Biometrični Anže – simpatični »projekt«, a zaenkrat brez jasne uporabnosti

Fotomontaža Plus Portal

Ključnik:

Avtor: | 19. septembra, 2023

Če niste vedeli, vaša nova osebna izkaznica ima čip, na katerem sta zapisana biometrična podatka, in sicer podoba obraza in dva prstna odtisa. Prstna odtisa se odvzameta državljanom po 12. letu starosti. Izkaznica je hkrati identifikacija v sistemu zdravstvenega zavarovanja. Super pogruntavščina (upamo sicer, da je z zaščito podatkov vse OK), en dokument manj v denarnici, je v “digitalnem trendu”, a kakšne posebne nove uporabnosti za državljane ni, ker boste čakali v istih analognih, nič kaj biometričnih čakalnih vrstah. Čakamo pa tudi Anžeta Logarja, da pove, kaj bo ustvaril s svojo “platformo nejasnosti”.

Anže Logar je na predsedniških volitvah ustvaril določen politični kapital, ki je presegal klasično delitev na levo in desno. S tem so se bolj, ali manj, strinjali vsi. Zato so ga njegovi politični tekmeci na levi (pa deloma tudi “prijatelji” na desni) vztrajno predstavljali kot trojanskega konja Janeza Janše. No, to počnejo tudi sedaj, res tudi je, da prepričljivih argumentov proti temu – vsaj zaenkrat – ni.

Nataša Pirc Musar je na predsedniških volitvah seveda pobrala vse orkestrirane glasove na levi, levi sredini, nekaj resnične, neobremenjene sredine pa je dobil tudi Logar. Z obljubo povezovanja, strpnosti, nove politike.

Anže Logar je nekaterim vliv upanje. Želijo si neke neprepirljive svežine, drugačne od zagrenjenih “frisov”, ki se vsak dan prepirajo o tem, kdo je zmagal v drugi svetovni vojni, javna sredstva režejo in delijo kot del njihove zasebne torte, namesto da si se ukvarjali z reševanjem realnih problemov državljanov, ki se žal kopičijo iz dneva v dan.

Kje smo danes s tem projektom? Po mesecih medijskega mrcvarjenja je Logar sestavil t.i. platformo. Ta bo menda povezovala in se dotikala ključnih razvojnih vprašanj. Kot pravijo na njihovi spletni strani, bo “Platforma sodelovanja” vodila Konvencijo o prihodnosti Slovenije skozi organizacijo forumov, okroglih miz in srečanj s predstavniki gospodarske, kulturne, znanstvene, izobraževalne, mladinske in politične srenje. Prisluhnili bomo vsakemu, ki se bo želel vključiti v razpravo. Primarni namen Konvencije je oblikovati širok konsenz glede razvojnih poti Slovenije za naslednje desetletje z namenom zagotoviti konkurenčnost slovenskega gospodarstva ter državljankam in državljanom Slovenije omogočiti visok življenjski standard. V EU to uspeva družbam, kjer prevladuje visoka kultura dialoga in sodelovanja. To je pot, ki jo zasleduje tudi Platforma”.

Fajn napisano, všečno, a precej brez vsebine. Full of nothing, bi dejali Angleži. To velja tudi za dosedanje Logarjeve odgovore na pogosta vprašanja javnosti, ki se nanašajo na prihodnost tega projekta. Ključno razvojno vprašanje namreč je: kako na oblast spraviti ljudi, neko koalicijo, ki bo to državo znala, upala upravljati brez ideološkega mrcvarjenja državljanov v vedno bolj zapletenih družbenih, gospodarskih, podnebnih, mednarodnih razmerah. Platforma povezovanja zaenkrat precej votla zadeva, ki jo pri življenju drži samo upanje dela javnosti, da se bo nekaj zgodilo. Zgodilo se zaenkrat ni nič posebnega. Vedno več je ugibanj o iskrenosti, resnosti, agilnosti Logarjeve “alternative”.

