Naslednji teden bi se morala začeti sezona svetovnega pokala v alpskem smučanju na ledeniku Rettenbach nad Söldnom. Organizatorji upajo na vsaj minimalno ohladitev v naslednjih dneh, ker trenutne temperature tudi na 3000 metrih nadmorske višine, ob vseh investicijah, tudi ekološko spornih prilagoditvah prizorišča, zaenkrat ne omogočajo kakovostne priprave snežne podlage. Medtem se pod pritiskom sponzorjev nekritično “prekopava” ledenik Theodul nad Zermattom v Švici, da bi uredili progo za smuk, ki naj bi bil v začetku novembra pod slikovitim Matterhornom.
Mednarodna smučarska zveza (FIS) naj bi bila v osnovi eden največjih promotorjev trajnosti, športa v sožitju z naravo. Nak. Zadeva se je močno izpridila. Pod pritiskom sponzorjev, sprejete tekmovalne časovnice, pričakovanih prihodkov od prenosov in oglaševanja, so se očitno spremenili v nasprotje športa, ki se dogaja v naravi.
Namesto prilagajanja podnebnim spremembam, so se odločili, da jim bodo trmasto kljubovali, z gradbeniško “preureditvijo” talečega ledenika Theodul v progo, ki bo brez kompromisov omogočila tekmo. Ta je sicer zaradi pomanjkanja snega in slabe, razpadajoče ledeniške podlage odpadla že lani.
Proga Gran Becca pod Monte Roso bi bila najvišje ležeča v svetovnem pokalu. To bi bil sicer atraktivni smuk nasproti legendarnega Matterhorna s štartom na 3720 metrih nadmorske višine (kar je z vidika športnikov glede pomanjkanja kisika v osnovi zelo zahtevno). Proga se konča nad italijanskim turističnim centrom Cervinia na 2835 metrih nadmorske višine.
Moški smuk za svetovni pokal za promocijo čezmejnega italijansko-švicarskega smučarskega področja Zermatt – Cervinia bi moral z uvodnimi treningi in drugimi spremljevalnimi prireditvami potekati med 8. in 12. novembrom, žensko tekmovanje v smuku na istem prizorišču pa med 15. in 19. novembrom. V normalnih časih pred desetletjem in več bi bili organizacijski »problemi« na tej lokaciji mogoče pretiran mraz, megla, močno sneženje, preobilica snega.
No, danes pa zima v Švici na 3000 metrih v novembru ni več samoumevna, zato so se lotili “prilagoditev”, ki pa nikakor niso v skladu s trajnostnim razvojem. “Posiljevanje” z začetkom sezone v dvomljivih razmerah je sporno, do neke mere nevarno tudi za tekmovalce, na kar je opozorila tudi prva zvezdnica svetovnega pokala Mikaela Schiffrin. “Do katere mere naj okolje prilagajamo koledarju, ki si ga želimo? Ali naj ne bi raje prilagodili naših terminov okolju”, je pred dnevi dejala super šampionka.
Petkratna zmagovalka skupnega seštevka svetovnega pokala meni, da je treba o tekmovalnem koledarju resno razmisliti. Kot pravi, oktobrski termin v Söldnu ni edini problem, sposobnost in inovativnost, tehnologija prirediteljev ni glavno vprašanje. Veliko večje težave imajo alpski smučarji, ko iščejo primerne terene za trening, da bi se lahko pripravili na (pre)zgodnji začetek tekmovalne sezone.
Mnogi se so čudili, da pregovorno pedantni in ekološko osveščeni Švicarji sploh pustijo tako destruktivna gradbena dela, ki posegajo v zaščitene ledenike. Očitno tudi njihove lokalne oblasti niso imune na stimulativne “finančne injekcije”. Pod pritiskom javnosti pa se je zganila civilna družba, ki zahteva ustavitev spornih gradbenih del na ledenikih. Kanton Valais je včeraj posledično odredil ustavitev izkopavanj, prekopavanj na ledeniku za namen tekme svetovnega pokala. Prebivalci možično zbirajo podpise, imajo močno podporo mednarodne javnosti. Če torej v kratkem ne bo velike količine snega, ki bi zakrpala ledeniške rane in omogočila pripravo prog, tudi letošnjih tekem pod Matterhornom verjetno ne bo.
Ne glede na vse je očitno, da bodo morali tudi odgovorni v Mednarodni smučarski zvezi upoštevati podnebne spremembe, pa tudi lokale prebivalce, ki niso samo statisti v njihovem vzporednem promocijskem svetu. Vztrajanje na pisarniško določenih, birokratskih terminih promocijskih tekmovanj, ki povzročajo enormne stroške in motnje v pripravah športnikov, vodi v nove spore in neusklajenosti v organizaciji športa, ki zaradi podnebnih sprememb izgublja naravno prizorišče.
Malo Morgen ali I don’t Believe you !
Ko zmanjka snega in ledenikov v Alpah pa lahko kakšen atraktiven tekmovalni poligonček naredijo na Grenlandiji,
PUSTITE ŠVICARJE ONI SO STROKOVNJAKI NA TEM PODROČJU
Ta svet je vedno bolj nor! Uničevat čisto naravno tvorbo kot je ledenik, je barbarstvo, posebno še, ker zaradi toplotnega ciklusa ledeniki izginjajo. Ne vemo, koliko časa se bodo še talili in kako dolg bo ta toplotni interval. Lahko bodo povsem izginili, lahko pa se bo taljenje ustavilo. Ampak! Važen je denar! Uničimo vse, važni so dobički pri smučarski tekmi. Tudi šport je drugotnega pomena. Denar je prvi!
Pred leti so uvedli takoimenovani poletni čas z izgovorom, da se bo prihranila energija. Smuška tekmovanja so bila čisti dnevni šport, v svetlem delu dneva. Zaradi denarja pri gledanosti TV prenosov, so del smuških tekmovanj preselili v temo. Ure pa smo premaknili zaradi varčevanja z energijo. Butalska logika “modernega” človeka.
Dejmo v Postojnsko jamo poslat ekipo, da bo malo kapnike razbijala. Na ledenikih že delajo nekaj podobnega.
PS
Pred mnogimi leti je precej prahu vzdignila akcija smuških delavcev, da so zaradi pomanjkanja snega v Planici, s kamioni vozili sneg iz Tamarja, kjer ga je bilo dovolj. Režiserju prenosa se je zdelo pametno, da je uničevanje Tamarja pokazal v uvodnem delu prenosa. Danes je cesta v Tamar delno zaprta.
Manj ledenika, večja poplavna ogroženost.
Vsak ima svojo ceno.
Tudi Švicarji.
Pa pravijo, da FIFA podkupuje.
—
Janša ni kriv,je pa krivo vse kar je napisal Tilen
Jasno da.
Verjetno je kriv Janša
Smučarji, ki so vsaj kolikortoliko ekološko osveščeni, bi morali tekmovanje bojkotirati.
Katastrofa