Putinova prijateljica Srbija mastno služi s prodajo streliva Ukrajini

Slika: X

Avtor: | 24. junija, 2024

Da je vsaka vojna velik biznis ni nič novega, je pa v primeru sodobnih, hibridnih vojn, ki niso t. i. totalne vojne, ne glede na formalna zavezništva zanimivo opazovati pragmatičnost, ali bolje rečeno dvoličnost držav, ko gre za vprašanja gospodarskih koristi. To je lepo vidno v sami EU, ki po različnih posrednih kanalih še vedno posredno učinkovito posluje z Rusijo na področju dobav plina in nafte in še česa. Tudi Slovenija ni nobena izjema, še manj pa prijateljica Rusije in Putina Srbija, kar je je razkril Financial Times

Srbija je v zadnjih letih v senci formalnega paktiranja z Rusijo in zavračanja sankcij dramatično povečala prodajo streliva na zahod, kar na koncu prek posrednikov nedvomno krepi obrambno sposobnost Ukrajine. Srbija je sicer ena od le dveh evropskih držav, ki se nista pridružili zahodnim sankcijam proti Rusiji.

Po ocenah Financial Times (vir) je srbski izvoz streliva, ki je prišel v Ukrajino od leta 2022 prek tretjih oseb, znašal približno 800 milijonov evrov. Obseg teh dobav je menda potrdil tudi predsednik Aleksandar Vučić. Situacijo je predstavil kot poslovno priložnost in vztrajal, da se v vojni ne bo postavil na nobeno stran.

»To je del našega gospodarskega preporoda in za nas pomembno. Da, izvažamo svoje strelivo,” je dejal v intervjuju.

Po besedah Vučića ne morejo neposredno izvažati v Ukrajino ali Rusijo ...imeli pa so veliko pogodb z Američani, Španci, Čehi, drugimi. Kaj bodo s tem naredili na koncu, je po njegovem njihova stvar.

Srbski predsednik se lahko hitro ujame v svoje mreže blefiranja in sedenja na večih stolih. (Slika: TASS)

“Tudi če vem, kje konča strelivo, to ni moja naloga. Moja naloga je zagotoviti, da zakonito poslujemo z našim strelivom, da ga prodajamo ...Moram poskrbeti za svoje ljudi in to je to. To je vse kar lahko rečem. Imamo prijatelje v Kijevu in v Moskvi. To so naši slovanski bratje.«

Na vprašanje, ali je številka 800 milijonov evrov pravilna, je dejal, da ne v enem letu, ampak “morda v dveh ali treh letih, nekaj takega“. Srbija ni članica NATO pakta, ne EU, po vseh razijskah javnega mnenaj tudi ne želi biti, njeni ljudje so že dolgo sentimentalno, precej neracionalno navezani na Rusijo, medtem ko so zamerili Zahodu po Natovem bombardiranju njihove države leta 1999. Beograd sicer kontinuirano misli, predvideva, računa, da bo Moskva preprečila dokončno mednarodno priznanje Kosova, kar generira nekakšno lažno “bratstvo”.

Srbija v tem trenutku vodi nekakšno fluidno zunanjo politiko, kjer lovi ravnotežje med EU, Kitajsko, Rusijo. Zaenkrat se zdi, da ji to uspeva, ampak pravi učinki na dolgi rok se bodo šele pokazali. Sedenje na dveh, treh stolih se nikoli ni izkazalo za učinkovito, kljub kratkoročnim gospodarskim koristim.

12 komentarjev

  1. ren

    Crvena zastava Kragujevac, fabrika avtomobilov, orožja in streliva. Navadni ljudje smo od te fabrike odkupovali polizdelke-avtomobile. In potem kleli to ničvredno robo. Toda!!! Bog je!!! JE! Nad to fabriko je prišla Božja kazen (avtomobilski del je kolateralna škoda). Med 54 letnim relativnim mirom v Evropi so jim fabriko zbombardirali z vojaškimi avioni!!! In prišlo je zadoščenje za vse za=bavanje s tistimi polizdelki, ki smo jih mastno plačali v tisti državi, ki je zaradi smešne ideologije propadla, implodirala.

