INTERVJU – Dr. Peter Gregorčič: “Kdor obvladuje medije, obvladuje javno mnenje in s tem kolektivni um.”

Avtor: | 24. maja, 2024

Dr. Peter Gregorčič, letnik 1980, je fizik, doktoriral je na ljubljanski Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani, kjer predava o laserskih tehnikah. Kot politični analitik in komentator je nase opozoril pred nekaj leti, širša javnost pa ga je spoznala na začetku 2022, ko je postal predsednik Programskega sveta RTV Slovenija. Po menjavi vlade se je angažiral pri poskusu, da bi na ustavnem sodišču ustavili uveljavitev sporne novele Zakona o RTV Slovenija, s katerim je Golobova vlada pod krinko t.i. depolitizacije omogočila izjemno bolečo in obsežno kadrovsko čistko na Televiziji Slovenija. Gregorčiču sicer ni uspelo preprečiti uveljavitve zakona, saj je vladajoča politika tako stisnila večino ustavnih sodnikov, da so se brez zadržkov postavili na stran izvršilne veje oblasti, torej vladajoče politike. Je pa ta izkušnja bržkone odločilno vplivala na odločitev našega sogovornika, da iz sfere aktivnega državljana stopi na politični parket in kandidira na junijskih evropskih volitvah kot nosilec liste SLS.

Na začetku ne moremo mimo fizičnega napada na vas, do katerega je prišlo pred dnevi v Metliki. Povejte nam, kaj se je pravzaprav zgodilo?

V petek sem bil skupaj s sokandidatko Nino in sodelavko, ki pomaga v kampanji, na odprtju Vinske vigredi v Metliki. Ko smo se okoli 22h zvečer vračali proti avtu SLS, me je v bližini avtomobila napadla skupina petih ali šestih Romov. En od njih me je prijel za roko in porinil, drugi pa takoj za tem s pestjo močno udaril v obraz. K sreči je sodelavka posegla v napad, poleg tega se je ravno takrat v bližini pojavil par, ki je bil priča dogodku. Menim, da je prav ta splet okoliščin preprečil stopnjevanje napada. Nina je farmacevtka. Hvaležen sem ji, da mi je poškodbo oskrbela na način, ki je zelo zmanjšal oteklino in preprečil nastanek modrice. Tako sem lahko že naslednje jutro nadaljeval s kampanjo.

Se vam je zdelo, da bi lahko šlo za politično motiviran napad?

Težko rečem, ali je bil napad politično motiviran ali ne. Slišim pa, da Romi včasih povzročajo podobne incidente upajoč, da se bo napadeni fizično odzval (sam tega nisem storil). Takrat se potem prikažejo kot žrtev in zahtevajo odškodnino. Poklicali smo policijo, da ta skupina Romov ne bi napadla še koga drugega. Ko so se pojavili policisti, so se “od nikoder “vzele Romkinje z otroki, ki so želele nastopiti kot priče. Policistom smo pojasnili, da niso bile priča napada in jih usmerili na par, ki se je v času napada znašel v bližini.

Imeli ste izkušnjo z Romi, ki se je srečno končala. Zanje se včasih zdi, kot da v Ljubljani sploh nočejo slišati zanje, da romsko problematiko puščajo lokalnim skupnostim …

Ko se sedaj o tem pogovarjam z ljudmi, ugotavljam, da se romsko problematiko v jugovzhodni regiji pometa pod preprogo. To ni dobro. V petek sem bil žrtev napada sam, jutri je lahko nekdo drug. Država bi se tega morala lotiti sistemsko, ne pa da svoje ljudi prepušča kaosu, ki vlada na tem področju. Da to težavo celo aktivno prikriva, dokazuje tudi poročilo policije o mojem primeru. Ta je javnosti zakrila informacijo, da je šlo za skupino Romov. Namesto tega je izjavila, da je šlo za “pijanega dvajsetletnika”.

Peter Gregorčič je po mnenju nekaterih prva prava alternativa Janezu Janši. Združitev prizadevanj Gregorčiča in Logarja pa bi bil lahko resen potres v slovenski politiki. (Slika: Mediaspeed)

Po atentatu na slovaškega premierja se zdi, da je v Evropi ponovno aktualno vprašanje političnega nasilja, fizične nestrpnosti.

Vsako nasilje je nesprejemljivo. Napad na izvoljenega predstavnika ljudstva je napad na vse državljanke in državljane, ker jih ta predstavlja, tudi če sami zanj niso volili ali se z njim ne strinjajo. Zato je to tudi napad na demokracijo. Kar se je zgodilo na Slovaškem, je potrebno najostreje obsoditi. Tega nikakor ne moremo in ne smemo opravičevati z ravnjo politične (ne)kulture.

Kako ocenjujete raven politične kulture oziroma nekulture v Sloveniji?

Pri nas je nizka raven politične kulture posledica dolgoletne negativne selekcije, ki jo je serija novih političnih obrazov samo še poglobila. Do tega je prišlo, ker so v Sloveniji večinski mediji izrazito navijaški za eno politično stran, ki se ji zato ni potrebno pretirano truditi, da pride na oblast. Posledično se je leva politična opcija v zadnjih desetletjih izrazito kadrovsko osiromašila. Njeno intelektualno jedro je tako rekoč izginilo. Desna stran ima drugo težavo.

Katero?

Zelo redko pride na oblast in še to po navadi sredi mandata. Zato je manj privlačna za kadre, ki si želijo v politiki graditi dolgoročno kariero. Rezultat obojega je impotentna politika z nizko politično kulturo in s slabim zavedanjem pomembnosti državnih institucij.

Ali je stopnjevanje nasilja na vseh področjih posledica splošnega zastrupljanja državljanov z različnimi informacijami, zlasti manipulacijami, kot tudi žalitvami s strani politike? Kakšno je vaše mnenje?

Očitno je, da postaja naša družba izrazito polarizirana. To onemogoča dialog med skupinami z različnimi pogledi na politična in družbena vprašanja. Te skupine se med seboj ne slišijo, predvsem se ne spoštujejo. Posledično se na obeh straneh razvija populizem. Več populizma pomeni manj možnosti za implementacijo učinkovitih rešitev. Če do implementacije neke rešitve pride, se to zgodi z družbenim “preglasovanjem”. To poglablja občutek nemoči pri skupini, ki je preglasovana. Razdeljenost se poglobi. Prepad med skupinama z različnimi pogledi se poveča. Politična večina velikokrat svojo (pre)moč ohranja s tem, da se zaklinja k izključevanju.

Manipulacije in žalitve s strani politike so vedno obstajale. Težava nastane, ko se skupina z družbeno premočjo začne sklicevati na “sovražni” govor. Tega seveda prepozna le pri nasprotni stani. Retorika se dodatno zaostri. Konča se z omejevanjem svobode izražanja, kar je izjemno problematično, saj je prav svoboda izražanja predpogoj za obstoj svobodne demokratične družbe. Brez svobode izražanja namreč ni ne pluralnosti ne nadzornih mehanizmov, ki predstavljajo imunski sistem demokracije.

Kje smo po vaše s to svobodo – mislimo na tisto z malo začetnico seveda – danes v Sloveniji?

Omejevanje svobode izražanja vodi v še večji občutek depriviligiranosti manjšinske strani in konflikt poglobi. Potrebujemo torej več, ne manj svobode govora. Predvsem pa več sodelovanja.

Paziti bi morali, da se nihče ne čuti spregledan. To ne pomeni, da se vsako mnenje upošteva, moramo pa vsakemu dati vedeti, da je slišan in vključen v soodločanje. Da bi to dosegli, nujno potrebujemo delujoče institucije pravne države.

