Putin spreminja BRICS v protizahodno platformo

Avtor: | 26. novembra, 2024

Nihče ni pričakoval, da bo poročilo Goldman Sachsa iz leta 2001 o ekonomskem potencialu štirih gospodarstev v vzponu – Brazilije, Rusije, Indije in Kitajske – pritegnilo globalno pozornost. Odločitev za ustanovitev skupine BRIC je bila sprejeta na srečanju štirih držav ob robu zasedanja skupine G8 leta 2006 v Sankt Peterburgu (vir), ko je bila Rusija še njena članica. Njihova želja ni bila pretrgati popkovino z razvitim svetom, temveč uporabiti vse vzvode za dosego svojih razvojnih ciljev.

V forum se je nato vključila še Južna Afrika leta 2010, BRIC je postal BRICS, dokler ni v naslednjih letih podvojilo števila svojih članov in nazadnje, na vrhu, ki je konec letošnjega oktobra potekal v Kazanu, ustanovil formata BRICS+. Ta predstavlja novo raven sodelovanja, ki se izraža v končni izjavi o “krepitvi multilateralizma za pravičen globalni razvoj in varnost” (vir). Če povzamemo, se ponovno potrjuje zahteva po poštenem globalnem upravljanju (governance), pričakuje se obnovitev miru skozi dialog in spodbujanje sodelovanja med državami globalnega Juga. Izjavi, ki je sicer bogata z izrazi namenov in zelo politična, po drugi strani manjka zavezanosti in ukrepov za njihovo uresničitev.

Vrh v Kazanu, šestnajsti po vrsti od ustanovitve združenja, je bilo prvo srečanje BRICS+, ki so se ga udeležili predstavniki iz nekaterih novih držav članic, kot so Egipt, Etiopija, Iran in Združeni arabski emirati. Saudova Arabija, ki še mora formalizirati svoje članstvo, je na vrhu sodelovala z ministrom za zunanje zadeve. Vstop teh držav je pomnožil ekonomsko in politično težo organizacije, po tem vrhu pa vsak udeleženec zahteva uspeh. Ruski predsednik Vladimir Putin, ki ga je Zahod izobčil, lahko trdi, da je gostil srečanje, na katerem so z navdušenjem sodelovale glavne države tako imenovanega globalnega Juga. Indijski premier Narendra Modi in kitajski predsednik Ši Džinping lahko trdita, da sta do neke mere obnovila normalnost v sino-indijskih odnosih zahvaljujoč dogovoru o patruljiranju in umiku na mejah. Vodje novih članic lahko konec koncev rečejo, da so pridobili mesto v privilegiranem ne-zahodnem klubu (vir).

Ena od kritik BRICS je, da so preveč raznoliki, da bi lahko bili dosledni. Med državami članicami so namreč demokracije, avtoritarni režimi in monarhije. Poleg tega tudi njihova gospodarstva niso primerljiva. Na primer, kitajsko gospodarstvo je večje od  gospodarstev vseh drugih članic skupaj. S tega vidika se bo težko oblikoval koherenten blok.

Kljub temu so uspeli nekaj doseči na področjih konvergence, kot je na primer ustanovitev (leta 2015) politične in investicijske banke, zdaj znane kot Nova razvojna banka (vir), ki deluje kot mednarodna banka za razvoj infrastrukture, s poudarkom na zelenih tehnologijah. Nova razvojna banka (NDB), katere članice so tudi države, kot so Argentina, Bangladeš in Iran, investira v projekte, ki jih morajo razviti njeni člani, doslej je financirala projekte v vrednosti 30 milijard dolarjev. Rezultati zadnjih 15 let, od vstopa Južne Afrike, pa so skromni, čeprav ne nepomembni.

Zakaj BRICS – in Rusija – štejejo

V zadnjih letih, zlasti po ruski invaziji na Ukrajino, so BRICS nenehno postavljali vprašanje diskriminacije in hierarhije v mednarodnem sistemu. Njegovi člani poudarjajo, da niso ustrezno zastopani v institucijah, kot sta Varnostni svet Združenih narodov, Mednarodni denarni sklad in Svetovna banka, kjer po njihovem mnenju zahodne države še naprej izvajajo nesorazmeren vpliv, kot je navedeno v Kazanski deklaraciji (vir).

Od februarja 2022 Zahod poskuša marginalizirati Rusijo. Putin ne more potovati v mnoge države, ker je Mednarodno kazensko sodišče izdalo nalog za njegovo aretacijo, kar je razlog, da je izpustil zadnji vrh BRICS v Južni Afriki in bo z veliko verjetnostjo letos izpustil vrh G20 v Braziliji. Ob upoštevanju teh okoliščin ima gostitev vrha simboličen in vsebinski pomen za Putinov režim, saj lahko trdi, da Rusija ni marginalizirana le na globalni ravni, temveč da je politično aktivna z namenom, ki ga delijo mnoge države, in sicer preoblikovati svetovni red. O tem priča tudi močno kritizirano sodelovanje Antonia Guterresa, generalnega sekretarja Združenih narodov, na kazanskem vrhu. Očitno je, da nezahodne države želijo sodelovati z Rusijo tudi zaradi njene strateške pomembnosti, poleg tega pa je Rusija ključni dobavitelj orožja, energije in drugih osnovnih dobrin. Po drugi strani je Putin obtožil (vir) Zahod, da poskuša omejiti naraščajočo težo globalnega Juga z “enostranskimi nezakonitimi sankcijami, očitnim protekcionizmom, manipulacijo valute in borznih trgov ter nenehnim tujim vplivom, ki očitno spodbuja demokracijo, človekove pravice in agendo podnebnih sprememb”. “Takšni perverzni načini in pristopi – da povem brez ovinkarjenja – privedejo do nastanka novih konfliktov in poslabšanja starih nesoglasij”, je dejal Putin.

