Intervju z vampirjem: Kaj je Vladimir Putin prek Tuckerja Carlsona sporočil Donaldu Trumpu

Avtor: | 23. februarja, 2024

Pogovor črne ovce ameriškega novinarstva z osumljenim vojnim zločincem, ki je potekal 8. februarja letos, dobra dva tedna pred drugo obletnico ruske invazije na Ukrajino, zagotovo ne bo šel v zgodovino. Kremeljska sobana z razkošnim pohištvom, kot iz škatlice urejeni izpraševalec in predvsem nobenih neprijetnih, kaj šele kritičnih vprašanj, ki bi vznejevoljila sogovornika. Tucker Carlson ni Barbara Walters, še manj Walter Cronkite ali Larry King. Vladimir Putin se je monološko pogovarjal dobri dve uri in dosegel svoj namen – svetovni javnosti prodati pravljico o ubogih, ogroženih Rusih, ki so jih neonacisti v Ukrajini prisilili v “posebno vojaško operacijo”, da bi zaščitili svobodo, nacionalne pravice in zgodovinsko vlogo ruskega naroda. Ne glede na to, je med pogovorom vseskozi poudarjal Putin, pa je Rusija vedno pripravljena na sklenitev miru, na premirje z “režimom v Kijevu”.

Vladimir Putin je Tuckerja Carlsona izbral z razlogom. Formalno je dal prvi in ekskluzivni intervju kakšnemu zahodnemu mediju, celo Američanu. Carlson je republikanec, ultrakonservativec, podpornik Donalda Trumpa, do katerega Putin težko skriva naklonjenost. Če 7. novembra zmaga Trump, bodo v Kremlju pripravilli največji ognjemet v zgodovini moderne Rusije. Trump za Putina pomeni legalizacijo vojaškega pohoda v Ukrajini, aneksijo vsega ozemlja, ki ga je ruska vojska okupirala po 24. februarju 2022. Da o Krimu niti ne govorimo, saj je za Ukrajino v tem trenutku de facto v vsakem primeru že izgubljen.

Tucker Carlson se je na pogovor, ki v ničemer ni bil intervju s kritično distanco, sicer pripravil, vendar mu je koncept že po nekaj minutah prekrižal ruski sogovornik z vljudno prošnjo, če lahko dobi 30 sekund, da na kratko povzame zgodovinske dimenzije rusko-ukrajinskega konflikta. Teh 30 sekund je postalo najdaljših v zgodovini televizijskih pogovorov, saj jih je Putin raztegnil na pol ure monologa o Ukrajini kot zibelki ruskega naroda, kulture in nenazadnje tudi države. Podobno kot bi konec osemdesetih poslušali Slobodana Miloševića o Kosovu in Metohiji. A za razliko od Miloševića je Putin precej bolj racionalen, hladen, taktičen in tudi inteligenten. Da bi svetu prodal zgodbo o utemeljenosti vojaškega pohoda na Ukrajino, je potreboval nekritičnega “izpraševalca”, po možnosti neevropejca, čigar poznavanje evropske in ruske zgodovine je na ravni srednješolca. Američan je bil idealen.

Putin je imel vseh 126 minut, kolikor je trajala seansa, popoln nadzor nad dogajanjem. Takšnega privilegija danes nima noben evropski ali zahodni politik.

Varen v coni nedotakljivega, nezmotljivega, vendar domnevno pravičniškega avtokrata je Vladimir Vladimirovič Američanu Tuckerju akademsko razložil svoj pogled na zgodovino vzhodne Evrope in t.i. evropske Rusije. Zadržal se je izjav, ki so mu v preteklosti večkrat ušle, namreč da Ukrajinci v resnici niso narod, da je Ukrajina umetna tvorba, ki nima pravice do lastne subjektivitete. Tokrat je ugotovil, da lahko zahodni del Ukrajine, ki si ga po njegovem tako ali tako lastita Poljska, deloma tudi Madžarska, mirno ostane samostojen, medtem ko vzhodni del, ki je seveda ruski, ne more ubežati zgodovini in povezanosti z matero Rusijo. Putin je razkril, da je njegova domovina vse od leta 1991, ko je razpadla Sovjetska zveza, nenehno žrtev zahodnega posmehovanja, manipulacij in nepoštenega obravnavanja. Rusijo so izdali domala vsi, od Kohla in Busha starejšega, do vseh kasnejših evropskih in ameriških premierjev in predsednikov. Po koncu blokovske delitve Evrope, ob unifikaciji obeh Nemčij, so naivnega Gorbačova naplahtali, da se zveza NATO niti za ped ne bo širila proti vzhodu, pa so obljubo – resda naj bi bila dana le ustno, nikoli ni bila formalizirana v kakšni izjavi – požrli. NATO se je širil proti Baltiku, v srednjo Evropo, na Balkan, Rusija pa je vse to potrpežljivo, stoično prenašala. Toda leta 2008, na vrhu zavezništva v Bukarešti, so šle stvari predaleč, ko so obljubili skorajšnjo vabilo v članstvo še Gruziji in Ukrajini.

