Janez Zemljarič (1928-2022)

Avtor: | 30. decembra, 2022

Ljubljanske Murgle so, povedano brez kakršnega koli cinizma, izgubile še enega prebivalca. Na svoj 94. rojstni dan je umrl Janez Zemljarič, dolgoletni partijski in politični funkcionar, šef Udbe, prvi direktor ljubljanskega Kliničnega centra, večkratni nagrajenec in odlikovanec. Zadnje mesece je Zemljarič preživel v Centru starejših Trnovo, ki očitno postaja poslednja postaja pomembnih osebnosti bivšega režima, saj sta tam, med drugimi, umrla tudi Ljubo Bavcon in Janez Stanovnik. Za pristaše teorije zarote, po katerih naj bi bil prav Janez Zemljarič alfa in omega t.i. stricev iz ozadja oziroma globoke države, je ta podatek bržkone neroden in neprijeten, saj podira mit o vsemogočnemu donu po imenu Giovanni della Terra, brez katerega se v tej državi ni zgodilo nič …

Bil je prijeten avgustovski večer pred kakšnimi trinajstimi leti, ko sem prišel na poletno zabavo združenja YES, ki je bilo tisto leto na vrtu vile na Barjanski, kjer domuje odvetniška pisarna Senica. V YES so me povabili leto ali dve pred tem, bržkone zaradi tega, ker sem bil svetovalec uprave graške Styria Media International, lastnice nekaj slovenskih medijev, med drugim tudi solastnice Dnevnika. Yesove zabave so bile vedno na dobrem glasu, žal pa sem jih večino zamudil, zato sem bil pri Miru Senici, ki je bil gostitelj, v bistvu prvič. Njegova partnerica Katarina Kresal je bila v tistem času ministrica za notranje zadeve v vladi Boruta Pahorja, med povabljenimi pa sem opazil še pravosodnega ministra Aleša Zalarja in, če se ne motim, Pahorjevo dolegoletno zaupnico Simono Dimic.

Na tovrstne partyje sem načeloma nerad prihajal, zlasti če nisem vedel, na koga bom tam naletel. Toda poletna Yesova zabava je bila vsaj v tem pogledu zame neproblematična. S Katarino Kresal sva bila že pred tem v dobrih odnosih in tudi med povabljenimi sem takoj opazil nekaj dobrih znancev in kolegov, s katerimi sem se zapletel v pogovor. Vzdušje je bilo prijetno sproščeno, šampanjca ni zmanjkalo in edino, kar me je nekoliko obremenjevalo, je bilo dejstvo, da ne smem popiti niti kozarčka preveč, saj sem se naslednje jutri odpravljal k sestri v Berlin in me je čakalo okroglih 1000 kilometrov vožnje.

V nekem trenutku me je Brane Pavlin, takratni predsednik uprave Dnevnika, prešerne volje vprašal, če želim spoznati predsednika. Nekoliko debelo sem ga pogledal, kajti razen predsednikov ali članov uprav in nekaj ministrov med množico nisem opazil nobenega “pravega” predsednika. Še najmanj vlade, parlamenta ali celo republike. Stopil sem z njim nekaj korakov dalje v manjši krog, kjer sem se seznanil s starejšim gospodom sivih brkov in manjše postave. Ko sva se rokovala, me je vprašal, če vem, kdo je. V sekundi me je prešinilo, zato sem mu smehljaje prikimal, potem pa mi dal je v roke svojo vizitko. Spregovila sva še nekaj vljudnostnih besed, potem pa sem ga vprašal, če ga lahko kaj pokličem. Seveda, je odvrnil, zato sem vam pa dal svojo številko.

Tako sem spoznal Janeza Zemljariča.

Jasno mi je postalo, da gre za človeka, okoli katerega se je ustvaril nekakšen mehurček misterioznosti, ki so ga ljudje sčasoma napihnili do te mere, da je njegovo ime postalo sinonim neformalnega vpliva in moči. Hočeš sestanek z ministrom? Kliči Zemljariča. Bi rad gradil v Izoli? Pojdi k Zemljariču na kavo. Hočeš priti v Klinični center kot dobavitelj? Zmeni se z Miklavičičem … no, še bolje z Zemljaričem. Želiš poslovati na bosanskem trgu? Prosi Zemljariča, da si uredi sestanek v Sarajevu.

