“Nadzorovana” eskalacija v bližnjevzhodnem kotlu?

Slika: ministrstvo za obrambo Izraela, www.gov.il

Avtor: | 14. aprila, 2024

V soboto zvečer so svetovne medije preplavile informacije o začetku vsesplošnega napada Irana na Izrael. Zadeva se je najprej zdela precej katastrofična, eksponentna eskalacija konflikta na Bližnjem vzhodu. Na srečo se je, vsaj zaenkrat, izkazalo, da je imel iranski napad, v katerem je bilo sicer uporabljenih več kot 350 različnih dronov in raket, bolj notranjepolitični kot vojaški značaj, s čimer je iranski režim svojim državljanom hotel pokazati, da odločno odgovarja na operacije izraelskega “sovražnika”.

Ne nazadnje so ZDA na “precej verjetni” napad opozorile že nekaj dni prej, vpletene države so po obvestilu Irana o načrtovanju napada izpraznile zračni prostor, po izstrelitvi večine dronov in raket pa so imeli Izraelci skupaj z zavezniki nekaj ur časa, da jih precej učinkovito sklatijo z neba še pred vstopom v izraelski zračni prostor. Na Izrael je menda padlo vsega 7 projektilov. Smrtnih žrtev ni bilo.

Scenarij razvoja dogodkov na Bližnjem vzhodu po brutalnem terorističnem napadu Hamasa 7. oktobra 2023 se precej natančno uresničuje. Izraelska vlada je v notranjepolitični stiski zaradi popolnega obveščevalnega, varnostnega flopa, blamaže, ki je presenetila mnoge, začela z obsežno operacijo “čiščenja” teroristov Hamasa v Gazi, ki je v marsičem preseglo meje sorazmernega odgovora, predvsem pri številu civilnih žrtev. V vsakem primeru je pri ocenjevanju vojskovanja v Gazi potrebno upoštevati, da taktika Hamasa temelji na nekritičnem, zavržnem izrabljanju civilistov za živi ščit pred napadi izraelske vojske. Pogosto so vsebinsko nezanesljive tudi palestinske ocene o številu žrtev, predvsem otrok in žensk. Teh številk pogosto ne more neodvisno potrditi nihče, vsekakor pa je žrtev ogromno, vse skupaj je podvrženo tudi informacijski vojni, dezinformacijam, ki močno vplivajo na svetovno javno mnenje. Izrael je medijsko vojno zaenkrat nedvomno izgubljal, včerajšnji napad Irana mu v tem pomenu lahko celo koristi.

Norija, bestialni teroristični pokol, ki ga je sprožil Hamas, pa še vedno ni dobil enotne strokovne, strateške razlage v mednarodnji javnosti, čeprav se večina vsaj približno neodvisnih opazovalcev strinja, da ima gotovo vsaj posredne prstne odtise Irana in Rusije. Slednji je ta eskalacija razmer na Bližnjem vzhodu tudi najbolj PR-ovsko koristila. Pozornost svetovne javnosti se je z Ukrajine preselila na Izrael, Gazo, celotno regijo, v katero se usmerja tudi ogromno politične, vojaške pozornosti, pomoči zahoda, ki bi drugače morda končala v Ukrajini.

Rusi po zavzetju mesta Avdiivka na vzhodu Ukrajine, iz katerega so se morali Ukrajinci umakniti zaradi pomanjkanja streliva, občutno ne napredujejo, pritiskajo pa na ukrajinske linije in iščejo točke, na katerih bodo verjetno kmalu sprožili novo ofenzivo. (Slika: popolnoma porušena Avdiivka, X)

Svetovna javnost se je glede izraelskega odgovora na teroristični napad hitro razdelila, polarizirala, v poplavi različni informacij, dezinformacij, interpretacij, propagande, je kot rečeno Izrael izgubil prvotne simpatije, iskreno povedano tudi zaradi izredno silovitega uničevanja civilnih ciljev, robatega pristopa, aroganonsti pri komuniciranju. Ne glede na to, da je praktično edina delujoča demokracija v regiji, obdan z “neprijaznimi” muslimanskimi državami, s katerimi pa nima vedno tako slabih odnosov kot se lahko zdi površnemu opazovalcu, ki denimo spremlja samo slovenske mainstream medije in neskončne informacije o “nesrečni” Palestini. Mnogi analitiki v nepričakovani eskalaciji, ki jo je sprožil Hamas, vidijo tudi zaskrbljenost nekaterih držav (predvsem Irana in njegovih zaveznikov), da bi Izrael vsaj približno spodobno uredil odnose z bližnjimi sosedi. V razmerah povečanih napetosti je to seveda nemogoče.

