greš nazaj z gripo. Daje te barvna slepota za objektivnost. Pa še zlobno sovraštvo.

    • Miller

      Še enkrat: KAJ NI RES , KAR SEM NAPISAL ?

  5. Miller

    Še enkrat: eno samo lajanje , blejanje in palamudenje fanatičnih fašio vernikov kulta SDS.
    Nihče pa ne napiše KAJ NI RES od dejstev naštetih spodaj.
    KAJ NI RES ????

    V Yugi smo imeli vsi zdravnike in zobozdravnike.
    VSI !
    K novorojenčkom so hodile patronažne sestre,
    Malčki so imeli pediatre,
    V šolah so bili redni sistematični pregledi,
    V službah so bili redni sistematični pregledi,
    Ni bilo čakalnih vrst,
    …ko pa je prišla osamosvojitev in janševa demokracija,
    je prišel kaos, brezvladje in mafija vseh barv !

    • Weedoc

      Dobro jutro
      Ja, skoraj vse je res; npr. operacije kolka so bile “planske” in daleč od potreb, CT preiskav je bilo za delček potreb, kar je vodilo v noro birokratiziranje, korupcijo in predvsem slabo kakovost (ki pa je nismo preverjali).
      V VB izračun kaže, da spremembe tehnologije in znanja medicine v zadnjih letih zahtevajo 38% več virov (zlasti osebja), ob tem je v Sloveniji v zadnjih letih naraslo število prebivalstva za več kot 100 000. Ker pa je večina Slovencev na ravni Millerja, je pričakovati uvid in na podlagi tega smiselne rešitve brezupno. Raje nazaj v SFRJ z 20% BDP za vojsko in revnim in tehnološko ter konceptualno zaostalim zdravstvom (za časa Kebra, kot pravi sam, sicer najboljšega zdravstva – kot v SFRJ)

    • ren

      Miller, udrihanje po zasebnih zdravnikih in ukinjanje njih, podaljšuje čakalne vrste.
      Janša že iz solidarnosti do svoje zdajšnje žene, ne bi lomastil po zdravstvu.

    • mario

      Blejanje, lajanje in “palamudanje” gre pa najbolj enemu “mlinarju” in levi sodrgi….Pejt nazaj v luknjo!!!!!!!!!!!

  6. jaz

    @Miller, le čemu je ta raj s katerim naslavljaš bivšo Jugoslavijo razpadel? Le čemu?

    • Miller

      za vas fanatične vernike kulta SDS je demokratični raj, da 150.000 prebivalcev nima zdravnika in čakaš leta na specialista.
      TO JE VAŠE MASLO !
      Slabši ste od Levice.
      Slabši in bolj pokvarjeni, na čelu z vašim nemoralnim ajatolahom.

      • IVA PŽ

        Patricija Gorenc (na X) se zahvaljuje vladi Roberta Goloba:
        Hvala vlada RS,
        ker ste nas postavili zopet na zadnje mesto!!!
        (seznam 50 držav z najboljšo kvaliteto življenja)

        Po besedah PV Goloba, nam vsi zavidajo uspešnost in napredek!

      • Peter Klepec

        Le kam so sli ti zdravniki? Pobegnili? Migranti? Ali ni narastka zaradi demografije?

        Ja, Jansa je kriv, ker ni zaprl meje proti migrantom, zdravnikom, ki so migrirali v Avstrijo.

      • mario

        Že tri leta je na oblasti “leteča podgana”, obljubljali so 30 dni do specialista, rezultat pa si dobro opisal….
        Mrš nazaj v luknjo!!!!!

  7. Miller

    Spet eni in isti fanatični fašistoidni verniki SDS kulta rigajo o Yugi.

    V Yugi smo imeli vsi zdravnike in zobozdravnike.
    VSI !
    K novorojenčkom so hodile patronažne sestre,
    Malčki so imeli pediatre,
    V šolah so bili redni sistematični pregledi,
    V službah so bili redni sistematični pregledi,
    Ni bilo čakalnih vrst,
    …ko pa je prišla osamosvojitev in janševa demokracija,
    je prišel kaos, brezvladje in mafija vseh barv !
    To je DEJSTVO !

    • Peter klepec

      Ja, ce je pa tako, pa res ne vem zakaj ste jugo sesuli in se manj zakaj je spet ne uvedete;
      Ceprav mislim, da bi vi imeli jugo, ampak s svicarskimi placami?
      Bojim se, da vasa matematika ne deluje;

      • Miran

        @Klepec

        Ja, ce je pa tako, pa res ne vem zakaj ste jugo sesuli

        Kdo nas je vprašal in kdaj smo se odločili za brezdušni kapitalizem.
        Razsvetlite me prosim.

        • Peter klepec

          Ne vem, me ni bilo zraven. Bi pa rekel, da modela niste znali prepisati.
          Ali drugace: niste prepisali bistvenega..

    • beri

      @diktator-mlinar – tisti, ki ves čas “riga” polresnice si ti. Na kraj pameti ti ne pade, da bi napisal, da nam je šlo dobro dokler se Yuga ni sesula zaradi partijsko-levičarskih “genijev” za politiko in gospodarstvo.

      Malce cinizma ne škodi. Ko sem bil mlad sem rad povedal, da sem mlad – sedaj pa mi na kraj pameti ne pade, da bi se hvalil s svojo EMŠO številko.

      Pišeš samo tisto kar ti je všeč in še to iz preteklosti, ker v sedanjosti in še bolj v prihodnosti se ne boš mogel z ničemer več pohvaliti. Svojo preteklost pa boš koval v zvezde?! Si psihični bolnik, ki je obseden s sovraštvom do vsega kar je desno in napredno.

      Desničarji ne bomo nikoli trdili, da ne znamo delati tudi mi napake, vendar se trudimo, da jih odpravljamo – levičarji pa boste svojo zavoženo ideologijo branili do bridkega konca. Bolj ko dela ta ultra-leva vlada slabo – bolj uživaš?! To je bolno, skrajno bolno in zavrženo.

      • Miller

        fanatični vernik SDS kulta @beri, NAJPREJ napiši, KAJ NI RES v mojem komentarju ! KAJ NI RES ?
        Z bebavim dolgovezenjem NE moreš prekriti RESNICE !
        Napiši, kaj ni res !