    • Miller

      Samo zagrenjena osebnost, ki so jo v kultu naščuvali in ki počasi dobiva vonj po cipresah, se veseli tuje nesreče.
      Pozabil si povedati, da so Srbi dobili odškodnino !

      • ren

        Nobena odškodnina ne prevaga srbske šlamparije njihovih polizdelkov iz Kragujevca.

        “Mani ga u karac prestat če to”, mi je odgovoril delavec fabrike v Kragujevcu, ko je zapeljal fičota iz skladiščne hale, jaz pa sem sedel zraven in mu omenil, da nekaj škriplje vsakič, ko je pritisnil na pedal sklopke.

  2. Thor

    A so res Srbi takšni? Večno prijateljstvo z Rusi, za ovinkom pa pomoč Ukrajini?
    Kakšni pa smo potem Slovenci? Prijatelji z Rusi, pomoč pa v vseh pogledih Ukrajini?
    Slovenci smo enaki ali slabši! Kar me je neizmerno sram!
    Ne kazati na grehe drugih, ki jih v enaki meri delaš sam!
    Prebudi se, Slovenec!

  3. Miller

    Na diplomatskem parketu smo napram Srbom kalimeroti. Od nekdaj. Ne pozabimo, da je bila Srbija kraljevina in imela vedno ugled (neodvisno, kaj morajo naši mediji blebetati. )

    Mi hlapci gospodarja iz Washingtona smo šenkali za več milijard orožja in opreme ukrajini, in smo kao dobili “mercator” pike – nek bonus.. za obvezen nakup rabljenega ameriškega klumpa, ki ga bomo spet mastno plačali.
    Srbi pa so svoj stari klump PRODALI za dobre pare.
    Kdo je zdaj butec…

    • Rokovnjac

      Ja Mlinar,dobro poznas zgodovino,Srbijanci so bili pordlozni turkom okrog 400 let,ti pa tle kozlas neumnosti 400 (stiristo ) let so Turki ucili nase juzne brate kako se pecejo in kuhajo tolumbe,baklave in se marsikaj.To jim je uslo v kri,ker se se danes pecajo s tourskimi recepti.Ce druzga ne,bi vsaj tole moral vbedeti

  4. deni

    Srbi in Vučić, pa karkoli si že mislimo o njih, so pač pragmatičen narod in zaradi tega bodo enkrat, no mogoče čez deset let ali dvajset let prehiteli našo “uvidevno” proiransko politiko, ampak to bi šlo v zameno za nafto. Drugačna je propalestinska politika, ki od njih nima nihče nič, edino za kar so dobri je zanetiti vedno nove vojne. Seveda so imeli ob nastanku palestinci zaveznike, ki so napadli Izrael, vendar so se vedno znova opekli. Libanon pa so iz cvetoče Švice Bližnjega vzhoda spremenili v kup ruševin. Nikakor ne zagovarjam Izraela in Judov, vendar če so se česa naučili iz zgodovine je pač to, da je nastavljenje drugega lica le pobožna želja kakor zagovarja krščanstvo, seveda je bil Jezus Jud, in učil kako se nastavi drugo lice. In za lon lepo pritrjen na križ.

    Sicer pa “bratske muslimanske sosednje države nimajo niti najmanjšega namena sprejeti prepirljivih Palestinskih Arabcev. Vendar o tem zagovornikov palestincev, ne pride niti na misel, da bi jih okur… Dovolj o tem, seveda so Judje vredni svojega denarja in zelo vplivni, ampak, če nekaj milijonov Židov drži cel svet v šahu, potem je nekaj narobe s svetom in ne z Židi.

