V negotovo energetsko zimo brez utrujene nuklearke

Jospi Broz Tito je leta 1974 postavil temeljni kamen za JEK, gradnja je trajala 8 let. (Vir: nek.si)

Avtor: | 10. oktobra, 2023

V senci razpadajoče vlade, tragikomičnih kolobocij okoli obnove po poplavah, nove vojne na Bližnjem vzhodu, brezkončne agresije Rusije na Ukrajino, smo pred zimo ostali brez energije iz jedrske elektrarne Krško. Glede na naravo napake je očitno, da energije iz JEK ne bo vsaj nekaj tednov, če ne mesecev. V globalno negotovi zimi bomo očitno v veliki meri odvisni od uvoza energije.

Iz JEK so sporočili, da bo samo osnovna diagnostika, »analiza vzroka in priprava akcijskega načrta za odpravo odstopanja zahtevalo več časa, predvidoma nekaj tednov. Je pa trenutno še prezgodaj za oceno napovedi ponovnega obratovanja elektrarne.« Iz izjav vodilnih v JEK je jasno, da tokrat ne gre za nedolžno napako. Gre za poškodbo v primarnem krogu elektrarne. Za tiste, ki niste popolnoma pozabili fizike iz srednje šole, vam verjetno ni vseeno.

»Potrebne bodo porušitvene in neporušitvene preiskave cevovodov, analitične podporne študije in morebitna pridobitev dovoljenj za metode sanacije. Nek pri tem ves čas sodeluje z domačimi in mednarodnimi inštitucijami ter podjetji« je še dejal predsednik uprave JEK Gorazd Pfeifer (Vir: RTVSLO).

Pogosto zanemarjeno dejstvo je, da je naša nuklearka resno iztrošena, »utrujena«, deluje na robu osnovne življenjske dobe, politika z vseh podnebnih in političnih strani je to dobo na podlagi »dobrega vzdrževanja« nekritično podaljšala. Kot izgovor za svojo nesposobnost priprave, izvedbe nadomestnih, nujnih energetskih investicij. Jedrska elektrarna Krško namreč operativno deluje od leta 1983. Osnovna delovna doba je bila predvidena na 40 let.

Sporazum o gradnji sta leta 1970 podpisala predsednik izvršnega sveta Skupščine socialistične republike Slovenije Stane Kavčič in predsednik izvršnega sveta Sabora socialistične republike Hrvaške Dragutin Haramija. Temeljni kamen za gradnjo je leta 1974 položil Josip Broz Tito.

Jospi Broz Tito je leta 1974 postavil temeljni kamen za JEK, gradnja je trajala 8 let. (Vir: nek.si)

Gradnja je trajala do leta 1980. Leta 1981 je elektrarna začela poskusno obratovanje. V sistem je bila vključena leta 1983. Elektrarna naj bi prvotno delovala do leta 2023, a so ji na osnovi rednih periodičnih pregledov in dobrega stanja reaktorja podaljšali življenje do leta 2043.

Že iz omenjenega vidika je enostavno nerazumljivo, da sedanja vlada, pa tudi prejšnje, da ne bo pomote, zavlačuje z odločitvijo o gradnji nadomestne elektrarne, ki bo za nekaj desetletij spet zagotovila stabilno oskrbo Slovenije z električno energijo.

Premier Robert Golob je v zanosu promoviranja, menda bolj trajnostne vetrne in sončne energije, ki pa nikakor ne more biti stebrni vir energije, referendum o gradnji nadomestnega bloka napovedal šele za leto 2028. To pomeni, da operativne odločitve o gradnji ne bi bilo pred letom 2030. Brez strokovnih argumentov, brez pojasnil javnosti. Glede na načrte o zaprtju TEŠ6 do leta 2035 postane zadeva še bolj bizarna. Ta država dobesedo rine v akutno odvisnost od uvoza energije, in to v časih, ko je globalna stabilnost vedno bolj vprašljiva, samozadostnost pri oskrbi energije pa temelj gospodarskega razvoja.

