Golobove igrice: Katero bo žrtvoval prej, Dominiko ali Emilijo?

Avtor: | 29. januarja, 2024

Afera z nakupom veliko precenjene, neocenjene, nepregledane poslovne stavbe na Litijski 51, o čemer smo zelo podrobno poročali prejšnji teden, se še vedno ni končala, epilog utegne priti že prihodnji teden. Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan, ki ta trenutek menda še uživa podporo predsednika vlade Roberta Goloba, se je znašla na zelo spolzkem parketu. Parket si je sicer položila sama z nespodobnim koketiranjem s predsednikom Svobode mimo njenih Socialdemokratov. Račun prihaja. Oziroma ga je že podpisala.

Najbolj nenaklonjeni so ji namreč v lastni stranki, sploh v poslanski skupini, prav tako so nad “njeno” afero nezadovoljni strankini prvoborci, ki Švarc Pipanovi tako ali tako ves čas očitajo, da “ni njihova” oziroma celo da je nekakšna “pritepenka”. Morda s tem namigujejo, da je pred vstopom v politiko svoje možnosti iskala tudi v drugih strankah; po naših informacijah naj bi tipala teren zlasti v SDS, kjer pa nad njo niso pokazali posebnega interesa.

Trenutno mrcvarjenje Švarc Pipanove in SD v javnosti najbolj koristi premierju, ki je s svojimi bizarnimi aferami in neučinkovitim vodenjem vsaj trenutno malce medijsko “pozabljen”. Gotovo pa dolgo ne bo šlo tako preprosto naprej, ker so njegovi nahrbtniki eksplodirali na vse konce in kraje. Je pa že jasno, da je Golobov največji zaupnik po novem finančni minister Boštjančič, ki je postal tudi nekakšen vodja PR-a za vse zadeve, od zdravnikov do krav, plačnega sistema, sodnikov, nuklearke …

Pravosodna ministrica, ki prav v tem času preživlja tudi bolečo izgubo v družini, je imela nekaj “sreče” kvečjemu v tem, da se je odprla še ena fronta, in sicer afera s 13.000 prenosnimi računalniki, ki jih je naročilo Ministrstvo za digitalno preobrazbo, ki ga vodi naturalizirana Slovenka Emilija Duh Stojmenova.

Težava, ki jo Stojmenova težko pojasni, je zlasti v tem, da (menda) nihče ne ve, zakaj se je sploh naročilo tako ogromno količino računalnikov, ki so povrhu vsega tudi brez programske opreme. Obstajajo celo namigi, da bi lahko šlo za nakup nekoliko zastarelih modelov (no, zastareli bodo vsakem primeru, ko jih bodo končno spravili iz skladišča, kar naj bi trajalo še nekaj mesecev), ki bi jih proizvajalci oziroma njihovi slovenski distributerji težko prodali po polni ceni, zato je Ministrstvo za digitalno preobrazbo zanje v bistvu plačalo izjemno visoko ceno (okoli 500 evrov za kos). Sploh, če upoštevamo dejstvo, da so brez osnovne programske opreme, ki jo bodo morali dokupiti uporabniki, ali pa ministrstvo.

Prejšnji teden smo že obširno pisali o vseh nepravilnostih pri nakupu stavbe na Litijski 51 v Ljubljani.

Stojmenova je bila do zadnjih volitev prav tako članica Socialnih demokratov, a je tik po volitvah, ker ni bila izvoljena, pragmatično prestopila v Golobovo stranko Gibanje Svoboda, s čemer se ji je odprla pot do ministrskega stolčka. Afera, s katero se sooča zdaj, bremeni torej Golobovo stranko, kjer pa za zdaj še niso dali jasnih signalov, kakšna bo njihova strategija v interpelaciji, ki jo je zoper njihovo ministrico vložila opozicijska SDS. Ali jo bodo branili, ali se bo premier raje odločil za star in preverjen recept in po kratkem pogovoru z Emilijo Duh Stojmenovo sporočil, da se je ministrica pod težo očitkov sama, svobodno in brez pritiskov odločila za odstop.

