Pozor, nevarnost terorističnih napadov v božičnem času v Evropi je velika!

Avtor: | 6. decembra, 2023

Evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson se ne oglaša pogosto, zato je njena izjava o izredno visokem tveganju glede terorističnih napadov v Evropski uniji pred božičnimi prazniki povzročila precej vznemirjenja v Bruslju. Še posebej zato, ker se nanaša na prihajajoče tedne, ko bo vrvež domačinov in turistov v evropskih prestolnicah izjemen. Vzrokov za tokratni alarm ni potrebno iskati prav dolgo, jasno je, da so povezani s konfliktom na Bližnjem vzhodu, ki se je začel 7. oktobra s Hamasovim genocidnim napadom na Izrael, nadaljeval pa z brutalnim odzivom izraelske vojske. To je seveda sprožilo ogorčenje muslimanov tudi v Evropi, kjer so ponekod že relevanten politični faktor (Velika Britanija, Francija, Belgija). Toda politično nasprotovanje Izraelu in evropski politiki, ki podpira izraelsko pravico do obstoja in (samo)obrambe je eno, terorizem pa nekaj povsem drugega. Nobena uradna arabska ali muslimanska organizacija v Evropski uniji javno ne podpira nasilja ali celo terorističnih dejanj, zato je skrajneže potrebno iskati na obrobju, v ilegalnih islamističnih skupinah, ki obstajajo praktično po vseh evropskih državah, vendar so pod skrbnim nadzorom represivnih organov.

Ne glede na že danes precej povečano policijsko pripravljenost pa je polarizacija med muslimani v Evropi, ki je po 7. oktobru poskočila, že privedla prvih napadov, ki jih policija in varnostno-obveščevalni organi opredeljujejo kot teroristične. Zadnji primer se je zgodil v Parizu, ko je Iranec z nožem do smrti zabodel nemškega turista, ranil njegovo dekle in naključnega mimoidočega. V policijski preiskavi je povedal, da je deloval v skladu z navodili Islamske države (ISIS).

Kako varne so evropske prestolnice v predbožičnem in božičnem času? Evropska komisija meni, da obstaja nevarnost terorističnih napadov.

Toda policije tovrstni samotni volkovi, ki za napad uporabljajo primitivna orožja (nože, sekire in podobno), bistveno manj skrbijo od organiziranih skupin, spečih celic katere izmed mednarodnih terorističnih organizacij. Te pa seveda niso nujno islamistične, povezane z muslimani. Takšna predstava je celo napačna, zavajajoča.

Teroristična ogroženost Evropske unije se je zadnja leta občutno znižala. Lani (2022) je bilo zabeležnih 16 terorističnih napadov, leta 2021 eden manj. Precej slabša slika je bila leta 2020, ko je EUROPOL poročal o 57 primerih. Vseeno so te številke neprimerno zmernejše od tistih v obdobju 2010-2019, ko je na leto v EU prišlo do več kot 100 teroristčnih napadov; rekordno je bilo 2010, ko statistika beleži 249 napadov.

  • 2011: 174 terorističnih napadov
  • 2012: 219 terorističnih napadov
  • 2013: 152 terorističnih napadov
  • 2014: 199 terorističnih napadov
  • 2015: 211 terorističnih napadov
  • 2016: 142 terorističnih napadov
  • 2017: 205 terorističnih napadov
  • 2018: 129 terorističnih napadov
  • 2019: 119 terorističnih napadov
  • 2020: 57 terorističnih napadov
  • 2021: 15 terorističnih napadov

Zanimiva je tudi struktura teh napadov glede na ozadje: nikakor namreč ni prevladoval islamistični terorizem, kot bi lahko domnevali na podlagi njegove velike medijske odmevnosti. Populistični politiki in mediji izkrivljajo dejanske podatke: neprimerno več terorizma v Evropski uniji zadnje desetletje je imelo podlago v etno-nacionalizmu in separatizmu, nekaj več od skrajno desnega terorizma je tudi na skrajni levici.

Ne glede na zgornje poročilo, ki nekoliko zmanjšuje razširjenost islamističnega terorizma pa obenem drži, da je v zadnjih dvajsetih letih oziroma po 11. septembru 2001 in drugi invaziji na Irak (2003) islamski džihad na evropskih tleh izvedel največ odmevnih in tudi krvavih terorističnih napadov: London, Nica, Pariz, Berlin, Bruselj, pred tremi leti tudi Dunaj. Prav te države – torej Velika Britanija, Francija, Nemčija in Avstrija so tudi najbolj ogrožene, ko govorimo o tveganju za nove teroristične napade v prihodnjih treh, štirih tednih.