BRICS in rusko gospodarstvo

V poskusu preoblikovanja mednarodnega reda je vprašanje, ki najbolj pritiska na Kremelj, tisto, ki se nanaša na trgovinske transakcije, ideja, ki se že skoraj dve desetletji omenja in je Putinu zelo pri srcu, saj se je v prvih letih predsedovanja trudil, da bi predčasno odplačal mednarodni dolg Rusije. Pred vojno v Ukrajini je bila Moskva seveda članica Mednarodnega finančnega sklada (IMF), Svetovne banke, Banke za mednarodne poravnave in drugih mednarodnih finančnih skupin, sedaj pa so odnosi zamrznjeni. Zato želi Kremelj ustvariti organizacije, ki, prvič, vključujejo Rusijo in je, drugič, ne morejo izključiti.

“Globalni finančni sistem je zastarel in ni sposoben obvladovati današnjih izzivov”, je dejala svetovalna družba Yakov and Partners (nekdanji McKinsey Rusija) v poročilu, objavljenem pred vrhom, ki sta ga pripravila Ministrstvo za finance Ruske federacije in ruska Centralna banka. “Njegovi mehanizmi se ne morejo prilagoditi novim realnostim, kar vodi v kopičenje neravnovesij in večjo fragmentacijo.” Poročilo Yakova priznava tudi težave, ki so nastale Rusiji, ko je bila izključena iz mednarodnega plačilnega sistema SWIFT. Tudi če ideja o BRICS valuti ni bila predmet razprave v Kazanu, člani podpirajo idejo o izvajanju trgovinskih izmenjav v nacionalnih valutah. Skoraj 92 % trgovinskih izmenjav med Rusijo in Kitajsko poteka v lokalnih valutah. Moskva je prav tako željna razširiti ta sistem na Indijo in Brazilijo, torej na izvirni članici BRIC.

Rusko gospodarstvo se je izkazalo za veliko bolj odporno na sankcije, kot se je sprva mislilo. Mednarodni denarni sklad je sledil Svetovni banki pri izboljšanju njenih napovedi za rusko gospodarsko rast letos – na 3,6 %. Vendar pa za naslednje leto IMF napoveduje oster upad gospodarske rasti, skoraj do točke stagnacije. Ruska vlada ima podobne, čeprav nekoliko manj pesimistične napovedi.

Glavni razlog, ki ga je IMF navedel za zvišanje napovedi, je bil padec potrošnje in zasebnih naložb,v kontekstu naraščajočega pomanjkanja delovne sile. IMF je prav tako izpostavil, da je eno od glavnih tveganj za svetovno gospodarstvo naraščajoča fragmentacija svetovne trgovine, ki izhaja iz ruske invazije na Ukrajino. Med najbolj pozitivnimi novicami za Rusijo je IMF napovedal, da se bodo cene energije zniževale počasneje, kot je bilo prej predvideno.

Dobro je poudariti, da je IMF v zadnjih tednih prisiljen odpovedati misijo v Moskvi zaradi kritik, ki so prišle iz Kijeva. Ustanova, ki jo vodi Kristalina Georgieva, je bila obtožena normalizacije vojne v Ukrajini in podpiranja Putina, ponavljanja kremeljskih različic vojne in nekritične uporabe ruskih statistik. Vendar je bila ista trditev postavljena tudi leta 2023, ko je IMF postala prva mednarodna organizacija, ki je (pravilno) opustila svoje katastrofalne napovedi za rusko gospodarstvo in se uskladila z ruskimi ekonomisti, ki so že govorili o rasti. Med drugimi kritikami Mednarodnega denarnega sklada je tudi imenovanje Ksenije Yudayeve, nekdanje namestnice guvernerja ruske Centralne banke, za nacionalno direktorico IMF za Rusijo. Yudayeva, opisana kot “Putinova spremljevalka”, je bila sankcionirana s strani ZDA leta 2022 zaradi njenih povezav z nacionalizirano banko Otkritie.  Vendar pa nikoli ni bila del ožjega kroga Putina, niti ni znano, da bi bila predsedniku blizu.

Protizahodna smer

Do leta 2021 je programom BRICS primanjkovalo veliko vsebine, vendar je po obsežni ruski invaziji na Ukrajino Rusija, ki jo podpira Kitajska, postala pravi motor za preoblikovanje skupine BRICS v protizahodno platformo. V Kazanu so se zbrali voditelji držav, vlad in predstavniki 36 držav, kar poudarja neuspeh zahodnih prizadevanj za izolacijo Rusije. Jevgenij Popov, ruski novinar in propagandist, pravi da je Zahod na koncu izoliral samega sebe v poskusu izolirati Rusijo. To je očitno pretiravanje, vendar je dejstvo, da Moskva ni izolirana politično gledano, niti je z ekonomskega vidika odločitve in sankcije Zahoda pod ameriškim vodstvom niso spravile na kolena po invaziji na Ukrajino februarja 2022. Vseeno pa  je rusko gospodarstvo praktično postalo vojno gospodarstvo, ki potrebuje vsaj pomembno kitajsko podporo v nekaterih ključnih sektorjih.

Hkrati je vrh Kazana potrdil vzpon BRICS+, ne kot alternativo G7, pač pa kot platformo, ki je ne moremo ignorirati, kjer se lahko razpravlja in poskuša spremeniti nekatere vidike mednarodnega reda, zlasti gospodarskega, ki je v mnogih pogledih še vedno temelji na stebrih, zgrajenih po drugi svetovni vojni. Nova banka za razvoj je prva večstranska razvojna banka na svetu, ustanovljena in vodena s strani gospodarstev v vzponu, katere pet ustanovnih članic ima enak odstotek delnic. V mednarodnih finančnih institucijah s sedežem v Washingtonu je ameriški – in evropski – vpliv prevladujoč. To pomeni, da lahko države BRICS prispevajo k oblikovanju nove oblike svetovnega reda, vsaj v željah svojih članov. A do kakšne meje je to dejansko izvedljivo, je druga zgodba.

47 komentarjev

  1. SMART

    Ni ravno tema – pa vendar! Bolj kot hipersonične rakete in atomska nevarnost, nas bo v Sloveniji prizadelo dogajanje okrog Dolgotrajne oskrbe! To bo zagotovo umorilo več ljudi ali pa jim otežilo življenje v zadnji dobi! Strašljivo!

