Kako je Tatjana Rojc, slovenska senatorka v Rimu, glasovala za sporni zakon o fojbah

Avtor: | 12. oktobra, 2023

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je bila zaradi izjave, s katero je zamejskim Slovencem v Italiji simbolno “vzela” domovino, deležna ostrih kritik tako doma kot med Slovenci v Furlaniji Julijski krajini (FJK). Upravičeno, kajti dijakom slovenskih srednjih šol zabrusiti “Vaša domovina je Italija.”, je zadnje, kar so si želeli slišati, zato je bilo kasnejše pojasnilo iz urada predsednice nujno potrebno. Verjetno ne bi škodilo tudi kakšno opravičilo. A o tem v nadaljevanju.

Precej hujši udarec Slovencem v Italiji je že na začetku meseca zadala Tatjana Rojc, edina slovenska senatorka v Rimu. Če so Natašo Pirc Musar zaradi nespretnih besed, ki bi jih lahko razumeli tudi kot lapsus, mediji takoj pribili na križ, deležna pa je bila tudi ostrih kritik vladne koalicije, potem jo je Rojc odnesla brez praske. Niti besede o njenem sramotnem glasovanju 3. oktobra, ko je kot članica levičarske Partito Democratico (PD glasovala za novelo Zakona o fojbah in eksodusu Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije (vir).

Prav ste prebrali – slovenska senatorka je podprla spremembo zakona, ki je otrok tržaškega ultrafašista Roberta Menie. Ta je že leta 2004 sestavil takšen zakon (10. februar), s čemer se je v Italiji rehabilitiral predmoderni diskurz, ki govori o genocidnih Slovencih in krvoločnem slovanskem barbarstvu. Zakonska sprememba je prišla na vrsto in bila potrjena leto dni po zaprisegi vlade Giorgie Meloni, zato je jasno, da gre tudi za izpolnjevanje predvolilnih koncesij skrajni desnici.

+++

Zakaj je senatorka Tatjana Rojc, ki se rada razglaša za zamejko, antifašistko in borko za pravice manjšine, glasovala v skladu z agendo italijanske desnice, ki iz zgodovine vedno znova vleče vprašanje t.i. fojb, iz katerih bi vladajoča italijanska politika rada nekoliko revidirala zgodovino in iz storilcev naredila žrtve? Na to vprašanje ima zagotovo najboljši odgovor sama, zato lahko samo ugibamo, kaj je v ozadju. Morda zgolj strankarska disciplina, ki se ji je morala podrediti? Če je tako, potem si na prihodnjih volitvah ne zasluži niti enega samega glasu.

V času, ko se položaj slovenske manjšine v Italiji ponovno poslabšuje in ko se po menjavi oblasti v Rimu soočajo z zapiranjem slovenskih šol oziroma ukinjanjem slovenskega pouka v zamejskih šolah, je enostavno nerazumljivo, da Slovenci delujejo proti interesom Slovencev. Sploh sedaj, ko je začel veljati novelirani zakon o fojbah, ki ga je s svojim glasom podprla tudi senatorka Rojc. In zakaj je ta zakon tako pomemben za Slovence? Zato ker je v celoti usmerjen v enostransko poučevanje zgodovine v italijanskih šolah, brez omembe vzrokov fašizma in njegovih posledic. Italijani so zdaj žrtve nasilja, ker so bili – Italijani. Hkrati naša prijateljska zahodna soseda temo žrtev fojb dviga na evropsko raven v Svet Evrope.

Slovenska oblast očitno še ni dojela, kaj se dogaja. Je že res, da sta obe državi v Evropski uniji, ki je otrok francosko-nemške sprave, vendar nimamo prav nobenih zagotovil, da bo večno tako. Kaj pa če se EU razleti, razpade, kaj če pride do obnovitev nekdanjih napetosti, zgodovinskih zamer in sovraštev? Celo do konfliktov? Kdo nam jamči, da je naša varnost samoumevna in večna? Kdo nas bo branil, če bodo destruktivne sile v Evropi, ki jih ni malo ne na skrajni levici niti na skrajni desnici in ki jih na takšen ali drugačen način aktivno spodbujajo tako Rusi kot Američani, uspele demontirati Unijo?

