V negotovo energetsko zimo brez utrujene nuklearke

Jospi Broz Tito je leta 1974 postavil temeljni kamen za JEK, gradnja je trajala 8 let. (Vir: nek.si)

Avtor: | 10. oktobra, 2023

V senci razpadajoče vlade, tragikomičnih kolobocij okoli obnove po poplavah, nove vojne na Bližnjem vzhodu, brezkončne agresije Rusije na Ukrajino, smo pred zimo ostali brez energije iz jedrske elektrarne Krško. Glede na naravo napake je očitno, da energije iz JEK ne bo vsaj nekaj tednov, če ne mesecev. V globalno negotovi zimi bomo očitno v veliki meri odvisni od uvoza energije.

Iz JEK so sporočili, da bo samo osnovna diagnostika, »analiza vzroka in priprava akcijskega načrta za odpravo odstopanja zahtevalo več časa, predvidoma nekaj tednov. Je pa trenutno še prezgodaj za oceno napovedi ponovnega obratovanja elektrarne.« Iz izjav vodilnih v JEK je jasno, da tokrat ne gre za nedolžno napako. Gre za poškodbo v primarnem krogu elektrarne. Za tiste, ki niste popolnoma pozabili fizike iz srednje šole, vam verjetno ni vseeno.

»Potrebne bodo porušitvene in neporušitvene preiskave cevovodov, analitične podporne študije in morebitna pridobitev dovoljenj za metode sanacije. Nek pri tem ves čas sodeluje z domačimi in mednarodnimi inštitucijami ter podjetji« je še dejal predsednik uprave JEK Gorazd Pfeifer (Vir: RTVSLO).

Pogosto zanemarjeno dejstvo je, da je naša nuklearka resno iztrošena, »utrujena«, deluje na robu osnovne življenjske dobe, politika z vseh podnebnih in političnih strani je to dobo na podlagi »dobrega vzdrževanja« nekritično podaljšala. Kot izgovor za svojo nesposobnost priprave, izvedbe nadomestnih, nujnih energetskih investicij. Jedrska elektrarna Krško namreč operativno deluje od leta 1983. Osnovna delovna doba je bila predvidena na 40 let.

Sporazum o gradnji sta leta 1970 podpisala predsednik izvršnega sveta Skupščine socialistične republike Slovenije Stane Kavčič in predsednik izvršnega sveta Sabora socialistične republike Hrvaške Dragutin Haramija. Temeljni kamen za gradnjo je leta 1974 položil Josip Broz Tito.

Jospi Broz Tito je leta 1974 postavil temeljni kamen za JEK, gradnja je trajala 8 let. (Vir: nek.si)

Gradnja je trajala do leta 1980. Leta 1981 je elektrarna začela poskusno obratovanje. V sistem je bila vključena leta 1983. Elektrarna naj bi prvotno delovala do leta 2023, a so ji na osnovi rednih periodičnih pregledov in dobrega stanja reaktorja podaljšali življenje do leta 2043.

Že iz omenjenega vidika je enostavno nerazumljivo, da sedanja vlada, pa tudi prejšnje, da ne bo pomote, zavlačuje z odločitvijo o gradnji nadomestne elektrarne, ki bo za nekaj desetletij spet zagotovila stabilno oskrbo Slovenije z električno energijo.

Premier Robert Golob je v zanosu promoviranja, menda bolj trajnostne vetrne in sončne energije, ki pa nikakor ne more biti stebrni vir energije, referendum o gradnji nadomestnega bloka napovedal šele za leto 2028. To pomeni, da operativne odločitve o gradnji ne bi bilo pred letom 2030. Brez strokovnih argumentov, brez pojasnil javnosti. Glede na načrte o zaprtju TEŠ6 do leta 2035 postane zadeva še bolj bizarna. Ta država dobesedo rine v akutno odvisnost od uvoza energije, in to v časih, ko je globalna stabilnost vedno bolj vprašljiva, samozadostnost pri oskrbi energije pa temelj gospodarskega razvoja.

Na podlagi trenutne politike vlade to pomeni, da bo Slovenija po letu 2043 kritično odvisna od uvoza energije, kar jo potiska v zelo neugoden, nemogoč, nacionalno-gospodarsko, nekonkurenčen, podrejen položaj.

 

Ljudje, državljani se tega ne zavedajo. Zaenkrat. Ima pa trenutna vlada takšno večino, ki lahko v trenutku spremeni zakonodajo in roke za strateške investicije. Verjetno bi jo pri tem podprla tudi opozicija.

