V letu 2025 vojna z Rusijo ni izključena

Avtor: | 1. decembra, 2024

Prihodnje leto, to zdaj že skoraj zanesljivo domnevamo, bo odločilno za razplet vojne v Ukrajini. Sredi janauarja bo Donald Trump tudi formalno prevzel oblast v Združenih državah in to utegne pomeniti konkretne spremembe ne le v politiki do Bližnjega vzhoda (na kar računa zlasti pred Mednarodnim kazenskim sodiščem inkriminirani Benjamin Netanjahu), pač pa tudi glede Rusije in Ukrajine. O tem, da ima Trump namen čim prej končati vojno – večkrat se je pohvalil, da lahko to stori z enim samim telefonskim klicem -, pravzaprav ni dvoma. Poleg tega bi nam vsem v Evropi odleglo, če se vojna med Rusijo in Ukrajino čim prej konča. Vprašanje je le, pod kakšnim pogoji in kako hitro.

Trumpov načrt, kot je že pricurljalo iz njegovih krogov, je relativno preprost: takojšnja prekinitev ognja in začetek pogajanj o razmejitveni (demarkacijski) črti, ki bi seveda upoštevala “razmere na terenu”, kar pomeni, da bi zagotovo prišlo tudi do trgovanja z ozemljem. Zaradi tega se Putinu tudi s pomočjo uvoženih vojakov iz Severne Koreje mudi, da do konca leta “očisti” pokrajino (oblast) Kursk ukrajinske vojske, obenem pa v tem času zasede še čim več kvadratnih kilometrov ozemlja v Donbasu, kjer Rusi zdaj nadzorujejo najmanj 80 odstotkov teritorija. Poleg tega ostanejo še Herson, Zaporožje in seveda polotok Krim, odkoder se Putin zanesljivo ne misli umakniti. Glede Hersona in črnomorskega dela obale, ki ga trenutno zasedajo Rusi, bi se morda celo pogajal, medtem ko Donbas in Krim zagotovo ne bodo na pogajalski mizi, Ukrajina pa prav tako nima nobenih vojaških možnosti za njihovo ponovno vojaško osvojitev.

Pogajanja, ki jih bo Donald Trump zanesljivo postavil kot ultimat Ukrajini – češ, če se ne boste začeli pogajati s Putinom o miru, vam nemudoma prekinemo vojaško pomoč -, bodo torej v korist močnejše stranke v konfliktu, torej Rusije, saj bo lahko legalizirala nezakonito invazijo in okupacijo ukrajinskega ozemlja.

Težko si je predstavljati, da bi v štiridesetih dneh sredi zime Ukrajinci uspeli doseči kak večji premik na bojišču. S Trumpovo izvolitvijo v Belo hišo so se njihove sanje o dolgotrajnem uporu bržkone končale, na drugi strani pa se ruski avtokrat lahko veseli, da bo po skoraj treh letih brutne “specialne vojaške operacije” doma razglasil zmago.

Nova potencialna žarišča

Vendar pa morebitni konec vojne v Ukrajini (sprva seveda v obliki prekinitve ognja) ne more pomiriti vseh strahov pred Putinovi naslednjimi koraki. Prav na to, da ga lahko določen uspeh v Ukrajini, ki ga bo doma prodajal kot zmago nad zahodnimi imperialisti in fašisti, spodbudil k novim fantazijam o obnovitvi imperialne Rusije. Na to že opozarjajo različni poznavalci Rusije, geostrateški eksperti in vojaški analitiki. Ruska vojaška industrija je namreč po skoraj treh letih vojne dobila enormni zagon, Putinova zunanjepolitična doktrina pa še vedno temelji na podrejanju sosednjih držav, pri čemer je vojaška agresija, kot dokazuje primer Ukrajine, le nadaljevanje neuspele politike z drugimi sredstvi.

Zaradi tega zdaj marsikdo živčno spremlja dogajanje v Gruziji, kjer se ponovno kaže dolga roka Kremlja. Putinu so zelo pri srcu diktatorski (Asad), desničarski in celo napol kriminalni voditelji (Kadirov). Proti Gruziji je leta 2008 za kratek čas uporabil celo silo, vendar je že čez nekaj let ugotovil, da se da državo podrediti tudi drugače, preko satelitske politične stranke, ki zmaga na volitvah in začne potihoma uresničevati rusko agendo. V primeru Gruzije obstaja bojazen, da bi hudi protesti opozicije in civilne družbe privedli do brutalnega nasilja represivnih organov, to pa v naslednjem koraku celo do državljanske vojne. Predsednica države, ki jo bodo zaradi spremenjenega zakona poskušali zdaj zamenjati, je odločno na strani opozicije in trdi, da so bile volitve farsa. Ruska farsa, kakopak.

Na nedavnih volitvah v Moldaviji, kjer so Rusi prav tako poskusili s “svojim” kandidatom, je bilo zelo blizu; ni dosti manjkalo, pa bi zmagal tranzicijski tajkun, s katerim je Kremelj v dovolj dobrih odnosih, da bi lahko kadarkoli vplival nanj – z enim samim telefonskim klicem, kot bi rekel Trump.

Komu bi koristilo še eno krizno žarišče, tokrat na Kavkazu, lahko samo ugibamo. Zagotovo ne Evropski uniji, Putinu pa prav tako ne, saj bi v primeru vojaške intervencije, ki bi jo Moskva inscenirala po vzoru Varšavskega pakta, moral del sil napotiti na Kavkaz. Poleg tega so sirski uporniki, bržkone ne zgolj s podporo Turčije, prav v teh dneh zasedli drugo največje sirsko mesto Aleppo in naj bi poskušali presekati glavno prometno povezavo med ozemljem, ki ga nadzirajo Asadove sile, in sredozemskim pristaniščem Tartus, kjer je (edina) ruska vojaška baza v tem delu sveta. Povsem jasno je, da so vsi ti dogodki zelo verjetno povezani in da se območje konflikta med Zahodom in Rusijo samo še razširja.

Kaj to pomeni za nas? Slovenci, ki živijo v milnem mehurčku, bržkone še vedno verjamejo v to, da je vojna neka oddaljena stvar, ki nikoli ne more priti blizu nas. Poleg tega obstaja pri nas zelo glasna in dobro organizirana ruska peta kolona, ki skrbi za razširjanje ruske propagande v medijih. Tega vpliva ne gre podcenjevati ne na domačem ne na evropskem nivoju, sploh če vemo, koliko milijonov evrov letno avtokratski režimi “investirajo” v zastrupljanje javnega mnenja v državah EU, koliko milijonov plačujejo Rusi različnim lobistom in vplivnežem, da perfidno propagirajo Rusijo in Putina ter na drugi strani zasmehujejo Evropo, zahodne vrednote, se posmehujejo toleranci, človekovim pravicam, svobodi … Precej milijonov gre tudi v medije, posebej t.i. alternativne, ki širijo strah, paniko, sovraštvo, predvsem pa skrbijo za redni dotok lažnih novic med Evropejci.

Nemška svarila zaradi Rusije

Za Evropo pa leto 2025 ne bo pomembno le zaradi januarske menjave v Beli hiši. Prihodnje leto bodo parlamentarne volitve tudi v Nemčiji. In če vemo, da je prav Nemška politika do Rusije v sodobni zgodovini ključna za to, ali je v Evropi mir ali vojna, smo lahko na to še toliko bolj pozorni. S tem v zvezi ne gre spregledati, kaj je ugledni nemški zgodovinar Karl Schlögel konec novembra povedal za Spiegel, ko je komentiral odnos Rusije do Nemčije in Zahoda. Nekaj njegovih misli je na prvi pogled provokativnih, vendar se ujemajo s trenutnim razvojem dogodkov. Poleg tega Schlögel ni amaterski preučevalec ruske zgodovine, pač pa akademski zgodovinar, specializiran za moderno Rusijo, zgodovino stalinizma, rusko diasporo in disidentska gibanja kot tudi vzhodnoevropsko kulturno zgodovino. Iz slovenske perspektive je znak za alarm zlasti stavek, da je Rusija (naš) sovražnik. Če bi namreč delali anketo med prebivalci Slovenije, bi bržkone le 10 ali največ 20 odstotkov vprašanih temu pritrdilo (kar je verjetno podoben rezultat kot v Srbiji).

