Petina Anderličeve palače Schellenburg naj bi stala na skupnih funkcionalnih zemljiščih dveh sosednjih stavb!

Foto: Mediaspeed.net

Avtor: | 15. oktobra, 2023

V sredo napovedana otvoritev prestižnega stanovanjskega kompleksa Schellenburg v središču Ljubljane se naglo bliža. Investitor tega projekta Jože Anderlič, ki verjame, da gre za “najbolj vrhunski stanovanjski projekt v Sloveniji”, je že začel z medijsko kampanjo, v kateri pojasnjuje, da je njegov projekt enkraten in da ga v Ljubljani “še dolgo ne bomo ponovili”. Anderlič, ki sicer velja za prekaljenega poslovneža z dobrimi zvezami tudi na desnici in v Cerkvi, je v sobotnem pogovoru za Telekomov spletni portal Siol potarnal, da se po dvajsetletnem boju z mlini na veter niti slučajno ne bi še enkrat podal v podoben projekt: “Svojo kalvarijo sem oddelal. Častno in odlično.”

Sliši se prepričljivo, vendar je v kuloarjih že dlje časa slišati tudi kaj drugega. Od tega, da naj bi šla prodaja luksuznih stanovanj bolj slabo zaradi astronomskih cen in slabih arhitekturnih rešitev, pa tudi da naj bi ta projekt Anderliča tako izčrpal, da naj bi si bil denar prisiljen sposojati mimo bank, na črnem trgu, kot se temu reče, in to z zelo visoko obrestno mero. Ko smo mu pred časom zaradi tega poslali nekaj novinarskih vprašanj, da bi preverili resničnost teh govoric, smo od Mateja Sodina, direktorja podjetja Reitenburg d.o.o., ki stoji za projektom Schellenburg, dobili nazaj zgolj arogantne in nesramne odgovore, s katerimi si nismo mogli kaj dosti pomagati (razen tega, da jih bomo lahko objavili v enem izmed naslednjih člankov).

Jože Anderlič se je v intervju za Siol pohvalil s svojim projektom Schellenburg. Odzvali so se tudi njegovi sosedi, ki razkrivajo drugo plat medalje.

 

Toda zaradi sobotnega intervjuja za Siol, v katerem se je Jože Anderlič pohvalil, da je projekt izveden “častno in odlično”, sta se nam zdaj oglasila odvetnica v pokoju Pavla Zemljak Sladič in družba Pandom d.o.o., To, kar sta nam povedala, je za gospoda Anderliča vse prej kot ugodno.

+++

“Lastniki sosednje Vile Verlič niso nikoli nasprotovali novi gradnji na zemljišču bivšega Kolizeja, pač pa so samo branili svojo lastninsko pravico nad skupnim pripadajočim zemljiščem v izmeri približno 1.800 kvadratnih metrov, na katerem danes stojijo stavbe Schellenburg”, sta nam povedala sogovornika, ki dodajata, da je bil Jože Anderlič direktor kar sedmih podjetij.

Bil je direktor podjetij MONS d.o.o., direktor Kolizej d.o.o., direktor Kranjske investicijske družbe d.o.o., direktor Kranjske stavbne družbe d.o.o., direktor ILAG d.o.o. in direktor Tivoli d.o.o. in direktor Reitenburg d.o.o. Vse te družbe so bile bodisi v njegovi lasti bodisi so še danes povezane z njim. Jože Anderlič se je 3. 10. 2008 Pavli Sladič Zemljak z lastnoročnim podpisom na notarskem zapisu kot direktor podjetja MONS d.o.o. zavezal, da bo to podjetje do 31. 12. 2009 zgradilo mejni zid med sedanjo Vilo Schellenburg in sosednjo Vilo Verlič. Vse to je bilo predvideno v okviru priprav gradnje Palače in vile Schellenburg. Rok 31. 12. 2009 je potekel, zid ni bil zgrajen. S pravnomočnimi sklepom je Okrajno sodišče v Ljubljani njegovemu podjetju naložilo, da mora izpolniti svojo obveznost. Jože Anderlič je po poteku roka 31. 12. 2009 dne 23. 6. 2010 kot direktor MONS d.o.o. prodal nepremičnine, na katerih sedaj stoji Vila Schellenburg in Palais Schellenburg drugemu svojemu podjetju Kranjska investicijska družba in v sodnih postopkih ugovarjal, da ne more zgraditi zidu, ker so nepremičnine prodane. Sodišča temu ugovoru niso sledila. Ta podjetja morajo sedaj zaradi tega plačevati sodne penale, morala pa so plačati tudi predujem za izvršilni postopek v znesku več deset tisoč evrov. Med drugim je denar za predujem izplačalo podjetje Reitenburg d.o.o., ki je v lasti Jožeta Anderliča.