    Odgovori
  2. Risto

    Kim Jong Putler spet grozi, da nas bo skuril. In to z Orešnikom.

    Kje pa je Kinžel? A ni bila to kao čudežna raketa, višek ruske visoke tehnologije, ki v resnici sploh ni hipersonična, samo v enem delu. Putler je dal zapret 3 ruske znanstvenike, ker so ga nategnili kot mačka.

    Putler vedno bolj postaja podoben njegovemu najnovejšemu najboljšemu prjatlu Kim Jong buteljnu.
    .

    Odgovori
  3. Andrej Muren

    V združenje BRICS vstopajo predvsem države z avtoritarnimi režimi, ker se tako lažje medsebojno povezujejo in so posledično bolj odporne narazne sankcije s strani Zahoda. Praktično vse sankcije do sedaj so se pokazale kot neučinkovite.
    Tako številčno združenje, čeprav je notranje zelo heterogeno, pa je vsekakor nelagodno za države Zahoda, saj zelo relativizira njihovo gospodarsko premoč.

    Odgovori
  4. Smart

    In še krut podatek!
    Visokohitrostne železniške proge so ali nove proge, ki omogočajo hitrosti 250kmh ali obnovljene proge, ki omogočajo hitrost nad 200kmh! V EU je zelo razvita mreža teh prog. Največ jih ima zanimivo – Španija – okrog 4.000km

    In zdaj – Kitajska pa je od 2008 – ko je imela 118km teh prog, v letu 2024 prišla že na – ni napaka – na 42.000km teh prog! Toliko o eni od držav Brics!

    Odgovori
  5. smart

    Popolnoma vseeno je ali te je… nekdo z masko ali brez nje. In jeb.. nas tako levi, kot desni in tako demokrati, kot avtokrati!

    Če ste brali recimo – točno 20let od izida – Roke proč od te knjige in jo primerjate z dogajanji po letu 2004, boste kljub temu, da v nič od zapisanega ne verjamete, morali priznati, da je očitno nekaj od zapisanega res.

    Dejstvo je, da bi EU, če bi bila samostojna združba držav morala medse sprejeti Rusijo! In dejstvo je, da Evropa potrebuje ruske energente, surovine in trg ter njihov kapital! Bolj, kot Ameriške sanje in ideje, ki jih je Kitajska močno presegla.

    Wesley Clark je izjavil: Opozarjam Evropejce, da naj ne mislijo, da bi imele ZDA v okviru novega svetovnega reda pomisleke za vojaško intervencijo v Evropi, če bi bili ogroženi naši interese, in sicer z vsemi sredstvi, vključno z atomskim orožjem. (In da EU ni povezana z Rusijo je ameriški interes!!!)

    Cilj ZDA je, da večino držav prepustijo revščini s pokvarjenimi a pokornimi režimi!

    In Brics …. to je pa nova zgodba z masko ali brez nje!

    Odgovori
  6. Miller

    Zakaj dolg članek.
    Lahko bi na kratko napisal, naš sovražnik so Kitajska, Rusija , Iran, Brics. Sovražite jih ! Tko je ukazal gospodar.

    ps: Grki so demonstrirali ob obisku vodje Nata.
    na Youtubu pod naslovom:
    Anti-NATO protestors march through Athens as Secretary General Rutte visits

    Odgovori
    • Švejk

      Ovce rabijo zadnjico pred sabo, da ji lahko sledijo, vodilnega ovna in pastirja. Brez tega ne morejo živeti. Zaman je pričakovati, da bi lahko razmišljale z lastno glavo.

      Odgovori
      • Miller

        😀

        Odgovori
      • Miller

        Naslov:
        “Putin spreminja BRICS v protizahodno platformo”
        ..je lažnivo in je obratno: Zahod je označil BRICS za sovražnike. V BRICSU se ne ukazuje kot v Natu. Putin ne more ukazovati Xiju. Lahko mu edino vošči dobro jutro..

        ZDA so v desetletju spremenile Nato v platformo pod geslom: “kdor ni z nami je proti nam”, oz. “kdor ni z nami, je naš sovražnik!”

        Odgovori
  7. beri

    Z naslovom se načelno strinjam. Zakaj načelno. Zato, ker bistvo ni v diktatorju Putinu, marveč v naravnih zakonitostih človeškega razvoja, ki ne zna živeti, če ne obstajajo t. i. alfa samci s kateregakoli področja, ki jih vodijo, jih manipulirajo, enoumno poneumljajo itn. Bistvo je drugje. Bom poenostavil.

    Utopije postajajo realnost. To najlažje dokažem s t. i. hibridnim vojskovanjem. Primer. Kaj je danes pomembnejše v vojni: Imeti jedrsko orožje, ki ga ne smeš uporabljati razen za zastraševanje nasprotnikov ali se iti moderno hibridno vojno, tako da nasprotniku uničuješ recimo podmorske kable, v vesolju satelite ali v letala podtikaš bombe itn.

    Podobno je z razvojem napredka na kateremkoli področju. Naj bo to politika, gospodarstvo, znanost, medicina itn. Vedno bomo hitro dobili dva pola: Eni, ki znajo v vsem tem hitro napredovati in drugi pol, ki vedno bolj zaostaja. Posledice so vedno enake.

    Neravnovesje/ekstreme želimo porezati/obrusiti. To pa naredimo tako, da si recimo umislimo nov pol, ki bo bolj uspešen proti tistim, ki znajo drveti v prihodnost z največjo možno hitrostjo. Ja, ustanovimo BRICS in imamo nove vhodne podatke in informacije, ki bodo napadale nasprotne podatke in informacije na kateremkoli področju. BRIKS je samo zamenjava za neuspešne poražence iz prejšnjega pola. Dokaz.