Bo torej ministrica iz kvote Gibanja Svoboda “padla” prej kot pravosodna ministrica, proti kateri za zdaj interpelacija še ni bila vložena? V SDS so pojasnili, da bodo zaradi ministričinih osebnih okoliščin (smrt v družini) z interpelacijo še malce počakali. Redek moment sočutja v slovenski politiki. Pravosodna ministrica je resda kvota stranke SD, vendar ta trenutek še uživa podporo premierja, ki na ta način pravzaprav spretno krmari med reševanjem svoje ministrice, proti kateri je že vložena interpelacija, in pritiskom na koalicijsko partnerico, torej stranko SD, s katero že nekaj mesecev odnosi niso najboljši. Vprašanje je tudi, kaj vse dejansko ve Dominika Švarc Pipan o pravem ozadju nakupa razvpite stavbe in, ali se morda premier ne boji, da bi se ji preveč razvezal jezik, če jo preveč na hitro žrtvuje.

Osnovni, strateški problem SD je sicer predsednica Tanja Fajon, ki se po namigih iz krogov blizu vodstva stranke tako ali tako skoraj nič več ne ukvarja s stranko, ampak jo zanima samo še Varnostni svet in lobiranje za bodočo komisarsko mesto v Bruslju. Dlje ko SD čaka z odločitvijo oziroma dlje ko Švarc Pipanova ostaja ministrica, slabše je to za javnomnenjski rejting socialnih demokratov. Golob to seveda še kako dobro ve, zato namenoma pušča status quo in s tem izčrpava SD. Fajonova mu s svojimi mednarodnimi “izleti” in puhlicami več kot ustreza; boljše predsednice koalicijske partnerice si ne bi mogel želeti.

Problem, ki ga imajo v SD, zato ni samo Dominika Švarc Pipan, za katero velika večina verjame, da osebno (za svoj žep) ni imela nič s preplačano poslovno stavbo na Litijski 51 (obstajajo celo teorije, da ji je nakup osebno naročil predsednik vlade na podlagi prišepetovanja Tine Gaber, ki ima ali je imela tesne povezave s prodajalcem objekta Vežnaverjem), pač pa že omenjena predsednica Tanja Fajon. Ravno Fajonova je pripeljala Švarc Pipanovo v stranko kot “veliko in pomembno pridobitev”, zaradi česar so nekateri strankini veterani in veteranke zavijali z očmi, vendar odkritega nasprotovanja ni bilo slišati. Zdaj pa so se stvari vseeno spremenile: SD je vladna stranka, rejting ji nenehno zbija radikalnejša Levica, ki je njihova edina prava konkurenca na levici, vsaj tako jim dopovedujejo njihovi mediji. Fajonova se premalo ukvarja z domačo politiko, s stranko pa skoraj nič, zato so tudi glasovi, da mora “Dominika iti” vedno glasnejši …

Žogica je v vsakem primeru pri SD. Bo sposobna boja z opotekajočim, a še vedno močnim Golobom, ali se bo prodala za nekaj navideznega miru v stranki, ki ga zahteva Tanja Fajon v svojem boju za komisarsko mesto?

Mencanje sicer simpatičnega Matjaža Hana v četrtkovi Tarči ni prav dober znak za resno poživitev, reafirmacijo SD kot najbolj resne levosredinske stranke.

21 komentarjev

  1. Miller

    Južni bratje pravijo: “udri brigu na veselje”.
    In v tem tonu vprašanje: zakaj gredo člani taubijeve vlade od Tivolija do Rožne doline kar naravnost preko Rožnika in se ne peljejo okrog po cesti ?
    Ker po vejah prej pridejo.