    Sicer pa orožje vedno kroži, oziroma ga kupuje in prodaja vsak, ki ima dostop do njega. Med bosansko vojno so si Srbi, Hrvati in Bosanci križem kražem prodajali orožje. Če je bilo področje varno so ga pač prodali drugim in tako dalje in naprej. Npr, Italijani so med II. sv. vojno prodajali orožje Četnikom in partizanom in branili krajinske Srbe pred Ustaši. Oziroma so jih celo vzeli v bran, da Ustaši niso mogli do njih. In tako rešili sto ali več tisoč Srbov. Sicer okupatorji Italijani zaradi grozodejstev Ustašev in njihove mogočnosti niso prenesli Ustašev in so jih držali, da niso prišli do obale, kjer bi begunce poklali kot zajce. Če primerjamo, kdo je bil hujši, naj vsak razmisli.

    Zato pa ni nič novega, da Srbija prodaja, sploh strelivo komurkoli, tako je že od davna. Denar je denar, seveda Putin to dobro ve, vendar mu ni mar, saj umirajo reveži na obeh straneh. Zakaj bi obsojali Vučića, če ne bi on, bi pa nekdo drug. Mar ne. Takšna praksa je žee od Vitnamske vojne naprej, ko so jugoslovanske ladje uradno natovorjene z odpadlim jesenskim listjem vozile strelivo Severnim Vijetnamcem in takšno prakso so uporabljali vsi. Seveda takrat Kitajci niso bili dorasli ZDA in SZ s svojimi zastarelimi mušketami. Danes je seveda situacija drugačna.

    Dragi dušebrižniki, nihče noče vojne, no ja skoraj nihče, saj se vedno in povsod največje žrtve civilisti. Na žalost. Seveda zadnja trditev drži, vendar če pogledamo nazaj v zgodovino. Ko je sovražna vojska osvojila mesto je najprej posilila ali pobila vse živo, izropala, kar se je izropati dalo in požgala in porušila, kar se je porušiti dalo. Preživele, seveda fizično sposobne pa odgnali v suženjstvo. Danes razen v BV ni sužnjev v takšni obliki pa vendar, zgodbe ti. sužnjev bogatih arabskih državah niso ravno pravljice. Seveda je vse “uradno” overovljeno, vendar bakšiš naredi svoje. Haloooo. Kumbaja.

  5. beri1122

    Ha, ha, pa jih je diktator Tito le nekaj naučil. Prijatelj moraš biti z Rusijo – za njenim hrbtom pa pridno sodeluješ tudi z drugo stranjo. Z naivno poštenostjo pač ne prideš daleč in pika. Politik Vučić pa to razume kot nevmešavanje?!

  6. dob

    Srbsko strelivo za Ukrajino bo končalo v rokah islamistov v EU. Zelensky jim bo orožje in strelivo preprosto prodal in še tu zaslužil. Tako bodo Židi (plus srbski Židi) obračunali z nami, ker imajo zamero v spominu. Krog je tako sklenjen.

    • Peter klepec

      Kaj pa Marsovci?

  7. RuSSkimir

    Srbi ne morejo iz svoje kože, prevaranti, lažnivci…

    • Peter klepec

      „Nadmudrivanje“ je beseda, ki je ni v nobenem drugem jeziku.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Opazili smo
Kozmetika pokojninske reforme

Kozmetika pokojninske reforme

Če povzamemo učinke predlagane pokojninske reforme, potem je seveda dobro, da so pogajalci dosegli soglasje in da bomo z reformo nekoliko dvignili upokojitveno starost, kar je glede na staranje prebivalstva nujno. Pri višini pokojnin lahko ocenimo, da bodo negativni učinki predlaganih sprememb na višino pokojnine pokriti s pozitivnimi spremembami. Največji očitek predlagateljem gre pravzaprav v smeri, da teh negativnih učinkov ne želijo transparentno predstaviti. Kljub različnim pozivom se tako ministrstvo kot ZPIZ izogibata posredovanju informacij, koliko se bo v povprečju in strukturi znižala pokojninska osnova in navajata samo neke hipotetične primere. Zniževanje pokojnin zaradi poslabšanega načina usklajevanja je popolnoma nepotrebno in ta predlog bi morali umakniti iz predlogov za reformo.

