Slovenski BDP v 2022: Izgubljeni 2 milijardi s popravkom

Avtor: | 4. oktobra, 2023

Pred mesecem dni nas je Statistični urad (SURS) presenetil z objavo končnih podatkov o rasti bruto domačega produkta (BDP) za leto 2022. Če smo se v začetku leta še hvalili, da smo imeli v Sloveniji eno največjih rasti BDP v letu 2022 med državami Evropske unije, so nas novi podatki postavili precej nižje na lestvici. Prvi podatki o rasti BDP v letu 2022 glede na leto poprej so namreč kazali visoko 5,4 % rast, revizija podatkov, objavljena v avgustu, pa je to rast znižala na vsega 2,5 % ali skoraj tri odstotne točke manj od prvotnih ocen (!). Po prvotnih podatkih smo lani v Sloveniji ustvarili 59 milijard evrov BDP (zaokroženo), po novih pa le še 57 milijard oziroma skoraj 2 milijardi manj.

Na SURS so ta odstopanja pojasnili z visoko cenovno dinamiko v preteklem letu. Povedali so, da letni izračunu temeljijo na podrobnejših podatkih kot kvartalno ocenjevanje. Da torej ne gre za neko napako, temveč za revizijo izračunov, katerih velike razlike pa so presenetile tudi zaposlene na Statističnem uradu. Kakšnih dodatnih podrobnejših razlag nismo dobili in takšne spremembe vseeno odpirajo kar precej dilem ter tudi dvomov o pravilnost izračunov.

Zanimivo je namreč to, da se skoraj vsa razlika nanaša samo na poslovni presežek (dobičke in amortizacijo) kot del celotnega BDP in to skoraj v celoti v energetiki ter trgovini, o čemer seveda nismo nikjer nič prebrali. Ker so dokončni podatki o nižjih dobičkih v teh dveh panogah znižali BDP za omenjenih 1,95 milijard evrov, so morali seveda za takšen znesek popraviti tudi BDP, prikazan po izdatkovni metodi – in za večji del razlike so znižali potrošnjo prebivalstva (?). Gre torej za logiko, da ker so podjetja predvsem v energetiki in trgovini (z energenti?) ustvarili blizu 2 milijardi manj dobičkov, kot so ocenjevali, naj bi bila za skoraj toliko nižja tudi potrošnja prebivalstva. Vsekakor zanimivo sklepanje.

+++

Takšna sprememba v izračunu višine BDP za lani poleg popolnoma drugačne ocene o dinamiki našega gospodarstva postavlja na glavo tudi vse različne izračune, ki so temeljili na prvotnih številkah o rasti BDP. Banka Slovenije je na primer na podoben način kot Evropska centralna banka (ECB) pripravila poglobljeno analizo o razlogih za lansko inflacijo. Lanska inflacija naj bi v veliki meri izhajala iz rasti dobičkov oziroma poslovnega presežka v BDP (podobno analizo smo brali tudi na teh straneh). Rast poslovnega presežka BDP je bila lani namreč skoraj trikrat višja kot rast plač po prvotnem izračunu BDP.

Nov izračun pa kot omenjeno odstopa predvsem pri dobičkih, ki so po novem celo nekaj nižji, kot so bili v letu 2021, plače pa so zrasle za skoraj 8 % nominalno. To seveda vodi v popolnoma drugačne zaključke (da je bila generator inflacije rast plač in ne dobičkov), čeprav najbrž kakšnih popravkov takšnih analiz ali o novih zaključkih prav tako ne bomo nič prebrali.

Kakorkoli, rast BDP je bila torej v Sloveniji pomembno nižja in gospodarstvo v precej slabši kondiciji, kot smo bili kar nekaj časa prepričani. Na spodnji tabeli so spremembe rasti po izvedeni reviziji. V prvih kvartalih je bila tako rast tudi pet odstotnih točk nižja, kot so kazali prvotni izračuni, zadnji kvartal je bil po obsegu BDP realno celo nižji kot kvartal leta poprej. Bili smo torej že v recesiji, čeprav smo to izvedeli šele pol leta kasneje, ko podatek k sreči ni več tako aktualen in pod žarometi. K sreči Slovenija nima kakšnega večjega vpliva v svetu, niti v EU in takšen popravek zaenkrat nima večjih posledic na ocene gospodarske trdnosti države, čeprav bodo mednarodne bonitetne hiše na to vsekakor pozorne. Vseeno pa si lahko predstavljamo, kakšen učinek na svetovno gospodarstvo bi imela objava podatka o naknadnem 3 odstotnem znižanju gospodarske rasti na Kitajskem ali v ZDA.

Tudi zato tam do takšnih velikih revizij ne prihaja (ali pa jih zamolčijo).