Toda trditev, da je Rusija (naš) sovražnik, ni niti naivna niti tendenciozna. V bistvu je pravilna. Za slovensko stanje duha ta hip zagotovo zelo šokantno, ampak poglejmo si argumente in potem naredimo zaključek.

O tem, da je Putinova politika v diametralnem nasprotju z evropsko, vemo že več kot dvajset let, v bistvu ves čas, odkar je na oblasti. Preganja politično opozicijo, civilno družbo, novinarje in vse, ki si upajo nasprotovati njegovi oblasti. V tem času je na ulicah Moskve in drugih ruskih mest obležalo že preveč mrtvih ljudi, da bi to lahko spregledali. Da, Putin je res morilec, ampak v prvi vrsti morilec lastnih ljudi, Rusov. Pobijal je tudi Čečene, v 2. čečenski vojni je Grozni spremenil v Hirošimo, leta 2008 se je spravil na Gruzijo, leta 2014 pa (prvič) na Ukrajino.

Putinova Rusija gre po poti Sovjetske zveze v času velikega terorja, ki je na oblasti zacementiral Stalina. Uničenje Evropske unije – če ne fizično, pa vsaj politično in ekonomsko – je danes eden ključnih ciljev Vladimirja Vladimiroviča. Toda če se je še pred nekaj leti, vse do 24. februarja 2022, zdelo, da so ruske ambicije po nadvladi predvsem v ekonomskem, političnem in kulturnem smislu, je v zadnjih treh letih postalo jasno, da imamo v Kremlju vseeno opravka s človekom, ki ga zagotovo odlikuje izjemna inteligenca, a je hkrati tudi žrtev tipične mentalitete kagebejevca. To pa pomeni, da bolj kot moč argumenta ceni argument moči, sploh takrat, ko argumentov nima.

Vojna ali mir?

Karl Schlögel je zato v Spieglu pozval k temeljni spremembi nemške in evropske politike do Rusije. Sploh Nemce čaka domača naloga glede tega, saj so po zaslugi dveh kanclerjev, Gerharda Schröderja in Angele Merkel, dobesedno padli v objem Moskve. Uspavala jih je toplina ruskega plina in energijo, ki so jo poceni dobivali iz Rusije, so razumeli kot znak tople naklonjenosti. V resnici pa so se odnosi med Rusijo in Zahodom začeli močno krhati že v prvem desetletju tega stoletja, zelo pa jih je prizadela menjava oblasti v Kijevu po Majdanski revoluciji. Putin je to razumel kot vojno in se nanjo začel dejansko pripravljati.

Nemški zgodovinar Schlögel verjame, da bo Rusija, ki je leta 2022 že začela vojno v Evropi, še naprej preizkušala, kako daleč lahko gre. Hibridna vojna – provokacije, sabotaže, poplava lažnih novic ter skrito financiranje tistih evropskih politikov, ki so dovzetni za “rusko stvar”. V Nemčiji, pravi Schlögel, sta dve stranki še posebej mamljivi za Putina, saj sta radikalni. Skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD) in skrajno leva Zavezništvo Sahre Wagenknecht.

Od nemških volitev je v marsičem odvisna prihodnja evropska politika do Rusije. Bruselj, kjer je sedež Evropske komisije, zaenkrat še kaže visoko stopnjo odpornosti na poskuse ruskega vplivanja na odločevalce. Tudi obisk Kijeva s strani treh visokih predstavnikov nove komisije, med njim je bila tudi komisarka za širitev Marta Kos, kaže na še vedno trdno podporo Ukrajini. Manj konkretna je zaveza članic Nata, ki sicer podpirajo Ukrajino, vendar se zavedajo, da bi njeno članstvo v tem trenutku de facto pomenilo visoko tveganje vojne z Rusijo. Putin resda večino grozi in doslej še ni prestopil t.i. rdeče črte, vendar je tveganje očitno preveliko, da bi se kdo zavezal glede članstva Ukrajine v Natu.

Prihodnost Nata je teoretično lahko ogrožena le zaradi članic samih, tj. tistih, ki se ne držijo sprejetih obveznosti, zlasti zagotavljanja vsaj 2 odstotkov BDP za obrambo. Mednje sodi tudi Slovenija, ki namerava cilj izpolniti šele v petih ali šestih letih. Vprašanje, kaj bo na to porekel novi ameriški predsednik Trump, ki je že med prvim mandatom zagrozil, da bodo tiste, ki ne spoštujejo zavez, za kazen izključili iz zavezništva.

To na srečo vseeno ne bo tako preprosto, čeprav je res, da bi pri nas izključitev Slovenije iz Nata marsikomu ustrezala. Ne glede na vojno v Ukrajini in Putinovo agresivno politiko so namreč med nami tudi takšni (bivši) politiki in celo predsedniki, ki nad članstvom v Natu niso navdušeni in bi jim izključitev prihranila referendum, s katerim so med vrsticami že večkrat zagrozili. Ni izključeno, da ne bodo z idejo resneje poskusili prav leta 2025.

105 komentarjev

  1. slavkope

    Kritičnim opazovalcem Putinove zločinske imperialistične agresije na Ukrajino, ki niso financirani ali ideološko indoktrinirani s strani profesionalnih agit-propovskih in obveščevalnih služb Putinove Ruske federacije v RS, priporočam v branje redko človeško-avtentično knjižico diplomirane rusistke in umetnostne zgodovinarke Veronice Snoj “Novojaz” (Ruska invazija na Ukrajino skozi oči mlade slovenske novinarke, Celjska Mohorjeva družba, 2024).

    Gre za iskreno človeško neposreden opis osebnih izkušenj nekdanje začasne sodelavke agencije Reuters na Poljskem ter nekdanje začasne sodelavke britanske medijske hiše BBC Monitoring v Rusiji, Srbiji in Gruziji, in sicer iz najbolj dramatičnih časov zločinskega spočetja Putinove “specialne vojaške operacije” v Ukrajini ter iz okolij pod prevladujočim vplivom ruske diktatorske enostranske vojaške propagande.

    • Slavc

      Leva drhal in Murgle so s pomočjo rusofilov Slo.že skoraj prodali Putinu.Da je tako je znak,da smo prerešetani z Ruskimi vohuni in izdajalci Slo.med katerimi so v 1 vrsti člani ultra Levice, FATA in razni trgovci,ki bi za košček ruskega kruha izdali lastno mater.Ne pozabimo na Murgeljski krog in Srbsko 5 kolono z opankarskim kriminalcem na čelu.OBOROŽITIBSE BO POTREBNO.

  2. deni

    V branje priporočam knjigo Mirana Juvančiča Z motorjem v preteklost SIBIRIJA. In razen posameznih “škricev” iz komunizma je imel samo dobre izkušnje. Sicer napisana dvajset let nazaj, ko so bili v Sloveniji še tolarji. Prijazni Sibirci, gostoljubni, pripravljeni pomagati itd. Sibirija, ko je Jelcin odpravil ovire in je Putin prevzel oblast. Zgledalo, je da bo Rusija počasi strla oklep komunizma in se pridružila razvitim. Ja da se o vodke niti ne omenja. Seveda ni vse ameriško OK, kdo pa pravi da je. Vendar je Rusija zastala in prodajala surovine, Kitajska pa v tem času izredno napredovala in bo Rusija njihov rudnik. Pa naj bo tako

    Ja mnogi so pogrešali komunizem, ko so imeli vsi plače, sicer majhne, pa vendar. Magari za štetje snežink pozimi, da se o raznih post komunističnih pogruntavščinah niti ne govori. Šel pa je Miran z ženo na pot, da odkrije, kje je njegov dedek pet let preživel kot avstroogrski ujetnik in pod carjem in pod boljševiki. In zaradi vseh tegob izgubil vse prste in na koncu trpel, zaradi, no ja. Zakaj sem potem, kar napišem protirusko usmerjen. Niti najmanj, če pa imate Putina za demokrata, pa mu lahko ponudite Slovenijo, kot eno od ruskih republik. Tudi prav.

