Zakaj mora gospodarski minister Han tuje goste sprejemati po ljubljanskih hotelih

Foto: Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport (X)

Avtor: | 20. novembra, 2024

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport ima uradni naslov na Kotnikovi 5 v Ljubljani. Srednje velika poslovna stavba, ki jo je v arhitekturnem kot funkcionalnem smislu povozil čas, je bila zgrajena pred več kot tridesetimi leti. Imenuje se tudi Ledina Center, v njej pa je poleg tega ministrstva še nekaj odvetnikov, pisarn, frizer, zobna ambulanta, znana kardiološka ordinacija, pa japonska restavracija, nekaj barov oziroma takšnih in drugačnih “lokalov” (kjer se zbirajo dijaki, študentje bližjih šol in fakultet) ter sedežev podjetij … Pred leti je bilo v telefonskem imeniku okoli 350 različnih subjektov na tem naslovu. Največ prostora v Ledini ima seveda Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, vendar niti slučajno ne dovolj za vse svoje organe v sestavi. In tu se problem šele začne …

Kot bomo ugotovili v nadaljevanju, je zaradi prostorske stiske in precejšnje zmede glede fizične organiziranost to ministrstvo razkropljeno praktično po vsej Ljubljani, njegovi organi v sestavi pa so še v Celju, Mariboru in Vitanju. Samo v Ljubljani bomo gospodarsko ministrstvo iskali na kar devetih različnih naslovih.

Pa si poglejmo bolj natančno:

  • sedež ministrstva s kabinetom ministra je na Kotnikovi 5,
  • na Kotnikovi 6 je Urad za intelektualno lastnino,
  • na Dunajski 160 je Tržni inšpektorat,
  • Agencija Spirit (Javna agencija Republike Slovenije za spodbujanje investicij, podjetništva in internacionalizacije) na Verovškovi 60,
  • Zavod za blagovne rezerve se nahaja na Dunajski 106,
  • Slovenski inštitut za standardizacijo najdemo v BTC,
  • Slovenska akreditacija ima naslov v Črnučah,
  • Agencija za varstvo konkurence je na Dunajski 58,
  • Slovenska turistična organizacija (STO) se nahaja na Dimičevi 13 (zraven Gospodarske zbornice Slovenije),
  • v Celju je sedež Urada za meroslovje,
  • Slovenski podjetiški sklad je v Mariboru,
  • Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga pa v Vitanju …

Sama regionalna razpršenost določenih organov v sestavi ministrstva seveda ni problematična, osnovna težava je razpršenost jedrnih služb ministrstva, pri katerih so seveda pogosto potrebni osebna komunikacija, sestanki, usklajevanja… Zaradi tega nedvomno nastajajo nepotrebni stroški, časovne zamude in nepotrebni zapleti.

Izvirni greh je v dejstvu, da država v osnovi nima načrta racionalne prostorske organizacije ožje in širše državne uprave, kar se je pokazalo tudi pri rokohitrskem in korupcijskem nakupu razvpite stavbe na Litijski 51. Zato tudi ne čudi odsotnost posluha za ureditev gospodarskega ministrstva v duhu časa in potreb. No, pa ne samo tega ministrstva, če samo spomnimo na prostore sodišč, ki tudi dobro odražajo odnos politike do pravosodja.

Če je gospodarsko ministrstvo eno najpomembnejših v Sloveniji, zakaj ima potem prostore v zanemarjeni in prostorsko neprimerni stavbi? Če je gospodarstvo res naša strateška prioriteta – in nobenega razloga ni, da bi dvomili v to -, kako je potem mogoče, da nobena vlada ne poišče spodobne rešitve za to zelo očitno zadrego.

Kako se počutijo tuji gostje – na sliki ukrajinska gospodarska ministrica -, ko jih Matjaž Han na sestanek pelje kar v hotel?

Seveda se tudi kakšno drugo ministrstvo stiska v kakšnih neprimernih prostorih (tista, ki so v strogem centru Ljubljane, se seveda tudi soočajo z določenimi težavami, ki pa so zaradi arhitekturnih značilnosti logične in obvladljive, nobeno pa ni tako zanemarjeno), ampak težava ministrstva za gospodarstvo je očitna. Resda so ministru pred kratkim vsaj malce obnovili kabinet (pisarno), tj. zamenjali so tapison in nekaj pohištva, vendar je že hodnik, ki vodi proti njegovi pisarni, na ravni nekega lokalnega inšpektorata, kjer sama “prezentabilnost” ni pomembna. Bolje da ne veste, kako je ministrova pisarna zgledala pred to prenovo …

Vhod v stavbo, vsaj tisti del, skozi katerega mora obiskovalec, ki želi h gospodarskemu ministru ali drugim najvišjim funkcionarjem ministrstva, pa je takšen, da bi kakšna tuja delegacija gotovo pomislila, da so na napačnem naslovu. Zaradi takšne sramote je minister Matjaž Han že več tujih gostov sprejel kar v katerem izmed ljubljanskih hotelov, kar pa seveda spet ni zastonj. Ukrajinsko kolegico Julijo Sviridenko, s katero se je srečal včeraj, denimo v hotelu Slon.