Zgodovina je od tu dalje precej enostavna: Putinova armada je že poleti 2008 vdrla v Gruzijo in pomagala “zaščititi” obe separatistični republiki, odzivi Zahoda so bili zgolj na verbalni ravni. Leta 2014 je Putin prvič posegel tudi po ozemlju Ukrajine, in sicer pod pretvezo zaščite ruskega prebivalstva v dveh vzhodnih regijah (Lugansk, Doneck), ki ste se razglasili za ljudski republiki in prišli pod protektorat Rusije. Istega leta so ruski padalci v uniformah brez oznak zasedli polotok Krim, ki pa je za Rusijo dejansko strateškega pomena – in tega v Kremlju niti niso nikoli skrivali.

Tuckerju Carlsonu je ruski predsednik pojasnil, da je Rusija v vsem tem času vedno ravnala zgolj obrambno, da se je vedno izogibala nasilju in da je vsega kriva ameriška CIA, ki je sprožila državni udar v Kijevu, zaradi česar so na oblast prišli neonacisti. CIA je tudi tista, ki manipulira z ameriškimi predsedniki, jim prikriva resnične informacije in preprečuje, da bi pošteno in dobro opravljali svoje delo. Škoda, ker Carlson ni prosil Putina, naj mu zaupa, kdo je leta 1963 izvedel atanetat na Kennedyja, saj bi mu Putin gotovo postregel s pravim odgovorom.

CIA je odgovor, to ste najbrž uganili, na vsako vprašanje. Putin je z resnim obrazom razkril tisto, česar se zahodni teoretiki zarot, anticepilci in najbrž tudi zagovorniki teorije ravne Zemlje že ves čas zavedajo: namreč da naše države in življenja v resnici ne vodijo izvoljeni politiki, pač pa ljudje iz ozadja, lobiji in zlasti obveščevalne službe. Deep state, globoka država. CIA je coup d’etat v Kijevu izpeljala po predpisih, jo je pohvalil Putin, strokovnjak s tega področja, vendar je spregledala politične dimenzije, kar je na koncu pripeljalo do “posebne vojaške operacije”, kot se v Putinovi ruščini reče vojni. Ruski predsednik je tu podal subliminalno sporočilo – da je edinole nekdanji agent obveščevalne službe, pa naj bo to CIA ali FSB, ki se poda v politiko in postane predsednik, zagotovilo, da bo prišlo do združitve najboljšega, kar premoreta oba svetova. Z drugimi besedami, samo Putin kot nekdanji agent KGB v Vzhodni Nemčiji lahko prepozna zarote, ki se dogajajo v zakulisju mednarodne politike. Bush, Obama, Biden … tega seveda ne morejo, ker so zgolj lutke v rokah gospodarjev vojne.

Potem ko je ruski prezident namignil, kdo je zakrivil eksplozijo plinovoda Severni tok, s čemer je bila najbolj oškodovana Nemčija, je skoraj z obžalovanjem dodal, da ne glede na vse konflikte in celo spopadom v Ukrajini še vedno obstajajo trije “kanali”, preko katerih bi lahko Evropa od Rusije kupovala poceni plin. A glej zlomka, Evropa se je raje odločila za sankcije in od Rusije noče kupovati energentov. V tem delu je bil Putin dejansko dober, celo izjemen in njegovi argumenti bodo pritegnili pozornost mnogih evropskih desničarskih populistov, ki se navdušujejo nad Putinom in njegovim modelom vladavine. Na trenutke se je zdelo, da je nad svojim ruskim sogovornikom navdušen tudi Tucker Carlson, ki seveda ni zastavil enega samcatega vprašanja, s katerim bi Putina spravil v zadrego ali neprijeten položaj. S svojo benevoletno servilnostjo je pihal na dušo malemu diktatorju, ki ga 17. marca čakajo predsedniške volitve, na katerih bo zmagal z okoli 80 % glasov.

Putinu se za razliko od ameriškega oboževalca Donalda Trumpa ni treba obremenjevati s predvolilno kampanjo. Verjetno je na to pomislil tudi med pogovorom, ko je deloval spontano suvereno, na momente celo oholo. Nikogar ni, ki bi mu lahko predstavljal resno opozicijo, še tisti Navalni je v umrl “naravne smrti” v sibirski kazenski koloniji, domači mediji so pod nadzorom in niti ameriški televizijski voditelj Carlson se ni niti enkrat spozabil in mu zastavil vprašanja, s katerim bi zmotil to prisrčno idilo.