    • Drejč

      Deni, Slovenija je kolonija Washingtona. Ne moreš je kar ponujati Moskvi. To je izdaja gospodarja.

      • deni

        Še vedno boljše, kakor Moskve. Garantiram.

      • ren

        Takole je Kardelj pisal junija 1945 sovjetskemu veleposlaniku v Beogradu:
        »Želimo si, da bi nas Sovjetska zveza štela za predstavnike ene od bodočih sovjetskih republik in da bi na Komunistično partijo Jugoslavije gledali kot na del Vsezvezne komunistične partije (b)«.(P. Simić,Tito – Skrivnost stoletja, 2009, str. 230)

        • ren

          Seveda od ta levih ni na gornjo “izdajo gospodarja” od Kardelja nobenega odgovora.

  3. Peter klepec

    Re:.. In če vemo, da je prav Nemška politika do Rusije v sodobni zgodovini ključna za to, ali je v Evropi mir ali vojna, smo lahko na to še toliko bolj pozorni.

    No, tega dosedaj se nismo slisali. Doslej je bila kriva Amerika.

    • Drejč

      Peter Klepec, krivi so nasprotniki vojn. Nacisti so jih strpali v koncentracijska taborišča. Politično korektni vojni hujskači bi najraje naredili isto, kajne?

      • deni

        Ja drži, vaše “zločinske Jude” so strpali nacisti v logorje. Manj znano pa je, da so potem v taiste logorje zbasali vse nasprotnike Rusi. Zatem pa preselili v Sibir in logarje zravnali z zemljo.

        • Švejk

          Hitler ni strpal v koncentracijska taborišča samo Jude, Cigane, Slovane in še druge, ki so bili obsojeni na genocid, temveč tudi svojo opozicijo, okrog 4 milijone Nemcev, med katero so bili tudi nasprotniki vojn.

          Ob stalnem spominjanju na holokavst se ignorira dejstvo, da so nacisti pobili veliko več Slovanov kot Judov.

          • deni

            Ja saj vem, da so bili prvi “gostje” Dachaua in komunisti, in socialdemokrati, sploh vsi, in tudi večinoma katoliški duhovniki, ki niso nacijem ustrezali. Kar se pobijanja Slovanov tiče, sploh Rusov seveda drži. Od milijonov zajetih Rusov, se jih je vrnilo nazaj nekaj sto tisoč. Ja tudi drži, da so bili samo sužnji, Tudi civilno prebivalstvo SZ ni bilo za nacije vredno prebite pare. Odnosno obravnavani slabše kakor žival. Vendar so bili vsi, ki so se predali, za Stalina izdajalci, ki si ne zaslužijo živeti. Vse to hudirjevo drži in tu se vsi strinjamo. Koliko pa jih je večkrat po nepotrebnem žrtvoval Stalin. Ruskem parnem valjarju niso bila pomembna življenja. Mobilizirani ruski vojaki v nemško vojsko, ki so se kasneje priključili partizanom, tudi v Sloveniji so se bali, ko so jih vračali nazaj. Ampak to je že druga zgodba.

          • Miran

            Najbrž, ker je.bilo maščevanje sladko.
            No bilanca se ni izravnala.
            Rusi kakršni so že bili, civilistov niso pobijali. V nasprotju z Ncmci, ki so pobijali kot zmešani.
            In tile so bili naši zavezniki po Rupnikovo in naših vrlih domobrančkov.
            Če bi jim ratalo, bi pašteto delali z nami.

  4. Andrej Muren

    Pri nas obstaja zelo dobro organizirana in številčna ruska peta kolona pod taktirko predsednika CK ZKS, ki pomeni veliko nevarnost za Slovenijo. Uspelo ji je že skoraj povsem razmontirati slovensko vojsko in to v času, ko je sovražnik pred vrati, da ne govorim o tem, kako imajo vsi štirje naši sosedje ozemeljske pretenzije do Slovenije.
    Treba je razumeti, da sta ob slovenski majhnosti tista 2% BDP za obrambo, ki naj bi ju mi dosegli ob svetem nikoli, pravi ništrc. Kar ni vsaj 10% BDP, ne more dati dovolj denarja za organizacijo obrambe. Do sedaj v 33 letih (!) nismo spravili skupaj niti ene delujoče bataljonske skupine. Slednja lahko pokriva, če bi sploh obstajala, takole, 2 km dolgo fronto.
    Za dobro mero naj bi še izstopili iz NATA, ki je vsaj minimalna garancija naše varnosti v mednarodnem okviru. Kaj pa potem? Se bo šel predsednik CK ZKS pogajat z napadalci o miru? Bodimo resni in ne naivni!

    • Peter klepec

      Ne panicarit, SLO je sla v NATO ravno zaradi zascite pred sosedi, ce bi ti dobili cudne vlade.

    • Drejč

      Aha, naša, pardon, ruska, italijanska, madžarska, avstrijska, hrvaška peta kolona dela za Rusijo in za naše sosede.
      A za Ameriko pa ne dela nobena peta kolona? Se mi je zdelo.

    • smart

      Zakaj bi Slovenija potrebovala vojsko? Pred kom se bi sploh lahko ubranili? Prej bi postali svetovni prvaki v nogometu, kot pa, da bi se lahko pred kom ubranili. Naših 2% proračuna za vojsko ne zadostuje niti za saniteto! Ali pa za tri dni municije. In kdo ima pretenzije po osvajanju Slovenije? Italijani po primorski in Ljubljani – ker?? Je pač nekaj potrebno osvojiti? Madžari ne potrebujejo vojne – ker že osvajajo – s subvencijami, državljanstvi, nakupi zemlje in podjetij, bankami… Avstrijci – pa kaj bi imeli Avstrijci? Zaloge nafte v Mariboru? In na koncu Hrvati?? Trdinov vrh in Piranski zaliv? Koga se moramo najbolj bati? In se moramo zato oboroževati? Kaj pa, če jim ponudimo – tem osvajalcem – dolgotrajno oskrbo, zdravo prehrano, čisto okolje, prijaznost,…. mogoče pa posledično ne bodo streljali na nas?

    • miRAN

      Andrej

      Paziiii, Rusi gredo

  5. naveličan

    Izhodišče, da je UKR suverena država in lahko počne kar jo je volja, je popolnoma nerealno. Enako velja za Gruzijo. Enako velja za Mehiko. Enako velja za Kubo (še pomnite tovariši?). Enako velja za Kanado. Dogovor je bil drugačen. Ko je počilo, je elegantnih rešitev zmanjkalo. Evo, sedaj me pa sterajte v eno kolono po meri.

    • Peter klepec

      Predvidevam, da imate vi tudi s sosedom dogovor, da on lahko pocne kar hoce, vi pa samo to kar on hoce.

      • Drejč

        Ta tvoj agresivni sosed simbolizira Ameriko, ki bi si rada podredila ves svet?!
        Se m i je zdelo.

      • naveličan

        Resno vprašam, ruska raketna baza takoj pod San Diegom, gre ali ne gre…in zakaj ne? Vse ostalo je off-topic…

    • mi

      Vse je res.