+++

Nataši Pirc Musar, predsednici republike, je med obiskom Trsta, kjer si je ogledala prenovljeni Narodni dom, iz ust ušla nerodnost; med pogovorom z dijaki slovenskih licejev je bila vprašana, ali se ji zdi, da Slovenci iz matice dovolj dobro poznajo in upoštevajo svoje zamejce. Odgovor je prisotne neprijetno presenetil, nekatere celo šokiral: “Vaša domovina je Italija. Vi prispevate k razvoju, sožitju in kulturi Italije. Tega ne pozabite.” Podoben spodrsljaj se ji je zgodil konec lanskega leta glede “zgledno urejenih manjšinskih pravic koroških Slovencev”, kar kaže, da ima očitno težave tudi s svetovalci, ki jo niso opozorili, kje mora biti posebej previdna.

Predsednica države je zamejce v Italiji vznemirila že prejšnji mesec, ob 80-letnici osvoboditve koncentracijskega taborišča na Rabu, kamor ni bilo italijanskega predsednika Sergia Mattarelle, ki pa ga je Nataša Pirc Musar potem vzela v bran, češ da še ni pravi čas, da bi prišel. Odrekanje “domovine” Slovenem v Italiji je celo hujši lapsus, ki ga težko razumemo pri tako inteligentni in izobraženi osebi, kot je doktorica pravnih znanosti Nataša Pirc Musar. Izključitev Slovenije kot domovine v resnici pomeni odstranitev razlogov za sleherno politično, pravno in kulturno zaščito in skrb za naše rojake v drugi državi, opozarja ustavni pravnik dr. Andraž Teršek, ki dodaja tudi ključno razliko: “Rojaki so rojaki domovine, državljani pa državljani države.” Kajti rojaki so del slovenskega naroda in hkrati del sosednjega ljudstva, torej Italijanov,” če in ker živijo v sosednji državi, katere državljanstvo imajo.”

11 komentarjev

  1. Kugy

    Fojbe so napolnili nasi komunisti skupaj z italjanskimi. Kriv je pa slov. narod, ki se danes sciti, tako kot italjani svoje ideoloske norce in jih ne postavi pred sodisce tudi posthumno.

  2. Andrej Muren

    Najboljša garancija slovenske neodvisnosti in ohranjanja njene ozemeljske celovitosti je krepka domača vojska. Samo na to se da zanašati, ne pa na neke mednarodne sporazume, ki jih je mogoče v sekundi preklicati.
    Noben sporazum ali pogodba mački ne more preprečiti, da ne požre miši, je star pregovor. S tistim manj kot 1% BDP, ki ga že 30 let daje Slovenija za svojo “obrambo”, je le zelo majhna miš. Tudi kakšnih resnih zaveznikov nimamo, majhne države pa so vedno le drobiž, s katerimi velike poravnavajo svoje medsebojne račune.

  3. RTM

    @Miller ne preseneča z zavajanjem dejstev!

    ad 3) oslarija in neumnost! Še dobro, da ni zapisal: Ukrajinci do Urala.

  4. Miller

    1. Po vojni je Jugoslavija „na mehko“ izgnala iz Istre Italiansko manjšino.

    2. 1998 so Srbi „na trše“ izgnali iz Kosova več kot milijon Šiptarjev v Albanijo, a so jih ZDA zbombardirale in so se šiptarji vrnili.

    3. feb.2022 je več kot stotisoč ukrajinskih vojakov bilo pripravljenih, da „na trdo“ izženejo Rusko manjšino iz pokrajin Donetsk in Lugansk, (kot Srbi Šiptarje, in danes Izraelci Palestinski narod), a so jim Rusi z vdorom svoje vojske to preprečili in ubranili svoje rojake.

    4. Danes je Izrael dal 24 ur Palestincem – Palestinskemu narodu – in ne teroristom Hamasa, da zapustijo svojo domovino Gazo, da jo bo zravnal z zemljo.

    Tokrat je na tnalu spet cel narod. Palestinski. Včeraj Rusi, predvčerajšnjim Kitajci. Kakor striček Sam ukaže.