Občutek, da nisi slišan, je namreč tudi posledica policije, ki ne ukrepa, tožilstva, ki ni sposobno preganjati organiziranega kriminala, in sodstva, ki svoje naloge ne opravlja neodvisno, nepristransko in v razumnem roku. Če ti sistemi ne delujejo, vladajoča skupina vlada brezmejno in neomejeno, manjšina pa se čuti vedno bolj stisnjena v kot.

Na Slovaškem je atentator – tako je sam priznal – želel ustreliti premierja, ker naj bi ta skušal uničiti nacionalno televizijo, RTVS. Vam ob tem pride na misel kakšna asociacija s Slovenijo?

Nasilje nikoli ne sme in tudi ne more biti odgovor. Na občutke krivice in nezakonitega omejevanja človekovih pravic, med katerimi je tudi svoboda izražanja, del te pravice pa se uresničuje tudi preko javne radiotelevizije, se je potrebno odzivati s pravnimi sredstvi, ne z nasiljem. Tako kot smo to storili vodilni na RTV Slovenija, ko si jo je vlada Roberta Goloba politično podredila.

Za razliko od mnogih ima Peter Gregorčič precej trdno, nadpovprečno izobrazbeno “podlago”, kar mu priznavajo tudi na levici. (Slika: MMC)

Na koga bi pri nas streljal slovenski Juraj Cincula – na Janšo ali Goloba?

Iskreno upam, da niti na Janšo niti na Goloba niti na koga tretjega.

Provocirali smo zato, ker obema politikoma očitajo podobno – podrejanje nacionalke. Kdo, katera stran si jo je po vaših izkušnjah bolj podredila?

Kdor obvladuje medije, obvladuje javno mnenje in s tem kolektivni um. Zato imajo centri politične, ekonomske in družbene moči vedno željo po podrejanju medijev. Našo javno radiotelevizijo si je ob aktivni asistenci ustavnega sodišča povsem podredila izbrana civilna družba, ki je blizu zdaj vladajoči politiki. Obvladujeta jo torej politika in civilna družba, ki je to politiko ustoličila. Ustavno sodišče in tudi Evropska komisija pa ob tem molčita, saj gre za opcijo, ki jima je politično blizu.

Po menjavi oblasti 2022 je del t.i. civilne družbe izjemno agresivno pritiskal na politiko glede javne televizije. Kot da je samoumevno, da jim bo nova oblast “vrnila” položaje na nacionalki.

Edini kriterij za zasedbo vodstvenih funkcij po političnem prevzemu RTV Slovenija je bilo protestiranje pred stavbo tega zavoda v podporo trenutno vladajoči politiki. Posledično se zaradi nesposobnosti predsednika uprave Zvezdana Martića RTVS sooča z velikimi finančnimi težavami, v njem se izvaja nedopustne politične kadrovske čistke. Gledamo najslabše vodenje tega zavoda v celotni njegovi zgodovini.

Bili ste med najbolj izpostavljenimi borci za preprečitev uveljavitve noveliranega Zakona o RTV Slovenije, tega najbrž ne boste zanikali?

Leta 2022 sem bil na zakonit način imenovan za člana in izvoljen za predsednika Programskega sveta RTV Slovenija. Ob izvolitvi za predsednika mi je podporo izreklo 28 od 29 članov Programskega sveta, en je bil vzdržan. Moje imenovanje so podprli tudi vsi trije predstavniki zaposlenih. Imenovan sem bil torej z velikim in tudi ideološko širokim soglasjem. Imeli nismo niti meseca dni miru. Stare politične strukture, ki obvladujejo ta javni zavod še iz časov socializma, in ga uporabljajo za krojenje javnega mnenja po lastni meri, so takoj vzpodbudile proteste in stavke. Politika in izbrana civilna družba sta se jim nemudoma pridružili. Spisali so novelo Zakona o RTV Slovenija in pod terminom “depolitizacija” po zgledu neliberalnih režimov na Madžarskem in Poljskem na javnem zavodu RTV Slovenija izvedli temeljito politično kadrovsko čistko.

Proti t.i. depolitizaciji, ki je bila izgovor za novelo Zakona o RTV Slovenija, niste protestirali na ulici, pač pa ste poskušali doseči svoje po pravni poti.

Stopil sem v bran demokraciji. Kot prvopodpisani sem vložil pobudo za presojo ustavnosti sporne novele zakona o RTV Slovenija. Ustavno sodišče, ki je politizacijo javnega zavoda najprej zadržalo, je nekaj mesecev kasneje klonilo pod pritiski, se povsem podredilo politiki, povozilo pravno državo in pravo ter se posledično sesulo samo vase. Nato je zadevo pospravilo v predal in jo v sodelovanju z novo upravo RTV Slovenija, ki je umaknila pobudo v imenu javnega zavoda, želelo zavreči.

Odzval se je Državni svet in v začetku decembra vložil zahtevo za presojo ustavnosti te iste novele. A ustavno sodišče ne jemlje resno niti Državnega sveta. V pol leta je uspelo njegovo zahtevo zgolj evidentirati, za sodnika poročevalca pa določilo kar sodnika dr. Roka Čeferina, ki je v naši zadevi zaradi solastništva v odvetniški družbi Čeferin in partnerji izločen, saj spis vsebuje tudi pravno mnenje te družbe. Dr. Čeferin je torej kot sodnik poročevalec kar pol leta odločal o združitvi zahteve Državnega sveta z zadevo, v kateri zaradi nasprotja interesov sploh ne sme soditi!

O tem se javno ne govori prav dosti. Kaj se je zgodilo potem?

Šele ko sem ga na svetovni dan svobode medijev prijavil Komisiji za preprečevanje korupcije in to tudi javno objavil, ga je ustavno sodišče, skupaj s sodnico dr. Nežo Kogovšek Šalamon izločilo iz odločanja o zahtevi Državnega sveta. Sodnica Kogovšek Šalamon je bila namreč v naši zadevi prav tako že izločena, saj je njen delodajalec (Mirovni inštitut), pri katerem je dopolnilno zaposlena, kot zainteresirana stranka v spis vložil t. i. Amicus Curiae.

Vse to dokazuje, da pri nas institucije pravne države ne delujejo. Zaradi tega se velika skupina naših sodržavljank in sodržavljanov neprestano čuti preslišane, spregledane in stisnjene v kot. Kot sem že pojasnil, je prav nedelovanje institucij pravne države (ne pa t. i. “sovražni govor”) tisto, kar poglablja družbeno polarizacijo.

Kaj vas je vodilo k tako intenzivnemu angažmaju? Ste bili takrat, ko ste nastopili funkcijo predsednika Programskega sveta RTV Slovenija, že politično profilirani do te mere, kot ste danes?

Vsak od nas ima svoj svetovni nazor. Nisem izjema. Nobena skrivnost ni, da sem desnosredinsko usmerjen, pri čemer globoko spoštujem tudi vse druge poglede. V času svojega vodenja Programskega sveta nisem pripadal nobeni politični stranki. Vedno sem se zavzemal za tisto, kar sem menil, da je prav. Tega načela se držim tudi po svojem vstopu v aktivno politiko.

Na ustavno sodišče smo se obrnili zato, da zavarujemo institucionalno neodvisnost javne radiotelevizije, ki je javni zavod posebnega kulturnega in nacionalnega pomena. Ta pobuda je bila namreč edino pravno sredstvo, s katerim bi lahko trenutni oblasti preprečili samovoljno, arbitrarno in grobo politično podrejanje tega zavoda.

