V imenu ljudstva: Kdo bi rad pred javnostjo skrival sodbe našh sodišč?

Vrhovni sodnik Erik Kerševan je bil leta 2020 poročevalec v zadevi, ki je sodbe izvzela iz sistema informacij javnega značaja.

Avtor: | 16. novembra, 2023

Ko sem pred 18 leti prvič javno pozval k objavi vseh sodb vseh sodišč na spletu, nisem slutil, da nam bo dve desetletji kasneje grozilo zaprtje sodnih odločb pred javnostjo in ureditev, kjer bi oblast s tajnimi sodbami obsojala ljudi na zaporne kazni, javnost pa ne bo mogla izvedeti, zakaj so v zaporu. Ministrstvo za pravosodje je namreč predlagalo zakonsko določbo: “Sodbe odločbe, ki niso objavljene na spletnih straneh sodstva, se ne štejejo za informacije javnega značaja.” Po zgražanju stroke in javnosti je prejšnji teden ministrica odgovorila, da je določba nerodno zapisana. Ker smo pred šestimi leti profesorji vseh treh pravnih fakultet in današnja ministrica za pravosodje javno pozvali sodišča k večji transparentnosti in objavi mnogih dokumentov na spletu, iskreno verjamem, da je naklonjena transparentnosti.

A ni šlo za pomoto. Zakonske predloge prebere toliko ljudi, da bi se težko nekdo zmotil in pomotoma vpisal, da sodbe ne bodo več javne. Bolj verjetno je, da je določbe o zaprtju sodb pred javnostjo v zakonske osnutke nekdo podtaknil, in po odzivu stroke (1) in javnosti (2) je pomota priročen izgovor.

Da za pravosodnimi ministri stojijo ljudje, ki jim je v inte resu skrivanje sodb, se je pokazalo v prejšnjih mandatih. Trije prejšnji ministri so bili ob nastopu mandatov naklonjeni objavi vseh sodb, kmalu za tem več ne.

Nekateri v vodstvu ministrstva in sodstva se zavzemajo za skrivanje sodb pred javnostjo in čim težji dostop javnosti do sodb. Že pred leti je vrhovno sodišče izdalo sodbo, ki je močno otežila dostop javnosti do sodb. Želijo si, da bi sodniki skrito pred javnostjo odločali, zakaj in koga zapre jo ali obsodijo. Ljudstvu ne bi dovolili, da sodbe, izdane “v imenu ljudstva”, vidi ali pa bi ljudstvu močno otežili, da pride do sodb.

Slovenska sodišča na spletu objavila le 1,2 odstotka vseh in 8,1 odstotka pomembnih odločb zadnjih petih mesecev, za obdobje 27 let le 5 odstotkov pomembnih zadev, v deležu od celotnega števila zadev pa govorimo o promilih.

Leta 2020 je Vrhovno sodišče v sodbi, ki sploh ni obravnavala informacij javnega značaja, izvzelo sodbe iz sistema informacij javnega značaja. Odločitev je utemeljilo z neresnico, da “so sodne odločbe tudi sicer javno objavljene na spletnih straneh sodišč, zato sodba ni v ničemer omejila transparentnosti delovanja sodišč”.

Vrhovni sodnik Erik Kerševan, poročevalec pri tej sodbi, ki so jo mnogi označili kot škandalozno, je nato v intervjuju za Večer ponovil: “Sodbe, odločitve sodišč morajo biti že s strani sodišč samih objavljene javnosti vedno, kadar gre za pomembne zadeve. Tako že ves čas objavljamo naše odločitve na vrhovnem sodišču.” In še: “Sodna praksa se v skladu s sodnim redom in drugimi predpisi tudi javno objavlja.”

Da gre za neresnico, je že naslednje jutro pokazal Gregor Zagozda, direktor razvojnega odbora družbe Lexpera, ki je na portalu IUS-INFO objavil, da so sodišča na spletu objavila le 1,2 odstotka vseh in 8,1 odstotka pomembnih odločb zadnjih petih mesecev, za obdobje 27 let le pet odstotkov pomembnih zadev, v deležu od celotnega števila zadev pa govorimo o promilih. “Tako majhno število objav pa ni samo neizpolnitev obveznosti, ki jih sodišču nalaga Sodni red, temveč pomeni tudi, da je nemogoče dobiti ustaljeno sodno prakso”, je zapisal (3).