    Zahodne države ne nazadujejo zato, ker so si levičarji izmislili množico novih spolov ali prebujenstvo itn. Zahod nazaduje predvsem zato, ker so tudi tam verjeli, da ne potrebujejo več t. i. alfa samcev, ki bi držali državo in ljudstvo na vajetih. Zato se tudi tam pojavlja vse več manj sposobnih voditeljev na vseh področjih: v politiki, gospodarstvu, znanosti itn.

    Narava to uravnava drugače. Primer. Danes smo soočeni z valovi nezakonitih migrantov v razvite države. Razlogov je več. Ne bom jih našteval, ker je bistvo drugje. In sicer tukaj. Število teh migrantov bo poraslo do nivoja, ko se bodo razvite države razumsko sporazumele, da morajo več vlagati v nerazvite države. To ne bodo naredile zaradi svojih moralnih lastnosti, ampak zaradi pragmatičnih ugotovitev, da je to ceneje, če nerazvitim državam pomagaš doma v njihovih državah kot če se ta ljudstva spremenijo v množico “kobilic”, ki pojedo vse pred sabo ko napredujejo iz države v državo.

    Tudi je brezpredmetno iskati razloge zakaj se ene države znajo razvijati, druge pa ne. Razlogov je seveda veliko, a že sama ideologija, ki se deli na dva velika pola pojasnjuje zakaj do tega prihaja.

    Zame tudi ni nobeno presenečenje, če bodo države nekoč uveljavile skrajšanje delovnega časa in UTD (univerzalni temeljni dohodek) ne zato, ker bi postale države bolj moralne, ampak zato, da bo lažje deloval tisti del države in družbe, ki je še vedno polno zaposlen. Ne pozabimo, da bomo vse več ljudi nadomeščali z avtomatizacijo in robotizacijo, ki ima danes ob sebi še veliko delavcev, ki bodo v prihodnosti odveč, ker bo t. i. umetna inteligenca napredovala vse bolj in bolj. Primer.

    Verjamem, da obstajajo elite, ki že danes razmišljajo kako zmanjšati človeško populacijo na tem planetu Zemlja v smislu tudi povsem brutalnih metod. Prej ali slej nam bo pričelo primanjkovati hrane, vode, naravnih resursov itn. – in tisti svet bo povsem drugačen kot današnji. Lep dan.

    Odgovori
    • Drejč

      Alfa samce imajo menda šimpanzi. Morda pa obstajajo tudi kake človeške opice, ki zase mislijo, da so alfa samci. Pa naj.

      Odgovori
      • Dezerter

        V kloaki imate alfa moškinje.
        Štekam ,da ne štekaš….🤩

        Odgovori
      • Miran

        Jebeš BRICS združbo v katerem ni Orbana in Janše.🥱

        Odgovori
        • Dezerter

          Bomo z boni trgovali na borzi….🤣

          Odgovori
    • Dezerter

      Realnost je matematiki.
      Norci na osi zla pa si domišljajo ,da jo lahko prevarajo.

      Odgovori
      • beri

        @dezerter – bistro/točno tako. Realnost je v matematiki. Razlika je zgolj v tem, da jo eni spoštujejo, drugi pa ne. Imaš tudi takšne, ki se iz nje nočujejo kot recimo Drejč, ki je hotel biti “pameten” in je globokoumno ugotovil, da človeštvo ne pozna alfa samce – seveda v prenesenem pomenu besede. Zanj je to višja matematika, ki je ne bo nikoli razumel.

        Odgovori
        • Dezerter

          Človeku se je res težko orientirati ob cunamiju vse propagande.
          Jaz mu ne zamerim preveč.
          Opažam okrepljeno “navijanje” v kloaki za borzni zlom v US,kot ,da tak dogodek nebi zrušil še vseh ostalih.
          Strah ima velike oči in dilerji paranoje imajo lahko delo.
          Osebno imam feedback od prijateljev iz Californie in se,ko jim kaj povem o “naših” temah samo prijazno nasmehnejo.

          Odgovori
          • Drejč

            beri, dezerter, joj kako sta pametna. Če komuniciram z umetno inteligenco, je pogovor smiseln, z vama dvema pa je kot da bi se pogovarjal z dvema opičnjakoma. Kolikor bolj brezvezne in neumne, toliko bolj naj bi bile vajine blodnje “pametne”.

          • Dezerter

            Kva te zdej pere no…
            mafijska tankštela danes kaže napis 105 rub. za 1$.
            Drill baby drill je že napovedal veselico.

          • Miran

            Tako smehljanje ponavad spremlja in je namenjeno mentalno hendikepiranemu.🤔🙃

  8. miro

    Zakaj BRICS? Zgodovina uči:

    Ko je Čankajšek izgubil bitko za Kitajsko in se je pripravljal na beg na Tajvan, je s svojimi podporniki hitro pripravil načrt, s katerim so izpraznili vse zaloge zlata in srebra kitajskih centralnih in komercialnih bank, nato pa so ga Američani z bombniki B-29, ki so bili v lasti zasebne letalske družbe CIA, Civil Air Transport, odpeljali iz države. Mislim, da je bil Aldrich tisti, ki je opozoril, da so bili ti isti zlati certifikati, bankovci Federal Reserve Notes, očitno uporabljeni tudi “za prepričevanje upraviteljev večjih bank v notranjosti Kitajske, naj se odrečejo svojim velikim zalogam zlata”. Opozoril je tudi, da sta CIA in FED očitno ponujala zlate certifikate večje vrednosti od zlata, ki se je dejansko menjalo, kot dodatno spodbudo bankam za sodelovanje, saj jih ZDA “skoraj zagotovo tako ali tako niso nameravale spoštovati”. Obstajajo zadostni dokazi, da sta CIA in FED Čankajšku prodajala isto zgodbo. Ker je CIA že imela v lasti vse kitajsko zlato, saj ga je iz države odpeljala z lastnim letalom, je prepričala Chianga, da je dovolil prenos zlata v “hrambo” v ZDA. Chiang je umrl leta 1975, ne da bi še kdaj videl svoje zlato, in dokazano je, da je Soong Mei-Ling (gospa Chiang) do svoje smrti leta 2003 ves čas neuspešno poskušala od FED-a izterjati svoje (tj. kitajsko) zlato. Zdi se, da je zlato še vedno “varno”.