Podobno kot to velja za policijo in vojsko, brez katerih država težko trdi, da je dejansko država (Vatikan, San Marino in druge žepne državice odpadejo), si je nemogoče predstavljati, da bi imeli ministrstvo za gospodarstvo še dolgo časa v takšni luknji, kot je Kotnikova 5. Ironija je, da ta resor pokriva tudi turizem, kjer se Slovenija trudoma uveljavlja kot “butična destinacija”. Kako gre potemtakem to dvoje skupaj? Butični, elitni turizem ter “usrana luknja” (v jeziku Donalda Trumpa “shit hole”) sredi Ljubljane, na kateri je tabla Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.

Poslovno stavbo, kjer je gospodarsko ministrstvo, so zgradili na začetku devetdesetih. Danes je v stanju, ki ne vzbuja posebnega navdušenja. Tista luknja v pritličju nad tremi razpadajočimi stopnicami na sliki (med dvema avtomobiloma) je glavni vhod na ministrstvo. (Fotomontaža: +PORTAL)

Res ne gre. Pa sploh ni pomembno, kdo je na oblasti. Seveda ne gre za to, da bi spodbujali nepotrebno razmetavanje denarja za luksuz vladnih funkcionarjev, ampak država mora poskrbeti za osnovno spodobnost ter normalne pogoje dela javnih uslužbencev. In sedež gospodarskega ministrstva res štrli iz povprečja v negativnem smislu. Glede na gospodarsko moč Slovenije, ogromna proračunska sredstva za različne, tudi ne prav akutno nujne in kritične, strateške projekte, bi v doglednem času brez težav zgradili primeren sedež ministrstva za gospodarstvo, za katerega sploh ni nujno, da je v središču mesta, morda še bolje, da ne. Je pa nujno – ali pa vsaj močno zaželjeno -, da je stavba dovolj velika, da sprejme vse jedrne službe ministrstva, ki dnevno sestankujejo in oblikujejo temelje razvoja države.

60 komentarjev

  1. beri

    Kdo me je danes najbolj nasmejal, citiram… – Domovina
    “Dr. Dimitrij Rupel: »Jugoslavija je bila za vse nas neka TEŽAVA, ker smo 45 let živeli relativno slabo v primerjavi z drugimi evropskimi državami. Slabo smo živeli in bili smo podvrženi neki diktaturi. Temu se predajati kot nečemu dobremu, je kratko-umno.«”

    P. S. Ker je imel g. Rupel v bivši Jugi tudi nekaj funkcij/položajev je bil diplomatski in je rekel, da je bila Jugoslavija za vse nas neka težava. Ja, za mnoge je bila velika težava. Nekateri so morali umreti, drugi pregnani na Goli otok itn.

    Po dobrine smo Štajerci hodili k Debeli Berti – zahodni del Slovenije pa v Trst po kavbojke in še kaj. Hitro smo tudi dinarje menjavali na črno za marke itn. Sam sem recimo kupil v mladosti kar nekaj Rogovih koles, tudi Poni in poni ekspres sta bila vmes – danes pa se vozim z e-kolesi, ki so svetlobna leta pred tem kar smo imeli Slovenci nekoč. Ja, če nenehno ne razvijaš svojega podjetja te čaka samo stečaj, delavcem pa cesta. To je bil tudi čas ko sem si iz tujine nabavil prvi glasbeni stolp in se čudil napredku z zahoda? Ja, tudi fička sem imel. Lep dan.

    Odgovori
    • Dezerter

      Smrduh je neokusen.
      Slava vsem žrtvam teh vampirjev !

      Odgovori
  2. deni

    Zanimivo pri današnji temi, da se niti ne zmerjamo med seboj, kakor je v navadi. Kar se tiče teh naših veleumov, ki jih poganja predvsem vladar vladarjev denar. Niti levim niti desnim ni povšeči trenutna golobja vlada. Vsakdo brez izjeme gleda predvsem, da živi solidno življenje in po tem se meri uspešnost vsakokratne vlade. Ta pa je daleč najslabša od vseh levih in desnih. Han lahko sprejema tuje gospodarske delegacije magari na ŽP v Ljubljani, spomenik avstroogrski monarhiji. Aja še bolje na Jesenicah, ko bo najmodernejša postaja ever, za par potnikov.

    Odgovori
  3. Dezerter

    Dejan,
    Upam ,da tista palača ob tromostovju ni tabu tema.
    Ko smo že “glih” pri palačah…..

