Zrcalce, zrcalce na steni, povej, kdo psihoterapevt v deželi je tej …

Avtor: | 2. avgusta, 2024

Zadnje čase je področje psihoterapije pri nas precej dinamično. Nekateri slovenski strokovnjaki namreč ustvarjajo vtis, da so le njihovi strokovni profili in  psihoterapevtske orientacije kompetentni in poklicani za opravljanje te dejavnosti. Kot neprimerne zavračajo večino drugih, strokovno usposobljenih psihoterapevtov, češ da nimajo določene dodatne, nepsihoterapevtske izobrazbe (predvsem iz klinične psihologije ali psihiatrije) in ne pripadajo terapevtskemu pristopu z njihovega kratkega, dokaj arbitrarno sestavljenega seznama. Stoletna psihoterapevtska praksa in raziskave takšnemu ekskluzivizmu ne pritrjujejo, zato omenjene težnje izpadejo predvsem kot cehovsko prerivanje.

Niti Sigmund Freud ni bil psiholog ali psihiater, zakaj bi to morali biti drugi psihoterapevti?

Logično je, da za učinkovito izvajanje psihoterapevtskega dela šteje zgolj to, kakšne kompetence je posamezni strokovnjak pridobil s področja psihoterapije. Ali je že prej pridobil kakšno drugo izobrazbo ali ne, je v tem pogledu irelevantno. Odrekanje psihoterapevtske legitimnosti strokovnjakom, usposobljenim po dolgoletnih mednarodno veljavnih smernicah, pa je celo diskriminatorno.

Niti sam Sigmund Freud, ki velja za utemeljitelja psihoterapije, ni bil ne psiholog in ne psihiater (čeprav sta ti dve vedi takrat že obstajali). Bil je nevrolog in je v začetni fazi svojega ukvarjanja z duševnimi motnjami tudi izhajal povsem iz svoje nevrološke podlage. Dokler ni ugotovil, da ima opravka z drugačno naravo težav, in tako se je rodila psihoanaliza oziroma psihoterapija.

Alfred Adler, ki se je prvi strokovno diferenciral od Freuda (še pred Carlom Jungom), je svojo medicinsko kariero začel kot oftalmolog in se zatem preusmeril v splošno medicino. Carl Rogers, ki velja za očeta raziskovanja psihoterapije, je celo najprej študiral agronomijo, zgodovino in teologijo (religiologijo), šele na podiplomski stopnji se je usmeril v psihologijo in psihoterapijo. Vendar mu zaradi njegove predhodne izobrazbe kasneje niso zapirali vrat, saj je bil celo izvoljen za predsednika Ameriškega psihološkega združenja. V kategoriji kliničnih psihologov Rogers danes velja za najbolj eminentno figuro 20. stoletja – takoj za Freudom.

Albert Ellis, eden od utemeljiteljev kognitivno-vedenjskega psihoterapevtskega pristopa (KVT), ki so mu v zdravstvenih sistemih po svetu precej naklonjeni, je najprej diplomiral iz poslovanja, nekaj časa deloval kot poslovnež in zatem kot pisatelj. Šele njegovo laično “svetovanje” na temo človeške seksualnosti ga je spodbudilo, da je poiskal novo karierno pot. Aaron Beck, ki velja za očeta kognitivno-vedenjskega psihoterapevtskega pristopa, pa je bil med študijem medicine odločen, da postane internist, po medicinski diplomi je pol leta deloval v patologiji, zatem tri leta v nevrologiji in zgolj po naključju je pristal v psihiatriji, kjer je potem razvil precejšnje zanimanje za psihoanalizo.

Če bi veljala logika etiketiranja strokovnjakov po predhodni izobrazbi, danes kognitivno-vedenjske terapije torej najbrž sploh ne bi poznali. In če bi v preteklosti veljalo načelo, da so za izvajanje psihoterapije kompetentni samo klinični psihologi, psihiatri ter morda še kak drug strokovni profil, potem Freud, ironično, sploh ne bi imel možnosti za osnovanje te dragocene oblike pomoči, saj ni bil formiran v nobenem izmed takšnih profilov.

Pluralnost pristopov je že od začetka ključni dejavnik razvoja psihoterapije.