Ves čas smo opozarjali, da ta(k) zakon ne more prestati ustavnosodne presoje v nobeni delujoči ustavni demokraciji, ki je zavezana spoštovanju vsaj minimalnih standardov evropskega prava človekovih pravic, kot ga je v svoji sodni praksi razvilo Evropsko sodišče za človekove pravice. Naše ustavno sodišče, dokler je (še) sledilo pravu, zato sploh ni imelo druge možnosti, kot da je izvajanje zakona (najprej) zadržalo.

Sprva je torej dobro kazalo?

Nekaj mesecev kasneje je ustavno sodišče žal klonilo pod pritiski, se podredilo politiki, povozilo pravno državo in pravo ter se posledično sesulo samo vase. To je v svojem sklepu o odpravi začasnega zadržanja dela novele Zakona o RTV Slovenija tudi odkrito priznalo. Zapisalo je, da “ustavno sodišče ne more uresničiti svoje ustavne vloge v razumnem času, skladno z načelom učinkovitega sodnega varstva,” s čimer je “preprečeno tudi izvrševanje zakonodajalčeve volje”.

Ustavno sodišče je torej, ne da bi se z eno samo besedo dotaknilo argumentov v naši pobudi, zavarovalo oblast in ne posameznih pritožnikov. Vlada Roberta Goloba je lahko izpeljala temeljito politično kadrovsko čistko. S tem je ustavno sodišče legaliziralo in celo normaliziralo zlorabo politične večine, da se samovoljno in arbitrarno po vsakem prevzemu oblasti najprej znebi nenaših sodnikov, uradnikov ter drugih funkcionarjev in tudi vodstvenih kadrov javnih medijev na podoben način, kot so to – prav tako z zakonskimi spremembami, ki jih je tudi podprla kvalificirana večina – storili neliberalni režimi na Madžarskem in Poljskem. To državo, v kateri bi moralo vladati pravo, spreminja v državo s pravom, v kateri vsakokratna parlamentarna večina vlada s pravom. Vse to pa, kot sem že prej pojasnil, poglablja našo družbeno polarizacijo. T. i. “sovražni govor” je zgolj posledica te polarizacije. Le-ta namreč vodi v občutek nemoči tistih družbenih skupin, ki so – zgolj zato, ker nimajo “pravih” svetovnih nazorov – prikrajšane za vsakršno učinkovito sodno varstvo.

Bo zadeva dobila epilog v Strasbourgu?

Po odpravi začasnega zadržanja v zadevi RTV Slovenija smo se pritožili tudi na Evropsko komisijo in Evropsko sodišče za človekove pravice. Evropsko sodišče nas je napotilo na slovensko ustavno sodišče, Evropska komisija pa se najprej sploh ni odzvala. Ko smo izvedli javni pritisk, pa nam je sporočila, da iz njenega poročila o stanju pravne države v Sloveniji sledi, da je s to novelo zakona vlada Roberta Goloba uresničila njena priporočila. Evropska komisija je torej politizacijo slovenskega nacionalnega medija podprla in celo pohvalila, čeprav je enaka dejanja na Madžarskem in Poljskem znala obsoditi. Doletelo me je bridko spoznanje, da Evropska komisija ne sledi pravu in načelom demokracije, ampak zasleduje izključno svojo politično agendo. Ena merila uporablja za “naše” in druga za “njihove”.

Kakšne izkušnje pa ste imeli kot šef Programskega sveta RTV Slovenija, kako ste kot “insajder” videli razmere?

Kot bivši “insajder” v celoti podpišem besede Simona Karduma, ki jih je izrekel, ko je odstopil kot član uprave RTV Slovenija. V izjavi za TV Slovenija je dejal: “Mislim, da je zadeva do te mere kontaminirana in do te mere neprebojna, ker je pač to nek podsistem, ki ima čisto posebne, meni neznane vzvode za svoje delovanje, ki ni neposredno povezano s prejšnjim vodstvom, ampak je ukoreninjeno v samo srž delovanja te hiše že od svoje ustanovitve leta 1990.” Temu je v odstopni izjavi dodal, “da se v tej hiši /…/ ne more in ne sme ničesar spremeniti, če pa se že kaj hoče spremeniti, se spreminja le zato, da se ne bo ničesar spremenilo”.

Ali je odločitev za kandidaturo pri SLS napoved politične kariere tudi po evropskih volitvah? Imate kakšne načrte, o katerih že lahko govorite?

Odločitev za kandidaturo je iskrena. Moj fokus so evropske volitve 9. junija. Politika je moja izbira, ne nuja. Zato rezervnih načrtov v politiki nimam.

Povejte nam, zakaj bi volilec glasoval za vas, nekateri na desnici bi rekli stran, da je to vržen glas, ker bo zmagal SDS, mogoče enega poslanca dobi tudi NSi? Kam se uvrščate sami, kje je tu SLS?

Kot sem že pojasnil, je prav zadeva RTV Slovenija razkrila, da smo v tem mandatu dobili Evropo dvojnih meril. To me je spodbudilo, da iz civilne sfere aktivnega državljanstva prestopim med odločevalce, torej v aktivno politiko. Poleg tega je Evropa zašla tudi na področju zelenega prehoda, kjer pretirani ukrepi uničujejo našega kmeta in s tem našo prehransko varnost, šibijo pa tudi naše gospodarstvo. Na področju nezakonitih migracij vlada kaos. To moramo spremeniti.

V kandidaturo sem se podal, ker verjamem, da mi lahko uspe. Kampanjo smo zastavili resno, na terenu smo vsak dan. Kot ljudska stranka verjamemo, da mora biti politik med ljudmi, jim prisluhniti in delati za ljudi.

Zakaj SLS?

SLS zato, ker trdno verjamem v strankarsko demokracijo. Politične programe in usmeritve je mogoče učinkovito uresničevati le v strankarski strukturi z dobro razvejano lokalno mrežo. SLS to ima. Poleg tega se je zaradi dolgoletnega izpada iz slovenskega parlamenta prečistila in z novim predsednikom, ki je tudi prišel iz civilne družbe, naredila generacijski prelom.

Na koncu se bo vsak sam odločil, ali bo mojo odločitev, da vstopim v politiko, podprl tudi tako, da me bo obkrožil na volilno nedeljo, ali ne. S tem bom preveril, če sem izvoljiv. Razlika med aktivnim državljanom in politikom je namreč predvsem v izvoljivosti.

Kako pa gledate na medijsko limonado o prihodnosti Anžeta Logarja in njegovemu razmerju s SDS?

V Sloveniji smo v situaciji, ko nam v politiki manjka ena cela generacija. Morda komu od politikov to ustreza, ker si s tem lajša politično preživetje, saj je z mlajšimi zaradi njihove energije in novih pristopov težje tekmovati. A za družbo kot celoto je to izjemno slabo. Politika upravlja z našim skupnim dobrim, zato v politiki potrebujemo najboljše. To omogoča le močna konkurenca, ki šibke in neprimerne izloči preko naravne selekcije. Ko dopustimo naravno selekcijo, t. i. strici iz ozadja izginejo sami po sebi, v takem sistemu namreč nimajo nobene dodane vrednosti.

V tem kontekstu je Anže Logar za slovenski politični prostor zelo dragocen. Že do sedaj je dobro pretresel domačo politično sceno. Verjamem, da bo to do državnozborskih volitev stopnjeval. Da se ga mnogi bojijo in se z njim veliko ukvarjajo, dokazuje, da gre za resnega in relevantnega političnega akterja. Če bi bil nepomemben, se z njim ne bi ukvarjal nihče.