  6. tohuvabohu

    Putin je norec. Z vojaškim posredovanjem v Ukrajini bo dosegel prav nasprotno od želenega: Ukrajino dobesedno peha v NATO in EU. In v celi Rusiji očitno ni vplivneža, ki bi mu znal razložiti, da se strelja v lastno koleno.

    • Drejč

      Tudi moja šlogarca pravi isto.

  7. Miller

    Še ena propagandna:
    po pisanju zahodnih medijev, dnevno dezertirajo ukrajinski vojaki, ki se usposabljajo v zahodnih državah.
    Medtem se v Rusiji vsak mesec prijavi cca 40.000 prostovoljcev…
    “Kjer je volja, tam je pot”
    Ups..

    • marko

      Še ena propagandna:

      Še ena propagandna:
      po pisanju zahodnih medijev, dnevno dezertirajo ukrajinski vojaki, ki se usposabljajo v zahodnih državah.
      Medtem se v Rusiji vsak mesec prijavi cca 40.000 prostovoljcev…
      “Kjer je volja, tam je pot”
      Ups..

  8. TL

    Propagandna vojna v vsem sijaju. Brez veze, kdo bo bral vso to propagando.

    • tohuvabohu

      Kljub izpričanemu “mirovništvu” in svojim dokazanim “dejstvom” ruski štipendisti doslej niso uspeli pojasniti, s čim se je ruska manjšina v Ukrajini tako zamerila Ameriki, da jo hoče iztrebiti.

      • Drejč

        Ruska manjšina v Ukrajini se je zamerila Ameriki, ker se je Ameriki zamerila Rusija, kjer imajo Rusi večino. To bi radi spremenili. Z vso pravico, kajne?!

  9. Miller

    Leta 2022 so hoteli Rusi in Ukrajinci skleniti mir. Rusi bi se umaknili, Ukrajinci pa bi ostali nevtralni.

    Potem je sledil klic angleža Borisa Jonsona, ki je Ukrajincem preprečil.
    Zaradi klica vsak dan umre cca 800 Ukrajincev.

    Ali je to ruska propaganda ?

    • Luka

      kakšen naiven človek si ti. Si bil ravno na kabici pri Zelenskemu, ko ga je Boris klical kajne? Prosim preseli se v rusijo, da boš srečen

      • Drejč

        Boris Johnson je osebno odpotoval v Kijev in preprečil izvedbo že parafiranega mirovnega sporazuma med Rusijo in Ukrajino. O tem so poročali levi in desni in nevtralni mediji.

        • Peter klepec

          Samo niso rekli kako je Boris to preprecil?

          • Drejč

            Po moje je Boris vzel ženo s sabo in ta se je zmenila z Volodimirjevo soprogo, možaka pa sta se strinjala za ljubi zakonski mir.

    • Drejč

      Dejstva so ruska propaganda, laži pa so hrana za koristne idiote, da bodo uporabni za hrano za (ruske) topove.

      Naj se vsi vojni hujskači javijo za protovoljce v ukrajinsko armado, če se hočejo na vsak način bojevati proti Rusiji.
      Normalne ljudi, ki si želijo živeti v miru, pa naj ne posiljujejo z njihovimi militarističnimi pogledi, ki so del problema vojne v Ukrajini, ne del rešitve.

      • Peter klepec

        Grem stavit, da tudi 1991 niste bili za boj proti srbski vojski.

        • Drejč

          Ti po pravilu staviš na napačno karto.

        • SMART

          Za kakšen boj. Pa od kod tebi informacije. Eden najpomembnejših akterjev slovenske osamosvojitve je Slobodan Milošević. Če bi imel samo malo pretenzij po Sloveniji, bi nas ne bilo. Dajte to že enkrat razumeti.
          In še na tvoja druga razmišljanja. Ali je lahko povprečen državljan nevtralen. Ga morajo zanimati ti spori? Mora verjeti, da je Slovenija pomemben faktor v mednarodni politiki? Ali ne bi bilo bolje biti nevtralen, se ne oglašati, živeti v skladu z vrednotami Avstrijcev, Švicarjev, delati, skrbeti za okolje, prehrano, izobraževanje in vabiti medse tiste, ki so zagovorniki miru, ne pa podporniki hegemonističnih interesov – tako držav z zahoda, kot z vzhoda – ti mislim Rusijo in Turčijo! Povsod se najdejo dobri ljudje. A o njih se ne govori in piše!

          • Miran

            @smart

            Hrvati pravijo, da če nam je res toliko do osamosvojitvene vojne, nam jih lahko priredijo vsa teden po dve, v vsakem podeželskem gledališču.🥴

    • Miller

      TO SO IZJAVILI IZRAELSKI IN TURŠKI POSREDNIKI !

      • mario

        Kaj se dereš,ž “buzl”?

    • marko

      Ti, tele, si ruska propaganda.

    • Peter klepec

      Ja!

  10. Sara

    Škoda je, da pametni vedno odnehajo.

    • Dezerter

      umaknejo se nasilnežem in kričačem.

  11. Peter klepec

    Spostovano Urednistvo,
    Tale blog je izgubil na kvaliteti odkar so ga uzurpirali Svejk, Miller, pa se par njih.
    Ne gre za svobodo izrazanja, ampak za sirjenje ruske propagande; eno in isto se neskoncno ponavlja.
    Predlagal ukrepanje, ker vam bodo resni komentatorji utihnili, ostali pa boste na goli propagandi. To ni smiselno.

    • Švejk

      Peter Klepec, ker nimaš stvarnih argumentov, zganjaš politično korektno paranojo.
      Če misliš, da so tvojo vojnohujskaški komentarji kaka višja kvaliteta, se te Bog usmili.
      Si na las podoben nekdanjim partijskim sekretarjem, ki so promovirali edinozveličavno partijsko politično linijo.

      • ren

        Kdor ti ugovarja, po tvoje nima argumentov. Slaba šala pri tebi vedno prisotna!

        • Švejk

          Si hotel kaj smiselnega povedati? Ali le troaliti?!

          • Švejk

            Ali le TROLATI?

          • ren

            Bodi skoncentriran, ker se motiš. Ali pa pojdi spat.

    • Miller

      Peter Cepec BREZ SRAMU neguje tradicijo RKC inkvizitorjev, stalinističnih in Maovih revolucionarjev, Hitlerjevega gestapa in Titove udbe, ki jim je bila resnica smrtni sovražnik.

      Mnogo jih je zaradi resnice končalo na grmadah, krematorijih, gulagih in Golem otoku.
      Nekdo tudi na križu.

      • Švejk

        Ljudje brez empatije – narcisi, psihopati, sociopati – so bili v vseh časih in v vseh režimih enaki: brezobzirni in egocentrični makiavelisti, pripravljeni vsakomu zapreti usta, tudi z nasiljem, tudi za vedno.

        Na jeziklu neke vzvišene vrednote, v dejanjih zloba in brezčutnost do sočloveka. Tem ljudem se ne sanja, da imajo drugi ljudje enake pravice kot oni. Ne sanja se jim, da je svoboda svoboda tistega, ki misli drugače.
        Primitivci? Lahko. Pokvarjenci? Zagotovo!

      • jaz

        @miller, Prav tebe in samo tebe čaka zgodovina da rešiš ta planet. Ti vse veš in znaš. Ti in samo ti . Millerja za predsednika planeta zemlje!!!

    • Miran

      Kim Džong Un: Zahod je prisilil Ukrajino, da z raketami napada Rusijo

      Splet norosti in bolečin.🥴

    • marko

      +++++++++++…
      hvala

  12. Peter klepec

    No ja, vsebine tule ni; jasno je edino, da se na velika usta sopirijo ruski propagandisti.
    Dolgcas!

    • Drejč

      Propagandist si ti. Pa še užaljen, ker vsi ne verjamejo washingtonskim propagandnim floskulam.