        • beri

          @diktator-mlinarčuk – ne delajo se še večjega bolnika kot si v resnici. Napisal si samo tisto kar je BILO res – nisi pa napisal zakaj to ni več res?!

          Nisi napisal, da se je vse skupaj sesulo tisti trenutek ko so ostale države pričele prehitevati Yugo na vseh področjih – tako kot danes prehitevajo Slovenijo mnoge tiste države iz katerih smo se nekoč norčevali.

          Nisi napisal da so partijski levičarji nekoč komunisti zavozili svojo državo z nesposobnim upravljanjem tako svoje države kot družbe.

          Nisi napisal, da nas leve vlade vlečejo v vse večjo odvisnost od tistih država, ki znajo poskrbeti zase.

          Zate pa imam pravo poslastico. Dal sem ji naslov: Erar – bombonjera za raziskovalne novinarje. Tam si lahko prebereš kako si leve elite nakazujejo milijone v tujino itn. Zame si in boš ostal resni bolnik. Lep dan.

          • beri

            P. S. Če pišeš pol-resnice – pomeni, da zavajaš, ker ti tisti drugi del resnice ni všeč – zato ga ne pišeš! Ne delaj se še večjega bedaka in bolnika kot si v resnici!!

      • Miran

        @beri

        desno in napredno

        A ni to atagonizem per se ?

    • Miran

      Ja kaj naj rečem?
      Vse je res.
      😰

      • Miran

        Včasih sem si zobe popravljal iz javnega zdravstva.
        Sedaj sem za en avto gnarja v usta zmetal, pa je vse skupaj ena sama revščina. Sam še zlati zobje mi manjkajo.😰

        • tohuvabohu

          Kdo ti je kriv, če te Matilda ovohava?

          • Miran

            @tohuvabohu

            Sam še pes me ni poscal. 😰

    • Miller

      Najbolj zanimivo je, da antikomunisti uporabljajo komunistično taktiko. Na komentrar lajajo, žalijo ali bebavo dolgovezijo, nihče pa ne pove, kaj ni res.
      In potem pravijo, da so resnicoljubni…

    • Miller

      Kaj je zdaj ?
      Še včeraj je bilo iz pesjaka Nore24 slišati Milei, Milei, Trump in motorka, danes pa ?. kot je to značilno za SDS cucke, vsi poscani pa rep med noge…
      in spet je kriva udba, komunisti, levičarji…

    • mario

      Miller bolje, da te en desni poščije, kot pa da te golob poserje…..ha,ha,ha,ha,ha….

    • APMMB2

      Ko smo se poslavljali od Juge, so slovenski komunisti sklenili, da je potrebno novo demokracijo čim bolj ovirati.Odločili so se , da uničijo slovensko gospodarstvo in tako so uničili industrijo v Mariboru, Kranju in v Ljubljani Litostroj in s tem kaznovali neposlušne delavce, ki so zasedli Cankarjev dom.
      Ob dencainalizaciji so si prisvoljili večinski del državnega premoženja in ustvarili prve tajkune, ki so postali milionarji.Polastili so se bank in jih pokradli ter ustvarlili milijardne bančne luknje.Prilepili so se na zdravstvo, kjer na debelo kradejo in vsaj 15% zbranega denarja za zdaravstvo odteka v privatne žepe.
      Ustvarili so gradbene barone, ki so del avtocestnega denarja prekanalizirali v privatne žepe.
      Organizirali so sistematično krupcijo, ki vsako leto odnese vsaj 10% BDP v tujino.
      Vsemu temu dirigira oče naroda Milan Kučan, ki Slovencem voli predsednike države in večino vlad do sedaj. Kadar pa se pojavi Janez Janša vzpdbudi proteste in pozove novinarsko falango, da obnorijo volivce tako, da izvolijo kreature, kakršen je Janković, Bratuškova, Šarec, Ceral ali sedaj Golob. Vsem tem je oče naroda podelil mandat s tem, da jih je javno najavil kot rešitelje Slovenije.
      Vsega, česar v Sloveniji manjka je kriv prav oče naroda,ki je z Dolancem začel uničevati gospodarstvo misleč, da bo vzpodbudil nevoljo med ljudmi in upor, ki bi bil podlaga za revolucijo. To se na njegovo in žalost vodilnih komunistov ni zgodilo in gre Slovenija svojo pot in je še vedno vaba za Jugose, pred vsem srbsega izvora, ki prihajajo v Slovenijo,ki je ednina normalna država nastala iz bivše Juge.
      V kolikor pa oče naroda ne bi zaviral Slovenije z bolestno željo po vladanju in ne bi omogočil državni kriminal, bi Slovenija bila že davno Švica, tako pa več kot sto milijard slovenskega kapitala leži parkiran v davčnih oazah.

      • Miran

        @anbm

        Če vse to veste ste dolžni vložiti prijavo. Sicer sodelujete pri tem.

  8. beri

    Sam sem sicer velik pristaš statistike, a mi tokrat veliko bolj delujejo pravilno misli komentatorja @facti bruti. Zakaj? Bom razložil.

    Že pojem socialna država je splošni pojem, ki v resnici ne pomeni veliko. Tisti, ki ima dovolj denarja gre k privatnemu zdravniku, tisti, ki ima manj denarja pa niti zdravnika nima?! Toliko o socialni državi. Drug primer.

    Tisti buržujski levičarji kakršne imamo pri nas si postavijo hišo/stanovanje na ključ – reveži ne pridejo na vrsto niti pri socialnih stanovanjih itn.

    Zato se vprašam kaj je bolj smiselno? Dobiti takoj na kredit vse: hišo, opremo, avto, ženo itn. – in vse to odplačevati vso življenje – ali se odpovedovati vsemu in na koncu življenja prideš s svojimi prihranki do skromnega stanovanja/ hišice, otroci so živeli v pomanjkanju vsega, so manj izobraženi itn.