Neuvrščena Tanja med globalno trgovinsko vojno na izletu po Afriki ureja uvoz natikačev za 250 EUR

Neuvrščena Tanja med globalno trgovinsko vojno na izletu po Afriki ureja uvoz natikačev za 250 EUR

Med največjim dogodkom, ki bo vplival na življenja Evropejcev, celega sveta, seveda tudi državljanov Slovenije, ko se dnevno oglaša celo anemična predsednica Evropske komisije, ko francoski predsednik in angleški premier sklicujeta izredne sestanke glede obrambe, gospodarstva, vratolomnih carinskih ukrepov nepredvidljivega Donalda Trumpa, ki jih je pod pritiski svojih prijateljskih milijarderjev sicer zamrznil (razen za Kitajsko, za katere carine od danes znašajo že 145 odstotkov!), je naša zunanja politika usmerjena v Togo in Benin. V uvoz natikačev za 250 evrov.

Bye bye, Logaj: Slovensko šolstvo krvavo potrebuje pomladitev in reformo

Bye bye, Logaj: Slovensko šolstvo krvavo potrebuje pomladitev in reformo

Bojana Pustinek Miočić, učiteljica zgodovine in sociologije, je na družbenih omrežjih objavila ostro, a utemeljeno kritiko šolskega ministra Vinka Logaja, ki so ga najnovejša razkritja nasilja na slovenskih šolah ujela nepripravljenega. Očitno so zaostrene razmere enostavno preveč za tega starega gospoda, ki je že mirno užival kot upokojenec, pa se je, ko ga je politika vpoklicala v imenu naroda, ponovno aktiviral in prevzel ministrski resor od svojega anemičnega predhodnika, čigar ime smo že zdavnaj pozabili. Zdaj se je nesrečni Logaj se je znašel v napetih razmerah, ki zahtevajo energičnega, odločnega in predvsem mlajšega človeka. Zato bi seniorski minister naredil uslugo šolnikom in predvsem sebi, če bi čim prej odstopil. Morda že ta teden.

Nekaj komentarjev na Simičev predlog davčne reforme

Nekaj komentarjev na Simičev predlog davčne reforme

Pred dnevi smo lahko na tem portalu prebrali predlog možne davčne reforme s strani davčnega strokovnjaka Ivana Simiča. Kot je napisal, bi predlagane spremembe pozitivno vplivale na gospodarsko klimo in povrnile zaupanje vlagateljev v stabilno davčno in poslovno okolje v Sloveniji. Vsake spremembe davčne zakonodaje imajo seveda pozitivne in negativne učinke. Če Simičev predlog gledamo kot celoto, je to vsekakor ena od zanimivih alternativnih možnosti. Pri tem bi vseeno izpostavil eno od značilnosti njegovega predloga: ni podatkov, kako konkretno bi takšne spremembe vplivale na neto prejemke zaposlenih, niti kakšen bi bil njihov vpliv na naše javne finance. Slednje pa je vsekakor ključen element kakršnihkoli sprememb Namen mojega pripevka je zato prikazati nekaj konkretnih učinkov predlaganih sprememb na finance ljudi, podjetij ter države.