Kot kaže, nekatere vznemirja pluralnost pristopov, ki je v psihoterapevtskem svetu eno od osrednjih dejstev praktično že od samega nastanka psihoterapije, začenši z nestrinjanji in posledično strokovnimi ločitvami med Freudom, Adlerjem in Jungom ter kasneje še številnimi drugimi velikimi imeni psihoanalize in psihoterapije, vključno s kognitivno-vedenjsko terapijo. Rivalstvo med psihoterapevtskimi orientacijami se je kasneje vseskozi zmanjševala po zaslugi raziskovalnih ugotovitev, ki so prepričljivo pokazale na skupne učinkovine raznolikih psihoterapevtskih pristopov. Že leta 1984 sta Orlinsky in Howard tako razvila celo na raziskavah temelječ generični model psihoterapije.

Kognitivno-vedenjska terapija (KVT) je sama po sebi izvrsten odraz pluralnosti psihoterapevtskih pristopov. Brez pluralizma pristopov kognitivno-vedenjska terapija ne bi mogla nastati, niti se diferencirati od psihoanalize kot izvorne psihoterapevtske orientacije. Prav tako se sama psihoanaliza brez dopuščanja ali vsaj toleriranja pluralizma ne bi mogla tako razviti in razvejati, kot se je, in s tem produktivno vplivati na razvoj ostalih psihoterapevtskih pristopov.

V tem tisočletju se je v nekaterih krogih po zaslugi raziskovalnih ugotovitev krepil vtis, da je kognitivno-vedenjska terapija po učinkovitosti superiorna glede na ostale pristope. Zanimivo pa je, da z nadaljnjim širjenjem raziskovalne dokazne baze na področju psihoterapije podoba KVT kot zlatega psihoterapevtskega standarda vse bolj bledi. Čedalje bolj jasno postaja, da KVT ni vsemogočna, saj je v precejšnjem deležu primerov neučinkovita in v nekaterih primerih obstajajo jasne indikacije za uporabo drugega pristopa. Množijo se raziskovalni dokazi za učinkovitost ostalih pristopov, ki jih je sicer ponavadi teže raziskovati kot kratkotrajne, na simptome usmerjene kognitivno-vedenjske obravnave z relativno preprosto terapevtsko konceptualizacijo. Poleg starejše paradigme, imenovane na dokazih temelječa praksa, danes obstaja še druga, komplementarna paradigma, in sicer na praksi temelječi dokazi. Zanjo je iz raziskovalnega vidika značilna celo večja zunanja veljavnost, kar pomeni večjo reprezentativnost za dejansko klinično prakso ob manjši možnosti razločitve posameznih učinkujočih elementov.

V sodobni psihoterapevtski znanosti fokus že kar nekaj časa ni več na vprašanju, kateri pristop je boljši od drugega, temveč kaj deluje za koga in v kakšnih okoliščinah. Terapevtski pristopi se medsebojno razlikujejo po svojem profilu učinkovitosti. Denimo pri terapevtski obravnavi problema, ki se nahaja nizko na Stilesovem kontinuumu asimilacije, bo KVT klinično manj učinkovita od psihodinamskih pristopov, ki so bolje od KVT prilagojeni za delo z manj asimiliranimi problemi.

Zaenkrat ni znana nobena slovenska raziskava, ki bi dokazala, da so klinični psihologi ali psihiatri bolj učinkoviti v izvajanju psihoterapije kakor drugi profili, čeprav nekateri to vztrajno ponavljajo.

Iz raziskav je znano, da imajo specifični terapevtski dejavniki bistveno manjši doprinos k izidu psihoterapije v primerjavi s skupnimi terapevtskimi dejavniki. Poleg tega raziskave novejšega datuma vse bolj poudarjajo pomen lastnosti psihoterapevtov v primerjavi s tehničnimi značilnostmi posameznega psihoterapevtskega pristopa. Odrekanje legitimnosti strokovnim profilom za delovanje na področju psihoterapije ne bi smelo potekati brez konkretnih diferencialnih dokazov o psihoterapevtski (ne)učinkovitosti teh profilov oziroma psihoterapevtskih orientacij v slovenskem prostoru. Zaenkrat ni znana nobena slovenska raziskava, ki bi dokazala, da so klinični psihologi ali psihiatri bolj učinkoviti v izvajanju psihoterapije kakor drugi profili, čeprav nekateri to vztrajno ponavljajo.

Navesti pa je mogoče slovensko raziskavo, ki jasno nakazuje možno učinkovitost psihoterapevtske obravnave s strani drugih profilov, izven zdravstvenega sistema (Černetič in Černetič, 2023): Podatki enoletnega (40 terapevtskih seans) rutinskega merjenja izida psihoterapevtske obravnave 20 klientov pri dveh psihoterapevtih integrativne relacijske modalitete so v povprečju pokazali na klinično pomembno izboljšanje na vprašalniku OQ 45, ki velja za v svetu najpogosteje uporabljano in najbolj raziskano splošno mero psihoterapevtskega izida.

