V negotovo energetsko zimo brez utrujene nuklearke

Jospi Broz Tito je leta 1974 postavil temeljni kamen za JEK, gradnja je trajala 8 let. (Vir: nek.si)

Avtor: | 10. oktobra, 2023

V senci razpadajoče vlade, tragikomičnih kolobocij okoli obnove po poplavah, nove vojne na Bližnjem vzhodu, brezkončne agresije Rusije na Ukrajino, smo pred zimo ostali brez energije iz jedrske elektrarne Krško. Glede na naravo napake je očitno, da energije iz JEK ne bo vsaj nekaj tednov, če ne mesecev. V globalno negotovi zimi bomo očitno v veliki meri odvisni od uvoza energije.

Iz JEK so sporočili, da bo samo osnovna diagnostika, »analiza vzroka in priprava akcijskega načrta za odpravo odstopanja zahtevalo več časa, predvidoma nekaj tednov. Je pa trenutno še prezgodaj za oceno napovedi ponovnega obratovanja elektrarne.« Iz izjav vodilnih v JEK je jasno, da tokrat ne gre za nedolžno napako. Gre za poškodbo v primarnem krogu elektrarne. Za tiste, ki niste popolnoma pozabili fizike iz srednje šole, vam verjetno ni vseeno.

»Potrebne bodo porušitvene in neporušitvene preiskave cevovodov, analitične podporne študije in morebitna pridobitev dovoljenj za metode sanacije. Nek pri tem ves čas sodeluje z domačimi in mednarodnimi inštitucijami ter podjetji« je še dejal predsednik uprave JEK Gorazd Pfeifer (Vir: RTVSLO).

Pogosto zanemarjeno dejstvo je, da je naša nuklearka resno iztrošena, »utrujena«, deluje na robu osnovne življenjske dobe, politika z vseh podnebnih in političnih strani je to dobo na podlagi »dobrega vzdrževanja« nekritično podaljšala. Kot izgovor za svojo nesposobnost priprave, izvedbe nadomestnih, nujnih energetskih investicij. Jedrska elektrarna Krško namreč operativno deluje od leta 1983. Osnovna delovna doba je bila predvidena na 40 let.

Sporazum o gradnji sta leta 1970 podpisala predsednik izvršnega sveta Skupščine socialistične republike Slovenije Stane Kavčič in predsednik izvršnega sveta Sabora socialistične republike Hrvaške Dragutin Haramija. Temeljni kamen za gradnjo je leta 1974 položil Josip Broz Tito.

Jospi Broz Tito je leta 1974 postavil temeljni kamen za JEK, gradnja je trajala 8 let. (Vir: nek.si)

Gradnja je trajala do leta 1980. Leta 1981 je elektrarna začela poskusno obratovanje. V sistem je bila vključena leta 1983. Elektrarna naj bi prvotno delovala do leta 2023, a so ji na osnovi rednih periodičnih pregledov in dobrega stanja reaktorja podaljšali življenje do leta 2043.

Že iz omenjenega vidika je enostavno nerazumljivo, da sedanja vlada, pa tudi prejšnje, da ne bo pomote, zavlačuje z odločitvijo o gradnji nadomestne elektrarne, ki bo za nekaj desetletij spet zagotovila stabilno oskrbo Slovenije z električno energijo.

Premier Robert Golob je v zanosu promoviranja, menda bolj trajnostne vetrne in sončne energije, ki pa nikakor ne more biti stebrni vir energije, referendum o gradnji nadomestnega bloka napovedal šele za leto 2028. To pomeni, da operativne odločitve o gradnji ne bi bilo pred letom 2030. Brez strokovnih argumentov, brez pojasnil javnosti. Glede na načrte o zaprtju TEŠ6 do leta 2035 postane zadeva še bolj bizarna. Ta država dobesedo rine v akutno odvisnost od uvoza energije, in to v časih, ko je globalna stabilnost vedno bolj vprašljiva, samozadostnost pri oskrbi energije pa temelj gospodarskega razvoja.