    V Vatikanu in na Novi24tv ploskajo.

  5. APMMB2

    O fojbah pa tole: ko se ni smelo o fojbah govirti jih ni bilo.
    Ko se je spregovorilo in ni bilo več kazni, je Milan Kučan javno izjavil,da fojb ni.
    Ko so mu čez čas predstavili dokaze je moral priznati, vendar da v nih ni na desettisoče pobitih.
    Potem so prišli na dan dokazi in priznal je, da je žrtev samo 3.000.
    No ja, če jih je samo 3.000, potem pa naj bod.
    Tako nekako.

  6. jaz

    Katastrofa!! Vendar, a je lahko kako drugače? Italijani skrivajo rabote Fašizma, 2naši” komunizma. Laž! Povsod ena sama laž! In amaterizem…kako bi lahko bilo drugače!

  7. ren

    Za levičarje (NPM) je prava domovina tam, kjer živi “osvobojeni” proletariat. Levičarji so internacionalisti, ki prave domovine nimajo, zato pri njih tudi pride do takih “lapsusov”.
    (In potem je pred javnostjo seveda treba odkritosrčne izjave opravičevati!!!!!)

  8. ren

    “…je kot članica levičarske Partito Democratico…”

    Aaa, zdaj razumem, zakaj se tolikokrat pojavi v informativnih oddajah TVS.

  9. Tomaž Gerl

    Zgleda kot da so vsi družno planili po Nataši. Bi jo vzel malo v bran, čeprav je nisem podprl na volitvah. Zgodil se ji je neroden lapsus, ki se ga zdaj na vse kriplje napihuje. Nekateri od Slovencev, ki živijo v Italiji, morda res ne čutijo Italije kot svojo domovino, je pa država, katere državljani so. Država, ki jim omogoča eksistenco in so ji v tem smislu dolžni lojalnost. Kar pomeni, da tvorno sodelujejo pri njenem razvoju in spoštujejo zakone, ki veljajo na ozemlju Republike Italije. Če jim je to pretežko, jih nihče tam prisilno ne zadržuje. Po drugi strani pa z vso legitimnostjo zahtevajo zase pravice, ki so jim zagotovljene po italijanskih zakonih, zlasti pa to, da niso diskriminirani oziroma kakorkoli obravnavani kot nižje razredni državljani. In v teh prizadevanjih upravičeno pričakujejo podporo matice ter predvsem predsednice kot protokolarno najvišje uradne osebe. Vendar to ne spreminja osnovnega dejstva, da so italijanski državljani. Nikjer, ne v Italiji ne v Sloveniji in nikjer drugje se ne potrebuje “nedotakljivih”, ki se bodo opredeljevali tako ali drugače, kot jim bo pač v dani situaciji bolje kazalo. Meje držav so postavljene kot posledica zgodovinskega političnega razvoja. Seveda niso nespremenljive v času, vendar je njihovo relativiziranje najbližja pot v bedo in razčlovečenje, kot smo jim prav zdaj priča v Judeji (ali Palestini) ter Ukrajini (ali Novorusiji) in še marsikje drugod. Namenoma uporabljam po dva izraza, da poudarim, da je možno na stvari gledati z različnih zornih kotov in da noben od njih ni “posvečen v božjih očeh”. Postavljene meje so del mednarodnih pravil, katerih namen naj bi bil, da nas zaščitijo pred brezvladjem, kaosom in splošno moralno bedo, v kar se zlahka zapade ob prehudi relativizaciji zatečenega stanja. In če je tako mislila gospa Pirc Musar, se z njo popolnoma strinjam. Se pa lahko strinjam tudi z njenimi kritiki v smislu, da se je nerodno izrazila, če je tako mislila.

    • roman n.

      Glede na izobrazbo,je izjava velika neumnost!