Božični sejmi, tržnice, množice turistov na mestnih ulicah in trgih so za teroriste idealno okolje.

Poleg Francije, v kateri živi ogromna arabska skupnost, znotraj katere so doslej zaznali že nekaj islamističnih “žarišč”, je zato v teh dneh na varnost posebej pozorna Nemčija; njena zvezna notranja ministrica Nancy Faeser je prav tako opozorila na nevarnost radikalizacije nasilnih islamističnih celic. Posebej izpostavljena so velika nemška mesta, denimo Berlin in München., kjer je do terorističnih napadov že prihajalo. Nedavno je nemška policija v Leverkusnu aretirala dva mladoletnika, osumljena, da sta pripravljala terostični napad na božični semenj. V Hannovru pa so pridržali mladega Iračana zaradi suma, da je načrtoval napad z nožem na lokalni božični tržnici.

Vsekakor pa za Nemčijo ne bo stresno le v času božiča in Novega leta, pač pa tudi prihodnje leto, ko bodo gostili evropsko nogometno prvenstvo (Euro 2024). Nogometni stadioni so bili doslej že večkrat tarče teroristov.

Precejšen porast terorističnih groženj beležijo tudi na Švedskem, kar naj bi bila predvsem posledica neuspešnega upravljanja z migracijami, zaradi česar je prišlo do skokovitega porasta kriminala med priseljenci, zato policiji pri nadzoru občasno pomaga celo vojska. Seveda lahko občutek ogroženosti zaradi priseljencev spodbudi domači terorizem, podobno kot se je zgodilo na Norveškem v primeru desničarskega skrajneža Breivika.

Slovenija je sicer po vseh kazalcih relativno varna, doslej vsaj uradno ni bilo resnejših groženj ali varnostnih tveganj. Vseeno pa to še ne pomeni, da ravno “sproščenost” slovenskih varnostnih organov ne bi mogla delovati kot vabilo morebitnim teroristom, ki bi z akcijo v Ljubljani šokirali ne le domače, slovenske javnosti, pač pa tudi precej širše, saj naša država posebej v očeh tujcev in turistov velja za izjemno varno deželo. Predstavljajte si, da sredi Prešernovega trga nekdo začne streljati na ljudi. Kakšen bi bil odzivni čas policije in kako dolgo bi trajalo, da bi na kraj dogodka prišli policijski specialci? Ko je ena izmed medijskih hiš pred petnajstimi leti želela to s simulacijo preveriti, so bili rezultati tako šokantni, da si jih uredništvo sploh ni upalo objaviti …

10 komentarjev

  1. MARJAN NOVAK

    Deni,
    upam samo, da se je vam tole samo narobe zapisalo: , vendar ti nesramneži udarijo kot strela z jasnega,
    Namreč, zmotilo me je poimenovanje teroristov z nesramneži.
    Verjetno delite in podpirate našo predsednico, ki pomilosti navadne kriminalce, ali ne?
    Sicer pa dragi Deni, Slovenci in naši južni bratje so že pokazali svojo krvoločnost, malo več kot 70 let nazaj.

  2. Miller

    EU se obnaša kot noj, noče – ne sme ! videti resnice: „kar seješ, to boš žel“ in „You ask for it“, ampak pere glave prebivalcem in s prstom kaže samo na tiste, ki ji pokaže Washington in vpije: „ujemite tatu“.

    Kot da Evropi ni zadosti, da je s svojim 500 letnim imperializmom zavojevala narode po svetu, jih zasužnjevala, ropala, pobijala, zdaj pa nastavlja rit Washingtonu in mu služi za vsa umazana dela.
    V stilu: „Bilo je nekoč v EU“.

    Če nekomu iz družbe, kjer še poznajo ponos, zaradi svoje nadutosti in denarja ubiješ mater, brata, sestrico, bodi pripravljen, da boš do konca življenja pogledoval čez rame.

    • jaz

      A si na koncu glede pobijanja matere brata sestre mislil na Putina?

      • Miller

        Kdor je podrobno pogledal fotke Hamasa, lahko vidi, da imajo v rokah tudi
        ameriško orožje. Opa, a so ga dobili od Irana, Rusije, ali ja, pa neee Ukrajine, ta pa od Američanov ?