Desni politični pol si, zaradi svoje sistemske preslišanosti, neskončno želi politične zmage. Zato vsakega novega političnega igralca najprej ocenjuje po tem, ali lahko desni sredini z leve sredine prinese tiste odstotke, ki tej opciji vedno znova zmanjkajo do večine.

Sam pa menim, da je najbolj pomembno, da v Sloveniji ustvarjamo okolje, v katerem bodo posamezniki lahko v polnosti razvijali svoj politični potencial. Logar pri tem ni čakal, da bi mu bilo to podarjeno. K temu je pristopil aktivno in sedaj to počne skozi svojo Platformo sodelovanja. Če njegova Platforma ponuja nov prostor, ki bo razvijal nove politične kadre, je to dobro za vse nas. Brez tega v Sloveniji stvari nikoli ne bomo spremenili na bolje.

Evropa je, o tem se bržkone vsi strinjamo, pred resnimi izzivi, v slovenski predvolilni kampanji pa se večinoma izpostavlja notranjepolitične teme, kar sicer ni presenetljivo. Čemu pripisujete to dejstvo?

Morda je bilo tako v preteklosti, letos pa tega ne zaznavam. Soočenja, ki sem se jih udeležil, so bila prežeta z relevantnimi evropskimi temami. Redno se odpirajo vprašanja nezakonitih migracij, (ne)ustreznosti ukrepov zelenega prehoda, uničevanja domačega kmeta in s tem ogrožanja naše prehranske varnosti, obrambne sposobnosti Evrope ob dejstvu, da imamo v naši bližini dve vojni. Pojavljajo se tudi vprašanja, ali potrebujemo več ali manj Evrope. Morda je letos drugače, ker je v tem mandatu Evropska unija na nekaterih področjih tako skrenila s smeri, da smo ljudje to – tudi zaradi specifičnih okoliščin – bolj občutili na lastni koži. Kampanja se pač vedno vrti okoli vprašanj, ki se ljudi tičejo in ki jih bolijo.

52 komentarjev

  1. Andrej Muren

    Zato levica za živo glavo noče izpustiti iz rok nobenega medija, še posebej pa ne RTV SLO kot največjega. Obenem ji iz istega razloga gredo na živce mali opozicijski mediji kot so NAV 24TV, Demokravija in Domovina. Z verskim tiskom so se nekako na silo sprijaznili.

  2. Vili

    Dr. Peter Gregorčič uporablja zelo kultivirane izraze za to kar se v resnici dogaja. Gre za atentat EU birokraacije in leve politike na Slovensko ustavno sodišče. Pajaci na U S pa so se v hlače podelali. Res je kot pravi Gregorčič – Ustavno sodišče je ukinilo samo sebe.

    Vera Jurova bi morala že zdavnaj odstopiti in z njo Uršula von der Lein, ki jo ščiti. Takšna Evropska komisija kot je zdaj – z redkimi izjemami, nima kaj iskati v vodstvu Evropske komisije. In ironija je še večja v tem, da je Jurova Komisarka za transparentnost ! Gnila Evropa ! Če se ne zgodi na volitvah odločilen preobrat je kmalu tudi konec Evrope !

    Tretja točka opomnika obiska Vere Jurove na Ustavnem sodišču je še vedno počrnjena – nerazkrita! Zadeva je že na splošnem sodišču E U v Luksemburgu, ampak pred volitvami se ne bo nič zgodilo. Po tem bo pa jok in škripanje z zobmi !

    Le malo kdo pa omenja, da je prvi pohod na Ustavno sodišče k Mateju Accetu uprizoril sam R. Golob kake 2 meseca pred tem. In to je namenoma naredil vsem na očeh, z medijsko spremljavo iz Gregorčičove ulice na Beethovnovo. To je bila demonstacija sile in oholosti. In noben novinar ga ni čakal v zasedi ! Zamislite si: če bi tak obisk U S demonstriral JJ bi bila vseslovenska ljudska vstaja.

    Kar se tiče fašizma ga je napovedal in zakuril sam Milan Kučan plavi – tajni sodelavec KOS pod imenom Plavi – z govorom v Dražgošah pred dvemi leti. Potem je vlogo prvega fašista v državi prevzel Golob, kar mu je seveda pisano na kožo, saj ima doma še sedaj shranjeno črno fašistično uniformo svojeg deda. Res “zgledni” ljudje nam vladajo iz Golobnjaka.

    • Vili

      In še nekaj, pritožba Gregorčiča bi morala biti takoj usmerje na Splošno sodišče EU v Luksemburgu, z zahtevo za predhodno odločanje. Šele za tem na ESČP ! Njegov pravnik Matej Avbelj je nekoč celo pisal knjige o tem.
      Ne razumem, da se tega nista poslužila.

  3. Nataša

    Najbolj verodostojen kandidat, ima moj glas in želim, da uspe.
    Vidim ga kot bodočega PV, ki bo s skupino sposobnih in poštenih sodelavcev sposoben iztirjeno Slovenijo potegniti iz globokega blata in jo postaviti na tir, ki bo peljal v prihodnost in ne nazaj na Balkan.

  4. Veselka

    Odličen komentar, dr. Gregorčič sodi v tisto kategorijo Slovencev, ki prinašajo veliko upanje, da se bo vendar nekaj premaknilo na bolje. Ima moj glas. No, če prebiram objavljena mnenja, lahko samo žalostno ugotovim, kako sovražno so nastrojeni nekateri od bralcev tega portala in to je ravno tisto, kar omenja dr. Gregorčič. Namesto normalnega dialoga, je veliko tistih, ki so zaslepljeni od sovraštva in namesto kulturne in argumentirane izmenjave mnenj izlivajo svoj žolč. In še z eno ugotovitvijo se zelo strinjam, to je z dejstvom, da je Evropa zašla v slepo ulico in s svojo zaplankano politiko, birokracijo in nesposobnimi voditelji slednjo peljejo iz najrazvitejše v neko tretjerazredno skupino držav. Zato v prihodnje volitve polagam veliko upov, tudi za dr. Gregorčiča. Srečno !

    • Stane Rauh

      Veselka, v celoti se pridružujem vašemu mnenju, le s strahom, da je ta narod že tako zaplankan, da bo glasoval za svoje morilce…Kar običajno počno politični mazohisti…IN večina slovenskih političnih mazohistov so še filozofsko nedozoreli, torej politično nekompetentni….

  5. staro 77

    Odličen intervju, uravnoteženi odgovori, žal že zelo redko viden, slišan nivo visoko izobraženega Slovenskega intelektualca. Do sedaj je z znanjem, vztrajnostjo, včasih trmo dokazal , da se da marsikaj spremeniti. Z izvolitvijo Dr. Gregorčiča, verjamem da nas bo zastopal sposoben in zaupanja vreden ponosen Slovenec. Je najboljša ponudba na letošnjih volitvah.

    • Peter klepec

      Sloveniji vlada klan. Vlada ima mur, ce deluje v skladu s klanom. Katerikoli posameznik, ki ne plava s tem tokom, ima toliko moznosti kot Don Kihot premagati mlin na veter.
      Pa saj smo vse to ze parkrat videli.
      Moj nasvet je naucite svoje otroke par tujih jezikov, ampak to res dobro, ne samo priblizno. Bodo rabili.