Kot da bi želel v slogu rimskega imperatorja, ki visoko v amfiteatru na koncu gladiatorske igre milostno obrne palec na desni roki navgor in sproži huronsko navdušenje plebejcev na tribunah, sporočiti svetovni, zlasti pa evropski in zahodni javnosti, kako pravičniški in človekoljuben vladar je, je Vladimir Putin proti koncu pogovora s Carlsonom nekajkrat ponovil, da pa se je ne glede na vse, kar se je dogajalo in zgodilo v Ukrajini, vseeno vedno pripravljen pogovarjati o miru. Kot eden največjih mirovnikov moderne dobe je že takoj po izbruhu konflikta ukazal umik vojske iz Kijeva (?!), da bi dal ukrajinskim pogajalcem v Carigradu nekaj zraka in manevrskega prostora. Ukrajinci, je pripovedoval Putin, so se strinjali skoraj z vsem, kar je bilo predlagano za premirje, brez doma bi to tudi podpisali, če se ne bi vmešal britanski premier Boris Johnson in jim to preprečil.

Če ni CIA, so pa Britanci.

Prispevek je bil izvirno objavljen v tedniku Reporter, za naš medij ga je avtor malenkostno dopolnil.

27 komentarjev

  1. deni

    Putin si je menda v intervjuju precej posvetil zgodovini. Seveda zgodovino pišejo zmagovalci ali srečneži. Evropa je bila vedno na prepihu raznoraznih plemen, ljudstev, ki so osvajala in podjarmila šibkejše manj bojevite. Edino mogočni Rimski imperij je obvladoval velik del Evropi. Že proti koncu njihove vladavine so za krajši čas pridrli Huni iz azijskih step. Zatem so še Slovani “zagrešili t.i. preseljevanje narodov.

    Vmes so nastajali relativno majhni imperiji do prihoda Mongolov, 13. 14 st. ki so zavzeli Rusijo in precejšen del Evrope. Zatem pa Otomani od konca 14. st. do 19. st. nadzorovali velik del južnega dela Evrope. Med Rusijo in ostalo Evropo je nastala Poljsko-Litovska zveza globoko v današnjo Ukrajino in Rusijo. Krim je obstajal kot Krimski Kanat pod patronatom Otomanov poseljen s Tatari. 1783 so Rusi z zvijačo, oziroma prekršili pogodbo o nenapadanju s Turki in zavzeli Krim. Stalin je veliko kasneje večino Tatarov razselil drugam. S tem se je začelo rusko osvajanje vedno novih ozemelj s šibkejšimi od sebe.

    Če bi dandanes države Evrope stremele po vedno novih ozemljih, in si tolmačile zgodovino po svoje, bi se ponovila več kot dve tisočletna zgodovina z vedno novimi vojnami in bi se Evropa namesto kot napredni zahod, spopadala med seboj kakor v obeh svetovnih vojnah. Kam je pripeljalo pa se ve, do najhujšega prelivanja krvi v zgodovini.

    Zdaj pa naj vsak kolikor toliko pameten človek, politik, vojak itd. razmisli kam vse vojne pripeljejo. Tudi včasih mogočna ljudstva 10X številčnejša kot Slovenci, so samo še zgodovina, mi pa se prepiramo za oslovo senco. Bravo mi.

  2. Miller

    Pričakujem, da bo imel Carlson tudi intervju z največjim vojnim zločincem vseh časov Netanjahujem, ki je kriv zločinskega genocida in NAMERNEGA pobijanja otrok.
    Število namerno pobitih civilistov in otrok, na število prebivalcev, presega zločine najhujših diktatorjev.

    • Bee, beee

      Zaradi vsesplošne zlorabe besede genocid, te besede ko jo bomo resnično potrebovali, ne bomo imeli več.

    • jaz

      Prvič: vprašanje je koliko otrok in nedolžnih civilistov so v Gazi zares pobili. Ni bilo videti kakšnega velikega masakra, kjer bi lahko naštevali žrtev v stotine. Kvečjemu tu pa tam nekaj podobnega “namještaljki”…kot smo recimo videli nerodno narejene spote ko so zdrave ljudi kot statiste pefarbali v ranjence. S tem ne trdim da ni mnogo mrtvih. Drugič: …dokler so praktično vsi Palestinci popolnoma prepričani, da je edina verzija izbrisati ali pregnati vse Jude, …totalna vojna do zadnjega prebivalca, Judje nimajo druge možnosti kot totalno zmago. Oni sami hočejo to kar se dogaja.
      Kar se pa tiče naivne pravljice o ubogih otrocih…prvi ki hočejo smrt svojim otrokom so prav Palestinci sami. Končno bo treba nekaj reči tudi o fanatični in neumni veri ki pravi da bo vsak ki umre za vero postal svetnik in bo užival z dvainsedemdesetimi devicami v raju. Le kje jih bodo nabavili …Ajaja, žalim neko, najbrž krščansko vero in me sedaj mora vsak pravoveren Kristjan zaklati. Si bo pa potrebno prej ali slej naliti čistega vina glede tega ali je bil “Jezus Kristus” božji poslanec ali navaden psihopat…