Na prvo žogo je zanimiva primerjava rokov izvedbe projekta iz leta socialističnega 1970 in sedanjega svobodnega 2023. Seveda bodo mnogi skočili na temo nižjih eko standardov in narave »režima«, ampak statistika, dinamika projekta tukaj ne laže. Neučinkovita Jugoslavija je od polaganja »kamna temeljca« nuklearko zgradila v osmih letih (8), po standardih ZDA in Westinghousa.

Zaćetek izkopov v letu 1975 (Vir: nek.si)

Sedanja vlada, vlada energetskega čudežnega dečka, nam razlaga, da bo gradnja trajala vsaj 25 let. Ob vsem poznavanju sodobne tehnologije, znani lokaciji, poznavanju vseh študij. Lahko bi bilo smešno, pa ni več. Tudi za fanatične podpornike Golobove Svobode. Tudi oni ne živijo od pravljic orkestrirane politične promocije, ampak od svojega dela, vsaj večina. Odnos, oziroma ne-odnos do energetske politike, ki bo v službi državljanov, dokazuje neživljenjskost sodobne slovenske vladne birokracije, ki je sama sebi namen. Dokazuje akutno nesposobnost vladajoče politike, da prekine sprejemanje izumetničene zakonodaje, ki ne služi nikomur.

Na podlagi izpada energije JEK, ki ne bo samo kratkoročen, smo očitno odvisni od precej operativno majave TEŠ6, ki zaradi koruptivnih prirejanj sposobnosti domačega premogovnika kuri tuji premog, in vremensko občutljivih pretočnih hidroelektrarn. Slednje so kar močno povezane s podnebnimi spremembami, ki jih za nekatere seveda ni.  Kot zakleto, bo verjetno naslednja zima suha. No, tudi zadnje so večinoma bile. Zato presenečenj ne bi smelo biti. Vlada bo razglasila, da nima nič s tem in še dvignila davke ter ceno energije. Krive bodo poplave.

10 komentarjev

  1. Andrej Muren

    Ne glede na to, kaj klafa naša leva oblast, TEŠ 6 še dolgo ne bomo smeli zapreti, če nočemo zaiti v veliko pomanjkanje električne energije. V trenutni situaciji bi bilo najbolj pametno še zagnati blok 5 v TEŠ-u in potrebi uvažati premog zanj.
    Z “brezogljično” družbo pa ga nehajmo biksati.

  2. Prask

    Naš vsevedni guru energetike, o energetiki, ali ne ve prav dosti, ali pa, za ceno propada državnega energetskega potenciala, napeljuje vodo na svoj mlin, v tem primeru fotovoltaiko. Ne bi pa bilo nič čudnega, če že ne pripravlja tudi lastnih podjetij za izgradnjo vetrnih sistemov…

    Oboje je seveda za prvega ministra neprimerno, ali skrajno zavržno. Na daljše obdobje pa pogubno za Slovenijo. Ampak za njega, v tem primeru, prav gotovo ne.

  3. Bepi

    Alternativ je še kar nekaj, samo kakor zgoraj opisano, deluje naša deželica na sistemu ”nategni pobegni”.
    Tulipanerju oz. Nizozemci se grejejo že več kot 50 let iz morja.
    Zakaj potem vsaj hoteli na Obali ne grdo v to smer, namreč sedaj gre vse z nafto, plin morda nekje na elektriko. (seveda je v ozadju korumpirani monopol energentov)
    Potem se nam pojavi CI pa modrozeleni naravovarstveniki, kateri ”grozijo” da se bo morje zaradi tega posega segrelo za 2 stopinji, ah dejte no. Samo ena ladja katera pripelje v Koper nekaj tisoč vozil iz Koreje prenaša 5 megawatov energije po morju, to pa lahko, oziroma dotični tega ne vedo…

    Benetke so nam zelo blizu, mislim, da je čas, da se ta leteča podgana seli nazaj v gnezdo starodavnih plenilcev Istre.

  4. Miller

    Kitajci so letos, po nekaj letih gradnje, v Pakistanu dokončali JE 1,2MW za 4,8 Mrd.
    Ampak Davos ima za EU drugačne načrte, striček Sam pa pravi, da so Kitajci naši sovragi in da lahko kupujemo samo njegovo robo.
    Ni čudno, da se še Rusi zabavljajo na ta račun:

    https://ria.ru/20230825/sanctions-1892134264.html

  5. slehernik

    “Premier Robert Golob je v zanosu promoviranja, menda bolj trajnostne vetrne in sončne energije…”

    Primorci vemo, koliko časa piha burja in koliko časa greje sonce. In toliko časa bo “trajnostna” vetrna in sončna energija.