Neresnica, da so sodbe povečini objavljene na spletu, se zdaj pojavlja tudi v tuji literaturi, pri tem pa avtorji tujih študij navajajo, da so informacijo, da je večina sodb objavljena, dobili od slovenskega ministrstva za pravosodje.

Slovenska sodišča in sodni svet so med najbolj netransparentnimi v Evropi.

Vrhovno sodišče ne objavlja podatkov o vpisnikih in tekočih zadevah. Postopek izbire sodnikov je skrit pred javnostjo. O tem, kako Sodni svet izbira sodnike, javnost ne ve nič. Njegovi objavljeni zapisniki so zaradi brisanja podatkov skrajno neinformativni. Raziskovalci smo predlani želeli opazovati eno od sej, a nas sodni svet ni spustil v sejno sobo.

Odvetniki, katerih poslanstvo je zastopanje interesov strank, s tem pa nujno povezano zavzemanje za vladavino prava in poštenost sodnih postopkov, ob napovedanem zapiranju sodstva molčijo. Bojijo se maščevanja sodnikov.

Študije potrjujejo, da je za zaupanje v sodstvo potrebna transparentnost njegovega delovanja. A vse pobude zadnjih dvajsetih let za več transparentnosti sodstva so bile zatrte. Niti do objave kratkih spletnih predstavitev sodnikov, ki jih je ministrstvo pripravilo pred leti, nikoli ni prišlo. Škoda, saj bi takšna objava osebnih profilov sodnike približala ljudem in povečala zaupanje.

Odvetniki, katerih poslanstvo je zastopanje interesov strank, s tem pa nujno povezano zavzemanje za vladavino prava in poštenost sodnih postopkov, ob napovedanem zapiranju sodstva molčijo. Ko sem poizvedoval, čemu molk ob napovedanem skrivanju sodne prakse, ki bi nedvomno škodilo strankam postopkov, je najpogostejši odgovor strah
pred sodniki. Verjamejo, da bi jim kritika sodnikov lahko škodila. Bojijo se maščevanja.

Ministrstvo za pravosodje ima izvrstno priložnost, da izkaže svojo naklonjenost vladavini prava s tem, da na spletu objavi vse sodbe, pravnomočne in nepravnomočne. Pri nekaterih sodbah je prav, da so anonimizirane do te mere, da se ne prepozna strank postopka. Sodbe so na sodiščih že v digitalizirani obliki in tehnologija omogoča anonimizacijo. Anonimizacijo in objavo je mogoče izvesti tako hitro in poceni, da če je ministrstvo ne more izvesti ali ne more z razpisom pridobiti izvajalca, lahko pomagamo s skupino raziskovalcev in študentov in jo brezplačno naredimo v nekaj mesecih.

Objava sodb bo povečala predvidljivost in s tem zaupanje v pravo in sodstvo ter prispevala k poenotenju sodne prakse. Sodstvo bo videno kot transparentno in odgovorno javnosti, ki ji služi. Spletna zbirka sodb bo neprecenljiv vir za pravne raziskave. Omogočila bo enostaven dostop do pravnih precedensov in odločitev, bistvenih za odvetnike, raziskovalce in študente. Vodila bo do bolj dosledne uporabe in razlage prava, kar bo koristilo pravni skupnosti in javnosti.

Opombe:

(1) Avbelj, M.: Slovensko sodstvo:pristransko, nezakonito in skrito?!, Finance.si, 11. november 2023, vir

(2) Kodrič, S.: Sodstvo bi se še bolj zaprlo pred javnostjo, PP, št. 42-43/2023, str. 6–7.

(3) Za konkretne številke glej tudi: Zagozda, G.: Vrhovno sodišče RS v čudežni deželi, PP, št. 45/2020, str. 6–9.

Jurij Toplak je doktor pravnih znanosti in profesor prava na univerzi Alma Mater Europaea in gostujoči profesor na pravni fakulteti Fordham. Prispevek je bil pod naslovom “Očitna neresnica, da so sodbe povečini objavljene na spletuizvirno” objavljen kot uvodnik revije Pravna Praksa 16. novembra 2023.