      • marko

        Ko so tvoji boljševiki v Rusiji začeli komunistično revolucijo, je v tvojih tako zaničevanih ZDA Henry Ford izdelal avto, ki je bil dostopen vsakomur.
        To je bilo mogoče zaradi optimizacije tehnologije izdelave ipd
        Od takrat do danes ni z leve poloble nič za pokazati…
        ah, pozabil sem, Yugo america car company…

        • Švejk

          Človek božji, od kod se oglašaš? Iz groba? Piše se leto 2024. Boljševikov ni več, Sovjetske zveze ni več, tudi ZDA niso več to, kar so bile nekoč. Ugrabljene so od njihove globoke države, ki zlorablja ameriško ljudstvo in vse ameriške zaveznike za svoje hegoministične in imperialistične sile.
          Razumi, če moreš.

          • Švejk

            … zlorablja ameriško ljudstvo in vse ameriške zaveznike za svoje hegemonistične in imperialistične CILJE.

          • ren

            “…Človek božji, od kod se oglašaš? Iz groba? Piše se leto 2024. Boljševikov ni več, Sovjetske zveze ni več…”

            …Švejka ni več…

  13. Švejk

    Slovenija dokler je v Natu pač ne more igrati na obe plati.
    ***
    Če smo v Natu, to ne pomeni, da se moramo pustiti zvabiti v nesmiselno vojno z Rusijo, ki jo vodi predvsem ameriška oligarhija milijarderjev v svojem pridobitnem interesu.
    Koliko jim je mar za ljudi, lahko vidimo v Ukrajini, ki je žrtvovana za ameriške geopolitične in geoekonomske interese.
    Vojno v Ukrajini bi bilo moč preprečiti ali vsaj ustaviti, ko je izbruhnila, če bi se bil Washington pripravljen pogajati z Rusijo o medsebojnih varnostnih zagotovilih in o ustavitvi etničnega čiščenja in genocida nad ruskim življem v Ukrajini. Iluzija bi bilo misliti, da si bodo ameriški jastrebi pomišljali žrtvovati tudi druge evropske države v njihovi vojni zoper Rusijo, dokler ne bo ameriško ozemlje napadeno.

    Članstvo v Natu nas ne odvezuje odgovornosti za našo usodo. Ker vojna v Ukrajini lahko eskalira v svetovno in jedrsko vojno ter medsebojno uničenje Zahoda in Rusije, imamo tudi kot manjša in manj nepomembna članica pravico in dolžnost, da opozarjamo na to.
    Namigovanje, da gre s tem v zvezi za prorusko propagando, je pritlehen poskus diskreditacije glasu razuma v orkestrirani medijski vojnohujskaški kampanji, ki jo vodi Washington – nasprotju z našimi interesi. Naš interes je mir, ne vojna.

    • Miller

      Želja za mirom je od leta 2022 postala ruska propaganda.
      Psi so postali člani družin, enako kot bratje, sestre.
      Američani zahtevajo od Ukrajine, da mobilizira 18 letnike.
      Ko še teh zmanjka, bodo na vrsto prišli tudi Slovenci.

    • Miller

      citiram:

      Marca 2022 je Vladimir Zelenski v intervjuju za The Economist razkril : “Na Zahodu so tisti, ki jih ne moti dolga vojna, ker bi to pomenilo izčrpavanje Rusije, tudi če to pomeni propad Ukrajine in gre za ceno ukrajinska življenja.”

      Izraelski in turški posredniki so potrdili, da sta se Rusija in Ukrajina v Istanbulu dogovorili za mirovni dogovor, po katerem se bo Rusija umaknila, Ukrajina pa bo obnovila nevtralnost. Vendar je Zahod to zavrnil. Cilj ni bil mir – bil je izkrvaviti Rusijo prek njene posredniške vojske v Ukrajini.

  14. beri

    Mene pa zabava levičarska UTOPIJA! Zakaj? Zato, ker so v svoji primitivni zaostalosti marksistične filozofije verjeli, da se da kapitalizem zrušiti s kaosom, anarhijo, prebujenstvom, več nivojskimi pod-spoli itn. Primer.

    V čem se razlikujeta ameriški in kitajski električni avtomobil? Se ne, ker oba izhajata iz iste/enake gospodarsko-tržne-globalne zakonitosti. Razlika je zgolj v ideologiji. Tudi v visoki Znanosti je ni!

    Američani so rabili kar nekaj časa, da so dojeli, da jim levičarske sugestije kako naj vodijo svojo gospodarstvo in državo niti slučajno ne koristijo! Zato se danes odpovedujejo prebujenstvu in še čemu, ker so dojeli, da si lahko sami hitro uničijo zakonitosti politične demokracije – brez pomoči levičarjev.

    Rusija je zame t. i. slepo črevo! Njen razvoj ni ne političen in ne gospodarski – je zgolj vojaški imperij in to bo tudi ostal. Kako? Tako, da si bo sosednje države polastil preko političnih marionet, ki jih bo nastavljal v sosednje države. Verjamem, da si vojaških avantur ne bodo več dovolili. Seveda pa je to vedno odvisno od lastnosti vsakega vodje. Bolj ko zapušča realnost in se podaja v iracionalnost – prej bo prižgal smodnik svoji norosti. Lep dan.

    • beri

      P. S. Če misli Trump resno zmanjšati državni proračun – pomeni to, da bo del tega bremena morala nositi tudi ameriška vojska. Posledično pa to pomeni, da Nato ne bo več takšen kot je bil doslej. Posledici sta vsaj dve. Ali se bo v Nato plačevalo več – ali pa bo morala Evropa/EU poskrbeti sama zase.

      Če se malce pošalim. Amerika lahko res tiska dolarjev na zalogo, a to se ji prej ali slej vrne kot bumerang. FED – ni vsemogočen! Tudi za BORZE smo videli, da se lahko v trenutku sesujejo. Plovemo pač po ostrini britve – padec na katerokoli stran bo takoj usoden.

    • brane

      @dennyberry: zate je lahko Rusija karkoli, ampak dejstvo je, da ima 4x cenejši plin od ameriškega in mi ga rabimo za gospodarstvo in tudi za tvojo penzijo.

      • Peter klepec

        Ce kupite ruski plin, vas bo stal tocno toliko kot ce ga kupite drugje. Fama o poceni plinu je laz.

        • Drejč

          Laž ima kratke noge.
          Cela EU gaga zaradi lažnivcev tvoje sorte.

          • Peter klepec

            Jaz placam 2 centa vec za kWh kot pred tremi leti.
            Ne gagam!

          • Drejč

            Pravkar sem gledal video, da je VW pred bankrotom.
            No ja, ti si na varni strani zgodovine, ker se tvoj plin ni podražil, ker je Nemčija socialna država.
            Ko boš ostal brez penzije, pa se spomni na tvojega malika Bidena.

        • Miran

          Ni čist tko.
          Pri dolgoletnih zakupih količin, je bila cena mnogho bolj prijazna, posebej z Rusi.

          Sedaj pa po trenutni ceni na borzi ni več tako, imamo pa tudi nekaj dolgoltnih pogodb najbrž z Alžirci.

    • Drejč

      beri, kaj jemlješ, da tako zadane?

  15. Miller

    Vojna se je ŽE začela.
    Zgodovina ameriških vojnih agresij dokazuje, da američani vedno začnejo vojno tako, da NAJPREJ žrtvujejo tuje sile – kanon futer, da „zmehča“ – oslabi nasprotnika, šele potem napadejo sami.
    Južni Vietnamci, Južni Korejci, „Južna Jugoslavija“ (Kosovovarji), „Južna Rusija“ (Ukrajinci)

    A moped APN2, ah, on je samo papagaj Nore24. Njega se ne more jemati resno, klovn.