      • ROKOVNJAČ2

        Zelo dober komentar,in pri branju takih komentarjev,sanjarim če bi vladajoča elita imela par takih inteligentnih in povezujočih ljudi ,bi vsi Slovenci plesai.
        G.Millerju ,bi pa svetoval,da naredi kakšen tečaj o povezovalnosti in zgodovini in naj že enkrat neha žaliti ljudi v slogu ponosnih naslednikov komunistov.Glede žaljenja pa si kupite Magazin Nova.24 imate vse z dokazi napisano,kako levičarji nežalijo .Dotaknil bi se pa še včerajšnjega soočanja o ,zalostnievtaniziji.a.Zagovorniki evtanazije sami sebi niso verjeli ,kaj govorijo,bili so zaprepadeni ,žalostni,kjer po ..derektivi morajo tako manipulirati z ljudi.Ko sem jih poslušal nisem mogel verjeti ,da obstajajo takši ljudje ,poleg tega nam pa še vladajo.Men še zdi ,da večina ljudi misli ,ba takih ljudi nemoremo več voliti,posebno pa ne sprejemati takih zavrženih zakonov,saj človek ,ki se sam odloči,da je njegovo zemeljsko življenje končano,to stori že sedaj.Zaradi zakona o Konoplji in referenčnega glasu pa vidim da vladajoča garnitura misli ,da bodo v.večjih mestih plesali na podeželu pa garali.Mislim ,da vem kaj bom voliv,sedaj pa res ni težko izbrati.

    • Jože

      Nisem fan desnice sploh pa ne SDS, ampak Gregorčič se zdi zelo normalen in ga bom volil.

  6. Iva PŽ

    P.G.: “Očitno je, da postaja naša družba izrazito polarizirana. To onemogoča dialog med skupinami z različnimi pogledi na politična in družbena vprašanja. Te skupine se med seboj ne slišijo, predvsem se ne spoštujejo.”

    Kje pa naj se slišijo-poslušajo?

    44. člen Ustave pravi, da ima vsak državljan pravico do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev. Novela GS alias B. Rajgelj o RTVS omejuje pravico vseh gledalcev do upravljanja javnega zavoda na parcialni interes izbranih Forbica NVO biciklistov, ki so med pandemijo rušili vlado JJ.
    Nov svet, direktor in uredniki so ukinili soočenja mnenj različno mislečih. ZAKAJ?
    Včerajšnje soočenje (pravica do evtanazije) je pokazalo razliko med formalisti, ki so zakon podprli (pravica do usmrtitve) in nasprotniki, ki poudarjajo pomoč bolnim s strani države (paliativna oskrba) in družine (ljubezen).

    P.S. Že takoj po vojni so komunisti izumili nedefinirano besedo, stigmo “narodni izdajalec”, da so lahko likvidirali čim več političnih nasprotnikov!
    S knjigo Slovenski RAZKOL: okupacija, revolucija in začetki protirevolucionarnega upora je zgodovinar Možina obelodanil (z množico dokaznega gradiva) resnico o časovnem in vsebinskem zaporedju dogajanja leta 1941-42 , ko če ni bilo vaških straž!
    Zakaj vladajoča kontinuiteta potiska to knjigo na temno stran meseca?
    Zakaj se na javni TV izogibajo temi, ki skriva razloge razkola in tako omogočajo, da se polarizacija nadaljuje tudi danes!!?
    Zakaj postkomunistične stranke (derivati ZK), ki razpredajo o demokraciji, nočejo sprejeti v DZ resolucije o obsodbi vseh totalitarnih sistemov.
    Zakaj so ukinili Dan spomina na žrtve? Na ta dan leta 1942 so bile ubite tudi nedolžne ženske in otroci, to niso bili nobeni narodni izdajalci! Golob tega ne ve (je popolnoma nerazgledan), nima pa niti empatije, On bi uvedel še en dan zmage, se je “režeč” odzval na vprašanje novinarja. SRAMOTA!

    • Miller

      @prask že grozi: “Takrat pa bo veliko večja možnost, da oblast prične prevzemati prava skrajna desnica. In bodo razni Braneti in njemu podobni, na tem portalu,… utihnili.”
      ——————-
      Evo, kdo je kdo. Kdo grozi komu. Črno na belem. Pa ne se zdaj izmotavati…

      No, nismo še slišali, da bi levičarji ali sredinci komu grozili.
      To je od vekomaj izključno v domeni SS klero fašističnih desničarjev. Vojni hujskači.
      Predvidevam, da ste člani SDS kulta dobili rjave srajce in gorjače…
      1933. Baje vas mika državni udar…

      • Rokovnjac

        Ja,le kdo je zacel komu grositi:”Ubi Janso,smart jansizmu”!.Jaz si iz daljeve zelim,da bi bilo vec takih hujskacev,ker drugace je konec slovenskega naroda!

      • Peter klepec

        Takoimenovani „levicarji“ ne rabijo nikomur nic groziti. Saj imajo v rokah vse. Desnico so porinili v kot, od koder ne more vec ven. Deklarirana je kot fasizem, SS pravite vi, kaj bi se grozili.
        Ampak, tam okoli polovice populacije zanicuje „levicarje“ in ker so ti kar personifikacija drzave, smo spet v casih, ko mnogo prevec ljudi ne mara svoje drzave. Se se spomnite 80ih in kaj se je potem sesulo?

      • Iva PŽ

        Takim nebrzdanim brezglavcem kot si ti pritiče krasna oznaka “avtentični bedak”. V Solkanu pa rečemo enostavno “Kšna mona si!”

        • Lojze Rehar

          Tudi pri nas, tudi pri nas! Za tegale bedaka je pa to le ljubkovalni naziv. Si izmišlja, laže in sam sebi verjame. Pač velika mona.

      • Miller

        hahaha, kako resnica zapeče, a ne

      • Rokovnjač2

        Zelo dober komentar,in pri branju takih komentarjev,sanjarim če bi vladajoča elita imela par takih inteligentnih in povezujočih ljudi ,bi vsi Slovenci plesai.
        G.Millerju ,bi pa svetoval,da naredi kakšen tečaj o povezovalnosti in zgodovini in naj že enkrat neha žaliti ljudi v slogu ponosnih naslednikov komunistov.Glede žaljenja pa si kupite Magazin Nova.24 imate vse z dokazi napisano,kako levičarji nežalijo .Dotaknil bi se pa še včerajšnjega soočanja o ,zalostnievtaniziji.a.Zagovorniki evtanazije sami sebi niso verjeli ,kaj govorijo,bili so zaprepadeni ,žalostni,kjer po ..derektivi morajo tako manipulirati z ljudi.Ko sem jih poslušal nisem mogel verjeti ,da obstajajo takši ljudje ,poleg tega nam pa še vladajo.Men še zdi ,da večina ljudi misli ,ba takih ljudi nemoremo več voliti,posebno pa ne sprejemati takih zavrženih zakonov,saj človek ,ki se sam odloči,da je njegovo zemeljsko življenje končano,to stori že sedaj.Zaradi zakona o Konoplji in referenčnega glasu pa vidim da vladajoča garnitura misli ,da bodo v.večjih mestih plesali na podeželu pa garali.Mislim ,da vem kaj bom voliv,sedaj pa res ni težko izbrati.

      • prask

        Kot vedno. Nič ne razumeš. Čim se nekdo s tabo (ali s tvojimi somišljeniki) ne strinja, dobiš ruto (rdečo) čez oči in začneš tveziti zgodbice, podkrepljene z zmerjanji in žalitvami. Povedal sem, da sem v tem skeptik. Torej se tudi sam bojim, da bi se to zgodilo. Namreč da bi v Evropi pričele vlade prevzemati stranke, ki so DEJANJSKO na skrajni desni (ali levi). Saj je s tem Evrope konec. Pa tudi ne Brane, ne njegovi somišljeniki in ne jaz, če hočeš, bi na raznih, zaenkrat svobodnih portalih bili primorani utihniti.