11 komentarjev

  1. Beno

    Da povzamem članke zadnjih dni: Erik Kerševan in vrhovna sodnika Peter Golob in Brigita Domjan Pavlin so eksekutorji, Miodrag Đorđević, Aleš Zalar, Maša Kociper in sodnica Vanja Jelen Kosi (dvojna vloga sodnice in funkcionarke) so vodje projekta za tajno obsojanje in razlaščanje, ministrici so tajnost sodb podtaknili in jo izigrali. Kmalu bomo videli, ali jim bo popustila ali držala besedo, da bo sodbe objavila na spletu.

    • stanislav

      samo mafija cuti potrebo po skrivanju svojega kriminalnega pocetja in se boji javnosti

    • Topolino

      pa kaj ni Maša Kociper poslanka? tista, ki je bila najbolj nesramna do vrhovnega sododnika Jana Zobca, ko se je ta pogumno izpostavil in obsodil prikrivanje izobrazbe, oz. – pomanjkljivO izobrazbO sodnika Masleše? Njen argument je bil v smislu -ČE SE SODNIK ZOBEC SPLOH ZAVEDA, DA BI s tem VSE SODBE SODNIKA BRANKA MASLEŠE postale sporne!

  2. bogdan fluher

    vsi mislite da so samo zaporne kazni nasa sodisca te neupravičeno razlastijo in ti onemogocijo da se pritožiš ker traja do dve letipritožba tačas si pa brez vsega seveda to ne sme biti javno ker ti kršijo vse pravice

    • Topolino

      nezaslišano!

  3. slavkope

    S stalnim/dosmrtnim mandatom so si izvoljeni sodniki po zgledu razvitih demokracij Evrope in sveta izsilili trajno nedotakljivost in neodvisnost od ljudstva, v imenu katerega sodijo, in tudi od preostalih dveh avtonomnih vej ljudske oblasti (od zakonodajne in izvršne).

    Tako je sodna veja oblasti ostala edina pravno-doktrinarno, ideološko in politično nedotaknjena tudi po demokratičnem preoblikovanju družbe in države RS iz eno-strankarske diktature totalitarne ZKJ/ZKS v (vsaj po veljavni ustavi) večstrankarsko parlamentarno demokracijo.

    Očitno trdo-bučnim in trdo-ročnim nazadnjaškim vrhovom nedotakljive in popolnoma samovoljne ter samozadostne sodne veje oblasti niti to ne zadošča več.
    Zdaj skušajo sistemsko preprečiti ljudstvu, v imenu katerega sodijo, celo vpogled v svoje pravnomočne sodbe “v imenu ljudstva”, ki niti približno ne nastajajo v razumnem roku in ki jih Evropsko sodišče za človekove pravice sumljivo pogosto razveljavlja kot pravno neutemeljene in nevzdržno ter škodljivo krivične.

    A pot v pekel proti-ustavnega in proti-demokratičnega sistemskega brezpravja in sistemskega kršenja univerzalnih temeljnih človekovih pravic s predlogom ministrice Švarc Pipan (SD) še ne bo končana.

    Verjetno bo njen naslednji “reformni” končni cilj sistemsko ponovno uvesti eno-stransko in ne-demokratično “revolucionarno” tajnost uradnih listov in s tem tajnost samovoljno politično izbrane zakonodaje, kakršne so dobro poznali njeni mitizirani partijski predniki in ideološko malikovani vzorniki iz totalitarne Titove KPJ/KPS oz. ZKJ/ZKS.

    In proti-ustavni, proti-demokratični, porazno nazadnjaški ter družbeno destruktivni krog totalitarne politične samovolje bo zaključen, ko bodo za dosledno izvajanje in sankcioniranje tajnih zakonov in tajnih uradnih listov ponovno skrbeli varno prikriti in maskirani funkcionarji, operativci in ovaduhi tajne politične policije po dokumentiranih zgodovinskih zgledih VOS, Ozne, Udbe, SDV … iz časov totalitarne diktature FLRJ/SFRJ pod absolutnim nadzorom in pod absolutno komando edine dovoljene in dopuščene vladajoče partije.

  4. tohuvabohu

    Slovenija je s tremi nogami od štirih še vedno v bivšem totalitarnem režimu. Sodstvo še zdaleč ni edino v tem pogledu, je pa verjetno najbolj usodno obremenjeno. Številne pomanjkljivosti “sistema” se vlečejo iz tistih časov, o katerih je marsikdo prepričan, kako nam je bilo takrat lepo.