    Odgovori
    • Sonatine

      Še enkrat: kdor trdi, da so po zakonu neodvisne agencije, kot so na primer Agencija za varstvo konkurence, Slovenski podjetniški sklad ali SPIRIT organi v sestavi Ministrstva za gospodarstvo, nima pojma, o čem govori, ali pa namerno laže. Nobena od agencij NI ORGAN V SESTAVI MINISTRSTVA. Zato je zgornji članek čisto zavajanje bralcev. To je enako kot bi trdili, da so vsa podjetja, v katerih ima država deleže, organi v sestavi države ali konkretnega ministrstva. So torej bile vse banke, preden smo jih prodali, organi v sestavi ministrstva? Takšne neumnosti pa še ne. In vi bi jih kar vse selili v isto palačho. Dajte no, avtor, popraviti to sramoto, poglejte si Zakon o vladi ali pa vsaj spletno stran ministrstva, da boste ločili med pojmoma “organ v sestavi” ter “izvajalska institucija/organizacija. Res je, da sklase ustanovi država in v določenih primerih njihova vodstva (npr. direktorja Agencije za varstvo konkurence) potrdi državni zbor, vendar agencije zato še niso organi v sestavi, niti približno ne, niti državni organi. So zgolj zunanji partnerji, ki za državni denar izvajajo naloge, za katere so bile ustanovljene, z lastnimi statuti, vodstvi, kadri, plačno politiko itd. Za primerjavo, direktor agencije ima v povprečju za 3x višjo plačo od ministra, ali res mislite, da bi to bilo mogoče, če bi agencije bile organ v sestavi ministrstva? Nadalje, ali je morda Agencija za energijo organ v sestavi ministrstva (oz. vlade), če pa formalno pravno niti premier ne more vplivati na njene odločitve, kaj šele nek minister (lahko pa državni zbor s spremembo zakonodaje)? Dajte no! A ne bi popravili članka tako, da bodo informacije v članku resnične in verodostojne, ko vas na to kot bralka opozarjam? Kajti ustvarja se vtis, da želite z neresnico manipulirati javno mnenje, da bi SDjevemu ministrstvu dodelili večje prostore. Za koga pa? Saj ima že sedaj dovolj velike zase in še za kakšen organ v sestavi. Inšpektorati, kiSO organi v sestavi, pa so locirani ločeno ter po teritorialnem principu, IN PRAV JE TAKO. Menda si ja ne želite, da bi vsi slovenski inšpektorji imeli pisarne samo v Ljubljani.

      Odgovori
      • Dezerter

        Noben tega ne trdi.
        Primankljaj je 2 mlrd za te vaše črkobralske pizdarije.
        Plačajte si sami vso to megalomanijo.

        Odgovori
  4. Švejk

    Problem poslovnih prosto za državno upravo je enak kot mnogi drugi problemi, kjer je država naročnik.

    Namesto da bi država sama odločala o svoji politiki oskrbe s poslovnimi prostori, ima tudi ta segment v rokah dobaviteljska mafija. Slednja seveda vodi politiko sebi v prid. Država večinoma kupuje in najema pregrešno drage objekte, ki jim jih zrihtajo maherji iz dobaviteljske klientele. Gre za še en kanal, po katerem se davkoplačevalski denar steka v zasebne žepe.

    Seveda obstaja alternativa najemanju poslovnih prostorov od koalicijske mafijske klientele. To bi bila gradnja poslovnih prostorov na lastnih zemljiščih prek najugodnejših izvajalcev.

    Ni treba, da ves državni aparat v središču Ljubljane, lahko je tudi na periferiji. MOL bi državi lahko pomagal do poceni zemljišč za potrebe državnih organov na obrobju Ljubljane… Če bi seveda država pokazala interes za kaj takega.

    Toda kot rečeno: politika oskrbe države s poslovnimi prostori je v rokah strankarske mafijske klientele, cilj pa je izžeti čim več davkoplačevalskega denarja. Vse pristojne institucije, ki naj bi bdele nad smtrno proračunsko porabo pa nič. Verjetno tudi same gostujejo v od najemodajalske mafije najetih prostorih. Ne smeš ugrizniti roke, ki te “hrani”, pardon, molze.

    Odgovori
    • Miller

      Ja, res je.
      Tudi, če bi gradili novo stavbo izven LJ, bi se po slovensko, to vleklo leta in leta s stotimi aneksi in na koncu, ko bi se funkcionarji vseljevali, bi ob vsaki menjavi vlade, vsak aparatiček zahteval predelavo njegove pisarne…

      Italijani, francozi in še kdo, uradujejo v starih stavbah iz časov Marije Terezije. Tam so, da delajo, ne pa „da odmarajo“, ali kot naši uradniki, če jih ni v kancliji, so v bližnjem bifeju.., pardon na terenu…

      Odgovori
    • Dezerter

      V Butaliji je moč mafijske kupole z desettsiočimi zunanjimi podporniki in izvajalci že desetletja taka,da odločilno vpliva na strategije “države” na vseh področjih.
      A je Dobovšek še živ ?

      Odgovori
    • Peter klepec

      Cakte no, poklic politika mora ja imeti nek motiv!

      Odgovori
    • Drejč

      Če Han res nima primernih prostorov za sprejemanje tujih gostov, naj se obrne na svojega šefa Goloba. Ta je zgradil čudovito palačo Gen-i-ja v Novi Gorici. Tam lahko brez sramu sprejme tudi Leyenovo. S helikopterjem je N. Gorica čisto blizu.