  2. Naveličan

    To ni zgodba o korupciji ampak o odnosu do skupnega/davkoplačevalskega in o skrajni nesposobnosti preštevilnega državnega aparata. Verjetno je vsem jasno, da je bil datum tak kot je bil in naglica zaradi proračunskega pritiska, da se zapravi denar, ki ga je bilo treba zapraviti do zadnjega dne v letu. Tega seveda sedaj ne smejo na glas povedat, ker bo štala še večja, kar je svojevrsten šah-šeh. Verjetno je tudi vsakomur jasno, da je bila nakupna cena privatnika tako nizka zaradi nakupa v stečaju in ne na trgu, kar ima povsem drugo logiko. Razen jebivetrskega odnosa do našega denarja v oči bode nepoznavanje prava na ministrstvu, ki ravno to pokriva. Verjetno ta ekipa še nikoli v lajfu ni kupila nobene nepremičnine in jih je bilo kot pravosodno ministrstvo sram najeti neko spodobo odvetniško družbo, da zadeve speljejo kot je treba, kar je povročilo svetovno šalabajzerstvo, ki ga je Zaman super razložil v Tarči. Kakšni so to pravniki z ministrico vred, da med drugim ne razumejo, da ima cenilec nepremičnin lahko vlogo sodnega cenilca (če ima za to tudi licenco!) le po odredbi sodišča. Če tega ni je “navadni” cenilec, ki znotraj možnosti “od-do” poskrbi za motive svojega naročnika/plačnika. Ne predstavljam si Slovenca, ki bi kupil rabljeno stanovanje po ceni, ki jo je predlagal prodajalčev cenilec. Če se moram sedajle odločit, bi skoraj raje videl, da je bila kraja, kot taka sprdačina od sprdačine in to z doktoratom prava v riti. Sramota in katastrofalni obeti za prihodnost.

  3. Peter klepec

    Ta zgodba dobiva Macbethove poteze: kralju bezijo podaniki in jih mora nadomescati z vedno novimi in novimi, gozd pa se neusmiljeno bliza Dunsinanskemu gricu.

  4. Joze

    Vse skupaj smrdi kot notranje delo (inside job) koalicije. Vloga Goloba in zlasti prve dame je morda vecja kot bi kdo rekel na prvi pogled

  5. slavkope

    V zvezi s kariernimi oz. koristoljubnimi političnimi začasnimi “pritepenci” v koalicijsko SD se velja spomniti, da se je že nekdanji prvak SD Borut Pahor strašno zameril starim funkcionarjem in najvidnejšim članom stranke, naslednice totalitarne ZKJ/ZKS, ko je na vrh kandidatne liste za parlament EU postavil kar dva “pritepenca” brez članske izkaznice in brez preverjene strankarske “zgrajenosti”, Zorana Thalerja in Tanjo Fajon, ki sta bila zaradi privilegiranega položaja na kandidatni listi SD po pričakovanjih tudi izvoljena.

    Prvi je svojo evro-.poslansko in politično kariero zaradi odmevnega mednarodnega koruptivnega škandala sramotno predčasno za vselej zaključil, druga je mandate evro-poslanke zlahka obnavljala ter se kljub nezaupanju strankarske “baze” v obdobju zadnje hude vodstvene, politične in kadrovske krize v SD povzpela na sam vrh odločevalcev strankarskega “polit-biroja” in postala posledično celo še podpredsednica ter ministrica za zunanje zadeve aktualne vlade pod patronatom nesorazmerno nadmočnega Golobovega Gibanja svobode.

    Od političnih “pritepencev” oz. odkritih koristolovskih političnih pragmatikov in brezsramnih karieristov pač posamezna stranka pričakuje vsaj določene začasne koristi in usluge, ki jih morda lahko prinese zaradi svoje medijske prepoznavnosti in nenehne medijske navzočnosti (npr. Fajon je bila dolga leta dopisnica državne RTVS s sedeža organov EU, ali Jonas Žnidaršič kot medijski voditelj, karizmatični igralec in internetni vplivnež), kadar pa “pritepenec” pričakovanjem strankarskega vodstva in članstva ne zadosti, se mu/ji tudi zlahka odreče.