Na podlagi trenutne politike vlade to pomeni, da bo Slovenija po letu 2043 kritično odvisna od uvoza energije, kar jo potiska v zelo neugoden, nemogoč, nacionalno-gospodarsko, nekonkurenčen, podrejen položaj.

 

Ljudje, državljani se tega ne zavedajo. Zaenkrat. Ima pa trenutna vlada takšno večino, ki lahko v trenutku spremeni zakonodajo in roke za strateške investicije. Verjetno bi jo pri tem podprla tudi opozicija.

Na prvo žogo je zanimiva primerjava rokov izvedbe projekta iz leta socialističnega 1970 in sedanjega svobodnega 2023. Seveda bodo mnogi skočili na temo nižjih eko standardov in narave »režima«, ampak statistika, dinamika projekta tukaj ne laže. Neučinkovita Jugoslavija je od polaganja »kamna temeljca« nuklearko zgradila v osmih letih (8), po standardih ZDA in Westinghousa.

Zaćetek izkopov v letu 1975 (Vir: nek.si)

Sedanja vlada, vlada energetskega čudežnega dečka, nam razlaga, da bo gradnja trajala vsaj 25 let. Ob vsem poznavanju sodobne tehnologije, znani lokaciji, poznavanju vseh študij. Lahko bi bilo smešno, pa ni več. Tudi za fanatične podpornike Golobove Svobode. Tudi oni ne živijo od pravljic orkestrirane politične promocije, ampak od svojega dela, vsaj večina. Odnos, oziroma ne-odnos do energetske politike, ki bo v službi državljanov, dokazuje neživljenjskost sodobne slovenske vladne birokracije, ki je sama sebi namen. Dokazuje akutno nesposobnost vladajoče politike, da prekine sprejemanje izumetničene zakonodaje, ki ne služi nikomur.

Na podlagi izpada energije JEK, ki ne bo samo kratkoročen, smo očitno odvisni od precej operativno majave TEŠ6, ki zaradi koruptivnih prirejanj sposobnosti domačega premogovnika kuri tuji premog, in vremensko občutljivih pretočnih hidroelektrarn. Slednje so kar močno povezane s podnebnimi spremembami, ki jih za nekatere seveda ni.  Kot zakleto, bo verjetno naslednja zima suha. No, tudi zadnje so večinoma bile. Zato presenečenj ne bi smelo biti. Vlada bo razglasila, da nima nič s tem in še dvignila davke ter ceno energije. Krive bodo poplave.

10 komentarjev

  1. Andrej Muren

    Ne glede na to, kaj klafa naša leva oblast, TEŠ 6 še dolgo ne bomo smeli zapreti, če nočemo zaiti v veliko pomanjkanje električne energije. V trenutni situaciji bi bilo najbolj pametno še zagnati blok 5 v TEŠ-u in potrebi uvažati premog zanj.
    Z “brezogljično” družbo pa ga nehajmo biksati.

  2. Prask

    Naš vsevedni guru energetike, o energetiki, ali ne ve prav dosti, ali pa, za ceno propada državnega energetskega potenciala, napeljuje vodo na svoj mlin, v tem primeru fotovoltaiko. Ne bi pa bilo nič čudnega, če že ne pripravlja tudi lastnih podjetij za izgradnjo vetrnih sistemov…

    Oboje je seveda za prvega ministra neprimerno, ali skrajno zavržno. Na daljše obdobje pa pogubno za Slovenijo. Ampak za njega, v tem primeru, prav gotovo ne.

  3. Bepi

    Alternativ je še kar nekaj, samo kakor zgoraj opisano, deluje naša deželica na sistemu ”nategni pobegni”.
    Tulipanerju oz. Nizozemci se grejejo že več kot 50 let iz morja.
    Zakaj potem vsaj hoteli na Obali ne grdo v to smer, namreč sedaj gre vse z nafto, plin morda nekje na elektriko. (seveda je v ozadju korumpirani monopol energentov)
    Potem se nam pojavi CI pa modrozeleni naravovarstveniki, kateri ”grozijo” da se bo morje zaradi tega posega segrelo za 2 stopinji, ah dejte no. Samo ena ladja katera pripelje v Koper nekaj tisoč vozil iz Koreje prenaša 5 megawatov energije po morju, to pa lahko, oziroma dotični tega ne vedo…

    Benetke so nam zelo blizu, mislim, da je čas, da se ta leteča podgana seli nazaj v gnezdo starodavnih plenilcev Istre.