      Odgovori
  5. APMMB2

    Palača Ministstva za gospodarstvo je kar primerna.
    Problem pa je v organizaciji samega ministrstva.
    Vprašanje je, ali je potreben tako obsežen aparat, da potrebuje toliko dodatnih zgradb in razpršenost po vsej Ljubljani.
    Z majhno adaptacijo se da bolj reprezentančno urediti prostore za ministra, tako da bodo sposobni sprejemati tudi visoke goste iz tujine.
    Tudi druge primerljive država nimajo razkošnih ministrstev.
    V kolikor pa minister za gospodarstvo ne zmore, ali ne zna organizirati minstrstva tako, da deluje funkcionalno, ni problem v zgradbi, ampak je problem v ministru.
    Ko se je Slovenija osamosvojila in postala država je imela samo tretjino birokratov. Od takrat, v dobrih 30.letih se je birokracija razbohotila. Seveda vse to plačuje gospodarstvo. Ali ni naloga gospodarskega ministra, da razbremeni gospodarstvo? Razbremeni ga lahko tudi z zmanjšanjem nepotrebne birkracije in zakonodaje,ki je njeno gojišče.
    Predlagam ministru, naj vsaj za tretjino zmanjša birokratski aparat in našel bo na Kotnikovi dovolj prostora za spodobni ministrski kabinet.
    Kolikor vem je podjetnik,pa ga vprašam, ali ima njegovo podjetje razkošno upravno stavbo s številnimi tajnicami in sekretarji?
    Poslovne goste pa sprejema v hotelu?

    Odgovori
    • Sonatine

      Nobena od agencij, ki jih omenjate, ni organ v sestavi ministrstva, pač pa so neodvisne institucije z lastnim predstojnikom (direktorjem), ki za ministrstvo po pogodbah in zakonu opravljajo določene naloge (v glavnem javne razpise, regulacijo trga, itd.) in so torej izvajalske institucije ministrstva, ne pa organi v sestavi. Organi v sestavi so zgolj uradi, ki ste jih našteli. Podjetniški sklad, AVK, SPIRIT itd. niso organi v sestavi, lepo prosim. To so čisto samostojne entiteye in gospodarski minister ni njihov šef. So zgolj partnerji z ministrstvom , ki pokrivsjo določena delovna področja oz. izvajajo politične smernice ministrstva v praksi, za denar seveda, ki jim ga ministrstvo dodeli iz svoje malhe. Niso pa del hierarhije ali organizacije ministrstvsm imajo svoje vodstvo, svoje kadre, svoje lastne sistemizacije delovnih mest, ter nadzorne odbore, v katerih ima ministrstvo svojga člama (saj vendar financira velik del mjihove dejavnosti, drugi del lahko te agencije zaslužijo na trgu, česar ministrstvo na primer ne sme). Uradom v sestavi pa je šef minister. Prosim popravite članek. Na spletni strani ministrstva imate natančno navedeno, kateri so organi v sestavi in katere so izvajalske institucije ministrstva. Pravno in organizacijsko sta to dve čisto ločeni zadevi. Delovna področja javnih agencij pa določa Zakon o vladi, ne pa ministrstva sama.

      Odgovori
      • Sonatine

        Tole je bilo namenjeno avtorju članka, seveda, pod komentar je šlo po pomoti

        Odgovori
  6. Švejk

    Biden, Amerika, Nato nas peljejo vse bliže 3. svetovni vojni, mi se pa ukvarjamo s Hanom. Podobno velja za druge medije.

    Vse skupaj je podobno tragični godbi na Titaniku, ki je igrala še potem, ko je voda že začela zalivati podijum.

    Republikanci naj bi zaradi odločitve Bidena, da “Ukrajinci” (ameriški vojaki v Ukrajini) lahko uporabijo rakete z dosegom do 300 km za napade globoko na rusko ozemlje, izvedli impičment, to je odpoklic Bidena. Ali bo to pomagalo zmanjšati napetost med Rusijo in Ukrajino ter Zahodom, je vprašanje, saj impičmenta ni mogoče izvesti kar čez noč. Ameriške in britanske rakete pa že letijo na cilje v Rjusiji. Rusija grozi z uporabo jedrskega orožja.
    Nasvidenje v naslednji vojni??

    Odgovori
    • deni

      Xi ne bo dopustil. Brez skrbi.

      Odgovori
    • Rokovnjac

      Ja Svejk,ne vem kolk iz Ukrajine do Moskve,vem pa,da Ukrajina potrebuje take rakete,ki bodo dosegle Moskvo.Ce jih smejo imeti Rusi take,da razbijajo Kejev,potem ne samo,da lako imajo tekerakete,ki sem jih omenil,ampak imeti jih morajo!

      Odgovori
      • Švejk

        Rokovnjač, Rusi imajo tudi take rakete, ki lahko dosežejo Fresno v sončni Kaliforniji. Ne kliči hudiča, ker še prerad sam pride. .

        Odgovori
  7. Miller

    Ministrstvo za gospodarstvo je eno redkih, ki bi lahko imelo stavbo izven LJ, ne pa v strogem centru.
    Hohštaplerstvo vseh vlad.
    In danes je najbolj pomembna predsedniška rezidenca, v katerem gradu naj bi bila…,
    ja, seveda, ker baje prinaša narodu blaginjo in dvig BDP…
    Ogabno malomeščanstvo.

    V Bruslju vabijo na YU PARTY za dan republike,…, če je predaleč, pa vabljen 7. dec., v Celje na koncert srbske dive Cece.
    Twito jo ima zdaj blizu in ji bo lahko na oder prinesel šopek, da je ne bo hvalil samo preko Twita.