    • marko

      ŽE prej si sproti skozi komentarje dokazoval svojo bebavost.
      #majke mu ga nabijem” se je reklo, kjer sem pod prisilo odslužil vojašćino.

  16. brane

    Vojnohujskaška in antiruska retorika v članku. Seveda so Rusi svojega denarja vredni, vendar pa se večina ne zaveda, da naše gospodarstvo potrebuje poceni energente za konkurenčno gospodarstvo, Putinu pa ni v interesu vojna, temveč prodaja plina. Mi Slovenci moramo najprej razmišljati o lastnih interesih, kar pa nam gre težko od rok s tako mentaliteto.

    Me pa zanima na kateri strani bi bila Slovenija v tem morebitnem konfliktu, v katerem noben ne more zmagati.

    • Jože

      Mislim da ni poanta v plinu in energentih ampak temu, kako na dolgi rok “umiriti” Putina in Rusijo. Slovenija dokler je v Natu pač ne more igrati na obe plati. Se pa najbrže vsi strinjamo da Ukrajina Rusov po vojaški poti ne more izgnati iz države… in da bodo pogajanja prej ko slej realnost.

      • Miran

        Največji problem bo po sklenitvi kakršnega koli miru, kako živeti z Rusi. Zaradi surovin, energentov se delati da smo vsi prijatli in si sežemo v roke in začnemo trgovati kot da nič ni bilo. tak mir je dvorezen.
        Agresor dolgoročno ne sme biti nagrajen.
        Jaz osebno bi bil za odločne sankcije tudi v prihodnosti.

        Ali pa, kakršna koli nabava iz Rusije z 30 % skontom, s tako pridobljenimi sredstvi pa obnova Ukrajine tako njene vojske kot gospdarstva.
        Pa naj Rusi financirajo meš, ki so ga skuhali.
        Najbrž so to pravljice, vendar se leo sliši.

        • Drejč

          Zakaj se pa ne usajaš nad tem, kar počno Izraelci v Gazi? Zakaj ne zahtevaš, da se kaznujejo za zločine nad Palestinci in da obnovijo porušeno Gazo? Samo vprašam? Bo šlo?

          • Miran

            Če leti name, sem prvi za to. Samo to so pravljice.

        • brane

          Mirko, Rusi so skuhali?!!
          Nimaš pojma kaj se dogaja okoli tebe.

          • Miran

            Veš kaj, a ti veš kaj so državne meje ?
            Če veš potem nehaj nabijat.
            Že za časa Miloškota, smo mel polna ušesa pravljic o napačenem srbskem narodu.
            Kjer je srbski grob tam je srbsko ozemlje.
            Itd. ne da se mi na to temo nabijat, ker so zadeve jasne.
            🥱

      • Švejk

        Rusijo, ki se brani na lastnem pragu pred ameriškim imperializmom, je treba umiriti. Ameriko, ki je v vojni z vsem človeštvom, pa moramo mirno prenašati?!
        Hlapci, za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni …

        • Dezerter

          Ugrabitve otrok in rakete po pediatrični kliniki…..
          Ja ,taki ste ja…

        • marko

          za hlapce gor, za hlapce dol, ti si kojn, do hlapca je zate nedosegljivo.

          • Drejčk

            Bolnik.

        • deni

          A dej no Švejk. Kdo je večji imperialist kot Rusi. Najbrž so jih v 17. do 19. stoletju prišla ljudstva Sibirije in celo Aljaske prositi, dajte nas zaščititi. Proti komu, soboljem, ki so jih skoraj iztrebili, da so se kinčale babnice in v carski Rusiji in potem v SZ, dokler …Ne naštevam ljudstev Sibirije in Aljaske, ker jih je preveč. In že nehaj lajnati o imperializmu. Kdo je nagovoril prvega Kimčija, da zasede jug Koreje in še kaj. Res prosim ne bluzit. Itak pa je Rusija skoraj 900X večja kot Slovenija in vsak pameten človek ve, da se Rusije ne da “okupirati”, mar ne.

          • Švejk

            Če so Rusi imperialisti, ker so zasedli skoraj neobljudeno Sibirijo, kaj so potem proto-Američani, ki so zasedli obljudeno Ameriko in izvedli genocid nad Indijanci?
            Rusi vsaj genocida niso izvedli nad domorodci.

          • deni

            Aja a res. So izvedli genocid, seveda zaradi neizmernih prostranstev Sibirije ni bilo potrebe Na Aljaski so zredčili domorodce, recimo Indijance, Inuite kakorkoli so se že imenovali, da se lisic in podobnih kožuhovinarjev niti ne omenja. In prišli celo v Kalifornije in ustanovili Fort Rose. Ampak, na srečo je bila Moskva le predaleč.

    • Rokovnjac

      Me pa zanima na kateri strani bi bila Slovenija v tem morebitnem konfliktu, v katerem noben ne more zmagati.

      Ja Brane,tvoji zgledniki v kommunisticni JNA (JLA),so nas ucil,kdor je vojno zacel,jo je vedno izgubil.Ceprav se s komunizmom ne strinjam,tole kar so nas ucili,pa se kako drzi.Poglej malo v zgodovino,pa se ti bo morda posvetilo!!!!

  17. Švejk

    Če bi bil to komentar nogometnega navijača, ki vidi pri svojem moštvu vse idealno, pri nasprotnem pa vse najslabše, bi človek še lahko razumel, da je ljubezen pač slepa. V politiki pa velja, da so fanatični pristaši koristni … Ve se kaj.

    • Švejk

      Komentar je namenjen APPMB2, a po pomoti ni prav prilepljen.

  18. Dezerter

    Marta ne bo dovolila vojne z rusi……🍌
    Kalašnike vrtijo zaenkrat nižjerangirana braća.

  19. Švejk

    “V letu 2025 vojna z Rusijo ni izključena.”
    Zahod je že v vojni z Rusijo. dolgo načrtovani in izzvani vojni z namenom zrušiti Rusko Federacijo. Preveč je dejstev, ki to dokazujejo, da bi jih lahko spregledal količkaj razsoden novinar. Seveda to ne velja za vojne hujskače med novinarji, ki izpolnjujejo militaristično ameriško agendo, katere cilj je ameriška globalna hegemonija.

    Zato, ker se Rusija upira širjenju Nata in obkoljevanju Rusije z ameriškimi vojaškami bazami, zato ima namero osvajati Evropo in restavrirati sovjetski imperij? Neumnost brez primere, kar kaže že vojna v Ukrajini. Kako bo Rusija osvajala Evropo, če niti v Ukrajini v skoraj treh letih vojne ne more doseči odločilnega preboja.

    Kako bi reagirala Amerika, če bi bilo obratno, če bi Rusija imela na primer s Kitajsko Ameriki sovražen vojaški pakt in bi izvedla v Mehiki državni udar, kot ga je izvedla Amerika v Ukrajini? Amerika ima Monroejevo doktrino, po kateri ZDA smatra za sovražno vsako delovanje drugih sil v zahodni hemisferi. Zakaj pa Amerika rovari po vsem svetu? Zakaj ima okrog 800 vojaških baz na vseh kontinentih?

    Svet je sit Amerike, njenega vtikanja v notranje zadeve drugih držav, režiranja prevratov, vodenja napadalnih vojn, induciranih državljanskih vojn, siljenja držav k vključevanju v vojaške zveze zoper namišljene sovražnike, ki so sovražniki zgolj zato, ker so avtonomni, Amerika pa želi, da bi bili pod njeno komando.

    Največja grožnja svetovnemu miru so ZDA, ne Rusija ali kdorkoli drug. O tem govorijo trda dejstva, ki jih lahko spregleda samo, kdor jih noče videti. Kdor jih vidi, pa je že spet notranji sovražnik, ki deluje v spregi z zunanjim sovražnikom. To miselnost poznamo še iz nekih drugih časov: Neprijatelj vreba sa svih strana.

