Paznica s Kolodvorske in čiščenje javne hiše

Avtor: | 27. septembra, 2023

Pred mnogimi leti sem spoznal gospo, ki je preživela nacistično koncentracijsko taborišče Ravensbrück. Tudi njenega moža je doletela podobna usoda, interniran je bil in preživel je grozote taborišča Dachau. Gospa ni veliko govorila o dnevih, prebitih v taborišču smrti, a povedala mi je nekaj, kar se mi je zarezalo v spomin. Takole je pripovedovala:

“Z možem nisva veliko govorila o tem, kaj sva prestala, spomini so bili preveč boleči, rane se niso nikoli zaprle, a enkrat mi je dejal, da ve, kako pošastno sadistične so bile esesovske paznice, daleč bolj o svojih moških kolegov. In prav je imel, res so bile nečloveške spake v človeških telesih.”

Nanjo sem se spomnil te dni, ko na Kolodvorski neka polintelektualka z metodami, ki so kopija premišljene perverznosti, iracionalne maščevalnosti in bolnega sovraštva, kakršnega so prakticirale tovarišice esesovke, ureja stvari v že skoraj “depolitizirani” javni hiši. Taki mentalno pohabljeni primerki niso redkost v nobeni družbi in v nobenem zgodovinskem obdobju. Nesreča nastopi takrat, kadar dobijo v svoje roke moč in oblast, ko se strgajo z verige norm in dogovorov, ki veljajo v civiliziranem svetu, katerega politični sistem je (naj bi bila) parlamentarna demokracija. Vsaj tako je na papirju. V praksi je seveda drugače. Vse institucije demokratične države so ustvarjene zaradi učinkovitega delovanja v dobrobit državljanov in državljank, ne pa da so kulisa, za katero se skrivajo nelegalne in nelegitimne parainstitucije, v katerih se zbirajo osebki, ki imajo o sebi zelo visokoleteče mnenje, predvsem pa so prepričani, da zakoni, predpisi in vsa ostala politično-pravna šara zanje ne velja.

Tudi tovarišica, ki je iz Berlina prišla na Kolodvorsko, misli tako. V Ljubljano je prispela iz dežele, ki je pred ne tako davnim časom, po sovjetskem vzorcu, svoje prave in navidezne nasprotnike odstranjevala tako, da jih je pošiljala v koncentracijska taborišča. Prepričan sem, da bi tovarišica, ki sedaj “čisti” javno hišo, v tistih ne tako davnih časih, z veseljem sprejela delo paznice, morda bi se povzpela še kam više, recimo na položaj komandantke kakšnega lagerja, saj ji ne manjka bolnih ambicij, da bi bila “nekaj”, da bi, če nič drugega, zbujala strah in grozo, da bi dan za dnem čutila sladki drget, ki ga povzroča občutek absolutne moči in ki ga psihoanalitiki primerjajo z občutki, ki so podobni tistim pri orgazmu. Prebral sem nekaj resnih knjig, ki so analizirale nacistične voditelje.

Neka čudna skupna značilnost vseh je, da so bili, do trenutka, ko jih je posesala blazna ideologija, “nihče in nič”, da so se prerivali nekje v ozadju odra, ki mu pravimo zgodovina. Večina od njih ni bila posebej bistrih, a pomanjkanje inteligence so nadomeščali prav z manipulacijami in sleparjenjem, prazno bistvo so nadomeščali z navidezno smiselnimi ikonografijami, v središču katerih se je sončil njihov spačeni ego. Malikovali so vodjo, a malikovali so tudi svoje pohabljene jaze, tako so se napajali s smislom, da je treba druge, ki niso “naši”, odstraniti in uničiti.