        Rusi pravijo, da so osvobodili že velik del Avdiivke, kjer so se azovski naciji že leta 2014 zabarikarirali in od tam granatirajo mesto Donbas že 9 let !
        Enako pravijo za Marinko, ki pa naj bi jo do danes že 99 % osvobodili in očistili.
        Ups.. Nora24tv in 24kur pa nič o tem…

  3. deni

    Povsem drži Jožetova trditev. Ker Slovenci smo pač takšni in zabijamo glavo v pesek kot noji, ali pa majhni otroci, ko si pokrijejo oči in rečejo: Me ni. Ko se terorizem, vojne dogajajo nekje daleč, se naredimo francoze ali privoščljivo opazujemo in kot na tekmi navijamo za Naše in Vaše. Ja resnično, ampak žalostno. Ko pa nam “zagusti”, skačemo pokonci kot zajci in jamramo, da se še Jezus zjoče nad usodo slovenskega človeka. Tako nekako Cankar ironično opiše slovenskega povprečneža. Ko bo kdaj kakšen teroristični napad, pa bodo vsi odgovorni šli v “luft”, češ mi smo vse storili kar se more, vendar ti nesramneži udarijo kot strela z jasnega, ali kot sneg preseneti sredi zime. Ampak majhnost ima včasih prednost, da nismo “veliki igralci na svetovnem odru” in kot taki nepomembni. P.s. Uredništvu portala in komentatorjem pa pohvala, da kljub različnim mnenjem in včasih tudi ostrih besed med “udeleženci”, ni komentarjev v stilu “pobijanja” tekmecev, ali premalo s…, pa četudi v prenesenem pomenu besede. Takrat se res zgrozim, ali smo Slovenci res takšni krvoloki, ali pa je vsaj dandanes samo, neki. Upam in se nadam v zadnji del besedne zveze.

    • deni

      Se oproščam, lapsus
      Stavčni zvezi, in na kraju “kar neki” bo ustreznejše. Vsaj upam.

    • Jože

      No, vsaj v nečem se pa vsi strinjamo: nivo debate na tem portalu je visok.
      Za slovenske razmerre izjemno visok. Hvala uredniku / uredništvu za to! Bom letos kaj doniral. Zaslužite si (za razliko od mnogih levo-desnih spletnih kloak!)

  4. Jože

    Hm nečesa res ne razumem pa se nimam ravno za neumnega: zakaj je tokrat tako malo komentarjev: Mislim za vsako stvar se jajcate in prepucavate, sploh vam prihaja na Titota in komunizem (kar koli si že pač mislimo o njem) ampak ko je govora o terorizmu in varnosti pa tiho kot miške?! Ej Slovenci Slovenci, še vedno vam ni nič jasno. Kar ne morem verjeti da je tako…

  5. Prask

    Po mojem skromnem mnenju je islamskega terorizma manj zato, ker praktično vsi napadi prihajajo iz strani posameznih, neorganiziranih celic, ali mafijskih, s politiko zaenkrat nepovezanih band in skupin.
    V kolikor bi prišlo do množičnih organiziranih napadov, bi bila EU prisiljena storiti bistveno več pri omejitvah dostopa islamskih migrantov (v večini mlajših moških), kot do sedaj. In tega se ljudje, ki vse skupaj vodijo, tudi zavedajo. Udarili bodo tedaj, ko bodo smatrali, da jih je dovolj.
    In takrat bo vse skupaj prepozno…