Ni zanemarljivo, da sta se pri zračnem napadu Irana v protizračno obrambo vključila tudi Savdska Arabija in Jordanija, Iran je slednji celo posredno zagrozil, da bi lahko postala kredibilna tarča v naslednjih iranskih napadih. Bolj kot Izraela se tudi številne muslimanske države bojijo premočnega, prepotentnega, norega Irana, sploh v povezavi s strateškim zavezništvom s prav tako “ponorelo” Putinovo Rusijo. Rusija je bila po zadnjih informacijah praktično edina država, ki je iranski napad označila kot upravičen odgovor v skladu z njegovo pravico do samoobrambe. Kitajska v svoji maniri precej brezbarvno vse vpleteno opozarja na zadržanost pri različnih aktivnostih. K zadržanosti pri načrtovanju odziva so Izrael na izredni seji pozvali tudi vsi predstavniki držav članic Varnostnega sveta Združenih narodov. Slovenski predstavnik Samuel Žbogar je iranski napad ostro obsodil.

Po nedavnem  izraelskem napadu na iranski konzulat v Damasku, kjer je bilo ubitih sedem pripadnikov iranske revolucionarne garde, med njimi visoki poveljnik sil Al Kuds Mohamad Reza Zahedi in njegov namestnik, je Iran takoj napovedal povračilne ukrepe, pri čemer ni izključil neposrednega zračnega napada na Izrael. Ta se je na to že v naprej preventivno pripravil, med drugim je odpovedal dopust za vse bojne enote protizračne obrambe in mobiliziral dodatne enote.

Ne glede na dejstvo, da je šlo na srečo za precej dobro nadzorovano vojaško predstavo, vse skupaj vseeno pomeni pomembno stopnjevanje napetosti, četudi Izrael ne bo takoj “udaril” nazaj v sorazmernem načinu in obsegu. Izstreljevanje več sto projektilov na druge države pač ne more biti normalna mednarodna komunikacija. No, normalna se gotovo zdi Putinu in še nekaterim drugim avtokratom, ki se jim mednarodni mir zdi neko nenormalno stanje. Izraelski vojni kabinet je po celodnevnem sestankovanju in jasnih sporočilih iz ZDA, da “eskalacija ni v interesu nikogar” sporočil, da bo do povračilnih ukrepov prišlo, ampak v trenutku in obliki, ki se bo Izraelu zdela najbolj ustrezna. Kratkoročno se zdi, da bo Netanjahu ta napad izkoristil za podaljševanje svojega političnega preživetja in dodatne pritiske na bližnje, strateške teroristične “probleme” v Gazi, pri čemer mu je Iran vsaj kratkoročno zagotovil nekaj minimalnih pozitivnih točk v mednarodni javnosti.

Izraelski predsednik vlade Benjamin Netanjahu je v pogovoru z ameriškim predsednikom dobil vsa zagotovila o nadaljnji podpori, a ga je Joe Biden pozval k zadržansti in premisleku glede zaostrovanja konflikta. (Slika: www.gov.il)

Bo pa imel v širšem mednarodnem smislu napad Irana gotovo posledice. Še bolj jasno je pokazal na razdiralno nedemokratično politično os Moskva – Teheran, kar lahko morda celo koristi na pol pozabljeni Ukrajini. Ta se sooča s kroničnim pomanjkanjem streliva, predvsem pa sistemov za protizračno obrambo, kar je v veliki meri posledica blokade pomoči v ZDA in pomanjkanja razpoložljive, dobavljive oborožitve v EU.