    • Miller

      Rusofobija, kitajskofobija in DEMONIZACIJA islamske vere je zadnji stadij krščanske pedofilske lgbt ameriške propagande.

      • jaz

        Kar se demonizira samo na sebi ni treba storiti komu drugemu. Ajaja, Jezus Kristus se je oženil z deklico mar ne. Tako rekoč “svetopisemska pedofilija”.

      • jaz

        Matematika: na planetu je cca 50% moških in 50% žensk. Narava se po neki logiki napravila tako, da si vsakdo napravi družino in se razmnožuje. Logika, da ima lahko nekdo pet, deset žensk pomeni da teoretično štiri do devet moških ostane na cedilu, celibatu ali istospolni nuji…ene kulture govorijo o kulturni posebnosti. Lgbt?? Ne! Kje pa! takšne se žive meče s streh. …kulturna posebnost.

  3. BEE, BEEE

    Ne glede kaj si misli večina, vključno z avtorjem, o Trumpu, so dejstva naslednja:
    – sankcije Iranu, ki sedaj oborožuje Rusijo je zaostril Trump in zrahljal Biden
    – Trump je sprožil selitev polprevodniške industrije iz Taiwana v USA, industrije brez katere ne deluje nobena sodobna tehnologija, ta industrija je v primeru kitajske zasedbe predvidena za uničenje
    – Trump je v Ameriki povečal črpanje nafte in plina, kar je preko nižjih cen znižalo zaslužke Rusije in Irana, potrošnikom pa zvišalo realni dohodek
    – Trump je Nemčiji povedal direktno, da je njena energetska politika idiotska, ker je v nasprotju z varnostjo Evrope
    – Trump ni začel nobene vojne, za razliko od predhodnikov
    – v Ukrajini se z državno politiko mešajo ekonomski interesi familije Biden in ne Trump
    – V Afganistanu je ob kaotičnem umiku talibanom pustil za nekaj miljard USD orožja in opreme Biden in ne Trump
    – Trump s svojimi grožnjami glede NATA želi Evropi povedal, da naj se zresni in neha ukvarjati z 42 spolom in začne prispevati v NATO proračun dogovorjen del BDP-ja, ker je močan nasprotnik edino kar Rusija spoštuje
    -…

    Dokler ne bo Evrop spoznala, od kod ji dejansko grozi nevarnost, to pa so nezakonite migracije in woke idiotizem, ki uničujejo zavest, da pripadamo skupni kulturi, ki je v Svetu uveljavila idejo, da posameznik svobodno odloča o svoji usodi, ter zelena ideologija, ki bo zaradi množice bedakov in peščice profiterjev uničila evropsko gospodarstvo, s tem pa našo realno moč, smo na poti v prepad. Pa naj bo v Ameriki predsednik kdorkoli.

    Moje mnenje je, da bomo do potrebnega spoznanja prišli bolj verjetno v primeru Trumpa kot Bidena.

    • ren

      Odlično!

      • Bogo

        Res je!!!

  4. Peter Klepec

    Re:..Putin je razkril, da je njegova domovina vse od leta 1991, ko je razpadla Sovjetska zveza, nenehno žrtev zahodnega posmehovanja, manipulacij in nepoštenega obravnavanja…

    Rusi so naredili rusko druzbo barbarsko, nek nerazvit srednji vek. Ce se temu kdo posmehuje, ne vem. Vsekakor je pa tezko pricakovati, da bi kdorkoli Rusijo hvalil kot cvet kulture, svobode in prosperitete. Lahko obcudujemo Dostojevsega, Puskina ali ruske romanticne skladatelje, ampak kaj ima to opraviti z danasnjo rusko druzbo. Absolutno nic. Rusiji smo ponudili po 1991 roko in kapital za investicije, ampak so Rusi to roko ugriznili. Sedaj nimajo ne kapitala in ne roke. Sedaj imajo polne britofe.

