Prihodnost Argentine: Norec ali pretkan politik novega kova?

Javier Milei s svojo sestro Karino Milei na predvolilnem shodu

Avtor: | 7. decembra, 2023

Le še nekaj dni in Javier Milei bo prevzel položaj novega argentinskega predsednika. Prihodnost Argentine je velika neznanka. Veliko je vprašanj in malo gotovosti. Sprva so Mileiju očitali, da nima politične strukture za vodenje vlade. To se je razrešilo, saj se je velik del desničarske koalicije Juntos por el cambio (Skupaj za spremembe) približal novemu predsedniku in koalicija ima danes dejansko dva ministra v novem kabinetu. Še ena od Mileijevih odločitev je bila drastično zmanjšanje števila ministrstev z 18 na 8 z možnostjo, da se jim doda še eno. S tem se bo prihranilo veliko denarja, pravijo.

Morda se sprašujete, zakaj je Milei zmagal s tako prednostjo. Eden od odgovorov je, da je veliki del Argentincev naveličan obsežne korupcije na skoraj vseh področjih sedanje vlade, pomanjkanja varnosti (danes te ubijejo za mobilni telefon!), policija ne naredi (ne more narediti) ničesar, ljudje so naveličani izprijenega, ekscesnega življenja vladarjev vsem na očeh. Milei je obljubil: “Kdor jih naredi, jih tudi plača.” Upajmo, da bo svojo obljubo držal. Ne pozabimo, da je v Argentini 44,7 % prebivalcev revnih. V državi živijo ljudje, ki so redno zaposljeni in so kljub temu revni. Milei je dejal, da so pred njim in pred narodom zelo težki meseci, morda leta, in zagotovo bo v naslednjih dneh sporočil, kakšno je stanje, v kakšni formi je država potem, ko je prevzel položaj.

Novega predsednika Argentine so MSM mediji razglasili za bedaka, ekstremista. V bistvu pa ni povedal nič bedastega. Vsak dan poslušamo veliko večje neumnosti. (Slika X)

Prav tako ne smemo pozabiti nekaterih stvari, ki jih je Javier Milei izrekel pred nekaj meseci. Na primer, da je papeža označil za komunista, se zavzel za prodajo organov in svobodno nošenje orožja, kar je sprožilo veliko kritik. Vse te izjave je kasneje preklical. Veliko kritik je bil deležen tudi zaradi nastopa z motorno žago na volilnem shodu. Libertarnemu politiku je s svojimi besedami in stališči uspelo pridobiti podporo mladih (v Argentini imajo volilno pravico vsi, ki so starejši od 16 let!). Ena od njegovih obljub je bila tudi zaprtje centralne banke in dolarizacija gospodarstva. Kasneje je pojasnil, da tega ne bo storil čez noč. Dejal je tudi, da bo pregledal subvencije.

Več kot polovica prebivalcev Argentine, natančneje 51,7 %, že živi v gospodinjstvih, ki prejemajo neko vrsto ekonomske pomoči od države. Najhuje pri tej zakoreninjeni navadi je, da ne zadostuje niti za zmanjšanje revščine. Nasprotno, sooblikuje njeno rast, saj se zaradi inflacije vsako leto kupi vse manj dobrin. Novi predsednik je tudi predlagal, da se konča s tistimi, ki vodijo skupine t.i. piqueteros ( plačani demonstranti ), večinoma levičarskega porekla, ki zasedajo avenije argentinske prestolnice. Ko te piketarje vprašaš, zakaj demonstrirajo, ne vedo, zakaj, zanima jih le denar, ki ga dobijo za demonstracije. Na teh pohodih je veliko žensk z majhnimi otroki, ki bi v hipotetičnem primeru otežile ukrepanje policije (naj bo jasno, da ima policija ukaz, da ne sme ukrepati).

Posebnost Mileija je tudi njegov antikomunizem ter prijateljstvo z Združenimi državami in Izraelci, zato ni čudno da so v teh dneh dvema judovskima ustanovama v Buenos Airesu, DAIA in AMIA, grozili z bombnimi napadi. Predsedniki Kube, Nikaragve, Venezuele in Brazilije se ne bodo udeležili Mileijeve inavguracije za predsednika Argentine.