  6. APMMB2

    Zlo je meed ljudmi vedno prisotno.
    Če ga vzpodbujajo države, pa je nevarno, saj gre za državni terorizem,ki ga vzpodbujajo nekatere države, da uveljavljajo svoje cilje in svoje koristi.
    Sistematično se je začel državni terorizem pojavljati po zmagi boljševikov v znameniti Oktobrski revoluciji.
    Boljševiki so si zadali za cilj, da uvedejo komunizem na zemlji in center postane Moskva.
    Od tistih časov je minilo že sto let, terorizma, pa ni mogoče izkoreniniti.
    Iz Sovjetske zveze, oziroma Rusije , se je prenesel po svetu. Med državami, ki je podpirala terorizem je bia tudi Jugoslavija, kjer je pod krinko osvobajanja, kurila revolucije in ustoličevala diktatorje,na terorizmu nastale države pa proglašala za neuvrščene.
    Torej temelji za terorizem so danes v Rusiji,ki še vedno vzpodbuja razna gibanja po svetu in jih proglaša za osvoboditelje.
    Razvili so se centri, ki podžigajo terorizem. Takšno območje je Palestina, kjer se prav sedaj bijejo krvavi bolji za uničenje ene takšnih terorističnih organizacij Hamas.
    Pogoj za nastanek terorizma je vedno v socialni nenenakosti. V Palestini so Judje in Palestinci sobivali tisočletje in več, pa ni bilo nobenega konflikta.
    Šele, ko so se začeli naseljevati v Palestino bogati Judje in pretvarjati puščavo v rodovitna polja, v mestih pa razvijati industrijo, so se začeli upirati Palestinci. Prej jih tisočletja niso motile verske razlike in so oboji živeli v bedi, v hipu,ko so se pojavili bogati Judje, pa so nastali konflikti.
    Če pogledamo največje žarišče terorizma, Sovjetsko zvezo oziroma danes Rusijo, vidimo, da je izvor terorizma v zavisti.
    Sovjetska zveza je hotela dokazati, da je komunizem družbeni sistem bodočnosti in se je spustila v tekmo,ki je z gospodarstvom standardom in normalnim življenjem ni bila kos, zato je začela vzpodbujati terorizem in revolucije po svetu.
    Takšna poigravanja so zasidrala terorizem v svetu in se ga človeštvo ne more znebiti.
    Če ravno je Sovjetska zveza z Jugoslavijo vred propadla, se je terorizem ohranil, saj obstajajo še vedno bogati in revni in sveda zavist.
    Na eni stran želi terorizem opleniti bogate, če pa to ni mogoče, pa jih vsaj prizadeti, da ne bodo koristili bogastvo.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Razkrivamo
Razkrit še en Putinov agent v Ljubljani?

Razkrit še en Putinov agent v Ljubljani?

Potem ko je Artjom Dulcev, oče ruske vohunske družine iz Ljubljane, prejšnji mesec v intervjuju za rusko državno televizijo mirno razkril, da je njegovo soprogo Ano Dulcevo in njega v slovenskem zaporu obiskoval ruski agent, ju bodril in jima celo prinašal pozdrave predsednika Putina, smo se na zunanje ministrstvo in kabinet predsednika vlade obrnili z novinarskimi vprašanji, saj se je zdelo, da imamo v Ljubljani vsaj še enega ruskega vohuna. Toda iz nenavadnega odziva slovenske strani in po zaslugi namigov iz obveščevalnih krogov smo prišli do nepričakovane ugotovitve …

Evropa bo morala sama bolj poskrbeti za svojo varnost

Evropa bo morala sama bolj poskrbeti za svojo varnost

Ukrajinski vdor v rusko regijo Kursk poteka že tretji teden. Ukrajinska vojska ima zdaj pod nadzorom približno 1.300 kvadratnih kilometrov ruskega ozemlja in sto naselij. Uničila je mostove, da bi bilo mogoče okupirano ozemlje lažje braniti, kar pomeni, da ga namerava do nadaljnjega obdržati. Do zdaj so zajeli skoraj 600 ruskih vojakov. Od tega so jih minuli teden 115 zamenjali za ukrajinske vojne ujetnike. Za primerjavo: ruske sile so uspele letos do zdaj v Ukrajini zasesti le pol manjše ozemlje, in to za ceno skoraj 200.000 žrtev, ubitih, ali ranjenih.

Zgodba o Rodeziji ali kako je Zahod v Afriki izdal svoja načela

Zgodba o Rodeziji ali kako je Zahod v Afriki izdal svoja načela

Od trenutka dalje, ko je Rodezija enostransko razglasila neodvisnost, je bil ves svet proti njej – z izjemo Izraela, Južne Afrike in Portugalske. Američani in Britanci so bili jezni na Rodezijo, ker je s svojim starodobnim volilnim sistemom nasprotovala egalitarizmu, Sovjetska zveza in Kitajska pa sta podpirali komunistične uporniške skupine v njej, tako kot tudi povsod drugje v regiji. Leta 1966 so nato Združeni narodi razglasili sankcije proti Rodeziji. To so bile sploh prve sankcije, ki jih je OZN razglasil proti kakšni državi. In bile so zavezujoče za vse države članice.

Bo Kamala Harris, ženska verzija Baracka Obame, prva ameriška predsednica?

Bo Kamala Harris, ženska verzija Baracka Obame, prva ameriška predsednica?