  5. Peter Klepec

    Re:.. Po koncu blokovske delitve Evrope, ob unifikaciji obeh Nemčij, so naivnega Gorbačova naplahtali, da se zveza NATO niti za ped ne bo širila proti vzhodu,

    To je ena od “resnic”, ki se neverjetno drzi, ker je tako spektakularna.
    Nic ne pomaga, da je takrat, ko se je Gorbacov pogovarjal z zahodnjaki, Varsavski pakt se kako obstajal, SZ tudi. Razpad se je zgodil, ko Gorbacova ze ni bilo vec na sceni. Gorbacov sam je v intervjuju potrdil, da je trditev absurdna in absolutno nelogicna. Kako naj bi se NATO pakt siril na ozemlje clanic Varsavskega pakta?
    Ampak, svet niti Gorbacovu ne verjame.

    Nasploh je ta vecna lajna, da NATO ogroza Rusijo groteskna. Ce bi bilo to kdajkoli res, bi NATO ze davno napadel Rusijo, ko je bila na tleh. Od 1991 naprej. Kaj naj bi pa potem s tistim pogoriscem pocel? Saj bi jih bilo treba hranit.
    Namesto ogrozanja Rusije z vojsko, so Nemci dobesedno masovno vozili tja hrano, ker so imeli prazne trgovine. Nemci so svojo vojsko s 500.000 pred 1990 zmanjsali na manj kot 200.000 – ogrozanje izgleda drugace.
    Dejstvo je, da je ogrozen v Evropi vsak, ki ni v NATO, pa to ni neka teorija ampak porocilo s fronte.

  6. MARJAN

    “V tem delu je bil Putin dejansko dober, celo izjemen in njegovi argumenti bodo pritegnili pozornost mnogih evropskih desničarskih populistov, ki se navdušujejo nad Putinom in njegovim modelom vladavine.”
    Čeprav dober prispevek, a pisec ne more iz svoje kože, da ne bi omenil desničarjev v negativni luči. Namreč Orbana, Dodika, Jankovića, Goloba, Vučića in ostalih avtokratov ni za mešati z desničarji, ker to niso.

  7. Peter Klepec

    Sicer je malo absurdno misliti, da so Maidan izvedli pri CIA. Ampak, roko na srce, tudi, ce so ga, Ukrajinci so to hoteli, nobena CIA&co. ga ne bi mogla vsilit.

    Ce bi 1991 v SLO nekdo v stabu TO imel malo vec kompetenc, pa ce je to CIA, Mosad ali BND, tudi ne bi skodilo. Vazen je cilj, sredstva so potem sukundarna stvar.

  8. deni

    Intervju Tuckerja Trampovega zvočnika s Putinom ni naključen, temveč igra Putina mačke z mišjo in najbrž tiho zavezništvo z najverjetnejšim zmagovalcem predsedniške tekme v ZDA. Trumpa Evropa ne zanima in že ob prvem mandatu je dal poudarek na daljni jugovzhod.

    Bolj ga skrbi prevelika navezanost Rusije na Kitajsko. Časi ko je Amerika imela interese v Evropi, zaradi ruske grožnje so že daleč nazaj. Evropski papirnati brezzobi tiger nima nobene moči, kar se je izkazalo ob vojni v Bosni in na Kosovu, in še kje, ko je ZDA s posredovanjem končala morijo. Evropska veja NATA se ni ničesar naučila in spala kot Trnjulčica.
    Putin ni niti slep niti gluh in njegovi vohuni so prerešetali vse pore EU in NATA ter opazili popolno nemoč evropske vojne industrije in njeno neorganiziranost.

    SZ in potem Rusija je vedno imela učinkovitejše agente kot zahod že med II. sv. vojno z Cambriško peterico in še marsikom, V Kairu in še kje, po vojni pa zakonca Rosenberg in še množica drugih, ki so jih Rusi zvabili v svoje vrste z ideologijo in denarjem. Medtem, ko je Rusija imela skoraj nepredirno mrežo vohunov.

    Rusi bodo v primeu vdaje Ukrajine usmerili pogled v države blizu nje, seveda ne kratkoročno, temveč v nekaj letih. Ruski resursi so neizmernin s kitajsko pomočjo v obliki najmodernejših pomagal, bodo lahko mirno rovarili po Evropi. Medtem pa imeli pokrit hrbet s Kitajci.

    Geostrateški tektonski premiki v naslednjih letih bodo za evropsko uspavano družbo, tako temeljiti, da si danes niti največji pesimist ne predstavlja. Putin pa naj bo diktator, avtokrat je prebrisan strateg in pri njem ni naključij in točno ve za svoj cilj. In v tem mu dam prav, ker je uspaval birokratske evropske uradnike v Bruslju, ki ne znajo drugega kot špičiti svinčnike, oziroma jih zanima samo pridobiti čimprej čimveč financ za svoje lagodno življenje.