  4. Miller

    Kitajci so letos, po nekaj letih gradnje, v Pakistanu dokončali JE 1,2MW za 4,8 Mrd.
    Ampak Davos ima za EU drugačne načrte, striček Sam pa pravi, da so Kitajci naši sovragi in da lahko kupujemo samo njegovo robo.
    Ni čudno, da se še Rusi zabavljajo na ta račun:

    https://ria.ru/20230825/sanctions-1892134264.html

  5. slehernik

    “Premier Robert Golob je v zanosu promoviranja, menda bolj trajnostne vetrne in sončne energije…”

    Primorci vemo, koliko časa piha burja in koliko časa greje sonce. In toliko časa bo “trajnostna” vetrna in sončna energija.

    Vsekakor je najbolj trajnosten nateg premierov zanos oziroma absolutno pretirano metanje denarja v sončne in vetrne elektrarne.

  6. TL

    No ja, ta vlada na nobenem področju ni uspešna, zakaj pa bi potem bila ravno na energetskem?

    #TooLate

  7. APMMB2

    Slovenija je brez konsistentne energetske politike. Z vetrom in fotovoltaiko ne bo mogoče zapolniti izpad NEK in TEŠ. Oba energetska vira bosta ugasnila v prihodnih 10 letih in je zato potrebno načrtovati izgradnjo novih stabilnih virov.
    Trenutno je edina srejemljiva energija atomska energija.
    Nujno je potrebno poiskati ponudnika, ki bo v stanju dobaviti dve jederski elektrani,nekoliko večjih kapacitet, kot sta JEK in TEŠ.
    Danes, ko je izpadel JEK vidimo, da potrebujemo rezervo. Te danes ni, zato bo Slovenija kar nekaj časa odvisna od uvoza električne energije. Če izpade še TEŠ, pa je na vidiku sploh katastrofa.
    Prav gotovo se da JEK zgraditi prej kot v desetih letih za nižjo ceno kot jo napovedujejo danes.
    Za izgradnjo bo potrebno formirati ekipo,ki bo sredstva vlagala v elektrarni in ne skrbela za svoj žep.
    To bo veliki problem, ampak Slovenija bo enkrat morala pomesti z mafijo.

  8. ren

    Vse formalnosti in potem gradnja NEK je šla zelo hitro najbrž zaradi tega, ker je un čudni broz naivno mislil, da bo iz NEK kaj materiala za atomsko bombo, ki si jo je tako želel.

  9. jaz

    Mislim da je bil te dni na sodišču praktično oproščen tisi ki je med biciklističnimi pohodi kričal, da je treba Janšo ubit. Mislim da sedaj vsi vemo, koga bi pa res bilo treba ubiti.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Komentar
Politiki novega kova sejejo veter, da bodo želi vihar

Politiki novega kova sejejo veter, da bodo želi vihar

Politika je namreč resničnostni šov, ki se ne dogaja več v prirejenih televizijskih studijih, pač pa v vsakdanjem življenju. In politiki novega kova niso več dobri stari demokrati, socialisti, krščanski demokrati ali liberalci, ampak le še lažnivci, nasilneži, izsiljevalci in nadlegovalci. V tem novem svetu, ki bi se še včeraj zdel distopija, je vsak dan manj razuma. Zdaj je čas za akcijo, za prevlado močnejših nad šibkejšimi, avtokratov nad demokrati. Resda da so v Evropi (EU) demokrati še vedno v precejšnji prednosti pred avtokrati – trenutno razmerje sil je približno 75 : 25 v korist demokratov -, vendar pa so trendi naklonjeni zagovornikom trde roke, reda in discipline, tradicionalnih vrednot in obračuna z vsemi, ki se upirajo politikom novega kova. Kdor ne sprejema njihovega evangelija, je sovražnik, izdajalec, peder ali prodana duša …