Na podlagi trenutne politike vlade to pomeni, da bo Slovenija po letu 2043 kritično odvisna od uvoza energije, kar jo potiska v zelo neugoden, nemogoč, nacionalno-gospodarsko, nekonkurenčen, podrejen položaj.

 

Ljudje, državljani se tega ne zavedajo. Zaenkrat. Ima pa trenutna vlada takšno večino, ki lahko v trenutku spremeni zakonodajo in roke za strateške investicije. Verjetno bi jo pri tem podprla tudi opozicija.

Na prvo žogo je zanimiva primerjava rokov izvedbe projekta iz leta socialističnega 1970 in sedanjega svobodnega 2023. Seveda bodo mnogi skočili na temo nižjih eko standardov in narave »režima«, ampak statistika, dinamika projekta tukaj ne laže. Neučinkovita Jugoslavija je od polaganja »kamna temeljca« nuklearko zgradila v osmih letih (8), po standardih ZDA in Westinghousa.

Zaćetek izkopov v letu 1975 (Vir: nek.si)

Sedanja vlada, vlada energetskega čudežnega dečka, nam razlaga, da bo gradnja trajala vsaj 25 let. Ob vsem poznavanju sodobne tehnologije, znani lokaciji, poznavanju vseh študij. Lahko bi bilo smešno, pa ni več. Tudi za fanatične podpornike Golobove Svobode. Tudi oni ne živijo od pravljic orkestrirane politične promocije, ampak od svojega dela, vsaj večina. Odnos, oziroma ne-odnos do energetske politike, ki bo v službi državljanov, dokazuje neživljenjskost sodobne slovenske vladne birokracije, ki je sama sebi namen. Dokazuje akutno nesposobnost vladajoče politike, da prekine sprejemanje izumetničene zakonodaje, ki ne služi nikomur.

Na podlagi izpada energije JEK, ki ne bo samo kratkoročen, smo očitno odvisni od precej operativno majave TEŠ6, ki zaradi koruptivnih prirejanj sposobnosti domačega premogovnika kuri tuji premog, in vremensko občutljivih pretočnih hidroelektrarn. Slednje so kar močno povezane s podnebnimi spremembami, ki jih za nekatere seveda ni.  Kot zakleto, bo verjetno naslednja zima suha. No, tudi zadnje so večinoma bile. Zato presenečenj ne bi smelo biti. Vlada bo razglasila, da nima nič s tem in še dvignila davke ter ceno energije. Krive bodo poplave.

10 komentarjev

  1. Andrej Muren

    Ne glede na to, kaj klafa naša leva oblast, TEŠ 6 še dolgo ne bomo smeli zapreti, če nočemo zaiti v veliko pomanjkanje električne energije. V trenutni situaciji bi bilo najbolj pametno še zagnati blok 5 v TEŠ-u in potrebi uvažati premog zanj.
    Z “brezogljično” družbo pa ga nehajmo biksati.

  2. Prask

    Naš vsevedni guru energetike, o energetiki, ali ne ve prav dosti, ali pa, za ceno propada državnega energetskega potenciala, napeljuje vodo na svoj mlin, v tem primeru fotovoltaiko. Ne bi pa bilo nič čudnega, če že ne pripravlja tudi lastnih podjetij za izgradnjo vetrnih sistemov…

    Oboje je seveda za prvega ministra neprimerno, ali skrajno zavržno. Na daljše obdobje pa pogubno za Slovenijo. Ampak za njega, v tem primeru, prav gotovo ne.