    Vsekakor je najbolj trajnosten nateg premierov zanos oziroma absolutno pretirano metanje denarja v sončne in vetrne elektrarne.

  6. TL

    No ja, ta vlada na nobenem področju ni uspešna, zakaj pa bi potem bila ravno na energetskem?

    #TooLate

  7. APMMB2

    Slovenija je brez konsistentne energetske politike. Z vetrom in fotovoltaiko ne bo mogoče zapolniti izpad NEK in TEŠ. Oba energetska vira bosta ugasnila v prihodnih 10 letih in je zato potrebno načrtovati izgradnjo novih stabilnih virov.
    Trenutno je edina srejemljiva energija atomska energija.
    Nujno je potrebno poiskati ponudnika, ki bo v stanju dobaviti dve jederski elektrani,nekoliko večjih kapacitet, kot sta JEK in TEŠ.
    Danes, ko je izpadel JEK vidimo, da potrebujemo rezervo. Te danes ni, zato bo Slovenija kar nekaj časa odvisna od uvoza električne energije. Če izpade še TEŠ, pa je na vidiku sploh katastrofa.
    Prav gotovo se da JEK zgraditi prej kot v desetih letih za nižjo ceno kot jo napovedujejo danes.
    Za izgradnjo bo potrebno formirati ekipo,ki bo sredstva vlagala v elektrarni in ne skrbela za svoj žep.
    To bo veliki problem, ampak Slovenija bo enkrat morala pomesti z mafijo.

  8. ren

    Vse formalnosti in potem gradnja NEK je šla zelo hitro najbrž zaradi tega, ker je un čudni broz naivno mislil, da bo iz NEK kaj materiala za atomsko bombo, ki si jo je tako želel.

  9. jaz

    Mislim da je bil te dni na sodišču praktično oproščen tisi ki je med biciklističnimi pohodi kričal, da je treba Janšo ubit. Mislim da sedaj vsi vemo, koga bi pa res bilo treba ubiti.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Komentar
Zakaj je ugled sodnikov nizek, zdravnikov pa še nižji

Zakaj je ugled sodnikov nizek, zdravnikov pa še nižji

Neverjetno paradoksalno se zdi, toda vlada z bojem za ohranitev t.i. javnega zdravstva v resnici zdravstvo še bolj uničuje, s potapljanjem “javnega” zdravstva pa se bo del pacientov, ki si to lahko privošči, preselil k zasebnikom. Alternative jim namreč država niti ne bo dala. Plačaš zasebniku in prideš na vrsto v nekaj dneh, ali pa čakaš nekaj let v razpadlem “javnem” zdravstvu in upaš, da vmes ne boš umrl. Ljudje so se tega začeli zavedati in ker so kot odgovorne za to katastrofo prepoznali zdravnike, je tem zaradi tega padel ugled. Zato so danes zdravniki kar se ugleda tiče – na psu. Še sodniki so na boljšem.

Golob pač ni kos

Golob pač ni kos

Večkrat se sprašujem, zakaj ravno v Sloveniji odločitve strateškega pomena ne znamo izpeljati tako, da optimiziramo rezultat? Ker so ravno tedaj na čelu države diletanti? Ker podcenjujemo naravne zakonitosti postopka? Ker tisti, ki odločajo, v resnici ne vedo, kaj bi? Ker v političnem power playu posamezniki preveč solirajo? Ali pa kar vsakega po malem? Saga o imenovanju slovenskega komisarja je spet en tak zavožen primer. Čeprav se v javnosti poskuša ustvariti zmedo glede odgovornosti za to šlamastiko, je treba jasno povedati, da je krivec samo en. Robert Golob.

Cigani

Cigani

Kot družba znamo zapisati pravico do pitne vode celo v ustavo, ko pa jo rabi romska mati za osnovno higieno svojega otroka in družine, za prehrano, pa je nismo sposobni pripeljati! Čemu potem vse te besede o pravici do pitne vode v ustavi, če pa so za Rome mrtva črka na papirju? Zakaj dopuščamo, da se politika igra z obrobno skupino in nad Rome pošilja policijo, namesto da bi jim omogočila normalno življenje? Ne dvignemo glasu za reveže, ki živijo na robu preživetja in trpijo za večjo obolevnostjo in tudi veliko prezgodaj umirajo. Ne čudite se potem, če ne bo dvignil nihče glasu za vas, ko boste v stiski. Ne skrbimo za njihove otroke, kritični smo do prihajanja romskih otrok v šolo, do njihovih higienskih navad. Kako pa naj gredo v šolo čisti in umiti, če pa nimajo dostopa do pitne vode?