    Odgovori
    • beri

      @miro – skromno dopolnilo. Cilj nikoli ne izbira sredstva kako priti do cilja. V primeru, ki ste ga opisali je bilo to zlato – v nekem drugem primeru bo druga materija. Nekaj pa bo večno ostalo enako kot v športu.

      Mladi dobitniki zmag, kolajn z leti izgubijo moč, elan, željo po novih zmagah in nadomestijo jih nove generacije mladih, ki imajo isti/enak cilj in to je premagati nasprotnika. Nekateri to počno s pomočjo prepovedanih substanc, drugi z norim odpovedovanjem vsemu samo da dosežejo svoj cilj – biti prvi, biti zmagovalec itn. Samo metode se spreminjajo. To je vse. Lep dan.

      Odgovori
      • miro

        Ali misliš, da so Kitajci to KRAJO (in drugi) pozabili? Šport s tem nima nobene zveze, razen preusmerjanja pozornosti.

        Odgovori
        • beri

          @miro – niste me razumeli. Nihče te kraje ne bo pozabil! S športom sem hotel narediti primerjavo, da nekateri športniki/športnice spoštujejo pravila za dosego cilja, drugi pa ne.

          To ni preusmerjanje pozornosti. Lahko rečem tudi drugače. Mnoge ženske/moški se trudijo odpustiti razne skoke čez plot – pozabijo pa nikoli!

          Hotel sem povedati tudi to, da to obe nasprotni ideologiji počenjajo na različne načine – cilj pa je enak/podoben.

          Če se že tako trudite pokazati kako je Amerika pokvarjena mi prosim naštejte še nekaj primerov ko je tudi druga nasprotna ideologija bila nič manj pokvarjena. Primerov je toliko, da jih ne bom našteval. Ujguri na Kitajskem bi znali kaj dodati, kajne? lep dan.

          Odgovori
    • Dezerter

      Dediči iz Taiwana pravkar razturajo po svetu pod okriljem Silicona.
      Res nimajo časa za pizdarije iz pred 100 let…..

      Odgovori
  9. brane

    BRICS je odgovor na ameriško hegemonijo in skrajni čas je že, da ta nedemokratični imperij počasi potone in da svet postane multipolaren, kar je tudi v našem, slovenskem interesu, čeprav se večina (še) tega ne zaveda .

    Močno upam da preden nas bodo potegnili v kaos ali globalno vojno, da se bodo sprijaznili z izgubo primata,

    Odgovori
    • Dezerter

      Pravkar so se sprijaznili z novo tehnološko (industrijsko) revolucijo,kjer so v večletni prednosti…….

      Odgovori
    • Franc

      Od kdaj so pa diktature boljše od svobodnih držav? Nikoli.

      In ZDA je svobodna, Rusija in Kitajska nista.

      Odgovori
  10. Miller

    Nasilni vodja združenja piromanov (ZDA), ki se predstavljajo kot gasilci (Nato), PODTAKNE požar v veliko hišo.
    Potem po ukazu vodje, vsi člani piromanov, po malem mečejo steklenice olja v požar, ki vedno bolj gori…

    Danes, ko se je požar razplemtel, kljub opozorilom treznih, naj ne mečejo vanj…, začnejo vodje piromanov v požar metati velike sode bencina…, tako, da požar ogroža že celo mesto…

    …obenem pa piromanska propaganda hinavsko opozarja prebivalce, da je požar dosegel kritično točko in jim deli navodila, kako ravnati, če jih le ta ujame…

    Odgovori
  11. Švejk

    Brics je prihodnost sveta ali vsaj večine sveta. Do vzpona Kitajske je bil Zahod, zlasti seveda Amerika, osrednji igralec na globalnem planu. Zdaj to vlogo z velikimi koraki prevzema Kitajska. Ameriški imperi je dosegel svoj zenit in je v upadanju, čeprav ameriški vojni jastrebi mislijo, da trend upadanja lahko zaobrnejo s subverzivnim delovanjem, ekonomskimi sankcijami in z vojnami vspovsod po svetu: proti Rusiji, proti državam Bližanjega vzhoda, proti Kitajski…

    S postopno marginalizacijo Zahoda doživlja svet tektonske spremembe, ki so dolgoročne in nepovratne. Številke govorijo same zase. Svet ima 8 milijard ljudi, Zahod okrog milijarde, ZDA pa manj kot 400 milijonov. Če je bil Zahod še donedavna glavni ekonomski motor sveta, to zdaj ni več. To vlogo prevzema Kitajska. Indija bo kmalu prevzela mesto tretje največje svetovne ekonomije za ZDA in Kitajsko ali morda za Kitajsko in ZDA. Samo Kitajska in Indija imata skupaj trikrat več prebivalstva kot Zahod.

    Očitki Zahoda, da tvorijo Brics nedemokratične države, so deplasirani, ker tudi Zahod ni demokratičen. Tudi Zahodu vlada neizvoljena in nezamenljiva plutokracija, ki obvladuje tako politiko kot medije in seveda finančni oziroma ekonomski sistem. Slednji je realna moč pač po reklu, da je denar sveta vladar.

    Namesto prepotentne vzvišenosti v odnosu do držav Brics, zlasti v odnosu do Kitajske, bi se moral Zahod vprašati, kaj dela Kitajska prav, da tako hitro napreduje, in kaj dela Zahod narobe, da tako hitro relativno nazaduje.

    Odgovor je preprost: korupcija uničuje Zahod, moralna in materialna. Toda to je tabu tema, o kateri govoriti ni politično korektno. Kdor hoče pristati med klošarji na Zahodu, naj se začne boriti proti korupciji.

    Seveda je korupcija velik problem tudi v državah Brics, v nekaterih celo veliko večji kot na Zahodu. Indija na primer je močno korumpirana država, ki se prav zato ne more kosati s Kitajsko, ki se razvija bistveno hitreje. Tudi na Kitajskem imajo probleme s korupcijo, vendar jo Kitajska preganja veliko bolj odločno kot Zahod, ki je praktično ne preganja, Kitajska tako hitro napreduje prav zato, ker je stopnja korupcije bistveno nižja kot na Zahodu.