    Bistvo ni ne BDP, ne DDV, ne povprečna neto/bruto plača, ne zadolženost države, če ta ne vlaga v svoj RAZVOJ na vseh področjih. Evropa/EU je živ dokaz, da ti t. i. socialna država, ki je bolj ali manj lažni pojem, ne more zagotoviti dostojnega standarda za vse, gospodarske konkurenčnosti na lokalnem in globalnem nivoju, vrhunsko znanost na vseh področjih, podjetniško konkurenčnost z ostalimi, ki so sposobni nenehno širiti svoja podjetja itn.

    Primer, ki ga boste razumeli vsi. Vsako leto imamo več visoko izobraženega kadra na vseh področjih – na drugi strani pa vse več tistih podjetij, ki se lahko preživijo zgolj tako, da zaposlujejo nizko-izobraženi kader. In vedno je večja razlika med prvimi in drugimi. Največja na koncu pri upokojencih! Govoriti o socialni državi je tako kot nam Levica govori, da se zavzema za malega človeka?!

    Načelno lahko o socialni državi govorimo recimo s to primerjavo. Med najnižjo in najvišjo plačo je lahko razlika 1 : 7/8/9/10 ali 1 : 20 in več. Tisti z nadpovprečno visokimi plačami in ostalimi finančnimi/bančnimi privilegiji – so pa svoj razred in se jih v takšnih statističnih obdelavah niti ne upošteva.

    Se pa strinjam z g. Kordežem, da so takšne primerjave kljub temu koristne.

    • Drejč

      beri, a tako, socialna država “ne pomeni veliko”. Potem imamo v ustavi zapisano, da je Slovenija socialna država le za okras?

      Američani, ki pridejo v Evropo, se ne morejo načuditi, da je izobraevanje, tudi univerzitetno, zastonj, da ima vsakdo dostop do javnega zdravstva brez pregrešno dragega zdravstvenega zavarovanja, da je vsak zaposlen pokojninsko zavarovan in da država jamči za pokojnine, ne kak zasebni sklad, ki lahko bankrotira, tudi načrtno, da je veliko manj brezdomcev kot v ZDA…

      Ti apeliraš za ameriški sistem, znajdi se ali crkni. To smo že imeli v Evropi v 19. stoletju. Reakcija na to sta bila komunizem in nacifašizem. Ob vsem slabem, kar sta storila, sta zagotovila ljudem zdravstveno in pokojninsko zavarovanje, zakaonsko omejen delovni čas, letni dopust, minimalno plačo itd.

      • beri

        @drejč – zopet me nisi razumel. Bom povedal drugače.

        Smisel socialne države ali smisel “zastonj” izobraževanja na vseh nivojih, da imamo javno zdravstvo in vsi upokojenci pokojnine – mora biti STIMULACIJA, da vse to izkoristimo kot prednost, pa ne.

        Naše univerze recimo niso niti med prvimi 500-timi itn. O tem govorim. Govorim o tem, da ne znamo biti KONKURENČNI kljub temu, da bi lahko masa ljudi iz tega lahko potegnila največ, pa ne.

        Ne znamo izkoristiti potencial posameznikov, ker je posameznik v ultra-levih vladah nezaželen. Zato imamo redke posameznike, ki presegajo to negativno selekcijo na vseh nivojih. Lahko bi se razpisal še naprej, a kot veš ne maram dolgega pametovanja.

        • Miran

          @beri

          Kodrič je napisal da USA namenja za zdravstvo 3 x toliko sredstev kot mi. A ima 3 x boljše zdravstvo ?
          Po mnogih kriterijih je slabše kot naše.
          Gospod Beri ne nabijajte kar nekaj, kar najbrž na vodi čutite.
          Poskusite kar trdite tudi vsaj približno dokazati.
          Ne jemljite si verodostojnosti po nepotrebnem.🥴

          • beri

            @miran – ne kvasi neumnosti, če ne razumeš zadev. Dal ti bom preprost primer. To, kar je zastonj ne ceni nihče! – razen klošarji, lenuhi, delomrzneži itn.

            Profesorji – na univerzah ne tekmujejo med sabo, ker jim tega ni potrebno, sicer bi se hitro pokazalo kdo sodi v vrh med profesorji in kdo ne. Posledica bi bila ta, da bi se naše univerze hitro znašle med vsaj 300 najboljših, ker predavanja ocenjujejo študenti. Profesorji bi hitro pričeli biti na razpolago tistim študentom, ki bi hoteli dobiti dodatna znanja itn.

            Enako velja za politiko, zdravstvo, sodstvo itn. Če nimaš konkurence med sabo ti ni potrebno skrbeti za nenehno izobraževanje, za nenehna tekmovanja z ostalimi itn.

            Tudi za novinarje velja ista/enaka zakonitost. znam našteti 10 res kvalitetnih novinarjev potem pa pridejo na vrsto povprečneži kot ostali v javnem sektorju/upravi.

            Berem koga vse je Levica zaposlila v javnem sektorju/upravi. Če ni NDZORA lahko to počnejo in tudi počno.

      • Peter klepec

        Re:… država jamči za pokojnine, ne kak zasebni sklad, ki lahko bankrotira..

        Ignorirate, da je za vasega zivljenja vasa drzava bankrotirala in so sli vsi prihranki v franze.

        • Drejč

          Peter Klepec, še en modrijan poleg berija, ki govoriš kr neki. Naš pokojninski sistem ne temelji na nekem akumuliranem kapitalu, ki bi lahko izginil v bankrotu pokojninske blagajne, temveč temelji na sprotnih prilivih od zavezancev, to je od trenutno zaposlenih. To, kar je nekdo vplačeval med delovno dobo v pokojninsko blagajno, je šlo za pokojnine tedanjih upokojencev in to, kar prejemajo sedanji upokojenci, so prispevki sedaj zaposlenih.

        • Miran

          @beri

          To kar pišeš tudi drži.

          Za vsako zadevo iz javnega denarja bi morala biti vsaj razumna participacija.

      • Facti bruti

        “Dostop do javnega zdravstva brez pregrešno dragega zdravstvenega zavarovanja .. “,

        .. 150.000 ljudi pa brez osebnega zdravnika, zdravstveno zavarovanje pa plačujejo celo življenje.

        @Drejč in njegove vedno ene in iste pravljice.