V ponedeljek se bomo torej zbudili v novo, drugačno, upajmo, da boljšo Argentino. Mileiju bodo nasprotovali sindikati (večinoma peronistični) in organizacije piqueteras, zlasti pa nova opozicija, ki mu je že napovedala kratko življenje na oblasti.
Argentinci bodo morali upati, da se bo libertarcu dobro godilo in da mu bo uspelo potegniti Argentino iz globoke jame, v kateri se je znašla.

Mirko Vasle, Buenos Aires

15 komentarjev

  1. Andrej Muren

    Argentina je samo še ena potrditev teorije, da socializem ne funkcionira in države ne more potegniti iz revščine, lahko pa jo vanjo potopi. Primerov za potrditev izrečenega imamo že v Evropi dovolj, v južni Ameriki sta to Venzuela, Argentina, pa tudi Kuba.
    Milei sicer veliko govori, to kar pravi sploh ni neumno, vprašljiva pa je možnost realizacije njegovega programa. Levičarji bodo naredili vse, da ne bo uspešen – spomnimo se pri nas treh Janševih vlad in kaj so počeli levaki. Za dobro Argentincev upajmo, da mu bo uspelo.

  2. slavkope

    “Novi predsednik je tudi predlagal, da se konča s tistimi, ki vodijo skupine t.i. piqueteros ( plačani demonstranti ), večinoma levičarskega porekla, ki zasedajo avenije argentinske prestolnice.”

    Tudi pri nas bi se bilo nujno odreči in pravzaprav bi morali zakonsko prepovedati proračunsko so-financiranje parazitskim aktivistom (“piqueteros”) pro-vladnih ne-vladnih organizacij, dobro plačanim militantnim “spontanim vstajnikom” in “polit-kolesarjem” pod politično komando politično-kriminalnega podzemlja in mednarodnih Sorosevih skladov ter v parazitskem sofinanciranju političnega zavezništva z levimi in skrajno levičarskimi političnimi strankami.

    Po zmagi ideološko in programsko puhlega in praznega “Golobnjaka svobode” smo bili priče razkošnim finančnim tokovom iz nikoli dovolj razkošnega državnega proračuna na zasebne račune parazitskih pro-vladnih ne-vladnih organizacij, ki so neposredno zaslužne/odgovorne za aktualno diktaturo Gibanja svoboDA in za očitno razumsko neobvladljive ujme “vesoljskega dežja”.

    “Piqueteros (plačani demonstranti)” vsekakor niso zgolj oddaljeni problem aktualne argentinske politične resničnosti, zato bo na naslednjih volitvah tudi pri nas imela veliko podporo javnosti tista politična osebnost, politična stranka, ki bo med prednostne akcijske cilje zapisala dosledno preganjanje proračunskega financiranja vseh kontaminiranih politično-aktivističnih ne-vladnih organizacij, ki se parazitsko preživljajo in razkošno mastijo s politično agitacijo in propagando za parcialne politično-kriminalne interese in programe ter objektivno delujejo v škodo veljavni ustavni ureditvi ter vse teže dosegljivi socialni blaginji vseh državljanov, davkoplačevalcev in volivcev v RS.

    Zanimivo in poučno je, da si parazitske provladne nevladne organizacije niso izsilile le razkošnega rednega, stabilnega in stalnega proračunskega financiranja, ampak so si izsilile celo možnosti dodatnega parazitiranja na domnevnih “nepravičnih” prihodkih doktrinarno osovraženih zasebnih kmetov (nezakonito inšpekcijsko “podržavljenje” zasebnih krav), samostojnih podjetnikov in najbolj poslovno konkurenčnih gospodarstvenikov v zasebnem sektorju.