Pomembno dejstvo v evoluciji Logarjeve platformske pogruntavščine je, da je trenutna vlada nazorno, mogoče bolj od pričakovanj, pokazala svojo akutno operativno nesposobnost, kadrovsko bedo in da se sesuva sama vase s svojimi fanatičnimi ideološkimi projekti ob neokusni PR-ovski samohvali. Zadnjo priložnost neke rešitve, možnost novega začetka, so ji prinesle katastrofalne poplave. Kot pa kažejo trenutne odločitve, smer in hitrost delovanja, ignoranca pri upoštevanju stroke, obravnavanju alternativnih rešitev, predlogov … te priložnosti Golobova vlada ne bo izkoristila. Kvečjemu obratno: poplave lahko pred koncem mandata predčasno odplavijo tudi trenutno ekipo.

Vlada po mesecu in pol po podatkih občin ne izvaja ustrezne nujne sanacije vodotokov, ne zna niti približo oceniti realne škode te naravne katastrofe, kaj šele sestaviti operativni terminski plan sanacije. Zna pa na zalogo “nabijati” nove davke pod pretvezo izumetničene solidarnosti.

Če k poplavam dodamo še očitno nesposobnost pri sanaciji zdravstvenega sistema, črpanju EU sredstev in stopnjevanje migrantske krize, za katero nimajo nobenega odgovora, razen praznega političnega blebetanja o strpnosti, integraciji ipd., se rok uporabnosti te vlade silovito bliža. Tudi za številne njene nekdanje podpornike. Pokazalo se namreč je, da zna vlada izpolnjevati le obljube, ki so povezane z načelnimi ideološkimi ukrepi. Kratkoročno to morda deluje, od praznega besedičenja in samohvale pa ljudje ne morejo živeti ne na levi, ne na desni.

Zgodilo se ni nič tudi v razmerju SDS – Logar, kar iskreno rečeno dnevno načenja Logarjev sredinski potencial. Pobudnik “alternativne” platforme je še vedno predsednik Sveta SDS, poslanec te stranke in nič ne kaže, da bi s teh funkcij odstopil. Zdi se, da trenutno vsi v politiki nekaj čakajo, deloma zaradi zaostrene situacije glede poplav, deloma zaradi trenutne udobnosti statusa quo. Kakorkoli gledamo, je lahko zmagovalec trenutne situacije za nekatere odpisani Janez Janša. Ob svoji “lopatni ofenzivi” po poplavah je dokazal, da obvladuje razmere in da se prilagaja. Tudi razmeroma konstruktivna drža pri sprejemanju različnih predlogov okoli sanacije mu zaenkrat koristi. Hkrati uspešno razgalja dvoličnost NSi, ki se v svoji ihti kljubovanja SDS oklepa bombončkov leve vlade, pri čemer kaže svojo nič kaj krščansko naravo delovanja.

V vsem tem solidarnostnem po-poplavnem cirkusu in morebitni imploziji trenutne vlade je Logarjevo cincanje lahko do neke mere logično. Če je Logarjeva platforma iskren poskus prevetritve slovenske politike s strani sicer izkušenega in do sedaj strankarsko jasno opredeljenega politika, ali pa v resnici zgolj strateški projekt SDS, bomo lahko izvedeli v naslednjih mesecih, ko bo zaradi nakopičenih problemov in ponovnega zimskega pritiska na cene energentov naraščalo nezadovoljstvo javnosti in posledično tudi politična napetost.

Če bo Logar nadaljeval s svojo pahorijansko prijazno, simpatično pasivnostjo znotraj SDS, če ne bo začel kreirati jasnih alternativnih predlogov za reševanje ključnih družbenih, gospodarskih problemov, potem bo sredinski volilni kapital dokončno usahnil, silno napovedovana Platforma pa bo ostala na ravni debatnega krožka nekaj sicer precej izobraženih in spodobnih ljudi. Mogoče je to bil tudi njegov osnovni cilj, a ga je javnost narobe razumela, ker se je pod “prisilo” agresivnih medijev ujel v preveč smele, nerazdelane obljube? No, mogoče se pa dejasko še ni odločil, kaj bo storil in scenariji v njegovi glavi še dozorevajo?