    Odgovori
    • deni

      Z vsem se strinjam Miller, samo ne vem kaj ima Twito zraven.

      Odgovori
      • ren

        deni, obvezen dodatek. Kot, denimo, amen.

        Odgovori
    • Tibor

      Drži – gospodarsko ministratvo bi bilo lahko tudi nekje ob obvoznici.

      Odgovori
    • Peter klepec

      Sicer pa, ali kdo ve kaj dela slovensko ministrstvo za gospodarstvo?
      Saj se vse, od cesar je odvisno slovensko gospodarstvo, dogaja izven SLO. Slovenska vlada naredi dovolj, ce ne moti gospodarstva. Problem je, da tega ne ve.

      Odgovori
  8. beri

    Citiram… – Pi Kos/Domovina
    “Vodilni raziskovalec Alzheimerjeve bolezni tri desetletja potvarjal raziskave. Kako je to mogoče?”

    To je najlepši dokaz, da ne gre v maloro zgolj politika in politiki, ampak tudi znanost in znanstveniki. Nič več ni sveto – ne enim in ne drugim.

    Odgovori
  9. Rokovnjac

    Ne razumem sakaj ministrstvo za gospodarstvo ne prevzame Litijsko 51 or two or kaj je ze?Stavba bi bila odlicna za gospodarsko dejavnost.Gospodarstveniki bi jo obnovili po njihovem okusu s prostovoljnim ali pa udarniskim delom in stvar bi bila resena Volk st in pa koza cela.Taka dejavnist tudi ne potrebuje prekomernih parkirnih prostorov.No ja,saj se cisto nor,ker va Butalcem dajem nasvete zasonj!

    Odgovori
    • Dezerter

      brez skrbi noben dober nasvet ne bo ostal nekaznovan….🤣

      Odgovori
    • deni

      Spoštovani Rokovnjač. Vi “Američani” gledate predvsem iz praktične postavke, kar v slovenskem jezikoslovju očitno ni najbolj doma. Zaradi te praktičnosti so ZDA, kar so. Slovenijo pa caplja za narcisoidnim PV
      . Unum castigabis, centum emendabis. Kar pa na žalost ne velja za našo vlado in slovensko miselnost na splošno.

      Odgovori
      • Rokovnjac

        Nisem poznal ta latinski rek in sem ga moral prevesti na google translate,zanimivo!

        Odgovori
      • Dezerter

        Italjani tej miselnosti rečejo mentalita’ mafiosa.
        Bo bolj točno v času in prostoru.
        Osamitev in kaznovanje posameznika je elementarni del mafijske metode.
        Jj ,kot vladar-oponent ni žrtev.
        Na tisoče pravih žrtev je,ki so izgubile vse.
        O njih pa niti besedice.

        Odgovori
      • beri

        @deni – jaz pa zagovarjam Rokovnjača iz dveh razlogov.
        Prvi je ta, da živi v Ameriki. Drugi pa je ta, da lažje razumemo miselnost demokratov in republikancev v Ameriki z njegovega stališča.

        Zakaj je to dobro? Če bi obe stranki imeli isto/enako/podobno razmišljanje – ne bi bilo sprememb, ne bi bilo napredka, ker status quo ni napredek, mar ne?

        Pazite – ne govorim o tem katera stran ima prav – govorim o NARAVNI zakonitosti, da se delimo na dva pola! Na dva različna nasprotna pola pa se delimo tako rekoč na vseh področjih in ne samo v politiki.

        Tudi, če se ne strinjamo vedno z Rokovnjačem je njegov pogled demokrata zanimiv tudi za nas. Ker ne mara Trumpa, predvidevam, da je demokrat ali vsaj navija zanje. Lep dan.

        Odgovori
        • Drejč

          Ti in Rokovnjač pašeta skupaj kot rit in srajca.
          Bluzim jaz, bluziš ti, nama dolgčas ni.

          Odgovori
          • beri

            @drejč – kolikokrat ti moram še povedati, da je zate to višja matematika. Nihče te ne sili, da jo obvladaš. Tudi te nihče ne sili, da spremeniš svoja levičarska razmišljanja.

            Na srečo je takšnih levičarjev, ki nam krojijo kakšna bo naša država in družba v Sloveniji vse manj – tudi po zaslugi najbolj nesposobne ultra-leve vlade doslej.

            Hvala Golob, ker si pokazal, da se da državo voditi še slabše kot smo mislili doslej!

        • Dezerter

          Zaupati politikom na “besedo”?
          Norost.

          Odgovori
    • Peter klepec

      Nasvet je zastonj, pa tudi dober ni. Najbrz zato, ker je zastonj.
      Lahko pa poveste kaj naj bi « gospodarstveniki » delali v vladi? In kaj naj bi bila vladna gospodarska dejavnost?