    Odgovori
    • Švejk

      PUTIN SPREMINJA BRICS V PROTIZAHODNO PLATFORMO
      ***
      A res? Rusija je dolgo iskala modus vivendi z Zahodom, ponudila je celo včlanitev v Nato in EU, a je bilo oboje zavrnjeno v interesu Amerike, ki ni želela, da se na evropskih tleh pojavi njej konkurenčna velesila.

      V interesu ZDA je Zahod poskusil izobčiti Rusijo in jo narediti za sovražnico človeštva v pravi orwelijaski maniri. Ta poskus se je izjalovil, ker t.i. Globalni Jug, za razliko od propagandno indoktrinirane zahodne javnosti, veliko bolje vidi pravo naravo Zahoda in ameriškega imperija v njegovem okviru, saj ima večina svetovnih držav prejkone grenke izkušnje z ZDA po 2. svetovni vojni, prej pa z evropskimi kolonialnimi silami.

      Odgovori
    • APMMB2

      Briks ni rihodnost sveta. Bazira na komunizmu, ki je propadel z Berlinskim zidom. Zgodovpa se ponavlja, tokrat kot farsa.
      Švejk pa si že sedaj vreden imena svojega znamenitega predhodnika,

      Odgovori
      • Švejk

        Poglej si kak video o Kitajskih mestih in kitajskih infrastrukturnih projektih, pa boš videl, da Kitajska že živi futuristično, o čemer Zahod lahko samo sanja.

        Na komunizmu baziraš ti, ker si po svoji formi mentis ostal zamrznjen v tistem času. Kitajska je kapitalistična država in mislim, da so to tudi vse druge članice Brics.

        Odgovori
      • miro

        Leta 2013 so mediji poročali o prizadevanjih Nemčije, da bi od ameriške centralne banke FED vrnila svoja zlata, ki so jih v ZDA hitro pokopali in cenzurirali, v Evropi pa ne. Nemška vlada je približno polovico svojih zalog zlata hranila pri ameriški centralni banki FED, očitno v newyorških trezorjih FED. Nemška centralna banka se je odločila, da bo domov vrnila vse svoje zlato, vendar je FED njeno zahtevo zavrnil, češ da je tak korak danes nemogoč, poleg tega pa je navedel, da bo potreboval čas do leta 2020, da bo lahko izvedel prenos. Nemška vlada je nato zaprosila za obisk trezorjev FED, da bi popisala zlato in ugotovila njegov dejanski obstoj, vendar FED ni dovolil, da bi Nemčija pregledala svoje lastno zlato. Kot razloga je navedla “varnost” in “ni prostora za obiskovalce”. Nič drugega. Po odločnem vztrajanju pri tem nenavadnem razpletu dogodkov je Nemčija v FED končno vendarle poslala nekaj osebja, ki mu je bil dovoljen le vstop v predprostor trezorja, kjer so mu pokazali 5 ali 6 zlatih palic kot “reprezentativno količino zlata”, nič drugega pa si niso smeli ogledati. Nemški uradniki so se vrnili drugič, še bolj odločni, in takrat je FED očitno odprl le enega od devetih trezorjev in Nemcem dovolil, da si kup zlata ogledajo s precejšnje razdalje, niso pa smeli niti vstopiti niti se ga dotakniti. In vrnili so se domov. Po večkratnem vztrajanju je Nemčija vendarle dobila nazaj majhen del svojih zlatih zalog, vendar skoraj nič od tega ni prišlo iz ameriške centralne banke FED; večino so ji poslali iz francoske centralne banke – v lasti istih zasebnih lastnikov, ki imajo v lasti FED.

        Odgovori
        • Drejč

          Kaj so si predstavljali nemški goyimi? Da bodo dobili nazaj svoje zlato? Naivci. Banke so vendar v rokah cionistov …

          Odgovori
        • beri

          @miro – tudi jaz poznam to zgodbo in je resnična.

          Sam zadeve raje poenostavljam, ker povedo več kot zapletene filozofske razprave. To sem se naučil ko sem med prvimi programerji v Sloveniji pričel programirati v strojnem jeziku. Tisti, ki so delali na velikih IBM-ovih računalnikih so me zasmehovali in trdili da je asemler/prevajalnik vse kar potrebujejo.

          Danes umetna inteligenca ve kaj je strojno programiranje, ki ga je nadgradila v še močnejše orožje proti človeški lakoti premagati nasprotnika.

          Odgovori
          • Drejč

            Ampak med programiranjem si malce zamešal svoje algoritme, tako da te peljejo vedno izven teme. No, saj ni važno. Samo da se nekaj piše.

  12. Rokovnjac

    Meni se pa slika na naslovni strani dopade,niti ene babe.sami dedci.Joj,ce bi me moja najdrazja slisali,bi vpila name kot crednik,zakaj.Zato ker sem zapisal BABE.Ona zhteva,da jim recem ZENSKE!!!

    Odgovori
    • Drejč

      V Brics državah je malo ženskih političark, ker so to diktature, ženske pa so zatirane. Na Zahodu je vse drugače. Tam so zatirani moški, zato ga pa hudič jemlje.

      Odgovori
    • marko

      Poglej bolje, kelnarca je zgoraj levo

      Odgovori
  13. Drejč

    “BRICS, katere ime pove, da združbo vodi pet največjih držav, ostalo pa je plevel, sicer nezaželjjen, ampak mora pa biti.”

    Plevel so tvoji bedasti, neokusni, ljudomrzniški, nesmiselni, narcisoidni in brezvsebinski komentarji, s katerimi omalovažuješ cele narode.
    Smo po tvoji logiki tudi Slovenci kot majhen narod le “plevel”?!

    Odgovori
    • Marko

      Samo leva polovica majhnega naroda…

      Odgovori
      • Drejč

        Zakaj pa ne samo bedaki znotraj majhnega naroda?!