Zagotovo je še posebno na področju psihoterapije potrebno ločevanje zrnja od plev – učinkovitih praks od neučinkovitih ali celo škodljivih. A ločevanje ne bi smelo biti usmerjeno na favoriziranje enega zrnja na račun drugega, saj bi to predstavljalo odvrnitev pozornosti od pravih problemov in izzivov, kar zadeva urejanje področja psihoterapije. Po definiciji Svetovne zdravstvene organizacije zdravje ni le odsotnost duševne ali kake druge bolezni, temveč pomeni precej več: je “stanje popolnega duševnega, telesnega in socialnega blagostanja”. To pa je mogoče doseči le s takšno psihoterapijo, ki ni omejena zgolj na medicinski model razlage človeških težav, zdravstvene sisteme in ozek nabor terapevtskih pristopov, temveč diha s polnimi pljuči raznolikosti, ki se je več kot stoletje dolgo akumulirala v njej.

Doc. dr. Mihael Černetič je doktor psiholoških znanosti, certificirani integrativni psihoterapevt in predavatelj na Univerzi Sigmunda Freuda.

14 komentarjev

  1. Miller

    Ker se ne spoznam, bom na splošno:
    v vseh dejavnostih človeka je najpomembnejša kilometrina, pa naj gre za kirurga ali mehanika.
    Ker znanost in tehnologija napredujejo, se morajo do penzije vsi učiti novih dognanj in postopkov. Kako je s tem ? Kje in kako sproti pridobivajo to znanje eni in drugi ?

    Pa še zanimivost: klinični psihiater, ki je izumil lobotomijo, je za ta medicinski dosežek dobil Nobelovo nagrado.
    Toliko o psihiatrih, kako gledajo in branijo svoje dosežke in tistih, ki jih nagrajujejo.

    • Alojz Železnik

      Jaz pa tu vidim vojno med znanstveniki in slugami diktatorjev. Ta vojna je bila, je in bo.

    • tohuvabohu

      Kilometrina je po SSKJ denarno nadomestilo za prevožene kilometre z lastnim vozilom v službene namene.

      • tohuvabohu

        Kateri kreten se je spomnil izkušnje imenovati kilometrina? Najbrž je bil politik – politiki so veliki uničevalci jezika.

      • SSKJ

        kilometrína -e ž (ī)
        1. znesek, ki se (iz)plača vozniku za prevožene kilometre: odobriti kilometrino / izplačati kilometrino in dnevnice
        2. ekspr. znanje, védenje, pridobljeno s študijem, z delom; izkušnje: kulinarična, politična kilometrina; nekaj kilometrine že imam, vendar mi še precej manjka do popolnosti

  2. APMMB2

    O psihoterapiji ne vem dosti.
    Poznam Romana Vodeba, seveda kot gosta Aljuša Pertinača.
    Je sicer robat naturščik, ki pa v glavnem zadene vse, o čemer razpravlja.
    Je veren sldnik Sigmunda Freuda, začetnika psihoterapije.
    v znanosti in umetnsti je že tako, da so začetni poiskusi najbolj obetavni, vsi nadalnji pa se izumetničijo.
    Poglejte kam so nas psihoterapevti pripeljali. Trdijo, da sta moški in ženski spol enaka. Pa je od Freuda minili dobrih sto let.
    Psihoterapevt mora biti v prvi vrsti pošten.
    danes prevladuje v psihoterapijipred vsem hlastanje po denarju.
    K psihoterapevtom se zatekajo v glavnem bogatejši ljudje in prihoterapevti jih skubijo če je le mogoče.
    Vodeb pa deli nasvete in diagnoze zastonj preko TV. Žal jih pacienti štejejo kot kleveta, pa ga celo tožijo. Ne ve, če ljudjegrdega videza razbijajo zrcala?
    Za psihoterapijo formalna izobrazba ni pomeembna, pomemben pa je pošten pristop in sveda potrpežljivost. Ena seansa ne pomeni mnogo. To pa kaže na to, da je poštenje zelo potrebno, saj je diagnoza šele začetek, zdravljanje pa dolgotrajno.
    To pa je problem.

    • Peter klepec

      Pogumna trditev, da za en poklic ni potrebna izobrazba. In da je postenje najvaznejse.
      Kot bi trdil, da je pri avtu eno kolo najvaznejse, ostala tri pa da niso nujna.