In tako dalje in tako dalje. Ljudje s(m)o bili tisti, ki smo temu človeku dajali takšno izjemno vrednost, pomembnost, s tem pa tudi določeno moč in vpliv. V trenutku, ko bi ga pustili pri miru in komunicirali neposredno z odločevalci ali poslovnimi partnerji, bi bilo mita o človeku iz ozadja, ki ima izjemno neformalno moč, konec.

Potreboval sem več let, da sem to razumel. In ko sem, sem poskušal to dopovedati vsem tistim, ki so mi prodajali zgodbe o tem, kako da brez dolge roke Giovannija della Terre v Sloveniji ne moreš ničesar narediti. Šele legenda o izolskem otoku jih je nekoliko streznila. Ampak o tem morda kdaj drugič.

+++

Verjetno vas zanima, kaj sem potem naredil s posetnico podjetja Eti par. Po predhodnem posvetu s svojim predsednikom uprave v Gradcu sem telefoniral Zemljaričevi tajnici in se dogovoril za sestanek. Čez nekaj dni, ko bi moral tja, sem dobil klic z opravičilom, da je nekaj prišlo vmes in da gospod Zemljarič ne more, da pa mi bo čim prej sporočil nov termin. Do sestanka potem nikoli ni prišlo. Ko sem pri “dobro obveščenih” poizvedoval, kaj se je zgodilo, so mi skorajda v smehu razložili, da je Giovanni della Terra, ko so ga radi imenovali, izgubil vse veselje do kavice, ko se je malo pozanimal o meni. Še danes ne vem, ali naj to jemljem kot kompliment.

Z likom Janeza Zemljariča sem imel kasneje še nekajkrat opraviti, ko smo na portalu+ raziskovali dobavitelje hobotnice, povezane z UKC Ljubljana. V anale bo šel zlasti fiasko Simona Vrhunca, takratnega generalnega direktorja Kliničnega centra, h kateremu je Zemljarič redno hodil na kavice. Ko smo Vrhunca mediji privili, kaj se to pravi, se je zgovarjal na to, da so nekdanji direktorji UKC pri njemu vedno dobrodošli, Zemljarič pa je kot razlog svojih obiskov navajal to, da je direktorju prinašal “ideje z zvezi z bolniki”.

Toda življenje Janeza Zemljariča je bilo vse prej kot komedija, čeprav se je v zadnjem desetletju včasih zdelo nasprotno. Svoje je naredila tudi demenca, zaradi katere je zadnja leta izgubil “vpliv”, o katerem bi sicer lahko razpravljali, čeprav je bil ta več desetletij velik in nesporen. Za razliko od Milana Kučana, ki ga je zanimala le politika (z ideologijo vred), namreč Zemljarič nikoli ni bil dogmatik, še manj pa radikalec. Raje je imel biznis. Bližje je bil torej Janezu Kocijančiču, čeprav mu je manjkalo njegove svetovljanske širine in pragmatične lucidnosti. Za staro gardo je Zemljaričeva smrt vseeno velika izguba, čeprav je bilo, kot so občasno potarnali nekateri zgovornejši člani omizja gostilne Pečarič, le vprašanje časa, kdaj “Janeza ne bo več med nami”.

Pred približno osmimi leti, med vstopanjem Hrvaške v Evropsko unijo, ko je morala južna soseda pod silnim pritiskom Nemčije izročiti Josipa Perkovića (bivšega šefa hrvaške Udbe, op. avt.) bavarskim pravosodnim organom zaradi vpletenosti v likvidacije več nemških državljanov, sicer podpornikov ustaškega gibanja, naj bi se Zemljarič po namigih mojih virov za krajši čas “umaknil” v psihiatrično kliniko zaradi demence. Kar pa naj bi bil le previdnostni ukrep, kajti lahko bi se zgodilo, da bi ga kot nekdanjega šefa republiške Udbe klicali pred sodišče kot pričo. To pa nikakor ne bi bilo dobro ne za Zemljariča ne za celotno slovensko paralevico, ki niti 32 let po koncu enopartijskega sestema še ni izpustila iz rok primata na levici.

O tem, kako vpliven je bil dejansko Janez Zemljarič, obstaja sicer več teorij, dve pa sta si povsem v nasprotju. Eni trdijo, da zelo in da je imel skoraj do konca v rokah precej niti, medtem ko na drugi strani slišimo precej bolj blage ocene o tem, da je v zadnjih letih njegov vpliv skopnel, da je postajal vse bolj čudaški in da razen telefonskih klicev in kavic, na katerih se je dobival z vsemi mogočimi ljudmi, pravzaprav ni imel nobenega posebnega vpliva,

Kaj od tega je res, bodo pokazali prihodnji tedni in meseci. Zagotovo bo njegova smrt sprožila vprašanje nasledstva, če držijo ocene, da je bil Zemljarič pomemben faktor. V tem primeru bodo iz omar začele leteti stare, že skoraj zastarane ovadbe, policija in tožilstvo bodo nenadoma začeli preiskovati zadeve, za katere smo že skoraj pozabili, da obstajajo.