    • Peter klepec

      A zakaj? Ker ce bi priznali, da je vse okoli revolucije in zmage en velik zlocin, bi bilo treba prevec stvari resetirati. In tega jih je strah.

    • Miller

      Na tem portalu grozite in zmerjate samo klero desničarji.
      Kar pa vpijejo levo desni pijanci na ulicah, pa je vaš intelektualno etični nivo: od Jenula do Ruparja.
      Kralji ulice.
      Isti.

      • tohuvabohu

        Vam klošarjem nihče nič ne grozi, ker ste itak reveži.

  7. slavkope

    Nosilec liste SLS na bližnjih volitvah v Evropski parlament, dr. Peter Gregorčič, se je v preteklosti v besedah in dejanjih izkazal v postopku pred Ustavnim sodiščem RS kot zgledno poučen, strokovno temeljit, discipliniran, vztrajen in nazadnje uspešen borec za ustavno varovano enakost vseh otrok in staršev tudi v obveznem šolskem programu devetletke (ne glede na šolanje v državnih ali zasebnih šolskih zavodih). Žal so vladajoče levičarske stranke finančno omejile veljavno odločbo Ustavnega sodišča RS ter vsaj deloma še naprej omogočile nadaljevanje finančne diskriminacije otrok in staršev v zasebnih šolah, četudi se v njih v celoti izvaja obvezni šolski program devetletke.

    Kot legalno in legitimno izvoljen predsednik programskega sveta RTVS se je prvi kandidat SLS na evro-volitvah uveljavil kot zgledno strpen, razgledan, spoštljiv in potrpežljiv demokrat ter vztrajen borec za ustavno zagotovljeno medijsko svobodo, enakopravnost vseh političnih strank, interesnih skupin ter kreativnih in umetniških praks v ideološko, politično, svetovno-nazorsko, versko … vsaj deklarativno in načelno pluralnih programih javnega zavoda RTVS.

    Kljub strahotnim političnim in lobističnim pritiskom dela centralizirano indoktrinirane in vodene ter operativno upravljane leve in levičarske strankarske politike ter njej podrejenih najbolj militantnih nevladnih organizacij civilne družbe ter njim podrejenih medijskih dreserjev javnega mnenja mu je uspevalo ohranjati dostojanstvo široko razgledanega, politično zadržanega in strpnega intelektualca, ki se vsemu nezaslišanemu verbalnemu političnemu terorju in nasilju navkljub brani zgolj z neomajnim zaupanjem v veljavne ustavne in pravne temelje RS ter nagovarjanjem legalnih in legitimnih institucij poklicane in pristojne zakonodajne, izvršne in sodne veje oblasti.

    Kot univerzitetni profesor naravoslovnih znanosti je prof. dr. Peter Gregorčič opazno prizemljil, svetovno-nazorsko in jezikovno popestril in obogatil tudi vrste t. i. političnih analitikov in komentatorjev političnih dogajanj v RS ter pomembno razširil intelektualna in etična “obzorja” večine medijsko pripuščenih in privilegiranih analitikov in komentatorjev z družboslovno izobrazbo (večinoma s FDV in FF).

  8. Miller

    Gregorčič: „..kdor obvladuje medije, obvladuje kolektivnio um“.
    Se strinjam.
    To velja še najbolj za Noro24, tovarno laži in TV za poneumljanje upokojencev in natikanje plašnic.

    Ko bereš njihove komentarje, ponavlja vsak posebej dobesedno tisto, kar je izprdnil Tomašić na Nori24.
    Če omeniš za njih neprijetno resnico ali samo grdo pogledaš njihovega dosmrtnega vodjo kulta, te takoj inkvizitorsko napadejo in zmerjajo.
    Ja, to je obvladovanje kolektivnega uma, ki spreminja osebe v verske fanatike, enake tistim, ki so vpili pod grmadami …
    Dovoljeno je žaljenje leve strani, desne pa se ne sme pogledati. Kaj bo šele, če prevzamejo oblast ? Diktatura, aretacije, gestapo..?

    Drugače pa: Golob in Janša sta oba mlinska kamna okoli vratu davkoplačevalcev. Škodljivca.
    Dve plati istega kovanca.

    • Peter Klepec

      Torej prisilno upravo za SLO? Kdo? Avstroogrska nova?

    • iVa PŽ

      Si funkcionalno nepismen. Zakonitosti temeljijo na masovnih pojavih.
      MSM alias dominantni mediji so tisti, ki oblikujejo javno mnenje. Nekatera mnenja objavljajo (vsi ponavljajo za nekim Necenzurirano – Halo efekt kot vsakodnevna reklama), druga ignorirajo-zamolčijo. Le zakaj?
      “Govorimo jim, kako naj razmišljajo”, je povedal nekdanji urednik FT Lionel Barber.

      Zakaj je Golob začel s čistkami na RTVS, kar je celo javno priznal, S kom se je zmenil ni povedal, bi ga pa morali odgovorne institucije zaslišati in “korupcijo” ali pa pritisk na javne uslužbence obravnavati! Nič od tega, saj imamo Accetto ustavno diktaturo.

      • Miller

        Dejstvo je, da je Twito netilec sovraštva v državi. Ali sam s twiti ali pa s pomočjo svoje trobente Nora24 .
        Kajti pukljasti ajatolah lahko uspeva samo v prepirih in sovraštvu.
        Enako velja za mednarodno politiko, kjer je top vojni hujskač.
        Žal mu njegovi verniki nekritično nasedajo.

        • prask

          Dejstvo je, da si ti mnogo večji obsedenec z njim, kot najbolj zadrti “janšist”.

        • tohuvabohu

          Ko primitivni občudovalec rdečih klavcev začne nabijati o sovraštvu, se lahko samo kislo nasmehnem. Tolaži me, da gre za neuravnovešenega klošarja.

    • Petrarka

      Nooo Tomažič ni tako zelo slab, zame je kot Donat. Ga gledaš in greš potem na veliko potrebo z užitkom

  9. Jure

    Končno bom lahko volil ZA in ne “manj proti”.

  10. prask

    Evropa jen kontaminirana. To je več kot očitno. Resnica je postala nekaj imaginarnega, če vidimo, da je postalo navada, da se vse kar je desno od leve sredine… fašizem, nacizem. Če, konkretno, odločujoči ljudje EU podpirajo trenutno “depolitizacijo” RTV… pri nas, ne pa npr. pred leti na Poljskem. In zato, v neki meri, povsem dam prav Lahovniku, ki je dejal, da so te volitve borba za sedeže salona na Titaniku.
    Morda je prav s temi volitvami še nekaj upanja. Vendar sem skeptik. Bolj dopuščam, možnost, da bo šla karavana dalje toliko časa, da bo ljudem res prekipelo. Takrat pa bo veliko večja možnost, da oblast prične prevzemati prava skrajna desnica. In bodo razni Braneti in njemu podobni, na tem portalu,… utihnili.

    • Brane

      Sanjaš pri belem dnevu.

      • Alojz Železnik

        Zelo pameten in tehten komentar.

      • prask

        ” Danes so dovoljene sanje… jutri pa je nov dan.”
        Je nekoč dejal tvoj mali zlobni guru…

    • jože

      Kakšna skrajna desnica? Kje? Ne razumem teh čudnih izpeljav… ki se slišjo kot grožnje.
      Koga bi se moral bati po vaše? Nacijev?

