Kriza v “francoski” Afriki in državni udari v Sahelu.

(AP Photo/Sam Mednick)

Avtor: | 1. oktobra, 2023

Smrt Jevgenija Prigožina – do katere je morda prišlo v okviru spopada med siloviki in Putinom za nadzor nad Wagnerjevim afriškim gospodarsko-vojaškim imperijem, je skupaj z državnimi udari v Nigru in Gabonu ponovno zbudila pozornost javnosti za Afriko. Vendar pa pogled na razmere v Sahelu skozi prizmo ukrajinske vojne omogoča le delni vpogled v težave, ki jih povzroča zmešnjava med silami v Afriki (pri čemer je ruska prisotnost le eno od vprašanj na mizi), pa tudi v politične pojave, kot so splošno nezaupanje v demokracijo, krepitev vloge vojske in pojav subjektivistične težnje v afriških državah, ki bolj skrbijo za svojo samostojnost in uresničevanje svojih posebnih interesov.

Državna udara v Maliju in Burkini Faso ta splošni trend le še potrjujeta.

Glede na to, kaj so moto državnih udarov in političnih odločitev polkovniških hunt v Sahelu, je na dnevnem redu tudi vprašanje prisotnosti Francije na njenih nekdanjih kolonialnih ozemljih in ozemljih, s katerimi je bil Pariz zelo tesno povezan. Novembra 2017 je francoski predsednik Emmanuel Macron izjavil, da Pariz nima več lastne afriške politike. Z drugimi besedami, Macron je (kot že ničkolikokrat prej) napovedal konec koncepta francoske Afrike, kot si ga je zamislil zgodovinar Jacques Foccart, imenovan tudi Gospod Afrika, torej postkolonialni prenos antičnega imperija.

Elizejska palača je namreč že večkrat napovedala prenehanje obstoja francoske Afrike, ne da bi dejansko spremenila svojo politiko na črni celini. V Macronovi francoski Afriki pa so si prizadevali za odpravo “umetne delitve” med francosko govorečo Afriko (dejansko večjo od samega čezalpskega kolonialnega imperija) in anglofono ali portugalsko-orientirano Afriko ter s tem za normalizacijo odnosov z nekdanjimi kolonijami, pri čemer so dajali prednost strukturiranju končno enakopravnega odnosa s Parizom. Ta preobrat, katerega glavni primer je bila reforma sistema franka CFA, naj bi zagotovil, da bodo Francozi še vedno ohranili svoje afriško “območje vpliva”, tudi z znatno vojaško prisotnostjo, kot je bilo razvidno iz operacije Barkane.

Zaporedje državnih udarov v Sahelu seveda ni bilo posledica francoskih političnih odločitev, vendar je Francija za to plačala najvišjo ceno kot vodilna sila vladajočih razredov, ki so bili odstavljeni z oblasti v regiji. V politiki vsak prostor, ki ga nekdo izprazni, zapolni nekdo drug. V primeru Sahela je ta “nekdo drug” – ali vsaj poskuša biti – Rusija. To ne pomeni, da je bila Moskva pobudnica državnih udarov v Nigru ali Gabonu, temveč da jih je znala izkoristiti, tudi zato, da je pridobila vojaško in varnostno podporo, sredstva, ki so bistvena za nadaljevanje njenega sodelovanja v Ukrajini in za olajšanje zoperstavljanja učinkom zahodnih sankcij.

Macronova prenovljena francoska Afrika, morda uporabna za upravljanje odnosov Pariza z Afriko, ko je bila ta stabilna, ni vzdržala preizkusa državnega udara. Stanje je bilo celo tako kritično, da je Pariz izjavil, da je pripravljen podpreti vojaško posredovanje ECOWAS proti organizatorjem državnega udara v Nigru, in sicer celo neposredno, če bi razmere to zahtevale. Sarkozyjeva intervencionistična afriška politika, ki jo je zastavil že Mitterand (za katerega je bil prav obstoj francoske Afrike in s tem “imperialna” drža tista, ki lahko Franciji zagotovi mesto velike sile tudi v 21. stoletju) in jo je izvajal tudi Hollande, je še vedno živa v globinah “afriškega macronizma”. Francija je zasejala seme svojih afriških težav, ko je leta 2011 prispevala k padcu libijske džamahirije (“države množic“), kar je imelo obsežne posledice vse od južne strani Sahare in Sahela do držav ob Gvinejskem zalivu, ki jih je težko upravljati, kar je pokazala tudi veriga državnih udarov.