Pavla Zemljak Sladič je hotela, da Jože Anderlič in z njim povezana podjetja izpolnijo svojo obveznosy, ki pa je niso.

Vendar pa tudi to ni bila ovira, da je MONS d.o.o., ki je kljub jasni obveznosti dne 23. 6. 2010 prodalo nepremičnine, na katerih sedaj stoji Vila Schellenburg in Palais Schellenburg drugemu podjetju Jožeta Anderliča, sprožil kar nekaj postopkov proti Pavli Sladič Zemljak, ki so bili vsi po vrsti neuspešni. Če MONS d.o.o. ne bi sprožil postopkov, tudi Pavla Sladič Zemljak ne bi bila prisiljena v postopke za varstvo svojih lastnih pravic. MONS je v postopkih med drugim pojasnjeval, da zastopa interese Jožeta Anderliča, kar naj bi Pavla Sladič Zemljak dobro vedela. Med drugim je to podjetje tudi vložilo kazensko ovadbo, ki sta jo sestavila Anderličeva odvetnika Domen Neffat in Ana Toni. Ovadba je bila upravičeno zavržena, ker je bila brez kakršne koli dejanske podlage. Med drugim sta ta dva odvetnika zatrjevala, da MONS spada v podjetja, ki so povezana z Jožetom Anderličem.

Jože Anderlič oziroma njegovo podjetje Reitenburg d.o.o. sta vložila tudi zastraševalno tožbo zoper Pavlo Sladič Zemljak, v kateri je Jože Anderlič zahteval plačilo za domnevno škodo, ki jo je ocenil sam in zahteval, da se podatke na podlagi katerih je ocenil škodo obravnava kot zaupne, in da jih v sodnem postopku Pavla Sladič Zemljak kot stranka ne sme videti. Okrožno, Višje in Vrhovno sodišče so ugotovili, da so to podatki o finančni projekciji, višini predvidenih investicijskih sredstev, stroškov izgradnje, projekciji pričakovanih prihodkov projekta ter načrtovanem čistem dobičku prodaje. Ti podatki so lahko dosegljivi podatki osebam v krogih, ki se običajno ukvarjajo s to vrsto informacij, zato so seveda zavrnili Anderličevo idejo, da se Pavli Sladič Zemljak sodi na podlagi tajnih podatkov. V kolikor ti podatki koga zanimajo, gre za podatke, ki niso poslovna tajnost in se nahajajo v sodnem spisu in pri odvetniku Jorgu Sladiču.

+++

Izjava odvetnice v pokoju torej meče precej slabo luč na očeta “najbolj vrhunskega stanovanjskega projekta v Sloveniji”, vendar tu zgodbe še ni konec. Za medije in seveda za javnost – posledično pa seveda tudi za državne organe – bo zagotovo najbolj zanimiv zaključek zgoraj citirane izjave, ki se glasi:

“Palais in Vila Schelleburg nimata urejenega funkcionalnega zemljišča. Sodna izvedenka je ugotovila, da je precejšen del parcel, na kateri se nahajata Palais in Vila Schellenburg funkcionalno in pripadajoče zemljišče družbe Pandom d.o.o. in Delavskega doma.”

Za lažje razumevanje bomo to prevedli: približno 20 odstotkov Anderličeve palače (Palais in Vila Schellenburg) stoji na skupnih funkcionalnih zemljiščih dveh sosednjih stavb – družbe Pandom d.o.o. in Delavskega doma (!). Sodni postopek za ugotovitev sicer še poteka in je zaznamovan v zemljiški knjigi, vendar je že to določeno “psihološko breme” za vsakega potencialnega kupca teh “najbolj vrhunskih” stanovanj.

Vsak kupec, ki kupi stanovanje v Palais in Vili Schellenburg, se mora namreč zavedati, da kupuje nepremičnino, za katero ni razjasnjeno, kdo je lastnik in da jemlje nase tudi tveganje, da je prodajna pogodba nična …

2 komentarja

  1. Samo

    Članek vsebuje vrsto slovničnih napak, treba po piskati lektorja.