    Intervju bil je samo prebrisana propagandna igra s katero je Putin nakazal svoje zamisli in v glavi že začrtal prihodnje meje, pa naj si razni analitiki, strategi itd. pulijo lase, in ima v glavi že ideje Petra Velikega ter njegovih naslednikov, bodisi belih ali rdečih carjev.

  9. Miller

    “Pripravljeni smo stati z Združenimi državami z ramo ob rami, bodisi v jarkih blizu Teherana, bodisi v Severni Koreji ali blizu Pekinga. Brez razlike,” je izjavil predstavnik Ukrajine na obisku v ZDA.
    Ni prebral Cankarjevega znamenitega dela, kako je končal Jernej.

  10. APMMB2

    Putinu se bliža konec. Vojna v katero se je zapletel je preveč izčrpljujoča in Rusija tega ne bo dolgo zmogla.
    Vojna, v katero se je Putin zapletel je predraga.
    Na eni strani Rusijo tarejo sankcije. Zaradi neenotnosti ukrajinskih zaveznikov sicer niso tako učinkovite,kot bi lahko bile, kljub temu pa izčrpavajo Rusijo. Rusija je znatno ojačala vojaško proizvodnjo, kar je v skladu z doktrino, da za enega vojaka na fronti dela dest delavcev v zaledju. Ob šibki industriji je breme vojne veliko in dolgo časa Rusija ne more vzdržati.
    Rusija ne premore vrhunske tehnologije,ki jo uvaža preko črnih trgov, kar pomeni, da so komponente,ki jih vgrajujej v orožje bistveno dražje.
    Ko vemo, koliko znaša pomoč Ukrajini, vemo, da vsaj toliko, če ne več stane Rusijo vojna. Vse to se ne da prikriti, zato se ve, kakšen padec Rusije lahko pričakujemo.
    Putin se zvaveda , da je popolnoma izoriran. Pomoč, ki mu jo nudita Iran in Severna Koreja, ni zastonj. Končno jo Rusija drago plačuje.
    Zato si je Putin umislil intervju s Tuckerjem Carlsonom.
    Ta je baje republikanec in zagovornik Donalda Trumpa.
    Putin računa, da bo Trump prekinil pomoč Ukrajini in omogočil zmago Rusiji.
    V tem pa se bridko moti.
    Trump je Američan in Amerika vidi v Kitajski in Rusiji glavni nasprotnici Amerike.
    Trump ni toliko naiven, da ne bi videl, da Ameriko razjedajo levičarji, ki so ruskega izvora. Trump se zaveda, da Rusija , takšna kot je pod Putinom, ne more biti zaveznica ZDA.
    Če se vojna do nastopa Trumpa ne bo končala s porazom Rusije, bo za to poskrbel Trump.
    ZDA so že do sedaj vložile v Ukrajino toliko, da je ne bodo prepustile kot plen Rusiji, najmanj pa diktatorju Putinu. Tukaj se Putin bridko moti.
    Nagajenje republikancev Putinu je normalno, v predvolilnem času pa še bolj. Kljub temu pa sta oba Biden in Trump najprej Američana, nato šele republikanca ali demokrata.
    V Ameriki ni tako kot Sloveniji, ko so komunisti najprej, Rusi, Srbi, Palestinci ali Korejci, šele nato pa Slovenci.

    • Matjaž

      Podpišem!

      • S0natine

        Tudi jaz!

      • MARJAN

        Do pike podpišem!
        Zelo dober odgovor APMMB2.

        • ren

          Pridružujem se podpisom. Vendarle je pri nas še kdo, ki v Trumpu vidi nekaj več.

    • MARJAN

      Do pike podpišem!
      Zelo dober odgovor APMMB2.

    • Peter Klepec

      Kaj bo storil Trump, ce bo sploh mogel, ne ve nihce. Se on sam ne, ker je totalno odsekan.

      Mnogo bolj pomembno je, kaj bo storil Putin.

      Nas problem je, da je Putinu vseeno koliko svojih lastnih in koliko drugih bo ubil. Zaenkrat jih je pol milijona. Kaj, ko jih bo deset ali dvajset? Mi s takimi stevilkami ne moremo zivet, Putin pa lahko. Putin se se sedaj ponosno hvali, da jih je v drugi vojni umrlo 25 milijonov.