  3. Bepi

    Alternativ je še kar nekaj, samo kakor zgoraj opisano, deluje naša deželica na sistemu ”nategni pobegni”.
    Tulipanerju oz. Nizozemci se grejejo že več kot 50 let iz morja.
    Zakaj potem vsaj hoteli na Obali ne grdo v to smer, namreč sedaj gre vse z nafto, plin morda nekje na elektriko. (seveda je v ozadju korumpirani monopol energentov)
    Potem se nam pojavi CI pa modrozeleni naravovarstveniki, kateri ”grozijo” da se bo morje zaradi tega posega segrelo za 2 stopinji, ah dejte no. Samo ena ladja katera pripelje v Koper nekaj tisoč vozil iz Koreje prenaša 5 megawatov energije po morju, to pa lahko, oziroma dotični tega ne vedo…

    Benetke so nam zelo blizu, mislim, da je čas, da se ta leteča podgana seli nazaj v gnezdo starodavnih plenilcev Istre.

  4. Miller

    Kitajci so letos, po nekaj letih gradnje, v Pakistanu dokončali JE 1,2MW za 4,8 Mrd.
    Ampak Davos ima za EU drugačne načrte, striček Sam pa pravi, da so Kitajci naši sovragi in da lahko kupujemo samo njegovo robo.
    Ni čudno, da se še Rusi zabavljajo na ta račun:

    https://ria.ru/20230825/sanctions-1892134264.html

  5. slehernik

    “Premier Robert Golob je v zanosu promoviranja, menda bolj trajnostne vetrne in sončne energije…”

    Primorci vemo, koliko časa piha burja in koliko časa greje sonce. In toliko časa bo “trajnostna” vetrna in sončna energija.

    Vsekakor je najbolj trajnosten nateg premierov zanos oziroma absolutno pretirano metanje denarja v sončne in vetrne elektrarne.

  6. TL

    No ja, ta vlada na nobenem področju ni uspešna, zakaj pa bi potem bila ravno na energetskem?

    #TooLate

  7. APMMB2

    Slovenija je brez konsistentne energetske politike. Z vetrom in fotovoltaiko ne bo mogoče zapolniti izpad NEK in TEŠ. Oba energetska vira bosta ugasnila v prihodnih 10 letih in je zato potrebno načrtovati izgradnjo novih stabilnih virov.
    Trenutno je edina srejemljiva energija atomska energija.
    Nujno je potrebno poiskati ponudnika, ki bo v stanju dobaviti dve jederski elektrani,nekoliko večjih kapacitet, kot sta JEK in TEŠ.
    Danes, ko je izpadel JEK vidimo, da potrebujemo rezervo. Te danes ni, zato bo Slovenija kar nekaj časa odvisna od uvoza električne energije. Če izpade še TEŠ, pa je na vidiku sploh katastrofa.
    Prav gotovo se da JEK zgraditi prej kot v desetih letih za nižjo ceno kot jo napovedujejo danes.
    Za izgradnjo bo potrebno formirati ekipo,ki bo sredstva vlagala v elektrarni in ne skrbela za svoj žep.
    To bo veliki problem, ampak Slovenija bo enkrat morala pomesti z mafijo.

  8. ren

    Vse formalnosti in potem gradnja NEK je šla zelo hitro najbrž zaradi tega, ker je un čudni broz naivno mislil, da bo iz NEK kaj materiala za atomsko bombo, ki si jo je tako želel.

  9. jaz

    Mislim da je bil te dni na sodišču praktično oproščen tisi ki je med biciklističnimi pohodi kričal, da je treba Janšo ubit. Mislim da sedaj vsi vemo, koga bi pa res bilo treba ubiti.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Komentar
Policijski desant na bolnišnico kot oblika pritiska na “teroriste v belih haljah”

Policijski desant na bolnišnico kot oblika pritiska na “teroriste v belih haljah”

