Pod pritiskom sponzorjev z bagri nad švicarske ledenike

Slika: www.change.org

Avtor: | 20. oktobra, 2023

Naslednji teden bi se morala začeti sezona svetovnega pokala v alpskem smučanju na ledeniku Rettenbach nad Söldnom. Organizatorji upajo na vsaj minimalno ohladitev v naslednjih dneh, ker trenutne temperature tudi na 3000 metrih nadmorske višine, ob vseh investicijah, tudi ekološko spornih prilagoditvah prizorišča, zaenkrat ne omogočajo kakovostne priprave snežne podlage. Medtem se pod pritiskom sponzorjev nekritično “prekopava” ledenik Theodul nad Zermattom v Švici, da bi uredili progo za smuk, ki naj bi bil v začetku novembra pod slikovitim Matterhornom.

Mednarodna smučarska zveza (FIS) naj bi bila v osnovi eden največjih promotorjev trajnosti, športa v sožitju z naravo. Nak. Zadeva se je močno izpridila. Pod pritiskom sponzorjev, sprejete tekmovalne časovnice, pričakovanih prihodkov od prenosov in oglaševanja, so se očitno spremenili v nasprotje športa, ki se dogaja v naravi.

Namesto prilagajanja podnebnim spremembam, so se odločili, da jim bodo trmasto kljubovali, z gradbeniško “preureditvijo” talečega ledenika Theodul v progo, ki bo brez kompromisov omogočila tekmo. Ta je sicer zaradi pomanjkanja snega in slabe, razpadajoče ledeniške podlage odpadla že lani.

Agresivni posegi na ledeniku Theodul so presenetili mednarodno javnost. Švica je namreč ena najbolj ekoloških in osveščenih držav, ki opozarjajo na podnebne spremembe. (Slika: www.change.org)

Proga Gran Becca pod Monte Roso bi bila najvišje ležeča v svetovnem pokalu. To bi bil sicer atraktivni smuk nasproti legendarnega Matterhorna s štartom na 3720 metrih nadmorske višine (kar je z vidika športnikov glede pomanjkanja kisika v osnovi zelo zahtevno). Proga se konča nad italijanskim turističnim centrom Cervinia na 2835 metrih nadmorske višine.

Moški smuk za svetovni pokal za promocijo čezmejnega italijansko-švicarskega smučarskega področja Zermatt – Cervinia bi moral z uvodnimi treningi in drugimi spremljevalnimi prireditvami potekati med 8. in 12. novembrom, žensko tekmovanje v smuku na istem prizorišču pa med 15. in 19. novembrom. V normalnih časih pred desetletjem in več bi bili organizacijski »problemi« na tej lokaciji mogoče pretiran mraz, megla, močno sneženje, preobilica snega.

No, danes pa zima v Švici na 3000 metrih v novembru ni več samoumevna, zato so se lotili “prilagoditev”, ki pa nikakor niso v skladu s trajnostnim razvojem. “Posiljevanje” z začetkom sezone v dvomljivih razmerah je sporno, do neke mere nevarno tudi za tekmovalce, na kar je opozorila tudi prva zvezdnica svetovnega pokala Mikaela Schiffrin. Do katere mere naj okolje prilagajamo koledarju, ki si ga želimo? Ali naj ne bi raje prilagodili naših terminov okolju”, je pred dnevi dejala super šampionka.

Mikaela Schiffrin že več let opozarja, da je svetovni pokal prilagojen sponzorjem, vedno manj tekmovalcem. (Slika: FB Mikaela Shiffrin)

Petkratna zmagovalka skupnega seštevka svetovnega pokala meni, da je treba o tekmovalnem koledarju resno razmisliti. Kot pravi, oktobrski termin v Söldnu ni edini problem, sposobnost in inovativnost, tehnologija prirediteljev ni glavno vprašanje. Veliko večje težave imajo alpski smučarji, ko iščejo primerne terene za trening, da bi se lahko pripravili na (pre)zgodnji začetek tekmovalne sezone.

Mnogi se so čudili, da pregovorno pedantni in ekološko osveščeni Švicarji sploh pustijo tako destruktivna gradbena dela, ki posegajo v zaščitene ledenike. Očitno tudi njihove lokalne oblasti niso imune na stimulativne “finančne injekcije”. Pod pritiskom javnosti pa se je zganila civilna družba, ki zahteva ustavitev spornih gradbenih del na ledenikih. Kanton Valais je včeraj posledično odredil ustavitev izkopavanj, prekopavanj na ledeniku za namen tekme svetovnega pokala. Prebivalci možično zbirajo podpise, imajo močno podporo mednarodne javnosti. Če torej v kratkem ne bo velike količine snega, ki bi zakrpala ledeniške rane in omogočila pripravo prog, tudi letošnjih tekem pod Matterhornom verjetno ne bo.