Dolga in skupna rdeča nit povezuje bombardiranje Libije (2011), zatrtje državnega udara v Slonokoščeni obali (2011), operacijo Serval (2013-2014) in operacijo Barkane (2014-2022), obe v Maliju: gre za protislovje med politično-ideološkim prelomom med francosko Afriko in potrebo po ohranitvi tega sistema, kar je bistveno za pariško zunanjo politiko. Podjetja, kot so Total, Eiffage, Bolloré, Havas, Air Liquide in Eramet, imajo v francosko govoreči Afriki velike interese in jasno je, da se Elizejska palača ne more kar tako odreči svoji vlogi v regiji, ne da bi se soočila z nasprotovanjem, ki bi sledilo.

Italijanski zunanji minister Antonio Tajani je pozval Evropo, naj svojo prisotnost ohrani, vendar naj ne daje vtisa, da je nova kolonizatorka, in podprl predlog o posredovanju, ki je prišel iz Alžirije. Vojaško posredovanje proti zarotnikom v Nigru in Gabonu bi lahko povzročilo nove zaplete in povečalo migracijske tokove. Tajani meni, da rešitev krize, tudi če je diplomatska, nikoli ne sme biti “protiafriška“. Razlika med italijanskim predlogom, ki se nagiba k programu Matteijevega načrta, ki je bližje primerom sodelovanja in politično-gospodarske mehke moči, in francoskim predlogom, ki je posledica strahu pred izgubo svojega vpliva na afriški celini, je očitna. Diplomaciji, tista v Rimu in tista v Parizu, pravzaprav nimata skupne afriške politike. S tega vidika bo krepitev partnerstva med obema latinskima sestrama”zelo zahtevna.

0 Komentarjev

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Razkrivamo
V letu 2025 vojna z Rusijo ni izključena

V letu 2025 vojna z Rusijo ni izključena

Prihodnje leto, to zdaj že skoraj zanesljivo domnevamo, bo odločilno za razplet vojne v Ukrajini. Sredi januarja bo Donald Trump tudi formalno prevzel oblast v Združenih državah in to utegne pomeniti konkretne spremembe ne le v politiki do Bližnjega vzhoda, pač pa tudi glede Rusije in Ukrajine. Za Evropo bo 2025 poleg tega pomembno tudi zaradi nemških volitev, kajti prav Nemška politika do Rusije je za ključna za to, ali je v Evropi mir ali vojna. In ta trenutek se žal vse bolj pomikamo v smeri vojne.

Putin spreminja BRICS v protizahodno platformo

Putin spreminja BRICS v protizahodno platformo

Če lahko za NATO rečemo, da ga je pred krizo smisla rešila Putinova invazija na Ukrajino, potem nekaj podobnega velja tudi za BRICS. Kajti do leta 2021 je programom tega mednarodnega združenja primanjkovalo veliko vsebine, vendar je Rusija po invaziji na Ukrajino postala pravi motor za preoblikovanje skupine BRICS v protizahodno platformo. V Kazanu so se minuli mesec zbrali voditelji držav, vlad in predstavniki 36 držav, kar pomeni neuspeh zahodnih prizadevanj za izolacijo Rusije. Jevgenij Popov, ruski novinar in propagandist, pravi da je Zahod na koncu izoliral samega sebe v poskusu izolirati Rusijo. To je očitno pretiravanje, vendar je dejstvo, da Moskva ni izolirana politično gledano, niti je z ekonomskega vidika sankcije niso spravile na kolena. Pač pa je rusko gospodarstvo praktično postalo vojno gospodarstvo, ki potrebuje pomembno kitajsko podporo.

Proračuna 2025, 2026: ekscesno zapravljanje in vladna zaloga predvolilnih bombonjer

Proračuna 2025, 2026: ekscesno zapravljanje in vladna zaloga predvolilnih bombonjer

Državni zbor je v sredo potrdil državna proračuna za leti 2025 in 2026, ki predvidevata rekordno državno porabo v zgodovini neodvisne Slovenije ob popolni odsotnosti resnih strukturnih reform in ukrepov za večjo učinkovitost porabe davkoplačevalskega denarja. Proračun za leto 2025 je vlada s popravki napihnila še za dodatne 1,3 mrd na 17,1 mrd EUR ob 1,9 mrd primankljaja, pri čemer je zaskrbljujoče, da praktično nihče od poslancev vladne koalicije ni bil sposoben minimalno kritičnega razmišljanja o takšnem ekscsnem zapravljanju, nasprotno, priča smo bili kimanju vsemu, kar v Državni zbor prinese vlada. Kam gredo javne finance naše države jasno pove podatek, da so bili odhodki proračuna še v letu 2019 10,2 mrd EUR (!).