    • Miller

      Pasjejebec že grozi demonstrantom z paravojaškimi vojaškimi eskadroni smrti.
      Maršalu Twitu in pisunom Nore24tv, se ob tem cedijo sline…

  3. TL

    Čas bo pokazal, ali bo uspešen ali ne.

    Pri nas ni trajalo dolgo, da se je pokazalo, da svoboda prinaša zelo neuspešno politiko na vseh področjih.

  4. APMMB2

    V Argentin je na oblasti levica že dolgo časa,zato so razmere podobne, kot v Sloveniji.
    Merdiji v Sloveniji, pa tudi v svetu so brez izjeme levo usmerjeni in zato so poročila o novem argentinskem prdsedniku zalo podobna, kot so novico o Janezu Janši v Sloveniji.
    Kar koli reče,karkoli naredi, je vse narobe, je populizem, je rušenje države, je strah pred diktaturo, je sktaka fašizem.Tudi novi predsednik Argentine se sooča s podobnimi ugotovitvami.
    Dejstvo je, da komunizem nikljer ne funkcionira, pa naj se imenuje tako, ali drugače. In Argentina in vsa Latinska Amerika je bolj ali manj leva s tendenco, da se levica ojača in prevzame celotni kontinent in zavladajo razmere kot v Venezueli.
    Milei je to uvidel, Argentince posvaril pred zlomom in zmagal.
    Hudi časi pa čakajo druge države, pred vsem Braziljo, ki bo prej ali slej kolabirala.
    Argentina ima priložnost, da se izvleče iz težav. Levičarji se tega bojijo, zato Mileia opisujejo kot neuravnoteženega bedaka. Ali je v Sloveniji kaj drugače? Kam nas vodi načelo: samo da ni Janša, vidimo in občutimo.
    Argentinci so le za las pametnejši in so se pravilno odločili.

    • Toni

      Srčno upam, da bodo tudi tisti zaslepljeni Slovenci le uvideli, kam nas pelje levi populizem. In da bomo končno nekoč le uspeli izvoliti vlado, ki nas bo potegnila iz levega brezna

  5. Jože

    Don’t cry for … Argentina … No ja, politika pač ni musical, ane? In Evita ni bila angel, daleč od tega. Milei bo na koncu le malce radikalnejši liberalec. Desna verzija grškega Varufakisa. Če bo pol manj zajeb*** kot je “naš” Janis, bo izjemen predsednik, haha.

    • ren

      Z “Janisom” si mislil golobčka, ane? Haha…

      • deni

        Še mlad sem veliko bral Travna, tistega, ki je napisal Zaklad Sierra Madre. Baje je bil Slovenec. Baje, ker zelo skrivnosten ni izdal svoje identitete. Opisoval težke razmere indijanskih kmetov v Južni Amerikim ter izkoriščanje le-teh s strani veleposestnikov. Kako so potem navadno peoni vzeli pravico v svoje roke ter zanetili revolucijo in z orožjem pobili ali napodili izkoriščevalce. Seveda je navadno prevzel poveljevanje nad nepismenim nesrečniki, edini kolikor toliko izobražen. Navadno je upor uspel, tukaj pa se tudi konča in ni nikdar omenjeno, kako so potem razdelili in vodili veliko posestvo. Najbrž si je vzel levji delež novi vodja in vpeljal diktaturo proletariata in z železno roko vodil svojo “demokratično republiko”. Seveda je zdaj mnogo desetletij pozneje zadeva drugačna in so socialisti na oblasti v veliko državah. Še prej napodili ameriške gringe in lastne kapitaliste ter nacionalizirali nafto. Vrtine dali v zakup Kitajcem in Rusom za plàčilo pa dobivajo orožje.Dvignili davke in resničnim siromakom namesto dela začeli deliti socialno pomoč, da jih imajo v pesti. Dokler cena nafte ni drastično padla in huda kriza s visoko inflacijo je bila tu. Seveda je Argentina še vedno, kolikor toliko demokratična dežela, vendar s koruptivnimi levimi politiki, do nedavna vodila v še večjo revščino. Mogoče bo novi presidente primoran izvesti hude reze, levi bodo poslali plačane nezaposlene demonstrante na ulice in kaos zagotovljen Presidente bo prisiljen narediti red in napotiti nasproti policijo ter vojsko, ki bo, če bo, potrebno uporabila vsa sredstva. In v vsakem primeru za običajne ljudi katastrofa. Črna napoved, ki se obeta. Mogoče pa uspe, vendar bo gospodar Čas povedal svoje.