Ne glede na vse je očitno, da bodo morali tudi odgovorni v Mednarodni smučarski zvezi upoštevati podnebne spremembe, pa tudi lokale prebivalce, ki niso samo statisti v njihovem vzporednem promocijskem svetu. Vztrajanje na pisarniško določenih, birokratskih terminih promocijskih tekmovanj, ki povzročajo enormne stroške in motnje v pripravah športnikov, vodi v nove spore in neusklajenosti v organizaciji športa, ki zaradi podnebnih sprememb izgublja naravno prizorišče.

11 komentarjev

  1. Igor Stajnko

    Malo Morgen ali I don’t Believe you !

  2. juhejfantje

    Ko zmanjka snega in ledenikov v Alpah pa lahko kakšen atraktiven tekmovalni poligonček naredijo na Grenlandiji,

    • Gren

      PUSTITE ŠVICARJE ONI SO STROKOVNJAKI NA TEM PODROČJU

  3. ren

    Ta svet je vedno bolj nor! Uničevat čisto naravno tvorbo kot je ledenik, je barbarstvo, posebno še, ker zaradi toplotnega ciklusa ledeniki izginjajo. Ne vemo, koliko časa se bodo še talili in kako dolg bo ta toplotni interval. Lahko bodo povsem izginili, lahko pa se bo taljenje ustavilo. Ampak! Važen je denar! Uničimo vse, važni so dobički pri smučarski tekmi. Tudi šport je drugotnega pomena. Denar je prvi!
    Pred leti so uvedli takoimenovani poletni čas z izgovorom, da se bo prihranila energija. Smuška tekmovanja so bila čisti dnevni šport, v svetlem delu dneva. Zaradi denarja pri gledanosti TV prenosov, so del smuških tekmovanj preselili v temo. Ure pa smo premaknili zaradi varčevanja z energijo. Butalska logika “modernega” človeka.
    Dejmo v Postojnsko jamo poslat ekipo, da bo malo kapnike razbijala. Na ledenikih že delajo nekaj podobnega.

    PS
    Pred mnogimi leti je precej prahu vzdignila akcija smuških delavcev, da so zaradi pomanjkanja snega v Planici, s kamioni vozili sneg iz Tamarja, kjer ga je bilo dovolj. Režiserju prenosa se je zdelo pametno, da je uničevanje Tamarja pokazal v uvodnem delu prenosa. Danes je cesta v Tamar delno zaprta.

    • Dušan Krajnc

      Manj ledenika, večja poplavna ogroženost.

  4. Miller

    Vsak ima svojo ceno.
    Tudi Švicarji.
    Pa pravijo, da FIFA podkupuje.

  5. Roman n.

    Janša ni kriv,je pa krivo vse kar je napisal Tilen

    • Tilen Majnardi

      Jasno da.

  6. lovadokrova

    Verjetno je kriv Janša

    • Robi

      Smučarji, ki so vsaj kolikortoliko ekološko osveščeni, bi morali tekmovanje bojkotirati.

  7. lovadokrova

    Katastrofa

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Komentar
Sovražni govor Simona Gregorčiča

Sovražni govor Simona Gregorčiča

Kako to, da Simona Gregorčiča, nesramnega pesnika, že nismo vrgli iz šolskih čitank, ga prepovedali, deci zabranili, da se ga uči na pamet (kot smo se Soči učili še v petdesetih in šestdesetih). Pa Gregorčičevo ulico, kjerkoli že je, v Ljubljani je na njej, o groza vseh groz!, celo sedež vlade in prvega ministra, pa en del predsedniške palače tudi meji na to ulico, bi preimenovali v Ulico borcev proti sovražnemu govoru, odstranili bi njegove spomenike in tako naprej.

Za nered v zdravstvu nismo krivi zdravniki, ampak politiki, ker vzdržujejo socialistični sistem

Za nered v zdravstvu nismo krivi zdravniki, ampak politiki, ker vzdržujejo socialistični sistem

Vojna z zdravniki, o kateri nas je obvestil že nekdanji minister za zdravje Bešič, se z nezmanjšano močjo nadaljuje že več kot eno leto. Zapirajo nas v še bolj tog birokratski sistem, iz katerega nam ne pustijo v svojem zasebnem času delati niti tam, kjer bi si želeli. Takorekoč zaprli so nas v poslovni zapor in nam nadzirajo prosti čas. Temu se reče svoboda po Robertu Golobu. Odvzeli so nam svobodo odločanja o tem, kje bomo lahko delali po 22 letih izobraževanja in še dodatnih štirih letih specializacije. Ker so tako inovativni, naj jih spomnim, da so nekoč zdravnike v socialističnem zdravstvu premeščali z odločbami. Morda pa nas to še čaka?

Kakšno (novo) stranko v resnici potrebuje Slovenija

Kakšno (novo) stranko v resnici potrebuje Slovenija

Prepričanje, da je (slovenska) politika umazana, nevredna poštenega dela, je pripeljalo tudi do tega, da najbolj propulzivni in uspešni posamezniki, ki bi lahko naredili sijajno politično kariero, nočejo niti slišati o tem, da bi vstopili v politiko. Če temu prištejemo negativno selekcijo, s katero se srečujemo v zadnjih tridesetih letih vsaj tako akutno kot v času socializma, potem je jasno, da smo si skopali globoko jamo, iz katere ne bo enostavno zlesti. Vprašanje, če sploh kdaj.