Med mojimi znanci in prijatelji tako rekoč ni nikogar, ki bi bil življenjsko odvisen od gledanja slovenskih televizijskih programov. Levičarske falange, ki so obvladovale predvsem javno nacionalno televizijo, zdaj se bodo spet zavihteli v vsa razpoložljiva sedla, niso ustvarile kakšnih posebnih presežkov, vse skupaj je bila bolj ali manj neužitna godlja, katere osnovne sestavine so bile pasja vdanost vsakokratni levi vladi in njenim potentatom, povsem nesamostojno sledenje temu, kaj se dogaja po svetu, ustvarjanje popularnosti z zabavnimi oddajami na robu debilnosti in, to je bilo alfa in omega vseh tovarišev in tovarišic, ki niso bili “nikogaršnji hlapci” (kar celo drži: gospodar človeka najame in s tem postane hlapec, kdor se sam vrže pod gospodarjev škorenj, je zgolj predpražnik ali krpa za brisanje gospodarjevih škornjev). A imeli so še eno “vzvišeno” nalogo: z vsemi sredstvi, na vse načine, tudi in predvsem z lažmi ali prirejenimi polresnicami preganjati desnico. Politično, kulturno, znanstveno, ekonomsko desnico je treba na vse kriplje zasmehovati, poniževati in ji pripisovati temne namene. Demonizirati je treba vse, kar ni ultra levo, kar ne bleja o čudoviti državi Jugoslaviji, kar skuša argumentirano presojati (tudi maloumne) odločitve Evropske skupnosti, ki je iz dobre ideje postala slaba farsa, za kar so spet zaslužni vsi tisti, ki se priklanjajo prebujenskim idejam, ki nas bodo, če se bodo uresničile, v ne tako oddaljeni prihodnosti znova vrnile v jame in zemljanke.

No, rešili smo javno hišo pred zlom desnih idej in pogledov. Rešili smo jo in kar naprej jo bomo reševali pred pogubnostjo, ki se imenuje pluralnost pogledov, mnenj, mišljenj. Ne dvomim, da bo tovarišica, ki sedaj vihti knuto »depolitizacije« za svoje delo bogato nagrajena, da bomo o njej še slišali. In o vseh, ki so njeni pajdaši. Vsekakor pa je že vstopila v hram “nedotakljivih”, kakor bodo z njo v tem hramu »čistih levih idej« prebivali ali že prebivajo nekateri kolovodje pocestnih “nevladnih” organizacij, pa določeni univerzitetni učitelji in učiteljice, ki razen sovraštva do vsega nelevega in lažnivega blebetanja o vsem in ničemer, nimajo niti najmanjšega pojma o tem, kako zveni knjižna slovenščina, njihovi spisi in govorjenje v živo pa so prepolni osnovnošolskih pravopisnih napak. V hramu “nedotakljivih” se gnetejo tudi določeni politiki, ki se vsake kvatre (ali pa še prej) udinjajo novi politični stranki, te pa mali hudobni škratelj z barjanskega obrobja ustvarja po tekočem traku, a ga očitno počasi pričenja obiskovati madame D(ementia), saj so njegovi izbori novih obrazov vedno bolj bizarni in neučinkoviti. Kar ga očitno drži pokonci, sta neizmerna hudobija in sovraštvo, tudi to se bo kmalu izpelo. Ampak vseeno se vedno znova najdejo zdrave sile, med katere sodi tudi tovarišica s Kolodvorske, ki so sposobne uresničiti vsaj nekatere škratljeve zamisli. Po Titu Tito, po škratu škrat!

Po zaslugi vseh teh levičarski hord, ki so zasedli vse od ustavnega sodišča do ministrstev, agencij in javnega medija ter še česa, postaja moja domovina Avgijev hlev. A to je že skoraj zlajnana tema, čeprav je za vodilne, tej vladi in levičarski histeriji vdane medije to popoln tabu. Zanima me nekaj drugega: ali se vsi ti osebki, ki hlapčevsko in suženjsko podpirajo trenutne politikante, ki jim dobesedno nekam lezejo, ki se slinijo in samo čakajo, kdaj bodo gospodarji pomignili in naročili nov umazan posel, zavedajo, da so potrošno blago, da jih bodo po uporabi zavrgli? So ljudje, ki so se odločili, da si sami upognejo hrbtenico in se plazijo po kolenih, res tako neumni ali naivni, da ne vidijo, kako vsakemu od njih bije zadnja ura, da se vsakemu neusmiljeno izteka rok uporabe? Kako se lahko zjutraj pogledajo v ogledalo, kako lahko živijo z zavestjo, da so samo bedni koleščki v mehanizmu, ki bo na koncu v pozabo zmel tudi njih?