        Imaš prav : ” Američani, ki pridejo v Evropo, se ne morejo načuditi, da je izobraevanje, tudi univerzitetno, zastonj. “

        • Drejč

          Facti bruti, nisem pisal izrecno o Sloveniji, temveč o Evropi na splošno, kar je razvidno iz mojega komentarja. Slovenija je pač zahojena država zahojenih ljudi, podobnih tebi. Še dobro nam gre.

          • Facti bruti

            Slovenija je pač zahojena država zahojenih ljudi, podobnih tebi.

            Drži, dobra samokritika.

            Delaš se pametnega o Evropi (in ZDA), pa še situacije v Sloveniji ne poznaš.

      • Rokovnjac

        @drejc,kar seAmeriskih klosarjev tice,ti bolj malo ves ali pa nic.Tolpe ameriskih klosarjev ni nic drugega,kot tolpa lenuhov,ki noce in nikoli ni delala za prezivetje.Tle v Californioji,je ogromno dela po farmah,ki pa delajo skoraj vse neki prisleki,iz Mexico in centralne Amerike.Ne najdes niti enega klosarja,da bi delal na kmetih.Kar se ameriskih brezdomcev tice,nimas pojma..Med brezdomci ne najdes europskih priseljencev,period!

        • Miran

          @bruta dejstva

          Slovenija je pač zahojena država zahojenih ljudi, podobnih tebi.

          Se strinjam,
          Preveč je vam podobnih osebkov.
          Pa še množijo se, kot zajci. 😰

        • Drejč

          Rokovnjač, čeprav živiš v Ameriki, očitno ne veš, kaj se tam dogaja. Malce poglej si kak video o ulicah San Francisca ali Los anegelesa, kjer so šotorska naselja na pločnikih. Komaj vidiš kakega Latinosa, večinoma čistokrvni Evripidi.

        • deni

          Če se navežem na brezdomce in podobne tiče jih je vseh barv in narodnosti. Pač dokaj čudna druščina. Precej sem videl dokumentarcev o temni plati Amerike. Precej prebral. Zelo zanimiva odkritosrčno napisana knjiga, pol Sarajevčana, pol Ljubljančana. Na žalost se zdaj ne spomnim imena. Kakorkoli je veliko časa preživel na ulicah LA, kot majhen diler, postopač itd. Ampak, kakor opisuje ni potrebno biti lačen. Ker predvsem razne verske organizacije poskrbijo, da vsaj lačni niso. Tako, da ta plat Amerike je zelo interesantna. Nekaj časa je preživel potlej na Dunaju, vendar tako prostovoljno delo ne obstaja in si lahko sredi Evrope lačen in te ne bo nihče povohal. So pa menda tudi v LA, pro bono, ambulante in še kaj.

          Drugo je potlej državni, zasebni, kakorkoli že kapital. Primer se pelješ po avtocesti, ulici itd, čez tri tedne je vse popolnoma spremenjeno. Kar bi v Sloveniji potrebovali leto ali več oni naredijo mimogrede. Organizacija itd. ker najbrž ne poznajo raznih aneksov. Sem prepričan, da bi takšne vrste žel. postaj Američani naredili 2X ceneje in hitreje. Koliko ima to veze s Slovenijo? Da se denar porablja, kot, da bi ga tiskali, kakor cajtenge. In ravno zato, se ve katere države uspevajo. Tam kjer se dela in korupcijo zmanjšajo, kolikor se le da, seveda ne popolnoma, pa vendar.

      • Miran

        @Drejč
        👍

    • Peter klepec

      Drzava s trznim gospodarstvom brez socialne drzave ne deluje. Na prostem trgu velik del populacije ne more zasluziti dovolj za prezivetje. Potem bi cela druzba implodirala. Zato „socialna drzava“. Jasno seveda, da mora prosti trg ustvariti dovolj profita, da se socialna drzava lahko financira.
      Ta kombinacija ni nic posebno novega. Vse danasnje kapitalisticne drzave jo imajo. Res pa, da nekatere s tem bolje, nekatere pa slabse rihtajo.

      • beri

        @peter – prav to je bistvo kar si napisal. “Socialne države” imamo lahko zgolj toliko kot ustvarijo dobička podjetja itn.

        Enako velja za standard. Bolj ko je neka država ORGANIZIRANA na vseh področjih – višje bo kotirala na raznih statističnih pokazateljih itn.

  9. Facti bruti

    Primerjava neprimerljivega. Obračanje številk, ki v praksi ne pomenijo praktično nič oz. toliko povedo o praksi.

    Slovenci se tako radi pohvalimo z zdravstvom, tako opevano socialno državo, plačujemo praktično celo življenje (najprej starši, potem sam), potem pa nimamo zdravnika ali moramo čakati v vrsti.

    Kar je za Američane nepredstavljivo, samo debelo pogledajo, ko Slovenec govori o odličnem zdravstvu, hkrati pa nima zdravnika oz. čaka v vrsti. V ZDA plačaš zavarovanje, takoj si na vrsti, zdravniki se borijo, da čim bolje pozdravijo čim več bolnikov. Če govorimo o ceni, zavarovanje za družino plačaš eno slovensko plačo, plače pa so v ZDA vsaj 5x višje (bonusi, vlaganja v zaposlene, stimulacije .. drugi svet), na drugi strani bi se veljalo vprašati, koliko (pre) plačamo Slovenci za zdravstvo iz proračuna, afere iz dneva v dan (če je prejšnja vlada aktivno urejala področje javnih nabav v zdravstvu, je aktualna to takoj ukinila,), pa vsi tiho. Da ne govorimo koliko plačujemo za šolanje zdravstvenega kadra, ki nam ga potem ukradejo sosedje sredi belega dneva, začnejo že pri šolanju (Maribor-Avstrija) .. Vsakdanja zdravila (npr. glavobol) so v ZDA bistveno cenejša.

    Še en članek, ki govori o ZDA, pa o tem ne pove nič praktičnega, sicer malce boljši od tistih za poneumljanje ljudi, ki jih pišejo že znana peresa levih FDV političnih aktivistov, družbeno političnih delavcev, ki jih že rutinirano preskočiš oz. prebereš ime avtorja, pa gremo dalje.