    • uroš gabrijelčič

      Prispevek Steinbucha se mi zdi dober, komentar APMMb2 prav tako, kar zadeva uspavano Evropo, pa upajmo, da se bo zbudila in to pokazala na evropskih volitvah EU poslancev. Sam ne bi izgubil upanja kljub katastrofalnemu vodenju unije v zadnjih desetletjih. Navsezadnje gre za pol milijarde v povprečju najbogatejših ljudi na svetu, ki premorejo ne le sredstva, pač pa tudi znanje. Najbrž sem v tem naiven in brez razloga optimist, a upam, da se bo evropski kralj Matjaž prebudil in napravil red, to pomeni, pometel z zblojenimi levičarji in njihovo lbtg+ agendo, podnebnimi zarotniki, v vati vzgojenimi mladimi pacifisti brez razloga in multi kulti agitatorji, ki se niso ničesar naučili, niti tega, kam je Angleže na primer pripeljalo njihovo gibanje iz 60 let preteklega stoletja: integration for the nation!

    • Giovani

      Odlično napisano APMMB2, čeprav večina tega noče razumet. Razumela bo šele tedaj ko bo vse šlo v maloro.

  11. ren

    “…še tisti Navalni je v umrl “naravne smrti” v sibirski kazenski koloniji…”

    Seveda mu je od vsega dobrega, udobja in toplote od presenečenja zastalo srce. Miokardni infarkt…

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Razkrivamo
Čudež Velikega petka: Krivosodja ni več, zdaj je spet pravosodje

Čudež Velikega petka: Krivosodja ni več, zdaj je spet pravosodje

Sodniki so odločili: Janez Janša je nedolžen! Celjsko okrožno sodišče je na današnji praznični dan, ko se krščanstvo spominja Jezusovega križanja, sprejelo odločitev, s katero se je vsaj na prvi stopnji končala dolgoletna pravosodna kalvarija, imenovana Trenta. Oprostitev je za dolgoletnega prvaka opozicije gotovo olajšanje, obenem pa demantira tudi njegove trditve o “krivosodju”. Kajti če bi “krivosodje” obstajalo, potem bi danes Janšo obsodili in po možnosti po pravnomočnosti poslali v zapor. A niti to najbolj zvestih pristašev teorije zarote morda ne bo pomirilo: dokler sodba ne bo pravnomočna, bo njihov dvom ostal. Kot smo v našem članku zapisali že včeraj, pa je bil politični zmagovalec ne glede na razplet znan že v naprej: Janez Janša.

Kako dolgo bo ruski nasilnež Putin še vlekel za nos samovšečnega Trumpa?

Kako dolgo bo ruski nasilnež Putin še vlekel za nos samovšečnega Trumpa?

Glede na dosedanje obnašanje Vladimirja Putina lahko domnevamo, da se še nekaj časa ne bo želel pogajati o premirju v Ukrajini. Z novimi masakri civilistov se Rusija še bolj oddaljuje od civiliziranega sveta, Putin pa postaja kot Karađić oziroma Mladić, ki sta se pred tridesetimi leti izživljala nad Sarajevom, dokler ju ni k pameti spravil Nato. Rusije se Američani in Evropejci ne bodo lotili po vojaški poti, lahko pa pričakujemo precej hujše ekonomske sankcije, tudi zaplembo vsega ruskega premoženja na Zahodu. To bi posebej prizadelo ruske oligarhe, ki so doslej spretno izigravali sankcije. Tudi v Sloveniji.

Če sta vzrok in posledica zamešana, zakon ne more odpraviti glavnih težav našega zdravstva

Če sta vzrok in posledica zamešana, zakon ne more odpraviti glavnih težav našega zdravstva

Glede novele Zakona o zdravstveni dejavnosti gre izpostaviti tri glavne probleme. Prvi je ta, da novela izhaja iz povsem ideološke predpostavke, češ da je dobro le državno zdravstvo. medtem ko je zasebništvo nekaj slabega. Naslednji problem je dejstvo, da je precej določb v predlogu novega zakona v nasprotju z ustavo (prepoved dela zdravnikov pri zasebnikih, prisilno delo, omejitve oziroma prepoved dobička za koncesionarje), na kar so opozorili že pravni strokovnjaki. Tretji problem in za bolnike najbolj občutna škoda pa se skrivata v posledicah, ki bi jih sprejetje novele Zakona o zdravstveni dejavnosti prineslo državnemu zdravstvu. Kajti prišlo bo do odhoda zdravnikov, s čemer se bodo čakalne dobe še povečale, bolniki pa bodo prisiljeni iskati samoplačniške storitve pri zasebnikih ali celo odhajati na zdravljenje v tujino. Vse to odpira resno vprašanje, ali se predlagatelj dejansko zaveda, kak zakon sprejema Državni zbor in kakšne negativne posledice prinaša.