      Odgovori
  10. slavkope

    Dokler nam bodo neodgovorni ter opravilno nesposobni aktualni ministri, podpredsedniki in predsednik Vlade RS “v dobri veri” veselo kupovali in brezskrbno vnaprej plačevali z davkoplačevalskim denarjem neuporabne “palače”, kot stoji na Litijski, ali palete neuporabnih prenosnih računalnikov brez garancije, kot so tisti na deponiji v Logatcu, bodo predsednik, podpredsedniki in ministri Golobove vlade upravičeno in zasluženo trpeli v sramotno nedostojnih in nefunkcionalnih poslovnih prostorih.

    Kdor ne zna in ne zmore dostojno in gospodarno poskrbeti niti za lastno “rit”, seveda ni in nikoli ne bo sposoben poskrbeti za druge!

    Sinoči so nam na Pop tv razkrili še eno nerazumljivo ter šalabajzersko budalost prvega ministra Goloba in njegovih ponižnih vladnih “ministrantov” s področja sistemskega varovanja najvišjih funkcionarjev vladajoče elite.

    Le Golobovi “zasebni” varnostniki oz. samovoljno odbrani “telohranitelji”, ki so službeno in plačno vezani na kabinet predsednika Vlade RS, imajo pravico do dnevnic in drugih zakonitih dodatkov v skladu z zakonodajo in ustrezno kolektivno pogodbo.

    Vsi ostali profesionalni varnostniki iz. “telohranitelji” ostalih visokih državnih funkcionarjev (od Predsednice RS do predsednice DZ RS in privilegiranih ministrov s stalnim varstvom), ki so v službi posebne enote Policije in MNZ RS, so od določenega datuma prikrajšani za dnevnice in druge prejemke po zakonu in kolektivni pogodbi.

    Kako je mogoče, da si je avtokratski prvak GS in prvi minister Golob v nasprotju z veljavno ustavo in zakonodajo samovoljno izsilil posebno in iz edine pristojne Policije ter MNZ izločeno osebno varnostno službo in kako je mogoče, da proti tej doslej še ne-videni samovolji in proti-ustavni diskriminaciji ne protestirajo ne pristojni in prizadeti drugi najvišji državni funkcionarji ter ministri in ne brutalno diskriminirani posebej usposobljeni in pooblaščeni pripadniki posebne enote Policije oz. MNZ?

    Odgovori
    • Miran

      @slavkope

      Quod licet Iovi, non licet bovi.

      🥱

      Odgovori
      • Dezerter

        “La gatta va al lardo ,finche ci lascia lo zampino”.

        Odgovori
  11. tj

    Ministrstva, agencije in ostalo so zlata jama za najemodajalce poslovnih prostorov. Zato pa so tisti projekti za gradnjo objekta ob Dunajski nekje globoko v predalu.

    Odgovori
  12. Dezerter

    Mislim,da temule res ni treba preveč skrbeti ,kje bo koga sprejemal.
    The time is gone,the song is over.
    Dokler se ne razišče “Dunajska” je povrhu še neokusno.
    Plenky boy je pri bratrancih hrvatih odredil revizijo vseh nakupov ministrstva za zdravstvo.

    Odgovori
    • Miran

      Zakaj mora gospodarski minister Han tuje goste sprejemati po ljubljanskih hotelih

      Neb vedu kr tko z gvave.🥴

      Odgovori
      • Dezerter

        so mel na Bledu vse ful….

        Odgovori
        • Dezerter

          but(l)ični turizem…☻

          Odgovori
          • deni

            @Dezerter. Johnov turizem.

          • Dezerter

            Visarjonovići tam strašijo….

  13. beri

    Vaš naslov: “Zakaj mora gospodarski minister Han tuje goste sprejemati po ljubljanskih hotelih” – in moj odgovor…

    Zato, ker čakajo leve vlade/stranke, da se pojavi bogati slovenski privatnik, ki jim bo na svoje stroške zgradil ustrezne prostore za tujo diplomacijo.

    Vse stvari so povezane med seboj: navzgor in navzdol; v levo in desno. Primer.

    Če bi imeli Slovenci takšne tajkune kot jih ima Amerika, Kitajska, Rusija itn. – bi bil jaz ponosen nanje, ker bi mi/oni kupovali recimo srbska in hrvaška podjetja in ne obratno!

    Ja, bogastvo ima tudi pozitivne lastnosti – kot vse stvari na svetu pa ima tudi stranske posledice kot recimo življenje na veliki nogi le teh in nič vračanja ljudstvu del tega bogastva preko izgradnje novih podjetij, novih zaposlitev zanje itn.

    Če ste levičarji tako ponosni na svojo ekstremno ultra-levo Levico pa kar navijate še naprej za t. i. socialno gospodarstvo. Samo ne krivite za vse to desničarje, ki se ne strinjajo z vašimi pogledi.

    Odgovori
    • beri

      P. S. Ne zanašajte se na Goloba in njegov golobnjak. Oni znajo kupovati zgolj razpadajoče stavbe, ki ne koristijo nikomur/ničemur, malo vredne računalnike, ki ne koristijo nikomur – imajo pa denar za svoje NVO-je itn. Lep dan.

      Odgovori
    • Peter klepec

      Re… Če bi imeli Slovenci takšne tajkune

      Pozabljate, da bi taki tajkuni obogateli na vas racun, med drugim.

      Odgovori
      • beri

        @peter – malce sem obstal, da razmislim ali si se hotel malce pošaliti ali si mislil resno?

