Drago Jančar je ob oceni knjižnega sejma v Frankfurtu in slovenske predstavitve komentiral tudi uvodni nastop Slavoja Žižka, ki je zaradi komentarjev glede vojne med Izraelom in terorističnim gibanjem Hamas dvignil precej prahu v domači ter mednarodni javnosti. Povedal je, da z Žižkom sicer ne želi polemizirati, se mu pa osebno zdi med drugim precej neprimerno, da se na takšni odmevni prireditvi v srcu Nemčije, ki je danes nedvomno ena najbolj demokratičnih držav svetu, v kakršnemkoli kontekstu omenja denimo Heydricha in nacistične zločine v drugi svetovni vojni. Prepričan namreč je, da je s tem poglavjem zgodovine nemška družba že davno opravila, veliko bolj kot smo s svojimi zgodovinskimi zablodami to storili v Sloveniji. (Vir: Domovina)
“V letu 2024 sem opravil približno 2000 obravnav pacientov: 1000 “dopoldne” in 1000 “popoldne”. V primeru, da bi veljala vladna novela zakona o zdravstveni dejavnosti, kot strokovni direktor ne bi smel opraviti nobene obravnave. Kaj nam prinaša novela: pacienti bodo čakali, mi pa ne bomo smeli delati!”
Prof. dr. Simon Podnar, dr. med, direktor nevrološke klinike UKC Ljubljana, je pojasnil "nore" posledice vladne novele zakona o zdravstveni dejavnosti. (Vir: X Simon Podnar)
Če si je naš najpomembnejši pisatelj Drago Jančar privoščil nekaj navihane posmehljivosti na račun mednarodno razvpitega in najbolj prevajanega slovenskega pop-filozofa Slavoja Žižka, je le še dodaten dokaz svobode in prostosti duha med vrhunskimi intelektualci in besedovalci.
Kdor je pričakoval, da si bo ekscentrično samopašen pop-filozof kot povabljeni gost otvoritvenega večera mednarodno priznane založniške kulturne manifestacije pustil nadeti “nagobčnik politične korektnosti” od katere koli politike in ideologije, ali oprezno prilagodljive politične pragmatike – se je seveda naivno zmotil.
Oba mojstra besede ter intelektualno dosledna izrekovalca in pričevalca svobode duha sta nastopila, kot se od njiju pričakuje.
Je pa škandalozna brutalna politična cenzura, o kateri te dni poroča politik, diplomat, književnik in prejšnji direktor Agencije za knjigo RS, dr. Dimitrij Rupel.
Že prevedeni in za natis pripravljeni zbornik o sodobni RS, za katerega so prispevali svoje tehtne in informativne prispevke ugledni slovenski akademiki, univerzitetni profesorji in publicisti, namreč novi oblasti Levice na ministrstvu za kulturo in njej podrejeni novi oblasti na Agenciji za knjigo, namreč ni smel ugledati luči sveta in ne radovednih bralcev v mednarodnem kulturnem okolju frankfurtskega mednarodnega sejma knjig in književnosti.
Gre le še za en dokaz brezobzirnega in škodljivega vmešavanja in brutalnega nasilnega poseganja ekstremistične ne-demokratične levičarske strankarske ideologije in politike vladajoče Levice na področje avtonomije kulture in umetnosti. Še za en sramotno eklatanten primer totalitarne zlorabe pojma “svobode” za obrambo lastne totalitarno in teroristično omejene lažne “svobode”.
Drago nima pojma in tudi slučajno ne more polemizirati z Žižkom, ker tudi pod razno nima te širine.
Filozof lahko filozofira o vsem, saj to je bistvo filozofije, a ne?
Ena najbolj demokratičnih držav je danes na žalost samo poslušna članica nata, ki sesuva lastno gospodarstvo in posledično vsa gospodarstava povezanih držav, tudi naše seveda.
Hehe, filozof lahko filozofira o vsem, zlasti če je superioren kot Žižek … Točno to je vžgalo Jančarju, zato se tudi ni spuščal v debato z njim, ampak je predlagal, da Slavujčka pošljemo reševat BV krizo.
Btw, Heidegger je lepo razložil, da ko filozofija postane uporabna, ni več filozofija, ampak ideologija.
Brane, oprosti in brez zamere, ampak samo Žižkovo razpravljanje o diktaturi pri čebelah je bila popolna bedarija.
O bistroumnosti in uspehu paradnega filozofa na Frankfurtskem sejmu knjig priča intervju z modrecem v sobotnem Delu.
Ali je intervju naročil sam filozof,ali pa je naročilo koga,ki se zaveda škandala, niti ni toliko pomembno.
Pomebno je to, da je filozof imel priložnost na izpostavljeni sceni stresti vso svojo modrost elitni publiki. Frankfuretski sejem knjig namreč ni kar tako, je namreč špica za modrce in njim podobnim.
Modrec se zaveda, da ga je polomil in se v intervjuju posipava s pepelom in da se slutiti, da se opravičuje in skuša popraviti slab vtis z dopolnili.
Za filozofa svetovne slave takšna opravičevanja niso na mestu.
Kar izjaviš mora sedeti in popravkov ni. Frankfurtski sejem ni tržnica za zelenjavo in če tam nastopiš se moraš pripraviti.
Očitno pa je filozof sam spoznal, da provakacije na takšnem forumu ne vžgejo.
Lako se peniš in pluvaš pri Marcelu Štefančiču in prodajaš modrost, ker veš, da te ne bo zgrabilza jezik, ko pa greš na vzišeni oder, pa popravka ni.
Odličen komentar Draga Jančarja. Če bi večina Slovenije razmišljala podobno kot on ali pokojni Boris Pahor, bi bili na poti v demokracijo. Tako pa…
#Too Late
Trezen glas Draga Jančarja. Za ta knjižni sejem so se pripravljali, ko je bil tržaški pisatelj Boris Pahor še živ. Nameravali so v okviru sejma, ki je posvečen Sloveniji, predstaviti njega in njegovo delo. Pod novo vlado in novo ministrico za kulturo, Asto Vrečko-Ždanov, so Borisa Pahorja odstranili in zaradi konflikta Izrael-Hamas, namestili Žižka. V slovensko sramoto. Boljševizem je v Sloveniji še kako živ! Vse, kar je bilo pod vlado Janeza Janše, je bilo treba odstraniti.
Se opravičujem za zmoto glede Žižka. Nisem vedel. Članek Dimitrija Rupla pove vse: https://spletnicasopis.eu/2023/10/21/dimitrij-rupel-zizek-in-hamas-v-frankfurtu/
Pa Žižek lahko še Meseca, Vrečkovo in ostale navdušence nad demokratičnimi vrednotami Hamasa s seboj vzame in naj kar tam ostanejo
Žižek je anarhist. On bo vedno provociral. To je njegov alter ego. On predstavlja samo sebe.
Taka oseba nikoli ne bi smela predstavljati države.
Žižek je le en navaden vseglihar. Malo popljuva teroriste in malo popljuva izraelce in … naloga opravljena.