Če pa je bilo okoli pokojnika “mnogo hrupa za nič”, potem se ne bo zgodilo nič pretresljivega, nič posebnega. Glede na to, da je umrl kot stanovalec trnovskega doma za upokojence, bi rekel, da bo veliko teorij zarote in malo dejstev. Včasih se mit tako zakorenini, da je pretežko sprejeti resnico.

Za Janezom Zemljaričem ostajajo vdova Tina Tomlje, nekdanja županja Ljubljane, sin Igor, odvetnik, in vnuki.

0 Komentarjev

+Portal se trudi omejiti žaljivo komentiranje, “spam” vsebine, zato režim komentiranja še prilagajamo. Prosimo vas za razumevanje. Poleg tega vas pozivamo, da se vzdržite agresivnih vsebin. Komentarji, ki vsebujejo povezave na spletne strani ne bodo objavljeni.

zadnjih 10 +Komentar
WAR-nost

WAR-nost

Nekaj je očitno – varnost ni več samoumevna. Tudi ni več tema, kjer bi lahko posamezne stranke zganjale politično demagogijo o lepotah nevtralnosti. Še na študiju ekonomije bi bilo smiselno tisto znano dilemo o maslu ali topovih zamenjati s čim bolj realističnim, kajti prav lahko se zgodi, da brez topov ne bo niti kruha, kaj šele masla na njem. “Da bi preprečili vojno, se moramo nanjo pripraviti.” To je bistvo: doktrina odvračanja. Če se želimo izogniti vojni, je treba investirati v varnost. Smo priča paradoksu; razvoj Zahoda je prinesel dolgo obdobje miru, kjer so države počasi začele pozabljati, da so se vsi mejniki v zgodovini sveta zgodili preko vojn. Upadati je začela ambicija pri ohranjanju vojaške (pre)moči Zahoda. Zaradi zanemarjanja varnosti demokratičnega sveta (z izjemo ZDA) so nedemokratične velesile spoznale, da Zahod postaja ranljiv. Zato so začeli spodjedati svetovni red in mir.

Staro reklo, da revolucija na koncu požre svoje otroke, še vedno velja

Staro reklo, da revolucija na koncu požre svoje otroke, še vedno velja

S predlagano novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti ministrica omogoča, da bodo najboljši kadri odšli v zasebni sektor, ki praviloma dela manj zahtevne posege. Tja bi lahko brez problema hodili mlajši zdravniki. Namesto tega pa ministrica motivira najboljše zdravnike, da bi odhajali iz javnega zdravstva v zasebno in tam delali praviloma manj zahtevne storitve za veliko boljše plačilo. Ta popolnoma zgrešen ukrep je jasen tudi tistim, ki nimajo visoke izobrazbe, le ministrici, ki ima doktorat znanosti, to ni jasno. Ali bosta ostala razvoj in znanje v javnem sektorju, ali pa boste tudi njiju prisilili, da se preselita v zasebni sektor?

Dražgoše in bitka pri Termopilah

Dražgoše in bitka pri Termopilah

V prvem mesecu novega leta se že leta in leta ponavlja en in isti simptom, kot da bi šlo za nekakšen letni cikel, ki se manifestira januarja in ki spominja na kačo, ki žre svoj lastni rep. Dražgoše so svojevrsten indikator nenormalnosti slovenskega družbenega mainstreama, ki se je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja že precej utrudil od partijske mitologije in se je bil sposoben celo norčevati iz komunizma in borčevskih proslav. Danes se zdi nepredstavljivo, da so imele pred osamosvojitvijo Dražgoše povsem drugačen pomen kot danes, med slavnostmi govorci leta 1989, denimo, se glede na arhivsko dostopne podatke ni pojavil niti Janez Stanovnik ali Miran Potrč, kaj šele Milan Kučan. Pravzaprav mediji takrat niso poročali, da bi se dogodka udeležil kdo iz slovenskega vrha.