Gospo s Kolodvorske, ki je tako pasje vdano in poslušno prišla izvajat gestapovske metode, čaka enaka usoda. Morda pa je prav zato, ker se zaveda svojega neslavnega konca, tako neusmiljeno popadljiva? Videli bomo …

1 Comment

  1. Andrej Muren

    Ne vem, če te leve falote čaka enaka usoda kot njihove žrtve. Leto 1990 mi ne daje optimizma. Takrat je bila idealna priložnost počistiti rdeči hlev in osušiti rdeče močvirje, pa ni bilo nič iz tega. Kmalu so levaki spet prevzeli oblast in začeli preganjati osamosvojitelje. Seveda bo nekoč spet prišla desna vlada, saj bodo levi kmalu povsm zavozili, vendar na podlagi preteklih izkušenj dvomim, da bo naredila dovolj temeljito čistko.

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Komentar
WAR-nost

WAR-nost

Nekaj je očitno – varnost ni več samoumevna. Tudi ni več tema, kjer bi lahko posamezne stranke zganjale politično demagogijo o lepotah nevtralnosti. Še na študiju ekonomije bi bilo smiselno tisto znano dilemo o maslu ali topovih zamenjati s čim bolj realističnim, kajti prav lahko se zgodi, da brez topov ne bo niti kruha, kaj šele masla na njem. “Da bi preprečili vojno, se moramo nanjo pripraviti.” To je bistvo: doktrina odvračanja. Če se želimo izogniti vojni, je treba investirati v varnost. Smo priča paradoksu; razvoj Zahoda je prinesel dolgo obdobje miru, kjer so države počasi začele pozabljati, da so se vsi mejniki v zgodovini sveta zgodili preko vojn. Upadati je začela ambicija pri ohranjanju vojaške (pre)moči Zahoda. Zaradi zanemarjanja varnosti demokratičnega sveta (z izjemo ZDA) so nedemokratične velesile spoznale, da Zahod postaja ranljiv. Zato so začeli spodjedati svetovni red in mir.

Staro reklo, da revolucija na koncu požre svoje otroke, še vedno velja

Staro reklo, da revolucija na koncu požre svoje otroke, še vedno velja

S predlagano novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti ministrica omogoča, da bodo najboljši kadri odšli v zasebni sektor, ki praviloma dela manj zahtevne posege. Tja bi lahko brez problema hodili mlajši zdravniki. Namesto tega pa ministrica motivira najboljše zdravnike, da bi odhajali iz javnega zdravstva v zasebno in tam delali praviloma manj zahtevne storitve za veliko boljše plačilo. Ta popolnoma zgrešen ukrep je jasen tudi tistim, ki nimajo visoke izobrazbe, le ministrici, ki ima doktorat znanosti, to ni jasno. Ali bosta ostala razvoj in znanje v javnem sektorju, ali pa boste tudi njiju prisilili, da se preselita v zasebni sektor?

Dražgoše in bitka pri Termopilah

Dražgoše in bitka pri Termopilah

V prvem mesecu novega leta se že leta in leta ponavlja en in isti simptom, kot da bi šlo za nekakšen letni cikel, ki se manifestira januarja in ki spominja na kačo, ki žre svoj lastni rep. Dražgoše so svojevrsten indikator nenormalnosti slovenskega družbenega mainstreama, ki se je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja že precej utrudil od partijske mitologije in se je bil sposoben celo norčevati iz komunizma in borčevskih proslav. Danes se zdi nepredstavljivo, da so imele pred osamosvojitvijo Dražgoše povsem drugačen pomen kot danes, med slavnostmi govorci leta 1989, denimo, se glede na arhivsko dostopne podatke ni pojavil niti Janez Stanovnik ali Miran Potrč, kaj šele Milan Kučan. Pravzaprav mediji takrat niso poročali, da bi se dogodka udeležil kdo iz slovenskega vrha.