Mediji jo obožujejo, Hollywood jo podpira vsaj toliko, kot je nekoč Baracka Obamo. Za razliko od Hillary Rodham Clinton nima okostnjakov v omari (ali pa so vsaj neprimerno manjši od pokopališča Clinton). Dejstvo, da je ženska, leta 2024 in pri 77 uradno priznanih spolih v New Yorku sploh ne igra več nobene vloge. V prid ji gre tudi mešano, indijsko-karibsko poreklo, zaradi česar je Kamala Harris idealna za lik junakinje holywoodske kriminalne serije tipa Law and Order. Kar ni prav noben sarkzem, saj je kariero dejansko začela kot tožilka v San Franciscu.

Se je predsednik vlade zlagal (spet) o vlogi Slovenije pri izmenjavi ruskih in zahodnih zapornikov?

Se je predsednik vlade zlagal (spet) o vlogi Slovenije pri izmenjavi ruskih in zahodnih zapornikov?

Ruska vohuna Artjom in Ana Dulceva, ki ju je Slovenija izročila v okviru izmenjave zapornikov med zahodom in Rusijo, sta za rusko državno televizijo pohvalila Slovenijo in njen odnos, priznala sta celo, da ju je v priporu nemoteno, redno obiskoval pripadnik ruske obveščevalne službe in jima prenašal pozdrave predsednika Putina. Kako je to mogoče, slovenska vlada zaenkrat ne želi komentirati, očitno upajo, da bo šlo “mimo”, ampak določeni zahodni mediji so zgodbo že zagrabili in jo slovenski lokalni ustvarjalci javnega mnenja nimajo pod kontrolo. Predaja vohunov dobiva nove razsežnosti, ki gotovo niso v interesu Slovenije.

Kje so zaslužki pri prodaji drage elektrike slovenskemu gospodarstvu

Kje so zaslužki pri prodaji drage elektrike slovenskemu gospodarstvu

Slovensko gospodarstvo se je v letih 2022 in 2023 soočalo z izredno visokimi stroški nakupa elektrike, ki pa niso temeljili na višjih stroških proizvodnje elektrike, temveč samo na tržnih gibanjih. Del razlike se je lani sicer pokazal v boljših rezultatih poslovanja HSE in GEN, dveh ključnih državnih energetskih podjetij, preostalo pa na žalost predvsem v zaslužkih tujih trgovcev in posrednikov. Ugodni rezultati elektrogospodarstva v preteklem letu torej niso rezultat novih produktov, višje produktivnosti ali inovacij, temveč preprosto rezultati visokih tržnih cen. Ali je takšen način določanja cen za tako strateški vir funkcioniranja celotne države ustrezen?

Ruska vohuna iz Slovenije v objemu Putina

Ruska vohuna iz Slovenije v objemu Putina

Ruska vohuna v Sloveniji, ki sta se predstavljala kot Maria Rosa Mayer Munoz in Ludwig Gisch, dejansko pa sta Ana Valerevna Dulceva in Artjom Viktorovič Dulcev sta v okviru izmenjave ujetnikov med Rusijo in “Zahodom” končala v objemu Putina in z odlikovanji za dobro opravljeno delo. Večjega dokaza, da Rusija s svojimi lovkami, hibribno vojno brezkompromisno rovari po Sloveniji ne more biti. Domači jubitelji Putinovega režima in matere Rusije so seveda razočarani, ker je bilo rusko omrežje vsaj deloma razkrinkano, nihče pa ne ve, koliko ljudi, morda tudi politikov, gospodarstvenikov je vpletenih v rusko propagando, ki hoče destabilizirati NATO in Evropsko unijo. Slovenski pristojni organi namreč niso povedali nič o tem, ali so od odkritih vohunov izvedeli kaj o njihovih ključnih pajdaših.

Komu ustreza nadaljevanje vojne v Gazi?

Komu ustreza nadaljevanje vojne v Gazi?

Likvidacija Ismaila Hanije sumljivo spominja na 7. oktober 2023, ko je Hamas izvedel teroristični napad na Izrael in s tem sprožil brutalno vojno, ki je v Gazi terjala na tisoče življenj, kar je svetovno javno mnenje obrnilo proti Izraelu. Tik pred tem napadom so namreč izraelski in savdski pogajalci prišli že skoraj do soglasja pri dogovoru, ki bi končno normaliziral odnose na Bližnjem vzhodu, omilil napetosti, vzpostavil gospodarsko sodelovanje in končal nemiselno izključevanje, ki v primeru Izraela pomeni, da se arabske države prenehajo zanikati njegov obstoj, Izrael pa sprejme pravico Palestincev do neodvisne države.