Izrael in pravična vojna: Genocid “od reke do morja”

Izrael in pravična vojna: Genocid “od reke do morja”

Palestina in Palestinci so postali orodje političnega boja med raznimi akterji po svetu. Avtoritarni, neliberalni in nedemokratični svet podpira palestinski boj za genocidno očiščenje Izraela judovskega prebivalstva v obliki terorističnih organizacij in režimov, kot so Hamas, Hezbolah in iranske mule. Svobodni, liberalni in demokratični svet podpira Izrael in tiste Palestince, ki se zavzemajo za mir z Izraelom, sekularizacijo, demokratizacijo in verske reforme v Gazi in na Zahodnem bregu.

Primer Henkel Zlatorog: Delamo za tujce, ki skrivajo dobičke

Primer Henkel Zlatorog: Delamo za tujce, ki skrivajo dobičke

Javna agencija Spirit in Ministrstvo za gospodarstvo sta podelila priznanja najboljšim tujim investitorjem za izjemne rezultate in prispevke k razvoju slovenskega gospodarstva. Med nagrajenci je bila tudi družba Henkel Maribor, ki pa pretežni del svojega dobička izkazuje na matični družbi, čeprav se v osnovi ustvarja v proizvodnih družbah. Posledično zato tudi ni nekih večjih plačil davka na dobiček v Sloveniji. Plačani davek od dobička, preračunan na zaposlenega, je na nivoju koncerna zato kar petkrat višji kot v Sloveniji. Mogoče bi se morali pristojne institucije vanje vseeno nekoliko bolj poglobiti, če je takšna politika v celoti v skladu z veljavno davčno zakonodajo?

The Day After: Dan potem, ko je Donald osvojil Ameriko

The Day After: Dan potem, ko je Donald osvojil Ameriko

Zmagovalec je znan, poraženka je od silnega šoka prvi dan enostavno izpuhtela iz javnosti. Vrnitev Donalda Trumpa v Belo hišo pa ni edino presenečenje torkovih volitev v Združenih državah. Republikanci so okrepili premoč v Predstavniškem domu in ponovno dobili večino tudi v Senatu, kar pomeni, da bo imel Trump v prihodnjih štirih letih miren spanec vsaj kar se zakonodajalcev tiče. Brez težav bo ustoličil tudi nekaj novih vrhovnih sodnikov. Poražencem se vse to zdi nočna mora, vsaj deloma pa zanjo krivijo “svoje” medije, ki so pretiravali s poveličevanjem Kamale Harris in jo priskutili sredinskim volivcem, tako da so abstinirali volitve in omogočili gladko zmago Trumpu.

Ameriške volitve: Vrnitev Donalda Trumpa!

Ameriške volitve: Vrnitev Donalda Trumpa!

Ne glede na napovedi, da bo zaradi počasnosti štetja glasov in morebitnih zapletov rezultat predsedniških volitev v Združenih državah znan šele čez nekaj dni, pa že zdaj precej bolje kaže Donaldu Trumpu, ki za vrnitev v Belo hišo potrebuje vsaj 270 elektorskih glasov. Že približno dve uri po zaprtju prvih volišč je razlika med Trumpom in Kamalo Harris znašala že okoli 60 elektorskih glasov (Trump 246, Harris 183), pri čemer je republikanski kandidat osvojil Severno Karolino, eno izmed t.i. nihajočih držav. Teh je skupaj sedem, Trump pa je po zadnjih podatkih tudi najbolj skeptičnih medijev že globoko čez mejo 270 elektorskih glasov in je uradno novi predsednik ZDA.

Ali lahko Janja Božič Marolt premierju Golobu pokvari krompirjeve počitnice?

Ali lahko Janja Božič Marolt premierju Golobu pokvari krompirjeve počitnice?

Anketa Mediane, ki jo je v nedeljo zvečer objavil POP TV, potrjuje špekulacije iz političnih kuloarjev, da se bo pritisk na premierja Roberta Goloba stopnjeval. Tokratno merjenje javnega mnenja je njegovim Svobodnjakom izmerilo rekordno nizko podporo (12 %), premier pa je na lestvnici priljubljenosti politikov končal na neslavnem zadnjem mestu. Ali so ti rezultati dejansko odsev razpoloženja med ljudstvom (vox populi), ali pa gre za “kreativno interpretacijo”, ki se sklada s pričakovanji zakulisnih botrov slovenske politike?