Točka preloma

Točka preloma

Bilo je jeseni 2023. Slabo leto po absolutni zmagi na volitvah, predsednik stranke António Costa je suvereno vodil svojo tretjo portugalsko vlado. Zjutraj, 7. novembra je tožilstvo sporočilo, da ga preiskujejo v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi v poslih z litijem in ‘zelenim’ vodikom. Skupaj še z nekaterimi ministri njegove vlade. Nekaj ur zatem, po pogovoru s predsednikom države, je portugalski premier sporočil, da ima “čisto vest” in “popolno zaupanje v pravosodje. V takšnih primerih dolžnosti predsednika vlade niso združljive s kakršnim koli sumom. In v teh okoliščinah sem predsedniku republike predložil svoj odstop.” je povedal, Sledile so predčasne volitve in nova vlada.

Tovarišica ministrica, edino razumno, kar bi lahko storili, je to, da bi se na dan referenduma ukinili

Tovarišica ministrica, edino razumno, kar bi lahko storili, je to, da bi se na dan referenduma ukinili

Seveda imam v mislih tovarišico ministrico in koordinatorico najnaprednejše politične stranke na planetu, doktorico znanosti, oboževalko tovariša Josipa Broza iz zagorske vasi Kumrovec, ljubiteljico dragih oblek, čevljev, torbic in hotelov. Pa še kaj bi se našlo, a pustimo panegirike o tovarišici kulturni ministrici za kdaj drugič. Zanima nas nekaj drugega. Tovarišica je v zadnjem času večkrat javno izrazila svoje ogorčenje nad ljudmi, ki določenih “umetniških” akcij nočejo razumeti kot najvišjega dometa umetnosti, njihovih avtorjev pa nočejo videti kot pa zaslužnih umetnikov, tako rekoč za najboljše, kar premore ta narod. Razumeti nočejo, tako razpreda tovarišica ministrica, ker ne morejo, saj niso kvalificirani, da bi sodili, kaj je in kaj ni umetnost. O umetnosti lahko sodijo le posvečeni izbranci, posebej tisti iz njenih političnih krogov.

O nasilju med Slovenci: “Kdor ubije Kreka, dobi 50.000 evrov nagrade!”

O nasilju med Slovenci: “Kdor ubije Kreka, dobi 50.000 evrov nagrade!”

S kakšno pravico obsojamo mlade, s kakšno pravico mediji zaobidejo nasilje odraslih, ko se spravljajo na nasilje med otroki? Najprej bo potrebno urediti nasilje med odraslimi in šele potem nastopijo pogoji za ureditev nasilja med mladostniki. Spremeniti bo potrebno vzorce vedenja, ki dajejo prednost nasilju. Nasilje med mladimi je samo del nasilja, ki je prisotno v sodobni družbi. Z obsojanjem mladih in njihovim pošiljanjem v zapore ga prav gotovo ne bomo rešili, ampak samo še okrepili. Vprašanje je, ali smo pripravljeni več narediti na sebi in zmanjšati nasilje v družbi. Rešitev ni v tem, da smo še bolj agresivni proti mladostnikom, ampak da postanemo manj agresivni, kar pa ne bo lahko. Kajti mir pride šele po velikih naporih cele generacije in ne samo mladih.

Da čaka medije kriza, vemo že vsaj deset let. In samo še huje bo!

Da čaka medije kriza, vemo že vsaj deset let. In samo še huje bo!