  11. APMMB2

    Slovenija je ugrabljena država , kateri vlada mafija.
    Vse vzvode oblasti ima v rokah mafija.
    Pred vsem pomembno je dejstvo, da mafija obvladuje medije s pomočjo katerih izvaja medijske umore. Mori nezaželjene politike, tiste, ki se vdajo mafiji, pa jih povzdigne za toliko časa, doler so pripravkjeni sodelovati in ropati državo.Večina državljanov, se sploh ne zaveda, da so ujetniki mafije, zato so brezbrižni in volijo pač tiste,ki jim jih servira mafija.
    Tudi bližajoče evropske volitve bodo prevara.
    Kot vidimo za mafijo, ne bodo v prvnm planu kandidati za evropski parlament, ampak referendumi, ki odkrito zavajajo ciljne skupine volivcev za evtanazijo in legalizacijo konoplje.
    Spomnimo se, kako je pitna voda pregasila urejanje vodotokov.
    Tako bomarihuana zapakana v zeleno agendo onemogočila razumno izvolitev dobrih kandidatov.
    Potem bo odločilno štetje glasov.
    Zadnje volitve so nakazale, kako je pomembno, kdo šteje, sedaj pa bo štetje še poembnejše.
    Mafija ima v rokah sodstvo, tožilstvo in policijo.
    Kaj lahko državljan stori proti ustavnim sodnikom? Nič, zato Slovenija ni pravna država.

    • Toni

      Dr. Gregorčič, odličen, kot vedno. Nekateri so mnenja, da ga je škoda za EU, vendar ravno v tem intervjuju pojasnjuje, zakaj je potreben njegov glas tam. Če že v Sloveniji vse razpada (vse, kar je javno, že dolgo ne funkcionira več), moramo najprej Evropo spraviti nazaj v normalne tirnice. Le s pomočjo urejenih EU stališč in ESČP bomo lako lažje Slovenijo naredili kot pravno državo. Kjer bomo pred zakonom vsi enaki.
      Demokracija ni enoumje, ampak kompromis različnih mnenj.

  12. jaz

    Spoštovani gospod dr. Peter Gregorčič, lep pozdrav med nami in pred nami Slovenci. Če ne takšen in tako izobražen kot vi, kdo nam bo pomagal iz tega blata vodilne anarhije in pokvarjenosti. Potrebuje vas narod in svet. Veliko zdravja, moči in poguma, ter Božjega blagoslova na vas in vaš rod.
    Državljan.

  13. deni

    Bom navedel približek dela oddaje Faktor, kjer je voditelj nekdanji SD sekretar v vladi Pertinač in vodja kampanje Pahorja, ko je postal predsednik vlade. Jeretič gleda zelo objektivno na dogajanje v Evropi in Sloveniji. Ravno on je opozoril, da označevanje vseh zmernih desničarjev za fašiste, lahko pripelje v nekaj letih, da bodo jastrebi v ozadju, zaradi levičarjev celo kdaj prišli na oblast. Lep primer Nizozemska.

    Brane ali kdorkoli že si povej, kaj je v slovenski desnici fašističnega. Ali bolje zastražiti južno mejo pred muslimanskimi emigranti. Ko je Golob izjavil, da itak ti emigranti gredo naprej na Zahod in nam zapirajo meje proti Zahodu.. To je bil samo en primer. Fašisti meddrugim niso preganjali Judov, ob kapitulaciji Italije pa je bila druga pesem. Fašizem je bil proti nacizmu mačji kašelj in moja mama, ki je še živa sploh ni imela slabih izkušenj z njimi, čeprav so bili parzizanska družina.

    Vendar vedno, vedno omenjano fašizem in to sploh Rusi še danes, ki v bistvu razen slabo opremljene italijanske vojske niso z njimi niso kakšnih hudih konfliktov. Nikdar ne rečejo nacisti, nacional SOCIALISTI. Zato Brane razloži, zakaj je naša desnica, ki to sploh ni, to ni temveč prej social demokracija za razliko od SD, ki je skrajna levica. Pustimo mnenje o evtanaziji, marihuane, splavi pa so itak zakonsko določeni. Zato zmerjanje vseh, ki niso na liniji, da so fašisti je kar neki. Samo banalna primerjava z Evrovizijo. Naši revolucionarji Maček itd. se obračajo v grobu, ker bi t.i. levičarski idealisti Geyi včasih pristali na Psihiatrijah, če ne kje drugje.

    Da ne bo pomote sem zelo uvideven glede tega, vendar levica izkorišča LGBT, Palestince, salame samo za svoje interese. Kovačeva k. se gre za pravico splavov, pred volitvami, čeprav je v Sloveniji to že dolgo, dolgo uzakonjeno.

    • Iva PŽ

      Pred leti je Magov novinar Markeš dejal: “V Sloveniji je vse kar ni levo od levega fašizem.”
      Ko je Slivnikova četica prišla na Delo (Slivnik je takrat izjavil, da “je treba osrednji časopis uravnotežiti”), je Slivnik kmalu ugotovil, da gre za misijo nemogoče. Vsi razen Markeša so se vrnili, on je ostal. Namesto obrabljenih kavbojk je oblekel “Murino obleko”, na Celjski grad (sestanek Z B. Šrotom) se je pripeljal z Audijem in, nekaj časa je bil celo odgovorni urednik z več kot 10 tisočaki mesečno. Danes skupaj z Alijem “pluvata”, na koga le?

      Ko je V. Kovačič na spletu (2019) obelodanil njegov nekdanjo kolumno (Dreyfus na 6o podlage) in ga nato označil za novega Judo Iškarijota, ga je (Janez Markeš) tako kot mene označil za podgano in saj ni res pa je, prijavil je Vilija informacijski pooblaščenki. Toda Resnice (dokaza) ni moč izbrisati!

      P.S. Po neuspehu LDS in krepitvi SDS, je Kučan kontinuiteta ugotovila, da je treba Janšo medijsko stigmatizirati. V SP Dela je A. Bebler v daljši kolumni omenil in razpredal o SLO stranki, ki ima fašistične elemente. In plaz se je počasi širil (najprej pisma pravovernih bralcev) do danes.
      In saj ni res, tudi vrhunski menedžer (mešetar z Gen elektriko) je začel predvolilno retoriko da “s fašisti (stankami JJ koalicije, op.) se ne bo povezoval”!
      Prav ZARES SLO banana republika z ustavno diktaturo!

    • jože

      Dobro povedano. Se strinjam. Obmevanje kar vsepovprek z nekimi “fasisti” spominja na cenen propagandni film iz casov hladne vojne. Aja mimogrede, tak tip filma pa se vedno snemajo v Severni Koreji kjer so fašisti Američani.

  14. ren

    Še enkrat bom ponovil: trenutno ima Slovenija 3 ljudi, ki lahko pospešeno spravijo državo na višjo raven: dr. Peter Gregorčič, Janez Janša, dr. Anže Logar. Njihov skupen umski potencial je nedosegljiv.

  15. Brane

    Dr Bleferčina naj se drži raje fizike, veliki nakladač, nebuloznik, borec za ustavne pravice, ki ga pa ni motil psihopatov profašistični modus operandi, katerega del je bil sam kot nastavljeni predsednik nadzornega sveta rtv. Za vedno kontaminiran kot psihopatov kuža, isto kot Logar. Tega prekletstva se ne bosta rešila nikoli.

    • Rokovnjac

      Brane,da si pa tak tepec,pa nisem nikoili mislil,zalostno je pa to,da se ne bos nikoli spmetoval.Najboljsi svetovni pshiater ti ne more pomagati!