 

 

Seveda pa je objava revidiranih podatkov o rasti BDP v preteklem letu odprla vprašanje, kako pa ta popravek vpliva na letošnja gibanja. Ko je SURS objavil revidirane podatke za lani, ni bilo nobene informacije, da se spreminja tudi BDP, ki so ga izračunali za prva dva kvartala letošnjega leta. In če je po novem obseg BDP lani za 3 odstotne točke nižji (nižja osnova), potem je letošnja rast ob nespremenjenih izračunih obsega BDP za letos 3 odstotne točke višja. Vsaj tako bi lahko sklepali.

A tudi tu nas je pričakalo presenečenje, ki pa sploh ni bilo nikjer objavljeno (vsaj zaenkrat nisem zasledil nobene informacije v medijih, med novicami na SURS pa je samo krajši povzetek stopenj rasti). Po objavi popravljenih letih podatkov o gibanju BDP za lani smo namreč čakali še podatke, kakšne je bila sprememba po kvartalih (seštevek kvartalnih podatkov se mora pač ujemati z letnimi). Ti podatki so bili objavljeni zadnji dan septembra v podatkovnih bazah Statističnega urada (Si stat) in na osnovi njih smo dobili razlike po kvartalih, kot izhaja iz gornje tabele.

V omenjeni kratki novici je SURS navedel tudi podatke o stopnjah rasti v letošnjih prvih dveh kvartalih, ki pa sta ostali enaki (0,8 % v prvem kvartalu glede na isti kvartal leta 2022 in 1,4 % v drugem oziroma 1,1 % v celotnem polletju). V tej informaciji kakega drugega pojasnila ni bilo, čeprav je to pomenilo tudi pomemben popravek letošnjega BDP. Še sredi avgusta je SURS ob objavi gospodarskih gibanj za letošnje prvo polletje navedel, da smo v Sloveniji v prvih dveh kvartalih ustvarili za 31,8 milijard evrov bruto domačega proizvoda. Iz podatkovnih baz objavljenih v petek, pa smo izvedeli, da je bilo tega BDP samo 30,4 milijard, torej 1,36 milijarde ali 4,3 % manj. Ker se je po popravkih znižala lanska osnova, tudi letošnji nižji BDP še vedno izkazuje enako rast – a obseg je pomembno nižji. In nikomur se ni zdelo pomembno, da bi lahko objavili in komentirali tudi letošnje popravke. Kot da jih ni bilo (ali da jih mogoče ne bo nihče opazil?).

Zanimiv je tudi vpogled v letošnje popravke, kolikor lahko sklepamo iz vmesnih objav. V septembru so torej na SURS popravili avgustovske izračune letošnjega polletnega BDP za celih 1,36 milijarde evrov. Če pogledamo proizvodno strukturo, spet v pretežni meri temelji na dobičkih trgovine in energetike, nekaj več tudi v predelovalnih dejavnostih, pri čemer za to novo oceno pripravljavci niso imeli kakih novih bilančnih podatkov o poslovanju podjetij. Zaradi ujemanja podatkov o višini BDP po vseh treh metodah so zaradi popravka dobičkov v energetiki potem popravili BDP tudi po izdatkovni metodi. Tu je popravek spet pretežno pri potrošnji prebivalstva, ki je v letošnjem letu po novem kar 1,2 milijarde evrov nižja, kot so izkazovali še podatki objavljeni v avgustu. Ocenjeno nižji dobički podjetij so se torej odrazili v nižji potrošnji prebivalstva (!)

Kaj vse je bil razlog za revizijo višine BDP lani in letos, verjetno ne bomo nikoli izvedeli, a vsi navedeni popravki vsekakor odpirajo dvome glede predstavljenih izračunov BDP. Obstaja upravičen strah, da mogoče tudi ti podatki niso dokončni in da bodo današnji zaključki na osnovi teh podatkov lahko čez pol leta ponovno drugačni. Vsekakor bi te spremembe, če so že bile upravičene, moralo spremljati nekaj več predstavitev in pojasnil, ne pa da nekateri podatki širše sploh niso bili objavljeni – razen v spremembah podatkovnih baz SURS, ki jih spremljajo le poznavalci. Pa še pri teh nikoli ne vemo, kaj je bilo objavljeno v verzijah pred zadnjo objavo.

4 komentarji

  1. jaz

    @Železnik, nič se ne opravičuj ker omenjaš Boga. Ker če ni Boga je popolna svoboda. Je vse dovoljeno. In zato smo tu kjer smo. V razpadu civilizacije.

    • ren

      Na novi podobi portala manjkajo všečki.