  6. rokc

    Milei ima malce odpuljen nastop to drži.

    Ampak Argentino je levičarki populistični peronizem iz cca. 5 najbogatejše države na svetu tam cca l. 1914 zbil v ekonomsko razsulo.
    Ljudje nimajo nič za izgubiti in so se odločili za totalen obračun z zgodovino nespametnih, škodljivih, prerazdeljevalnih politik.

    Milei morda prodaja utopizem, ampak drugega Argentincem ne preostane.
    Navsezadnje številne ideje niso tako odpuljene – mislim, da ima dolarizirano gospodarstvo denimo Ekvador. Pa imamo primer urejenih gospodarskih držav na celini kot npr. Čile. Ideja o združevanju ministrstev je pa nekaj normalnega. Svobodno nošenje orožja je pa nekaj normalnega ne samo v ZDA, ampak tudi ob ustreznih pogojih v Švici.

    Milei ve, da potrebuje svobodne ljudi, da bodo reforme dolgoročno uspešne, da ne bi dobili bil kakšnega Chaveza/Madura, ki bi želel ustvarjati socializem latinoameriškega tipa.

    Kot enega redkih libertarcev, ki je nastopil v času ko klasični liberalizem ni popularen (v nasprotju s časom Ronalda Reagana v osemdesetih) bomo Milieja spremljali z zanimanjem.

    • slehernik

      “…bomo Milieja spremljali z zanimanjem.”

      Ne samo z zanimanjem, temveč predvsem s posnemanjem, če mu slučajno kako rata.

      Pa ne vem, ali bomo v tem uspeli, ker nismo vajeni ravnati po dobrih zgledih. Dobro vemo, da smo mi vedno nekaj povsem drugega, tako posebnega, da nam na vsem svetu ni podobnega.

      • rOKC

        Ja to bo vprašanje, če mu ‘rata’ – namreč Miliei je res en izmed redkih liberatrnih politikov danes. Vedeti je potrebno, da se populizem Milieja se od modernega vala konservativnega populizma v ZDA in Evropi razilkuje ravno v tem, da ne zagovarja socialnih politik, z zagotavljanjem nujne narodne kohezivnosti.

        Ironično si morda Miliei in Arentina to lahko privoščijo, ker so praktično najbolj belska država v Južni Ameriki in nimajo težav z družbeno nestabilnostjo, ki bi izvirala iz multikulturnosti, kot je to v Braziliji, denimo.

        Bo pa zanimivo, če bo Milijeju uspelo, bi to lahko pomenilo nov pivot konservativcev od trenutnega socialnega populizma nazaj k nekaterim libertarnim modelom.

        Čeprav Milijejeve ideje z zmanjševanjem ministrstev in osebno svobodo ljudi, se dajo cepiti tudi na tradicionalistično-paleo-konservativne ideje, ki se dotikajo predvsem modela subsidiarnosti, ki je nasprotje modernih centraliziranih držav na Zahodu.

  7. Dolfe

    Ko bo nastopil funkcijo, bo PR-oske neumnosti vrgel za hrbet.