Ali so slovenski mediji res v krizi? Odgovor je pritrdilen. Toda v krizi so bili tudi lani in bodo bržkone še v prihodnjih letih. Ali so za to nezavidljivo stanje krivi lastniki medijev? Nikakor ne. Ali so problem zasebni lastniki, ki naj bi jim šlo le za profit, zato odpuščajo najboljše novinarje, ker jih največ stanejo? Tudi ta odgovor ni pritrdilen. Medijske hiše so gospodarske družbe in razen v policijskih državah o njih odločajo na eni strani bralci, na drugi pa trg. Torej zakon ponudbe in povpraševanja. Če kdo ni previdel, kakšen bo razvoj dogodkov na področju medijev, za to ne more kriviti kapitalizma.

Ni prvoaprilska, ko NPU ugotovi, da podpisnica škodljive pogodbe ni odgovorna za podpis škodljive pogodbe

Ni prvoaprilska, ko NPU ugotovi, da podpisnica škodljive pogodbe ni odgovorna za podpis škodljive pogodbe

Na 1. april, ko se tudi nekateri glavni mediji pridružujejo izumljanju bedastih novic, čeprav to ni potrebno, ker to zavedno ali nezavedno počnejo vsak dan, je za glavno prvoaprilsko šalo poskrbel Nacionalni preiskovalni urad (NPU). V žaru predvolilne borbe za zaščito lika in dela predsednika vlade Roberta Goloba ter finančnega ministra je prijatelj premierja, sicer direktor NPU, pričakovano neodvisno in strokovno ugotovil, da za podpis škodljive pogodbe o nakupu podrtije Litijske 51 ni odgovorna nekdanja ministrica, ki je pogodbo s klavzulo kupljeno-videno podpisala brez ogleda stavbe in ob jasnih sporočilih sodstva, da je stavba popolnoma neprimerna in neuporabna.

Ko je lažje umreti, kot ljudem reči oprosti

Ko je lažje umreti, kot ljudem reči oprosti

Politiki se redko opravičijo za stvari, ki so jih naredili narobe, brez občutka ali celo v nasprotju z moralo, da niti ne omenjamo takšnih ali drugačnih kršitev zakonov. Kot da bi bilo opravičilo nekaj ponižujočega, nesprejemljivega in odvečnega. Takšen pogled je tuj demokratičnim družbam, kjer velja načelo, da so izvoljeni predstavniki ljudstva odgovorni volivcem, državljanom in davkoplačevalcem za svoja dejanja in besede. Če se tega zavedajo, potem se ljudem opravičijo za neprijetne odločitve ali izjave, manjše moralne spodrsljaje in napake. Toda slovenski standardi so nižji, čeprav so se v zadnjih tridesetih letih postopno dvigovali. Slovenci imamo že na načelni ravni velik problem z opravičevanjem. Beseda “oprosti” nam nekako ne gre z jezika. In če imamo s tem notranje boje navadni ljudje, potem ni čudno, da je s politiki še toliko huje.

Golobova razgradnja države zahteva odziv, paberkovanja opozicije in ostankov strokovne javnosti je dovolj

Golobova razgradnja države zahteva odziv, paberkovanja opozicije in ostankov strokovne javnosti je dovolj

Pred dnevi je slovenska Protikorupcijska komisija (KPK) v posmeh pravni državi, vsaj na pol pismenim državljanom, sporočila, da je pri imenovanju nekdanjega generalnega direktorja policije Senada Jušića zaznala korupcijska tveganja. Vladi in uradniškemu svetu je izdala obsežna “priporočila”. To je ta silna komisija zaznala mesece zatem, ko je celo sodišče ugotovilo, da je bilo imenovanje Jusića nezakonito in je pod pritiskom javnosti že zdavnaj odstopil. Kakšen je torej sploh namen te komisije? O tem drugič. Medtem vladni svobodni demokrat Robert Golob pospešeno razgrajuje parlamentarni nadzor nad vlado in poskuša utrditi nadzor nad policijo ter drugimi, tudi finančnimi institucijami, Banko Slovenije, predvsem SDH. Včasih so bile to novice iz Rusije in Belorusije. Ampak vse to so dobri razlogi, da volivci temu kupleraju (v nekaterih primerih tudi dobesedno) zagotovijo še drugi mandat.