  2. Alojz Železnik

    Padanje splošne blaginje se nadaljuje. Ljudje, ki odklanjajo Boga, pač drugače ne morejo.

    Se opravičujem za omembo Boga, ampak tako je!

  3. APMMB2

    Dejstvo je, da v Sloveniji jemljemo finančne podatke zelo poljubno, posebno,kadar nam vlada leva opcija, ta paje tako in tako prevladujoča.
    Vedno najde izgovore za težave, ki sprotinastajajo. Če ni kriv covid, je kriva vojna v Ukrajini, sedaj so poplava. Če teh ne bo, bo kriv Janez Janša in če ne ona, pa fašizem, motrda celo Rupar.
    Dejstvo pa je, da imamo slabo vlado in še slabšega predsednika vlade in dejstvo je, da se razmere v Sloveniji Slabšajo.Zanimiv je podatek, da so se plače dvignile za 8%. Pokojnine pa za 5%. Tako so revni upokojenci ostali še bolj revni.Siromašenje upokojencev ne bo šlo v neskončnost in poleg pešaočega gospodarstva utegne to postati eden ključnih problemov.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Razkrivamo
Bo žrtvovanje kmeta Senada na vladni šahovnici dovolj za preživetje Sončnega kralja?

Bo žrtvovanje kmeta Senada na vladni šahovnici dovolj za preživetje Sončnega kralja?

Nezakoniti policijski šef Senad Jušić je po pričakovanjih odstopil. Menda zaradi “razbremenitve” policije, sploh pa nadrejenega ministra, ki se sooča z interpelacijo. Iz tega pojasnila odstopa bi sicer lahko logično sklepali, da je bilo Jušićevo imenovanje torej “obremenirev” za policijo. Obremenitev je seveda bila, ker je minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar po nalogu predsednika vlade Roberta Goloba poiskal kandidata, ki bo slepo izpolnjeval politična navodila. Pri tem pa je bila vlada ob svoji ideološki prepotentnosti in nesposobnosti tako šlampasta, da ni znala poiskati kandidata, ki bi vsaj približno formalno izpolnjeval pogoje za zasedbo tega odgovornega delovnega mesta.

Namesto neustavnega obdavčenja nepremičnin bi lahko predlagali konsistentno obdavčitev celotnega premoženja

Namesto neustavnega obdavčenja nepremičnin bi lahko predlagali konsistentno obdavčitev celotnega premoženja

Ko začne oblast govoriti o “poštenih” davkih, potem lahko veste, da se lahko primete za denarnice. Poštenih davkov ni, so pa lahko pokazatelj dejanske politike neke vlade. Davka na pse očitno ne bo, bila je nova PR bombica, vlada Roberta Goloba pa kljub številnim nejasnostim, ki so podobne akrobacijam z omrežnino, rine naprej z zakonom o obdavčitvi nepremičnin. Obdavčevni bodo očitno vsi, ki so varčevali, s svojimi žulji, lastnim delom pri drugi nepremičnini, poskušali pomagati svojim hčeram, sinovom, sorodnikom…, ekscesne, večmilijonske vile kot prva nepremičnina pa so očitno zaželjene in neobdavčene. Narobe svet. Objavljamo predlog nekdanjega direktorja Finančne uprave, davčnega strokovnjaka, ki predlaga celovito rešitev tega področja.

Nenadzorovane migracije, uvoženo versko nasilje so tempirane bombe, ki ogrožajo Evropo

Nenadzorovane migracije, uvoženo versko nasilje so tempirane bombe, ki ogrožajo Evropo

Pred dnevi je svetovni splet preplavila novica o množičnih posilstvih v Veliki Britaniji. Celotna zgodba, če je seveda resnična, je šokantna in pretresljiva. Množično posiljevanje mladoletnic naj bi bilo po trditvah nekaterih medijev tako pogosto, da so lahko moški naročali posilstva kar preko taksi služb in prodajalcev kebabov za zabave prijateljev in sorodnikov. Kazniva dejanja so bila tako šokantna, da bi povprečen državljan pričakoval odločen boj policije, socialnih služb, mestnih svetov in šolskih odborov proti posiljevalskim tolpam, ki prežijo na mladoletnice in jih brutalno posiljujejo. Vendar do odločnega boja proti posilstvom ni prišlo. In to je druga šokantna zgodba. Ne le to, prišlo je do situacije, kjer so policija, mestni sveti in socialne službe aktivno sodelovale ne pri zaščiti posiljenih mladoletnic, ampak pri zaščiti posiljevalcev.

Kam nas pelje vlada s proračunom za leto 2025?

Kam nas pelje vlada s proračunom za leto 2025?