Putinov klan

Putinov klan

Ker vse kaže, da bodo Američani in Rusi vsak čas vsaj navidezno zakopali bojno sekiro, Trump in Putin pa bosta nova zaveznika, se moramo psihično pripraviti tudi na skorajšnji preobrat v prikazovanju javne podobe Vladimirja Putina. Verjetno tudi v Evropi in morda celo v Sloveniji. Vladimir bo čez noč spet postal dober človek, mirovnik, humanist. Zato bi bralce radi opomnili, s kakšnim človekom imamo opravka. Z nekom, ki se prikazuje kot ruski patriot, zavetnik krščanstva in tradicionalnih vrednot, ki se javno posmehuje “dekadentni” evropski družbi in kulturi, hkrati pa je eden najbogatejših ljudi na planetu. V Rusiji igra vlogo skromneža, ki razume in podpira malega človeka, medtem pa je njegova bogata družina leta uživala v Evropi, na dekadentnem Zahodu torej. Pod lažnimi indentitetami so na veliki nogi živeli na Nizozemskem, francoski Azurni obali, v Švici in Avstriji.

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Jedrska energija je imela pred zeleno prevaro, s katero je nemška politika ustvarila ideologijo opuščanja jedrske energije in prehoda k obnovljivim virom energije, pomembno vlogo v košarici virov električne energije. Konec osemdesetih je jedrska energija predstavljala skoraj petino globalne proizvodnje električne energije. Šele po dvajsetih letih se Evropa počasa vrača k pameti. Jedrska energija namreč edina omogoča okoljsko vzdržno, ogljično nevtralno ter zanesljivo in predvidljivo oskrbo z električno energijo, kar je ključno za stabilno delovanje industrije, gospodinjstev in kritične infrastrukture. Danes se po svetu gradi kar 55 novih jedrskih elektrarn, kar predstavlja renesanso jedrske energije. Če Evropejci želimo ohraniti industrijo, naravo in visok življenjski standard, potem je edino jedrska energija tista, ki podpira energetsko neodvisnost, zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv in preprečuje nestalnost in nezanesljivost obnovljivih virov energije. Z novim jedrskim reaktorjem pa bi se lahko tudi Slovenci aktivno vključili v tehnološki val, ki ga prinaša umetna inteligenca. Če želimo vzpostaviti velike podatkovne centre in farme strežnikov, bomo potebovali veliko električne energije, ki je drugače kot z NEK 2 Slovenija nima kje pridelati.

Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

V duhu nove mednarodne kavbojske ureditve bo prva žrtev očitno Ukrajina. Tako kot je Neville Chamberlain prepustil Hitlerju razkosanje Čehoslovaške, enako je Trump prepustil Putinu razkosanje Ukrajine. Enako kot je Biden sramotno umaknil vojsko iz Afganistana, enako je Trump predal Ukrajino avtoritarnemu voditelju Putinu. Še huje, ob tem se niti ni posvetoval s svojimi zavezniki v EU, ampak jih je mirno prepustil nepričakovani situaciji. Z gatami na kolenih. Od tega trenutka naprej je dosedanje zavezništvo med ZDA in evropskimi demokracijami končano. Kaj sledi, še ni jasno.

Malo postarana SDS in Janšev recept za prevzem oblasti leta 2026

Malo postarana SDS in Janšev recept za prevzem oblasti leta 2026

SDS, ki je bila ustanovljena leta 2003, praznuje 36 let. Matematika gor ali dol, z nekaj kreativnosti res pridemo do te številke. Precej več kreativnosti, sploh pa domišljije potrebujemo za to, da opravičimo 32-letnico vladavine Janeza Janše, ki je leta 1993 od Jožeta Pučnika prevzel slabotno Socialdemokratsko stranko Slovenije (SDSS), predhodnico današnje SDS. Janšo sicer letos čaka volilni kongres stranke, a o svoji upokojitvi v Laškem ni črhnil niti besede. Namesto tega je povedal, da sta on in stranka pripravljena na prevzem oblast prihodnje leto, potem ko bo Robert Golob odplesal svoj ples. Odkar je njegov motivator Donald Trump, je Janševa samozavest neverjetna.

Vučićev kočijaž Janković na pravi strani avtokratske zgodovine

Vučićev kočijaž Janković na pravi strani avtokratske zgodovine

Ali je Jankovićevo lojalnostno pismo Vučiću, na katerega se premier Golob ni želel kritično odzvati, slučajno razkrilo veliko skrivnost slovenske politike – da je namreč ljubljanski župan “nadrejen” predsedniku vlade in da zato slednji drži nazaj svoj kabinet, zlasti Tanjo Fajon, da se ne bi javno oglašali s kritikami na račun Vučića? Kako je to možno? So Srbi o predsedniku vlade morda pridobili kakšne neprijetne informacije, ki ne smejo priti v javnost, saj bi uničile Goloba? S kakšno perfidno igro imamo opravka? Zakaj je sumljivo tiho tudi evropska komisarka za širitev Marta Kos?