0 Komentarjev

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Komentar
Policijski desant na bolnišnico kot oblika pritiska na “teroriste v belih haljah”

Policijski desant na bolnišnico kot oblika pritiska na “teroriste v belih haljah”

V celjski bolnišnici, ki je tretja največja v državi, ponoči niso mogli opraviti urgentnega ultrazvoka otroku, ker ni bilo dežurnega zdravnika. Namesto tega so zaposlene in bolnike v predprazničnem času obdarili z specialno policijsko vajo, kako obvladati napadalce v bolnišnici. Bolnišnica je za nekaj ur prestopila v vojne razmere in po njej so namesto sester in zdravnikov tekali neuniformirani, uniformirani in specialno usposobljeni oboroženi policisti, ki so streljali na nasilneže. Nad stavbo je ves čas letal policijski helikopter, iz katerega so se teatralno spuščali policisti. S takšnim pristopom vlada vabi nasilneže in jim daje ideje, da bi se agresivno spravili nad osebje bolnišnice, ki je po zaslugi Roberta Goloba in njegove ministrice za zdravje degradirano in ogroženo. Ljudje zaradi nenehnega kritiziranja zdravništva s strani vladnih struktur izgubljajo zaupanje v zdravnike, ustvarja se atmosfera sovražnosti do zdravnikov, ki je z neko policijsko vajo pač ne morete odpraviti.

Ali se nam bliža začetek konca vlade Roberta Goloba?

Ali se nam bliža začetek konca vlade Roberta Goloba?

Zdi se, da je le še vprašanje časa, kdaj bo v koaliciji nekomu prekipelo. Če ni dovolj sodba upravnega sodišča, ki je vsaj deloma pritrdila ugotovitvam o nezakonitem kadrovanju v vrhu policije, potem bi morala sodu dno izbiti morebitna vložitev obtožnice proti premierju zaradi neupravičenega dajanja daril. Ob tem ne bi smeli spregledati niti poskusov vladnega podrejanja Računskega sodišča z drastičnim znižanjem proračunskih sredstev, kar je prav tako nekaj, česar v tej državi še nismo videli. Vprašanje za 1 dolar se zato glasi: kdaj bo prekipelo Socialnim demokratom, ki ne skrivajo nezadovoljstva nad premierjevim obnašanjem kot tudi nad ponorelim vlakom, na katerem utegne kmalu priti do podobne scene kot v znameniti kriminalki Agathe Christie Umor na Orient Ekspressu …

Kdo si upa aretirati Putina in Netanjahuja?

Kdo si upa aretirati Putina in Netanjahuja?

Najnovejša odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) v zvezi z aretacijo izraelskega premierja Netanjahuja ima tudi neposredno zvezo s Slovenijo. Pred nekaj meseci je namreč sodnica tega sodišča postala slovenska pravnica Beti Hohler. Izrael je nedavno izrazil dvom v njeno nepristranskost, kmalu za tem pa je bila Hohlerjeva med tistim sodniki, ki so dejansko izglasovali sklep, da je treba Netanjahuja, nekdanjega izraelskega obrambnega ministra Galanta in Hamasovega terorista Mohameda Deifa aretirati. Ozadje je po naših informacijah zelo zanimivo, kajti prvotno sodnica Hohlerjeva ni bila v senatu, ki je bil predviden za odločanje. A ker je romunska sodnica nenadoma “zbolela”, je na njeno mesto prišla Beti Hohler, ki ni imela nobenih “težav” pri odločanju.

Bo Logarju uspelo “nekaj velikega”?

Bo Logarju uspelo “nekaj velikega”?

V soboto je Anže Logar v Mariboru ustanovil stranko Demokrati. Nekateri analitiki pravijo končno, drugi prepozno, tretji prezgodaj, so tudi takšni, ki menijo, da je projekt obsojen na propad, da Demokrati ne bodo prestopili niti parlamentarnega praga. Večina teh političnih “analitikov” ima sicer eno pomembno skupno lastnost: bolj ali manj odkrito so podaljški neke obstoječe politične opcije in v skladu s tem prodajajo svoje pogruntavščine. Kaj se bo res zgodilo, ni mogoče napovedati, ustanovitev stranke je namreč formalni začetek, zelo pomembno bo, ali bo Logar s svojim delovanjem, izjavami do volitev uspešno “prodiral” v glavne medije oziroma mu bodo to dopustili.