V senci Bližnjega vzhoda in cincanja zahoda Putin namreč stopnjuje vojno izčrpavanje, pospešeno uničuje energetsko infrastrukturo Ukrajine, kar je verjetno priprava za prihajajočo ofenzivo, s katero se mu v bistvu mudi, saj ni izključeno, da bo Ukrajina kljub vsem težavam le pridobila nova orožja, ki bodo nevtralizirala rusko premoč v zraku in pri sistemih dolgega dosega. Nekateri signali iz ameriškega kongresa namreč kažejo, da bi lahko republikanci končali bizarno blokado dodatne pomoči Ukrajini.

11 komentarjev

  1. APMMB2

    Po raketnem napadu na Izrael se je Iran zavedel, da je prekoračil mejo. Ko je videl polomijo raketnega napada ve, kakšni so lahko povračilni ukrepi Izraela.
    Če Izrael napade, bo povzročena škoda v Iranu štela v milijardah, kar je tudi za iranske militante in verske fanatike prevelika cena.
    Vedeti je treba da miselnost islamslih množic priznava samo zmagovalce, ne tolerira pa poražencev.
    Če so Izraelci pobili dva generala, ki sta postala heroja, potem bi poraženih generalo v Iranu bilo sto alai še več. Tega pa si generali ne želijo. Raje so generali, kot pa svetniki pod zemljo.

  2. juhejfantje

    Nekateri očitno trdijo, da je Izrael plačal Hamas, da pobije 1000 civilistov, da bo lahko oni potem napadli. Grem stavit, da so to isti, ki menijo, da je bil COVID19 zarota, da je bila Rusija prisiljena v napad na Ukrajino. Pa poplave je načrtno povzročil s “špricanjem” oblakov NATO pakt in Zemlja je ravna….. #bolnica

    • David

      Se strinjam, lepo napisano.

  3. Brane

    Ta neobjektivni proizraelski portal “pozabi” da je bil teroristični napad Hamasa namerno ignoriran s strani izraelske vlade, ker so hoteli vojno, zato da se obdržijo na oblasti.

    Izrael načrtuje povračilne ukrepe?! A ni bil Iranski simbolični napad na Izrael že povračilni?

    • jože

      O tem nisem nikjer bral, da bi Izraelci namenoma izzvali Hamas k napadu. Kje se pa to pobrali?
      Ne vem tudi zakaj berete ta “proizraelski” portal če vam gre tako na živce…
      Šalom – mir z vami Branko

  4. jaz

    Če pogledate brutalno uničevanje druge države s strani ruskega svetnika in mučenca putina, lahko razumete, kakšni neetični duševni maloposestniki so naši podporniki Rusije. Peta kolona. Ruski domobranci, kot so tako in tako vedno bili. Izdajalci.

    • uroš gabrijelčič

      ¸Je peč tako, ko imaš komentatorja (Braneta) z insajderskimi informacijami, ki popestrijo “dolgčas” piscev, ki razumno razmišljajo.

  5. jaz

    Tarča proti strelcu nikoli ne more zmagati! in Ukrajina je tarča. Rusija neobremenjeno vsak dan uničuje Ukrajinsko infrastukturo kot tarčo ki je primerno manjša. Ukrajina sicer meče občasno nekaj bomb na Rusijo, a ji fizično ne more povzročiti toliko škode kot obratno. Rusija brez Nata ne more biti poražena. Kaj potem??
    Rusija pospešeno veča svoj vpliv v “vzhodni Evropi”. Kupuje nepremičnine in se meša v politiko in ji spreminja mnenje sebi v prid. Utrjuje “politični koridor” do republike Srbske in “pet korakov do Jadranskega morja”. ….ga doseže po malici do konca šihta…

    • Valentincic

      Včeraj sem sprehajal psa po marini in ga je ogovorila simpatična rusinja. Ampak moj prijazen pes je ni šljivil pet posto. Ga imam na sumu, da na skrivaj bere Portal+

      • jaz

        Jaz sumim oba da bereta Portal+.