    • brane

      Zavajaš glede zavarovanja v Zda, tam večina kljub plačevanju zdr. zavaovanja, če zboli za rakom na primer, jim to zdravljenje le tega ne krije in če nimaš nekaj deset tisočakov, si adio. Zaradi prostega trga, se zavarovalnice in bolnice kartelno dogovarjajo glede cen, tako da kljub visokemu odstotku bdp za zdravstvo, ima povprečni državljan zelo malo od tega, 1% pa milijone.
      Zakaj pa misliš da ima morilec tistega direktorja neke zdr. zavarovalnice tako absurdno prepoznavnost?
      Zda že dolgo niso več država, to je samo še biznis.

      • Facti bruti

        Pa smo dobili potrditev, komentar za poneumljanje ljudi na temo ZDA, @Brane tudi sicer nikoli ne skriva, da je levi politični aktivist.

        Ker nima protiargumenta (cena zavarovanja, plače, cene zdravil, dostopnost zdravnika..), obrne pozornost drugam (rak) in skuša ljudem prodati svojo agendo oz. prepričati ljudi.

        Dražgoški sindrom – ko hoče slovenski levičar oz. levičarski aktivist iz poraza naredi zmago.

        Zmago zase in peščico izbrancev, ki jih zagovarja.

        Kučanu smo zdravljenje na elitnih kliniki v Švici večinoma plačali zavarovanci (drobiž je tudi sam doplačal), ki celo življenje plačujemo zavarovanje, potem pa nimamo zdravnika. Za Kučana je Slovenija brez dvoma Amerika, Američan si ob tako skromnem plačilu zavarovanja res ne more privoščiti zdravljenja na elitni kliniki v Švici.

        • brane

          Jaz plačujem v zdravstveno blagajno, kakor piše Bine, nekje v povprečju EU, imam vedno dostop do svoje zdravnice, čeprav jo zelo redko obiščem in tudi za otroka so zdravstvene storitve optimalne, tako da za razliko od tvoje percepcije stvari štimajo.
          Zate pa škoda da ne živiš v Ameriki, kjer bi bil deležen vseh dobrobiti svobodnega trga in dereguliranega kapitalizma.

          • Facti bruti

            Če imaš zdravnika, hvala Bogu, da ga imaš, 150.000 ljudi ga žal nima, tako da za razliko od tvoje percepcije stvari ne štimajo. Doma, kaj šele v svetu.

            Pa kdaj pojdi malo ven iz bajte, boš presenečen, kaj vse vidiš v širnem svetu, naj ti ne bo nerodno.

          • Rokovnjac

            Brane,ne ser klamf o Ameriki,ker se o zivljenju in stnju zdravstva spoznas toliko,kot Marica v krevljast moski spolni organ.Bil sem zaposlen v General motors in uzival odlicno zavarovanje.Ko pa gres v penzijo,si pa zavarovan od Socila security.Dohtarji komaj cakajo,de se jim prikazes v ordinaciji.Pomagajo ti toliko,kolikor ti lahko.V nekaterih primerih pacijentom ni pomoci,dohtarji se poa trudijo,da taki ljudje prezivljajo v cim manjsih bolecinah in to je to.Docakal sem visoko starost,se mal pa jih bo dvedeset na pukli!

        • Miran

          @fattibrutti

          A vi ga bi pustili kar umret ?

          Kučana.

          Javno zdravstvo sam za Frančke domobrančke ?

          😰

    • Miller

      “Primerjava neprimerljivega”, to je tvoje ščurkovsko lajanje na vse in svašta.
      Bine je zate Einstein.

      • marko

        Koliko te plačajo?

      • Rokovnjac

        Nisem se slisal,da bi scurki lajali,laje pa zelo glasno tovaris Mlinar!

  10. Švejk

    Famozni ameriški javni dolg za Ameriko prktično ni nobeno breme, ker pač nikoli ne bo vrnjen. Ta dolg nastaja zato, ker je glavni upnik ameriške države Federal Reserve (Fed), to je centralna banka, ki izdaja dolar. Dolg nastaja izključno zato, ker je centralna banka zasebna last. Če bi bil Fed last države, bi dolg sproti odpisoval in ga ne bi bilo. Dolg se v bistvu poplačuje prek inflacije, kar je dejansko posredna obdavčitev, ki udari vsakega, ki ima državni denar, ker se njegova vrednost zmanjšuje. Plačuje ga tudi tujina prek posedovanja dolarja.

    Vprašanje, zakaj Fed tudi formalno ne odpiše dolga, če pa je jasno, da ne bo nikoli vrnjen. Zato, ker ima Fed, zasebna korporacija, prek dolga v rokah Damoklejev meč, ki stalno visi nad glavo ameriške vlade. Teoretično bi Fed lahko zahteval vračilo dolga. Tega pa seveda ne bo naredil, ker bi s tem tvegal, da bi kongres podržavil Fed kot centralno banko, kar bi bila navsezadnje edina smiselna odločitev, glede na to, da Fed izdaja nacionalno valuto.

    Kongres mora stalno poviševati zgornjo mejo zadolžitve države, kar pomeni, da pride takrat do različnih političnih izsiljevanj, saj je potrebna večina tako v predstavniškem domu kot v senatu.

    Do privatizacije ameriške centralne banke je prišlo leta 1913, ko so največji ameriški in tudi nekateri evropski bankirji praktično v tajnosti pripravili zakon o ameriški centralni banki, Fed, ki je tako napisan, da se na prvi pogled zdi, da je Fed državna ustanova, ker ima pooblastila, ki bi normalno pripadala državi, dejansko pa je to zasebna korporacija. Zakon je bil sprejet, ker javnost o njem skoraj ni bila obveščena, kljub večletnim razpravam o potrebi ustnovitve centralne banke. Kongresniki, ki so ga sprejeli, so bili verjetno vsaj delno podkupljeni, ker je to bilo v božičnem času, pa so mnogi manjkali. Predsednik Woodrw Wilson, ki je zakon podpisal, je kasneje to obžaloval, saj je spoznal, da je predal Ameriko v roke peščice najbogatejših bankirjev.

    Privatizaije ameriške centralne banke je imela daljnosežne posledice ne le za ZDA, temveč za ves svet. S tem se je praktično rodila t.i. globoka država, to je od nikogar izvoljena zasebna grupacija , ki ima formalno politiko in tudi realni gospodarski sektor v svojih rokah prek obvladovanja ameriškega finačno-bančnega sistema.