    • ren

      APMMB2
      Za psihoterapevta je potrebno predvsem dobro znanje psihologije. Dobrodošlo je tudi medicinsko znanje, ni pa nujno.

  3. Rokovnjac

    Ogromno enega blebetanja,ki ne koristi nikomu.Ce je to gospodova izobrazba,naj jo uporabi pravilno na pacientih.Mene najbolj zanim,kako se moram pocutiti,da rabim njegovo pomoc????Nikje ni objavil nobenih simptomov za katere bi rabil njegovo pomc?Mene zelo zanima,kako se mora oseba pocutiti,da rabi psihoterapevtsko pomc.Mogoce bo pa fant (gospod) nam malo objasnil,sveda v kar dvomim!

    • Marko

      ti kar jaz povem: pomoč rabiš

    • Peter klepec

      Menda vsak tretji clovek vsaj enkrat v svojem zivljenju dozivi eno psihozo.
      Psihoterapevt je (bo) potemtakem eden najbolj lukrativnih poklicev.

  4. ren

    Vojna med psihiatri in psihoterapevti?

    • tohuvabohu

      Vojna vseh proti vsem, tepejo pa se za denar in za nič drugega.

      • beri1122

        Malce za šalo in bolj zares. Vašo misel bom malce razširil. Ni vse v denarju – bistvo je v novih vedenjih in znanjih v tem smislu, da se morajo šele dokazati s ponovitvami eksperimentov. Denar pa je seveda ključen in seveda nič manj ego ljudi, ki delujejo na tem področju. Primer.

        Znanstveniku, ki je ugotovil, da sonce kroži okoli Zemlje, ne moremo očitati nevednosti in neznanja oziroma želje po odkrivanju novih zakonitosti v astronomiji – tudi če ni razumel Znanosti v današnjem pomenu. A tudi recimo Alberta Einsteina bo morda nekoč nekdo popravljal. Že pri kvantni teoriji se je uštel, kajne?

        To je verjetno tudi odgovor zakaj raziskovalci, tukaj psihoterapevti izumljajo nove spole, bolje pod-spole in cel kup novih duševnih bolezni, med katerimi so nekatere zagotovo resnične.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Komentar
Zakaj je ugled sodnikov nizek, zdravnikov pa še nižji

Zakaj je ugled sodnikov nizek, zdravnikov pa še nižji

Neverjetno paradoksalno se zdi, toda vlada z bojem za ohranitev t.i. javnega zdravstva v resnici zdravstvo še bolj uničuje, s potapljanjem “javnega” zdravstva pa se bo del pacientov, ki si to lahko privošči, preselil k zasebnikom. Alternative jim namreč država niti ne bo dala. Plačaš zasebniku in prideš na vrsto v nekaj dneh, ali pa čakaš nekaj let v razpadlem “javnem” zdravstvu in upaš, da vmes ne boš umrl. Ljudje so se tega začeli zavedati in ker so kot odgovorne za to katastrofo prepoznali zdravnike, je tem zaradi tega padel ugled. Zato so danes zdravniki kar se ugleda tiče – na psu. Še sodniki so na boljšem.

Golob pač ni kos

Golob pač ni kos

Večkrat se sprašujem, zakaj ravno v Sloveniji odločitve strateškega pomena ne znamo izpeljati tako, da optimiziramo rezultat? Ker so ravno tedaj na čelu države diletanti? Ker podcenjujemo naravne zakonitosti postopka? Ker tisti, ki odločajo, v resnici ne vedo, kaj bi? Ker v političnem power playu posamezniki preveč solirajo? Ali pa kar vsakega po malem? Saga o imenovanju slovenskega komisarja je spet en tak zavožen primer. Čeprav se v javnosti poskuša ustvariti zmedo glede odgovornosti za to šlamastiko, je treba jasno povedati, da je krivec samo en. Robert Golob.

Cigani

Cigani

Kot družba znamo zapisati pravico do pitne vode celo v ustavo, ko pa jo rabi romska mati za osnovno higieno svojega otroka in družine, za prehrano, pa je nismo sposobni pripeljati! Čemu potem vse te besede o pravici do pitne vode v ustavi, če pa so za Rome mrtva črka na papirju? Zakaj dopuščamo, da se politika igra z obrobno skupino in nad Rome pošilja policijo, namesto da bi jim omogočila normalno življenje? Ne dvignemo glasu za reveže, ki živijo na robu preživetja in trpijo za večjo obolevnostjo in tudi veliko prezgodaj umirajo. Ne čudite se potem, če ne bo dvignil nihče glasu za vas, ko boste v stiski. Ne skrbimo za njihove otroke, kritični smo do prihajanja romskih otrok v šolo, do njihovih higienskih navad. Kako pa naj gredo v šolo čisti in umiti, če pa nimajo dostopa do pitne vode?