    Danes poslušamo golobistično nabijanje o tem, kako oni zdaj pospešeno “naslavljajo” stvari, ki se jih nihče ni lotil zadnjih deset, petnajst, dvajset ali celo triintrideset let, ne povedo pa, da smo ogromno anomalij podedovali od prejšnje države. Tipičen primer take anomalije je vsesplošna in sistemska korupcija.

    45 let smo bolehali za rdečkami, za okrevanje bomo rabili podobno obdobje, torej je treba pohiteti, ker se nam čas izteka. S tako obupno oblastjo, kakršna je sedanja, pa se nam cilj ozdravitve žal odmika v sivo neskončnost.

  5. P.kos

    Vse to je posledica nedokončanega osamosvajanja; manjko lustracije udbomafijskih komunistov.
    Ta udbomafijska rak rana se je v teh “samostojnih” letih razrasla in dejansko duši družbo in onemogoča njen razvoj. Še več, v maniri bivše države in zgledu mafije zažira v strukturo privatnega sektorja, ki edini omogoča razvoj gospodarstva in nenazadnje neposredno in posredno financira državo.
    Dokler ne posekano vseh lovk udbomafijske hobotnice, ki se očitno zažira v vse veje oblasti in ji morda, skoraj ne verjamem, da so tako butasti, za 3 tisočake kruhoborsko (fuj) služijo tudi poslanci, da o ministrih ne govorim in prodajajo svojo domovino, svojo zastavo, pod katero so prisegli. Kako malo pomenijo njihove prisege lahko z grozo opazujemo vsak dan.

  6. APMMB2

    Pravkar sem primerjal Gazo s Slovenijo in ugotovil, da so razmere v Sloveniji podobne kot v Gazi. V Gazi vlada terorustična organizacia Hamas, v Sloveniji nam prav tako vlada teroristična organizacija, za katero pa točno ne vemo, katera je in kje je. Zunanji znaki pa kažejo na to, da gre za podobnost.
    Palestinci v Gazi so zaslepljeni in ujetniki škodljivih dogem in orodeje Hamasa, ki zasleduje svoje interese, v Sloveniji pa je prebivalstvo ravno tako ujetnik mafije,ki obvladuje Slovenijo.
    Slovenci, vsaj povprečni, nimajo možnosti, samostojno razmišljati o razmerah, o vzrokih in posledicah, ki jih povzroča mafija, ki obvladuje Slovenijo.
    Palestince slepijo s tem, da morajo izgnati Jude iz Palestine in bo nato zasijala svobod in blaginja.
    Nekja podobnega je v Sloveniji, kjer mafijska propaganda slepi volivce s terorjem , ki ga uganjajo janšisti. Če se znebimo teh teroristov, bo nastpila svoboda in blaginja.
    Ob silni propagandi volivci nasedejo in iščejo nove in nove odrešitelje, ne vedo pa, da jim jih ponudi vedno ista mafija, ki jih izkoristi, da si napolni žepe in opehari naivneže.
    Takšne manipulacije so lažje, če sodelujejo vse tri veje oblasti med seboj. Tukaj je sodstvo zelo pomebno, saj predstavlja tisto vejo oblasti, ki lahko razkrinka kriminal, ali pa ga zaščiti in celo legalizira.
    Za telo je najhujše zlo zastrupitev krvi. V takšnem primeru nastopi skoraj zanesljivo smrt.V narodu pa je takšni zastrupitvi podobna popolna indoktrinacija kakšnega podsistem. V Sloveniji je to sodstvo.
    Sodstvo je skoraj 100% levo usmerjeno, če že ni, pa je vsaj vrh. Ta odloča o vsem, o organizaciji, kadrovski zasedbi in končno tudi o pravdah samh.
    Tkšna krvna zastrupitev tare Slovenijo že od osamosvojitve naprej. Morda je bilo majhno izboljšanje dva ali tri mandate Ustavnega sidišča, ko je to bilo vzor pravne države. S padcem, popolno zastrupitvij Ustavnega sodišča pa je krvna zastrupitev sodstva popolna polomija, ki pa se očino ne ustavlja in se s spremebno ustave celo uzakonja, tako da se hude zastrupitve ne bomo rešili še kar nekaj čsasa in vprašanje je, ali bo Slovenija sploh preživela.
    Sodbe ne smejo biti javne, saj le neobjavljene sedijo. Proti nim ni ugovora, ni razprav in vračamo s ev čase, ko sodb ni bilo kogočekomentirati, saj so izbrani sodniki sodili tako, da je bilo prav( partiji).