      • slehernik

        … in ne spodrsljaj

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Opazili smo
Kozmetika pokojninske reforme

Kozmetika pokojninske reforme

Če povzamemo učinke predlagane pokojninske reforme, potem je seveda dobro, da so pogajalci dosegli soglasje in da bomo z reformo nekoliko dvignili upokojitveno starost, kar je glede na staranje prebivalstva nujno. Pri višini pokojnin lahko ocenimo, da bodo negativni učinki predlaganih sprememb na višino pokojnine pokriti s pozitivnimi spremembami. Največji očitek predlagateljem gre pravzaprav v smeri, da teh negativnih učinkov ne želijo transparentno predstaviti. Kljub različnim pozivom se tako ministrstvo kot ZPIZ izogibata posredovanju informacij, koliko se bo v povprečju in strukturi znižala pokojninska osnova in navajata samo neke hipotetične primere. Zniževanje pokojnin zaradi poslabšanega načina usklajevanja je popolnoma nepotrebno in ta predlog bi morali umakniti iz predlogov za reformo.

Neuvrščena Tanja med globalno trgovinsko vojno na izletu po Afriki ureja uvoz natikačev za 250 EUR

Neuvrščena Tanja med globalno trgovinsko vojno na izletu po Afriki ureja uvoz natikačev za 250 EUR

Med največjim dogodkom, ki bo vplival na življenja Evropejcev, celega sveta, seveda tudi državljanov Slovenije, ko se dnevno oglaša celo anemična predsednica Evropske komisije, ko francoski predsednik in angleški premier sklicujeta izredne sestanke glede obrambe, gospodarstva, vratolomnih carinskih ukrepov nepredvidljivega Donalda Trumpa, ki jih je pod pritiski svojih prijateljskih milijarderjev sicer zamrznil (razen za Kitajsko, za katere carine od danes znašajo že 145 odstotkov!), je naša zunanja politika usmerjena v Togo in Benin. V uvoz natikačev za 250 evrov.

Bye bye, Logaj: Slovensko šolstvo krvavo potrebuje pomladitev in reformo

Bye bye, Logaj: Slovensko šolstvo krvavo potrebuje pomladitev in reformo

Bojana Pustinek Miočić, učiteljica zgodovine in sociologije, je na družbenih omrežjih objavila ostro, a utemeljeno kritiko šolskega ministra Vinka Logaja, ki so ga najnovejša razkritja nasilja na slovenskih šolah ujela nepripravljenega. Očitno so zaostrene razmere enostavno preveč za tega starega gospoda, ki je že mirno užival kot upokojenec, pa se je, ko ga je politika vpoklicala v imenu naroda, ponovno aktiviral in prevzel ministrski resor od svojega anemičnega predhodnika, čigar ime smo že zdavnaj pozabili. Zdaj se je nesrečni Logaj se je znašel v napetih razmerah, ki zahtevajo energičnega, odločnega in predvsem mlajšega človeka. Zato bi seniorski minister naredil uslugo šolnikom in predvsem sebi, če bi čim prej odstopil. Morda že ta teden.

Nekaj komentarjev na Simičev predlog davčne reforme

Nekaj komentarjev na Simičev predlog davčne reforme

Pred dnevi smo lahko na tem portalu prebrali predlog možne davčne reforme s strani davčnega strokovnjaka Ivana Simiča. Kot je napisal, bi predlagane spremembe pozitivno vplivale na gospodarsko klimo in povrnile zaupanje vlagateljev v stabilno davčno in poslovno okolje v Sloveniji. Vsake spremembe davčne zakonodaje imajo seveda pozitivne in negativne učinke. Če Simičev predlog gledamo kot celoto, je to vsekakor ena od zanimivih alternativnih možnosti. Pri tem bi vseeno izpostavil eno od značilnosti njegovega predloga: ni podatkov, kako konkretno bi takšne spremembe vplivale na neto prejemke zaposlenih, niti kakšen bi bil njihov vpliv na naše javne finance. Slednje pa je vsekakor ključen element kakršnihkoli sprememb Namen mojega pripevka je zato prikazati nekaj konkretnih učinkov predlaganih sprememb na finance ljudi, podjetij ter države.