Predsednica ima vsaj v nečem prav: Mrtvi si zaslužijo grob

Predsednica ima vsaj v nečem prav: Mrtvi si zaslužijo grob

Nataša Pirc Musar je pred koncem lanskega leta prvič javno povedala, da si prizadeva, da bi še v tem mandatu skupaj z vlado in opozicijo zbrali toliko moči in poguma, da bi končno dostojno pokopali žrtve povojnih pobojev. Naj si o predsednici mislimo karkoli, njenim besedam ne moremo oporekati. V vsebinskem smislu so popolnoma na mestu. Če bi predsednici uspelo zapreti to poglavje travmatične nacionalne zgodovine, bi na nek način končala projekt sprave, ki ga je pred več kot desetletjem začel njen predhodnik Borut Pahor. Njuni predhodniki tega niso zmogli ali hoteli.

Če bo na koncu volk sit, bo koza zagotovo mrtva

Če bo na koncu volk sit, bo koza zagotovo mrtva

Premierjeva življenjska sopotnica Tina Gaber je v intervjuju povedala, da se Robert včasih ponoči zbudi v skrbeh in skuša najti rešitve. Draga Tina, prosim vas, da mu takrat skuhate močno kavo, da bo ostal nekaj časa buden in bo po čudežu morda le našel rešitev, ki si jo vsi želimo in ki je aktualna zdravstvena ministrica na žalost ne bo našla. Zato je najbolje zanjo, da se Valentina Prevolnik Rupel čim prej odpravi za možem v Madrid, na tamkajšnje veleposlaništvo Republike Slovenije, in mu vsako jutro skuha dobro kavo. Naš veleposlanik mora piti dobro kavo, da bo lahko opravljal svoje delo tako, kot se zagre, bi rekli kleni Primorci.

Kaj je ostalo od samostojnosti in enotnosti?

Kaj je ostalo od samostojnosti in enotnosti?

26. decembra imamo praznik, za katerega štiri petine vprašanih ne zna niti pravilno povedati imena. To sicer ni katastrofa, če praznik samostojnosti in enotnosti ne bi bil tudi vsebinsko opustošen. O kakšni samostojnosti pa govorimo? In enotnosti? Enotni so Slovenci morda v športu, pa še tam se včasih ugiba, kdo kam paše. Praznik, ki naj bi zaznamoval razglasitev plebiscita leta 1990, na podlagi katerega je slovenska demokratična oblast pripravila vse potrebno za razglasitev neodvisnosti pol leta kasneje, je postal plehka formalnost, ki pade v božično-novoletni čas, ko so ljudje z mislimi povsem drugje.

Tik-Tok, Kitajci in albanska cenzura

Tik-Tok, Kitajci in albanska cenzura

Drzna odločitev Albanije, da z Novim letom prepove kitajski Tik-Tok, sovpada z naraščanjem občutka, da poleg propagandne vojne poteka še neka druga, bolj podtalna in prikrita oblika vplivanja na javno mnenje na Zahodu. Romunske volitve so sicer vrgle sum na algoritem Tik-Tok, vendar pa evropsko javnost še vedno bolj vznemirja Elon Musk s svojimi provokativnimi izjavami glede nemških volitev, kot pa sovražno delovanje avtoritarnih režimov, ki proti Evropi vodijo hibridno vojno.

Zdravstvena reforma bo uzakonila neenakost in revne obsodila na umiranje na obroke

Zdravstvena reforma bo uzakonila neenakost in revne obsodila na umiranje na obroke

Sistem javnega zdravstva bo po spremembi zakonodaje namenjen predvsem revežem in tistim, ki si ne morejo plačati storitev pri zasebnikih. Zanj bo značilno, da boste storitev dobili zastonj, cena pa bo velika čakalna doba, ki vas bo lahko stala življenja. Javno zdravstvo bodo uporabljali ljudje z obrobja družbe, ki so običajno zelo bolni in nimajo denarja, da bi se zdravili v privatnih ustanovah, ki se bodo vse bolj bohotile. To vemo, ker se je v mnogih državah, ki so naredile to, kar namerava ministrica za zdravje, zgodilo prav to. In vprašam vas, kdo bo delal v javnem sektorju, če bodo tisti, ki bodo dobri, za bistveno višjo plačo lahko delali pri zasebniku? Seveda bo nastal velik odliv kvalitetnega kadra iz javnega zdravstva v zasebnega, pa tudi v tujino. V naši neposredni soseščini je veliko zasebnih centrov, ki bi te strokovnjake bolje plačali. Toda odliv naše ministrice ne skrbi.