V celjski bolnišnici, ki je tretja največja v državi, ponoči niso mogli opraviti urgentnega ultrazvoka otroku, ker ni bilo dežurnega zdravnika. Namesto tega so zaposlene in bolnike v predprazničnem času obdarili z specialno policijsko vajo, kako obvladati napadalce v bolnišnici. Bolnišnica je za nekaj ur prestopila v vojne razmere in po njej so namesto sester in zdravnikov tekali neuniformirani, uniformirani in specialno usposobljeni oboroženi policisti, ki so streljali na nasilneže. Nad stavbo je ves čas letal policijski helikopter, iz katerega so se teatralno spuščali policisti. S takšnim pristopom vlada vabi nasilneže in jim daje ideje, da bi se agresivno spravili nad osebje bolnišnice, ki je po zaslugi Roberta Goloba in njegove ministrice za zdravje degradirano in ogroženo. Ljudje zaradi nenehnega kritiziranja zdravništva s strani vladnih struktur izgubljajo zaupanje v zdravnike, ustvarja se atmosfera sovražnosti do zdravnikov, ki je z neko policijsko vajo pač ne morete odpraviti.

Ali se nam bliža začetek konca vlade Roberta Goloba?

Ali se nam bliža začetek konca vlade Roberta Goloba?

Zdi se, da je le še vprašanje časa, kdaj bo v koaliciji nekomu prekipelo. Če ni dovolj sodba upravnega sodišča, ki je vsaj deloma pritrdila ugotovitvam o nezakonitem kadrovanju v vrhu policije, potem bi morala sodu dno izbiti morebitna vložitev obtožnice proti premierju zaradi neupravičenega dajanja daril. Ob tem ne bi smeli spregledati niti poskusov vladnega podrejanja Računskega sodišča z drastičnim znižanjem proračunskih sredstev, kar je prav tako nekaj, česar v tej državi še nismo videli. Vprašanje za 1 dolar se zato glasi: kdaj bo prekipelo Socialnim demokratom, ki ne skrivajo nezadovoljstva nad premierjevim obnašanjem kot tudi nad ponorelim vlakom, na katerem utegne kmalu priti do podobne scene kot v znameniti kriminalki Agathe Christie Umor na Orient Ekspressu …

Kdo si upa aretirati Putina in Netanjahuja?

Kdo si upa aretirati Putina in Netanjahuja?

Najnovejša odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) v zvezi z aretacijo izraelskega premierja Netanjahuja ima tudi neposredno zvezo s Slovenijo. Pred nekaj meseci je namreč sodnica tega sodišča postala slovenska pravnica Beti Hohler. Izrael je nedavno izrazil dvom v njeno nepristranskost, kmalu za tem pa je bila Hohlerjeva med tistim sodniki, ki so dejansko izglasovali sklep, da je treba Netanjahuja, nekdanjega izraelskega obrambnega ministra Galanta in Hamasovega terorista Mohameda Deifa aretirati. Ozadje je po naših informacijah zelo zanimivo, kajti prvotno sodnica Hohlerjeva ni bila v senatu, ki je bil predviden za odločanje. A ker je romunska sodnica nenadoma “zbolela”, je na njeno mesto prišla Beti Hohler, ki ni imela nobenih “težav” pri odločanju.

Bo Logarju uspelo “nekaj velikega”?

Bo Logarju uspelo “nekaj velikega”?

V soboto je Anže Logar v Mariboru ustanovil stranko Demokrati. Nekateri analitiki pravijo končno, drugi prepozno, tretji prezgodaj, so tudi takšni, ki menijo, da je projekt obsojen na propad, da Demokrati ne bodo prestopili niti parlamentarnega praga. Večina teh političnih “analitikov” ima sicer eno pomembno skupno lastnost: bolj ali manj odkrito so podaljški neke obstoječe politične opcije in v skladu s tem prodajajo svoje pogruntavščine. Kaj se bo res zgodilo, ni mogoče napovedati, ustanovitev stranke je namreč formalni začetek, zelo pomembno bo, ali bo Logar s svojim delovanjem, izjavami do volitev uspešno “prodiral” v glavne medije oziroma mu bodo to dopustili.