    Kaj pomeni obvladovanje izdajanja denarja, govori primer predsednika Lincolna, ki je bil predsednik v času secesijske vojne. Država je potrebovala denar za vojno in za ostale potrebe, zasebni. bankirji pa so ponujali kredite po enormnih obrestih. Linciln je ubral drugo pot. Izdal je državni denar, pokril vse stroške države, pri tem pa ni naredil niti centa javnega dolga. Kmalu za tem je bilLincoln ubit v atentatu, ki ni bil nikoli pojasnjen.

    Podobno usodo je doživel tudi Kennedy, ki se je “nepooblaščeno” vmešal v posle Feda. Morda je bil tudi to eden od razlogov atentata nanj.

    S privatizacijo Feda so najbogatejši bankirji pridobili v svoje roke ogromno moč. V. javnosti se govori o najbogatejših Američanih kot so Elon Musk, Jeff Bezos ali Bill Gates, toda dejansko so najbogatejši Američani praktično anonimni. Kako oceniti bogastvo ljudi, ki lahko ustvarjajo t.i. fiat denar, to je denar iz nič? Ti ljudje imajo dobesedno na razpolago toliko denarja, kolikor ga hočejo. Tudi o tem je sicer zelo zavito v nekem govoru govoril Kennedy, ko je dejal, da je v Ameriki skrita združba (cabal), ki ima v svojih rokah ogromno finančno moč, ki ima svojo samostojn o agendo, a je to povsem skrito pred očmi javnosti. Verjetno ni treba posebej poudarjati, da so med najbogatejšimi bankirji, lastniki ameriške centralne banke, pretežno Judje, kar pojasni, zakaj izraelski lobi praktično obvladuje Ameriko in posredno ves Zahod.

    • APMMB2

      In pojasnjeno je,zakaj je država slab gospodar.

      • Švejk

        Res je, država je slab gospodar, toda zasebniki, ki so se v ZDA dokopali do izdajanja nacionalne valute, so dejanska oblast ZDA in so odgovorni
        – za erozijo demokracije na Zahodu,
        – za militarizacijo Amerike,
        – za njene imperialistične in hegemonistične težnje ter s tem povezane – stalne vojne, v katere je vpletena Amerika vsepovosod po svetu.

        Demokracija in svoboden tržni sistem niso prazne besede. Zasebni monopol nad izdajanjem nacionalne valute, ki bi moral biti monopol države, pomeni distorzijo tržnega sistema prek vpeljave privilegiranih tržnih subjektov, ki jim denarja enostavno ni treba služiti na ntrgu v tekmi s konkurenco. Obenem to pomeni erozijo demokracije prek sistemske korupcije, zavite v celofan lobiranja.

    • ren

      Ja, za nas, ki smo gor rasli v komunizmu je nerazumljivo, da je centralna državna banka (FED) lahko privatna, kajti v komunizmu je bilo vse državno. V USA imaš tudi privatne avtoceste in na njih plačaš vožnjo, medtem ko so tudi interstate hwy-ji zastonj. Zastonj AC so imeli tudi v Avstriji, Švici, v Nemčiji jih imajo še zdaj.

      • Švejk

        Zelo redke so centralne banke, ki so v zsebnih rokah. Navsem svetu jih ni za prste na eni roki in še tam, kjer so, je dajanska pristojnost izdajanja denarja v rokah državne nadzorne institucije, zasebne banke opravljajo le tehnikalije in nimajo vpliva na monetarno politiko. Na primer v Hong Kongu je tako, delno v Švici…

      • Peter klepec

        Ne, nihce nima nicesar zastonj. Se posebej ne, ce drzava nekaj zastonj daje. Pravzaprav je ravno takrat cena najvisja.

        • Drejč

          Peter Klepec, ti si strokovnjak za “rusko vprašanje”, ne za finančni sistem. Predvsem si pa strokovnjak za brezvezne komentarje.

          • Miller

            @Drejč…haha
            ..in zlato medaljo za najbolj bebav komentar dobi trtrtrrtr
            kvakec, smrdljivi kakec.

        • ren

          Za uporabo vseh cest pri nas plačaš cestnino pri registraciji avta. Za magistralno cesto Ljubljana – Vrhnika ne plačaš nič, če se voziš po njej. Za AC Ljubljana – Vrhnika pa plačaš ustrezen znesek za uporabo ceste.
          Če greš z avtom iz Ljubljane v Pariz, je bolje voziti po Nemčiji, ker za cestnine po Nemčiji ne plačaš nič. Če pa greš po Italiji in skozi montblanški tunel pa so cestnine kar precejšnje.
          Kar prišparaš, ane, če pelješ po Nemčiji, kjer so AC zastonj.

  11. APMMB2

    Še vedno velja pravilo, da je država slab gospodar.
    Čim več ko pobere, bolj lahkomisleno troši.
    Če pogl3damo samo Slovenijo in dajatve, ki jih namenjamo za javno porabo nam postane jasno, zakaj smo revnejšiod Američanov.
    Poglejmo si samo palačo DARSA in se vprašajmo,koliko bo zaradi te palače vožnja po avtocestah v Sloveniji varnejša, udobnejša in hitrejša. Nič od tega, vse bo še slabše,več bo nesreč, več bo zastojev in čas vožnje se bo podlajšal.
    Če pa vzamamo v obravnavo celoten javni denar,ki nam ga prisilno jemlejo, je pa sploh veselica.Vsaj 10 do 20 % se ga izgubi,preden sploh pride do porabnika.
    Kam odteče10% BDP?
    Vsako leto to plačuje Slovenija in ne ve, oziroma noče vedeti,kam odteka ta denar?
    V kolikor bi ga osvojila mafija, bi ta denar prelila v investicije, tako pa se ta denar nekje izgubi in od tega davkoplačevalci nimajo nič
    To se ponavlja iz leta v leto in namesto, da bi postajali vse bolj Švica, tonemo vse boj v revščino.
    Ve manj so nam dosegljive dobreine, recimo zdravstvene usluge.
    Sedaj, ko se odpira vprašanje oborožitve vidimo, da smo skorajda neobroženi. Hitim z brezglavimi nakupi, samo da zapravljamo denar in ko primerjamo nakupe izpred nekaj let, ugotovimo, da bi za sedanji denar dobili enkrat več oklepnikov.
    Ko tam nekdo citira latinski izrek, ostajam kar doma na Balkanu: Lahko s tujim kurcem po koprivah.