      • Peter klepec

        Oh no! Vas pes najbrz ne zna rusko. Kot vi tudi ne.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Komentar
Najboljši Robi na svetu

Najboljši Robi na svetu

V preteklih dneh, tednih, se je bolj ali manj izkristalizirala predvolilna taktika predsednika vlade Roberta Goloba in njegovega Gibanja Svoboda. Ne glede na dejstva, preverljive podatke, bodo javnost zasuli s podatki, takšnimi in drugačnimi statistikami o njihovi neverjetni, zgodovinski uspešnosti. To je predsednik vlade počel tudi ob interpelaciji v Državnem zboru. Ključ njegovega promocijskega uspeha pa so glavni mediji. Bodo nekritično ponavljali njegove floskule, ali bodo morda postavili kakšno vprašanje, naredili resno analizo njegovega “zgodovinskega” dela? Izkoriščanje družinskih članov, mame, pri samopromociji na družbenih omrežjih tudi ni več ovira. To pač ni normalno.

Politiki novega kova sejejo veter, da bodo želi vihar

Politiki novega kova sejejo veter, da bodo želi vihar

Politika je namreč resničnostni šov, ki se ne dogaja več v prirejenih televizijskih studijih, pač pa v vsakdanjem življenju. In politiki novega kova niso več dobri stari demokrati, socialisti, krščanski demokrati ali liberalci, ampak le še lažnivci, nasilneži, izsiljevalci in nadlegovalci. V tem novem svetu, ki bi se še včeraj zdel distopija, je vsak dan manj razuma. Zdaj je čas za akcijo, za prevlado močnejših nad šibkejšimi, avtokratov nad demokrati. Resda da so v Evropi (EU) demokrati še vedno v precejšnji prednosti pred avtokrati – trenutno razmerje sil je približno 75 : 25 v korist demokratov -, vendar pa so trendi naklonjeni zagovornikom trde roke, reda in discipline, tradicionalnih vrednot in obračuna z vsemi, ki se upirajo politikom novega kova. Kdor ne sprejema njihovega evangelija, je sovražnik, izdajalec, peder ali prodana duša …

Točka preloma

Točka preloma

Bilo je jeseni 2023. Slabo leto po absolutni zmagi na volitvah, predsednik stranke António Costa je suvereno vodil svojo tretjo portugalsko vlado. Zjutraj, 7. novembra je tožilstvo sporočilo, da ga preiskujejo v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi v poslih z litijem in ‘zelenim’ vodikom. Skupaj še z nekaterimi ministri njegove vlade. Nekaj ur zatem, po pogovoru s predsednikom države, je portugalski premier sporočil, da ima “čisto vest” in “popolno zaupanje v pravosodje. V takšnih primerih dolžnosti predsednika vlade niso združljive s kakršnim koli sumom. In v teh okoliščinah sem predsedniku republike predložil svoj odstop.” je povedal, Sledile so predčasne volitve in nova vlada.

Novinarski psi lahko še tako lajamo, ampak mafijska karavana bo šla mirno dalje

Novinarski psi lahko še tako lajamo, ampak mafijska karavana bo šla mirno dalje

Predstavljajte si, kaj bi se zgodilo, če bi slovenski premier nekega dne ugotovil, da obstaja genialen način, kako v trenutku pokončati pošast, imenovano korupcija v javnem zdravstvu. Z nekaj zakonskimi spremembami bi ZZZS naložili, da mora financirati vse ponudnike zdravstvenih storitev, ki so kvalificirani, licencirani in ki lahko zagotavljajo tiste zdravstvene storitve, ki jih pacienti potrebujejo, pri čemer pa je popolnoma vseeno, ali gre za javne ali zasebne ponudnike. Glavno je to, da je storitev opravljena kvalitetno, strokovno in v okviru finančnih omejitev. Greste stavit, kdo bo bolj učinkovit in uspešnejši? Zasebni ponudnik, brez dvoma, saj bo v kali zatrl kakršno koli misel o korupciji. Kdo pa je tako nor, da bo kradel samemu sebi?!

O nasilju med Slovenci: “Kdor ubije Kreka, dobi 50.000 evrov nagrade!”

O nasilju med Slovenci: “Kdor ubije Kreka, dobi 50.000 evrov nagrade!”