Predsednica ima vsaj v nečem prav: Mrtvi si zaslužijo grob

Predsednica ima vsaj v nečem prav: Mrtvi si zaslužijo grob

Nataša Pirc Musar je pred koncem lanskega leta prvič javno povedala, da si prizadeva, da bi še v tem mandatu skupaj z vlado in opozicijo zbrali toliko moči in poguma, da bi končno dostojno pokopali žrtve povojnih pobojev. Naj si o predsednici mislimo karkoli, njenim besedam ne moremo oporekati. V vsebinskem smislu so popolnoma na mestu. Če bi predsednici uspelo zapreti to poglavje travmatične nacionalne zgodovine, bi na nek način končala projekt sprave, ki ga je pred več kot desetletjem začel njen predhodnik Borut Pahor. Njuni predhodniki tega niso zmogli ali hoteli.

Če bo na koncu volk sit, bo koza zagotovo mrtva

Če bo na koncu volk sit, bo koza zagotovo mrtva

Premierjeva življenjska sopotnica Tina Gaber je v intervjuju povedala, da se Robert včasih ponoči zbudi v skrbeh in skuša najti rešitve. Draga Tina, prosim vas, da mu takrat skuhate močno kavo, da bo ostal nekaj časa buden in bo po čudežu morda le našel rešitev, ki si jo vsi želimo in ki je aktualna zdravstvena ministrica na žalost ne bo našla. Zato je najbolje zanjo, da se Valentina Prevolnik Rupel čim prej odpravi za možem v Madrid, na tamkajšnje veleposlaništvo Republike Slovenije, in mu vsako jutro skuha dobro kavo. Naš veleposlanik mora piti dobro kavo, da bo lahko opravljal svoje delo tako, kot se zagre, bi rekli kleni Primorci.

Kaj je ostalo od samostojnosti in enotnosti?

Kaj je ostalo od samostojnosti in enotnosti?

26. decembra imamo praznik, za katerega štiri petine vprašanih ne zna niti pravilno povedati imena. To sicer ni katastrofa, če praznik samostojnosti in enotnosti ne bi bil tudi vsebinsko opustošen. O kakšni samostojnosti pa govorimo? In enotnosti? Enotni so Slovenci morda v športu, pa še tam se včasih ugiba, kdo kam paše. Praznik, ki naj bi zaznamoval razglasitev plebiscita leta 1990, na podlagi katerega je slovenska demokratična oblast pripravila vse potrebno za razglasitev neodvisnosti pol leta kasneje, je postal plehka formalnost, ki pade v božično-novoletni čas, ko so ljudje z mislimi povsem drugje.

Tik-Tok, Kitajci in albanska cenzura

Tik-Tok, Kitajci in albanska cenzura

Drzna odločitev Albanije, da z Novim letom prepove kitajski Tik-Tok, sovpada z naraščanjem občutka, da poleg propagandne vojne poteka še neka druga, bolj podtalna in prikrita oblika vplivanja na javno mnenje na Zahodu. Romunske volitve so sicer vrgle sum na algoritem Tik-Tok, vendar pa evropsko javnost še vedno bolj vznemirja Elon Musk s svojimi provokativnimi izjavami glede nemških volitev, kot pa sovražno delovanje avtoritarnih režimov, ki proti Evropi vodijo hibridno vojno.

Zdravstvena reforma bo uzakonila neenakost in revne obsodila na umiranje na obroke

Zdravstvena reforma bo uzakonila neenakost in revne obsodila na umiranje na obroke

Sistem javnega zdravstva bo po spremembi zakonodaje namenjen predvsem revežem in tistim, ki si ne morejo plačati storitev pri zasebnikih. Zanj bo značilno, da boste storitev dobili zastonj, cena pa bo velika čakalna doba, ki vas bo lahko stala življenja. Javno zdravstvo bodo uporabljali ljudje z obrobja družbe, ki so običajno zelo bolni in nimajo denarja, da bi se zdravili v privatnih ustanovah, ki se bodo vse bolj bohotile. To vemo, ker se je v mnogih državah, ki so naredile to, kar namerava ministrica za zdravje, zgodilo prav to. In vprašam vas, kdo bo delal v javnem sektorju, če bodo tisti, ki bodo dobri, za bistveno višjo plačo lahko delali pri zasebniku? Seveda bo nastal velik odliv kvalitetnega kadra iz javnega zdravstva v zasebnega, pa tudi v tujino. V naši neposredni soseščini je veliko zasebnih centrov, ki bi te strokovnjake bolje plačali. Toda odliv naše ministrice ne skrbi.