        Odgovori
  14. Dezerter

    Zgodbe o neverjetnih (zapravljenih) potencialih poznamo že iz juge.
    Valerio je pač optimist,tisti ,ki smo preživeli na vzhodu pa malo manj.
    skej fan skej,pedoci fan pedoci…..

    Odgovori
  15. deni

    Ne bom se spuščal v ekonomijo, gospodarstvo itd. Vendar pavšalno povzeto niti ena država v tej združbi ni demokratična ali vsaj približno demokratična. Avtor navaja, da so vmes tudi “demokratične” države. Katere. BRICS, katere ime pove, da združbo vodi pet največjih držav, ostalo pa je plevel, sicer nezaželjjen, ampak mora pa biti. In to od takrat, ko sta Adam in Eva grešila.
    Brazilija, ne me farbat, ena največjih držav sveta, vendar s svojimi notranjimi težavami. Ok, poznana po Amazonskem pragozdu, dolgi plaži Copacabana, vendar tudi po favelah. Najbrž, da ima tako velika država še kaj, vendar docela neprepoznavno. Rusija, o njej ne bomo, ker je več ali manj že vse povedano. Indija, država priložnosti, odnosno družba kast, ki vodijo politiko, medtem, ko so “nedotakljivi”, povsem nedotakljivi in to dobesedno. C kot Kitajska, tudi več ali manj znana. S menda pomeni South Afrika, z diamanti in ostalimi minerali. Zaenkrat še ni naredila napake, kakor Zimbabve, odnosno nekdaj Rodezija. Seveda se opravičujem, ker je moja ocena povsem površna. Vsaka od teh pet velikih je poglavje zase.
    Potem pa je vrsta držav kot ZAE, če sem prav razumel in kup glodavcev, ki so tako majhni igralci, da se bo velika peterica posr… na njih. Še vedno ima IMF ali kakorkoli že, dovolj denarnih sredstev, ki jih talajo po uspešnosti držav v vseh pogledih, ne glede na privlačno ime. Predvsem, kam in zakaj gre denar namenjen razvoju in ne korupciji vodilnih pokvarjenih politikov itd.

    Seveda Amerika zaenkrat vodi igro in jo bo očitno še bolj s Trumpom na čelu. Kitajska ima denar, vendar ga ne bo razsipavala kar počez, sploh v Afriki, kjer se je že Mao opekel. Ostali so pa samo “koristni idioti”. Ko potrebujejo sredstva pa takoj letijo se ve kam. Seveda te igre velikih, navadni butlji spremljamo, tako by the way. in iz raznih poročil, kaj več pa ne. Podnebna konferenca v Bakuju, kjer so največji onesnaževalci od Zahoda zahtevali enormne zneske v bilijonih in milijardah dolarjev. Kdor je kdaj videl kakšen dokumentarec o “reciklažah” v Pakistanu, Indiji itd. bi se zgrozil. Vendar temu ni kriv samo Zahod, temveč nikakršna zakonodaja o izpustih, takšnih in drugačnih.

    Seveda je za vse kriva Amerika in Zahod, kot takšen, ki je neverjetno, pogruntal plastiko, odnosno posledično ločevanje odpadkov. Seveda ni popolno, kje pa. Plastika je, sicer zelo priljubljena, dokler je polna, potem pa samo še “okras” ulic in voda, mest nekje tam. Ampak ta današnja tema je tako vseobča, da glava peče. Lepo in pravično bi bilo, da bi se in bogastvo in vse kar prinaša s seboj pravično porazdelilo. Ker pa ne živimo v Indiji Koromandiji, temveč samo na enem docela nepomembnem kamnu sredi Vesolja bodi dovolj.

    Odgovori
    • Švejk

      Lepo in pravično bi bilo, da bi se in bogastvo in vse kar prinaša s seboj pravično porazdelilo. Ker pa ne živimo v Indiji Koromandiji, temveč samo na enem docela nepomembnem kamnu sredi Vesolja bodi dovolj.
      ***
      Ta tvoj stavek dokazuje, da si po svoji formi mentis v bistvu marksist/komunist, ki bolj malo razumeš delovanje gospdarstva, družbe in politike.

      Vsak osnovnošolec ve, da je bolje naučiti se loviti ribe, kot terjati od nekoga, ki zna loviti ribe, da svoj ulov “pravično” razdeli z drugimi.

      V imenu te (preraz)delitvene “pravičnosti” so komunisti izvajali nadvse krvave revolucije vsepovsdo po svetu, tudi pri nas, v katerih je umrlo desetine milijonov nedolžnih ljudi, stotine milijonov pa jih je živelo v strahu in trpelo v revščini.

      Si že pozabil ali tega sploh nikoli nisi zares vedel?!

      Odgovori
      • deni

        Samo to. Hudirjevo dobro veste, kaj sem hotel povedati. Ker pa ste mojstri manipulacije naj bo po vašem.

        Odgovori

Objavi komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Razkrivamo
Bližnji vzhod: če je cilj res mir, bi morali poslušati vse vpletene z vsemi očitki in argumenti

Bližnji vzhod: če je cilj res mir, bi morali poslušati vse vpletene z vsemi očitki in argumenti

V minulih mesecih in letih je bilo slišati precej očitkov, tudi zelo hudih, na račun Izraela. Bolje rečeno – na račun izraelske vlade pod vodstvom Benjamina Netanjahuja in njega osebno. Za nekatere lahko rečemo, da so bili na mestu, drugi spet ne. O par njih se bodo izjasnila mednarodna sodišča. Zelo malo ali pa skoraj nič pa ni bilo slišati o očitkih Izraela – in to upravičenih – na račun drugih. Veljalo bi jim prisluhniti, če je naš cilj prenehanje spopadov in mir na Bližnjem vzhodu.