  12. deni

    Malo drugačen prispevek g. Kordeža, da niso samo vojne na jedilniku. Že v rajnki Jugoslaviji so nam trosili, koliko je Amerika zadolžena. Za nepredstavljive vsote, medtem, ko je jugovina razpadla zaradi, bi se reklo nekaj sto dolarjev pufa. Ampak, kar je Jupitru dovoljeno, …. In ta ancient Rimljanski pregovor še kako velja.

    Vendar se v ZDA obračajo takšne vsote, da še Zahodnim Evropejcem zvrti v glavi. Kar se tiče sociale, smo Evropejci bistveno na boljšem položaju, kakor Američani in tukaj ni dileme. Ko gre, recimo neka velika firma v stečaj v Evropi imajo bivši zaposleni še vedno veliko pravic do teh ali onih dodatkov. Medtem, ko te v ZDA preprosto pošljejo na ulico in potlej jeb…ga

    Samo primer. Pred leti recimo nekaj deset let nazaj je bila kriza v letalski industriji. Veliki konkurenti evropskemu Airbusu, DC. Loockhead so propadli in pozneje skoraj vsi prešli k Boeingu. Ampak Američane so poslali na cesto, medtem, ko so Evropejce zaposlene pri projektu Airbus, seveda poslali na čakanje, vendar z vsemi pravicami iz tega naslova. Kdo je obstal na trgu, samo Boeing in Airbus. Pustimo vojno letalstvo itd. to je itak drugo poglavje. Ker tekmujejo med seboj trije veliki.

    Ampak takrat so se Američani posmehovali Airbusu in Evropskimi socialnimi prijemi, da v bistvu nihče od bivših zaposlenih ni dobesedno pristal na cesti. In kdo zdaj prevladuje nad vsemogočnim Boeingom, edino evropski Airbus. In zaenkrat niti Kitajci, sploh pa ne Rusi s tistimi njihovimi podrtijami.

    Seveda statistični podatki vedno varirajo. Po nekih podatkih je BDP v Sloveniji nekje celo 37000 evrov, po drugih pa bistveno nižji. Ampak okej različni izračuni. Nekje v rangu Češke, Estonije. Vendar pa je problem kupna moč. In tu je catch. Ne samo v hrani itd. temveč cene stanovanj, nepremičnin, višine davkov itd. Ampak davki so problem. Seveda vsaka država živi predvsem od davkov in export-Import biznisov, kjer so itak svoja pravila. Vendar je tu point, kam gredo davki. Ali, ali …

    Zdaj je pa tukaj prišel rumpel. Ja je biznismen in njegova žlahta tudi. Vendar nabiti 25% takse na uvoz iz Kanade in Mehike in potlej iz Evrope, Japonske, Kitajske itd. je hudirjevo dvorezen meč. Amerika ima tam nekje 3500000000 prebivalcev. OK nekaj najbogatejših zemljanov. Ampak proti celemu svetu tako mimogrede, recimo 5%. In trumpl sicer poslovnež si s tem dela medvedjo uslugo. Primer: Kolikšen je promet z Rusijo. Če mi zna to kdo izračunati, odnosno v številkah predočiti v primerjavi z ostalim svetom. Saj ima celokupni proračun na ravni Italije. Pustimo politiko, orožje na miru. Temveč ekonomija , ki poganja svet. Seveda skoraj vedno na ramenih revnejših, vendar je to tezo razvil že Darwin. Samo vprašanje: Ali se je kaj spremenilo v slabih dvesto letih. Ja standard in vse je pač neprimerljivo s tistim časom. Ampak mentaliteta bogatih proti revnim pa popolnoma nič, odnosno so razlike še večje. Vendar, če običajnež živi solidno življenje z solidno bajto, stanovanjem itd. ga hudirjevo nič ne zanima, če ima Musk in podobni tiči na stotine milijard. Spet pa ju tu hakeljc. Saj najbrž tip nima v “prektošnu” niti ficka. Vse je nekje, vedi ga. Pa še te kripto valute za nas navadne smrtnike ZF. To je samo moje razmišljanje. Seveda zelo na kratko.

    • ren

      Zdaj že pokojni ekonomist dr. Jože Mencinger je o USA v prvi polovici leta 2009 takole rekel: “ZDA bodo junija (2009) bankrotirale”.

      Moje (malo bolj dolgo) razmišljanje o USA.

      PS
      Tudi kakšen “okrasek” sem dodal v pisanje. Nekaj podobnega kakor krasijo svojo glasbo komponisti.

      • Miran

        @ To z Trumpom je hujš kot bankrot.🥴

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Razkrivamo
Putinov klan

Putinov klan

Ker vse kaže, da bodo Američani in Rusi vsak čas vsaj navidezno zakopali bojno sekiro, Trump in Putin pa bosta nova zaveznika, se moramo psihično pripraviti tudi na skorajšnji preobrat v prikazovanju javne podobe Vladimirja Putina. Verjetno tudi v Evropi in morda celo v Sloveniji. Vladimir bo čez noč spet postal dober človek, mirovnik, humanist. Zato bi bralce radi opomnili, s kakšnim človekom imamo opravka. Z nekom, ki se prikazuje kot ruski patriot, zavetnik krščanstva in tradicionalnih vrednot, ki se javno posmehuje “dekadentni” evropski družbi in kulturi, hkrati pa je eden najbogatejših ljudi na planetu. V Rusiji igra vlogo skromneža, ki razume in podpira malega človeka, medtem pa je njegova bogata družina leta uživala v Evropi, na dekadentnem Zahodu torej. Pod lažnimi indentitetami so na veliki nogi živeli na Nizozemskem, francoski Azurni obali, v Švici in Avstriji.