    Pravo nasprotje brezsramno ambicioznih političnih kariernih “pritepencev” in kariernih političnih “prebežnikov” med vladajočimi parlamentarnimi strankami (npr. Sluga, Möderndorfer, Sajovic, Bratušek, Šarec, Stojmenova Duh …) je vodja poslanske skupine SD v DZ RS, Matjaž Han, ki nenehoma, vztrajno, zvesto in disciplinirano “do zadnjega diha” lojalno brani vodstvo in članstvo svoje stranke, (še posebej “po sili” pred zloslutno nevarno “tarčno” inkvizitorico Eriko Žnidaršič) in ki ob vseh svojih političnih in moralnih dilemah, ki jih ne skriva pred javnostjo, ohranja dostojanstvo in prepričljiv videz neodvisne in svobodne osebne integritete dolgoletnega, dostojnega in naivno-poštenega člana ter “ljudskega poslanca” vse bolj notranje ideološko, politično in etično raztreščene ter razpuščene in zaskrbljujoče šibke SD.

  6. observer

    Khm, tlele nekateri komentatorji gledate zelo ozko 🙂 Gospa Dominika, oziroma nekdo v njenem imenu, je kupil podrtijo na Litijski 51 zato, da bodo prišparali. Poglejte, na drugem ministrstvu je na druga polpismena gospa Emilija kupila 13000 šrot računalnikov, ki so jih vskladiščili v Logatcu za 2500 ojrotov/mesec. Sedaj bodo ta šrot od računalnikov (celo brez Windowsov) lahko prepeljali v podrtijo na Litijski 51 in tako bodo vsak mesec prišparali enormnih 2500 ojtorov. Ker ta šrot od računalnikov bodo razdeljevali še zelo dolgo. Ekola, tako se to dela, da se lahko špara 🙂

  7. IVA

    Stavba (skoraj) brez parkirišč bistveno izgubi vrednost in “se je zato ne prodaja po tržni vrednosti, ampak po t. i. likvidacijski vrednosti. Prav zato jo je Vežnaver sploh lahko dobil za 1,7 milijona evrov …” (mnenje cenilca)

    Stavba, ki je nastala pred skoraj 50leti in je bila prva popolnoma zastekljena stavba v Sloveniji, je arhitekturno zanimiva (tako arhitekti), energetsko pa popolnoma nesprejemljiva! Bo postala arhitekturni in kulturni spomenik? Pravijo, da je kultni objekt. Torej bi lahko Vrečko,Mesec&Smodej s prijatelji v atriju (socialno introvertiran prostor?) prirejali različne performanse, Ljubljančani itak petinsko volijo Levico, torej je obisk zagarantiran, sploh sedaj, ko jim je Jankovič ukradel Rog!

    P.S. Zanimivo, v obdobju energetske krize je nakup požegnal (preplačal za 350% ) kar t.i. vrhunski energetik Golob – celotna vlada je potrdila nakup 28. decembra, mogoče so bili takrat opiti, na delovnem mestu na daljavo?
    Finančni minister ni razmišljal vsebini nakupa, je “le” dal 8 milijonov iz rezerv je rekel (Tarča)! HALO?

    Takle mamo svobodne odločevalce, ki druge (nasprotno mnenje) cenzurirajo, ne le na TV, ampak tudi v pismih bralcev (v Delu že od začetka svobode – prevzema oblasti ni kritičnega pisma ljudstva).
    Se je Golob zmenil tudi z RTVS “jebeno več” (dokaz-Odmevi, Staričeva), z novim medijskim zakonom pa bo vlada mehko (žlahtno) cenzuro še uzakonila!

    O Duh Stojmenovi pa …, je vse povedal v Tarči njen so-minister Han!

    • Ivan

      Tukaj bi pa lahko bil ureng “foto pub”.Pa še mi penzionisti bi lahko prišli na svoj račun in bi z veseljem sadili rožice v “pizdovje”.

  8. jaz

    Takšne stavbe ni mogoče prodati nobenemu zasebniku ker ne bo metal denarja stran. Takšno stavbo je mogoče prodati le državi ki svinja z denarjem davkoplačevalcev. In sedaj je bil pravi trenutek. ..z lahkoto priti na ministrski položaj ob takšni gmajnarski politični eliti. Kupiti to podrtijo po večkratni ceni, izgubiti zastonjski ministrski položaj pa malo sramote, potem čez par let ko bo vse potihnilo iti po “procente že dvakrat ali trikrat oprani ukradeni denar od državljanov.
    …saj veste kako..dva partnerja ustanovita svetovalno podjetje…cmžnj-end partnerji…50:50, eden da (tisti) denar, drugi now haw….pa smo pri denarju….nato jo prodata na Kajmanske otoke…pa je dota za otroke. Manje radi, više kradi.