Kakšne bodo posledice Golobove pokojninske (ne)reforme

Kakšne bodo posledice Golobove pokojninske (ne)reforme

O pokojninskem sistemu v Sloveniji že deset ali celo dvajset let poslušamo svarila tujih institucij in domačih strokovnjakov, kako se nam bo pokojninski sistem sesul in da so korenite spremembe nujne. Tako dramatično seveda ni, čeprav bo reforma pokojninskega sistema nujna. Pravzaprav je ena že pred vrati, saj se pogajanja o pokojninski reformi prevešajo v zadnjo fazo. Vsak čas naj bi na mizo dobili osnovne rešitve nove pokojninske zakonodaje. Osnovni cilj sprememb je zagotovitev čim bolj dostojnih pokojnin ob zagotovljeni javno-finančni vzdržnosti. Socialni partnerji zagovarjajo višje pokojnine in možnost upokojitve nekje med 65. in 67. letom starosti, partnerji na podjetniški strani pa opozarjajo, da bi previsoke pokojnine in s tem povezane višje davčne obremenitve ogrožale konkurenčnost slovenskega gospodarstva.

Zasebno varovanje: Medtem ko obsojeni tajkun lahko spet posluje z državo, pa navaden varnostnik hitro izgubi licenco

Zasebno varovanje: Medtem ko obsojeni tajkun lahko spet posluje z državo, pa navaden varnostnik hitro izgubi licenco

V Sloveniji je področje zasebnega varovanja urejeno tako, da lahko lastniki podjetij kljub obsojenosti za hujša kazniva dejanja s področja gospodarskega kriminala še naprej poslujejo z državo, pridobivajo državne posle, medtem ko navadni varnostniki izgubijo svoje službene izkaznice in licenco že zaradi manjših prekrškov. Ta paradoks po oceni poznavalcem dobro pooseblja Mihael Strmljan, lastnik Skupine Aktiva, ki kljub preteklim obsodbam nadaljuje in povečuje poslovanje z državo.

Kakšno davčno reformo predlaga Ivan Simič, da bi pospešil razvoj Slovenije

Kakšno davčno reformo predlaga Ivan Simič, da bi pospešil razvoj Slovenije

Ivan Simič se je naveličal čakanja na napovedano vladno davčno reformo, o kateri poslušamo že tri leta. Zaradi vladne pasivnosti na področju davkov in dejstva, da vedno več fizičnih in pravnih oseb zapušča Slovenijo oziroma sedeže svojih uprav seli v druge države, je pripravil predlog davčne reforme. Spremembe bi po njegovem pozitivno vplivale na gospodarsko klimo, lahko bi prispevale k dodatni rasti BDP in povrnile zaupanje tujih vlagateljev v Slovenijo. Njegov predlog bodo pozdravili tudi vsi normirani s.p., kajti Simič bi mejo za normirani s.p. dvignil na 100.000 evrov. Glede obdavčitve pravnih oseb predlaga, da se stopnja obdavčitve iz sedanjih 22 zniža na 15 %, vsem upokojencem, ki so izpolnili pogoje za upokojitev in želijo delati še naprej, pa naj se omogoči prejemanje celotne pokojnine, ne le sedanjih 40 %. Pri liberalcih pa gotovo ne bo dobro sprejet predlog o zvišanju stopenj DDV.

Potreben bo verjetno še tretji mandat

Potreben bo verjetno še tretji mandat

Predsednik vlade Robert Golob je bil po ponedeljkovem koalicijskem vrhu spet izjemno zadovoljen z opravljenim delom in “časovnico” vseh napovedanih reform. V bistvu gre vse po načrtu, tri leta so pripravljalii izhodišča, od danes, no včeraj naprej, pa gredo na polno pri naslavljanju problemov, po dvo-mandatnem koalicijskem načrtu, dinamični časovnici z vključitvijo vseh deležnikov. Plačna kozmetika v javnem sektorju je sprejeta, sledi še pokojninska, morda tudi kakšno simbolično stanovanje za mlade, ki ga je zgradil Stanovanjski sklad na podlagi načrtov iz leta 2018. To sprenevedanje, kvasanje o napovedanem dvoletnem mandatu, napihnjena zgodovinskost na hitro spacanih kozmetičnih reform, bo jedro Golobove predvolilne manipulacije. Morda bo kmalu ugotovil, da za izpolnitev vseh obljub potrebuje celo tretji mandat.