        Za božjo voljo – vsi, ki obogatijo na pošten ali ne-pošten način – lahko obogatijo zgolj na tuj račun, torej tudi na naš.

        Tako kot nekdo, ki ima fakultetno izobrazbo prejema zaradi te izobrazbe rento, ki je nekdo, ki te izobrazbe nima ne more dobiti oziroma imeti. Ne samo skozi višjo plačo, ampak ima možnost dobiti cel kup dodatnih zaposlitev/položajev. Profesor lahko zraven svoje profesure ustanovi svoj s. p. – zdravnik lahko zunaj javnega sektorja dela tudi v privatnem sektorju itn.

        Če sem malce ciničen. Tudi navadni delavec, recimo varilec lahko dopoldan dela v svojem podjetju, v popoldanskem času pa pri svojem privatniku itn. Vse to je dovoljeno tistim, ki imajo umska in fizična znanja – lenuhi pa ne potrebujejo ne vedenj in znanj, ne umskega in ne fizičnega dela. Tako pač gradimo ta svet.

        Odgovori
        • beri

          P. S. Oprosti Peter, tudi jaz vas bom v prihodnje vikal.

          Odgovori
          • Peter klepec

            Koncno😀

          • Peter klepec

            V mojem okolju se prakticno vsi vikamo, to je usus. Celo v primeru, da se nazivamo po imenu in ne po priimku. Ameriski vpliv.

            Res pa, da je ta usus v SLO&co drugacen.
            Nekoc sem v kontaktu z nekim spostovanim profesorjem iz Slovenije naredil napako, ko mi je ponudil nazivanje z imenom. Zmotno sem mislil, da mi je ponudil tikanje kot je v SLO obicajno. Pa je bil samo « amerikaniziran » kjer je tikanje prepovedano. Mucna situacija.

        • Peter klepec

          Jasno, hotel sem pa reci, da tajkuni ekscesno zasluzijo na racun okolice. Tak je sistem.
          Ampak ponosen je lahko samo tajkun, sam nase, okolica, ki je to placala, nima razloga za to.

          Odgovori
  14. tohuvabohu

    Nujno rabimo center vesoljskih tehnologij, vse ostalo je brez pomena …

    Odgovori
    • beri

      Saj bo šlo – čakamo samo še na Golobov vesoljski računalnik, ki bo vse to obdelal.

      Odgovori
  15. slavko finec

    Saj tudi s cestami po katerih se pripeljejo ni nič bolje, so se pa zato v 34 letih napolnili žepi posameznikov

    Odgovori
  16. cmerarjepi3da

    Shit hole in the center of the shit hole.

    Odgovori
    • Dezerter

      leglo zla.
      drži.

      Odgovori
  17. Dezerter

    Steinbuch ne “navijaj” števca,že tko je vse na puf….😉

    Odgovori

Objavi komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Opazili smo
Operacija Sever: Kučanova partijska politika dveh obrazov

Operacija Sever: Kučanova partijska politika dveh obrazov

Ob 35-letnici akcije Sever, ko je tedanja slovenska partija preračunljivo preprečila t.i. srbski miting resnice v Ljubljani, je ponovno aktualna knjiga zgodovinarja Igorja Omerze z naslovom Udba in akcija Sever, v kateri je spremno besedo napisal Igor Bavčar, ki je konec osemdesetih vodil Odbor za varstvo človekovih pravic, v prvi demokratični vladi pa je prevzel mesto ministra za notranje zadeve. Bavčar ugotavlja, da je partija svoj volilni uspeh na prvih svobodnih in demokratičnih volitvah dosegla tudi zaradi nasprotovanja Miloševićevi jogurtni revoluciji in prizadevanjem za avnojsko Jugoslavijo. Toda samostojna Slovenija v resnici ni bila nikoli njena opcija in to dobro pokaže tudi knjiga Igorja Omerze. Edini, ki bi Türkovo državno odlikovanje za akcijo Sever res zaslužil, je Milan Kučan, le obrazložitev bi se morala glasiti drugače …

Celjska “vstaja proti krivosodju”, tajne policijske metode in poplava upokojenskih strank

Celjska “vstaja proti krivosodju”, tajne policijske metode in poplava upokojenskih strank

Pred veselim decembrom se je očitno začela tudi predvolilna kampanja. Janša je zbral svojo vojsko pred sodiščem v Celju, kjer mu sodijo v zadevi, ki bi v primeru, če bi se pisal kako drugače, zagotovo že zastarala. Prvak opozicije je komaj čakal na nov dokaz “krivosodja”, domnevno depolitizirana policija pa na demonstracijo policistov v civilu, ki so s pištolami za pasom strašili med ljudmi. Levi bi Janšo pred volitvami radi obsodili, Janša bi bil rad spet zaprt, da bi lahko dokazal zaroto udbomafije in krivosodja … Ob vsem tem se vrača tudi teflonski Karl Erjavec, na desnici pa se skriva še eno lepo presenečenje.