S kakšno pravico obsojamo mlade, s kakšno pravico mediji zaobidejo nasilje odraslih, ko se spravljajo na nasilje med otroki? Najprej bo potrebno urediti nasilje med odraslimi in šele potem nastopijo pogoji za ureditev nasilja med mladostniki. Spremeniti bo potrebno vzorce vedenja, ki dajejo prednost nasilju. Nasilje med mladimi je samo del nasilja, ki je prisotno v sodobni družbi. Z obsojanjem mladih in njihovim pošiljanjem v zapore ga prav gotovo ne bomo rešili, ampak samo še okrepili. Vprašanje je, ali smo pripravljeni več narediti na sebi in zmanjšati nasilje v družbi. Rešitev ni v tem, da smo še bolj agresivni proti mladostnikom, ampak da postanemo manj agresivni, kar pa ne bo lahko. Kajti mir pride šele po velikih naporih cele generacije in ne samo mladih.

Da čaka medije kriza, vemo že vsaj deset let. In samo še huje bo!

Da čaka medije kriza, vemo že vsaj deset let. In samo še huje bo!

Ali so slovenski mediji res v krizi? Odgovor je pritrdilen. Toda v krizi so bili tudi lani in bodo bržkone še v prihodnjih letih. Ali so za to nezavidljivo stanje krivi lastniki medijev? Nikakor ne. Ali so problem zasebni lastniki, ki naj bi jim šlo le za profit, zato odpuščajo najboljše novinarje, ker jih največ stanejo? Tudi ta odgovor ni pritrdilen. Medijske hiše so gospodarske družbe in razen v policijskih državah o njih odločajo na eni strani bralci, na drugi pa trg. Torej zakon ponudbe in povpraševanja. Če kdo ni previdel, kakšen bo razvoj dogodkov na področju medijev, za to ne more kriviti kapitalizma.

Ni prvoaprilska, ko NPU ugotovi, da podpisnica škodljive pogodbe ni odgovorna za podpis škodljive pogodbe

Ni prvoaprilska, ko NPU ugotovi, da podpisnica škodljive pogodbe ni odgovorna za podpis škodljive pogodbe

Na 1. april, ko se tudi nekateri glavni mediji pridružujejo izumljanju bedastih novic, čeprav to ni potrebno, ker to zavedno ali nezavedno počnejo vsak dan, je za glavno prvoaprilsko šalo poskrbel Nacionalni preiskovalni urad (NPU). V žaru predvolilne borbe za zaščito lika in dela predsednika vlade Roberta Goloba ter finančnega ministra je prijatelj premierja, sicer direktor NPU, pričakovano neodvisno in strokovno ugotovil, da za podpis škodljive pogodbe o nakupu podrtije Litijske 51 ni odgovorna nekdanja ministrica, ki je pogodbo s klavzulo kupljeno-videno podpisala brez ogleda stavbe in ob jasnih sporočilih sodstva, da je stavba popolnoma neprimerna in neuporabna.

Ko je lažje umreti, kot ljudem reči oprosti

Ko je lažje umreti, kot ljudem reči oprosti

Politiki se redko opravičijo za stvari, ki so jih naredili narobe, brez občutka ali celo v nasprotju z moralo, da niti ne omenjamo takšnih ali drugačnih kršitev zakonov. Kot da bi bilo opravičilo nekaj ponižujočega, nesprejemljivega in odvečnega. Takšen pogled je tuj demokratičnim družbam, kjer velja načelo, da so izvoljeni predstavniki ljudstva odgovorni volivcem, državljanom in davkoplačevalcem za svoja dejanja in besede. Če se tega zavedajo, potem se ljudem opravičijo za neprijetne odločitve ali izjave, manjše moralne spodrsljaje in napake. Toda slovenski standardi so nižji, čeprav so se v zadnjih tridesetih letih postopno dvigovali. Slovenci imamo že na načelni ravni velik problem z opravičevanjem. Beseda “oprosti” nam nekako ne gre z jezika. In če imamo s tem notranje boje navadni ljudje, potem ni čudno, da je s politiki še toliko huje.