Kakšne bodo posledice Golobove pokojninske (ne)reforme

Kakšne bodo posledice Golobove pokojninske (ne)reforme

O pokojninskem sistemu v Sloveniji že deset ali celo dvajset let poslušamo svarila tujih institucij in domačih strokovnjakov, kako se nam bo pokojninski sistem sesul in da so korenite spremembe nujne. Tako dramatično seveda ni, čeprav bo reforma pokojninskega sistema nujna. Pravzaprav je ena že pred vrati, saj se pogajanja o pokojninski reformi prevešajo v zadnjo fazo. Vsak čas naj bi na mizo dobili osnovne rešitve nove pokojninske zakonodaje. Osnovni cilj sprememb je zagotovitev čim bolj dostojnih pokojnin ob zagotovljeni javno-finančni vzdržnosti. Socialni partnerji zagovarjajo višje pokojnine in možnost upokojitve nekje med 65. in 67. letom starosti, partnerji na podjetniški strani pa opozarjajo, da bi previsoke pokojnine in s tem povezane višje davčne obremenitve ogrožale konkurenčnost slovenskega gospodarstva.

Zasebno varovanje: Medtem ko obsojeni tajkun lahko spet posluje z državo, pa navaden varnostnik hitro izgubi licenco

Zasebno varovanje: Medtem ko obsojeni tajkun lahko spet posluje z državo, pa navaden varnostnik hitro izgubi licenco

V Sloveniji je področje zasebnega varovanja urejeno tako, da lahko lastniki podjetij kljub obsojenosti za hujša kazniva dejanja s področja gospodarskega kriminala še naprej poslujejo z državo, pridobivajo državne posle, medtem ko navadni varnostniki izgubijo svoje službene izkaznice in licenco že zaradi manjših prekrškov. Ta paradoks po oceni poznavalcem dobro pooseblja Mihael Strmljan, lastnik Skupine Aktiva, ki kljub preteklim obsodbam nadaljuje in povečuje poslovanje z državo.

Kakšno davčno reformo predlaga Ivan Simič, da bi pospešil razvoj Slovenije

Kakšno davčno reformo predlaga Ivan Simič, da bi pospešil razvoj Slovenije

Ivan Simič se je naveličal čakanja na napovedano vladno davčno reformo, o kateri poslušamo že tri leta. Zaradi vladne pasivnosti na področju davkov in dejstva, da vedno več fizičnih in pravnih oseb zapušča Slovenijo oziroma sedeže svojih uprav seli v druge države, je pripravil predlog davčne reforme. Spremembe bi po njegovem pozitivno vplivale na gospodarsko klimo, lahko bi prispevale k dodatni rasti BDP in povrnile zaupanje tujih vlagateljev v Slovenijo. Njegov predlog bodo pozdravili tudi vsi normirani s.p., kajti Simič bi mejo za normirani s.p. dvignil na 100.000 evrov. Glede obdavčitve pravnih oseb predlaga, da se stopnja obdavčitve iz sedanjih 22 zniža na 15 %, vsem upokojencem, ki so izpolnili pogoje za upokojitev in želijo delati še naprej, pa naj se omogoči prejemanje celotne pokojnine, ne le sedanjih 40 %. Pri liberalcih pa gotovo ne bo dobro sprejet predlog o zvišanju stopenj DDV.

Potreben bo verjetno še tretji mandat

Potreben bo verjetno še tretji mandat

Predsednik vlade Robert Golob je bil po ponedeljkovem koalicijskem vrhu spet izjemno zadovoljen z opravljenim delom in “časovnico” vseh napovedanih reform. V bistvu gre vse po načrtu, tri leta so pripravljalii izhodišča, od danes, no včeraj naprej, pa gredo na polno pri naslavljanju problemov, po dvo-mandatnem koalicijskem načrtu, dinamični časovnici z vključitvijo vseh deležnikov. Plačna kozmetika v javnem sektorju je sprejeta, sledi še pokojninska, morda tudi kakšno simbolično stanovanje za mlade, ki ga je zgradil Stanovanjski sklad na podlagi načrtov iz leta 2018. To sprenevedanje, kvasanje o napovedanem dvoletnem mandatu, napihnjena zgodovinskost na hitro spacanih kozmetičnih reform, bo jedro Golobove predvolilne manipulacije. Morda bo kmalu ugotovil, da za izpolnitev vseh obljub potrebuje celo tretji mandat.