V letu 2025 vojna z Rusijo ni izključena

V letu 2025 vojna z Rusijo ni izključena

Prihodnje leto, to zdaj že skoraj zanesljivo domnevamo, bo odločilno za razplet vojne v Ukrajini. Sredi januarja bo Donald Trump tudi formalno prevzel oblast v Združenih državah in to utegne pomeniti konkretne spremembe ne le v politiki do Bližnjega vzhoda, pač pa tudi glede Rusije in Ukrajine. Za Evropo bo 2025 poleg tega pomembno tudi zaradi nemških volitev, kajti prav Nemška politika do Rusije je za ključna za to, ali je v Evropi mir ali vojna. In ta trenutek se žal vse bolj pomikamo v smeri vojne.

Proračuna 2025, 2026: ekscesno zapravljanje in vladna zaloga predvolilnih bombonjer

Proračuna 2025, 2026: ekscesno zapravljanje in vladna zaloga predvolilnih bombonjer

Državni zbor je v sredo potrdil državna proračuna za leti 2025 in 2026, ki predvidevata rekordno državno porabo v zgodovini neodvisne Slovenije ob popolni odsotnosti resnih strukturnih reform in ukrepov za večjo učinkovitost porabe davkoplačevalskega denarja. Proračun za leto 2025 je vlada s popravki napihnila še za dodatne 1,3 mrd na 17,1 mrd EUR ob 1,9 mrd primankljaja, pri čemer je zaskrbljujoče, da praktično nihče od poslancev vladne koalicije ni bil sposoben minimalno kritičnega razmišljanja o takšnem ekscsnem zapravljanju, nasprotno, priča smo bili kimanju vsemu, kar v Državni zbor prinese vlada. Kam gredo javne finance naše države jasno pove podatek, da so bili odhodki proračuna še v letu 2019 10,2 mrd EUR (!).

Izrael in pravična vojna: Genocid “od reke do morja”

Izrael in pravična vojna: Genocid “od reke do morja”

Palestina in Palestinci so postali orodje političnega boja med raznimi akterji po svetu. Avtoritarni, neliberalni in nedemokratični svet podpira palestinski boj za genocidno očiščenje Izraela judovskega prebivalstva v obliki terorističnih organizacij in režimov, kot so Hamas, Hezbolah in iranske mule. Svobodni, liberalni in demokratični svet podpira Izrael in tiste Palestince, ki se zavzemajo za mir z Izraelom, sekularizacijo, demokratizacijo in verske reforme v Gazi in na Zahodnem bregu.

Primer Henkel Zlatorog: Delamo za tujce, ki skrivajo dobičke

Primer Henkel Zlatorog: Delamo za tujce, ki skrivajo dobičke

Javna agencija Spirit in Ministrstvo za gospodarstvo sta podelila priznanja najboljšim tujim investitorjem za izjemne rezultate in prispevke k razvoju slovenskega gospodarstva. Med nagrajenci je bila tudi družba Henkel Maribor, ki pa pretežni del svojega dobička izkazuje na matični družbi, čeprav se v osnovi ustvarja v proizvodnih družbah. Posledično zato tudi ni nekih večjih plačil davka na dobiček v Sloveniji. Plačani davek od dobička, preračunan na zaposlenega, je na nivoju koncerna zato kar petkrat višji kot v Sloveniji. Mogoče bi se morali pristojne institucije vanje vseeno nekoliko bolj poglobiti, če je takšna politika v celoti v skladu z veljavno davčno zakonodajo?

The Day After: Dan potem, ko je Donald osvojil Ameriko

The Day After: Dan potem, ko je Donald osvojil Ameriko

Zmagovalec je znan, poraženka je od silnega šoka prvi dan enostavno izpuhtela iz javnosti. Vrnitev Donalda Trumpa v Belo hišo pa ni edino presenečenje torkovih volitev v Združenih državah. Republikanci so okrepili premoč v Predstavniškem domu in ponovno dobili večino tudi v Senatu, kar pomeni, da bo imel Trump v prihodnjih štirih letih miren spanec vsaj kar se zakonodajalcev tiče. Brez težav bo ustoličil tudi nekaj novih vrhovnih sodnikov. Poražencem se vse to zdi nočna mora, vsaj deloma pa zanjo krivijo “svoje” medije, ki so pretiravali s poveličevanjem Kamale Harris in jo priskutili sredinskim volivcem, tako da so abstinirali volitve in omogočili gladko zmago Trumpu.

Ameriške volitve: Vrnitev Donalda Trumpa!

Ameriške volitve: Vrnitev Donalda Trumpa!

Ne glede na napovedi, da bo zaradi počasnosti štetja glasov in morebitnih zapletov rezultat predsedniških volitev v Združenih državah znan šele čez nekaj dni, pa že zdaj precej bolje kaže Donaldu Trumpu, ki za vrnitev v Belo hišo potrebuje vsaj 270 elektorskih glasov. Že približno dve uri po zaprtju prvih volišč je razlika med Trumpom in Kamalo Harris znašala že okoli 60 elektorskih glasov (Trump 246, Harris 183), pri čemer je republikanski kandidat osvojil Severno Karolino, eno izmed t.i. nihajočih držav. Teh je skupaj sedem, Trump pa je po zadnjih podatkih tudi najbolj skeptičnih medijev že globoko čez mejo 270 elektorskih glasov in je uradno novi predsednik ZDA.

Ali lahko Janja Božič Marolt premierju Golobu pokvari krompirjeve počitnice?

Ali lahko Janja Božič Marolt premierju Golobu pokvari krompirjeve počitnice?

Anketa Mediane, ki jo je v nedeljo zvečer objavil POP TV, potrjuje špekulacije iz političnih kuloarjev, da se bo pritisk na premierja Roberta Goloba stopnjeval. Tokratno merjenje javnega mnenja je njegovim Svobodnjakom izmerilo rekordno nizko podporo (12 %), premier pa je na lestvnici priljubljenosti politikov končal na neslavnem zadnjem mestu. Ali so ti rezultati dejansko odsev razpoloženja med ljudstvom (vox populi), ali pa gre za “kreativno interpretacijo”, ki se sklada s pričakovanji zakulisnih botrov slovenske politike?