  8. SSvoboda

    Tip ni nor. Vse, kar je povedal do sedaj, drži. Ima malo smešen nastop, ampak to ne moti vsebine

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Razkrivamo
Čudež Velikega petka: Krivosodja ni več, zdaj je spet pravosodje

Čudež Velikega petka: Krivosodja ni več, zdaj je spet pravosodje

Sodniki so odločili: Janez Janša je nedolžen! Celjsko okrožno sodišče je na današnji praznični dan, ko se krščanstvo spominja Jezusovega križanja, sprejelo odločitev, s katero se je vsaj na prvi stopnji končala dolgoletna pravosodna kalvarija, imenovana Trenta. Oprostitev je za dolgoletnega prvaka opozicije gotovo olajšanje, obenem pa demantira tudi njegove trditve o “krivosodju”. Kajti če bi “krivosodje” obstajalo, potem bi danes Janšo obsodili in po možnosti po pravnomočnosti poslali v zapor. A niti to najbolj zvestih pristašev teorije zarote morda ne bo pomirilo: dokler sodba ne bo pravnomočna, bo njihov dvom ostal. Kot smo v našem članku zapisali že včeraj, pa je bil politični zmagovalec ne glede na razplet znan že v naprej: Janez Janša.

Kako dolgo bo ruski nasilnež Putin še vlekel za nos samovšečnega Trumpa?

Kako dolgo bo ruski nasilnež Putin še vlekel za nos samovšečnega Trumpa?

Glede na dosedanje obnašanje Vladimirja Putina lahko domnevamo, da se še nekaj časa ne bo želel pogajati o premirju v Ukrajini. Z novimi masakri civilistov se Rusija še bolj oddaljuje od civiliziranega sveta, Putin pa postaja kot Karađić oziroma Mladić, ki sta se pred tridesetimi leti izživljala nad Sarajevom, dokler ju ni k pameti spravil Nato. Rusije se Američani in Evropejci ne bodo lotili po vojaški poti, lahko pa pričakujemo precej hujše ekonomske sankcije, tudi zaplembo vsega ruskega premoženja na Zahodu. To bi posebej prizadelo ruske oligarhe, ki so doslej spretno izigravali sankcije. Tudi v Sloveniji.

Če sta vzrok in posledica zamešana, zakon ne more odpraviti glavnih težav našega zdravstva

Če sta vzrok in posledica zamešana, zakon ne more odpraviti glavnih težav našega zdravstva

Glede novele Zakona o zdravstveni dejavnosti gre izpostaviti tri glavne probleme. Prvi je ta, da novela izhaja iz povsem ideološke predpostavke, češ da je dobro le državno zdravstvo. medtem ko je zasebništvo nekaj slabega. Naslednji problem je dejstvo, da je precej določb v predlogu novega zakona v nasprotju z ustavo (prepoved dela zdravnikov pri zasebnikih, prisilno delo, omejitve oziroma prepoved dobička za koncesionarje), na kar so opozorili že pravni strokovnjaki. Tretji problem in za bolnike najbolj občutna škoda pa se skrivata v posledicah, ki bi jih sprejetje novele Zakona o zdravstveni dejavnosti prineslo državnemu zdravstvu. Kajti prišlo bo do odhoda zdravnikov, s čemer se bodo čakalne dobe še povečale, bolniki pa bodo prisiljeni iskati samoplačniške storitve pri zasebnikih ali celo odhajati na zdravljenje v tujino. Vse to odpira resno vprašanje, ali se predlagatelj dejansko zaveda, kak zakon sprejema Državni zbor in kakšne negativne posledice prinaša.

Putinov klan

Putinov klan

Ker vse kaže, da bodo Američani in Rusi vsak čas vsaj navidezno zakopali bojno sekiro, Trump in Putin pa bosta nova zaveznika, se moramo psihično pripraviti tudi na skorajšnji preobrat v prikazovanju javne podobe Vladimirja Putina. Verjetno tudi v Evropi in morda celo v Sloveniji. Vladimir bo čez noč spet postal dober človek, mirovnik, humanist. Zato bi bralce radi opomnili, s kakšnim človekom imamo opravka. Z nekom, ki se prikazuje kot ruski patriot, zavetnik krščanstva in tradicionalnih vrednot, ki se javno posmehuje “dekadentni” evropski družbi in kulturi, hkrati pa je eden najbogatejših ljudi na planetu. V Rusiji igra vlogo skromneža, ki razume in podpira malega človeka, medtem pa je njegova bogata družina leta uživala v Evropi, na dekadentnem Zahodu torej. Pod lažnimi indentitetami so na veliki nogi živeli na Nizozemskem, francoski Azurni obali, v Švici in Avstriji.