Staro reklo, da revolucija na koncu požre svoje otroke, še vedno velja

Staro reklo, da revolucija na koncu požre svoje otroke, še vedno velja

S predlagano novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti ministrica omogoča, da bodo najboljši kadri odšli v zasebni sektor, ki praviloma dela manj zahtevne posege. Tja bi lahko brez problema hodili mlajši zdravniki. Namesto tega pa ministrica motivira najboljše zdravnike, da bi odhajali iz javnega zdravstva v zasebno in tam delali praviloma manj zahtevne storitve za veliko boljše plačilo. Ta popolnoma zgrešen ukrep je jasen tudi tistim, ki nimajo visoke izobrazbe, le ministrici, ki ima doktorat znanosti, to ni jasno. Ali bosta ostala razvoj in znanje v javnem sektorju, ali pa boste tudi njiju prisilili, da se preselita v zasebni sektor?

Dražgoše in bitka pri Termopilah

Dražgoše in bitka pri Termopilah

V prvem mesecu novega leta se že leta in leta ponavlja en in isti simptom, kot da bi šlo za nekakšen letni cikel, ki se manifestira januarja in ki spominja na kačo, ki žre svoj lastni rep. Dražgoše so svojevrsten indikator nenormalnosti slovenskega družbenega mainstreama, ki se je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja že precej utrudil od partijske mitologije in se je bil sposoben celo norčevati iz komunizma in borčevskih proslav. Danes se zdi nepredstavljivo, da so imele pred osamosvojitvijo Dražgoše povsem drugačen pomen kot danes, med slavnostmi govorci leta 1989, denimo, se glede na arhivsko dostopne podatke ni pojavil niti Janez Stanovnik ali Miran Potrč, kaj šele Milan Kučan. Pravzaprav mediji takrat niso poročali, da bi se dogodka udeležil kdo iz slovenskega vrha.

Bolj ko kradejo, bolj nedotakljivi so, bolj ko lažejo, bolj jim verjamejo

Bolj ko kradejo, bolj nedotakljivi so, bolj ko lažejo, bolj jim verjamejo

Za vladajočo garnituro in njene prisklednike je moteč vsak drugačen in neodvisen glas, vsako preverjanje dejstev, ki po pravilu pokaže, da je skoraj vsaka izjava laž, če pa že ni laž, je pa tako prirejena resnica, da ustreza “našim” potrebam in pokrije “naše” lumparije. Ker so glavni mediji v rokah levega in ultralevega političnega pola, družbena omrežja pa so poskušali utišati s spletno policijo, spletnimi cenzorji, spletnimi ovaduhi in ovaduhinjami. Tu je še vrsta zgrešenih investicij, metanje denarja z lopato skozi okno je vsak dan bolj odkrito, a brez kakršnih koli sankcij. In bolj ko kradejo, bolj so nedotakljivi. In bolj ko lažejo, bolj jim verjame velik del volivcev in davkoplačevalcev.

Predsednica ima vsaj v nečem prav: Mrtvi si zaslužijo grob

Predsednica ima vsaj v nečem prav: Mrtvi si zaslužijo grob

Nataša Pirc Musar je pred koncem lanskega leta prvič javno povedala, da si prizadeva, da bi še v tem mandatu skupaj z vlado in opozicijo zbrali toliko moči in poguma, da bi končno dostojno pokopali žrtve povojnih pobojev. Naj si o predsednici mislimo karkoli, njenim besedam ne moremo oporekati. V vsebinskem smislu so popolnoma na mestu. Če bi predsednici uspelo zapreti to poglavje travmatične nacionalne zgodovine, bi na nek način končala projekt sprave, ki ga je pred več kot desetletjem začel njen predhodnik Borut Pahor. Njuni predhodniki tega niso zmogli ali hoteli.

Če bo na koncu volk sit, bo koza zagotovo mrtva

Če bo na koncu volk sit, bo koza zagotovo mrtva

Premierjeva življenjska sopotnica Tina Gaber je v intervjuju povedala, da se Robert včasih ponoči zbudi v skrbeh in skuša najti rešitve. Draga Tina, prosim vas, da mu takrat skuhate močno kavo, da bo ostal nekaj časa buden in bo po čudežu morda le našel rešitev, ki si jo vsi želimo in ki je aktualna zdravstvena ministrica na žalost ne bo našla. Zato je najbolje zanjo, da se Valentina Prevolnik Rupel čim prej odpravi za možem v Madrid, na tamkajšnje veleposlaništvo Republike Slovenije, in mu vsako jutro skuha dobro kavo. Naš veleposlanik mora piti dobro kavo, da bo lahko opravljal svoje delo tako, kot se zagre, bi rekli kleni Primorci.