    Na koncu se je izakazalo, da je bil največji sovražnik pranoičnega partijskega režima prav sama partija. Komunistični režimi v vzhodni Evropi so se sesuli kot hišica iz kart zaradi notranjega razkroja, ki ga ustvarila prav partija. Podobno se zdaj dogaja na Zahodu.

    Noben zunanji sovražnik ni Zahodu tako nevaren, kot je nevaren Zahod sam sebi oziroma kot mu je nevarna korumpirana elita, ki ga vodi. Ta je izgubila stik z realnostjo. Motivira jo samo še neskončen pohlep, ki jo žene v siromašenje ljudi navznoter in v militarizem in vojne navzven.

    Rimski imperij ni propadel zaradi kakega mogočnega sovražnika, temveč se je notranje razkrojil in postal lahek plen barbarov, ki so z vseh strani vdrli v imperij. To se zdaj dogaja Zahodu. Vanj vdirajo migranti z vseh vetrov, tako v EU kot ZDA, rezultat bo enak kot poraz v vojni: popolna demografska in civilizacijska preobrazba.

    Kako močne so sile notranjega razkroja, je pokazal brexit. Cilj brexitarjev je bil ustaviti notranji civilizacijski razkoj Velike Britanije, a se britanski vlak smrti tudi po odcepitvi od EU ni ustavil. Z nezmanjšano hitrostjo pelje Veliko Britanijo naprej v notranji civilizacijski kolaps. Nihče tega ne more ustaviti.

    Kitajcem ni treba drugega, kot da se držijo njihovega pregovora, ki pravi, da če imaš sovražnika, počakaj ob bregu reke (življenja), prej ali slej bo njegovo truplo priplavalo mimo. Zahod izvaja evtanazijo nad samim sabo in bo kmalu truplo, ki ga bo globalno dogajanje odplaknilo na smetišče zgodovine.

    • Rokovnjac

      Ja Svejko,nekaj pa le moras priznat,brez Amerike,bi hudicevi tanko sral,prevec ti je ponudila brez,da bi jo vprsal in prosil.Brez nje nebi mogel niti tega dolgega clanka napist.Zamisli si malo,od kod oprihajajo vsi ti tehnicni izumi,da se lahko tukile shopiris!.Tudi Kitajska brez Amerike nebi bila tako uspesna,kot se dela danes!

      • Švejk

        Rokovnjač, nihče ne more zanikati, da ima Amerika veliko pozitivnih lastnosti. Žal ima tudi svojo zelo temno plat, ki je vse bolj nevarna za samo Ameriko in ves svet. Če človek lahko občuduje in uporablja tehnične dosežke ZDA, to ne pomeni, da mora sprejemati nasilno politiko njene vladajoče klike.

        Današnja Amerika ni več to, kar je bila do 2. svetovne vojne. Današnja Amerika je od znotraj ugrabljena s strani oligarhije milijarderjev, zlasti bankirjev in orožarjev, ki s pomočjo varnostnih služb, na čelu s Cijo, tvorijo t.i. globoko državo, ki je de facto izvedla tihi državni udar in odpravila demokracijo.

        Če te zanima, v kakšni državi živiš, si poglej kak video Kevina Shippa, bivšega agenta Cije, ki jasno in glasno pove, da deluje ameriška politika na koruptni pogon. Cija porabi milijarde dolarjev letno za podkupovanje politikov, novinarjev in drugih doma in po svetu. Veliko pove o delovanju Cije po svetu tudi John Perkins, prav tako bivši agent ZDA, katerega naloga je bila podkupovanje v tujini. Oba imenovana sta se na neki točki zavedla, da je to, kar počneta, globoko nemoralno, v nasprotju z demokratičnimi načeli in v nasprotju z interesi ameriškega ljudstva in narodov sveta.

        • Švejk

          “V letu 2025 vojna z Rusijo ni izključena.”

          Fake it, untill you make it! Laži in potvarjaj, dokler ne dosežeš cilja!

          Naslov članka je nič drugega kot subtilna, pravzaprav niti ne tako subtilna kampanja za pripravljanje ljudi na morebitno vojno z Rusijo, ki jo načrtuje zahodna elita. Seveda ljudi nihče nič ne vpraša, ali si te vojne želijo. Krivda bo tako ali tako na strani Rusije.

          Če bo do vojne z Rusijo zares prišlo, bo to zaradi politike Zahoda do Rusije. Zahod želi vojno z Rusijo, medtem ko si Rusija vojne z Zahodom ne želi. Ko rečem Zahod, mislim njegov korumpiran politični razred in realno vladajočo zakulisno oligarhijo, ne narodov Zahoda, ki si zagotovo ne želijo vojne z Rusijo, razen seveda vojnih hujskačev v službi vladajoče elite.

          • Miran

            Kakšna vojna z Rusijo.
            Totalna bedarija. Pa recimo da se bojuje zgolj z konvencionalnim orožjem.
            V primeru da se tehtnica odločno nagne in začnejo Rusi izgubljat, tedaj bodo frčale atomske kot novoletni kres. Seveda potem ne bo več novoletnih kresov, vsaj nekaj stotisoč let. 😱
            Si bo pa narava opomogla.🤔

  20. APMMB2

    Putin se dobro zaveda, da poti nazaj več ni. Zato stopnjuje vojno v Ukrajini in troši zadnje rezereve. Zanaša se na to, da razpolaga z atomskim orožjem. Sprva grozi,prav gotovo pa ga je sposoben uporabiti.
    Zaveda pa se, da ga uporaba atomskega orožja ne bo rešila
    Zaveda se, da silno orožje, s katerim razpolaga ni v stanju , da bi ga lahko aktiviral. Vzdržavanje atomskega orožja ogromno stane, kar pa ne Sovjetska zveza, še manj pa Rusija nista počeli in vprašanje je, koliko raket bi eksplodiralo že na samih izstreliščih.
    Putin se tudi zaveda, da dolgo ne bo mogel klubovati, saj se zaloge manjšajo, pospešena proizvodnja orožje siromaši Rusijo, ki se vse bolj potaplja v bedo in bankrot. Stanje lahko privede do razpada Rusije in Putin lahko obvisi na kakšnem moskovskem kandelabru.

    • Miran

      Nihče ne ve ali je Putin Putin ali je v ozadju kamarila, ki krmari Putina.

      Tako da kandelaber je ali pa ni rešitev.

      • Drejč

        APMMB2 pozablja, da kdor drugemu jamo koplje, sam vanjo pade.
        Karma is a bitch.

        • Rokovnjac

          Sm ze nekajkrat povedou,v kommunizmu se je ta butalski rek spremenil takole:”Kdor drugemu jamo koplje,je sam svoje srece kovac”!!!Tako je bilo v Yugi in to sem sam dozivel,pa da ne bo pomote,jaz nisem nikomur jamo kopal,ampak moj prijatelj jo je skopal zame in sem koncal na Golem!

          • deni

            Ja spoštovani Rokovnjač. Veliko sem prebral dela različnih avtorjev, odnosno tistih, ki so imeli “srečo prebivati” na Golem. Res veliko. Prvi je to napisal pokojni Tasić začetkom 90. še v srbohrvaščini in od takrat se je zvrstilo še veliko pisanja o Golem. In največ so jih, odnosno vas, prignali na račun OVADUHOV, ŠPICLJEV po domače z ovadbami “PRIJATELJEV”. Čisto za malenkost, recimo eno neprimerno šalo na rovaš, največjega mirovnika ever, jožkota. Vendar so špiclji temelj vsake diktature, sploh pa komunistične. Če pa ni res, pa prosim povejte ali je bilo res ali ni bilo. Levičarski komentatorji, ki vsakega žalite, ki ne misli po vaše, pa tudi prav. Ali še redki preživeli lažejo.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Razkrivamo
Papež Frančišek (1936-2025)

Papež Frančišek (1936-2025)

Po zvezdniškem Janezu Pavlu II, ki je pomagal zrušiti komunizem, in bolj zadržanemu, a intelektualno zelo močnemu Benediktu XVI. je bil Frančišek poosebljeno sočutje in preprostost. Po dvanajstih letih potifikata je pustil vesoljno katoliško cerkev v nekoliko boljšem stanju, kot jo je leta 2013 prevzel od predhodnika. Vatikan bo po Frančišku potreboval čudež, če bo želel zadržati zaupanje v sicer moralno zelo načeto cerkev. Zato je veliko ugibanj, kdo bi lahko postal 266. papež. Je zdaj čas za Afriko in prvega temnopoltega papeža?