      • jaz

        @Rokovnjač, sem istega mišljenja kot ti. Tudi pomembno se mi zdi, da tistih nekaj nekulturnih, da ne rečem pokvarjenih gobezdačev na tem portalu dodobra razgalimo in “ovrednotimo”, kajti če dopustimo njihovo očitno provokativno mnenje kot enakovredno, uničujemo ta portal kot enega od kredibilnih oblikovalcev javnega mnenja.
        Lep pozdrav v tvojo sedanjo domovino.

      • Brane

        Zgleda da so te prehitro z Golega otoka spustili.

        • P.Kos

          Ali sploh veš, da je bilo na Golem največ vaših, tistih najbolj “vernih” partijcev, takih kot si sam. Zato previdno, da se tebi ne zgodi Goli. Saj veš, zakon privlačnosti …

    • uroš gabrijelčič

      Zakaj kritiki desnice ne morete brez žalitev, omalovaževanja, diskreditacije ipd.? Na tem Portalu ste trije takšni in veste, dolgočasno se ponavljate. Sicer pa, nam lahko zaupate doktor česa ste pa vi? Ne trdim sicer, da sam naziv doktor vedno pomeni izobraženost, pamet, razgledanost ipd. V tem primeru pač že. In še nekaj, zakaj se skrivate za imenom, za katerega ne vemo, ali je pravo. Saj morda je, a to še nič ne pomeni. Pogum torej in sodelujte z imenom in priimkom.

    • TL

      @Brane tudi ti si dokaz, da trditev iz naslova članka še kako drži.

    • JELENA

      Tipičen primitivni sovražni govor, nastrojen proti intelektualcu z drugega ideološkega pola. Sam ne loči niti med nadzornim in programskim svetom, pa druge zmerja s psihopati in (nič krivimi) kužki. S tako komunikacijo, s tem izključujočim načinom razmišljanja, Slovenija ne bo nikdar izstopila iz primeža družbenega nazadovanja, v katerem se je znašla v zadnjih letih, ko smo postali že povsem neobčutljivi za nedemokratične prijeme oblasti.

  16. dexpex

    Dr.PG vedno dober v odgovorih kot tudi v dejanjih. Take potrebujemo v Sloveniji in v EU.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Intervju
INTERVJU – Klemen Grošelj: “Imam občutek, da se politika tabloidizira, kjer več štejejo všečki kot pa konkretne rešitve”

INTERVJU – Klemen Grošelj: “Imam občutek, da se politika tabloidizira, kjer več štejejo všečki kot pa konkretne rešitve”

Dr. Klemen Grošelj, ki je bil leta 2019 v Evropski parlament izvoljen na Listi Marjana Šarca, je dolgo veljal za “špicenkandidata” Gibanja Svoboda na letošnjih evropskih volitvah. Dokler ni tako kot mnogi drugi poletel čez ramo premierja Goloba in presenetljivo postal nosilec Liste Zelenih Slovenije. Večina mu sicer priznava korektnost, kredibilnost in precejšnje znanje, predvsem na področju mednarodne varnosti, a zaradi akrobatske menjave stranke ter kratke, skromne kampanje, vsaj po zadnjih anketah javnega mnenja nima veliko možnosti za uspeh. Poznavalci ocenjujejo, da mu lahko uspeh zagotovijo le razočarani volilci Svobode, ki pa so se zaenkrat pasivizirali v največjiih “strankah” “ne vem” in “ne bom šel volit”.

INTERVJU – Zala Tomašič: “trenutne ureditve glede splava v Sloveniji ne bi spreminjala”

INTERVJU – Zala Tomašič: “trenutne ureditve glede splava v Sloveniji ne bi spreminjala”

Zala Tomašič prihaja iz Škofje Loke. V boj za poslanski sedež se podaja z zadnjega mesta liste SDS. Najbolj prepoznavna je zaenkrat po svojem očetu Borisu, direktorju medijske hiše Nova24TV, ki so mu včeraj depolitizirani policisti vdrli v hišo, poslovno in zasebno. Zala ima težak politični nahrbtnik, ki ga s svojo vsebinsko in fizično kondicijo zaenkrat kar dobro nosi. S svojo mladostno energijo se je podala v kandidaturo za evropske volitve na listi “vsemogočne” SDS. Po nekaterih raziskavah ima celo nekaj možnosti, da se s preferenčnim glasom prebije v Bruselj. Mimo neskončnih, zaslužnih in nekoliko utrujenih borcev SDS. Ima precej študijskih izkušenj iz Bruslja, kar ji bo gotovo koristilo v navigacij po zapleteni evropski birokraciji.

INTERVJU – Vladimir Prebilič: Nastop na evropskih volitvah ni pobeg od Slovenije

INTERVJU – Vladimir Prebilič: Nastop na evropskih volitvah ni pobeg od Slovenije

Vladimirja Prebiliča, ki je prejšnji teden praznoval Abrahama, smo poznali kot profesorja obramboslovja na ljubljanski FDV, župana največje slovenske občine Kočevje in predsedniškega kandidata jeseni 2022, ko je zasedel solidno četrto mesto, prejel pa več kot 90.000 glasov. Po osnovni izobrazbi je zgodovinar in geograf, njegova doktorska disertacija s področja obramboslovja pa nosi zanimiv in bržkone aktualen naslov Logistike oboroženih sil Nemčije v času II. svetovne vojne. Ni član nobene poltične stranke, zeleno Vesno pa bo po zadnjih napovedih očitno popeljal v Evropski parlament.

JURE KOŠIR: Glava včasih hoče več, kot zmore telo

JURE KOŠIR: Glava včasih hoče več, kot zmore telo

Jure Košir je slovenska športna legenda, Je pa tudi človek, ki se sooča z vsakdanjimi, družinskimi izzivi. Pozna probleme slovenskega smučanja in tega športa na splošno, ki jih ponazarja tudi odpoved Pokala Vitranc na podkorenski strmini. Pogovarjali smo se o problematičnih, podnebno uničenih tekmah, prihodnosti smučanja. Živi v Ljubljani, njegovo srce je pa v hribih. Verjetno tam nekje nad domačo Mojstrano.

Božo Cerar: “Tožba Južne Afrike proti Izraelu zaradi genocida je politično motivirana”

Božo Cerar: “Tožba Južne Afrike proti Izraelu zaradi genocida je politično motivirana”

Z dolgoletnim diplomatom in veleposlanikom v pokoju Božom Cerarjem smo ugotavljali, da je težko napovedati nadaljnjo dinamiko bližnjevzhodnega konflikta, ki ga je 7. oktobra lani podžgal teroristični napad Hamasa na Izrael. Zdi se, da se kriza širi, vanjo se vpletajo tudi drugi igralci, denimo Iran, ki prek Hutijcev v Jemnu ogroža svobodni svetovno ladijsko trgovino. Dr. Cerar pa je spregovoril tudi kot pravnik in opozoril, da je tožbo Južne Afrike proti Izraelu zaradi domevnega genocida treba gledati v političnem kontekstu, saj se Južna Afrika poskuša postavi na čelo globalnega juga. Njena nenačelnost se kaže v dvojnih merilih: Južna Afrika se ni pridružila resoluciji Generalne skupščine OZN, s katero je ta obsodila rusko invazijo na Ukrajino. Prav tako ni vložila tožbe zoper Kitajsko, ki se ji očita genocid nad Ujguri. Vrhunec njene dvoličnosti pomeni vrh Afriške Unije leta 2015, ki se ga je udeležil tudi sudanski predsednik Omar al-Bashir, pred Mednarodnim kazenskim sodiščem obtožen genocida v Darfurju. Južna Afrika ga ni aretirala, čeprav bi ga morala …