Napotnice: Španska vas ministrice za zdravje

Napotnice: Španska vas ministrice za zdravje

Nov sistem izdajanja napotnic, ki ga uvaja ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel, je le na prvi pogled dobrohoten. V resnici pa še poslabšuje razmere v osnovnem zdravstvu, na katerem pravzaprav tudi temelji naš sistem zdravstvenega varstva. Tu bolniki vstopajo v sistem in zdravniki skrbijo zanje celostno. Praviloma se ne bi smelo dogajati z pacientom nič brez vednosti izbranega zdravnika: on napotuje in sprejema sugestije specialistov glede zdravljenja ali dodatnih pregledov, potem predpiše terapijo. Da bi lahko opravljal to zahtevno delo, smo oblikovali in razvili družinsko medicino. Družinski zdravnik naj bi zdravil ne samo enega bolnika, ampak tudi njegove družinske člane in sčasoma prevzemal naloge specialistov. Sedaj pa vse bolj postaja podoben obupanemu policistu sredi križišča, ki mu nikakor ne uspe urediti prometa.

Odgovor anonimnemu skribomanu

Odgovor anonimnemu skribomanu

Nisem član nobene slovenske politične stranke, enako kritičen sem do pahljače političnih strategij, ki jih zagovarjajo in uresničujejo vse slovenske stranke. Ni pa moja krivda, da tako imenovani levi politični pol, ki v Sloveniji vlada bolj ali manj ves čas od osamosvojitve, ne premore za več kot en minibus sposobnih, poštenih in načelnih ljudi. Vsi drugi, ki se drenjajo pod levim obnebjem, so prefrigani in z vsemi žavbami namazani lumpi, nemalo njih brez slabe vesti uvrščam med priložnostne goljufe, tatove in lažnivce, zaradi katerih trpi večina prebivalstva Slovenije, Slovenija pa postaja vedno večja črna luknja Evrope, ki je že sama krenila na to pot samouničenja.

Čas je za javno debato o vedno večjem nasilju v zdravstvu

Čas je za javno debato o vedno večjem nasilju v zdravstvu

Ko sem vstopil v zdravstvo pred več kot 40 leti, o nasilju sploh nismo govorili, ker ga preprosto ni bilo. Zdravniški poklic je bil spoštovan in tudi zdravniki smo se zelo spoštljivo vedli do svojih bolnikov. Sedaj pa polnijo medijski prostor zgodbe o nasilju nad zdravstvenem osebjem. V treh bolnišnicah so samo v enem letu našteli 700 nasilnih dogodkov. Kaj se je zgodilo, da je prišlo do tega nasilniškega preobrata?

Nepopularno mnenje: pozitivna diskriminacija Romov se je izrodila v posmeh pravni državi

Nepopularno mnenje: pozitivna diskriminacija Romov se je izrodila v posmeh pravni državi

V zadnjih dneh naslove medijev polnijo novice, analize, paberkovanja o napadu na policista, ki sta v Kočevju nič hudega sluteč ustavila neregistrirano vozilo z mladoletnikom. Izkazalo se je, da je Rom. Sorodniki mladoletnega Roma so policista, ki sta opravljala svoje delo, dobesedno premlatili. V javnosti. Ker se jim zdi, da imajo to pravico. Da so večvredni državljani. Ker del politike to izkrivljenost pravne države podpira že desetletja, ker tiščijo glavo v pesek, ker sem jim zdi to OK. Je pač tam daleč od Ljubljane.

V Cankarjev dom prihaja Putinova prva balerina Svetlana Zaharova

V Cankarjev dom prihaja Putinova prva balerina Svetlana Zaharova

Pred desetimi leti, takoj po nezakoniti priključitvi Krima, je več kot 500 ruskih umetnikov podpisalo javno pismo, v katerem so podprli Putinovo politiko do Ukrajine. Med njimi tudi svetovne zvezde, recimo operna pevka Ana Netrebko, ali pa balerina Svetlana Zaharova, ki je bila povrhu vsega še poslanka Putinove stranke Enotna Rusija v ruski Dumi, ves čas pa tudi podpira vojno v Ukrajini. Zaharova zdaj prihaja v Ljubljano, kjer bo nastopila na Festivalu Ljubljana 20. avgusta. Njeno gostovanje odpira kar nekaj utemeljenih kritik in pomislekov.