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Jedrska energija je imela pred zeleno prevaro, s katero je nemška politika ustvarila ideologijo opuščanja jedrske energije in prehoda k obnovljivim virom energije, pomembno vlogo v košarici virov električne energije. Konec osemdesetih je jedrska energija predstavljala skoraj petino globalne proizvodnje električne energije. Šele po dvajsetih letih se Evropa počasa vrača k pameti. Jedrska energija namreč edina omogoča okoljsko vzdržno, ogljično nevtralno ter zanesljivo in predvidljivo oskrbo z električno energijo, kar je ključno za stabilno delovanje industrije, gospodinjstev in kritične infrastrukture. Danes se po svetu gradi kar 55 novih jedrskih elektrarn, kar predstavlja renesanso jedrske energije. Če Evropejci želimo ohraniti industrijo, naravo in visok življenjski standard, potem je edino jedrska energija tista, ki podpira energetsko neodvisnost, zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv in preprečuje nestalnost in nezanesljivost obnovljivih virov energije. Z novim jedrskim reaktorjem pa bi se lahko tudi Slovenci aktivno vključili v tehnološki val, ki ga prinaša umetna inteligenca. Če želimo vzpostaviti velike podatkovne centre in farme strežnikov, bomo potebovali veliko električne energije, ki je drugače kot z NEK 2 Slovenija nima kje pridelati.

Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

V duhu nove mednarodne kavbojske ureditve bo prva žrtev očitno Ukrajina. Tako kot je Neville Chamberlain prepustil Hitlerju razkosanje Čehoslovaške, enako je Trump prepustil Putinu razkosanje Ukrajine. Enako kot je Biden sramotno umaknil vojsko iz Afganistana, enako je Trump predal Ukrajino avtoritarnemu voditelju Putinu. Še huje, ob tem se niti ni posvetoval s svojimi zavezniki v EU, ampak jih je mirno prepustil nepričakovani situaciji. Z gatami na kolenih. Od tega trenutka naprej je dosedanje zavezništvo med ZDA in evropskimi demokracijami končano. Kaj sledi, še ni jasno.

Malo postarana SDS in Janšev recept za prevzem oblasti leta 2026

Malo postarana SDS in Janšev recept za prevzem oblasti leta 2026

SDS, ki je bila ustanovljena leta 2003, praznuje 36 let. Matematika gor ali dol, z nekaj kreativnosti res pridemo do te številke. Precej več kreativnosti, sploh pa domišljije potrebujemo za to, da opravičimo 32-letnico vladavine Janeza Janše, ki je leta 1993 od Jožeta Pučnika prevzel slabotno Socialdemokratsko stranko Slovenije (SDSS), predhodnico današnje SDS. Janšo sicer letos čaka volilni kongres stranke, a o svoji upokojitvi v Laškem ni črhnil niti besede. Namesto tega je povedal, da sta on in stranka pripravljena na prevzem oblast prihodnje leto, potem ko bo Robert Golob odplesal svoj ples. Odkar je njegov motivator Donald Trump, je Janševa samozavest neverjetna.

Vučićev kočijaž Janković na pravi strani avtokratske zgodovine

Vučićev kočijaž Janković na pravi strani avtokratske zgodovine

Ali je Jankovićevo lojalnostno pismo Vučiću, na katerega se premier Golob ni želel kritično odzvati, slučajno razkrilo veliko skrivnost slovenske politike – da je namreč ljubljanski župan “nadrejen” predsedniku vlade in da zato slednji drži nazaj svoj kabinet, zlasti Tanjo Fajon, da se ne bi javno oglašali s kritikami na račun Vučića? Kako je to možno? So Srbi o predsedniku vlade morda pridobili kakšne neprijetne informacije, ki ne smejo priti v javnost, saj bi uničile Goloba? S kakšno perfidno igro imamo opravka? Zakaj je sumljivo tiho tudi evropska komisarka za širitev Marta Kos?