Z Benitom in Titom v složno prihodnost goriške kulturne Evrope

Z Benitom in Titom v složno prihodnost goriške kulturne Evrope

“Namen GO! 2025 je premagati fizične in mentalne prepreke med našima mestoma in v naših družbah ter dokazati, da lahko življenje brez meja in čezmejno upravljanje vplivata na krepitev in rast evropskih obrobij, teh šivov in stikov evropskega mozaika”. To piše v promocijsko dobro pripravljenem programu Evropske prestolnice kulture 2025. Prihodnje leto, torej čez dober mesec bosta “stara” in Nova Gorica skupaj kulturni center Evrope. Res? Če se že pretvarjamo, da smo kulturni in da si obe Gorici zaslužita naziv Evropska kulturna prestolnica, potem pustimo že enkrat pri miru zle prikazni 20. stoletja.

Po Trumpovi zmagi: Geopolitične priložnosti in slabosti Slovenije

Po Trumpovi zmagi: Geopolitične priložnosti in slabosti Slovenije

Slovenska zgodovinska in kulturna povezava s slovanskimi narodi se v določenih okoliščinah lahko prevede v diplomatsko prednost. Slovenija bi v času Trumpove administracije, ki se je že izkazala za naklonjeno bolj pragmatičnemu odnosu z Rusijo, lahko odigrala vlogo mostu med Zahodom in Vzhodom. Zaradi svoje nevtralnosti in majhnosti ima Slovenija možnost, da ohrani diplomatske odnose z Rusijo, kar je ključno glede na napetosti med Evropsko unijo in Rusijo zaradi ukrajinskega konflikta. Hkrati lahko, če se EU premakne proti večji samostojnosti in manjši odvisnosti od ZDA, Slovenija izkoristi svoje povezave za večjo vlogo v regionalni stabilnosti in morda celo za diplomatske pobude na Balkanu in v Vzhodni Evropi.

Verjamete? Po dveh letih je Golob doumel vsebino akta o omrežninah. Zdaj gre ogorčen v boj proti elektro draginji!

Verjamete? Po dveh letih je Golob doumel vsebino akta o omrežninah. Zdaj gre ogorčen v boj proti elektro draginji!

Akt o metodologiji za obračunavanje omrežnine je bil po uskladitvi s tedaj pristojnim ministrstvom vlade Roberta Goloba sprejet 16. novembra 2022. Takrat so nam povedali, da je v skladu z smernicami takratne, še precej novopečene, solarno, brezmesno usmerjene vlade. Živahna razprava o vsebini tega akta se je začela pred dobrim letom (ker je veljavnost akta 1. oktober 2024), ko je postalo jasno, da so rešitve morda – milo rečeno – nepraktične, lahko tudi škodljive, sistem pa nejasen. V razmerah trenutnega ohlajanja gospodarstva je dodaten pritisk na cene energentov nov strel v koleno konkurenčnosti gospodarstva in kupne moči državljanov. Po javnem revoltu, opozorilih gospodarstva, podjetnikov, se je v ponedeljek čudežno “zbudil” predsednik vlade in hiti na pomoč pri reševanju zablod, ki jih je zakuhal sam. V upanju, da ob orkestraciji glavnih medijev ne bomo opazili, kdo je (spet) glavni krivec.

Fake* feminizem, fake zunanja politika

Fake* feminizem, fake zunanja politika

Pa kaj, če ISIS zažge v kletko zaprtih 19 jazidskih deklet, kaj pa potem, če v Afganistanu ženska pod telebani ni vredna niti toliko kot koza, saj koza lahko svobodno meketa, ženske pa morajo biti po novem tiho! Kaj potem, če več kot 60 odstotkov muslimanov meni, da je kamenjanje prešuštnic ne samo dovoljeno, ampak nujno. Kaj potem, da so v Iranu do smrti pretepli kar nekaj deklet, ki so si upale v javnosti odvreči naglavno cunjo? Ja, jecljajo naše patentirane feministke, to so lokalne folklorne navade, s tem me nimamo nič …