  7. DexPex

    Žalostno je to realno stanje tretje veje oblasti. Želijo biti nad zakonom.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Razkrivamo
Papež Frančišek (1936-2025)

Papež Frančišek (1936-2025)

Po zvezdniškem Janezu Pavlu II, ki je pomagal zrušiti komunizem, in bolj zadržanemu, a intelektualno zelo močnemu Benediktu XVI. je bil Frančišek poosebljeno sočutje in preprostost. Po dvanajstih letih potifikata je pustil vesoljno katoliško cerkev v nekoliko boljšem stanju, kot jo je leta 2013 prevzel od predhodnika. Vatikan bo po Frančišku potreboval čudež, če bo želel zadržati zaupanje v sicer moralno zelo načeto cerkev. Zato je veliko ugibanj, kdo bi lahko postal 266. papež. Je zdaj čas za Afriko in prvega temnopoltega papeža?

Čudež Velikega petka: Krivosodja ni več, zdaj je spet pravosodje

Čudež Velikega petka: Krivosodja ni več, zdaj je spet pravosodje

Sodniki so odločili: Janez Janša je nedolžen! Celjsko okrožno sodišče je na današnji praznični dan, ko se krščanstvo spominja Jezusovega križanja, sprejelo odločitev, s katero se je vsaj na prvi stopnji končala dolgoletna pravosodna kalvarija, imenovana Trenta. Oprostitev je za dolgoletnega prvaka opozicije gotovo olajšanje, obenem pa demantira tudi njegove trditve o “krivosodju”. Kajti če bi “krivosodje” obstajalo, potem bi danes Janšo obsodili in po možnosti po pravnomočnosti poslali v zapor. A niti to najbolj zvestih pristašev teorije zarote morda ne bo pomirilo: dokler sodba ne bo pravnomočna, bo njihov dvom ostal. Kot smo v našem članku zapisali že včeraj, pa je bil politični zmagovalec ne glede na razplet znan že v naprej: Janez Janša.

Kako dolgo bo ruski nasilnež Putin še vlekel za nos samovšečnega Trumpa?

Kako dolgo bo ruski nasilnež Putin še vlekel za nos samovšečnega Trumpa?

Glede na dosedanje obnašanje Vladimirja Putina lahko domnevamo, da se še nekaj časa ne bo želel pogajati o premirju v Ukrajini. Z novimi masakri civilistov se Rusija še bolj oddaljuje od civiliziranega sveta, Putin pa postaja kot Karađić oziroma Mladić, ki sta se pred tridesetimi leti izživljala nad Sarajevom, dokler ju ni k pameti spravil Nato. Rusije se Američani in Evropejci ne bodo lotili po vojaški poti, lahko pa pričakujemo precej hujše ekonomske sankcije, tudi zaplembo vsega ruskega premoženja na Zahodu. To bi posebej prizadelo ruske oligarhe, ki so doslej spretno izigravali sankcije. Tudi v Sloveniji.

Ameriške in evropske javne finance: Bojeviti Mars proti solidarni Veneri

Ameriške in evropske javne finance: Bojeviti Mars proti solidarni Veneri

Kaj pokaže primerjava med ameriškimi in evropskimi javnimi financami? V visoki javno-finančni potrošnji evropskih držav (EU) je resda veliko neracionalnosti, vendar pa se največji del več zbranih davščin namenja socialni varnosti in zagotavljanju večje solidarnosti. Zaradi višjega bruto domačega produkta so proračunski izdatki v ZDA na povprečnega Američana precej višji kot v EU ali Sloveniji. Američani neprimerno manj izdatkov namenijo sociali, krepko pa nas prekašajo pri obrambi. Prav ta podatek je zdaj posebej aktualen: Američani potrošijo 2.200 evrov za obrambno na prebivalca (3,0 % BDP), v Sloveniji pa je ta znesek le 350 evrov (1,2 % BDP).