  2. Rokovnjac

    Tukile se vidi,kako Butalci znate mesat drek in to z leseno zlico ozdelano prav v Butalah.Ne morem verjet,kaj se dogaja v Butalkah???

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Razkrivamo
Bo žrtvovanje kmeta Senada na vladni šahovnici dovolj za preživetje Sončnega kralja?

Bo žrtvovanje kmeta Senada na vladni šahovnici dovolj za preživetje Sončnega kralja?

Nezakoniti policijski šef Senad Jušić je po pričakovanjih odstopil. Menda zaradi “razbremenitve” policije, sploh pa nadrejenega ministra, ki se sooča z interpelacijo. Iz tega pojasnila odstopa bi sicer lahko logično sklepali, da je bilo Jušićevo imenovanje torej “obremenirev” za policijo. Obremenitev je seveda bila, ker je minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar po nalogu predsednika vlade Roberta Goloba poiskal kandidata, ki bo slepo izpolnjeval politična navodila. Pri tem pa je bila vlada ob svoji ideološki prepotentnosti in nesposobnosti tako šlampasta, da ni znala poiskati kandidata, ki bi vsaj približno formalno izpolnjeval pogoje za zasedbo tega odgovornega delovnega mesta.

Namesto neustavnega obdavčenja nepremičnin bi lahko predlagali konsistentno obdavčitev celotnega premoženja

Namesto neustavnega obdavčenja nepremičnin bi lahko predlagali konsistentno obdavčitev celotnega premoženja

Ko začne oblast govoriti o “poštenih” davkih, potem lahko veste, da se lahko primete za denarnice. Poštenih davkov ni, so pa lahko pokazatelj dejanske politike neke vlade. Davka na pse očitno ne bo, bila je nova PR bombica, vlada Roberta Goloba pa kljub številnim nejasnostim, ki so podobne akrobacijam z omrežnino, rine naprej z zakonom o obdavčitvi nepremičnin. Obdavčevni bodo očitno vsi, ki so varčevali, s svojimi žulji, lastnim delom pri drugi nepremičnini, poskušali pomagati svojim hčeram, sinovom, sorodnikom…, ekscesne, večmilijonske vile kot prva nepremičnina pa so očitno zaželjene in neobdavčene. Narobe svet. Objavljamo predlog nekdanjega direktorja Finančne uprave, davčnega strokovnjaka, ki predlaga celovito rešitev tega področja.

Nenadzorovane migracije, uvoženo versko nasilje so tempirane bombe, ki ogrožajo Evropo

Nenadzorovane migracije, uvoženo versko nasilje so tempirane bombe, ki ogrožajo Evropo

Pred dnevi je svetovni splet preplavila novica o množičnih posilstvih v Veliki Britaniji. Celotna zgodba, če je seveda resnična, je šokantna in pretresljiva. Množično posiljevanje mladoletnic naj bi bilo po trditvah nekaterih medijev tako pogosto, da so lahko moški naročali posilstva kar preko taksi služb in prodajalcev kebabov za zabave prijateljev in sorodnikov. Kazniva dejanja so bila tako šokantna, da bi povprečen državljan pričakoval odločen boj policije, socialnih služb, mestnih svetov in šolskih odborov proti posiljevalskim tolpam, ki prežijo na mladoletnice in jih brutalno posiljujejo. Vendar do odločnega boja proti posilstvom ni prišlo. In to je druga šokantna zgodba. Ne le to, prišlo je do situacije, kjer so policija, mestni sveti in socialne službe aktivno sodelovale ne pri zaščiti posiljenih mladoletnic, ampak pri zaščiti posiljevalcev.

Kam nas pelje vlada s proračunom za leto 2025?

Kam nas pelje vlada s proračunom za leto 2025?