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Jedrska energija je imela pred zeleno prevaro, s katero je nemška politika ustvarila ideologijo opuščanja jedrske energije in prehoda k obnovljivim virom energije, pomembno vlogo v košarici virov električne energije. Konec osemdesetih je jedrska energija predstavljala skoraj petino globalne proizvodnje električne energije. Šele po dvajsetih letih se Evropa počasa vrača k pameti. Jedrska energija namreč edina omogoča okoljsko vzdržno, ogljično nevtralno ter zanesljivo in predvidljivo oskrbo z električno energijo, kar je ključno za stabilno delovanje industrije, gospodinjstev in kritične infrastrukture. Danes se po svetu gradi kar 55 novih jedrskih elektrarn, kar predstavlja renesanso jedrske energije. Če Evropejci želimo ohraniti industrijo, naravo in visok življenjski standard, potem je edino jedrska energija tista, ki podpira energetsko neodvisnost, zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv in preprečuje nestalnost in nezanesljivost obnovljivih virov energije. Z novim jedrskim reaktorjem pa bi se lahko tudi Slovenci aktivno vključili v tehnološki val, ki ga prinaša umetna inteligenca. Če želimo vzpostaviti velike podatkovne centre in farme strežnikov, bomo potebovali veliko električne energije, ki je drugače kot z NEK 2 Slovenija nima kje pridelati.

Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

V duhu nove mednarodne kavbojske ureditve bo prva žrtev očitno Ukrajina. Tako kot je Neville Chamberlain prepustil Hitlerju razkosanje Čehoslovaške, enako je Trump prepustil Putinu razkosanje Ukrajine. Enako kot je Biden sramotno umaknil vojsko iz Afganistana, enako je Trump predal Ukrajino avtoritarnemu voditelju Putinu. Še huje, ob tem se niti ni posvetoval s svojimi zavezniki v EU, ampak jih je mirno prepustil nepričakovani situaciji. Z gatami na kolenih. Od tega trenutka naprej je dosedanje zavezništvo med ZDA in evropskimi demokracijami končano. Kaj sledi, še ni jasno.

Vučićev kočijaž Janković na pravi strani avtokratske zgodovine

Vučićev kočijaž Janković na pravi strani avtokratske zgodovine

Ali je Jankovićevo lojalnostno pismo Vučiću, na katerega se premier Golob ni želel kritično odzvati, slučajno razkrilo veliko skrivnost slovenske politike – da je namreč ljubljanski župan “nadrejen” predsedniku vlade in da zato slednji drži nazaj svoj kabinet, zlasti Tanjo Fajon, da se ne bi javno oglašali s kritikami na račun Vučića? Kako je to možno? So Srbi o predsedniku vlade morda pridobili kakšne neprijetne informacije, ki ne smejo priti v javnost, saj bi uničile Goloba? S kakšno perfidno igro imamo opravka? Zakaj je sumljivo tiho tudi evropska komisarka za širitev Marta Kos?

Zakaj se župan Janković klanja avtokratu Vučiću?

Zakaj se župan Janković klanja avtokratu Vučiću?

Brez dvoma bo Jankovićeva “diplomacija”, ko gre za javno pohvalo in predvsem podporo srbskemu avtokratu Aleksandru Vučiću, dobila velik notranjepolitičen odmev. V prvem šoku so bili namreč vsi tiho, sploh premier Golob, sumljiva tišina je bila tudi na zunanjem ministrstvu. Edino predsednica republike Nataša Pirc Musar je povedala nekaj besed o Jankovićevem pismu – in zato gospa predsednica ta hip tudi edina rešuje čast slovenske uradne politike. Pohvala pa gre tudi nekdanjemu evropskemu poslancu Klemnu Grošlju, ki je napisal Pismo srbskim študentom in sprožil peticijo v njihovo podporo.

Kdo vse je lahko v ozadju bombnih groženj slovenskim šolam

Kdo vse je lahko v ozadju bombnih groženj slovenskim šolam

Ponedeljkov množični napad z grožnjami na slovenski šolski sistem – elektronsko sporočilo z grozilno vsebino je prejelo kar 229 vzgojno-izobraževalnih institucij – je prvi takšne vrste doslej pri nas. Doslej smo se namreč soočali z indidvidualnimi grožnjami različnim državnim organom, sodiščem in občasno tudi kakšni osnovni ali srednji šoli. Tokrat pa je bil tarča sistem državnega šolskega sistema v razmeroma velikem obsegu, kajti v Sloveniji je približno 456 osnovnih in 150 srednjih šol, kar pomeni, da jih je bila prizadetih več kot tretjina. Vprašanje, ki ga zdaj razrešuje policija in verjetno tudi Sova, pa se glasi: Kdo stoji za tem napadom, islamisti, desni, levi radikalci, Rusi ali kdo tretji?

Misteriji koprske škofije: Od patra Rupnika do ekonoma Busije

Misteriji koprske škofije: Od patra Rupnika do ekonoma Busije

Potem ko je razvpiti slovenski duhovnik, svetovno znani mojster krščanskih mozaikov, pater Marko Rupnik, izginil iz radarjev slovenskih medijev, so italijanski novinarji razkrili, da je lansko poletje dobil neke vrste zatočišče v koprski škofiji, ki mu ga je odobril tedanji naslovni škof Jurij Bizjak. S tem je ena od trej nekdanjih slovenskih škofij postala medijsko zanimiva in iz omare so padli prvi okostnjaki. Denimo njene finance oziroma nenavadni poslovni talenti ekonoma koprske škofije Tihomirja Busije.

Od kmeta do predsednika: Lukašenkove predsedniške volitve v Belorusiji

Od kmeta do predsednika: Lukašenkove predsedniške volitve v Belorusiji

Poznavalci, ki niso v službi ruske ali srbske propagande, navdušene nad “patrioti”, se sprašujejo, s kakšno večino bo tokrat zmagal Lukašenko. Beloruski avtokrat, ki je na oblasti že več kot 30 let, velja pa za Putinovega postreščka, je namreč že zmagal, volilna komisija mora le še prešteti glasovnice in razglasiti rezultate. Tokrat ima Lukašenko štiri statiste v vlogi predsedniških kandidatov. Opozicija je v tujini, v izgnanstvu. Mlajši Belorusi, ki v genih nimajo strahu pred režimom iz obdobja Sovjetske zveze, pa pravijo: Lukašenko bo odšel šele takrat, ko bo mrtev. Predčasni ali prostovoljni odhod bi bil čudež.