  9. ren

    Skratka, tale država je v globokem mafijskem dreku. Da neki pritepenec, ki je župan glavnega mesta države (in ima maksimalno zaščito pred ogabnimi kriminalnimi dejanji), lahko gradi skrajno rizičen kanal za fekalije preko vodonosnika dobre pitne vode za glavno mesto, namesto da bi se tega terena na daleč ognil, pove vse o prihodnosti take države.

  10. Miller

    Res, da pred stavbo ni parkirišča, ampak je takoj zraven sarajevska čevabdžinica “Deset u pol”.

    • rokc

      Miller: odlično to stavbi zviša vrednost za pol milijona 😉

      • Miller

        Najmanj.
        Pred desetletji je v Lj zasijal danes kultni grafit:
        “šparat je treba, pa naj stane kar hoče”.
        Letos je postal razumljiv.

  11. jaz

    Če prav vidim, je pol parcele z parkiriščem vred kupil Lidl in tam postavil trgovski center. Ostala je torej samo razpadajoča stavbi ki zaradi tega ni vredna počenega groša. Nakup takšne stavbe za takšen namen kot so ga predvideli je sam na sebi pravi gospodarski kriminal. Ne glede ali gre za zavestno dejanje ali za popolno nesposobnost. Ker takšne stvari se za takšen namen počne takole:
    1. Pravosodje izkaže potrebo po novi poslovni stavbi.
    2. Sestanejo se najsposobnejši in najbolj modri ljudje iz te stroke, ter povabijo na sestanek kredibilne arhitekte za takšne novogradnje.
    3. Nujno morajo sodelovati pristojni z izkušnjami iz sekretarjata za notranje zadeve, ker se takšne institucije večkrat ukvarjajo s kriminalnimi zadevami kot recimo množične sodbe…(Kavaški klan recimo). Glede na število zaposlenih in morebitno hkratno številčnost “obiskovalcev” ob varnostnem spremstvu policistov itd., morajo biti temu ustrezno prirejena parkirišča in razni vhodi in izhodi v to stavbo.
    4. Itd., itd., kar jaz kot popoln amater na tem področju ne vem praktično nič.
    Kupiti takšno podrtijo za takšen namen in se izgovarjati na podrejene je navadna pokvarjenost, hinavstvo in sprevrženost. Strici iz ozadja! Vi ste postavili takšne figure na igralno desko našega življenja. Vi ste krivi za vse to! Sram vas bodi, hinavci pokvarjeni!!

    • Rokovnjac

      Ne vem Jurcek in sem se bolj confuzan,ker na paletah,ki so shranjene v Logatcu pise HP,to proizvod mojega soseda v Palo Alto!HP lop top is considerable more expensive than Lenovo!!

  12. APMMB2

    Dve ministrici, dve aferi, dva kriminalna dejanja.
    Dve kriminalki z vparšanjem: kdo je storilec?
    Ministrici sta dokazali, da sta samo lutkici,ki pač izvajata povelja, ki jih narekuje kriminalno ozadje.
    Vlada pač ni manekenska agencija, ki posoja manekenke, da nastopajo v javnosti.
    Obe sta razkrili, da o stroki, ki jo predstavljata z doktorati, nimata pojma.
    DŠP bi morala okvirno poznati obligacijsko pravo in vsaj formalno oceniti pogodbo, ki jo je podpisala. Tako pa je nonšalantno v javnosti priznala, da ni specialistka za pogodbeno pravo, s čimer si je zadala smrtni udarec. To je podobno, kot bi zdravnika specilalista zalotii, ko ne bi znal oskrbeti rane, ker je pač internist.
    Zelo podobna je zgodba amaterske manekenke ESD, ki svoj amatrizem uvaja tudiv ministrstvo.Elektraonska oprema ima najkrajšo amortizacijsko dobo in ima v dveh letih knjigovodsko vrednost 0. Razen tega pa ni računalnik vreden nič, če nima programske opreme. Poleg vseh ostalih napak je mnistrici ESD spodrsnilo na njenem specialnem področju, ki ga obvlada vsaj polovica osnovnošolcev, ki jih je v tajne računalništva pahnil kovid izpred dveh let.
    Zamisliti se moramo, kaj nam daje šolski sistem. Kdo so naši doktorji znanosti?
    Med nje spada tudi premier, ki se počuti s takšnima mainistica kot s sebi enakima.