Napotnice: Španska vas ministrice za zdravje

Napotnice: Španska vas ministrice za zdravje

Nov sistem izdajanja napotnic, ki ga uvaja ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel, je le na prvi pogled dobrohoten. V resnici pa še poslabšuje razmere v osnovnem zdravstvu, na katerem pravzaprav tudi temelji naš sistem zdravstvenega varstva. Tu bolniki vstopajo v sistem in zdravniki skrbijo zanje celostno. Praviloma se ne bi smelo dogajati z pacientom nič brez vednosti izbranega zdravnika: on napotuje in sprejema sugestije specialistov glede zdravljenja ali dodatnih pregledov, potem predpiše terapijo. Da bi lahko opravljal to zahtevno delo, smo oblikovali in razvili družinsko medicino. Družinski zdravnik naj bi zdravil ne samo enega bolnika, ampak tudi njegove družinske člane in sčasoma prevzemal naloge specialistov. Sedaj pa vse bolj postaja podoben obupanemu policistu sredi križišča, ki mu nikakor ne uspe urediti prometa.

Odgovor anonimnemu skribomanu

Odgovor anonimnemu skribomanu

Nisem član nobene slovenske politične stranke, enako kritičen sem do pahljače političnih strategij, ki jih zagovarjajo in uresničujejo vse slovenske stranke. Ni pa moja krivda, da tako imenovani levi politični pol, ki v Sloveniji vlada bolj ali manj ves čas od osamosvojitve, ne premore za več kot en minibus sposobnih, poštenih in načelnih ljudi. Vsi drugi, ki se drenjajo pod levim obnebjem, so prefrigani in z vsemi žavbami namazani lumpi, nemalo njih brez slabe vesti uvrščam med priložnostne goljufe, tatove in lažnivce, zaradi katerih trpi večina prebivalstva Slovenije, Slovenija pa postaja vedno večja črna luknja Evrope, ki je že sama krenila na to pot samouničenja.

Čas je za javno debato o vedno večjem nasilju v zdravstvu

Čas je za javno debato o vedno večjem nasilju v zdravstvu

Ko sem vstopil v zdravstvo pred več kot 40 leti, o nasilju sploh nismo govorili, ker ga preprosto ni bilo. Zdravniški poklic je bil spoštovan in tudi zdravniki smo se zelo spoštljivo vedli do svojih bolnikov. Sedaj pa polnijo medijski prostor zgodbe o nasilju nad zdravstvenem osebjem. V treh bolnišnicah so samo v enem letu našteli 700 nasilnih dogodkov. Kaj se je zgodilo, da je prišlo do tega nasilniškega preobrata?

Nepopularno mnenje: pozitivna diskriminacija Romov se je izrodila v posmeh pravni državi

Nepopularno mnenje: pozitivna diskriminacija Romov se je izrodila v posmeh pravni državi

V zadnjih dneh naslove medijev polnijo novice, analize, paberkovanja o napadu na policista, ki sta v Kočevju nič hudega sluteč ustavila neregistrirano vozilo z mladoletnikom. Izkazalo se je, da je Rom. Sorodniki mladoletnega Roma so policista, ki sta opravljala svoje delo, dobesedno premlatili. V javnosti. Ker se jim zdi, da imajo to pravico. Da so večvredni državljani. Ker del politike to izkrivljenost pravne države podpira že desetletja, ker tiščijo glavo v pesek, ker sem jim zdi to OK. Je pač tam daleč od Ljubljane.

V Cankarjev dom prihaja Putinova prva balerina Svetlana Zaharova

V Cankarjev dom prihaja Putinova prva balerina Svetlana Zaharova

Pred desetimi leti, takoj po nezakoniti priključitvi Krima, je več kot 500 ruskih umetnikov podpisalo javno pismo, v katerem so podprli Putinovo politiko do Ukrajine. Med njimi tudi svetovne zvezde, recimo operna pevka Ana Netrebko, ali pa balerina Svetlana Zaharova, ki je bila povrhu vsega še poslanka Putinove stranke Enotna Rusija v ruski Dumi, ves čas pa tudi podpira vojno v Ukrajini. Zaharova zdaj prihaja v Ljubljano, kjer bo nastopila na Festivalu Ljubljana 20. avgusta. Njeno gostovanje odpira kar nekaj utemeljenih kritik in pomislekov.