Proračun je ključni dokument, ki definira delovanje države v posameznem letu. Glede na to je obravnavanje in sprejemanje proračunov deležno premalo pozornosti medijev kot tudi javnosti na splošno. Tema se večini zdi nezanimiva, celo dolgočasna in prezapletena v primerjavi z atraktivnimi dnevnimi dogodki, aferami ipd.. Nekaj dni se sicer v medijih pojavljjajo ključne kumulativne številke in vlada trdi, da je vsak njen proračun najboljši in razvojno naravnan, opozicija pa opozarja na potratnost in neustrezno strukturo porabe. Ta bo za leto 2025 s 17,1 milijardami evrov rekordna, a kljub temu Slovenija strogo statistično gledano v primerjavi z drugimi članicami EU ne izstopa v nobeno smer. Drugo vprašanje sta seveda realnost in kredibilnost načrtovanja, ključ uspešnosti posamezne države pa učinkovitost porabe davkoplačevalskega denarja. Zaradi navedenega je Bine Kordež analiziral nekaj podatkov, ki se sicer ne pojavljajo pogosto.

Putinova Rusija je dosegla točko, od koder ni več vrnitve

Putinova Rusija je dosegla točko, od koder ni več vrnitve

Rusija se pod Vladimirjem Putinom ne glede na možnost premirja ali celo miru v Ukrajini pripravlja na naslednjo vojno. Evropa, ki je še vedno v svoji coni ugodja, tega še vedno ni dojela. Vojaško ni pripravljena za konfrontacijo z Rusijo, njena obramba bi zaradi nezadostnih zalog streliva brez pomoči Združenih držav zdržala le nekaj tednov. Na drugi strani pa se je Putinova Rusija od invazije na Ukrajino popolnoma militarizirala in vojni podredila tudi svojo ekonomijo. V ideološkem smislu je ultrakonservativna Ruska pravoslavna cerkev podprla fašistične teze skrajnih teoretikov t.i. ruskega sveta, ki temeljijo na občutku superiornosti ruske nacije in njenemu božjemu mandatu, da obvladuje ozemlje med Lizbono in Vladivostokom.

Kaj so glavne težave lastništva zaposlenih

Kaj so glavne težave lastništva zaposlenih

V javnosti že dlje časa spremljamo ideje in pobude o večji vlogi zaposlenih pri upravljanju in predvsem lastništvu podjetij. Veliko analiz in raziskav kaže prednosti, ki jih prinaša večja vloga zaposlenih za uspešnost poslovanja gospodarskih družb ter tudi večjo družbeno povezanost. V primeru lastniške vključenosti so zaposleni praviloma bolj pripadni podjetju, so bolj zavzeti, podjetje pa bolj povezano z okoljem (družbena odgovornost). Poledično zaposleni s tem tudi sodelujejo pri ustvarjenem rezultatu, kar naj bi imelo tudi pozitivni učinek na vse večjo ekonomsko neenakost med ljudmi.

Janševa pomlad sredi Golobove zime

Janševa pomlad sredi Golobove zime

Čeprav je do rednih volitev še leto in pol, je vsaj opozicijski voditelj že na polnih obratih predvolilne kampanje. S preverjenimi metodami sicer utrjuje svojo bazo, ampak glede na “vznikanje” konkurence na njegovem domačem pragu ne more biti prav samozavesten – in to ne glede na stabilno vodstvo v anketah javnega mnenja. Retorika, s katero Janez Janša in njegova vojska vernikov “naslavljata” trenutne politične razmere v Sloveniji, je svojevrstna patetika, ki zgolj sledi vedno bolj izgubljenemu, še bolj patetičnemu Robertu Golobu.

Alternativa visoki odvisnosti od uvoza elektrike je samo izgradnja drugega bloka JEK

Alternativa visoki odvisnosti od uvoza elektrike je samo izgradnja drugega bloka JEK

Slovenija danes povprečno pokrije približno 85 odstotkov potreb po električni energiji. Poleti je ta odstotek lahko celo višji, pozimi pa stopnja samooskrbe precej pade. Toda do pravega problema šele pridemo: nihče ne zanika, da bomo ob zaprtju TEŠ in kasneje še nuklearke v Krškem, predvsem pa zaradi močno povečane porabie postali na področju elektrike izjemno odvisno od uvoza, opozarja Bine Kordež. Na ta vidik nasprotniki gradnje novega reaktorja v Krškem (JEK 2) enostavno pozabljajo. Odgovori, da bomo pač bolj varčevali z elektriko oziroma da jo bomo v bodoče manj porabili, preprosto niso realni. Alternativa visoki uvozni odvisnosti in nepredvidljivosti razmer na evropske trgu je zgolj in samo ena: izgradnja drugega bloka jedrske elektrarne, torej projekt JEK2.