  13. deni

    Današnja Tarča, kjer je še Han obupal. Iz njegovega načina govorjenja je bilo sklepati, da se počasi diplomatsko odpovedujejo storitvam DŠP. Boštjančič je tudi nekaj motovilil, ker pač ne odpreš mošnje in iz nje ne potegneš nekaj milijončkov in jih tako v tri dni nakažeš za neko podrtijo.

    Najbrž so bili posredi različni interesi in je bil ministričin podpis samo vrh ledene gore. Kakorkoli, dr. Brecelj je podal, da tako butaste naložbe še ni bilo. Ocena rekonstrukcije pa deset milijonov, minimalno. Skupaj naj bi naložba stala 20 milijonov, seveda z aneksi in podobnimi gradbincem všečnimi zadevami še veliko več. Mesec pa samo omenjal nekakšno pometanje dvorišča. Zaradi smrti v družini je SDS začasno umaknila interpelacijo, kar je hvalevredno dejanje.

    Kot so vsi vladniki zatrjevali so pomembna imena in priimki in da bodo naslednji dnevi in tedni pokazali resnična dejstva. Kaj pa se bo izcimilo iz tega pa najbrž tudi Nostradamus ne bi vedel.
    Podobna zadeva tudi z računalniki, ki krasijo skladišče, dokler ne bo, če bo in kdaj, ko bo sprejet zakon, ki bo omogočil razdeljevanje LT najranljivejšim. Nadgradnja računalniške opreme okrog 300000 evrov in po nekih podatkih celo do 1500000. Kdo bo zmagal na javnem razpisu ter mogoče pritožbe bodo naredile svoje in delo na projektu bo tudi terjalo veliko časa.

    Vprašanje za milijon dolarjev, po kakšnem ključu se bo delilo, ali bo žrebanje ali kakšna podobna igra na srečo. Kot pravi duh bi morali nabaviti še nekaj desettisoč računalnikov za pokritje vseh potreb. Saj smo Slovenci precej empatičen narod, ampak kar tako poprek kupovati in talati računalnike, ne vem.

    Nas upokojence z najnižjimi pokojninami nihče ne vpraša, kako in kaj in razen 10% popustov v trgovinah nimamo kakšnih ugodnosti. No ja, pošteno povedano zastonj vožnjo z avtobusi in vlaki, to je pa tudi več ali manj vse.

    Pozneje v Odmevih pa duh nonšalantno z narejemimi nasmehi naštevala in naštevala, tolmačila člene, zakone in kako dobra naložba naj bi to bila. Nič nimam proti nobenemu naturaliziranemu Slovencu z juga, vendar je pokazala vso spretnost retorike, značilna za naše bivše sodržavljane. Še za sneg bi trdila, da je zelen in to spretno z raznimi bravurami bla, bla vehementno, dokazovala do sodnega dne. Seveda so jo nafutrali s t.i. grehi bivše vlade in je ves čas napeljevala vodo na svoj mlin. Avtohtonci pač ne premoremo takšne retorike in smo glede tega pravi amaterji.

    Je pa vsa štorija v prid PV eju in se je pozabilo na njegove ne najbolj zakonite rabote. Ali je ta kriminalka zrežirana ali zgolj slučaj, pa itak najbolj vedo sami deležniki. trenutnega dogajanja v Butaleniji?

    • Mik

      Tu so vse besede odveč. Mafija Zorana Jankovića je ugrabila državo. Mi smo pa talci na pogrebu lastne države

  14. Emil

    kaj ni Emilja pogorela na volitvah na SD listi, po volitvah pa menjala stranko, ker so ji tam ponudili ministrstvo?