Putinov klan

Putinov klan

Ker vse kaže, da bodo Američani in Rusi vsak čas vsaj navidezno zakopali bojno sekiro, Trump in Putin pa bosta nova zaveznika, se moramo psihično pripraviti tudi na skorajšnji preobrat v prikazovanju javne podobe Vladimirja Putina. Verjetno tudi v Evropi in morda celo v Sloveniji. Vladimir bo čez noč spet postal dober človek, mirovnik, humanist. Zato bi bralce radi opomnili, s kakšnim človekom imamo opravka. Z nekom, ki se prikazuje kot ruski patriot, zavetnik krščanstva in tradicionalnih vrednot, ki se javno posmehuje “dekadentni” evropski družbi in kulturi, hkrati pa je eden najbogatejših ljudi na planetu. V Rusiji igra vlogo skromneža, ki razume in podpira malega človeka, medtem pa je njegova bogata družina leta uživala v Evropi, na dekadentnem Zahodu torej. Pod lažnimi indentitetami so na veliki nogi živeli na Nizozemskem, francoski Azurni obali, v Švici in Avstriji.

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Umetna inteligenca je nov tehnološki val. Slovenci ga lahko zajahamo edino z jedrsko energijo!

Jedrska energija je imela pred zeleno prevaro, s katero je nemška politika ustvarila ideologijo opuščanja jedrske energije in prehoda k obnovljivim virom energije, pomembno vlogo v košarici virov električne energije. Konec osemdesetih je jedrska energija predstavljala skoraj petino globalne proizvodnje električne energije. Šele po dvajsetih letih se Evropa počasa vrača k pameti. Jedrska energija namreč edina omogoča okoljsko vzdržno, ogljično nevtralno ter zanesljivo in predvidljivo oskrbo z električno energijo, kar je ključno za stabilno delovanje industrije, gospodinjstev in kritične infrastrukture. Danes se po svetu gradi kar 55 novih jedrskih elektrarn, kar predstavlja renesanso jedrske energije. Če Evropejci želimo ohraniti industrijo, naravo in visok življenjski standard, potem je edino jedrska energija tista, ki podpira energetsko neodvisnost, zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv in preprečuje nestalnost in nezanesljivost obnovljivih virov energije. Z novim jedrskim reaktorjem pa bi se lahko tudi Slovenci aktivno vključili v tehnološki val, ki ga prinaša umetna inteligenca. Če želimo vzpostaviti velike podatkovne centre in farme strežnikov, bomo potebovali veliko električne energije, ki je drugače kot z NEK 2 Slovenija nima kje pridelati.

Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

Konec severnoatlantske pravljice in (morda) temelj nove samozavestne Evrope

V duhu nove mednarodne kavbojske ureditve bo prva žrtev očitno Ukrajina. Tako kot je Neville Chamberlain prepustil Hitlerju razkosanje Čehoslovaške, enako je Trump prepustil Putinu razkosanje Ukrajine. Enako kot je Biden sramotno umaknil vojsko iz Afganistana, enako je Trump predal Ukrajino avtoritarnemu voditelju Putinu. Še huje, ob tem se niti ni posvetoval s svojimi zavezniki v EU, ampak jih je mirno prepustil nepričakovani situaciji. Z gatami na kolenih. Od tega trenutka naprej je dosedanje zavezništvo med ZDA in evropskimi demokracijami končano. Kaj sledi, še ni jasno.

Malo postarana SDS in Janšev recept za prevzem oblasti leta 2026

Malo postarana SDS in Janšev recept za prevzem oblasti leta 2026

SDS, ki je bila ustanovljena leta 2003, praznuje 36 let. Matematika gor ali dol, z nekaj kreativnosti res pridemo do te številke. Precej več kreativnosti, sploh pa domišljije potrebujemo za to, da opravičimo 32-letnico vladavine Janeza Janše, ki je leta 1993 od Jožeta Pučnika prevzel slabotno Socialdemokratsko stranko Slovenije (SDSS), predhodnico današnje SDS. Janšo sicer letos čaka volilni kongres stranke, a o svoji upokojitvi v Laškem ni črhnil niti besede. Namesto tega je povedal, da sta on in stranka pripravljena na prevzem oblast prihodnje leto, potem ko bo Robert Golob odplesal svoj ples. Odkar je njegov motivator Donald Trump, je Janševa samozavest neverjetna.