Čudež Velikega petka: Krivosodja ni več, zdaj je spet pravosodje

Čudež Velikega petka: Krivosodja ni več, zdaj je spet pravosodje

Sodniki so odločili: Janez Janša je nedolžen! Celjsko okrožno sodišče je na današnji praznični dan, ko se krščanstvo spominja Jezusovega križanja, sprejelo odločitev, s katero se je vsaj na prvi stopnji končala dolgoletna pravosodna kalvarija, imenovana Trenta. Oprostitev je za dolgoletnega prvaka opozicije gotovo olajšanje, obenem pa demantira tudi njegove trditve o “krivosodju”. Kajti če bi “krivosodje” obstajalo, potem bi danes Janšo obsodili in po možnosti po pravnomočnosti poslali v zapor. A niti to najbolj zvestih pristašev teorije zarote morda ne bo pomirilo: dokler sodba ne bo pravnomočna, bo njihov dvom ostal. Kot smo v našem članku zapisali že včeraj, pa je bil politični zmagovalec ne glede na razplet znan že v naprej: Janez Janša.

Kako dolgo bo ruski nasilnež Putin še vlekel za nos samovšečnega Trumpa?

Kako dolgo bo ruski nasilnež Putin še vlekel za nos samovšečnega Trumpa?

Glede na dosedanje obnašanje Vladimirja Putina lahko domnevamo, da se še nekaj časa ne bo želel pogajati o premirju v Ukrajini. Z novimi masakri civilistov se Rusija še bolj oddaljuje od civiliziranega sveta, Putin pa postaja kot Karađić oziroma Mladić, ki sta se pred tridesetimi leti izživljala nad Sarajevom, dokler ju ni k pameti spravil Nato. Rusije se Američani in Evropejci ne bodo lotili po vojaški poti, lahko pa pričakujemo precej hujše ekonomske sankcije, tudi zaplembo vsega ruskega premoženja na Zahodu. To bi posebej prizadelo ruske oligarhe, ki so doslej spretno izigravali sankcije. Tudi v Sloveniji.

Ameriške in evropske javne finance: Bojeviti Mars proti solidarni Veneri

Ameriške in evropske javne finance: Bojeviti Mars proti solidarni Veneri

Kaj pokaže primerjava med ameriškimi in evropskimi javnimi financami? V visoki javno-finančni potrošnji evropskih držav (EU) je resda veliko neracionalnosti, vendar pa se največji del več zbranih davščin namenja socialni varnosti in zagotavljanju večje solidarnosti. Zaradi višjega bruto domačega produkta so proračunski izdatki v ZDA na povprečnega Američana precej višji kot v EU ali Sloveniji. Američani neprimerno manj izdatkov namenijo sociali, krepko pa nas prekašajo pri obrambi. Prav ta podatek je zdaj posebej aktualen: Američani potrošijo 2.200 evrov za obrambno na prebivalca (3,0 % BDP), v Sloveniji pa je ta znesek le 350 evrov (1,2 % BDP).

Putinov klan

Putinov klan

Ker vse kaže, da bodo Američani in Rusi vsak čas vsaj navidezno zakopali bojno sekiro, Trump in Putin pa bosta nova zaveznika, se moramo psihično pripraviti tudi na skorajšnji preobrat v prikazovanju javne podobe Vladimirja Putina. Verjetno tudi v Evropi in morda celo v Sloveniji. Vladimir bo čez noč spet postal dober človek, mirovnik, humanist. Zato bi bralce radi opomnili, s kakšnim človekom imamo opravka. Z nekom, ki se prikazuje kot ruski patriot, zavetnik krščanstva in tradicionalnih vrednot, ki se javno posmehuje “dekadentni” evropski družbi in kulturi, hkrati pa je eden najbogatejših ljudi na planetu. V Rusiji igra vlogo skromneža, ki razume in podpira malega človeka, medtem pa je njegova bogata družina leta uživala v Evropi, na dekadentnem Zahodu torej. Pod lažnimi indentitetami so na veliki nogi živeli na Nizozemskem, francoski Azurni obali, v Švici in Avstriji.

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Jedrska energija je imela pred zeleno prevaro, s katero je nemška politika ustvarila ideologijo opuščanja jedrske energije in prehoda k obnovljivim virom energije, pomembno vlogo v košarici virov električne energije. Konec osemdesetih je jedrska energija predstavljala skoraj petino globalne proizvodnje električne energije. Šele po dvajsetih letih se Evropa počasa vrača k pameti. Jedrska energija namreč edina omogoča okoljsko vzdržno, ogljično nevtralno ter zanesljivo in predvidljivo oskrbo z električno energijo, kar je ključno za stabilno delovanje industrije, gospodinjstev in kritične infrastrukture. Danes se po svetu gradi kar 55 novih jedrskih elektrarn, kar predstavlja renesanso jedrske energije. Če Evropejci želimo ohraniti industrijo, naravo in visok življenjski standard, potem je edino jedrska energija tista, ki podpira energetsko neodvisnost, zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv in preprečuje nestalnost in nezanesljivost obnovljivih virov energije. Z novim jedrskim reaktorjem pa bi se lahko tudi Slovenci aktivno vključili v tehnološki val, ki ga prinaša umetna inteligenca. Če želimo vzpostaviti velike podatkovne centre in farme strežnikov, bomo potebovali veliko električne energije, ki je drugače kot z NEK 2 Slovenija nima kje pridelati.

Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

V duhu nove mednarodne kavbojske ureditve bo prva žrtev očitno Ukrajina. Tako kot je Neville Chamberlain prepustil Hitlerju razkosanje Čehoslovaške, enako je Trump prepustil Putinu razkosanje Ukrajine. Enako kot je Biden sramotno umaknil vojsko iz Afganistana, enako je Trump predal Ukrajino avtoritarnemu voditelju Putinu. Še huje, ob tem se niti ni posvetoval s svojimi zavezniki v EU, ampak jih je mirno prepustil nepričakovani situaciji. Z gatami na kolenih. Od tega trenutka naprej je dosedanje zavezništvo med ZDA in evropskimi demokracijami končano. Kaj sledi, še ni jasno.

Malo postarana SDS in Janšev recept za prevzem oblasti leta 2026

Malo postarana SDS in Janšev recept za prevzem oblasti leta 2026

SDS, ki je bila ustanovljena leta 2003, praznuje 36 let. Matematika gor ali dol, z nekaj kreativnosti res pridemo do te številke. Precej več kreativnosti, sploh pa domišljije potrebujemo za to, da opravičimo 32-letnico vladavine Janeza Janše, ki je leta 1993 od Jožeta Pučnika prevzel slabotno Socialdemokratsko stranko Slovenije (SDSS), predhodnico današnje SDS. Janšo sicer letos čaka volilni kongres stranke, a o svoji upokojitvi v Laškem ni črhnil niti besede. Namesto tega je povedal, da sta on in stranka pripravljena na prevzem oblast prihodnje leto, potem ko bo Robert Golob odplesal svoj ples. Odkar je njegov motivator Donald Trump, je Janševa samozavest neverjetna.