    • Nataša

      Holob jo je z veseljem vzel, saj je izbiral samo strokovnjake, ki so šli skozi Gallupov test. To holobje gnezdo sestavlja cvet strokovnjakov balkanskih korenin.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Razkrivamo
Papež Frančišek (1936-2025)

Papež Frančišek (1936-2025)

Po zvezdniškem Janezu Pavlu II, ki je pomagal zrušiti komunizem, in bolj zadržanemu, a intelektualno zelo močnemu Benediktu XVI. je bil Frančišek poosebljeno sočutje in preprostost. Po dvanajstih letih potifikata je pustil vesoljno katoliško cerkev v nekoliko boljšem stanju, kot jo je leta 2013 prevzel od predhodnika. Vatikan bo po Frančišku potreboval čudež, če bo želel zadržati zaupanje v sicer moralno zelo načeto cerkev. Zato je veliko ugibanj, kdo bi lahko postal 266. papež. Je zdaj čas za Afriko in prvega temnopoltega papeža?

Čudež Velikega petka: Krivosodja ni več, zdaj je spet pravosodje

Čudež Velikega petka: Krivosodja ni več, zdaj je spet pravosodje

Sodniki so odločili: Janez Janša je nedolžen! Celjsko okrožno sodišče je na današnji praznični dan, ko se krščanstvo spominja Jezusovega križanja, sprejelo odločitev, s katero se je vsaj na prvi stopnji končala dolgoletna pravosodna kalvarija, imenovana Trenta. Oprostitev je za dolgoletnega prvaka opozicije gotovo olajšanje, obenem pa demantira tudi njegove trditve o “krivosodju”. Kajti če bi “krivosodje” obstajalo, potem bi danes Janšo obsodili in po možnosti po pravnomočnosti poslali v zapor. A niti to najbolj zvestih pristašev teorije zarote morda ne bo pomirilo: dokler sodba ne bo pravnomočna, bo njihov dvom ostal. Kot smo v našem članku zapisali že včeraj, pa je bil politični zmagovalec ne glede na razplet znan že v naprej: Janez Janša.

Kako dolgo bo ruski nasilnež Putin še vlekel za nos samovšečnega Trumpa?

Kako dolgo bo ruski nasilnež Putin še vlekel za nos samovšečnega Trumpa?

Glede na dosedanje obnašanje Vladimirja Putina lahko domnevamo, da se še nekaj časa ne bo želel pogajati o premirju v Ukrajini. Z novimi masakri civilistov se Rusija še bolj oddaljuje od civiliziranega sveta, Putin pa postaja kot Karađić oziroma Mladić, ki sta se pred tridesetimi leti izživljala nad Sarajevom, dokler ju ni k pameti spravil Nato. Rusije se Američani in Evropejci ne bodo lotili po vojaški poti, lahko pa pričakujemo precej hujše ekonomske sankcije, tudi zaplembo vsega ruskega premoženja na Zahodu. To bi posebej prizadelo ruske oligarhe, ki so doslej spretno izigravali sankcije. Tudi v Sloveniji.

Ameriške in evropske javne finance: Bojeviti Mars proti solidarni Veneri

Ameriške in evropske javne finance: Bojeviti Mars proti solidarni Veneri

Kaj pokaže primerjava med ameriškimi in evropskimi javnimi financami? V visoki javno-finančni potrošnji evropskih držav (EU) je resda veliko neracionalnosti, vendar pa se največji del več zbranih davščin namenja socialni varnosti in zagotavljanju večje solidarnosti. Zaradi višjega bruto domačega produkta so proračunski izdatki v ZDA na povprečnega Američana precej višji kot v EU ali Sloveniji. Američani neprimerno manj izdatkov namenijo sociali, krepko pa nas prekašajo pri obrambi. Prav ta podatek je zdaj posebej aktualen: Američani potrošijo 2.200 evrov za obrambno na prebivalca (3,0 % BDP), v Sloveniji pa je ta znesek le 350 evrov (1,2 % BDP).