Z Benitom in Titom v složno prihodnost goriške kulturne Evrope

Z Benitom in Titom v složno prihodnost goriške kulturne Evrope

“Namen GO! 2025 je premagati fizične in mentalne prepreke med našima mestoma in v naših družbah ter dokazati, da lahko življenje brez meja in čezmejno upravljanje vplivata na krepitev in rast evropskih obrobij, teh šivov in stikov evropskega mozaika”. To piše v promocijsko dobro pripravljenem programu Evropske prestolnice kulture 2025. Prihodnje leto, torej čez dober mesec bosta “stara” in Nova Gorica skupaj kulturni center Evrope. Res? Če se že pretvarjamo, da smo kulturni in da si obe Gorici zaslužita naziv Evropska kulturna prestolnica, potem pustimo že enkrat pri miru zle prikazni 20. stoletja.

Po Trumpovi zmagi: Geopolitične priložnosti in slabosti Slovenije

Po Trumpovi zmagi: Geopolitične priložnosti in slabosti Slovenije

Slovenska zgodovinska in kulturna povezava s slovanskimi narodi se v določenih okoliščinah lahko prevede v diplomatsko prednost. Slovenija bi v času Trumpove administracije, ki se je že izkazala za naklonjeno bolj pragmatičnemu odnosu z Rusijo, lahko odigrala vlogo mostu med Zahodom in Vzhodom. Zaradi svoje nevtralnosti in majhnosti ima Slovenija možnost, da ohrani diplomatske odnose z Rusijo, kar je ključno glede na napetosti med Evropsko unijo in Rusijo zaradi ukrajinskega konflikta. Hkrati lahko, če se EU premakne proti večji samostojnosti in manjši odvisnosti od ZDA, Slovenija izkoristi svoje povezave za večjo vlogo v regionalni stabilnosti in morda celo za diplomatske pobude na Balkanu in v Vzhodni Evropi.

Verjamete? Po dveh letih je Golob doumel vsebino akta o omrežninah. Zdaj gre ogorčen v boj proti elektro draginji!

Verjamete? Po dveh letih je Golob doumel vsebino akta o omrežninah. Zdaj gre ogorčen v boj proti elektro draginji!

Akt o metodologiji za obračunavanje omrežnine je bil po uskladitvi s tedaj pristojnim ministrstvom vlade Roberta Goloba sprejet 16. novembra 2022. Takrat so nam povedali, da je v skladu z smernicami takratne, še precej novopečene, solarno, brezmesno usmerjene vlade. Živahna razprava o vsebini tega akta se je začela pred dobrim letom (ker je veljavnost akta 1. oktober 2024), ko je postalo jasno, da so rešitve morda – milo rečeno – nepraktične, lahko tudi škodljive, sistem pa nejasen. V razmerah trenutnega ohlajanja gospodarstva je dodaten pritisk na cene energentov nov strel v koleno konkurenčnosti gospodarstva in kupne moči državljanov. Po javnem revoltu, opozorilih gospodarstva, podjetnikov, se je v ponedeljek čudežno “zbudil” predsednik vlade in hiti na pomoč pri reševanju zablod, ki jih je zakuhal sam. V upanju, da ob orkestraciji glavnih medijev ne bomo opazili, kdo je (spet) glavni krivec.

Fake* feminizem, fake zunanja politika

Fake* feminizem, fake zunanja politika

Pa kaj, če ISIS zažge v kletko zaprtih 19 jazidskih deklet, kaj pa potem, če v Afganistanu ženska pod telebani ni vredna niti toliko kot koza, saj koza lahko svobodno meketa, ženske pa morajo biti po novem tiho! Kaj potem, če več kot 60 odstotkov muslimanov meni, da je kamenjanje prešuštnic ne samo dovoljeno, ampak nujno. Kaj potem, da so v Iranu do smrti pretepli kar nekaj deklet, ki so si upale v javnosti odvreči naglavno cunjo? Ja, jecljajo naše patentirane feministke, to so lokalne folklorne navade, s tem me nimamo nič …