13 značilnosti patoloških lažnivcev

13 značilnosti patoloških lažnivcev

Nov dan, nova laž predsednika vlade Roberta Goloba, ki jo je razkrila kar predsednica države Nataša Pirc Musar. Po zahtevnem tednu verbalnih in Instagram akrobacij prelaganja odgovornosti glede zavoženega sistema obračunavanja omrežnine si je predsednik vlade, verjetno na prigovarjanje kakšnega vsaj na pol prisebnega PR svetovalca, uredil velik intervju za Slovensko tiskovno agencijo (STA), v katerem je poskušal javnost pomiriti, prepričati, da ima vse pod kontrolo. Reforme menda uspešno potekajo z neverjetno uspešnostjo, nove so pripravljene, stanovanja se gradijo na polno, oskrba starejših bo vrhunska, gospodarstvo podira vse rekorde…, premier pa je tudi oznanil, da je končno razumel sporočilo volivcev, ki mu (in Gibanju Svoboda) prek anket javnega mnenja izkazujejo vedno večje nezaupanje. Ga je res?

Za koga dela Dejan Kaloh?

Za koga dela Dejan Kaloh?

Danes je po napovedih nekdanji poslanec SDS Dejan Kaloh predstavil svojo stran zgodbe o sporu z Anžetom Logarjem, ki naj bi izviral iz Kalohove neuslišane želje po podpredsedniškem mestu v novi stranki. V precej osebnem pismu, ki po pričakovanjih ni na posebej visoki “akademski” ravni, je mnogo navedb, ki lahko držijo, ali ne. Vsekakor gre beseda proti besedi, kredibilnost enega proti kredibilnosti drugega. Zanimivo dejstvo pa je, da do pred kratkim skorajda anonimen poslanec SDS v svojem “maščevalnem” pismu navaja skorajda identične obtožbe na račun Anžeta Logarja, kot jih že nekaj časa poslušamo s samega vrha SDS.

Slepilno, patetično politično napihovanje “napadov” na pravosodje

Slepilno, patetično politično napihovanje “napadov” na pravosodje

Naši osrednji mediji so dobesedno eksplodirali zaradi domnevnih napadov na neodvisno pravosodje, ki naj bi jih predstavljale nekatere objave na omrežju X. Med drugim je uporabnik omrežja Marko Zidar razkril domače naslove sodnikov, ki so bili vpleteni v sodne procese proti Janezu Janši, z vulgarnim, absolutno neprimernim pripisom o “vnetljivosti” prebivališč sodnikov. Seveda so takšne objave vredne najstrožjiih obsodb in obravnave policije, vendar pa so le delček dnevnega verbalnega bruhanja, nasilja, političnih, osebnih žalitev na tem omrežju, kjer v bistvu še vedno divja agresivna virtualna državljanska vojna.

Dan mrtvih ali dan ekscesnega, nepotrebnega trošenja živih?

Dan mrtvih ali dan ekscesnega, nepotrebnega trošenja živih?

31. oktobra smo praznovali Dan reformacije, čeprav imamo v teh časih bolj dneve, tedne, leta deformacije zdravega razuma. Martin Luther si je prizadeval za osnovno preproščino, racionalnost, proti čaščenju umetnih svetnikov, izumetničinih relikvij vseh oblik. Tudi današnji prvi november, praznik Dneva mrtvih, Vseh Svetih, karkoli že hočete, je v sodobnem svetu takšen dan, bolj že teden, skoraj mesec, ko bi izvirni Luther gotovo našel vsaj 10, če ne blizu sto pripomb, tez, ki bi jih kritično “nabil” na vrata zavesti naše sodobne družbe.

Ameriške predsedniške volitve kot popularni šov

Ameriške predsedniške volitve kot popularni šov

Kdo od zvezdnikov podpira Kamalo Harris in kdo Donalda Trumpa? Ta informacija je v ZDA nadvse pomembna, saj slavni s svojo podporo vplivajo na javno mnenje in mobilizacijo volivcev. Predsedniške volitve v ZDA bodo potekale 5. novembra 2024, na njih pa se bosta za zmago potegovala Kamala Harris kot kandidatka demokratske stranke in Donald Trump kot kandidat republikancev. Kampanje so intenzivne in usmerjene v pridobivanje podpore različnih volilnih skupin. Pri tem pa imajo veliko vlogo tudi zvezdniki, saj s svojo podporo širijo vpliv kandidatov med svojimi sledilci.

Slovenska smučarska identiteta v krizi?

Slovenska smučarska identiteta v krizi?

26. oktobra se je na ostanku ledenika Rettenbach nad Soeldnom začelo svetovno prvenstvo v alpskem smučanju. Ne glede na to, da je poletje dokončno “pojedlo” spodnji del ledenika (verjetno bo v naslednjih letih enostavno izginil), so organizatorji zaradi nepričakovanega obiska zime pred nekaj tedni in skrbno deponiranega snega lahko zgledno pripravili progo. Tudi trenutno mini poletje in fen ne ogrožata tekem. Slovenk danes ni bilo v ospredju, se pa jutri na strmine vrača legendarni Marcel Hirscher. Poskusi ponovne popularizacije alpskega smučanja na vse načine, reaktivacije legend, so v alpskih državah v polnem teku, saj celotni koncept zimskega turizma pomeni kar zajeten deleža BDP.