Putinov klan

Putinov klan

Ker vse kaže, da bodo Američani in Rusi vsak čas vsaj navidezno zakopali bojno sekiro, Trump in Putin pa bosta nova zaveznika, se moramo psihično pripraviti tudi na skorajšnji preobrat v prikazovanju javne podobe Vladimirja Putina. Verjetno tudi v Evropi in morda celo v Sloveniji. Vladimir bo čez noč spet postal dober človek, mirovnik, humanist. Zato bi bralce radi opomnili, s kakšnim človekom imamo opravka. Z nekom, ki se prikazuje kot ruski patriot, zavetnik krščanstva in tradicionalnih vrednot, ki se javno posmehuje “dekadentni” evropski družbi in kulturi, hkrati pa je eden najbogatejših ljudi na planetu. V Rusiji igra vlogo skromneža, ki razume in podpira malega človeka, medtem pa je njegova bogata družina leta uživala v Evropi, na dekadentnem Zahodu torej. Pod lažnimi indentitetami so na veliki nogi živeli na Nizozemskem, francoski Azurni obali, v Švici in Avstriji.

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Jedrska energija je imela pred zeleno prevaro, s katero je nemška politika ustvarila ideologijo opuščanja jedrske energije in prehoda k obnovljivim virom energije, pomembno vlogo v košarici virov električne energije. Konec osemdesetih je jedrska energija predstavljala skoraj petino globalne proizvodnje električne energije. Šele po dvajsetih letih se Evropa počasa vrača k pameti. Jedrska energija namreč edina omogoča okoljsko vzdržno, ogljično nevtralno ter zanesljivo in predvidljivo oskrbo z električno energijo, kar je ključno za stabilno delovanje industrije, gospodinjstev in kritične infrastrukture. Danes se po svetu gradi kar 55 novih jedrskih elektrarn, kar predstavlja renesanso jedrske energije. Če Evropejci želimo ohraniti industrijo, naravo in visok življenjski standard, potem je edino jedrska energija tista, ki podpira energetsko neodvisnost, zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv in preprečuje nestalnost in nezanesljivost obnovljivih virov energije. Z novim jedrskim reaktorjem pa bi se lahko tudi Slovenci aktivno vključili v tehnološki val, ki ga prinaša umetna inteligenca. Če želimo vzpostaviti velike podatkovne centre in farme strežnikov, bomo potebovali veliko električne energije, ki je drugače kot z NEK 2 Slovenija nima kje pridelati.

Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

V duhu nove mednarodne kavbojske ureditve bo prva žrtev očitno Ukrajina. Tako kot je Neville Chamberlain prepustil Hitlerju razkosanje Čehoslovaške, enako je Trump prepustil Putinu razkosanje Ukrajine. Enako kot je Biden sramotno umaknil vojsko iz Afganistana, enako je Trump predal Ukrajino avtoritarnemu voditelju Putinu. Še huje, ob tem se niti ni posvetoval s svojimi zavezniki v EU, ampak jih je mirno prepustil nepričakovani situaciji. Z gatami na kolenih. Od tega trenutka naprej je dosedanje zavezništvo med ZDA in evropskimi demokracijami končano. Kaj sledi, še ni jasno.

Malo postarana SDS in Janšev recept za prevzem oblasti leta 2026

Malo postarana SDS in Janšev recept za prevzem oblasti leta 2026

SDS, ki je bila ustanovljena leta 2003, praznuje 36 let. Matematika gor ali dol, z nekaj kreativnosti res pridemo do te številke. Precej več kreativnosti, sploh pa domišljije potrebujemo za to, da opravičimo 32-letnico vladavine Janeza Janše, ki je leta 1993 od Jožeta Pučnika prevzel slabotno Socialdemokratsko stranko Slovenije (SDSS), predhodnico današnje SDS. Janšo sicer letos čaka volilni kongres stranke, a o svoji upokojitvi v Laškem ni črhnil niti besede. Namesto tega je povedal, da sta on in stranka pripravljena na prevzem oblast prihodnje leto, potem ko bo Robert Golob odplesal svoj ples. Odkar je njegov motivator Donald Trump, je Janševa samozavest neverjetna.