Proračun je ključni dokument, ki definira delovanje države v posameznem letu. Glede na to je obravnavanje in sprejemanje proračunov deležno premalo pozornosti medijev kot tudi javnosti na splošno. Tema se večini zdi nezanimiva, celo dolgočasna in prezapletena v primerjavi z atraktivnimi dnevnimi dogodki, aferami ipd.. Nekaj dni se sicer v medijih pojavljjajo ključne kumulativne številke in vlada trdi, da je vsak njen proračun najboljši in razvojno naravnan, opozicija pa opozarja na potratnost in neustrezno strukturo porabe. Ta bo za leto 2025 s 17,1 milijardami evrov rekordna, a kljub temu Slovenija strogo statistično gledano v primerjavi z drugimi članicami EU ne izstopa v nobeno smer. Drugo vprašanje sta seveda realnost in kredibilnost načrtovanja, ključ uspešnosti posamezne države pa učinkovitost porabe davkoplačevalskega denarja. Zaradi navedenega je Bine Kordež analiziral nekaj podatkov, ki se sicer ne pojavljajo pogosto.

Putinova Rusija je dosegla točko, od koder ni več vrnitve

Putinova Rusija je dosegla točko, od koder ni več vrnitve

Rusija se pod Vladimirjem Putinom ne glede na možnost premirja ali celo miru v Ukrajini pripravlja na naslednjo vojno. Evropa, ki je še vedno v svoji coni ugodja, tega še vedno ni dojela. Vojaško ni pripravljena za konfrontacijo z Rusijo, njena obramba bi zaradi nezadostnih zalog streliva brez pomoči Združenih držav zdržala le nekaj tednov. Na drugi strani pa se je Putinova Rusija od invazije na Ukrajino popolnoma militarizirala in vojni podredila tudi svojo ekonomijo. V ideološkem smislu je ultrakonservativna Ruska pravoslavna cerkev podprla fašistične teze skrajnih teoretikov t.i. ruskega sveta, ki temeljijo na občutku superiornosti ruske nacije in njenemu božjemu mandatu, da obvladuje ozemlje med Lizbono in Vladivostokom.

Kaj so glavne težave lastništva zaposlenih

Kaj so glavne težave lastništva zaposlenih

V javnosti že dlje časa spremljamo ideje in pobude o večji vlogi zaposlenih pri upravljanju in predvsem lastništvu podjetij. Veliko analiz in raziskav kaže prednosti, ki jih prinaša večja vloga zaposlenih za uspešnost poslovanja gospodarskih družb ter tudi večjo družbeno povezanost. V primeru lastniške vključenosti so zaposleni praviloma bolj pripadni podjetju, so bolj zavzeti, podjetje pa bolj povezano z okoljem (družbena odgovornost). Poledično zaposleni s tem tudi sodelujejo pri ustvarjenem rezultatu, kar naj bi imelo tudi pozitivni učinek na vse večjo ekonomsko neenakost med ljudmi.

Janševa pomlad sredi Golobove zime

Janševa pomlad sredi Golobove zime

Čeprav je do rednih volitev še leto in pol, je vsaj opozicijski voditelj že na polnih obratih predvolilne kampanje. S preverjenimi metodami sicer utrjuje svojo bazo, ampak glede na “vznikanje” konkurence na njegovem domačem pragu ne more biti prav samozavesten – in to ne glede na stabilno vodstvo v anketah javnega mnenja. Retorika, s katero Janez Janša in njegova vojska vernikov “naslavljata” trenutne politične razmere v Sloveniji, je svojevrstna patetika, ki zgolj sledi vedno bolj izgubljenemu, še bolj patetičnemu Robertu Golobu.

Alternativa visoki odvisnosti od uvoza elektrike je samo izgradnja drugega bloka JEK

Alternativa visoki odvisnosti od uvoza elektrike je samo izgradnja drugega bloka JEK

Slovenija danes povprečno pokrije približno 85 odstotkov potreb po električni energiji. Poleti je ta odstotek lahko celo višji, pozimi pa stopnja samooskrbe precej pade. Toda do pravega problema šele pridemo: nihče ne zanika, da bomo ob zaprtju TEŠ in kasneje še nuklearke v Krškem, predvsem pa zaradi močno povečane porabie postali na področju elektrike izjemno odvisno od uvoza, opozarja Bine Kordež. Na ta vidik nasprotniki gradnje novega reaktorja v Krškem (JEK 2) enostavno pozabljajo. Odgovori, da bomo pač bolj varčevali z elektriko oziroma da jo bomo v bodoče manj porabili, preprosto niso realni. Alternativa visoki uvozni odvisnosti in nepredvidljivosti razmer na evropske trgu je zgolj in samo ena: izgradnja drugega bloka jedrske elektrarne, torej projekt JEK2.